Aktualności z tematu - „Ochrona środowiska”
Nowe, elektryczne autobusy zasiliły tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie. Dwa 9-metrowe pojazdy zasilane wyłącznie energią elektryczną wkrótce będą obsługiwać przystanki w mieście. To historyczny moment dla miasta – ocenia burmistrz Iławy.
Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnego obszaru w centrum miasta. Zostaną tu zastosowane elementy zielono - niebieskiej infrastruktury, czyli zbiorniki na retencję wody, naziemne zbiorniki chłonne z pasażem roślin, a także zielony dach.
Dwadzieścia elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej pojawi się na ulicach Białegostoku w przyszłym roku. Miasto podpisało 30 września umowę na dostawę tych pojazdów. W ramach umowy zamontowane zostaną także stacje ładowania autobusów.
Zwieńczeniem konferencji „Nadzieja w czasach niepewności”, która odbyła się 28 września 2022 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, było ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto.
O tym, jak wprowadzić standardy utrzymania zieleni w mieście będzie można dowiedzieć się podczas webinarium, na które 21 września o godz. 11.00 zaprasza Fundacja Batorego.
9 września ZMP zorganizował kolejne spotkanie informacyjne online z przedstawicielami MKiŚ, tym razem dotyczące ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Gorzowskie inwestycje w zagospodarowanie wód opadowych to jeden z największych programów retencyjnych prowadzonych w polskich miastach. Gorzów w retencję inwestuje ponad 80 milionów złotych.
NetZeroCities uruchamia nowy program, którego zadaniem jest przetestowanie nowych metod osiągnięcia celów w zakresie neutralności klimatycznej w europejskich miastach.
Po raz szósty Urząd Miasta Krakowa zaprasza na Wielką Lekcję Ekologii. Tegoroczna edycja, która odbędzie się 25 września, będzie przebiegać pod hasłem „Kraków w dobrym klimacie”.
Polskie miasta mają możliwość skorzystania z darmowego programu edukacyjnego dla samorządów dotyczącego innowacyjnych instrumentów finansowania projektów z obszaru energii i klimatu PROSPECT+.
5 września ruszył nabór wniosków dla miast, które są zainteresowane testowaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie dekarbonizacji. Nabór wniosków potrwa do 4 listopada 2022 r.
Już 15 września na platformie ZOOM odbędzie się kolejny webinar organizowany w ramach Programu Eco-Miasto. Tym razem – wspólnie z Renault Polska - będzie mowa na temat zrównoważonej mobilności.
Gmina Starachowice otrzymała ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę pierwszej w województwie świętokrzyskim Instalacji Odzysku Energii. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie miejskiej ciepłowni przy ulicy Ostrowieckiej 3.
Rewitalizacja parku przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu to kolejny etap budowanego w mieście Traktu Rudzkiego. Koszt zagospodarowania tej przestrzeni to ponad 4,6 mln zł, z czego przeszło 1,8 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych.
W pierwszym spotkaniu informacyjnym online 25 sierpnia wzięło udział 1200 osób. Ustalono, że będą kolejne spotkania, ustawa zostanie znowelizowana, a na stronie internetowej resortu klimatu i środowiska pojawi się „podręcznik” dla gmin.
W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi wypłaty przez gminy dodatku węglowego, w czwartek, 25 sierpnia o 12.00 odbędzie się spotkanie online z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Komisja Europejska ogłosiła nowy nabór dla miast, regionów, organizacji miast do dwóch nowych partnerstw tematycznych w ramach agendy miejskiej UE, które będą zajmować się zagadnieniami związanymi ze zrównoważoną turystyką i zazielenianiem miast.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza 13 września do Katowic na konferencję poświęconą energetyce jądrowej i transformacji energetycznej regionów węglowych.
Znajdujący się w centrum Wrocławia plac Nowy Targ to jedna z tych przestrzeni, którą niektórzy wskazują jako przykład „betonozy” w mieście. Wkrótce to miejsce zmieni się nie do poznania. Nie będzie szaro, a zielono-niebiesko.
Rzeka Lamus stanowiła niegdyś o włókienniczym rozwoju miasta. Z czasem jej siłę zastąpiła maszyna parowa, a rzekę Lamus ukryto w podziemnych kanałach. Miasto ma zamiar wydobyć ją na powierzchnię.
Rumia zbuduje podziemne zbiorniki retencyjne na terenie Błoni Janowskich. Przechwytywana woda ma być filtrowana i wykorzystywana do podlewania okolicznej roślinności. Inwestycja będzie też elementem miejskiej ochrony przeciwpowodziowej.
Rozwój każdej miejscowości w sposób zrównoważony, to nieograniczona szansa na lepszą jakość życia jej mieszkanek i mieszkańców. Dlatego wszystkie inwestycje realizowane w celu poprawy środowiska, są cenne i powinny być wyróżnione.
Nowa era w historii komunikacji miejskiej w Gdańsku. Za kwotę 62 mln zł Miasto zakupi 18 nowoczesnych autobusów elektrycznych, których producentem jest firma MAN. To pojazdy o zasięgu nawet 401 km na jednym ładowaniu.
Projekt pn. „Sztum Circular Economy - odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne” otrzymał dofinansowanie z NFOŚiGW. Umowa dotyczy dotacji w wysokości 4,3 mln zł. Koszt całkowity projektu prowadzonego do kwietnia 2024 r. wyniesie 5,1 mln zł.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Opinia Związku Miast Polskich o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (UC 130)
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Załącznik do Stanowiska ZMP w sprawie pilnych działań w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odbioru ścieków na tle ogólnej sytuacji w gospodarce komunalnej

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
20
październik 2022

21
październik 2022

22
październik 2022

23
październik 2022

24
październik 2022

25
październik 2022

27
październik 2022

28
październik 2022

Październik 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!