Aktualności z tematu - „Polityka europejska i współpraca zagraniczna”
20 dokumentacji dotyczących różnych inwestycji na terenie Konina zostało wykonanych za prawie 3 miliony złotych, które miasto pozyskało ze źródeł zewnętrznych. Jak zapowiadają przedstawiciele miasta, to nie będą „półkowniki”.
W otwartym spotkaniu Rady Unii Metropolii Polskich z Fransem Timmermans’em, Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, który jest gościem honorowym II Samorządowego Kongresu Klimatycznego, spotkali się przedstawiciele organizacji samorządowych.
MSZ ogłosił otwarty konkurs, którego celem jest wyłonienie najlepszych ofert z propozycjami zadań publicznych (projektów), obejmujących realizację działań rozwojowych zgodnie z założeniami Planu współpracy rozwojowej w roku 2023.
11-12 maja w Rzeszowie odbyła się dwudniowa konferencja zorganizowana przez Związek Miast Polskich, Francuską Sekcję CEMR, Związek Miast Ukrainy oraz Ambasadę Francji w Polsce i MSZ Francji, w której wzięło udział ponad 70 osób.
Sekretariat Europejskiej Inicjatywy Miejskiej organizuje w Timisoarze (Rumunia) wydarzenie dotyczące budowania potencjału, poświęcone Rozwojowi Lokalnemu Kierowanemu przez Społeczność (RLKS) na obszarach miejskich.
18 kwietnia Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła nowe nabory w ramach podprogramów LIFE, które dotyczą gospodarki o obiegu zamkniętym i jakości życia, przyrody i różnorodności biologicznej czy łagodzenia zmian klimatu.
To już kolejne wydarzenie w ramach cyklu Zielony Horyzont. Tym razem webinarium dedykowane będzie unijnym politykom dotyczącym miast. Zapraszamy 24 maja br., w godzinach 14:00-15:30 na spotkanie online z ekspertami zajmującymi się tematyką miejską.
Bolesławiec to tegoroczny laureat Nagrody Europy. Tę corocznie przyznawaną przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) nagrodę ogłoszono 26 kwietnia br. Dwa inne polskie miasta - Ostrów Wielkopolski i Płońsk - otrzymały Plakiety Honorowe.
Strategia rozwoju, efektywność energetyczna oraz partycypacja to główne tematy wizyty studyjnej w norweskim Trondheim i Levanger od 17 do 21 kwietnia br. w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
ZMP, Francuska Sekcja CEMR, ZMU oraz Ambasada Francji w Polsce i MSZ Francji zapraszają na konferencję miast polskich, francuskich i ukraińskich „Samorządy polskie i francuskie razem dla Ukrainy”, która odbędzie się 11-12 maja w Rzeszowie.
Zachęcamy do aplikowania i korzystania z możliwości, jakie dają nowe instrumenty europejskie dla miast: EIT Urban Mobility, Intelligent Cities Challenge (ICC), European Urban Initiative (EUI): City-to-City Exchanges i Peer Reviews.
Wraz za Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępniamy nagranie Konferencji „Finansowanie ochrony środowiska z Programów UE”, która odbyła się w dniu 9 marca br.
Przybliżenie oraz wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w sektorze ochrony środowiska były celem wizyty studyjnej przedstawicieli Jarocina w norweskiej gminie Ås.
W nocy ze środy na czwartek (5-6 kwietnia) z wizytą w Chełmie gościł Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Spotkał się z prezydentami polskich miast szczególnie zaangażowanych w pomoc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną.
Na specjalne zaproszenie Związku Miast Polskich, w ramach inicjatywy POLSKIE MIASTA UKRAINIE, do Sopotu na Local Trends przyjechali trzej merowie z Ukrainy. Rozmawiano m.in. o formach wsparcia systemowego odbudowy infrastruktury krytycznej w Ukrainie
Marcowa wizyta gości z Norwegii w Starachowicach to kolejny etap międzynarodowej współpracy, jaka jest możliwa dzięki realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”.
Demokracja lokalna była tematem wizyty studyjnej w Norwegii z udziałem polskich samorządowców. Osiemnaścioro przedstawicieli polskich miast dowiedziało się, jak Norwegowie komunikują się z mieszkańcami oraz zwiększają ich aktywność i zaangażowanie.
30 marca zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w sprawie dotyczącej Ciechanowa oraz gmin partnerskich, który orzekł, że samorządy nie muszą odprowadzać VAT-u od dofinansowania pozyskanego na instalacje OZE na posesjach mieszkańców.
Radzymin zawarł pierwszą umowę z samorządem partnerskim – gromadą Niemiszajewo w Ukrainie. Porozumienie w tej sprawie podpisali 21 marca br., podczas I Polsko Ukraińskiego Forum Samorządowego w Serocku, burmistrz Radzymina i mer Niemiszajewa.
Dziś pierwszy roboczy dzień wizyty studyjnej przedstawicieli polskich miast w norweskim Bergen. To reprezentanci miast-laureatów Konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania – Komunikacja-partycypacja-współrządzenie”.
Warszawa i Kijów podpisały porozumienie w sprawie przekazania do stolicy Ukrainy pociągów z serii 81. Łącznie będzie to 60 wagonów o wartości ponad 40 milionów złotych. Pierwszy skład trafi do Kijowa jeszcze w tym miesiącu.
Gospodarka odpadami. Transformacja w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym to temat kolejnego webinarium Jana Olbrychta, posła do PE, które odbędzie się 31 marca o godz. 9.00-11.00.
15 marca doszło do uroczystego podpisania umowy. Poprzez łączenie online na uroczystości był obecny mer Kijowa Witalij Kliczko, który dziękował Wrocławiowi za dotychczasową pomoc.
Od początku wojny na Ukrainę z Płońska wyjechało 30 tirów z pomocą humanitarną - lekami, jedzeniem, odzieżą, materiałami budowlanymi i chemią. 16 marca do Płońska przyjechał sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Andrii Zahorskyi..

Dokumenty

Pobierz
propozycje legislacyjne
Diagnozy i recepty na główne problemy SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 2023
Pobierz
inne
Listy do dyrektorów szkół i rodziców
Pobierz
inne
Pismo do JST - ankieta
Pobierz
inne
Miasto dostępne dla wszystkich - agenda

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Maj 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!