Aktualności z tematu - „Ochrona środowiska”
Thumb 1 3 klimaton dla miast praca 1
Jak wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i sprawić, aby lokalnym społecznościom żyło się lepiej? Ruszył nabór do Klimatonu dla Miast – 48-godzinnego maratonu programowania.
Thumb 1 3 europeancityfacility logo  rectangle
European City Facility (EUCF) - Europejski Instrument Miejski wspiera samorządy w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów, wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne.
Thumb 1 3 partnerska inicjatywa miast
Ze względu na liczne postulaty zainteresowanych miast Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchamia nabór uzupełniający do edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM) na lata 2021 -2023.
Thumb 1 3 gliwice dop aty do ogrzewania
Radni zatwierdzili Gliwicki Program Osłonowy. Mieszkańcy likwidujący tzw. kopciuchy i spełniający określone kryteria będą mogli skorzystać z dopłat do bieżących kosztów ogrzewania lokali mieszkalnych.
Thumb 1 3 eco miasto 2021
Nagrody w konkursie Eco-Miasto przyznawane są polskim miastom i gminom, które wdrażają u siebie prośrodowiskowe rozwiązania. 5 października ogłoszono tegorocznych laureatów ósmej już edycji konkursu.
Thumb 1 3 warszawa klimat unsplash
Po 2040 r. w Warszawie śmiertelność wzrośnie nawet ponad 225% w odniesieniu do sytuacji obecnej – ostrzega zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN w nowym komunikacie. 
Thumb 1 3 mapa zajawka
Czy wiesz ile drzew rośnie w Twoim mieście? Jaką powierzchnię zajmują w nim korony drzew? Gdzie rośnie najwyższe drzewo w Twojej okolicy i jaka jest jego wysokość?
Thumb 1 3 pleszew powietrze
W pleszewskiej szkole zamontowano rewolucyjne na skalę światową urządzenie do oczyszczania powietrza. To pilotaż jednej z lokalnych film, która opatentowała swój pomysł już w kilku krajach świata.
Thumb 1 3 tychy zielone miasta
Spośród 66 największych polskich miast, największy udział terenów zielonych mają Sopot, Zielona Góra, Gdynia, Katowice, Koszalin, Jaworzno, Bydgoszcz, Wałbrzych, Jelenia Góra i Tychy.
Thumb 1 3 ecomiasto konfere
5 i 6 października br. odbędzie się kolejna konferencja podsumowująca projekt Eco-Miasto. Edycja 2021 dedykowana jest Zielonej odbudowie. Będzie także mowa o wpływie miast na środowisko naturalne.
Thumb 1 3 krosno blok energetyczny
W Krośnie powstanie blok energetyczny, który będzie opalany pozostałościami z sortowania odpadów komunalnych z 28 samorządów. Inwestycja ta będzie finalizacją systemu gospodarki o obiegu zamkniętym.
Thumb 1 3 dobre cele logo
Ogólnopolska kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju ma pokazać Polakom jak codziennymi wyborami i działaniami przyczynić się do lepszej przyszłości planety i poprawy jakości życia.
Thumb 1 3 stocznia zaproszenie
Fundacja Stocznia zaprasza 4 października na całodzienne spotkanie poświęcone projektowaniu zrównoważonych rozwiązań w miastach i budowaniu społecznej zgody wokół nich.
Thumb 1 3 ustrzyki dolne
Komunikacja bezemisyjna to nasza przyszłość – mówi o nowych możliwościach burmistrz Ustrzyk Dolnych – autobusy elektryczne pozwoliłyby zachować nam przyrodę w Ustrzykach Dolnych w niezmienionym stanie
Thumb 1 3 gdynia ziele miejska
„Porozmawiajmy o zielonej transformacji - wskazówki miast nordyckich dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu" – to tytuł seminarium, które odbędzie się 24 września br. na platformie Zoom.
Thumb 1 3 frl sem22
Po raz drugi już Związek zorganizował seminarium FRL na temat transformacji energetycznej. Obecnie bowiem przed miastami stoją ogromne wyzwania w zakresie energetyki, ochrony środowiska i klimatu.
Thumb 1 3 odpadyyy pixa
Związek wziął udział w zakończonych 6 września konsultacjach Komisji Europejskiej w sprawie wdrażania rozporządzenia wprowadzającego system klasyfikacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Thumb 1 3 drzewo niebo
7 września, już po raz drugi był obchodzony Międzynarodowy Dzień Czystego powietrza dla błękitnego nieba ONZ. Polecamy ekspercki tekst dr. Zbigniewa Szkopa pt. Drzewa miejskie a jakość powietrza.
Thumb 1 3 26675028440 97c8d6045f k
O problemach ekologicznych wpływających na jakość życia, planowaniu przestrzennym uwzględniającym środowisko wodne i o gospodarowaniu wodą w miastach będzie mowa na kongresie „Economy of a Water City”
Thumb 1 3 krak w zielona stolica fina
Kraków wraz z Helsingborgiem (Szwecja), Sofią (Bułgaria) i Tallinem (Estonia) trafił do ścisłej finałowej czwórki, ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”. Ogłoszenie wyników 9 września
Thumb 1 3 oess 2021 wodny okragly stol kafelek 800x450px 1
Już 8 września o godz.11:00 w Concordia Design Wrocław w ramach Kongresu WODA – MIASTO – JAKOŚĆ ŻYCIA 2021 odbędzie się konferencja „Gospodarowanie wodą – wyzwania dla Polski”.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Zarząd Związku 27 sierpnia br. w Tarnowie podjął wstępną opinię o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Thumb 1 3 zabrze centrum przesiadkowe
23 sierpnia br. nastąpiło rozstrzygnięcie przetargów na budowę dwóch nowoczesnych centrów przesiadkowych w Zabrzu. Efektem inwestycji będzie m.in. redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza.
Thumb 1 3 ko o  geotermia
Poprawa jakości powietrza oraz wykorzystanie wód termalnych do celów rekreacji to główne oczekiwania związane z budową ciepłowni geotermalnej z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Opinia Zarządu ZMP o ustawie z dnia 17 września 2021 o zmianie ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach JST oraz niektórych innych ustaw
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
4
październik 2021

24
październik 2021

27
październik 2021

28
październik 2021

29
październik 2021

30
październik 2021

Październik 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x