Aktualności z tematu - „Gospodarka mieszkaniowa, przestrzenna i nieruchomościami”
W mieście rozpoczęła się realizacja największej inwestycji w historii sopockiego budownictwa komunalnego. Przy ul. Smolnej powstanie prawie 100 nowych mieszkań komunalnych „pod klucz”.
Czym są inteligentne miasta? Jak nowe technologie wpłyną na budynki, osiedla i całe dzielnice? Jak będzie wyglądało życie, praca i mieszkanie przyszłości? Wszystkiego dowiesz się z raportu „Innowacyjne miasta”.
Podczas konsultacji z mieszkańcami, często padają prośby o dużą liczbę nasadzeń. Jeśli to jest możliwe, miasto stara się te prośby realizować, a przy okazji dba o istniejącą już zieleń.
Gmina Władysławowo podpisała umowę na budowę węzła integracyjnego. Inwestycja ma poprawić efektywności transportu publicznego, a tym samym zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z transportu zbiorowego. Obecnie trwa faza projektowa inwestycji
Centrum Komunikacyjne Hrubieszowa oraz Hrubieszowski Dom z Klimatem są tematem wystawy prac studentów i profesorów Politechniki Krakowskiej - partnera projektu pn. „Rozwój Lokalny Hrubieszowa - od partycypacji do realizacji”.
W Gorzowie rozpoczęła się realizacja nowatorskiego programu wspierania przedsiębiorców prowadzących działalność w mieście. Dostaną oni do swojej dyspozycji pulę mieszkań, które po wyremontowaniu będą mogli przeznaczyć dla swoich pracowników.
Miejski program budownictwa mieszkaniowego, od 2019 roku celujący w potrzeby pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody, wkracza w kolejny etap. W mikołajki 48 gliwickich rodzin odbierze klucze do mieszkań w dwóch budynkach komunalnych.
W imieniu Centrum Łukasiewicza zapraszamy na wydarzenie „Udział Polski w realizacji idei Nowego Europejskiego Bauhausu – poziom samorządowy”, które odbędzie się 7 grudnia 2022 r. o godzinie 12:00 w Centrum Łukasiewicza w Warszawie.
Celem konferencji jest prezentacja i dyskusja obecnie analizowanych i wdrażanych instrumentów planistycznych, które nie są jeszcze częścią formalnej procedury planistycznej, a także prezentacja nowej agendy planistycznej dla miasta Gdańska.
Jedna z najważniejszych arterii stolicy stanie się zieloną i przyjazną przestrzenią publiczną. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na przebudowę pierwszego odcinka ul. Marszałkowskiej.
Gdynia znalazła się wśród 19 europejskich miast, które otrzymały grant od Bloomberg Philanthropies na transformację przestrzeni publicznych i poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Ogłoszone zostały wyniki XVI Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 roku. Nagrodzono łącznie dwadzieścia przestrzeni w całej Polsce w sześciu kategoriach.
Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej we współpracy z Wydziałem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w Poznaniu uruchamia Studia Podyplomowe Planowanie Przestrzenne – Skala miasta i regionu.
ZMP mówi o właściwym kierunku zmian. Jednak nadal pozostają w ustawie zapisy, które wymagają pilnej zmiany, bądź to w formie uzupełnienia, bądź też nowego brzmienia przepisów. Bez nich obecna nowelizacja nie stanie się postulowaną zmianą systemową.
Nowe narzędzie w rękach gdańskich planistów - powstała „Mapa dostępności pieszej do przystanków”. Opracowany model dostępności pieszej to narzędzie pozwalające na bardziej efektywne planowanie inwestycji, z dbałością o komfort pieszych.
Zagadnienia związane z tworzeniem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) były głównym tematem kolejnego posiedzenia Komisji Gospodarki Mieszkaniowej Związku Miast Polskich, które odbyło się 16 września br. w Chełmnie.
O tym, jak wprowadzić standardy utrzymania zieleni w mieście będzie można dowiedzieć się podczas webinarium, na które 21 września o godz. 11.00 zaprasza Fundacja Batorego.
Miasto czyste, uporządkowane, bez rozstawionych lub rozwieszonych niechlujnie reklam? To możliwe! Umożliwiają to uchwały krajobrazowe. O tym, jak je wdrażać, rozmawiali urzędnicy i samorządowcy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) wybuduje na terenie nieruchomości biurowiec klasy A w ramach realizowanego przez instytucję programu „Fabryka”. Obiekt zachowa również w części funkcję dworca autobusowego.
Jednostki Samorządu Terytorialnego z terenu całej Polski mogą wziąć udział w dedykowanych im darmowych szkoleniach z zakresu podatków i opłat lokalnych oraz zarządzania nieruchomościami.
Znajdujący się w centrum Wrocławia plac Nowy Targ to jedna z tych przestrzeni, którą niektórzy wskazują jako przykład „betonozy” w mieście. Wkrótce to miejsce zmieni się nie do poznania. Nie będzie szaro, a zielono-niebiesko.
Rzeka Lamus stanowiła niegdyś o włókienniczym rozwoju miasta. Z czasem jej siłę zastąpiła maszyna parowa, a rzekę Lamus ukryto w podziemnych kanałach. Miasto ma zamiar wydobyć ją na powierzchnię.
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych chce wybudować dwa nowe budynki mieszkalne. Już niebawem ruszy procedura przetargowa. Gmina Sosnowiec otrzyma na ten cel prawie 20 mln zł dofinansowania.
W Łodzi powstał kolejny mural. Tym razem okazja jest szczególna. Alex Maksiov, ukraiński artysta namalował go w podzięce za pomoc udzieloną przez miasto dzieciom z Ukrainy.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!