Centrum Wsparcia Doradczego PLUS

Partnerzy: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich, Fundacja Fundusz Współpracy, Urzędy Marszałkowskie 15 województw, 77 partnerstw samorządowych zrzeszających ponad 700 JST

Cel główny projektu strategicznego Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pn. Centrum Wsparcia Doradczego (CWD) to wzmocnienie sprawności administracyjnej jednostek samorządu terytorialnego (gmin i powiatów), w tym przede wszystkim poprawa ich kompetencji do zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym oraz inicjowania i realizacji kompleksowych przedsięwzięć rozwojowych, w partnerstwie społeczno-gospodarczym i z innymi jednostkami samorządu.

Na podstawie doświadczeń i wniosków z realizacji pilotażu CWD , jak też ze względu na duże zainteresowanie samorządów pochodzących z obszarów strategicznej interwencji (OSI) wsparciem doradczym w przygotowaniu dokumentu strategicznego, zgodnego z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i spełniającego wymogi art. 29 rozporządzenia ogólnego polityki spójności (w tym tzw. ustawy wdrożeniowej), przygotowano kolejną edycję CWD pod nazwą CWD Plus.

CWD Plus podzielono na komponenty kierowane do samorządów lokalnych głównie z obszarów funkcjonalnych (OF) uwzględniających dwa typy OSI - miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze i obszary zagrożone trwałą marginalizacją. Wsparcie otrzymają nowe partnerstwa JST zgłoszone przez samorządy województw, jak i partnerstwa uczestniczące w pilotażu CWD.

Cele CWD Plus, to:
● skierowanie doradztwa do kilku partnerstw JST w każdym województwie, wspomagającego proces współpracy i planowania strategicznego w obszarach funkcjonalnych, zakończony opracowaniem strategii ZIT lub IIT, wraz z modelem struktury funkcjonalno-przestrzennej;
● przygotowanie dla partnerstw uczestniczących w poprzednim projekcie (2020-2022) - pilotażu CWD - wniosków o dofinansowanie wraz z niezbędną dokumentacją projektową dla min. 38 projektów, w skład której wchodzić będą studia wykonalności wraz z dokumentacją projektowo- techniczną niezbędną z punktu widzenia realizacji projektu;
● utworzenie systemu wymiany wiedzy i doświadczeń dla partnerstw JST uczestniczących w projekcie i dla samorządu regionalnego, w tym organizacja spotkań sieciujących, webinarów, seminariów i utworzenie bazy wiedzy;
● zebranie doświadczeń w zakresie tego jak wygląda skuteczny i efektywny proces planowania strategicznego i identyfikacji pakietu projektów w obszarach funkcjonalnych, uwzględniający zróżnicowania regionalne i specyficzne potrzeby lokalne, oraz role w tym wsparciu poziomu krajowego i regionalnego.

Do organizacji CWD Plus są wykorzystane doświadczenia, metodyka pracy i dokumenty, które przygotowano dla 38 partnerstw JST uczestniczących w pilotażu CWD.

Projekt CWD Plus ma wymiar praktyczny. Z jednej strony w ramach procesu doradczego przygotowane zostaną dokumenty strategiczne, istotne z punktu widzenia polityki rozwoju i polityki spójności, z drugiej natomiast – rozwinięte zostaną kompetencje do planowania i realizacji projektów rozwojowych wdrażanych w partnerstwie z innymi samorządami. Od partnerstwa zależy jaki dokument strategiczny będzie przygotowany w ramach doradztwa, strategia ZIT, IIT lub strategia rozwoju ponadlokalnego.

Ponadto, celem projektu będzie utworzenie systemu wymiany wiedzy i doświadczeń dla partnerstw JST uczestniczących w projekcie, jak i dla samorządu województwa, poprzez organizację spotkań sieciujących, seminariów i utworzenie bazy wiedzy.

Zakres wsparcia w ramach CWD Plus składać się będzie z trzech komponentów, kierowanych do wybranych grup docelowych.

KOMPONENT I - DORADZTWO STRATEGICZNE DLA PARTNERSTW SAMORZĄDOWYCH (dla 40 nowych partnerstw JST) - będzie realizowany przez ZMP we współpracy i przy rekomendowanym, aktywnym, merytorycznym zaangażowaniu jednostek organizacyjnych samorządów województw, tj. urzędów marszałkowskich i wojewódzkich biur planowania przestrzennego.

KOMPONENT II – DORADZTWO PROJEKTOWE DLA PARTNERSTW UCZESTNICZĄCYCH W PILOTAŻU CWD (dla 37 partnerstw JST).

KOMPONENT III – DZIAŁANIA W ZAKRESIE SIECIOWANIA I WYMIANY WIEDZY (dla wszystkich przedstawicieli partnerstw, korporacji samorządowych, jednostek organizacyjnych samorządów województw, biur związków ZIT miast wojewódzkich oraz przedstawicieli instytucji zarządzający programami krajowymi).

Okres trwania projektu: kwiecień 2022 – czerwiec 2023

Więcej - Strona główna - CWD


POWIĄZANE ARTYKUŁY
MULTIMEDIA
GALERIE MIAST