Aktualności z tematu - „Polityka europejska i współpraca zagraniczna”
Thumb 1 3 zgorzelec gerlitz ekologiczne ciep o
Zgorzelec i Görlitz wspólnie realizują projekt „Neutralne klimatycznie ciepło systemowe dla całego Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”. Wsparcia im udzieliły władze regionu Dolnego Śląska i Saksonii.
Thumb 1 3 grafika most
W związku z 30. rocznicą podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między RP i RFN zapraszamy miasta do nadsyłania materiałów archiwalnych pokazujących ich współpracę z miastami partnerskimi z Niemiec.
Thumb 1 3 ue flaga
Nagroda Europy 2021 - najwyższa nagroda przyznawana miastu najbardziej aktywnemu w propagowaniu idei europejskich - została przyznana Chmielnickiemu na Ukrainie. Płońsk otrzymał Flagę Honorową.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
Europoseł Jan Olbrycht podsumowuje cykl webinarów „Konkretnie. O Europie” na temat KPO i formułuje postulaty. Wskazuje m.in. na brak informacji, wykluczenie dużych samorządów i centralizację.
Thumb 1 3 premier mm 21 04 07 2
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami Strony Samorządowej KWRiST na temat projektu KPO. Rząd uwzględnił część uwag i zwiększa środki np. na transport kolejowy czy ochronę zdrowia
Thumb 1 3 suwa ki miasto franc
Kontynuacja współpracy Suwałk z miastem partnerskim, francuski Grande–Synthe po zakończeniu pandemii koronawirusa, a także obecna sytuacja w obu miastach była tematem spotkania on-line prezydentów.
Thumb 1 3 urb st
Sieci Transferu URBACT cieszyły się sporym sukcesem. Do 29 kwietni trwa nabór na drugą ich edycję. Miasta mogą skorzystać z metod URBACT i dobrych praktyk sprawdzonych w pierwszej rundzie Sieci.
Thumb 1 3 pim
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do współpracy w kontynuowanym projekcie Partnerskiej Inicjatywy Miast. Nowe sieci będą zajmować się: transformacją cyfrową, ochroną klimatu i PPP
Thumb 1 3 kwrist  21 03 31 www
Harmonogram opiniowania Krajowego Planu Odbudowy, a także trudna współpraca wojewody mazowieckiego z samorządem Warszawy i Radomia to główne tematy KWRiST, która odbyła się 31 marca online.
Thumb 1 3 kpo1
2 kwietnia mają się zakończyć konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. Poseł do PE Jan Olbrycht 26 marca zorganizował kolejne webinarium, na którym rozmawiał z samorządami o trwających konsultacjach KPO.
Thumb 1 3 gdynia dostwaczaki
Europejskie miasta postulują do Komisji Europejskiej, aby już w 2030 roku połowa nowych samochodów dostawczych była pojazdami elektrycznymi. Pod listem podpisali się prezydenci pięciu polskich miast.
Thumb 1 3 zg
W 2021 roku przypada 30. rocznica podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską i Republiką Federalną Niemiec. Związek Miast Polskich zaprasza miasta do wspólnego celebrowania tej ważnej daty
Thumb 1 3 sopot um solidarni z bia orusi
W Dniu Niepodległości Białorusi obchodzonym 25 marca, prezydent Sopotu apeluje o pomoc dla Białorusinów. Co roku przyjeżdżają tu przedstawiciele Polonii, zamieszkali tutaj także uchodźcy z tego kraju.
Thumb 1 3 clipboard05
22-24 i 29-30 marca br. z inicjatywy środowiska pozarządowego i biznesowego odbywają się wysłuchania publiczne w sprawie Krajowego Programu Odbudowy, w których aktywny udział bierze Związek.
Thumb 1 3 nagroda paw a adamowicza
Europejski Komitet Regionów wraz z Międzynarodową Siecią Miast Uchodźców (ICORN) i miastem Gdańsk ogłosił 19 marca br. utworzenie Nagrody Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
26 marca w godz. 8.30-10.30 odbędzie się kolejne bezpłatne webinarium online z cyklu „Konkretnie. O Europie” z zakresu zarządzania miastem organizowane przez posła do PE, Jana Olbrychta.
Thumb 1 3 urbact sieci transferu
Sieci Transferu URBACT cieszyły się sporym sukcesem. Obecnie został otwarty nabór na drugą ich edycję. W najbliższy piątek, 26 marca, odbędzie się sesja informacyjna dotycząca tego naboru.
Thumb 1 3 kpo
Niesłuchanie głosu środowiska samorządowego, centralizacja w ramach oczekiwanych przez UE reform czy gorsze traktowanie dużych miast - to zarzuty przedstawicieli strony samorządowej do KPO
Thumb 1 3 nowa karta lipska
Nowa Karta Lipska wyznacza kierunki rozwoju i transformacji europejskich miast. Ma dziś niesłabnące znaczenie, zwłaszcza dla wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich po pandemii COVID-19.
Thumb 1 3 metrex.png 1200x700
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, został prezydentem METREX - Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych, której celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń między miastami partnerskimi.
Thumb 1 3 kielce  nagroda europy
Kielce znalazły się wśród czterech miast wybranych na listę finałową do otrzymania Nagrody Europy - najwyższego wyróżnienia przyznawanego za szerzenie idei jedności europejskiej.
Thumb 1 3 2021 03 12 101316
W Krajowym Planie Odbudowy przygotowywanym przez polski rząd uderza i niepokoi, że samorząd sprowadzony jest do roli petenta – mówili eksperci podczas webinarium poświęconego KPO.
Thumb 1 3 mp2
Ze smutkiem informujemy, że w niedzielę, 14 marca, zmarł Myroslav Pitsyk, były wieloletni (1995-2017) dyrektor wykonawczy Związku Miast Ukrainy (AUC).
Thumb 1 3 ump nowe
Do opracowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej projektu Krajowego Programu Odbudowy ustosunkowała się Unia Metropolii Polskich, do której należy 12 największych polskich miast.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie pilnej konieczności nowelizacji ustawy o działalności leczniczej
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie bezpodstawnych zarzutów sztucznego zawyżania stawek opłat za wodę i ścieki
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie zapowiadanych zmian dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie pilnej konieczności przeprowadzenia systemowej reformy podatku od nieruchomości

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x