Aktualności z tematu - „Ochrona środowiska”
Empirie Miasto zielone | neutralne klimatycznie zapraszają na otwarte spotkanie dotyczące wykorzystania energii wodorowej i ochrony klimatu w Niemczech. Spotkanie odbędzie się w piątek 26 maja o godzinie 9:00.
Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa zapraszają polskie miasta do udziału w jubileuszowej, X. edycji Konkursu Eco-Miasto 2023. Konkurs odbywa się pod patronatem ZMP. Zgłoszenia do 20 czerwca.
Podczas II Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi UMP wręczyła Fransowi Timmermansowi najnowszą publikację „Ku zielonej transformacji. Analiza sytuacji i wyzwań środowiskowych w największych polskich miastach”.
We wtorek, 16 maja w Ambasadzie Francji w Warszawie odbyło się wspólne śniadanie partnerów jubileuszowej, X. edycji Programu Eco-Miasto 2023. Zgłoszenia do konkursu są zbierane do 31 maja 2023 r.
We Włocławku 9 i 10 maja br. spotkali się przedstawiciele samorządów, by rozmawiać o wyzwaniach dla miast, które chcą być neutralne klimatycznie. Wzięli też udział w wizycie studyjnej, dotyczącej odnowionych przestrzeni zielonych nad Wisłą
11-12 maja br. w Bielsku-Białej odbędzie się III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „FOTOWOLTAIKA DZIŚ I JUTRO - współpraca alternatywnych źródeł energii.” Będzie ona także transmitowana z Centrum Konferencyjnego Hotelu Szyndzielnia.
Powstają pierwsze elementy nowego obiektu dydaktycznego Lasów Miejskich – Warszawa. Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach, bo o nim mowa, będzie gotowe jeszcze w tym roku. Nowy budynek posłuży m.in. jako baza dydaktyczna dla miejskich leśników.
Kilkanaście milionów złotych oszczędności na samych tylko opłatach związanych z emisją CO2. Do tego spadek zużycia węgla o kilkadziesiąt procent. Jeszcze w tym roku zakończy się budowa nowej geotermalno – biomasowej ciepłowni miejskiej.
Jaką rolę w miejskim ekosystemie mogą pełnić wody opadowe? Wystarczy je zebrać, a wszystkie korzyści zależą już od tego, jak ją wykorzystamy – wyjaśnią to instalacja artystyczna przed Muzeum Miasta Gdyni, wystawa plenerowa i warsztaty dla gdynian.
Autorzy Pomorskiego Thinklettera nr 1(12)/2023 zapraszają do refleksji, jak niespokojne czasy i nowe globalne wyzwania zmienią oblicze naszych miast. Jest to numer specjalny, wydany z okazji 3‑lecia kwartalnika.
18 kwietnia Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła nowe nabory w ramach podprogramów LIFE, które dotyczą gospodarki o obiegu zamkniętym i jakości życia, przyrody i różnorodności biologicznej czy łagodzenia zmian klimatu.
To już kolejne wydarzenie w ramach cyklu Zielony Horyzont. Tym razem webinarium dedykowane będzie unijnym politykom dotyczącym miast. Zapraszamy 24 maja br., w godzinach 14:00-15:30 na spotkanie online z ekspertami zajmującymi się tematyką miejską.
W czwartek, 20 kwietnia o godz. 10.00 zapraszamy do śledzenia online Dnia Informacyjnego LIFE. Jest organizowany jak co roku z okazji uruchomienia kolejnego naboru wniosków do Programu.
„Nordic Green Meeting Point” zorganizowany podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, będzie miejscem spotkań i inspiracji, wymiany wiedzy i dyskusji nad polsko-skandynawską współpracą miast i regionów.
Wraz za Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępniamy nagranie Konferencji „Finansowanie ochrony środowiska z Programów UE”, która odbyła się w dniu 9 marca br.
Jak co roku z okazji uruchomienia kolejnego naboru wniosków do Programu LIFE odbędzie się Dzień Informacyjny LIFE - już 20 kwietnia 2023 r., o godz. 10.00, online. Rejestracja będzie aktywna do 19 kwietnia.
MSWiA, GUS i Urząd Statystyczny w Lublinie, Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich zapraszają przedstawicieli jednostek administracji publicznej do udziału w konferencji 18-19 kwietnia w Lublinie.
Po 3 latach intensywnych prac Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach oddało do użytku zmodernizowaną od podstaw, ultranowoczesną oczyszczalnię ścieków przemysłowych powstających w procesie produkcji ciepła.
Osiem autobusów zasilanych gazem pojawi się na drogach Katowic. Właśnie wybrano dostawcę ekologicznych, niskopodłogowych autobusów miejskich. W tym roku, na katowickich drogach pojawią się również pierwsze autobusy hybrydowe
Chodzi o pozostawienie 500 metrów w ustawie wiatrakowej i przekazanie decyzyjności gminom i społeczności lokalnej. Dzisiaj w Sejmie 8 marca o godz. 11 odbędzie się konferencja prasowa w tej sprawie.
Miasta. Ludzie. Przyszłość – pod takim hasłem wystartowała dziesiąta edycja, zorganizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce programu Eco-Miasto.
Program stanowi platformę wzajemnej inspiracji, wymiany doświadczeń i edukacji samorządowców, przedsiębiorców działających w obszarach zurbanizowanych oraz ekspertów zrównoważonego rozwoju miast. Jutro, 2 marca inauguracja programu.
Porozumienia Inicjatyw dla Zielonego Pierścienia Warszawy nawiązuje współpracę z samorządami. Pierwszym samorządem odwiedzonym przez przedstawicieli tej inicjatywy była Kobyłka.
Urząd Miasta zaprezentował kompleksowy projekt „Jadalny Kraków” - owoc wieloletnich działań miasta. To pierwsza tego typu inicjatywa, realizowana we współpracy z miejskimi jednostkami, instytucjami kultury, lokalnymi organizacjami oraz mieszkańcami.

Dokumenty

Pobierz
propozycje legislacyjne
Diagnozy i recepty na główne problemy SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 2023
Pobierz
inne
Listy do dyrektorów szkół i rodziców
Pobierz
inne
Pismo do JST - ankieta
Pobierz
inne
Miasto dostępne dla wszystkich - agenda

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Maj 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!