Aktualności z tematu - „Ochrona środowiska”
Thumb 1 3 miko w ogr d botan
Urząd Miasta we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym pozyskał blisko 10 mln zł. na inwestycje w zielono-błękitną infrastrukturę. Takie inwestycje zrealizowane zostaną w mieście i ogrodzie.
Thumb 1 3 dsc 0074
Pińczów i Płońsk dowodzą siły partnerstwa i współpracy, pokazując, że doświadczenia nie można kupić, ale w Związku Miast Polskich można je wymieniać.
Thumb 1 3 katowice 2
Forum będzie okazją do dyskusji o wyzwaniach współczesności: dynamicznie rozwijających się miastach, smogu, degradacji terenów zielonych, postępującej globalizacji. Odbędzie się 26-30 czerwca 2022 r.
Thumb 1 3 12 archiwum urz o du miasta k o dzierzyn ko%2b le
„Każdy może posadzić drzewko! Wystarczy pozbyć się elektroodpadów”- tak miasto reklamuje akcję, w której mieszkańcy za oddanie zużytego sprzętu RTV czy AGD (a nawet baterii) mogą otrzymać sadzonki
Thumb 1 3 ogrody deszczowe 6480
Miasto pozyskało 10 mln adaptację do zmian klimatu, m.in. na ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne z "funduszy norweskich", a 5,2 mln zł na dalszą termomodernizację obiektów gminnych ze środków UE.
Thumb 1 3 elk kran wka
Przy obecnej aurze pogodowej ważne jest regularne nawadnianie organizmu. W Ełku bez żadnych konsekwencji zdrowotnych można pić wodę prosto z kranu lub specjalnych poidełek. Jest ona zdrowa i dobra.
Thumb 1 3  d zielone obligacje
Dzięki emisji zielonych obligacji samorządowych, Łódź zrealizuje kolejne projekty skupiające się na ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
Thumb 1 3 zielona fasada
Miasto chcą premiować mieszkańców i przedsiębiorców przyczyniających się do powstawania zieleni w mieście - warunkiem zwolnienia z podatku od nieruchomości będzie np. utworzenie zielonej fasady.
Thumb 1 3 edukacja ekologiczna
Ukazała się pierwszy Raport z badania w polskich szkołach podstawowych na temat działań nakierowanych na kształtowanie postaw proekologicznych u uczniów i form stosowanych w tym procesie.
Thumb 1 3 wod r wielkopolska
Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej podpisali w Poznaniu przedstawiciele samorządów, poznańskich uczelni oraz reprezentanci świata biznesu.
Thumb 1 3 krak w zielona stolica
Kraków wraz z Helsingborgiem (Szwecja), Sofią (Bułgaria) i Tallinem (Estonia) trafił do ścisłej finałowej czwórki ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”.
Thumb 1 3 ruda l ska fotowoltaika1
Największa instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na miejskich obiektach w Rudzie Śląskiej produkuje już prąd. Rudzka spółka wodociągowa zaoszczędzi rocznie ok. 80 tys. zł na zakupie prądu.
Thumb 1 3 lublin wodorowy autobus
Miasto Lublin planuje zakupić autobus zasilany wodorem wraz z instalacją do tankowania. To pierwszy, niezbędny krok poprzedzający ogłoszenie procedury przetargowej na zakup tego rodzaju pojazdu.
Thumb 1 3 krosno spalarnia
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Krośnieński Holding Komunalny wybuduje blok energetyczny, który jako paliwo będzie wykorzystywał pozostałości po sortowaniu odpadów komunalnych.
Thumb 1 3 gdynia pszczo y smart
Gdyńskie urzędowe pszczoły mają się dobrze, w pierwszym miodobraniu dały ponad 50 litrów miodu. Pasieka na dachu Urzędu Miasta stała się właśnie „smart”, dzięki systemowi monitoringu uli Smartula.
Thumb 1 3 kielce inpost
Kielce są kolejnym miastem, którego mieszkańcy uzyskają dostęp do nowoczesnych usług miejskich, rozwijanej ekologicznej sieci Paczkomatów i nowoczesnych rozwiązań na rzecz poprawy jakości powietrza.
Thumb 1 3 eco miasto 2021
Do 30 czerwca br. miasta mogą zgłaszać swój udział w 8. edycji konkursu Eco-Miasto. Tegoroczna edycja projektu to także m.in. warsztaty regionalne i międzynarodowa konferencja.
Thumb 1 3 gra08811
Jakie działania podejmują polskie miasta, by chronić powietrze? Jakie ponoszą nakłady na inwestycje oddziałujące na jego jakość? Mówiono o tym 18 czerwca na spotkaniu „Miasta dla czystego powietrza”.
Thumb 1 3 dg park zielona 005
Celem raportu jest uświadomienie opinii publicznej skali wydatków ponoszonych przez miasta, gminy i powiaty na ochronę środowiska, w tym powietrza i klimatu.
Thumb 1 3 biorecykling
Zapraszamy na bezpłatne szkolenia praktyczne @BIORECYKLINGU - selektywna zbiórka bioodpadów dla kadry kierowniczej samorządu terytorialnego, liderów lokalnych, NGO.
Thumb 1 3 gliwice m j deszcz
Ruszył gliwicki program łapania deszczówki „Mój deszcz”. Nowy program dotacyjny jest elementem Planu Adaptacji Miasta Gliwice do zmian klimatu.
Thumb 1 3 miasta dla czystego powietrza foto d browa g rnicza1
Jakie działania podejmują polskie miasta, by chronić powietrze? Jakie ponoszą nakłady na inwestycje oddziałujące na jego jakość? Odpowiedzi poznamy na spotkaniu „Miasta dla czystego powietrza”.
Thumb 1 3 mi sk drzewa
W Mińsku Mazowieckim ruszył projekt „600 drzew”. To niezwykła akcja, w ramach której mieszkańcy wspólnymi siłami zmienią oblicze miasta, sadząc w miejskiej przestrzeni aż 600 drzew.
Thumb 1 3 krak w ogr d w um
Kraków jako pierwsze miasto w Polsce opracował ogólnomiejskie regulacje dotyczące zakładania i funkcjonowania ogrodów społecznych. Właśnie otwarto 11. taki ogród w mieście – na dziedzińcu Magistratu.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie wniosków o zmianę granic miast i o przyznanie praw miejskich w 2021 roku
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie zmian w gminnych systemach gospodarowania odpadami komunalnymi wynikających z ustawy z dn. 8 lipca o zm. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (...)
Pobierz Download icon@2x
publikacje
Report OECD - Better Governance, Planning and Services in Local Self‑Governments in Poland
Pobierz Download icon@2x
publikacje
Raport OECD - Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
6
sierpień 2021

13
sierpień 2021

Sierpień 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x