Aktualności z tematu - „Równość i prawa człowieka”
Dostępność miast była tematem 34. seminarium Forum Rozwoju Lokalnego w cyklu poświęconym endogennym potencjałom małych i średnich miast. Tym razem spotkanie poświęcono najważniejszemu potencjałowi rozwoju – mieszkańcom.
Zapraszamy na otwarte posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP, które odbędzie się 1 czerwca w Białymstoku, przy okazji konferencji Zdrowie mieszkańców jako element praw człowieka
Kraków zaprasza 15 i 16 maja br. do rozmowy o prawach człowieka na poziomie lokalnym. Zagraniczni i krajowi partnerzy Forum podzielą się doświadczeniem na temat wprowadzania polityk równościowych w lokalnych społecznościach.
Polityki samorządowe oparte na prawach człowieka – to temat pierwszego z nowego cyklu seminariów, które Związek wraz z partnerami zorganizuje w trzech kolejnych miesiącach. Wszystkie będą poświęcone wzmacnianiu spójność lokalnych społeczności.
Poznań znalazł się wśród miast, które zdobyły tytuł „Samorządu przyjaznego kobietom” w plebiscycie organizowanym przez redakcję Gazety Wyborczej i Fundację Ogólnopolski Strajk Kobiet. Nagrody wręczono 10 marca w Gdańsku.
Zbudowane w 2020 roku rondo u zbiegu ulic Myśliwskiej i Wołkowyskiej swoją nazwę uzyskało w marcu ubiegłego roku. Teraz, w Dniu Kobiet uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ronda. O jego nazwie jednogłośnie zdecydowali miejscy radni.
Jak miasta, miasteczka i wsie troszczą się o kobiety? - m.in. o tym rozmawiano 10 marca podczas gali „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” w Europejskim Centrum Solidarności. Wyróżniono także samorządy, które stają po stronie kobiet.
Marzec w Tarnowie upłynie pod znakiem kobiet! W wielu polskich miastach ten miesiąc dedykowany jest paniom. Tarnów włączył się w akcję, chcąc inspirować także inne samorządy.
Z inicjatywy wiceprezydent Bożeny Borowiec, z okazji Dnia Kobiet z myślą o paniach i ich zdrowiu, w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się szereg wydarzeń propagujących zdrowy styl życia i profilaktykę prozdrowotną.
Będzie coś dla ciała i coś dla ducha. Początek marca w Sercu Zagłębia Miedzowego zapowiada się niezwykle atrakcyjnie i bardzo kobieco. Wszystko za sprawą projektu Kobiece Polkowice.
Marzec to już tradycyjnie w polskich miastach miesiąc dedykowany kobietom. Działania podejmowane przez jedno nawet miasto wielokrotnie inspirują inne samorządy.
O nowelizacji kodeksu karnego, wydarzeniach organizowanych w miastach z okazji marca – miesiąca kobiet i o ciągu dalszym sprawy stosowania języka równościowego rozmawiali m.in. członkowie Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania 22 lutego br.
Pomagają osobom zza granicy przybywającym do Gdyni już od niemal 7 lat. Skupiają się nie tylko na trudnościach, z którymi borykają się goście czy nowi mieszkańcy, ale także na tym, aby ich codzienne życie w mieście było komfortowe.
W zeszłym roku w całej Polsce było ponad dwa tysiące prób samobójczych osób do 18. roku życia, z czego 156 zakończyło się śmiercią. RPD rozpoczął kampanię społeczną, która ma popularyzować dziecięcy telefon zaufania. W akcję już włączają się miasta.
Prezydent Wrocławia powołał na stanowisko swojego czwartego zastępcy dotychczasowego wiceprzewodniczącego Rady Miasta, Bartłomieja Ciążyńskiego. Jest on sekretarzem Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich.
W 43 rzeszowskich szkołach zamontowane zostały tzw. różowe skrzyneczki, w których znajdują się darmowe środki higieny dla kobiet, m.in. podpaski i tampony.
Plan Równości Płci, raport nt. ofiar przemocy domowej w Polsce oraz sytuacja osób transpłciowych, niebinarnych oraz tęczowych rodzin w kontekście spraw realizowanych przez Urzędy Stanu Cywilnego – to główne tematy grudniowego posiedzenia Komisji.
10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka W Krakowie z tej okazji już po raz drugi wybrane ulice na jeden dzień zmienią swoje nazwy, zwracając uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) wspomoże Katowice w zakresie integracji społeczności polsko-ukraińskiej. Na ten cel miasto otrzyma 46 mln zł. W działania zostaną włączone miejskie jednostki i organizacje samorządowe.
„Świdnica przeciw przemocy” to cykliczna kampania, która jest prowadzona w mieście jesienią. Wernisaż plakatów pod tym samym tytułem zobaczyć można na przystankach autobusowych. Rozwieszono ich 34.
16 listopada rozpoczęły się Poznańskie Dni Tolerancji 2022 to wydarzenie, które służy pokazaniu różnorodności kultur, przekonań, światopoglądów, wyznań i stylów życia mieszkanek oraz mieszkańców Poznania.
22 listopada Fundacja Schumana i m. st. Warszawa zapraszają na konferencję online „Europolis – Migracje i uchodźcy w polskich miastach”. Gośćmi będą prezydenci polskich miast. Zaprezentowany zostanie najnowszy raport na temat migracji do Polski.
Równe prawa i równe szanse we wszystkich dziedzinach życia oraz sferach funkcjonowania, na które wpływ ma samorząd – to najważniejsze założenie przyjętej właśnie przez władze Gdyni Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
Konsorcjum Migracyjne przygotowało „Szkic do lokalnych polityk integracyjnych”, który może stanowić podstawę do przygotowania własnej, dopasowanej do lokalnego kontekstu polityki integracyjnej w każdej gminie w Polsce.

Dokumenty

Pobierz
propozycje legislacyjne
Diagnozy i recepty na główne problemy SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 2023
Pobierz
inne
Listy do dyrektorów szkół i rodziców
Pobierz
inne
Pismo do JST - ankieta
Pobierz
inne
Miasto dostępne dla wszystkich - agenda

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Maj 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!