Aktualności z tematu - „Konkursy, rankingi i nagrody”
Orientarium Zoo Łódź zostało nagrodzone na gali International Property Awards. Ogród zoologiczny został doceniony aż w dwóch kategoriach: Leisure Architecture oraz Public Service Architecture. Obiekt został uznany za najlepszy projekt na świecie.
PortalSamorzadowy.pl przygotował zestawienie najpopularniejszych prezydentów w mediach społecznościowych. Aktywny, zaangażowany, obecny - taki powinien być samorządowiec w social mediach – czytamy na Portalu.
23 i 24 lutego 2023 roku Związek Miast Polskich zaprasza do Tarnowa na wyjątkowe wydarzenie – dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania” złożoną z uroczystej Gali finałowej oraz seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Lublin, jako jedno z siedmiu miast w Polsce, zdobył tytuł „Samorządu Przyjaznego Rodzinom”. Wręczenie nagrody odbyło się 18 stycznia podczas Gali Finałowej w Warszawie i zakończyło dwuletni proces Certyfikacji Samorządów Przyjaznych Rodzinom.
Za odwagę i doskonałość w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości - Gmina Michałowo została laureatem II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza. Specjalne wyróżnienie trafiło do burmistrza ukraińskiego Hola Prystan.
Konkurs jest dedykowany gminom miejskim oraz miejsko-wiejskim, które chciałyby zapewnić lepszą ochronę swoim mieszkańcom. Gminy mogą zgłaszać miejsca w swojej okolicy wymagające lepszego dozoru, a nagrodą będzie inteligentne rozwiązanie.
Kraków zimą wygląda najpiękniej – ocenia prestiżowy amerykański magazyn o architekturze i designie „Architectural Digest”. Miasto znalazło się na drugim miejscu w rankingu dziewięciu europejskich miast, które warto odwiedzić zimą.
Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania 2022 - Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie” dotyczy inicjatyw i działań podejmowanych przez miasta, które mają poprawić komunikację z mieszkańcami oraz zwiększyć ich zaangażowanie w rozwój lokalny.
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” po raz pierwszy zajęło się wydatkami na walkę ze smogiem. „Temat podejmujemy ze względu na społeczną wagę problemu, jakim jest jakość powietrza. Samorządy mają tu poważną rolę do odegrania” – pisze redakcja.
8 grudnia, w samo południe, zakończyło się głosowanie w konkursie na najlepszy jarmark świąteczny w Europie, organizowanym przez prestiżowy portal European Best Destinations. Kilka godzin później podano wyniki: gdański jarmark zajął II miejsce.
Warszawa, Podkowa Leśna, Kędzierzyn Koźle, Gogolin oraz Kleszczów to zwycięzcy rankingu „Gmina Dobra do Życia” w poszczególnych kategoriach, którego wyniki 2 grudnia ogłosił Serwis Samorządowy PAP.
Bielsko-Biała i Katowice – to laureaci prestiżowej nagrody Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej" w kategorii Samorząd. Kapituła doceniła systematyczne i różnorodne działania ekologiczne podejmowane przez miasta na rzecz ochrony środowiska.
Poznań, Starachowice i Wielka Wieś to odpowiednio w swoich kategoriach zwycięzcy tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.
2 grudnia Serwis Samorządowy PAP już po raz drugi ogłosi wyniki ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia”. W tym roku pod lupę zostały wzięte 63 wskaźniki.
12 grudnia br. mija termin nadsyłania zgłoszeń na ogłoszony przez Związek Miast Polskich 7 listopada konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania”, który jest poświęcony tematowi „otwarte rządzenie”.
Ogłoszone zostały wyniki XVI Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 roku. Nagrodzono łącznie dwadzieścia przestrzeni w całej Polsce w sześciu kategoriach.
Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, wygrał prestiżowy ogólnopolski ranking prezydentów „N15” organizowany przez Newsweek. Podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród.
Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej uhonorowano samorządy lokalne i podmioty ekonomii społecznej za działania na rzecz ekonomii społecznej. W kategorii „Samorząd przyjazny ekonomii społecznej” nagrodę otrzymał Włocławek.
Ukazał się ranking Pisma Samorządowego WSPÓLNOTA na temat wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2019-2021. Pokazuje on, że sytuacja finansowa JST nie jest tak dobra, jak mogłoby to wynikać z wypowiedzi niektórych urzędników rządowych.
Instytut Innowacji w Polityce z Wiednia otworzył zgłoszenia do corocznych Nagród dla Innowacji w Polityce. Innowacyjne projekty samorządy mogą zgłaszać do tego międzynarodowego bezpłatnego konkursu do 15 listopada br.
Zwieńczeniem konferencji „Nadzieja w czasach niepewności”, która odbyła się 28 września 2022 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, było ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto.
Warszawa w finale europejskiego konkursu The European Capital of Innovations Award (Europejska Stolica Innowacji 2022). 26 października – wielki finał, a w nim do wygrania nagroda główna: 1 mln euro.
W styczniu poznamy drugiego laureata Nagrody Prezydenta Pawła Adamowicza 2022. Tymczasem partnerzy nagrody zapraszają samorządy lokalne i regionalne oraz organizacje międzynarodowe do zgłaszania nominacji.
Podczas wieczornej Gali Kongresu Local-Some'22 zostały wręczone „Złote lajki” - nagrody dla profili miast, prezydentów i burmistrzów, a także profili z najbardziej aktywną i angażującą komunikacją w Internecie i mediach społecznościowych

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!