Prawa człowieka na poziomie lokalnym
Dziesięć polskich samorządów we współpracy z Instytutem Miast Praw Człowieka pilotażowo testuje włączenie perspektywy praw człowieka na poziom lokalny

W latach 2020-2022 Komisja ds. Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich we współpracy ze Stowarzyszeniem Arteria zrealizowała projekt „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”. W jego ramach m.in. nawiązana została współpraca z Agencją Praw Podstawowych UE (FRA) oraz wypracowano przewodnik dla Miast Praw Człowieka.  Zapoczątkowane wówczas prace są kontynuowane. Dziesięć polskich samorządów we współpracy z Instytutem Miast Praw Człowieka pilotażowo testuje włączenie perspektywy praw człowieka (HRBA) na poziom lokalny. Działania realizowane są w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, oraz w województwie zachodniopomorskim.

Cele projektu dotyczą, z jednej strony, odniesienia praktyk oraz wyzwań doświadczanych przez miasta i regiony do Ramy na rzecz wzmacniania praw człowieka, opracowanej przez Agencję Praw Podstawowych.(link) Miasta sprawdzają, jakie struktury, narzędzia i mechanizmy są im potrzebne, by włączenie i antydyskryminacja miały całościowy, systemowy charakter. Jak to nazwał wice-prezydent Wrocławia z prezydium Komisji ds. Praw Człowieka i RT Bartłomiej Ciążyński, w polskich miastach nadszedł czas „profesjonalizacji równości” - a projekt zakłada dostarczanie i wspólne z miastami rozwijanie narzędzi, które tę profesonalizację umożliwią.

Z drugiej strony, w ramach projektu analizowane są potencjały dla mainstreamingu/upowszechnienia praw człowieka i całościowego podejścia do inkluzji.

Każdy z zespołów testuje projektowanie włączające i jego elementy (analizy wpływu równościowego, zbieranie danych równościowych, włączająca partycypacja) na kilku programach miejskich w różnorodnych obszarach, jak transport, podatki, kultura, zdrowie, edukacja.

Działania projektowe wspierane są przez dwa zespoły ogólnopolskie - zespół ds. danych, zespół reprezentujący grupy dyskryminowane, które swoją ekspertyzą wspierają zespoły miejskie.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY