Aktualności z tematu - „W obronie samorządności”
Z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć samorządy w przyszłym roku? Dokąd prowadzi polityka rządzących w kontekście małych ojczyzn? Między innymi o tym rozmawiali prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu podczas 88. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego.
Głębokie zaniepokojenie Zarządu Związku Miast Polskich dotyczy aktualnego brzmienia resortowego projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Prezes ZMP pisze w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Nowelizacja Prawa oświatowego nie tylko nie zawiera żadnych pozytywnych zmian, lecz przeciwnie – jeszcze tą sytuację pogarsza - pisze prezes Związku Miast Polskich do Prezydenta Andrzeja Dudy i apeluje o niepodpisywanie nowego projektu.
To pierwszy tego typu pozew w Polsce. Jego celem jest przekonanie państwowego giganta do poszanowania zieleni oraz zdania łodzian. Spółka PGE kolejny raz nieprawidłowo przeprowadziła przycinkę łódzkich drzew.
Do stolicy Polski zjechało dziś około 2000 samorządowców z całego kraju. Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów protestowali marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, radni wielu miast, miasteczek i gmin wiejskich.
7 października odbył się protest przeciwko nieuzasadnionym, gigantycznym podwyżkom cen energii i kosztom życia. Samorządowcy przeszli spod Sejmu pod KPRM. Protest zorganizował Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski, przy wsparciu ZMP, UMP i ZPP.
29 czerwca br. Zarząd ZMP przyjął stanowisko w sprawie powoływania osoby pełniącej funkcję burmistrza/prezydenta miasta po nagłym przerwaniu kadencji organu wyłonionego w wyborach powszechnych.
Prowadzona od dłuższego czasu polityka rządu w znaczny sposób uszczupla dochody własne Inowrocławia, ograniczając m.in. możliwości inwestycyjne – piszą radni w stanowisku w sprawie kolejnego już braku wsparcia rządu dla wniosków Inowrocławia.
Konferencja zaplanowana 18 marca br. w Senacie z okazji 30. rocznicy Europejskiej Karty Miejskiej odbędzie się w innym terminie.
Związek Miast Polskich, walcząc o to, aby tzw. Lex Czarnek nie wszedł w życie, zachęca przedstawicieli miast do wyrażania sprzeciwu wobec projektu ministra edukacji poprzez podpisanie petycji.
26 stycznia o godz. 20.00 wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i inni reprezentanci samorządów korzystając z gotowego scenariusza, przeprowadzali lekcje obywatelskie online dla swoich mieszkańcow.
Jak wynika z ekspertyzy Unii Metropolii Polskich mogą one stracić ponad 25% dotacji z samorządów. Istnieje silna korelacja między wpływami z PIT do budżetów samorządów a ich wydatkami na NGO.
1 lutego br. Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej będzie omawiać zmianę ustawy Prawo oświatowe w świetle przepisów Konstytucji RP i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.
Jako samorządowiec nie zgadzam się na lekceważenie ludzi, którzy jeszcze wierzą w demokrację lokalną – pisze w najnowszym felietonie Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
10 stycznia, po ponad 4 latach od zgłoszenia do prokuratury przez Prezydenta Inowrocławia sprawy skradzionych publicznych pieniędzy z budżetu Miasta Inowrocławia, otrzymał on wezwanie na przesłuchanie
Przyzwyczajamy się powoli do lekceważenia przez rząd zasad obowiązujących w różnych kwestiach, w tym ważnych dla lokalnych społeczności – pisze w nowym felietonie Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.
W Poznaniu 15 grudnia br. powołano „Ruch Samorządowy TAK! dla Polski”. Istniejące stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” zostało poszerzone o członków innych, podobnych ugrupowań.
Organizacje społeczne, samorządowe, związki i stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie apelują o wycofanie się rządu z planów rządowych uderzających w polską oświatę i podejmują działania
Autorzy obszernej opinii analizują na zlecenie ZMP projekt nowelizacji Prawa oświatowego w kontekście wpływu projektowanych regulacji na wykonywanie zadań własnych gmin i powiatów.
9 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, odbyła się w mediach społecznościowych WIELKA LEKCJA OBYWATELSKA o Polsce, demokracji i samorządzie.
9 listopada o godz. 18.00 wielu prezydentów i burmistrzów miast poprowadziło spotkania z mieszkańcami za pomocą mediów społecznościowych i przeprowadziło Wielkie Lekcje Obywatelskie.
Bydgoszcz otrzyma niespełna 35 mln złotych, a powinna dostać 230 milionów w ramach tzw. Polskiego Ładu. Władze Bydgoszczy podsumowały wyniki pierwszego naboru wniosków.
Jest to kolejne rozdawnictwo miliardów zł podatników, dokonane w sposób głęboko niesprawiedliwy, ze szkodą dla mieszkańców Inowrocławia – pisze prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
„Polski Ład” i galopująca inflacja zabierze bydgoszczanom w przyszłym roku ponad 110 mln złotych. Wpłynie to na ceny komunikacji miejskiej i opłat za parkowanie, ograniczy możliwości inwestycyjne.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!