

Zgromadzi ono tysiące interesariuszy zeroemisyjnych technologii i nowej mobilności - przedstawicieli przemysłu, liderów i praktyków rynku, przedstawicieli administracji, dyplomacji i świata nauki. To unikalne forum dedykowane pogłębionej dyskusji na temat sprawiedliwej transformacji i wyzwań gospodarczych z tym związanych, a także prezentacji najbardziej innowacyjnych technologii i rozwiązań, w całości poświęcone dekarbonizacji.
Dlaczego GZM i Katowice? Górny Śląsk, od lat kojarzony przemysłem ciężkim oraz kopalniami, dziś emanuje zieloną energią i zaskakuje nowoczesnością. Jednocześnie transport metropolitalny GZM stanowi doskonały przykład ewolucji mobilności w kierunku zintegrowanych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści mieszkańcom. Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK), jedno z największych w Europie, pozwoli nam zrealizować wydarzenie wielkiej, międzynarodowej skali. W ramach KNM 2025 równolegle będzie działać 7 scen merytorycznych, a 12 tys. mkw. powierzchni targowej wypełniona zostanie nowoczesną technologią.
Historyczna szansa dla polskiej gospodarki
Dynamiczny rozwój nowej mobilności w coraz większym stopniu kształtuje światowy krajobraz gospodarczy. Celem Komisji Europejskiej w nowej kadencji jest odbudowa konkurencyjności i odpowiedź na reindustrializację i inwestycje w nowe technologie realizowane przez USA i Chiny. Szczególnie dynamiczne zmiany obejmują sektor motoryzacyjny. Polityka przemysłowa Unii i kształtujące się na nowo łańcuchy dostaw stanowią bardzo poważne wyzwanie dla tej strategicznej branży, która w Polsce zapewnia ok. 490 tys. miejsc pracy i generuje 8% PKB.
Skumulowana wartość pojazdów elektrycznych sprzedawanych na świecie do 2030 r. może wzrosnąć do 9 bln dolarów, zaś do roku 2050 – 63 bln dolarów. Dlatego tak ważne jest wsparcie dywersyfikacji działalności przedsiębiorstw, które koncentrują się na dostawach podzespołów dla pojazdów konwencjonalnych oraz stworzenie optymalnych warunków dla inwestorów z obszaru nowej mobilności. Nowego spojrzenia potrzebuje wiele strategicznych branż, min. transport ciężki i logistyka, a w dalszym horyzoncie awiacja i spedycja morska.
Postępująca transformacja w kierunku zeroemisyjnym tworzy historyczną szansę na zdecydowane wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Pod warunkiem wdrożenia odpowiednich instrumentów wsparcia, do 2050 r. nowa mobilność jest w stanie wygenerować dodatkowe 5% PKB Polski. Tak znaczny potencjał potwierdzają obszary, w których polskie przedsiębiorstwa już teraz wyraźnie zaznaczają swoją obecność w europejskich łańcuchach dostaw, w tym m.in. branża bateryjna, produkcja zeroemisyjnych autobusów czy stacji ładowania.
Cele Kongresu Nowej Mobilności 2025
Program przyszłorocznego Kongresu, z uwagi na bardzo szeroką tematykę, obejmie 7 równoległych scen merytorycznych i zostanie oparty na 6 strategicznych celach:
• Clean Transport. Oparty na zeroemisyjnych technologiach, nowoczesny system transportowy na lądzie, wodzie i w powietrzu. Innowacyjny i zrównoważony, przyjazny dla użytkowników i środowiska, ekonomiczny, multimodalny i przeciwdziałający wykluczeniu.
• Urban Innovation. Dążenie do poprawy jakości życia, które jest głównym czynnikiem rozwoju miast, determinuje rozwój nowej mobilności. Miasta odgrywają wiodącą rolę w transformacji transportu. Objęte są szeregiem regulacji, a także tworzą najlepsze praktyki.
• Sustainable Economy. Rozwój gospodarczy, większa konkurencyjność, wzrost PKB i kreowanie nowych miejsc pracy – transformacja to szansa dla Polski. Globalny wyścig o prymat w sektorze wystartował. Najbliższe lata zdecydują, kto znajdzie się w gronie liderów.
• Infrastructure & Investments. Rozwój rynku nowej mobilności będzie miał decydujący wpływ na szereg branż. Wykuwane dziś nowe łańcuchy wykreują nowych liderów, napędzą inwestycje i zbudują wartość. Zrównoważony rozwój to nowe możliwości i modele biznesowe.
• Climate Policy. Cele klimatyczne i polityka przemysłowa Unii, inicjatywy ustawodawcze i procesy legislacyjne, rządowe programy, strategie i narzędzia tworzą niezbędne wsparcie instytucjonalne w kreowaniu rozwoju społecznego i gospodarczego nowej mobilności.
• Life Quality & Health. Naczelnym celem nowej mobilności jest rozwój społeczeństw – poprawa jakości ich życia i zdrowia. Zrównoważony rozwój oznacza postęp w każdym z najważniejszych wymiarów: społecznym, środowiskowym i gospodarczym.
Największe w regionie targi zrównoważonej mobilności
W ramach KNM 2025 zostanie zorganizowana wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna, jedyna tej skali, zeroemisyjna strefa wystawiennicza i nowoczesny park produktowy. Zaoferuje producentom i dostawcom technologii ponad 12 000 mkw. powierzchni. W ramach EXPO powstanie również strefa pawilonów narodowych (New Mobility National Pavilions), goszcząca reprezentacje krajów, dyplomatów, przedstawicieli międzynarodowych izb przemysłowo-handlowych oraz biznes z poszczególnych państw. Specjalna strefa dla miast, otwarta na samorządy z Polski i Europy (Smart City Pavilions), będzie natomiast gościć przedstawicieli inteligentnych miast, które wykorzystują nowoczesne technologie do zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskich oraz podniesienia jakości życia mieszkańców. W strefie będą prezentowały swoje doświadczenia i najlepsze praktyki zarówno miasta, jak i dostawcy innowacyjnych technologii. Strefa nowoczesnych rozwiązań w sektorze energii (Green Energy Pavilions) to z kolei wyjątkowa przestrzeń targowa obejmująca tematykę transformacji energetycznej, dekarbonizacji, rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), sieci, inteligentnych rozwiązań i całego sektora magazynowania energii.
W ramach wydarzeń towarzyszących KNM 2025, we współpracy z wiodącymi ośrodkami B+R i akademickimi, zostanie ponownie zorganizowane Forum Innowacji - Sympozjum Naukowo-Techniczne Nowej Mobilności 2025. Inwestycje w badania i rozwój są nie tylko motorem innowacji, ale także podstawą wzrostu gospodarczego. W obliczu globalnych wyzwań, wsparcie działalności badawczo-rozwojowej staje się priorytetowe. Potwierdza to podejście UE i państw członkowskich, które finansują B+R oraz dążą do ich komercjalizacji. Sympozjum jest platformą wymiany wiedzy inżynierskiej oraz forum do prezentacji najnowszych badań i rozwiązań technologicznych w obszarze nowej mobilności.
W celu bezpłatnego udziału w Kongresie wystarczy zarejestrować się z użyciem adresu służbowego poprzez stronę https://tickets.kongresnowejmobilnosci.pl/registration?ticket=1yujynk9q8&1yujynk9q8=1&skipTickets=true
O PSNM
Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) to największa w Polsce organizacja branżowa, zajmującą się kreowaniem rynku zrównoważonego transportu. Organizacja zrzesza ponad 270 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w nowej mobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania, koncerny paliwowe i energetyczne, instytucje finansowe, firmy transportowe, dostawców nowoczesnych technologii oraz pozostałe podmioty i instytucje aktywne w obszarze zrównoważonego transportu. PSNM jest częścią E-Mobility Europe, największej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie
Więcej informacji:
- informacje o konkursie HUB it! – HUBnij to!: https://kongresnowejmobilnosci.pl/konkurs/
- szczegóły dotyczące biletów: https://kongresnowejmobilnosci.pl/bilety
- lista prelegentów KNM 2025: https://kongresnowejmobilnosci.pl/prelegenci-2025/
- lista aktualnych partnerów wydarzenia: https://kongresnowejmobilnosci.pl/partnerzy-2025/