

W związku ze złożeniem przez PSL na początku lipca br. projektu ustawy znoszącej ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast przypominamy, że organizacje samorządowe kilkakrotnie kierowały stosowny postulat do Sejmu i Senatu RP, ostatnio w marcu br.
Ten niekonstytucyjny przepis, dyskryminujący jedną grupę osób pochodzących z wyboru, w istocie odbiera prawo do decyzji w tej sprawie mieszkańcom. Mieszkańcy wielokrotnie udowadniali, że w sposób przemyślany korzystają z tego prawa, zarówno podczas wyborów samorządowych, jak i w trakcie trwania kadencji, jeśli jest taka potrzeba.
Projekt ustawy jest dostępny na stronie internetowej Sejmu: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?nr=1529 . Dostępna jest również opinia samorządowców z gminy Tarłów.
Zgromadzenie Ogólne przeciw ograniczeniu praw wyborców
Przypominamy też, że Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich przyjęło 17 czerwca br. stanowisko w sprawie przywrócenia stanu prawnego w tym zakresie, obowiązującego przed 2018 rokiem. Postanowiło skierować do Sejmu RP wniosek o usunięcie z prawa wyborczego przepisów ograniczających liczbę kadencji wójtów, burmistrzów.
Delegaci podkreślili, że ograniczenie liczby kadencji, zapisane w Kodeksie wyborczym wprost słowami „nie ma prawa wybieralności”, jest niezgodne z Konstytucją, co potwierdza opinia prawna prof. K. Ziemskiego. Podkreślono, że ograniczenie dotyczy nie tylko biernego, ale i czynnego prawa wyborczego, pozbawia bowiem obywatela - wyborcę prawa do wybrania popieranej przez siebie osoby na kolejną kadencję.
W uzasadnieniu przegłosowanego stanowiska wskazano, że „nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, aby ten dyskryminujący i, w naszej opinii, niekonstytucyjny przepis ograniczający liczbę kadencji dotyczył wyłącznie jednej grupy osób wybieranych w wyborach bezpośrednich: wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nie dotyczy on bowiem między innymi posłów, senatorów, radnych. Chcemy podkreślić, że rady gmin, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast dotyczy procedura odwołania w drodze referendum. Wybory w ciągu ostatnich lat pokazują, że mieszkańcy świadomie wybierają swoich włodarzy. W ostatnich wyborach samorządowych wymieniona została niemal połowa włodarzy gminnych, natomiast w wyborach parlamentarnych 23% posłów.
Apelujemy o równe traktowanie wszystkich osób sprawujących mandat z wyboru. Nie zgadzamy się, aby pozbawiać naszych mieszkańców ich demokratycznego prawa wyboru i decydowania o przyszłości lokalnych wspólnot samorządowych.