Aktualności z tematu - „Kultura”
Szklana instalacja przestrzenna upamiętniająca pierwszą siedzibę Mieszka I i Dobrawy została uznana przez jurorów prestiżowego amerykańskiego konkursu CODAawards 2022 za najlepszą realizację architektoniczną na świecie w kategorii „Liturgical”.
Z okazji 120. urodzin miasta odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego zabrzmi m.in. Fantazja dla Sopotu - utwór skomponowany przez Jana A.P. Kaczmarka, wystąpią też czołowi polscy artyści z przebojami z sopockich festiwali w nowych aranżacjach
25–28 sierpnia odbędzie się Jarmark Jarosławski - niezwykle barwne przedsięwzięcie, swoją koncepcją nawiązujące do wielokulturowej historii miasta oraz do zjazdów kupieckich uważanych przez historyków za największe w Rzeczpospolitej w XVI i XVII-w.
33 trębaczy z całej Polski odegra hejnały z balkonu Trybunału Koronnego. 15 sierpnia na Rynku Starego Miasta odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie. Tego dnia Lublin świętuje także 705. urodziny.
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot podpisał umowę na dofinansowanie projektu „Kultura włącza”, dzięki któremu poprawi się dostępność bibliotek i domów kultury dla każdego – osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy imigrantów.
Ruszyła budowa pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej – to, obok powstających budynków mieszkalno-usługowych i istniejącego parkingu wielopoziomowego, kolejny element zagospodarowania tzw. Strefy Rzeczna.
W Łodzi powstał kolejny mural. Tym razem okazja jest szczególna. Alex Maksiov, ukraiński artysta namalował go w podzięce za pomoc udzieloną przez miasto dzieciom z Ukrainy.
Wystawa #ŚląskWspólnaSprawa na szesnastu planszach opowiada o Górnym Śląsku w II Rzeczpospolitej. Z przygotowanych plików mogą skorzystać bezpłatnie m.in.: instytucje kultury i jednostki samorządu terytorialnego.
Trwa XXIII Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością”. W jego ramach organizacje pozarządowe przygotowały blisko 90 wydarzeń, w których mogą brać udział mieszkańcy Krakowa. Finał odbędzie się w w piątek, 1 lipca na Rynku Głównym.
#CzytanieRządzi? Oczywiście, że tak! Ruszyła pierwsza w Polsce potężna kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Wraz z Unia Metropolii Polskich zapraszamy miasta zrzeszone w ZMP do udziału w kampanii.
Olga Jackowska „Kora” – jedna z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka, została patronką skweru na krakowskim Zwierzyńcu. uroczystość nadania jej imienia skwerowi odbyła się 8 czerwca, w dniu urodzin artystki.
25 maja 2022 r. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał akt notarialny na mocy którego Gmina Oborniki stała się właścicielem lasu Dahlmanna. Był on dotąd własnością Gminy Żydowskiej.
Prezydent Krystian Kinastowski poinformował o podpisaniu ugody pomiędzy Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP a Miastem Kalisz. Dokument stanowi ostateczne uregulowanie stosunków własnościowych Związku na terenie Kalisza.
W ostatni weekend czerwca w Rzeszowie odbędzie się 12. edycja Festiwalu Europejski Stadion Kultury. Na uczestników czeka kilkadziesiąt wydarzeń z różnych dziedzin sztuki. To największe tego typu wydarzenie na Podkarpaciu.
O nowej ścieżce rozwoju Jarocińskiego Festiwalu będzie w maju rozmawiał burmistrz Jarocina z mieszkańcami. Otwarty panel dyskusyjny dotyczący przyszłości jarocińskiego festiwalu i zaangażowania mieszkańców w jego tworzenie.
Projekt „Pociąg do kultury" został nominowany do prestiżowego konkursu urbanistycznego „2022 European Prize for Urban Public Space” organizowanego przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie.
Kultura jest prawdziwą przestrzenią wolności, a o wolności nie może być mowy bez równości, bez wzajemnego szacunku i zrozumienia. Miasto Kraków zaprasza mieszkańców i mieszkanki do udziału II już edycji „Maja Równości”.
Rada Miasta podczas sesji we wtorek przyjęła Strategię Kultury Gorzowa Wielkopolskiego 2022-2030. Jednym z jej celów jest wskazanie kierunków rozwoju kultury w mieście.
UM Krakowa organizuje już kolejną edycję tej konferencji, tym razem pod tytułem „Miasta przyjazne turystyce - w poszukiwaniu nowego modelu atrakcyjności” online 28 marca - link do rejestracji.
Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu wraz z jednostkami kultury i firmami lokalnymi włączył się w akcję zabezpieczania zabytków we Lwowie.
Miesiąc Krakowianek to wydarzenie zainicjowane przez Urząd Miasta Krakowa podkreślające wyjątkową rolę kobiet i ukazujące zarówno te historyczne, jak i współczesne doświadczenia Krakowianek.
Zachęcamy miasta do podejmowania inicjatyw nazywania ulic i placów miejskich imieniem Profesora Bronisława Geremka w związku z 90. rocznicą Jego urodzin, która przypada w tym roku.
Spośród ofert, które rywalizowały o tytuł Stolicy Kultury Mazowsza to oferta Miasta Płocka zdobyła to szczególne wyróżnienie. Miasto otrzyma wsparcie finansowe na realizację wydarzeń kulturalnych.
Koncertem galowym zakończył się 16 stycznia tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Na scenie w Będzin Arenie wystąpiło ponad 150 wykonawców.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Opinia Związku Miast Polskich o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (UC 130)
Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Załącznik do Stanowiska ZMP w sprawie pilnych działań w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odbioru ścieków na tle ogólnej sytuacji w gospodarce komunalnej

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
20
październik 2022

21
październik 2022

22
październik 2022

23
październik 2022

24
październik 2022

25
październik 2022

27
październik 2022

28
październik 2022

Październik 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!