Aktualności z tematu - „Z naszych miast”
Warszawa, Podkowa Leśna, Kędzierzyn Koźle, Gogolin oraz Kleszczów to zwycięzcy rankingu „Gmina Dobra do Życia” w poszczególnych kategoriach, którego wyniki 2 grudnia ogłosił Serwis Samorządowy PAP.
Miejski program budownictwa mieszkaniowego, od 2019 roku celujący w potrzeby pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody, wkracza w kolejny etap. W mikołajki 48 gliwickich rodzin odbierze klucze do mieszkań w dwóch budynkach komunalnych.
Poznań znalazł się w gronie najważniejszych europejskich miast takich jak Paryż, Rzym, Helsinki, Bruksela, Berlin czy Wilno, które podpisały memorandum o współpracy i wsparciu odbudowy aglomeracji Kijowa.
To pierwszy tego typu pozew w Polsce. Jego celem jest przekonanie państwowego giganta do poszanowania zieleni oraz zdania łodzian. Spółka PGE kolejny raz nieprawidłowo przeprowadziła przycinkę łódzkich drzew.
Bielsko-Biała i Katowice – to laureaci prestiżowej nagrody Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej" w kategorii Samorząd. Kapituła doceniła systematyczne i różnorodne działania ekologiczne podejmowane przez miasta na rzecz ochrony środowiska.
Prezydent Rzeszowa zaprasza w dniach 7-9 grudnia br. na szczyt „World for Ukraine” - międzynarodowe spotkanie liderów pomocy Ukrainie. Zaproszenie adresowane jest do wszystkich organizacji i osób zaangażowanych w tę pomoc.
24 listopada w sali audytoryjnej Generatora Nauki odbyła się debata Przedsiębiorczość kluczem rozwoju miasta. Miasto Jasło uczestniczy w programie Rozwój Lokalny.
Celem konferencji jest prezentacja i dyskusja obecnie analizowanych i wdrażanych instrumentów planistycznych, które nie są jeszcze częścią formalnej procedury planistycznej, a także prezentacja nowej agendy planistycznej dla miasta Gdańska.
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej będąc w Ukrainie przekazał agregat prądotwórczy o wartości ponad 90 tysięcy złotych partnerskiemu miastu Borysław. Także Rzeszów przekaże takie urządzenia dla partnerskiego Lwowa.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) wspomoże Katowice w zakresie integracji społeczności polsko-ukraińskiej. Na ten cel miasto otrzyma 46 mln zł. W działania zostaną włączone miejskie jednostki i organizacje samorządowe.
Syta zupa, ciepła odzież, wsparcie medyczne. Od wtorku, 29 listopada 2022 roku osoby doświadczające bezdomności w Gdańsku znowu będą mogły skorzystać ze wsparcia, oferowanego przez załogę „autobusu SOS - pomoc”.
Jeśli samorządy nie otrzymają nowych unijnych środków na duże inwestycje, ucierpi cała gospodarka, a kryzys gospodarczy uderzy we wszystkich. W tym m.in. w lokalny rynek. Mowa o łącznie ponad 120 miliardach euro.
23 listopada Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu na terenie całego miasta. To nowatorskie rozwiązanie w Polsce i w tej części Europy. Pierwsze zmiany wejdą w życie w lipcu 2024 r.
„Świdnica przeciw przemocy” to cykliczna kampania, która jest prowadzona w mieście jesienią. Wernisaż plakatów pod tym samym tytułem zobaczyć można na przystankach autobusowych. Rozwieszono ich 34.
Jedna z najważniejszych arterii stolicy stanie się zieloną i przyjazną przestrzenią publiczną. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na przebudowę pierwszego odcinka ul. Marszałkowskiej.
8 tys. karnetów i ponad 21 tys. naklejek rozdysponowali partnerzy akcji Sezon Lublin 2022. Mieszkańcy i turyści mogli skorzystać z 65 propozycji spędzania wolnego czasu przygotowanych przez 51 partnerów akcji.
Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE toczy się postępowanie dotyczące nieuznawania gmin za podatników VAT przy projektach instalacji OZE na nieruchomościach mieszkańców. Rzecznik Generalna wydała już 10 listopada br. korzystną dla Ciechanowa opinię.
16 listopada rozpoczęły się Poznańskie Dni Tolerancji 2022 to wydarzenie, które służy pokazaniu różnorodności kultur, przekonań, światopoglądów, wyznań i stylów życia mieszkanek oraz mieszkańców Poznania.
Równe prawa i równe szanse we wszystkich dziedzinach życia oraz sferach funkcjonowania, na które wpływ ma samorząd – to najważniejsze założenie przyjętej właśnie przez władze Gdyni Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
Pleszew od trzech lat wdraża ideę miasta 15-minutowego i kompaktowego. Wieść o działaniach małego wielkopolskiego miasta dotarła do twórcy kwadransowej koncepcji prof. Carlosa Moreno, a o Pleszewie pisze nawet paryska Sorbona.
Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, obliczyła swój ślad węglowy. Prezydent Wojciech Szczurek zadeklarował obniżenie do 2030 roku emisji CO2 w Gdyni o 43% w stosunku do roku 2020.
Gdy inflacja i wzrost cen energii pustoszą samorządowe budżety, Gliwice szukają oszczędności. Mieszkańcy nie muszą się jednak martwić – szkoły pozostaną otwarte i ogrzane, a latarnie na ulicach nie zgasną.
Ulica Piotrkowska zostanie w tym roku ozdobiona na Święta zupełnie nową iluminacją - wyjątkową także dlatego, że energooszczędną.
Miasto Łódź we współpracy ze Stowarzyszeniem Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski organizuje w dniach 18-21 listopada 2022 roku wydarzenie „Samorządowy Okrągły Stół. Kryzys energetyczny a samorządy”.

Dokumenty

Pobierz
inne
Zasady współpracy - Rzecznik
Pobierz
inne
Grafika A - Rzecznik
Pobierz
inne
Porozumienie - Rzecznik
Pobierz
inne
Grafika B - Rzecznik

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!