Aktualności z tematu - „Transport”
Podpisanej dziś umowie rozpoczyna się projektowanie jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych na południu naszego miasta. Projekt obejmie budowę i rozbudowę ulic o łącznej długości 6,3 km – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Nowe, elektryczne autobusy zasiliły tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie. Dwa 9-metrowe pojazdy zasilane wyłącznie energią elektryczną wkrótce będą obsługiwać przystanki w mieście. To historyczny moment dla miasta – ocenia burmistrz Iławy.
Dwadzieścia elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej pojawi się na ulicach Białegostoku w przyszłym roku. Miasto podpisało 30 września umowę na dostawę tych pojazdów. W ramach umowy zamontowane zostaną także stacje ładowania autobusów.
Brusy, Kielce i Skawina – to miasta-laureaci konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury podczas kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021. 13 września br. wręczono reprezentantom tych miast nagrody.
Już 15 września na platformie ZOOM odbędzie się kolejny webinar organizowany w ramach Programu Eco-Miasto. Tym razem – wspólnie z Renault Polska - będzie mowa na temat zrównoważonej mobilności.
Nowa era w historii komunikacji miejskiej w Gdańsku. Za kwotę 62 mln zł Miasto zakupi 18 nowoczesnych autobusów elektrycznych, których producentem jest firma MAN. To pojazdy o zasięgu nawet 401 km na jednym ładowaniu.
Przebudowa mostu na Trasie Warszawskiej - na ten cel Konin po raz trzeci próbuje pozyskać pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Miasto złożyło do funduszu dwa wnioski.
Miasto Krotoszyn oraz sześć samorządów postanowiły zawiązać Porozumienie w sprawie określenia zasad współpracy przy opracowaniu, realizacji i wdrażaniu „Strategii Zrównoważonej Mobilności dla gmin powiatu krotoszyńskiego oraz Powiatu Krotoszyńskiego”
Jednokierunkowa ulica Jaracza wzbogaciła się właśnie o dwukierunkową drogę rowerową. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Łodzi. Na wyremontowanej ulicy znalazło się miejsce dla wszystkich uczestników ruchu.
Lublin we współpracy z Kiszyniowem realizuje międzynarodowy projekt w zakresie transportu zbiorowego. Wspólne przedsięwzięcie ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w zakresie komunikacji miejskiej do wdrożenia w stolicy Mołdawii.
Jakość powietrza oraz komfort życia mieszkańców, kuracjuszy i turystów w Jeleniej Górze poprawi się znacznie dzięki dwóm umowom, które podpisał Prezydent Miasta Jeleniej Góry z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Miejski Zarząd Ulic i Mostów informuje, że nowy wiadukt w ciągu ul. Grota-Roweckiego w Tychach, przeszedł odbiór techniczny i już w przyszłym tygodniu zostanie dopuszczony do ruchu.
Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ogłosił przetarg na zakup ośmiu autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania.
Umowa na realizację zadania została podpisana 19 lipca w gmachu Urzędu Miejskiego w Bytomiu, w obecności zastępcy prezydenta miasta Michała Biedy. Wartość umowy wynosi niemal 72 mln zł netto (ponad 88,5 mln zł brutto).
Lublin we współpracy z Kiszyniowem realizuje międzynarodowy projekt w zakresie transportu zbiorowego, który ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w zakresie komunikacji miejskiej do wdrożenia w stolicy Mołdawii.
Tabor rzeszowskiej komunikacji miejskiej wzbogaci się o kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało w zeszłym tygodniu umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.
Będzie to możliwe dzięki umowom podpisanym w piątek, 15 lipca, z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, opiewającym na niemal 1,52 mln zł dotacji oraz 682 tys. zł pożyczki.
Gdańsk i Częstochowa są najbardziej przyjaznymi kierowcom miastami – tak wynika z rankingu, który jak co roku przygotowały serwisy Yanosik i Oponeo. Jak wypadło podsumowanie 2021 roku ?
Kolejny autobus pojechał z Polski na Ukrainę. To gimbus z Kołaczkowa. Do końca maja polskie miasta i gminy przekazały 48 autobusów dla ukraińskich miast.
Gdyńska komunikacja publiczna wchodzi w nowy etap. W mieście właśnie jest testowany napędzany wodorem NesoBus. To nowy, wyprodukowany w naszym kraju autobus wodorowy stworzony przez polskich konstruktorów i inżynierów.
Gdynia zaproponowała swoim mieszkańcom innowacyjne, bo premierowe na skalę Polski rozwiązanie. Chodzi o dotacje na zakup przez mieszkańców rowerów elektrycznych. Oferta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.
Od stycznia 2023 roku zostanie uruchomiona w Kętrzynie bezpłatna nowoczesna komunikacja zbiorowa. Jej podstawą będą miejskie autobusy elektryczne. Burmistrz miasta właśnie podpisał umowę na ich dostawę.
Uaktualnienie stawek ryczałtu za korzystanie z prywatnych samochodów do celów służbowych zapowiedział wiceminister infrastruktury, Rafał Weber na spotkaniu z przedstawicielami strony samorządowej 9 czerwca br. Wkrótce ustawa i rozporządzenie
Fundacja Promocji Projektów Elektrycznych opublikowała raport „Prądem w smog. Jak rozwijać infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych”. Pomaga on odpowiedzieć na pytania, jak poradzić sobie z wyzwaniem rozwoju infrastruktury ładowania w miastach

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Opinia Związku Miast Polskich o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (UC 130)
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Załącznik do Stanowiska ZMP w sprawie pilnych działań w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odbioru ścieków na tle ogólnej sytuacji w gospodarce komunalnej

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
20
październik 2022

21
październik 2022

22
październik 2022

23
październik 2022

24
październik 2022

25
październik 2022

27
październik 2022

28
październik 2022

Październik 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!