Aktualności z tematu - „Seniorzy i opieka nad dziećmi”
Mieszkańcy Lublina powyżej 60. roku życia mogą już korzystać z nowej placówki - Środowiskowego Centrum Seniorów. W skład placówki wchodzą Punkt Dziennego Pobytu, Punkt Domowej Opieki oraz Środowiskowy Klub Seniora.
14 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora. Polscy seniorzy są nie tylko coraz większą, ale też coraz bardziej aktywną grupą – funkcjonuje już 420 gminnych rad seniorów, a wielu z nich pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracuje
W dniach 28-30 września delegacja miasta Rydułtowy uczestniczyła w wizycie w partnerskiej gminie Øvre Eiker. Było to związane z realizacją w Rydułtowach projektu „W cieniu Szarloty..” w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
16 września na terenie Tyskich Hal Targowych został otwarty pierwszy w Polsce sklep społeczny sieci Spichlerz. To sklep przede wszystkim dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, ale nie tylko.
Gdynia otrzymała dziś tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom – wyróżnienie przyznawane przez UNICEF Polska w ramach międzynarodowego programu prowadzonego przez organizację. Dołączyła tym samym do takich ośrodków jak Paryż, Barcelona czy Madryt.
To międzynarodowy program, który ma na celu zagwarantowanie najmłodszym mieszkańcom miast jak najlepszych warunków do życia i rozwoju, a także aktywizowanie dzieci do brania czynnego udziały w życiu miasta. Już 7 polskich miast w nim uczestniczy.
Lublin, jako jedyne miasto w Polsce, uczestniczył w konwencji Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin. Spotkanie dotyczyło rozwiązań podejmowanych przez samorządy państw europejskich na rzecz rodzin, seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
W czerwcu ogłoszono postępowanie przetargowe na budowę Międzypokoleniowego Centrum Aktywności i Innowacji w Bielsku-Białej. Projekt realizowany jest przez miejską Agencję Rozwoju Regionalnego, która w 2020 r. została właścicielem zabytkowego pałacyku
Miasto realizuje projekt „Teleopieka dla łódzkich Seniorów” w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów. Jednym z elementów jest przekazanie łódzkim seniorom 500 teleopasek.
O formach wsparcia udzielanego obywatelom Ukrainy oraz o zakresie realizacji długoterminowej opieki wytchnieniowej rozmawiali m.in. członkowie Komisji Polityki Społecznej ZMP na spotkaniu w Krakowie.
Katowice zostały włączone przez WHO Global Network do sieci miast i gmin przyjaznych starzeniu. W wydarzeniach, akcjach i działaniach organizowanych przez miasto na rzecz seniorów może wziąć udział każdy mieszkaniec powyżej 60 roku życia.
Ruszyła kolejna sieć EMPIRII – nowego przedsięwzięcia ZMP. 27 i 28 kwietnia br. w Starachowicach odbyło się inauguracyjne spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń MIASTO DOSTĘPNE I SPRAWIEDLIWE.
Od 7 do 12 członków będzie liczyła nowo powoływana Rada Seniorów w Brusach. Prace związane z ukonstytuowaniem takiego organu już trwają. Przyjmowane są właśnie zgłoszenia kandydatów.
Cztery samotne seniorki 60+ będą mogły zamieszkać w dostosowanym do ich potrzeb mieszkaniu chronionym, w zmodernizowanej kamienicy w Rybniku. To pierwsze tego typu rozwiązanie w regionie.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór do konkursu na wybór partnerów strategicznych do współpracy publiczno-publicznej przy projekcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.
W trwającym od sierpnia pilotażowym miejskim projekcie „Złota raczka dla seniora” z usług fachowców oferujących drobne naprawy gliwiccy seniorzy skorzystali 269 razy.
Nowe miejsce dla ostrowskich seniorów jest już gotowe. Dzienny Dom „Senior+" został oficjalnie otwarty. To pierwsza z inwestycji w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego.
Do 11 stycznia 2022 r. można składać oferty w ramach rządowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Senior+” edycja 2022. MRiPS opublikowało właśnie przewodnik po programie.
Trwa montaż 60 ławeczek mieszkańca we Wrocławiu. Lokalizacje, w których najbardziej brakuje ławek, zgłaszali wrocławianie. Pojawiają się w różnych częściach miasta, m.in. przy terenach zielonych.
Od 7 grudnia samorządy mogą składać oferty w konkursie w ramach Programu Senior + w edycji na 2022 rok. Wsparcie otrzymają m.in. Dzienne Domy Senior + i Kluby Senior + oraz już istniejące ośrodki.
Samorząd Milanówka przygotował dla seniorów nową ciekawą ofertę. To Centrum Ruchu Seniora, które zostało w mieście uroczyste otwarte 15 października br.
W szybkim tempie postępuje budowa mieszkań chronionych i wspomaganych dla starszych osób. W przyszłym roku znajdzie tu bezpieczną przystań około 50 seniorów.
Ruszył nabór 100 seniorów – mieszkańców Sopotu, którzy będą mogli skorzystać z nowoczesnego systemu teleopieki nad najstarszymi mieszkańcami miasta.
Umowa na projekt i budowę Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce podpisana. Będzie to placówka łącząca pokolenia i odpowiadająca na potrzeby lokalnej społeczności.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!