Aktualności z tematu - „Konkursy, rankingi i nagrody”
Zwieńczeniem konferencji „Nadzieja w czasach niepewności”, która odbyła się 28 września 2022 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, było ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto.
Warszawa w finale europejskiego konkursu The European Capital of Innovations Award (Europejska Stolica Innowacji 2022). 26 października – wielki finał, a w nim do wygrania nagroda główna: 1 mln euro.
W styczniu poznamy drugiego laureata Nagrody Prezydenta Pawła Adamowicza 2022. Tymczasem partnerzy nagrody zapraszają samorządy lokalne i regionalne oraz organizacje międzynarodowe do zgłaszania nominacji.
Podczas wieczornej Gali Kongresu Local-Some'22 zostały wręczone „Złote lajki” - nagrody dla profili miast, prezydentów i burmistrzów, a także profili z najbardziej aktywną i angażującą komunikacją w Internecie i mediach społecznościowych
Brusy, Kielce i Skawina – to miasta-laureaci konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury podczas kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021. 13 września br. wręczono reprezentantom tych miast nagrody.
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Katowice zwołanej z okazji urodzin miasta, tytuł honorowego obywatela Katowic wręczono byłemu prezydentowi tego miasta i byłemu prezesowi Związku Miast Polskich Piotrowi Uszokowi.
Szklana instalacja przestrzenna upamiętniająca pierwszą siedzibę Mieszka I i Dobrawy została uznana przez jurorów prestiżowego amerykańskiego konkursu CODAawards 2022 za najlepszą realizację architektoniczną na świecie w kategorii „Liturgical”.
W prestiżowym rankingu „Najbogatsze samorządy w 2021 r.” przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” Grodzisk Mazowiecki utrzymał swoją pozycję z poprzednich lat. Ranking pokazuje, że Grodzisk jest najbogatszy na Mazowszu.
Rozwój każdej miejscowości w sposób zrównoważony, to nieograniczona szansa na lepszą jakość życia jej mieszkanek i mieszkańców. Dlatego wszystkie inwestycje realizowane w celu poprawy środowiska, są cenne i powinny być wyróżnione.
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” ogłosiło doroczny ranking najzamożniejszych samorządów. Uchodzi on za jedno z najstabilniejszych zestawień przygotowywanych od ponad 20 lat przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z UW.
Gdynia, Gdańsk i Zielona Góra – to miasta, których mieszkańcy są najszczęśliwsi z powodu miejsca zamieszkania. Wpływa na to m.in. rozwinięta infrastruktura usługowa, komunikacyjna i kulturalna.
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza organizuje II Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. W tym roku doszła nowa kategoria związana z ciepłownictwem.
Zapraszamy JST do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „GOZpodarz 2022” organizowanym przez Pracodawców RP, który promuje dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Gdańsk i Częstochowa są najbardziej przyjaznymi kierowcom miastami – tak wynika z rankingu, który jak co roku przygotowały serwisy Yanosik i Oponeo. Jak wypadło podsumowanie 2021 roku ?
W 4. edycji rywalizacji o miano najbardziej rowerowego miasta w Polsce nie miała sobie równych Biała Podlaska. Miasto Bydgoszcz, organizator imprezy, dziękuje za wspólną zabawę ponad 48 tys. rowerzystek i rowerzystów.
Blisko 100 prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów powiatów, pracowników urzędów miast, dyrektorów szkół, radnych i działaczy samorządowych wzięło udział w Gali Finałowej Konkursu „Samorządowy Lider Edukacji”.
Rozpoczęła się kolejna edycja corocznego konkursu Samorządowy Lider. Jego celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacji samorządowych działań w dziedzinie profilaktyki grypy.
Podczas XIV edycji Smart City Forum we Wrocławiu poznaliśmy laureatów konkursu Smart City Awards. Ma on na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji idei inteligentnych miast w Polsce.
Wystartowała II edycja Nagrody im. Pawła Adamowicza. Kandydaci powinni reprezentować umiłowanie do takich wartości jak wolność, równość i solidarność. Od tej edycja nagroda i jej sekretariat mieścić się będzie w Gdańsku.
W kategorii Samorząd laureatką Konkursu została Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa, m.in. za odważne wkraczanie w różne obszary aktywności miasta i mobilizację mieszkańców. Gala wręczenia odbyła się 31 maja br. w Warszawie. GRATULUJEMY!
W piątek, 27 maja br. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego odbyła się w Łodzi, pod patronatem Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, konferencja pt. „Samorząd terytorialny wobec wyzwań politycznych i cywilizacyjnych”.
18 i 19 maja podczas kongresu, który miasto Gdynia organizuje wraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, rozmawiano o najważniejszych wyzwaniach, przed którymi stoją gminy i powiaty z całej Polski, a także ogłoszono wyniki rankingu.
27 maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do rad miast i gmin z 1990 roku w Łodzi, FRDL będzie świętować Dzień Samorządu Terytorialnego. Nagrodę Honorową im. Jerzego Regulskiego otrzyma Wiaczesław Nehoda.
- Z ogromną radością, dumą i poczuciem sensu naszej pracy dzielimy się z Wami wspólnym sukcesem. - napisano na fanpage’u Urzędu Miasta na jednym z portali społecznościowych.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Opinia Związku Miast Polskich o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (UC 130)
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Załącznik do Stanowiska ZMP w sprawie pilnych działań w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odbioru ścieków na tle ogólnej sytuacji w gospodarce komunalnej

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
20
październik 2022

21
październik 2022

22
październik 2022

23
październik 2022

24
październik 2022

25
październik 2022

27
październik 2022

28
październik 2022

Październik 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!