Aktualności z tematu - „Z naszych miast”
Po 3 latach intensywnych prac Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach oddało do użytku zmodernizowaną od podstaw, ultranowoczesną oczyszczalnię ścieków przemysłowych powstających w procesie produkcji ciepła.
Związek Miast Polskich wraz z miastem Chełm i Unią Miasteczek Polskich serdecznie zapraszają na II Kongres Małych i Średnich Miast, który odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia 2023 r. w Chełmie. Udział przedstawicieli miast w Kongresie jest bezpłatny.
Warszawa i Kijów podpisały porozumienie w sprawie przekazania do stolicy Ukrainy pociągów z serii 81. Łącznie będzie to 60 wagonów o wartości ponad 40 milionów złotych. Pierwszy skład trafi do Kijowa jeszcze w tym miesiącu.
Bydgoszcz i Toruń wypracowują projekt nowego porozumienia dotyczącego zagospodarowania śmieci, zgodne z obowiązującymi przepisami. Ostateczną decyzję o podpisaniu porozumienia będą podejmowali radni Bydgoszczy i Torunia.
Osiem autobusów zasilanych gazem pojawi się na drogach Katowic. Właśnie wybrano dostawcę ekologicznych, niskopodłogowych autobusów miejskich. W tym roku, na katowickich drogach pojawią się również pierwsze autobusy hybrydowe
Prezydent Konina napisał do Marka Gróbarczyka w sprawie nieakceptowalnego przebiegu postępowania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu dotyczącego zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.
15 marca doszło do uroczystego podpisania umowy. Poprzez łączenie online na uroczystości był obecny mer Kijowa Witalij Kliczko, który dziękował Wrocławiowi za dotychczasową pomoc.
Od początku wojny na Ukrainę z Płońska wyjechało 30 tirów z pomocą humanitarną - lekami, jedzeniem, odzieżą, materiałami budowlanymi i chemią. 16 marca do Płońska przyjechał sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Andrii Zahorskyi..
Poznań znalazł się wśród miast, które zdobyły tytuł „Samorządu przyjaznego kobietom” w plebiscycie organizowanym przez redakcję Gazety Wyborczej i Fundację Ogólnopolski Strajk Kobiet. Nagrody wręczono 10 marca w Gdańsku.
16 marca, po niespełna roku od rozpoczęcia procesu Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok dla mordercy Pawła Adamowicza: dożywotnie pozbawienie wolności dla Stefana Wilmonta. Warunkowe zwolnienie nie będzie możliwe wcześniej niż za 40 lat.
Podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe działania w ramach realizacji projektu „Tomaszów Mazowiecki – Arena Pozytywnej Energii” 10 marca zaprezentowano także kolejne plany i zamierzenia związane z jego dalszą realizacją.
21-24 marca 2023 r. w Serocku odbędzie się I Polsko-Ukraińskie Forum Samorządowe, którego myślą przewodnią jest „Skuteczny samorząd”. Weźmie w nim udział m.in. 26 przedstawicieli ukraińskich samorządów. Forum objął patronatem ZMP.
Taką tezę musieli obronić lub obalić uczniowie czterech szkół średnich, którzy wzięli udział w debacie oksfordzkiej zorganizowanej w Gronowie Górnym w ramach projektu „Centrum Wsparcia Doradczego Plus”.
Zbudowane w 2020 roku rondo u zbiegu ulic Myśliwskiej i Wołkowyskiej swoją nazwę uzyskało w marcu ubiegłego roku. Teraz, w Dniu Kobiet uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ronda. O jego nazwie jednogłośnie zdecydowali miejscy radni.
Jak miasta, miasteczka i wsie troszczą się o kobiety? - m.in. o tym rozmawiano 10 marca podczas gali „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” w Europejskim Centrum Solidarności. Wyróżniono także samorządy, które stają po stronie kobiet.
Pamiątkowy odlew z brązu przedstawiający zwój dokument nadania Łodzi praw miejskich przekazał prezydent Hannie Zdanowskiej prezes ZMP, senator Zygmunt Frankiewicz podczas Zgromadzenia Ogólnego ZMP w Łodzi.
Radni Radzymina, podczas sesji 6 marca jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem uchwały w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Radzymin a Gromadą Niemiszajewo położoną w obwodzie kijowskim na Ukrainie.
2 i 3 marca br. w Jaśle i Krośnie odbyły się kolejne warsztaty Sieci Liderów (EMPIRIE), która w ramach swoich prac podejmuje tematykę szeroko rozumianego rozwoju samorządu.
Marzec w Tarnowie upłynie pod znakiem kobiet! W wielu polskich miastach ten miesiąc dedykowany jest paniom. Tarnów włączył się w akcję, chcąc inspirować także inne samorządy.
3 marca w płycie Głównego Rynku umieszczona zostanie kapsuła czasu. Znajdą się w niej przedmioty nawiązujące do współczesnego Kalisza oraz przesłanie prezydenta Krystiana Kinastowskiego do przyszłych pokoleń.
Lublin i Krzywy Róg formalnie potwierdzili swoją międzynarodową współpracę. 22 lutego Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Mer Krzywego Rogu Jurij Wiłkuł podpisali umowę o partnerstwie miast.
Z inicjatywy wiceprezydent Bożeny Borowiec, z okazji Dnia Kobiet z myślą o paniach i ich zdrowiu, w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się szereg wydarzeń propagujących zdrowy styl życia i profilaktykę prozdrowotną.
Rząd obniżył planowaną subwencję oświatową dla Częstochowy na 2023 r. o ponad 1,2 mln zł. Do zadań edukacyjnych finansowanych z subwencji miasto jest obecnie zmuszone dokładać ponad 140 mln zł rocznie – informuje mieszkańców Urząd Miejski.
Będzie coś dla ciała i coś dla ducha. Początek marca w Sercu Zagłębia Miedzowego zapowiada się niezwykle atrakcyjnie i bardzo kobieco. Wszystko za sprawą projektu Kobiece Polkowice.

Dokumenty

Pobierz
inne
Nasze drogie ciepło - Facebook
Pobierz
inne
Nasze drogie ciepło - informacja prasowa
Pobierz
inne
Perwomajsk - informacja o mieście
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!