Aktualności z tematu - „POMOC DLA UKRAINY”
W trakcie Forum Partnerstwa Samorządowego UE-Ukraina w Wojnowicach pod Wrocławiem ukraińscy, polscy i niemieccy samorządowcy zainicjowali 17 samorządowych partnerstw. Zawarto także porozumienia na temat dalszej potencjalnej współpracy.
W Centrum Lublina powstaje Baobab – nowa przestrzeń służąca integracji, miejsce wymiany doświadczeń, realizacji projektów, rozmów, a przede wszystkim spotkań migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń, mieszkańców i mieszkanek Lublina.
Trzy agregaty prądotwórcze, śpiwory, ubrania i żywność z Gliwic pojechały do Lwowa. Polskie miasto wsparło ukraińską uczelnię techniczną, której kadry po 1945 roku przyczyniły się do powstania Politechniki Śląskiej.
Transport z Lublina, zawierający 10 agregatów prądotwórczych o różnej mocy, pojechał 5 stycznia do ukraińskich miejscowości. Miasto Lublin zakupiło generatory z darowizny. Ich łączna wartość sięga 135 tys. zł.
Na zaproszenie mera Witalija Kliczki prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski odwiedził 11 stycznia Kijów. Podczas wizyty przedstawiciele obu miast podpisali list intencyjny dotyczący współpracy między warszawskim i kijowskim metrem.
11 stycznia br., w Urzędzie Miejskim w Barcinie burmistrz Michał Pęziak i mer Vasyl Andriieshyn podpisali umowę o partnerstwie i współpracy pomiędzy Gminą Barcin a miastem Bursztyn (obwód Iwano-Frankiwski, Ukraina).
Szef Misji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Polsce zwraca się za pośrednictwem ZMP do miast z prośbą o udział w badaniu na temat wsparcia technicznego ułatwiającego integrację społeczną i włączanie poprzez rynek pracy uchodźców z Ukrainy.
W siedzibie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jasionce podpisano porozumienie w sprawie utworzenia rozproszonego inkubatora dla małych i średnich firm z Ukrainy.
Mer Miasta Równe Oleksandr Tretyak przesłał do prezydenta Krzysztofa Chojniaka list z podziękowaniami za pomoc humanitarną, która pod koniec zeszłego roku została wysłana przez piotrkowski samorząd do partnerskiego miasta na Ukrainie.
Zakupiono je dzięki hojności gdańszczan. Liczne ataki rakietowe pozbawiły miliony sąsiadów ze Wschodu ciepła i światła. Dlatego do Lwowa, Chersonia i Charkowa wysłano 19 generatorów prądu o różnej mocy i cztery namioty grzewcze.
Fundacja Solidarności Międzynarodowej proponuje wsparcie logistyczne przy dostarczaniu generatorów prądotwórczych do ukraińskich samorządów. Wraz z Fundacją chcemy zachęcić Państwa do włączenia się w te działania.
25-27 stycznia w Wojnowicach k. Wrocławia odbędzie się Forum Partnerstwa Samorządowego Ukraina-UE. Organizatorem Forum jest Inicjatywa Cities4cities | United4Ukraine, przy wsparciu finansowym USAID, a celem - rozwój partnerstw Ukraina-UE.
Generatory prądu, ciepłe śpiwory, powerbanki i latarki – najpotrzebniejsze w kraju borykającym się ze skutkami wojny przedmioty tuż po świętach ruszyły w drogę. To kolejna akcja pomocowa Gdyni na rzecz zaprzyjaźnionego ukraińskiego Żytomierza.
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji – Agenda ONZ ogłasza ogólnopolski konkurs grantowy skierowany do szkół oraz organizacji działających w środowisku szkolnym na realizację lokalnych działań integracyjnych dla dzieci i młodzieży. młodzieży
W poniedziałek, 19 grudnia br. odbyło się posiedzenie inauguracyjne roboczego zespołu „Polskie Miasta Ukrainie”, podczas którego zaproponowano m.in. powstanie 4-5 grup roboczych zajmujących się pomocą w konkretnych obszarach.
Agregaty prądotwórcze, które zebrało miasto dotarły bezpiecznie na Ukrainę i zostały odebrane przez przedstawicieli Kamieńca Podolskiego, miasta partnerskiego Głogowa.
4,5 miliona ukraińskich dzieci czeka na Cud Światełka – Bożonarodzeniowej Gwiazdki! Każdy z nas może przynieść światełko dla dzieci w Ukrainie.
W Rzeszowie zakończył się szczyt „World for Ukraine” - międzynarodowe spotkanie liderów pomocy Ukrainie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele organizacji i osób zaangażowanych w tę pomoc, także reprezentanci miast i Związku Miast Polskich.
W Białymstoku zostało 6 grudnia otwarte wyjątkowe miejsce – Centrum Spilno UNICEF Białystok. Jego utworzenie było możliwe dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
Poznań znalazł się w gronie najważniejszych europejskich miast takich jak Paryż, Rzym, Helsinki, Bruksela, Berlin czy Wilno, które podpisały memorandum o współpracy i wsparciu odbudowy aglomeracji Kijowa.
Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) zaprasza do zapoznania się z wnioskami analizy „Uczniowie uchodźczy z Ukrainy w polskim systemie edukacji” opracowanej przez Paulinę Chrostowską na podstawie bazy PESEL i SIO.
Prezydent Rzeszowa zaprasza w dniach 7-9 grudnia br. na szczyt „World for Ukraine” - międzynarodowe spotkanie liderów pomocy Ukrainie. Zaproszenie adresowane jest do wszystkich organizacji i osób zaangażowanych w tę pomoc.
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej będąc w Ukrainie przekazał agregat prądotwórczy o wartości ponad 90 tysięcy złotych partnerskiemu miastu Borysław. Także Rzeszów przekaże takie urządzenia dla partnerskiego Lwowa.
Największe europejskie miasta w ramach wspólnej akcji przekażą Ukrainie generatory prądu i transformatory. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego wzywa wszystkie europejskie miasta do włączenia się w tą akcję.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!