Aktualności z tematu - „Program „Rozwój lokalny"”
Dostępność miast była tematem 34. seminarium Forum Rozwoju Lokalnego w cyklu poświęconym endogennym potencjałom małych i średnich miast. Tym razem spotkanie poświęcono najważniejszemu potencjałowi rozwoju – mieszkańcom.
23 maja br. w Zabrzu odbyła się konferencja pn. „Dostępność instytucji publicznych i obiektów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami”, która została zorganizowana w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Empirie Miasto zielone | neutralne klimatycznie zapraszają na otwarte spotkanie dotyczące wykorzystania energii wodorowej i ochrony klimatu w Niemczech. Spotkanie odbędzie się w piątek 26 maja o godzinie 9:00.
Razem możemy więcej! Dzień Samorządu Terytorialnego, przypadający 27. maja to dobra okazja, by przypomnieć, że samorząd jest jedną z największych wartości polskiego życia publicznego. Wyniki badania opinii publicznej CBOS od lat niezmiennie wskaz...
O tym, jak wspierać rozwój lokalnej przedsiębiorczości, rozmawiali przedstawiciele norweskiej gminy Midt – Telemark i Niska, którzy po raz trzeci już spotkali się 10 i 11 maja br. w Nisku. Wizyta odbyła się w ramach programu "Rozwój lokalny"
Co to znaczy miasto dostępne? Do rozmowy na ten temat zapraszamy podczas kolejnego seminarium online, które Związek Miast Polskich organizuje 25 maja br. w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
27-28 kwietnia br. odbyło się spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń Empiria Miasto Dostępne i Sprawiedliwe, podczas którego rozmawiano m.in. o młodzieży i z młodzieżą. Tym razem gościny udzieliło Jasło, miasto „wielu klimatów”.
25 kwietnia 2023 r. w hali sportowej Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyły się pierwsze Niżańskie Targi Kariery.
Reprezentanci Związku Miast Polskich oraz miast - Zabrza, Hrubiesza, Świdwina i Jasła przyjechali do Kielc na kolejne spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń „Empirie”, która zajmuje się obszarem cyfryzacji.
Strategia rozwoju, efektywność energetyczna oraz partycypacja to główne tematy wizyty studyjnej w norweskim Trondheim i Levanger od 17 do 21 kwietnia br. w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Przybliżenie oraz wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w sektorze ochrony środowiska były celem wizyty studyjnej przedstawicieli Jarocina w norweskiej gminie Ås.
Marcowa wizyta gości z Norwegii w Starachowicach to kolejny etap międzynarodowej współpracy, jaka jest możliwa dzięki realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”.
Demokracja lokalna była tematem wizyty studyjnej w Norwegii z udziałem polskich samorządowców. Osiemnaścioro przedstawicieli polskich miast dowiedziało się, jak Norwegowie komunikują się z mieszkańcami oraz zwiększają ich aktywność i zaangażowanie.
Dziś pierwszy roboczy dzień wizyty studyjnej przedstawicieli polskich miast w norweskim Bergen. To reprezentanci miast-laureatów Konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania – Komunikacja-partycypacja-współrządzenie”.
Empirie - Miasto Przedsiębiorcze dzięki zaangażowaniu swoich uczestników jest bardzo aktywną Siecią Wymiany Doświadczeń, która ceni sobie spotkania „face to face”. Tym razem przedstawicieli sieci przyjęło niezwykle gościnne Zabrze.
Przedstawiciele 29 miast uczestniczących w Programie „Rozwój lokalny” wzięli udział w drugich już, wiosennych warsztatach sieciujących, które 15 i 16 marca odbyły się w Warszawie.
Podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe działania w ramach realizacji projektu „Tomaszów Mazowiecki – Arena Pozytywnej Energii” 10 marca zaprezentowano także kolejne plany i zamierzenia związane z jego dalszą realizacją.
Jak animować rozwój turystyki razem z przedsiębiorcami, jak ich włączać do promocji miasta i jak wykorzystywać dziedzictwo historyczne w tworzeniu planów promocji i rozwoju przedsiębiorczości – o tym rozmawiają doradcy sieci MIASTO PRZEDSIĘBIORCZE.
1 i 2 marca w Koninie spotkali się przedstawiciele miast uczestniczący w pracach Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE – „Zasoby miast – finanse”. Było to działanie w ramach projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina”.
2 i 3 marca br. w Jaśle i Krośnie odbyły się kolejne warsztaty Sieci Liderów (EMPIRIE), która w ramach swoich prac podejmuje tematykę szeroko rozumianego rozwoju samorządu.
Zapraszamy na drugi odcinek nowej serii vlogów z doradcami Związku Miast Polskich na temat projektu EMPIRIE Sieci Wymiany Doświadczeń. Tym razem rozmowa dotyczy finansów miast, ale temat ten został ujęty w bardziej niekonwencjonalny sposób.
Miasta, które są liderami w dziedzinie zarządzania i partycypacji mieszkańców– to główni bohaterowie Forum Rozwoju Lokalnego, które 24 lutego odbyło się w Tarnowie. Rozmawialiśmy o dialogu, włączeniu społecznym i integracji międzykulturowej.
W związku z rocznicą agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, podczas gali konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” 23 lutego i na Forum Rozwoju Lokalnego w Tarnowie odegrano uroczyście hymn Ukrainy, a delegacja złożyła kwiaty pod tablicą hotelu Bristol.
Dzisiejsze seminarium Forum Rozwoju Lokalnego tym razem będzie poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Zapraszamy od godz. 10.00 na transmisję z Tarnowa.

Dokumenty

Pobierz
propozycje legislacyjne
Diagnozy i recepty na główne problemy SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 2023
Pobierz
inne
Listy do dyrektorów szkół i rodziców
Pobierz
inne
Pismo do JST - ankieta
Pobierz
inne
Miasto dostępne dla wszystkich - agenda

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Maj 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!