Aktualności z tematu - „FINANSE”
Thumb 1 3 fot. maciej miarowskikprm
Komisja ds. „Polskiego Ładu” zakończyła już ocenę wniosków składanych przez samorządy - w poniedziałek, 25 października br. premier Mateusz Morawiecki ogłosi wyniki naboru.
Thumb 1 3 dsc00171
Tematem pierwszej konferencji strategicznej zorganizowanej przez ZMP i miasto Grudziądz, która odbyła się 19 października, były „Finanse Jednostek Samorządu Terytorialnego. Wyzwania na trudne czasy”.
Thumb 1 3 bydgoszcz polski ad
„Polski Ład” i galopująca inflacja zabierze bydgoszczanom w przyszłym roku ponad 110 mln złotych. Wpłynie to na ceny komunikacji miejskiej i opłat za parkowanie, ograniczy możliwości inwestycyjne.
Thumb 1 3 europeancityfacility logo  rectangle
European City Facility (EUCF) - Europejski Instrument Miejski wspiera samorządy w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów, wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne.
Thumb 1 3 piotrk w mof
Samorządy Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa i Radomska podjęły już uchwały o przystąpieniu do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Teraz czas na wypracowanie planu działań i strategii obszaru.
Thumb 1 3 wykres do mniej znaczy wiecej
- Jeśli w budżetach miast jest więcej o 1,2%, a inflacja przekracza 6%, to jednak to „więcej” znaczy MNIEJ - Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP komentuje propagandowe wyjaśnienia resortu finansów.
Thumb 1 3 grafika rzecznika
Wczoraj Sejm głosami PiS i Kukiz15 odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o dochodach JST, wprowadzone na nasz wniosek. Rzecznik rządu kontynuował fałszywą propagandę o „wsparciu” JST.
Thumb 1 3 banner jst
Zapraszamy na bezpłatny webinar EIB dla JST „Podatki obrotowe po liftingu w Jednostkach Samorządu Terytorialnego” 20 października od 9:30 do 11:30.
Thumb 1 3 otwock kl
Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej, Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a także Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa powołały do życia klaster energetyczny.
Thumb 1 3 ranking wsp lnoty
Pismo „Wspólnota” opublikowało właśnie swój najważniejszy coroczny ranking podsumowujący wydatki inwestycyjne samorządów.
Thumb 1 3 curulis
Akademia Curulis to cykl webinariów skierowanych do skarbników i pracowników Wydziałów Finansowych. W tym roku odbędą się 3 szkolenia dotyczące m.in. przygotowań JST do wykonania projektu WPF.
Thumb 1 3 e k polski ad
Apel do Rady Ministrów o wprowadzenie w „Polskim Ładzie” mechanizmów finansowych zapobiegających marginalizacji samorządów przyjęła podczas sesji 29 września Rada Miasta Ełku.
Thumb 1 3 krak w us ugi pocztowe
Urząd Miasta Krakowa podpisał umowę z prywatnym operatorem pocztowym Speedmail, który przez najbliższe 12 miesięcy będzie doręczał w jego imieniu przesyłki listowe.
Thumb 1 3 thumbnail image
Powitaniem 4 nowych miast członkowskich ZMP rozpoczęło się czwarte spotkanie miast członkowskich ZMP połączone wyjątkowo z posiedzeniem Zarządu.
Thumb 1 3 trwa e okaleczenie samorz d w
Co naprawdę oznaczają propozycje rządu w sprawie finansów JST?
Thumb 1 3 frl sem23 www
Co przyniesie KPO? Jak przygotować się do pozyskania funduszy unijnych? Tym tematom poświęcone będzie najbliższe seminarium online dla miast zorganizowane przez Związek w cyklu Forum Rozwoju Lokalnego
Thumb 1 3 logo zmp zgwrp
Zarządy Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP wspólnie wyrażają sprzeciw wobec zainicjowanej przez Wojewodę Łódzkiego procedury zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Prezentujemy stanowisko ZMP w sprawie skutków zmian w podatku PIT, w tym w ramach  „Polskiego Ładu”, oraz projektu ustawy o „wsparciu” JST w związku z tym programem, w oparciu o OSR druków sejmowych.
Thumb 1 3 o wi cim wadliwe prawo
Tworząc wadliwe prawo rząd PiS pozbawił Miasto Oświęcim 11 mln zł –informuje prezydent miasta Janusz Chwierut. Oświęcim walczy o zmianę niekorzystnych przepisów o podatkach i opłatach lokalnych.
Thumb 1 3 widok na zamek d. paciorek
Skutki „Polskiego Ładu” dla finansów JST i konieczne zmiany w polityce finansowej miast będą m.in. tematem najbliższego spotkania Komisji Małych Miast ZMP - 30 września i 1 października br.
Thumb 1 3 ministerstwo infrastruktury drogi
Rusza nabór wniosków o środki z rezerwy subwencji ogólnej na dofinansowanie dróg samorządowych w 2022 roku. Wnioski o dofinansowanie zadań samorządy mogą składać do 11 lutego 2022 r.
Thumb 1 3 fe karpacz
Samorządy stracą miliardy złotych do 2031 r. w wyniku Polskiego Ładu i zmian w podatku PIT, które rząd wprowadził w ostatnich latach – ostrzegali samorządowcy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Thumb 1 3 wer
Komisja Wspólna 6 września negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o wsparciu JST w związku z Programem Polski Ład oraz nowelizacji ustawy o PIT i CIT, a także nowelizację ustawy Prawo oświatowe.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Prezentujemy Stanowisko ZMP w sprawie skutków zmian w podatku PIT, w tym w ramach „Polskiego ładu”, w zakresie dochodów własnych JST oraz projektu ustawy o „wsparciu” JST w związku z Programem „PŁ”.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Opinia Zarządu ZMP o ustawie z dnia 17 września 2021 o zmianie ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach JST oraz niektórych innych ustaw
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
4
październik 2021

24
październik 2021

27
październik 2021

28
październik 2021

29
październik 2021

30
październik 2021

Październik 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x