Aktualności z tematu - „Kultura”
Thumb 1 3  d monografia na 600 lecie
Pięciotomowa monografia dziejów Łodzi będzie najważniejszym wydawnictwem, które ukaże się z okazji zbliżającej się rocznicy 600-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich. Przypadnie ona w 2023 roku.
Thumb 1 3 gdynia
„Zaczytaj się nad morzem” - to letnia akcja promująca czytanie. Plener łączy kiermasz książek z atrakcyjnym programem literackim. Potrwa 3 dni, od 13 do 15 sierpnia br.
Thumb 1 3 grafika kreatywny voucher k1suwl6izloe2c zxb2im2jmwqqnvp1 zjdpy1qxvkexew
Lublin organizuje konkurs, w którym o nagrody powalczyć mogą przedstawiciele sektora kreatywnego wraz z przedstawicielami mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To promowanie współpracy obu branż.
Thumb 1 3 przemy l filmowy szlak
Aby przybliżyć mieszkańcom i turystom uroki filmowego Przemyśla, 10 i 11 lipca oficjalnie otwarto Podkarpacki Szlak Filmowy w Przemyślu i po raz pierwszy miasto zaprosiło do wyruszenia jego trasą.
Thumb 1 3  d mediateka
Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale. W Łodzi powstaje jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury w mieście.
Thumb 1 3 2 dworzec pkp chebzie
Konkurs jest skierowany do samorządów gminnych, które mogą wykazać się modelowym opracowaniem, wdrażaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami. Termin zgłoszeń upływa 31 maja br.
Thumb 1 3 poczuj krak w 4
W programie akcji nie zabraknie niespodzianek, uwielbianych przez tropicieli miejskich tajemnic spacerów z przewodnikami, rowerowych akcji i przejażdżek jednośladami.
Thumb 1 3 plansza samorz d dla dziedzictwa 2021
Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczyna nabór do drugiej edycji konkursu, w którym zostaną nagrodzone modelowe, opracowane i wdrożone, gminne programy opieki nad zabytkami.
Thumb 1 3 foto  powstania l skie
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do włączenia się w ogólnopolskie obchody tej rocznicy - udostępni bezpłatnie wielkoformatową animację komputerową, która opowie o historii powstań śląskich.
Thumb 1 3 niepodleg a 2
W ramach obchodów 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych jest organizowana 8 kwietnia debata historyczna „Miasto a wojna. Płock, Białystok i Lwów w kontekście wojny polsko-bolszewickiej.”
Thumb 1 3 trzcianka strona
3 marca 2021 r., odbyły się uroczystości związane z 290. rocznicą nadania Trzciance praw miejskich. Był m.in. spektakl historyczny, nagrody i słowa uznania oraz tort urodzinowy dla mieszkańców.
Thumb 1 3 wroc aw kultura i ekologia 2
Zielona Kultura to pilotażowy projekt Urzędu Miejskiego Wrocławia, łączący kulturę i ekologię. Wrocławskie instytucje kultury będą mogły otrzymać do 20 tys. zł na realizacje proekologicznych projektów
Thumb 1 3 wystawa wyp dzeni
Wystawa Związku Miast Polskich „Wypędzeni 1939…” była pokazana już w 25 polskich miastach. Szacujemy, że obejrzało ją już blisko 50 tysięcy osób. Obecnie jest także dostępna online.
Thumb 1 3 bielsko bia a obchody 70lecia po czenia
W 2021 roku bielszczanie świętują 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Obchody – z powodu pandemii - będą się odbywały głównie w instytucjach kultury i miejskich placówkach oświatowych.
Thumb 1 3 tarnowskie g ry unesco
Tarnowskie Góry zostały przyjęte w poczet członków Ligi Miast i Miejsc UNESCO. Miasto już podjęło współpracę z innymi członkami organizacji, teraz przyjdzie czas na wymianę doświadczeń.
Thumb 1 3 legnica  centrum
W Parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona, które będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta oraz najnowsze osiągnięcia nauki i techniki.
Thumb 1 3 gosty kryminmagiel plakat a3
W Gostyniu odbędzie się II edycja Festiwalu „Kryminalny Magiel”. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce objęta patronatem zarówno mediów ogólnopolskich, jak i lokalnych oraz branżowych.
Thumb 1 3 kalisz przystanki
Na siedmiu kaliskich przystankach mieszkańcy mogą podziwiać prawdziwie dzieła sztuki. To prace laureatów i finalistów międzynarodowego konkursu.
Thumb 1 3 lublin bioteka
Architektura łącząca nowoczesność z naturalnością materiałów i zielenią, bogaty księgozbiór i zbiory multimedialne, lokalizacja w centrum miasta - to cechy Bioteki, czyli „zielonej" biblioteki.
Thumb 1 3 b dzin festiwal
Po raz 27. w Będzinie odbył się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Od 1995 roku organizuje je będziński Urząd Miejski. 10 stycznia poznaliśmy tegorocznych laureatów.
Thumb 1 3 niepodleg a nowy nab r
Biuro Programu „Niepodległa” prowadzi nabór wniosków na dofinansowanie wydarzeń w 2021 roku ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wnioski można składać do 18 stycznia 2021r.
Thumb 1 3 legnica kalendarz
Wyjątkowy kalendarz, bo stworzony w tym trudnym czasie, ma przypomnieć legniczanom o mieście, za którym tęsknią. Dwanaście kart stworzyło dwunastu lokalnych artystów...
Thumb 1 3 bydgoszcz marzec 81
Rok 2021 będzie w Bydgoszczy obchodzony pod znakiem 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Inicjatywy społeczne, kulturalne, naukowe i edukacyjne będą miały jeden historyczny charakter.
Thumb 1 3 sosnowiec  wsparcie dla sanepidu
Od 17 listopada pracownicy m.in. Teatru Zagłębia oraz sosnowieckiej biblioteki wspierają pracowników Sanepidu. Na początek oddelegowanych zostało 4 pracowników biblioteki i 2 Teatru Zagłębia.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie wniosków o zmianę granic miast i o przyznanie praw miejskich w 2021 roku
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie zmian w gminnych systemach gospodarowania odpadami komunalnymi wynikających z ustawy z dn. 8 lipca o zm. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (...)
Pobierz Download icon@2x
publikacje
Report OECD - Better Governance, Planning and Services in Local Self‑Governments in Poland
Pobierz Download icon@2x
publikacje
Raport OECD - Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
6
sierpień 2021

13
sierpień 2021

Sierpień 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x