Aktualności z tematu - „POMOC DLA UKRAINY”
MSZ ogłosił otwarty konkurs, którego celem jest wyłonienie najlepszych ofert z propozycjami zadań publicznych (projektów), obejmujących realizację działań rozwojowych zgodnie z założeniami Planu współpracy rozwojowej w roku 2023.
11-12 maja w Rzeszowie odbyła się dwudniowa konferencja zorganizowana przez Związek Miast Polskich, Francuską Sekcję CEMR, Związek Miast Ukrainy oraz Ambasadę Francji w Polsce i MSZ Francji, w której wzięło udział ponad 70 osób.
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowała opracowanie dotyczące obecności uczniów ukraińskich w polskim systemie edukacji - w drugim półroczu obecnego roku szkolnego
ZMP, Francuska Sekcja CEMR, ZMU oraz Ambasada Francji w Polsce i MSZ Francji zapraszają na konferencję miast polskich, francuskich i ukraińskich „Samorządy polskie i francuskie razem dla Ukrainy”, która odbędzie się 11-12 maja w Rzeszowie.
Ogólnokrajowy projekt samorządów i organizacji pozarządowych ma umocnić współpracę między osobami mającymi bezpośredni kontakt z uchodźcami – pracownikami pomocy społecznej, urzędów pracy, centrów wielokulturowych czy sektora NGO.
Ruszyła kampania informacyjna wspomagająca edukację pracowników społecznych i organizacji mających bezpośredni kontakt z uchodźcami. Cykl spotkań rozpoczęła konferencja, która odbyła się 18 kwietnia 2023 w Kielcach.
Laboratorium Polityk Migracyjnych Miast i Regionów, Zespół Polityk Migracyjnych Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego i Unia Metropolii Polskich zapraszają na webinarium w piątek, 21 kwietnia, w godz. 14.00-16.00 na platformie Zoom
W nocy ze środy na czwartek (5-6 kwietnia) z wizytą w Chełmie gościł Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Spotkał się z prezydentami polskich miast szczególnie zaangażowanych w pomoc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną.
Na specjalne zaproszenie Związku Miast Polskich, w ramach inicjatywy POLSKIE MIASTA UKRAINIE, do Sopotu na Local Trends przyjechali trzej merowie z Ukrainy. Rozmawiano m.in. o formach wsparcia systemowego odbudowy infrastruktury krytycznej w Ukrainie
„Jesteśmy tutaj razem. Uczniowie i uczennice z Ukrainy w polskich szkołach” – to tytuł publikacji na podstawie monitoringu Amnesty International, w której pokazano, z jakimi wyzwaniami i problemami mierzą się polskie szkoły oraz dzieci z Ukrainy.
Ukraińska delegacja dziękowała za pomoc organizowaną przez Płońsk od samego początku wojny - 54 transporty trafiły m.in. do Tarnopola, partnerskiego miasta Płońska. Mer Tarnopola wręczył medal Miasta Tarnopola burmistrzowi Płońska
Radzymin zawarł pierwszą umowę z samorządem partnerskim – gromadą Niemiszajewo w Ukrainie. Porozumienie w tej sprawie podpisali 21 marca br., podczas I Polsko Ukraińskiego Forum Samorządowego w Serocku, burmistrz Radzymina i mer Niemiszajewa.
Platforma Gdzie Zamieszkać powstała z myślą o uchodźcach z Ukrainy, ale każdy użytkownik ma dzięki niej możliwość znalezienia miejsca do życia, które najbardziej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Zachęcamy miasta do jej upowszechniania.
Warszawa i Kijów podpisały porozumienie w sprawie przekazania do stolicy Ukrainy pociągów z serii 81. Łącznie będzie to 60 wagonów o wartości ponad 40 milionów złotych. Pierwszy skład trafi do Kijowa jeszcze w tym miesiącu.
15 marca doszło do uroczystego podpisania umowy. Poprzez łączenie online na uroczystości był obecny mer Kijowa Witalij Kliczko, który dziękował Wrocławiowi za dotychczasową pomoc.
Od początku wojny na Ukrainę z Płońska wyjechało 30 tirów z pomocą humanitarną - lekami, jedzeniem, odzieżą, materiałami budowlanymi i chemią. 16 marca do Płońska przyjechał sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Andrii Zahorskyi..
21-24 marca 2023 r. w Serocku odbędzie się I Polsko-Ukraińskie Forum Samorządowe, którego myślą przewodnią jest „Skuteczny samorząd”. Weźmie w nim udział m.in. 26 przedstawicieli ukraińskich samorządów. Forum objął patronatem ZMP.
Do 23 marca trwa nabór do pilotażu programu „Wzajemnie potrzebni”. Jego celem jest integracja osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, m.in. uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, repatriantów czy rodziców samotnie wychowujących dzieci.
Radni Radzymina, podczas sesji 6 marca jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem uchwały w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Radzymin a Gromadą Niemiszajewo położoną w obwodzie kijowskim na Ukrainie.
Burmistrz ukraińskiej gminy Łokacze zwraca się do miast zrzeszonych w ZMP o przekazanie autobusu szkolnego, wozu strażackiego, samochodu ciężarowego i busa pasażerskiego. Swoje pojazdy gmina przekazała na początku wojny Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Mieszkanie – praca – edukacja to zachęta do przeprowadzki z dużych miast do mniejszych miejscowości m.in. uchodźców z Ukrainy. Rusza pilotaż programu, nabór trwa do 21 marca, a jego realizacja potrwa do 10 grudnia br.
Lublin i Krzywy Róg formalnie potwierdzili swoją międzynarodową współpracę. 22 lutego Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Mer Krzywego Rogu Jurij Wiłkuł podpisali umowę o partnerstwie miast.
Wniosek do Premiera o przywrócenie odpowiedzialności gmin za zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki, ponowne opiniowane projektu o ochronie ludności i współfinansowanie przez uchodźców pobytu w Polsce to główne tematy rozmów Komisji Wspólnej 1 marca br
Rybnik pozyskał 3,9 mln zł z funduszy unijnych na remont 40 nieużytkowanych pustostanów na mieszkania o charakterze socjalnym. Mieszkania będą przeznaczone dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Dokumenty

Pobierz
propozycje legislacyjne
Diagnozy i recepty na główne problemy SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 2023
Pobierz
inne
Listy do dyrektorów szkół i rodziców
Pobierz
inne
Pismo do JST - ankieta
Pobierz
inne
Miasto dostępne dla wszystkich - agenda

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Maj 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!