Aktualności z tematu - „W obronie samorządności”
Thumb 1 3 bydgoszcz polski ad
„Polski Ład” i galopująca inflacja zabierze bydgoszczanom w przyszłym roku ponad 110 mln złotych. Wpłynie to na ceny komunikacji miejskiej i opłat za parkowanie, ograniczy możliwości inwestycyjne.
Thumb 1 3 ofop aktualne
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w opublikowanym 13 października stanowisku wyraziła poparcie dla apelu środowiska samorządowego w obronie społeczności lokalnych i regionalnych.
Thumb 1 3 zdj cie zajawkowe
Jesteśmy tu, by bronić sprawiedliwego podziału środków, by bronić podatków wypracowanych przez naszych mieszkańców – z takim m.in. przesłaniem prawie tysiąc samorządowców manifestowało w Warszawie.
Thumb 1 3 samorz dowcy 043
Prawie 1000 samorządowców z całej Polski spotkało się 13 października w Warszawie, aby razem powiedzieć mocno i wyraźnie jednym głosem: „Jesteśmy po stronie społeczności lokalnych i regionalnych”.
Thumb 1 3 konferencja 009
6 października w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli organizatorów zgromadzenia środowiska samorządowego, które będzie mieć miejsce w stolicy 13 października.
Thumb 1 3 warszawa protest 13 pa dziernika
Spotkajmy się w środę, 13 października br. w Warszawie w godzinach 10:00-14:00, aby razem powiedzieć mocno i wyraźnie jednym głosem: „Jesteśmy po stronie społeczności lokalnych i regionalnych”.
Thumb 1 3 e k polski ad
Apel do Rady Ministrów o wprowadzenie w „Polskim Ładzie” mechanizmów finansowych zapobiegających marginalizacji samorządów przyjęła podczas sesji 29 września Rada Miasta Ełku.
Thumb 1 3 trwa e okaleczenie samorz d w
Co naprawdę oznaczają propozycje rządu w sprawie finansów JST?
Thumb 1 3 logo zmp zgwrp
Zarządy Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP wspólnie wyrażają sprzeciw wobec zainicjowanej przez Wojewodę Łódzkiego procedury zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów.
Thumb 1 3 o wi cim wadliwe prawo
Tworząc wadliwe prawo rząd PiS pozbawił Miasto Oświęcim 11 mln zł –informuje prezydent miasta Janusz Chwierut. Oświęcim walczy o zmianę niekorzystnych przepisów o podatkach i opłatach lokalnych.
Thumb 1 3 rybnik kopalnia
Uchwała blokująca powstanie kopalni w Rybniku ważna! NSA odrzucił skargę kasacyjną wojewody śląskiego na uchwałę Rady Miasta w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Thumb 1 3 inowroc aw o wiata
Rada Miejska Inowrocławia apeluje do rządu i premiera o wycofanie projektu zmiany ustawy Prawo oświatowe. Projekt – zdaniem radnych - to kolejny krok w kierunku centralizacji systemu oświatowego,
Thumb 1 3 fe karpacz
Samorządy stracą miliardy złotych do 2031 r. w wyniku Polskiego Ładu i zmian w podatku PIT, które rząd wprowadził w ostatnich latach – ostrzegali samorządowcy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Thumb 1 3 local trends materia y prasowe
To nowe wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju, odbywa się 11 i 12 października w Poznaniu.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Prezentujemy Stanowisko ZMP w sprawie skutków zmian w podatku PIT, w tym w ramach „Polskiego ładu”, w zakresie dochodów własnych JST oraz projektu ustawy o „wsparciu” JST w związku z Programem „PŁ”.
Thumb 1 3 poziom www 3
Społeczności lokalne i regionalne tracą do roku 2031 łącznie w dochodach bieżących aż 187 mld zł. TYMCZASEM RZĄD PROPONUJE „WSPARCIE” na te lata w wysokości łącznie 47,6 mld zł.
Thumb 1 3 deklaracja gowim i kamysz
W. Kosiniak-Kamysz, J. Gowin i A. Ścigaj 31 sierpnia podpisali wspólną deklarację ws. polskiej samorządności, dlatego że dzisiaj zagrożone jest funkcjonowanie finansowe i merytoryczne samorządu.
Thumb 1 3 zdj cie w tle na fb z symbolem kampanii 2
Czerwona szkolna ekierka jest symbolem obywatelskiego sprzeciwu wobec rządowych zmian w oświacie. ZMP zachęca miasta członkowskie do przyłączenia się do protestu.
Thumb 1 3 money7
Resort finansów uruchomił „kalkulator samorządowy”. Manipulując danymi Ministerstwo pokazuje, że dochody JST zwiększą się po wdrożeniu Polskiego Ładu.
Thumb 1 3 dziuba obara
Stowarzyszenie, powołane przez samorządowców niektórych miast i gmin woj. śląskiego, zostało zarejestrowane w KRS – poinformował 19 sierpnia br. prezes stowarzyszenia Andrzej Dziuba.
Thumb 1 3 ump nowe
16 sierpnia UMP podjęła stanowisko w sprawie projektu z 26 lipca 2021 r. tzw. ustawy podatkowej Polskiego Ładu, która przynosi negatywne skutki finansowe dla JST i obniży standard usług publicznych.
Thumb 1 3 trwa e okaleczenie samorz d w
Ubytek 26,80% wpływów z PIT spowoduje, że bez wprowadzenia poważnych ograniczeń wydatkowych wiele miast i powiatów może UTRACIĆ PŁYNNOŚĆ FINANSOWĄ.
Thumb 1 3 logo zmp 2
W reakcji na samorządową konferencję prasową w dniu 4 sierpnia 2021 r. rzecznik rządu podał do wiadomości zmanipulowane dane o wzroście przychodów samorządów z podatku PIT „dzięki rządom PiS”.
Thumb 1 3 konf prasowa trzaskowski fb
Osiem organizacji samorządowych wystosowało apel do rządu w sprawie skutków wprowadzenia rządowego planu „Polski Ład” dla mieszkańców polskich gmin i miast. Ogłoszono go podczas konferencji prasowej.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Opinia Zarządu ZMP o ustawie z dnia 17 września 2021 o zmianie ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach JST oraz niektórych innych ustaw
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu ZMP w sprawie kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Miasta
4
październik 2021

24
październik 2021

27
październik 2021

28
październik 2021

29
październik 2021

30
październik 2021

Październik 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x