Wystartował projekt Centrum Wsparcia Doradczego Plus
77 partnerstw samorządowych zrzeszających ponad 700 JST z terenu całej Polski będzie uczestniczyć w nowej edycji projektu Centrum Wsparcia Doradczego. Samorządy zagrożone trwałą marginalizacją otrzymają wsparcie doradcze.
CWD_Plus.jpg
fot. gov.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiło kolejną edycję wsparcia doradczego dla samorządów lokalnych w ramach projektu strategicznego Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – Centrum Wsparcia Doradczego (CWD).

- Doświadczenia, wymierne efekty i wnioski zebrane podczas pilotażu CWD, który zrealizowano w okresie od września 2020 r. do marca 2022 r. oraz duże zainteresowanie wsparciem doradczym samorządów lokalnych, pozwalają na wdrożenie kolejnej edycji projektu Centrum Wsparcia Doradczego pod nazwą CWD Plus – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Pilotaż zakończony sukcesem

Realizację pilotażowego projektu Centrum Wsparcia Doradczego zakończono wraz z końcem marca br. Projekt miał na celu popularyzowanie idei partnerstwa międzysamorządowego, wzmocnienie zdolności gmin i powiatów do podejmowania przemyślanej i celowej współpracy oraz planowania kompleksowych przedsięwzięć aktywizujących potencjał obszaru partnerstwa i budujących jego rozwój.

Dzięki współpracy Związku Miast Polskich (ZMP), samorządów lokalnych i regionalnych oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), dla ponad 380 partnerskich gmin i powiatów z obszarów borykających się z problemami rozwojowymi przygotowywano diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczo-przestrzennej, a następnie strategie terytorialne oraz pakiety przedsięwzięć podnoszące jakość życia mieszkańców.

Był to innowacyjny projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, realizowany od jesieni 2020 roku. W ramach projektu samorządy wspólnie z doświadczonym zespołem ekspertów Związku Miast Polskich uczyły się współpracy i strategicznego planowania rozwoju. Przygotowały dobrej jakości projekty, które pozwolą napędzić rozwój obszarów partnerstw i będą mogły być finansowane z różnych źródeł.

W pilotażu CWD uczestniczyło 38 partnerstw samorządów lokalnych. Partnerstwa opracowały dobrej jakości dokumenty strategiczne, ale także liderzy i urzędnicy samorządowi rozwinęli kluczowe kompetencje w zakresie planowania strategicznego i projektowego, w tym umiejętności współpracy i korzystania z instrumentów terytorialnych, które będą przydatne w dalszych pracach nad strategią rozwoju ponadlokalnego.

W ciągu 18 miesięcy doradztwa partnerstwa przygotowały: 38 strategii terytorialnych z pakietami projektów w łącznej liczbie 141 (przy czym dwa partnerstwa przygotowały strategie z modelem funkcjonalno-przestrzennym), przygotowano dla 100 projektów wstępne analizy wykonalności, a 38 projektów otrzymało zarysy wniosków o dofinansowanie. Wypracowane inicjatywy mają pomóc 380 samorządom uczestniczącym w pilotażu m.in. w stworzeniu nowych miejsc pracy, czy też poprawić jakość świadczonych przez samorządy usług publicznych.

Nowe wyzwanie dla 700 JST

Nowa edycja projektu o nazwie CWD Plus będzie wdrażana do czerwca 2023 r. W ramach nowej edycji projektu będzie kontynuowane wsparcie najsłabszych kompetencyjnie samorządów lokalnych współpracujących w partnerstwach. Otrzymają je zarówno partnerstwa dotychczas uczestniczące w pilotażu CWD (tj. 37 partnerstw), jak i nowe partnerstwa w liczbie 40 tworzące obszary funkcjonalne na obszarach strategicznej interwencji (OSI), tj. miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze i obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją. Łącznie wsparcie otrzyma 77 partnerstw z 16 regionów. W projekcie będzie uczestniczyło ponad 700 JST z terenu całego kraju. Na terenie partnerstw objętych wsparciem mieszka ponad 7 mln osób.

Wymieńmy się wiedzą i doświadczeniem

Projekt CWD Plus ma wymiar praktyczny. Z jednej strony w ramach procesu doradczego przygotowane zostaną dokumenty strategiczne, istotne z punktu widzenia polityki rozwoju i polityki spójności, z drugiej natomiast – rozwinięte zostaną kompetencje do planowania i realizacji projektów rozwojowych wdrażanych w partnerstwie z innymi samorządami. Od partnerstwa zależy jaki dokument strategiczny będzie przygotowany w ramach doradztwa, strategia ZIT, IIT lub strategia rozwoju ponadlokalnego.

Ponadto, celem projektu będzie utworzenie systemu wymiany wiedzy i doświadczeń dla partnerstw JST uczestniczących w projekcie, jak i dla samorządu województwa, poprzez organizację spotkań sieciujących, seminariów i utworzenie bazy wiedzy.

Powodzenie projektu CWD Plus, rozumienie jako osiągnięcie sukcesu przez partnerstwa - wymaga zaangażowania wszystkich członków partnerstw, jak też dobrej współpracy z samorządami województw, na wszystkich etapach doradztwa, a więc przegotowania strategii, identyfikacji projektów i ich wdrażania, a także uzgadniania rozwiązań korzystnych dla wszystkich partnerów.

- Liczymy, że po zakończeniu realizacji projektu CWD Plus partnerstwa będą dalej współpracowały, wdrażały wspólne projekty i tym samym popularyzowały model partnerskiej współpracy w Polsce jako ten najbardziej efektywny w poszukiwaniu rozwiązań wspólnych problemów i dostrzeganiu wspólnych potencjałów rozwojowych - mówi minister Grzegorz Puda.

Projekt CWD Plus będzie wdrażany przez doświadczonych ekspertów Fundacji Fundusz Współpracy i Związku Miast Polskich. Wsparcia w partnerstwach będzie udzielało 13 pięcioosobowych zespołów doradców, w których skład wchodzą doświadczeni eksperci specjalizujący się w bardzo wielu dziedzinach.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY