Aktualności z tematu - „Ochrona środowiska”
Thumb 1 3 ostr w wlkp fb
Ostrowski projekt - „Zielona energia w gniazdkach - pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii” został wyróżnione w konkursie „Innowacje w Polityce 2020”.
Thumb 1 3 circular cities 1
Czy Kraków, Lublin i Gdańsk zostaną liderami gospodarki cyrkularnej? Podczas konferencji 19 kwietnia zostaną po raz pierwszy zaprezentowane długofalowe strategie przepływu surowców w tych miastach.
Thumb 1 3 polkowice foto zkm
Na polkowickie ulice wyjadą nowe autobusy elektryczne. Na zakup pojazdów gmina pozyskała ponad 14 milionów złotych dofinansowania. Rozwój elektromobilności jest jednym z priorytetów władz Polkowic.
Thumb 1 3 widnik  tytu eko
Świdnik dba o środowisko realizując przedsięwzięcia związane choćby z oszczędzaniem wody czy wykorzystaniem ekologicznych źródeł ciepła. Jego działania oceni jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto.
Thumb 1 3 pim
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do współpracy w kontynuowanym projekcie Partnerskiej Inicjatywy Miast. Nowe sieci będą zajmować się: transformacją cyfrową, ochroną klimatu i PPP
Thumb 1 3 krak w zielona energia
Przez najbliższe 2 lata zielona energia napędzi krakowskie tramwaje i elektryczne autobusy, oświetli ulice i publiczne budynki. Instytucje miejskie będą kupować wyłącznie energię z odnawialnych źródeł
Thumb 1 3 gdynia dostwaczaki
Europejskie miasta postulują do Komisji Europejskiej, aby już w 2030 roku połowa nowych samochodów dostawczych była pojazdami elektrycznymi. Pod listem podpisali się prezydenci pięciu polskich miast.
Thumb 1 3 deszczo wka kaliszpl
Władze Kalisz chcą wprowadzić dotacje na dofinansowanie zakupu zbiorników na gromadzenie wód opadowych i roztopowych. Skorzystają m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy.
Thumb 1 3 d browa g ciep o z powietrza
Mieszkańcy Dąbrowy mają szansę na dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Miasto przystąpiło do konkursu i może pozyskać środki zewnętrzne na sfinansowanie kolejnej inwestycji proekologicznej.
Thumb 1 3 eco miasto 2021
Od 19 marca do 15 czerwca br. miasta mogą zgłaszać swój udział w 8. edycji konkursu Eco-Miasto. Tegoroczna edycja projektu to także m.in. warsztaty regionalne i międzynarodowa konferencja.
Thumb 1 3 mrk
15 marca br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Młodzieżowej Rady Klimatycznej z przedstawicielami Związku Miast Polskich na temat wspólnych działań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu.
Thumb 1 3 zielone miasta badanie irmir
Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów przeprowadziło szerokie badania dotyczące terenów zielonych w polskich miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
Thumb 1 3  d zielone obligacje
Łódź będzie pierwszym dużym miastem w Polsce, które wyemituje „zielone” obligacje. Środki pozyskane w ten sposób przeznaczone zostaną na dwie proekologiczne inwestycje.
Thumb 1 3 grafika zmp
Jak zwiększać odporność miast na nagłe kryzysy i zmiany klimatu? - na to pytanie m.in. będzie można znaleźć odpowiedź na bezpłatnej konferencja online dla liderów i liderek polskich miast 24 marca.
Thumb 1 3 10.03.21
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaproponuje przyjęcie Izbie bez poprawek projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.
Thumb 1 3 wejherowo strona
W Wejherowie, Gdyni, Rumi i Redzie rozpoczynają się naloty samolotowe, w wyniku których powstaną mapy termowizyjne budynków i sieci ciepłowniczej.
Thumb 1 3 eucf logo 2
29 marca 2021 r. rozpoczyna się drugi nabór do Eurepean City Facility (EUCF). Wesprze samorządy w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne.
Thumb 1 3 sopot powietrze
W ciągu ostatnich dwóch lat w lokalach gminnych wymieniono 231 pieców węglowych na ogrzewanie gazowe. Sopot jest liderem w rankingach jakości powietrza w Polsce.
Thumb 1 3 sosnowiec smogbus
W Sosnowcu startuje akcja informacyjna na temat możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę m.in.: pieca. Aby dotrzeć do większej liczby mieszkańców w trasę wyjechał SmogoBus.
Thumb 1 3  d zielony bud et obywatelski
103 projekty związane z zielenią i ochroną zwierząt w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Łodzi. Ponad 10,5 mln będzie kosztowała realizacja wszystkich zielonych i pro-zwierzęcych projektów.
Thumb 1 3 gliwice autobusy hybrydowe
W tym roku po raz pierwszy na ulice Gliwic wyjadą nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym. Będzie to 15 pojazdów. W przyszłym roku natomiast na ulice miasta wyjedzie 10 autobusów elektrycznych.
Thumb 1 3 poznan panel obywatelski
O wpływie zieleni na jakość życia w mieście oraz o zmianach klimatu rozmawiali uczestnicy pierwszego spotkania edukacyjnego zorganizowanego w ramach Poznańskiego Panelu Obywatelskiego.
Thumb 1 3 wroc aw kultura i ekologia 2
Zielona Kultura to pilotażowy projekt Urzędu Miejskiego Wrocławia, łączący kulturę i ekologię. Wrocławskie instytucje kultury będą mogły otrzymać do 20 tys. zł na realizacje proekologicznych projektów
Thumb 1 3 gdynia green city accord
Gdynia jako pierwsza w Polsce oficjalnie dołącza do Green City Accord – europejskiej inicjatywy zobowiązującej miasta do poprawy stanu środowiska.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie pilnej konieczności nowelizacji ustawy o działalności leczniczej
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie bezpodstawnych zarzutów sztucznego zawyżania stawek opłat za wodę i ścieki
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie zapowiadanych zmian dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie pilnej konieczności przeprowadzenia systemowej reformy podatku od nieruchomości

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x