Aktualności z tematu - „Zarządzanie, smart city, administracja”
Hasło przewodnie tegorocznej edycji Samorządowego Kongresu Finansowego, który odbędzie się 3-4 kwietnia w Sopocie, brzmi „Samorządy wobec multikryzysów i wyzwań rozwoju”. Miasta członkowskie ZMP mają bezpłatny udział dla 1 przedstawiciela.
W 2022 roku w bezpłatnych szkoleniach na temat Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP) wzięło udział 1069 przedstawicieli 624 samorządów z całej Polski.
Z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć samorządy w przyszłym roku? Dokąd prowadzi polityka rządzących w kontekście małych ojczyzn? Między innymi o tym rozmawiali prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu podczas 88. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego.
Od 1 stycznia 2023 roku posiadacze Kaliskiej Karty Mieszkańca będą podróżować komunikacją miejską za darmo. Uchwałę w tej sprawie z inicjatywy prezydenta Krystiana Kinastowskiego podjęła we wrześniu Rada Miasta Kalisza.
1 stycznia 2023 r., zgodnie z decyzją Rady Ministrów, granice administracyjne Koszalina powiększą się o Kretomino i część Starych Bielic. Tym samym miasto będzie miało około 2 tysiące nowych mieszkańców, a jego obszar powiększy się od około 750 ha.
Od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawi się 15 nowych miast. W ostatnich latach miejscowości te podniosły poziom urbanizacji i wykazały miejski charakter. Po zmianach w naszym kraju będzie 979 miast.
Rozpoczęła się rekrutacja do programu „Kurs Analityka Miejskiego” realizowanego przez PFR dla Miast oraz Integrator Danych Miejskich IRMiR, skierowanego do przedstawicieli samorządów, który ma na celu zwiększenie ich umiejętności analitycznych.
Jednym z pierwszych miast, w których uruchomiono proces samooceny metodą OECD, są Rydułtowy na Górnym Śląsku. Metodą ta umożliwia miastu, powiatowi lub gminie dokonanie kompleksowego przeglądu procesu zarządzania rozwojem.
Od 2023 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i samorządowców, Bydgoszcz umożliwi korzystanie z aplikacji Aktywne Miasta wszystkim gminom. Na zgłoszenia czeka do 15 stycznia 2023 r.
Już od listopada Związek Miast Polskich udostępnia oprogramowanie (eSAT) do samooceny dla polskich jednostek samorządowych autorstwa OECD. Dzięki samoocenie m.in. można dokonać przeglądu obecnych procedur i zintegrować proces zarządzania rozwojem.
Zachęcamy miasta do wypełnienia ankiety dotyczącej przeprowadzonych w urzędach miast badań ewaluacyjnych, zrealizowanych w ostatnich latach, tj. 2018-2022. Badanie to posłuży zdiagnozowaniu potrzeb JST w zakresie ewaluacji.
W okresie od września do listopada prowadzone były prace Grupy Wymiany Doświadczeń „Benchmarking-SMUP”, których zadaniem było wypracowanie metody analizy danych zgromadzonych w Systemie Monitorowania Usług Publicznych (SMUP).
Ambasada Francji w Polsce zaprasza na bezpłatne seminarium online pt. Francusko-polskie rozmowy o narzędziach i metodach zrównoważonych strategii terytorialnych w perspektywie 2050 roku, które odbędzie się 30 listopada br. od godz. 9.00.
Pleszew od trzech lat wdraża ideę miasta 15-minutowego i kompaktowego. Wieść o działaniach małego wielkopolskiego miasta dotarła do twórcy kwadransowej koncepcji prof. Carlosa Moreno, a o Pleszewie pisze nawet paryska Sorbona.
Twórcy minimalnego krajowego profilu NeTEx, dotyczącego m.in. taryf w transporcie publicznym, zapraszają ZMP oraz miasta członkowskie do jego konsultacji oraz na webinar informacyjny 4 listopada br.
Sztuczna inteligencja pomoże Zduńskiej Woli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkół. Miasto, jako pierwsze na świecie, chce mieć zeroemisyjny system edukacji podstawowej.
Pracownia Samorządowa Fundacji im. Stefana Batorego, Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich zachęcają do udziału w sondażu nt. wykorzystania w samorządach nowych technologii do komunikacji z mieszkańcami.
22-23 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się XV Smart City Forum, wydarzenie zrzeszające włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz prezesów i kadrę zarządzającą firm działających w obszarze smart city.
Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe to już w najbliższy poniedziałek i wtorek w Poznaniu. To nie tylko debaty z udziałem ekspertów i praktyków. To również wiele okazji na wymianę doświadczeń, poznanie nowych rozwiązań czy dobrych praktyk.
Polski Fundusz Rozwoju uruchomił Giełdę Miejskich Technologii – specjalną platformę, która łączy dostawców rozwiązań z obszaru smart city z potrzebami miast. O pierwsze granty można już aplikować od 17 do 30 października br.
Od 17 do 18 października w Poznaniu i online odbywać się będzie kolejna edycja Forum Rozwoju Miast. W wydarzeniu tym weźmie udział Jason Stanley, profesor filozofii na Uniwersytecie w Yale, który wygłosi prelekcję pt. Teoria wielkiego zastąpienia.
Już 3 października rusza Akademia Lidera SMART CITY. Podczas bezpłatnych wykładów praktycy, najlepsi polscy specjaliści w obszarze smart city, podzielą się z uczestnikami unikalną wiedzą i doświadczeniem w mądrym zarządzaniu JST.
Warszawa w finale europejskiego konkursu The European Capital of Innovations Award (Europejska Stolica Innowacji 2022). 26 października – wielki finał, a w nim do wygrania nagroda główna: 1 mln euro.
Jesienią odbędzie się kolejna, trzecia edycja największych w Polsce targów nowoczesnych technologii miejskich Smart City Expo Poland. Tym razem organizatorzy zapraszają 25 i 26 października do Łodzi. Wydarzenie zostało objęte patronatem ZMP.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!