Aktualności z tematu - „Oświata”
Thumb 1 3 myslowice zielona pracownia 3
Radni Sopotu i Warszawy krytykują zmiany w prawie oświatowym znacząco zwiększające rolę kuratora i chcą, by rząd wycofał się z nich. Apelujemy o podjęcie podobnych inicjatyw w obronie edukacji.
Thumb 1 3 foto komisja edukacji
1 lipca odbyło się spotkanie online członków Komisji Edukacji ZMP. Na spotkaniu zostały przedstawione informacje na temat prac przedstawicieli Związku w trzech grupach roboczych działających w MEiN.
Thumb 1 3 edukacja ekologiczna
Ukazała się pierwszy Raport z badania w polskich szkołach podstawowych na temat działań nakierowanych na kształtowanie postaw proekologicznych u uczniów i form stosowanych w tym procesie.
Thumb 1 3 petycja
Przedstawiciele samorządów, uczniowie, rodzice sprzeciwiają się rządowym planom zmian w oświacie, które grożą centralizacją systemu edukacji. Zebrano już ponad 4 tys. podpisów pod petycją w tej sprawi
Thumb 1 3 zdj cie szko a
Projekt dotyczący zwiększenia kompetencji kuratorów w szkołach to zagrożenia m.in. dla edukacji antydyskryminacyjnej oraz zamach na polską szkołę i sektor pozarządowy – uznali członkowie komisji ZMP.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Prace trzech grup roboczych w Ministerstwie Edukacji i Nauki będą tematem najbliższego spotkania online Komisji Edukacji ZMP. W pracach grup uczestniczą przedstawiciele Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 konferencja kprm 028
Przedstawiciele samorządów, uczniowie, rodzice, organizacje nauczycielskie i społeczne sprzeciwiają się rządowym planom zmian w oświacie, które grożą centralizacją systemu edukacji.
Thumb 1 3 dg ranking szk  bezpoiecznych lgbt
Powodem do dumy dla Dąbrowy Górniczej jest to, że uczennice i uczniowie w dąbrowskich szkołach czują się bezpiecznie. Otrzymują najwyższe nagrody w rankingu szkół przyjaznych LGBT+.
Thumb 1 3 jedlina zdroj 46
Fundacje V4Sport i Veolia Polska zapraszają na bezpłatną konferencję 8 i 9 czerwca władze i pracowników samorządowych, działaczy i ekspertów miejskich, którym zależy na zrównoważonym rozwoju miast.
Thumb 1 3 szko a 5
Polecamy artykuł R. Matczaka, A. Pacewicz, K. Stanowskiego, J. Wiśniewskiego i F.A. Zolla, w którym opisują, jak z edukacją w czasie pandemii poradzili sobie Finowie, Estończycy, Norwegowie i Ukraińcy
Thumb 1 3 edudays banner 1920x1080
27 maja 2021 r. w godz. 10:00-11:30 odbędzie się bezpłatne wydarzenie Microsoft EduDay 2021 dla przedstawicieli JST pod patronatem m.in. Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 ilustracja do informacji prasowej
17 maja rozpocznie się drugi nabór wniosków w projekcie Dostępna Szkoła. To ogólnopolski projekt, którego celem jest likwidacja barier z obszaru dostępności w szkołach podstawowych każdego typu.
Thumb 1 3 szko a gliwice
Budowa hali sportowej, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego oraz boisk przy I LO Dwujęzycznym im. E. Dembowskiego to jedna z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji oświatowych w mieście.
Thumb 1 3 man2135 edit
Sądy administracyjne wydają rozumne wyroki w sprawach dotyczących organizacji sieci szkół i to budzi nadzieję - pisze w felietonie oraz doradza miastom dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski.
Thumb 1 3 artur ciecierski  burmistrz zakroczymia
„Samorząd to samorząd, jeśli działa zgodnie z prawem w granicach kompetencji, jakie daje mu konstytucja i ustawy ustrojowe, żaden organ administracji rządowej nie ma prawa w te działania ingerować.”
Thumb 1 3 s d
Kurator oświaty nie może podważyć przesłanki ekonomicznej czy demograficznej jako powodu likwidacji szkoły – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Thumb 1 3 foto  powstania l skie
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do włączenia się w ogólnopolskie obchody tej rocznicy - udostępni bezpłatnie wielkoformatową animację komputerową, która opowie o historii powstań śląskich.
Thumb 1 3 niepodleg a 2
W ramach obchodów 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych jest organizowana 8 kwietnia debata historyczna „Miasto a wojna. Płock, Białystok i Lwów w kontekście wojny polsko-bolszewickiej.”
Thumb 1 3 clipboard010
Wtorek był drugim dniem wysłuchań dla Krajowego Planu Odbudowy. Tematem była „Transformacja cyfrowa”. Przedstawiciel ZMP wnioskował m.in. o niewykluczanie miast przy eliminowaniu tzw. białych plam.
Thumb 1 3 sosnowiec 2
W mieście rusza program profilaktyczny „Nikt nie jest doskonały”, kierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy od roku funkcjonują w wirtualnym, często wyidealizowanym świecie.
Thumb 1 3 ostr w w folia przeciw covid
Ostrów Wielkopolski będzie pierwszym miastem na świecie, które zabezpieczy miejską przestrzeń publiczną innowacyjną, antywirusową folią PURE ZONE. To ostrowski sposób na walkę m.in. z wirusem Covid-19
Thumb 1 3 gdynia wsparcie dla maturzyst w
Gdyńscy maturzyści, uczniowie klas ósmych oraz ich nauczyciele i rodzice otrzymają od miasta wsparcie, które pomoże im przygotować się do egzaminów w trudnym czasie pandemii.
Thumb 1 3 szczepienia covid 2
Dyskusja dotyczyła m.in. obostrzeń w nauczaniu w kolejnych województwach, zwiększenia tzw. rezerwy oświatowej na realizację rządowych programów, a także szczepień pracowników niepedagogicznych szkół
Thumb 1 3 edukacja 1920x1080
Międzykomunalna Spółka Akcyjna MUNICIPIUM SA zaprasza na konferencję na temat przyszłości edukacji, która odbędzie się 8 i 9 czerwca 2021 r. w Lublinie. ZMP objął to wydarzenie swoim patronatem.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie wniosków o zmianę granic miast i o przyznanie praw miejskich w 2021 roku
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie zmian w gminnych systemach gospodarowania odpadami komunalnymi wynikających z ustawy z dn. 8 lipca o zm. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (...)
Pobierz Download icon@2x
publikacje
Report OECD - Better Governance, Planning and Services in Local Self‑Governments in Poland
Pobierz Download icon@2x
publikacje
Raport OECD - Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
6
sierpień 2021

13
sierpień 2021

Sierpień 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x