Aktualności z tematu - „Transport”
W imieniu organizatorów konkursu zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących tematyki konkursu partnerstwa Horyzont Europa Driving Urban Transition w roku 2023.
Temat mobilności miejskiej dotyczy wszystkich, którzy zajmują się miastami i w nich mieszkają. Wyzwaniem jest dziś organizowanie owej mobilności w sposób zrównoważony. O tym rozmawiano podczas ostatniego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Gmina Władysławowo podpisała umowę na budowę węzła integracyjnego. Inwestycja ma poprawić efektywności transportu publicznego, a tym samym zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z transportu zbiorowego. Obecnie trwa faza projektowa inwestycji
Warszawa zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do miasta najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom. Przez najbliższe trzy miesiące potrwają konsultacje społeczne z mieszkańcami.
1 lutego odbędzie się drugie webinarium Forum Innowacyjnego Transportu, podczas którego m.in. zaprezentowane zostaną pomysły na rozwój infrastruktury ładowania londyńskiego Ratusza, a także perspektywa i plany Warszawy w tym zakresie.
Zrównoważona mobilność miejska będzie tematem kolejnego seminarium online zorganizowanego przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Przed mieszkańcami Krakowa drugi panel obywatelski. Już wkrótce będą decydować o kierunkach polityki transportowej miasta. Trwają prace przygotowawcze do Krakowskiego Panelu Transportowego.
Nowoczesny kompleks za dworcem PKP ruszył 3 grudnia. Połączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich i regionalnych, a wkrótce też dalekobieżnych i międzynarodowych.
23 listopada Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu na terenie całego miasta. To nowatorskie rozwiązanie w Polsce i w tej części Europy. Pierwsze zmiany wejdą w życie w lipcu 2024 r.
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych zaprasza 2 grudnia na pierwsze z cyklu webinariów, poświęconych dobrym praktykom w budowie miejskiej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
7 listopada pierwsze samochody przejechały obwodnicą Tarnobrzega. „Jesteśmy świadkami wydarzenia historycznego, na które Tarnobrzeg czekał bardzo długo - do uczestników wydarzenia zwrócił się prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Od 3 listopada warszawiacy mogą korzystać z autobusu napędzanego wodorem. NesoBus, bo tak nazywa się pojazd, kursował będzie – na razie w ramach testów - do 15 listopada, na dwóch popularnych stołecznych trasach.
Twórcy minimalnego krajowego profilu NeTEx, dotyczącego m.in. taryf w transporcie publicznym, zapraszają ZMP oraz miasta członkowskie do jego konsultacji oraz na webinar informacyjny 4 listopada br.
25 nowoczesnych Solarisów Urbino 12 hydrogen już w przyszłym roku pojawi się na poznańskich ulicach. Będą to niskopodłogowe, przyjazne środowisku autobusy miejskie o napędzie elektrycznym zasilane wodorem.
Nekropolie co roku we wszystkich miastach są bardzo oblegane, przejazd i parkowanie własnym samochodem zazwyczaj są utrudnione. Władze Kutna oferują darmową komunikację miejską, co jest rozwiązaniem oszczędnym i ekologicznym.
Sześć dolnośląskich gmin – Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Nowa Ruda, Świebodzice i Świdnica – kupi 24 autobusy z napędem elektrycznym. Przedstawiciele tych samorządów podpisali właśnie umowy z NFOŚiGW na dotacje.
Od nowego roku transgraniczne autobusy łączące Zgorzelec i Gӧrlitz wydłużą trasę. Podpisany w dniu 4 października dokument to kolejny kamień milowy na drodze do wspólnej komunikacji miejskiej dla Europa-Miasta Zgorzelec/Gӧrlitz.
Podpisanej dziś umowie rozpoczyna się projektowanie jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych na południu naszego miasta. Projekt obejmie budowę i rozbudowę ulic o łącznej długości 6,3 km – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Nowe, elektryczne autobusy zasiliły tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie. Dwa 9-metrowe pojazdy zasilane wyłącznie energią elektryczną wkrótce będą obsługiwać przystanki w mieście. To historyczny moment dla miasta – ocenia burmistrz Iławy.
Dwadzieścia elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej pojawi się na ulicach Białegostoku w przyszłym roku. Miasto podpisało 30 września umowę na dostawę tych pojazdów. W ramach umowy zamontowane zostaną także stacje ładowania autobusów.
Brusy, Kielce i Skawina – to miasta-laureaci konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury podczas kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021. 13 września br. wręczono reprezentantom tych miast nagrody.
Już 15 września na platformie ZOOM odbędzie się kolejny webinar organizowany w ramach Programu Eco-Miasto. Tym razem – wspólnie z Renault Polska - będzie mowa na temat zrównoważonej mobilności.
Nowa era w historii komunikacji miejskiej w Gdańsku. Za kwotę 62 mln zł Miasto zakupi 18 nowoczesnych autobusów elektrycznych, których producentem jest firma MAN. To pojazdy o zasięgu nawet 401 km na jednym ładowaniu.
Przebudowa mostu na Trasie Warszawskiej - na ten cel Konin po raz trzeci próbuje pozyskać pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Miasto złożyło do funduszu dwa wnioski.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!