Aktualności z tematu - „Partycypacja społeczna”
23 i 24 lutego 2023 roku Związek Miast Polskich zaprasza do Tarnowa na wyjątkowe wydarzenie – dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania” złożoną z uroczystej Gali finałowej oraz seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Warszawa zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do miasta najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom. Przez najbliższe trzy miesiące potrwają konsultacje społeczne z mieszkańcami.
W Centrum Lublina powstaje Baobab – nowa przestrzeń służąca integracji, miejsce wymiany doświadczeń, realizacji projektów, rozmów, a przede wszystkim spotkań migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń, mieszkańców i mieszkanek Lublina.
W grudniu 2022 r. Włocławek zakończył program „Ciepło Cię widzieć". Była to odpowiedź miasta na kryzys energetyczny i związane z nim obawy społeczne. Teraz przekazuje innym samorządom rekomendacje, jakie wypracowano w trakcie realizacji projektu.
Jedenasta edycja naboru inicjatyw lokalnych w Katowicach przyniosła 139 pomysłów mieszkańców, które będą realizowane w 2023 roku. Obok budżetu obywatelskiego to kolejne popularne narzędzie, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.
Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania 2022 - Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie” dotyczy inicjatyw i działań podejmowanych przez miasta, które mają poprawić komunikację z mieszkańcami oraz zwiększyć ich zaangażowanie w rozwój lokalny.
Fundacja Batorego przygotowała wraz z uczestnikami swojego projektu – Pracowni Samorządowej, poradnik na czasy kryzysu - „Zaprojektuj rozwiązanie. Inspiracje dla władz lokalnych”. 
Przed mieszkańcami Krakowa drugi panel obywatelski. Już wkrótce będą decydować o kierunkach polityki transportowej miasta. Trwają prace przygotowawcze do Krakowskiego Panelu Transportowego.
Nad tezą „Po zakończeniu edukacji warto zostać w subregionie leszczyńskim” debatowali uczniowie szkół ponadpodstawowych z Leszna. Debata oxfordzka zorganizowana została w ramach projektu „Centrum Wsparcia Doradczego Plus”.
W Malborku w ramach projektu „Centrum Wsparcia Doradczego Plus – Partnerstwo: Obszar Funkcjonalny Żuławy” odbyło się spotkanie z młodzieżą w formule debaty oxfordzkiej. Teza debaty: Żuławy nie są dobrym miejscem do życia.
W Białymstoku zostało 6 grudnia otwarte wyjątkowe miejsce – Centrum Spilno UNICEF Białystok. Jego utworzenie było możliwe dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
W dniu 23 listopada w Przestrzeni Meta w Warszawie odbyła się konferencja „Rozwój lokalny? Najlepiej z młodzieżą!” poświęcona praktycznym sposobom aktywizacji społecznej i obywatelskiej młodzieży w lokalnych społecznościach.
14 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora. Polscy seniorzy są nie tylko coraz większą, ale też coraz bardziej aktywną grupą – funkcjonuje już 420 gminnych rad seniorów, a wielu z nich pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracuje
Plac na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie nosił nazwę Powszechnej Wystawy Krajowej - tzw. Pewuki. Taką decyzję podjęli radni miasta. Teraz plac będzie otwarty dla wszystkich, nie tylko gości targowych.
Sieć SPLOT i Związek Miast Polskich zapraszają 1 grudnia na XVII Ogólnopolskie Forum Pełnomocników JST ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Mowa na nim będzie o wyzwaniach na 2023 rok w budowaniu współpracy lokalnej.
12 grudnia br. mija termin nadsyłania zgłoszeń na ogłoszony przez Związek Miast Polskich 7 listopada konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania”, który jest poświęcony tematowi „otwarte rządzenie”.
O taryfach za wodę i ścieki, problemach energetycznych miast, finansowaniu oświaty oraz o aktywizacji obywatelskiej młodzieży rozmawiali m.in. członkowie Komisji Małych Miast Związku Miast Polskich.
W sobotę, 29 października rozpoczyna się XVII Kongres Obywatelski, który w tym roku odbywa się w formule online. Jego temat to „Silna i odporna Polska w niestabilnych czasach”.
Fundacja Civis Polonus i Związek Miast Polskich zapraszają na konferencję poświęconą praktycznym sposobom aktywizacji społecznej i obywatelskiej młodzieży w lokalnych społecznościach. Znamy już program wydarzenia.
„Ciepło Cię widzieć!” – to program wsparcia w czasie kryzysu energetycznego, który na jesień i zimę wprowadzają władze Włocławka dla mieszkańców miasta, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych oraz samorządów lokalnych z okolic.
Sieć Netto uruchomiła program Sąsiedzka Moc. W ramach akcji przeznaczy łącznie 600 tys. zł na realizację 50 lokalnych projektów. Celem projektu jest wsparcie lokalnych społeczności w różnych obszarach.
21 września odbył się warsztat online dla uczestników projektu Mocniejsze NGOsy dla edukacji i aktywności obywatelskiej młodych.
Podczas wieczornej Gali Kongresu Local-Some'22 zostały wręczone „Złote lajki” - nagrody dla profili miast, prezydentów i burmistrzów, a także profili z najbardziej aktywną i angażującą komunikacją w Internecie i mediach społecznościowych
Po raz szósty Urząd Miasta Krakowa zaprasza na Wielką Lekcję Ekologii. Tegoroczna edycja, która odbędzie się 25 września, będzie przebiegać pod hasłem „Kraków w dobrym klimacie”.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!