Aktualności z tematu - „Finanse”
Thumb 1 3 ukasz kami ski  foto du e 13.04.21
Senackie komisje przyjęły z poprawkami projekt ustawy o zrekompensowaniu gminom dochodów utraconych w 2018 w związku ze zmianą opodatkowania budowli wchodzących w skład elektrowni wiatrowych.
Thumb 1 3 maxresdefault
Spotkanie 16.04. dotyczyło projektów zawartych w komponencie „Odporności i konkurencyjności gospodarki" KPO, a samorządowcy zgłosili swoje postulaty dotyczące fazy negocjacji, a także wdrażania KPO
Thumb 1 3 kpo1
Komisja Wspólna nie zaopiniowała Krajowego Planu Odbudowy na specjalnym posiedzeniu 12 kwietnia. Strona samorządowa czeka na ostateczną wersję, którą deklaruje zaopiniować nawet w kilka godzin.
Thumb 1 3 hd 1
23 kwietnia, 19 maja oraz 16 czerwca Mentor S.A. zaprasza na cykl bezpłatnych webinariów „Czy skuteczne zarządzanie ryzykiem ustabilizuje finanse JST?” pod patronatem ZMP.
Thumb 1 3 rzadowy fundusz 2048x1536 2
Na portalu Tu warto mieszkać ukazał się raport na temat Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) autorstwa szefa Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej w latach 2017-2019.
Thumb 1 3 premier mm 21 04 07 2
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami Strony Samorządowej KWRiST na temat projektu KPO. Rząd uwzględnił część uwag i zwiększa środki np. na transport kolejowy czy ochronę zdrowia
Thumb 1 3 money7
Centra Usług Wspólnych działające w miastach oraz doświadczenia z postępowań, także sądowych w sprawach niedofinansowania zadań zleconych – to tematy spotkania Komisji Finansów ZMP.
Thumb 1 3 bydgoszcz strona
Radni Bydgoszczy wyrazili negatywne stanowisko do projektu Krajowego Planu Odbudowy. Marginalizuje on znaczenie dużych miast, ograniczając pieniędzy na inwestycje, których oczekują mieszkańcy.
Thumb 1 3 autostrada a1 wikipedia
Związek Miast Polskich otrzymał darowiznę pieniężną od Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej w stanie likwidacji. Pieniądze mają zostać przeznaczone na cele statutowe ZMP.
Thumb 1 3 samorz dy zagro one tuwartomieszkac pl
O polityce rządu PiS wobec samorządów, która je niszczy, destabilizuje, dewastuje ich finanse, upartyjnia, zabiera kompetencje i coraz bardziej uzależnia od państwa, pisze Jacek Krzemiński.
Thumb 1 3 clipboard05
22-24 i 29-30 marca br. z inicjatywy środowiska pozarządowego i biznesowego odbywają się wysłuchania publiczne w sprawie Krajowego Programu Odbudowy, w których aktywny udział bierze Związek.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
26 marca w godz. 8.30-10.30 odbędzie się kolejne bezpłatne webinarium online z cyklu „Konkretnie. O Europie” z zakresu zarządzania miastem organizowane przez posła do PE, Jana Olbrychta.
Thumb 1 3 finanse jst aesco group foto
Ministerstwo Finansów w entuzjastycznym komunikacie poinformowało, że samorządy zamknęły rok 2020 z nadwyżką budżetową w wysokości 5,6 mld zł. Analitycy Aesco Group pokazują, że nie jest tak dobrze…
Thumb 1 3  d zielone obligacje
Łódź będzie pierwszym dużym miastem w Polsce, które wyemituje „zielone” obligacje. Środki pozyskane w ten sposób przeznaczone zostaną na dwie proekologiczne inwestycje.
Thumb 1 3 2021 03 12 101316
W Krajowym Planie Odbudowy przygotowywanym przez polski rząd uderza i niepokoi, że samorząd sprowadzony jest do roli petenta – mówili eksperci podczas webinarium poświęconego KPO.
Thumb 1 3 kongres skarbnik w
III Krajowy Kongres Forów Skarbników organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Krajową Radę Forów Skarbników JST zaplanowany został na 11 i 12 maja 2021 roku
Thumb 1 3 logo zmp 2
Związek Miast Polskich zaprasza na dwudniowe wideoszkolenie skierowane do miejskich komórek organizacyjnych, które bezpośrednio zajmują się egzekucją administracyjną należności pieniężnych.
Thumb 1 3 pandemia pie
Jak wynika z raportu pt. „Polskie miasta w czasach pandemii”, w małe i średnie ośrodki miejskie pandemia uderzyła słabiej niż w duże. Powstał on na podstawie badań ankietowych w 522 miastach.
Thumb 1 3 wejherowo strona
W Wejherowie, Gdyni, Rumi i Redzie rozpoczynają się naloty samolotowe, w wyniku których powstaną mapy termowizyjne budynków i sieci ciepłowniczej.
Thumb 1 3 s widnica  widok na katedre
Według wstępnych zapowiedzi rządu w perspektywie unijnej 2021 – 2027 Dolny Śląsk, Wielkopolska i Mazowieckie mają dostać najmniej pieniędzy ze środków w ramach RPO w przeliczeniu na jednego mieszkańca
Thumb 1 3 elbl g subwencja o wiatowa
Władze Elbląga odniosły się do rządowych planów zmniejszenia kolejny raz subwencji oświatowej. „To zmniejsza nam dochody i sytuację całego budżetu w 2021 roku” – informuje prezydent Witold Wróblewski
Thumb 1 3 senior plus
Rusza konkurs ofert do tegorocznej edycji programu „Senior+”. Będzie on kontynuowany w nowej odsłonie jako program wieloletni „Senior+” na lata 2021–2025. JST mogą zgłaszać oferty do 24 marca.
Thumb 1 3 money7
W najnowszym felietonie Andrzej Porawski proponuje rozpisanie konkursu dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i przyznanie honorowego tytułu „Samorządowiec – Cudotwórca”.
Thumb 1 3 money3
22 lutego br. na adres poczty elektronicznej dyrektora Biura ZMP (wnioskodawcy o udzielenie informacji publicznej w sprawie oceny wniosków o środki z RFIL) nadeszła odpowiedź z KPRM na wniosek.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie pilnej konieczności nowelizacji ustawy o działalności leczniczej
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie bezpodstawnych zarzutów sztucznego zawyżania stawek opłat za wodę i ścieki
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie zapowiadanych zmian dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie pilnej konieczności przeprowadzenia systemowej reformy podatku od nieruchomości

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x