Aktualności z tematu - „Transport”
Jak rozwijać miejską sieć ładowania pojazdów elektrycznych? Jakie dobre praktyki z miast europejskich mogą wykorzystać polskie miasta? Czy nasze prawo wspiera rozwój infrastruktury? - na te pytania będą odpowiadać 14.06 samorządowcy i eksperci
Miasto przystępuje do prac koncepcyjnych dla drugiej części terenu parku kolejowego, gdzie ma powstać pierwsza na Mazowszu kolej lilipucia. O planach rozmawiano z przedstawicielami samorządowych władz Mazowsza i powiatu oraz organizacji turystycznych
KWRiST pozytywnie zaopiniowała podział 336 mln zł tzw. rezerwy drogowej przeznaczonej na zadania mostowe, drogi oraz promy. Organizacje samorządowe chcą przywrócenia dofinansowania do wysokości 50% kosztów zadania
Łódź jako pierwsze miasto w Polsce wzięło udział w pilotażowym projekcie systemu antykolizyjnego dla tramwajów firmy Bosch Engineering. Ostrzega on prowadzących przed kolizją i pomaga zmniejszyć skutki ewentualnych wypadków.
Władze powiatu wraz z władzami gmin powiatu pleszewskiego stworzą związek, który zajmie się organizacją nowej komunikacji publicznej. Celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym i umożliwienie mieszkańcom dojazdów do szkoły, pracy czy urzędów.
1 kwietnia minął rok od wprowadzenia w Starachowicach bezpłatnej komunikacji publicznej. I w ocenie władz tego miasta, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.
Osiem autobusów zasilanych gazem pojawi się na drogach Katowic. Właśnie wybrano dostawcę ekologicznych, niskopodłogowych autobusów miejskich. W tym roku, na katowickich drogach pojawią się również pierwsze autobusy hybrydowe
29 marca odbędzie się trzecie już webinarium Forum Innowacyjnego Transportu, podczas którego m.in. pokazane zostanie, jak miejską infrastrukturę ładowania rozwija Oslo, czyli nieformalna stolica elektromobilności Europy, a także Zielona Góra.
Zbudowane w 2020 roku rondo u zbiegu ulic Myśliwskiej i Wołkowyskiej swoją nazwę uzyskało w marcu ubiegłego roku. Teraz, w Dniu Kobiet uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ronda. O jego nazwie jednogłośnie zdecydowali miejscy radni.
Największe obecnie wyzwania branży motoryzacyjnej to kryzys gospodarczy i rewolucja związana z przejściem na napędy zeroemisyjne. Rozmowy na ten temat będą się toczyły podczas kongresu MOVE – International Mobility Congress objętego patronatem ZMP.
W Tarnobrzegu rusza realizacja inwestycji miejskich z wykorzystaniem środków finansowych w ramach „Programu Inwestycji Strategicznych”. Prezydent miasta podpisał z wykonawcami umowy na realizację remontu aż dziesięciu dróg w mieście.
W imieniu organizatorów konkursu zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących tematyki konkursu partnerstwa Horyzont Europa Driving Urban Transition w roku 2023.
Temat mobilności miejskiej dotyczy wszystkich, którzy zajmują się miastami i w nich mieszkają. Wyzwaniem jest dziś organizowanie owej mobilności w sposób zrównoważony. O tym rozmawiano podczas ostatniego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Gmina Władysławowo podpisała umowę na budowę węzła integracyjnego. Inwestycja ma poprawić efektywności transportu publicznego, a tym samym zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z transportu zbiorowego. Obecnie trwa faza projektowa inwestycji
Warszawa zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do miasta najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom. Przez najbliższe trzy miesiące potrwają konsultacje społeczne z mieszkańcami.
1 lutego odbędzie się drugie webinarium Forum Innowacyjnego Transportu, podczas którego m.in. zaprezentowane zostaną pomysły na rozwój infrastruktury ładowania londyńskiego Ratusza, a także perspektywa i plany Warszawy w tym zakresie.
Zrównoważona mobilność miejska będzie tematem kolejnego seminarium online zorganizowanego przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Przed mieszkańcami Krakowa drugi panel obywatelski. Już wkrótce będą decydować o kierunkach polityki transportowej miasta. Trwają prace przygotowawcze do Krakowskiego Panelu Transportowego.
Nowoczesny kompleks za dworcem PKP ruszył 3 grudnia. Połączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich i regionalnych, a wkrótce też dalekobieżnych i międzynarodowych.
23 listopada Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu na terenie całego miasta. To nowatorskie rozwiązanie w Polsce i w tej części Europy. Pierwsze zmiany wejdą w życie w lipcu 2024 r.
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych zaprasza 2 grudnia na pierwsze z cyklu webinariów, poświęconych dobrym praktykom w budowie miejskiej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
7 listopada pierwsze samochody przejechały obwodnicą Tarnobrzega. „Jesteśmy świadkami wydarzenia historycznego, na które Tarnobrzeg czekał bardzo długo - do uczestników wydarzenia zwrócił się prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Od 3 listopada warszawiacy mogą korzystać z autobusu napędzanego wodorem. NesoBus, bo tak nazywa się pojazd, kursował będzie – na razie w ramach testów - do 15 listopada, na dwóch popularnych stołecznych trasach.
Twórcy minimalnego krajowego profilu NeTEx, dotyczącego m.in. taryf w transporcie publicznym, zapraszają ZMP oraz miasta członkowskie do jego konsultacji oraz na webinar informacyjny 4 listopada br.

Dokumenty

Pobierz
propozycje legislacyjne
Diagnozy i recepty na główne problemy SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 2023
Pobierz
inne
Listy do dyrektorów szkół i rodziców
Pobierz
inne
Pismo do JST - ankieta
Pobierz
inne
Miasto dostępne dla wszystkich - agenda

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Maj 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!