Aktualności z tematu - „W obronie samorządności”
Podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego 27 maja w Senacie RP przedstawiliśmy analizę oraz rozwiązania legislacyjne wypracowane przez środowisko samorządowe. Organizatorami spotkania byli: Senat RP, ZMP, UMP i inne organizacje.
Transformacja energetyczna to ogromne wyzwania i dla strony rządowej i dla samorządowej. To również temat premierowego odcinka podcastu ZMP i UMP. Posłuchajcie!
Razem możemy więcej! Dzień Samorządu Terytorialnego, przypadający 27. maja to dobra okazja, by przypomnieć, że samorząd jest jedną z największych wartości polskiego życia publicznego. Wyniki badania opinii publicznej CBOS od lat niezmiennie wskaz...
„Pstryczek od rządu, czyli nasz drogi prąd” oraz „Pstryczek od rządu i po kasie” to nowe spoty przygotowane przez Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich w ramach wspólnej kampanii informacyjnej na temat problemów miast i ich mieszkańców.
Senat RP, Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich organizują 27 maja br. w Warszawie wspólne posiedzenie Senackiego Zespołu Samorządowego i przedstawicieli organizacji samorządowych, pozarządowych oraz instytucji wspierających.
29 maja miasto Gliwice wraz z ZMP organizują konferencję „Nie ma przyszłości bez samorządności. Perspektywy, wyzwania i rola samorządu terytorialnego”, na którą zapraszają - Adam Neumann, prezydent Gliwic i Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.
Media publiczne krytykują samorząd Elbląga za rzekomą obstrukcję dla rządowej inwestycji na rzecz rozwoju portu. Oczywiście jednostronnie. Dla równowagi prezentujemy stanowisko i działania władz miasta.
W związku z wydanym przez prokuraturę postanowieniem o zastosowaniu wobec J. Górczyńskiego środków zapobiegawczych w postaci zawieszenia w wykonywaniu obowiązków prezydenta miasta zostanie złożone zażalenie, które będzie zweryfikowane przez sąd.
Szaleńcy z Centralnego Biura Antykorupcyjnego po raz kolejny ścigają samorządowca na ewidentne zamówienie polityczne. Andrzej Porawski pyta: Jak długo jeszcze CBA będzie nękać wskazane przez polityków osoby zamiast zwalczać korupcję?
Z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć samorządy w przyszłym roku? Dokąd prowadzi polityka rządzących w kontekście małych ojczyzn? Między innymi o tym rozmawiali prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu podczas 88. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego.
Głębokie zaniepokojenie Zarządu Związku Miast Polskich dotyczy aktualnego brzmienia resortowego projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Prezes ZMP pisze w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Nowelizacja Prawa oświatowego nie tylko nie zawiera żadnych pozytywnych zmian, lecz przeciwnie – jeszcze tą sytuację pogarsza - pisze prezes Związku Miast Polskich do Prezydenta Andrzeja Dudy i apeluje o niepodpisywanie nowego projektu.
To pierwszy tego typu pozew w Polsce. Jego celem jest przekonanie państwowego giganta do poszanowania zieleni oraz zdania łodzian. Spółka PGE kolejny raz nieprawidłowo przeprowadziła przycinkę łódzkich drzew.
Do stolicy Polski zjechało dziś około 2000 samorządowców z całego kraju. Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów protestowali marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, radni wielu miast, miasteczek i gmin wiejskich.
7 października odbył się protest przeciwko nieuzasadnionym, gigantycznym podwyżkom cen energii i kosztom życia. Samorządowcy przeszli spod Sejmu pod KPRM. Protest zorganizował Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski, przy wsparciu ZMP, UMP i ZPP.
29 czerwca br. Zarząd ZMP przyjął stanowisko w sprawie powoływania osoby pełniącej funkcję burmistrza/prezydenta miasta po nagłym przerwaniu kadencji organu wyłonionego w wyborach powszechnych.
Prowadzona od dłuższego czasu polityka rządu w znaczny sposób uszczupla dochody własne Inowrocławia, ograniczając m.in. możliwości inwestycyjne – piszą radni w stanowisku w sprawie kolejnego już braku wsparcia rządu dla wniosków Inowrocławia.
Konferencja zaplanowana 18 marca br. w Senacie z okazji 30. rocznicy Europejskiej Karty Miejskiej odbędzie się w innym terminie.
Związek Miast Polskich, walcząc o to, aby tzw. Lex Czarnek nie wszedł w życie, zachęca przedstawicieli miast do wyrażania sprzeciwu wobec projektu ministra edukacji poprzez podpisanie petycji.
26 stycznia o godz. 20.00 wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i inni reprezentanci samorządów korzystając z gotowego scenariusza, przeprowadzali lekcje obywatelskie online dla swoich mieszkańcow.
Jak wynika z ekspertyzy Unii Metropolii Polskich mogą one stracić ponad 25% dotacji z samorządów. Istnieje silna korelacja między wpływami z PIT do budżetów samorządów a ich wydatkami na NGO.
1 lutego br. Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej będzie omawiać zmianę ustawy Prawo oświatowe w świetle przepisów Konstytucji RP i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.
Jako samorządowiec nie zgadzam się na lekceważenie ludzi, którzy jeszcze wierzą w demokrację lokalną – pisze w najnowszym felietonie Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
10 stycznia, po ponad 4 latach od zgłoszenia do prokuratury przez Prezydenta Inowrocławia sprawy skradzionych publicznych pieniędzy z budżetu Miasta Inowrocławia, otrzymał on wezwanie na przesłuchanie

Dokumenty

Pobierz
propozycje legislacyjne
Diagnozy i recepty na główne problemy SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 2023
Pobierz
inne
Listy do dyrektorów szkół i rodziców
Pobierz
inne
Pismo do JST - ankieta
Pobierz
inne
Miasto dostępne dla wszystkich - agenda

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Maj 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!