

Podczas majowego Forum pt. „Ciepło przyjazne dla środowiska – szwajcarskie doświadczenia w dekarbonizacji lokalnego ciepłownictwa” uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób szwajcarskie miasta podchodzą do dekarbonizacji dostaw ciepła jako głównego filaru transformacji energetycznej. Poznają szwajcarskie podejście do niej, oparte na łączeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ciepła odpadowego z planowaniem przestrzennym oraz skoordynowanym rozwojem infrastruktury.
Zostaną przedstawione konkretne doświadczenia w wykorzystaniu nowych źródeł ciepła i rozwijaniu lokalnych sieci ciepłowniczych, a także koordynacji technicznej i strategicznej, niezbędnej przy wycofywaniu systemów opartych na paliwach kopalnych. Będzie także mowa o roli przedsiębiorstw użyteczności publicznej w transformacji systemu. Spotkanie pozwoli na szersze spojrzenie na zmiany miejskich systemów ciepłownictwa oraz zapewni praktyczną wiedzę dla osób zainteresowanych wdrażaniem rozwiązań przyjaznych dla klimatu.
Seminarium rozpocznie się od przedstawienia założeń osiągnięcia celu zerowego zużycia energii netto do 2050 r. w Szwajcarii oraz roli gmin w tym procesie. Stowarzyszenie Miast Efektywnych Energetycznie Energiestadt zaprezentuje praktyczne narzędzia doradztwa i monitoringu, za pomocą których wspiera miasta.
Następnie przedstawiciel EWL, miejskiego przedsiębiorstwa energetycznego i wodociągowego w Lucernie, podzieli się doświadczeniami z wykorzystania wody z jeziora do ogrzewania i chłodzenia.
Szwajcarskie podejście do przestrzennego planowania energetycznego będzie tematem trzeciego wystąpienia. Pokazane zostanie, w jaki sposób miasta identyfikują i mobilizują lokalne odnawialne i odpadowe potencjały ciepła dla wydajnych, zintegrowanych strategii grzewczych.
W ostatnim wystąpieniu przedstawiciel IWB, przedsiębiorstwa komunalnego z miasta i kantonu Bazylea, zaprezentuje sieć ciepłowniczą opartą na spalaniu odpadów oraz sposób, w jaki jej rozbudowa jest skoordynowana ze stopniowym odchodzeniem od wykorzystania sieci gazowej.
Podczas seminarium zaoferujemy uczestnikom praktyczne informacje, które przybliżą i ułatwią zaplanowanie zrównoważonego i lokalnie dostosowanego systemu ogrzewania na obszarach zurbanizowanych. Przedstawiciele miast biorący udział w spotkaniu będą mogli na czacie zadawać pytania szwajcarskim ekspertom.
Prosimy o rejestrację swojego udziału w seminarium wyłącznie poprzez formularz internetowy: https://zoom.us/webinar/register/WN_riv_laS3Q4ieGVNFYgspTg
w terminie do 27 maja br.
Indywidualny link do udziału w seminarium otrzymacie Państwo mailowo na adres wskazany w formularzu w potwierdzeniu rejestracji.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na skrzynkę mailową seminariafrl@zmp.poznan.pl .
Będzie to czwarte seminarium FRL organizowane w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Celem Programu jest podnoszenie jakości życia mieszkańców średnich miast tracących funkcje miejskie oraz zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy miastami polskimi i szwajcarskimi.
Zapraszamy na seminarium!
