Aktualności - Z miastami i dla miast
Thumb 1 3 tychy mieszkania w szkole
Tyskie TBS podpisało umowę na przebudowę i rozbudowę budynku byłej szkoły na budynek mieszkalny wielorodzinny. Do końca 2022 r. powstanie tam 30 mieszkań. Wartość inwestycji to 9,877 miliona złotych.
Thumb 1 3  d antywirusowa tkanina w mpk
Łódź jako pierwsze miasto na świecie wyposaży swoje autobusy w antywirusową tkaninę. Mowa o 17 elektrycznych autobusach Volvo, które w pierwszym kwartale 2022 r. zaczną kursować po Łodzi.
Thumb 1 3 przemy l ciep o systemowe
Miasto podpisało wielostronne porozumienie w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła systemowego na terenie Przemyśla. Jednym z jego celów jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta.
Thumb 1 3 zgorzelec gerlitz ekologiczne ciep o
Zgorzelec i Görlitz wspólnie realizują projekt „Neutralne klimatycznie ciepło systemowe dla całego Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”. Wsparcia im udzieliły władze regionu Dolnego Śląska i Saksonii.
Thumb 1 3 ostr w wlkp fb
Ostrowski projekt - „Zielona energia w gniazdkach - pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii” został wyróżnione w konkursie „Innowacje w Polityce 2020”.
Thumb 1 3 ue flaga
Nagroda Europy 2021 - najwyższa nagroda przyznawana miastu najbardziej aktywnemu w propagowaniu idei europejskich - została przyznana Chmielnickiemu na Ukrainie. Płońsk otrzymał Flagę Honorową.
Thumb 1 3  czyca nowe miasto strona
Amerykański dziennikarz Ryan Socash prowadzący na YouTube kanał „Poland In”, swój najnowszy materiał poświęcił Łęczycy, jej bogatej historii i dziejom regionu.
Thumb 1 3 gala konkursu innowacyjny samorz d 2021
Lublin, Dąbrowa Górnicza, Międzychód, gmina Bieliny oraz powiat przysuski – to laureaci głównych nagród konkursu „Innowacyjny Samorząd 2021” organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
Europoseł Jan Olbrycht podsumowuje cykl webinarów „Konkretnie. O Europie” na temat KPO i formułuje postulaty. Wskazuje m.in. na brak informacji, wykluczenie dużych samorządów i centralizację.
Thumb 1 3 337
Witamy Łęczycę w Związku Miast Polskich. Uchwałę o przystąpieniu miasta do ZMP przyjął Zarząd Związku 14 kwietnia br. To już czwarte miasto dołączające do Związku w tym roku. ZMP liczy już 337 miast.
Thumb 1 3 circular cities 1
Czy Kraków, Lublin i Gdańsk zostaną liderami gospodarki cyrkularnej? Podczas konferencji 19 kwietnia zostaną po raz pierwszy zaprezentowane długofalowe strategie przepływu surowców w tych miastach.
Thumb 1 3 polkowice foto zkm
Na polkowickie ulice wyjadą nowe autobusy elektryczne. Na zakup pojazdów gmina pozyskała ponad 14 milionów złotych dofinansowania. Rozwój elektromobilności jest jednym z priorytetów władz Polkowic.
Thumb 1 3 mi sk mazow strona
Rok 2021 jest rokiem podniosłego wydarzenia dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego. Obchodzą 600-lecie nadania mu praw miejskich. Oficjalnie świętowanie rozpoczynają 29 maja br., a zakończą w 2022 r.
Thumb 1 3 w oc awek gminy program rewitalizacji
Działania na rzecz lokalnej społeczności, remonty w nieruchomościach - zarówno miejskich, jak i prywatnych, zmiany w przestrzeni – Włocławek podsumował działania rewitalizacyjne w ubiegłym roku.
Thumb 1 3  d nowy ratusz
Połączenie historii ze współczesnością dzięki nawiązaniu do okolicznej architektury oraz XIX-wiecznego ratusza na placu Wolności. Łódź wybrała najlepszy projekt przyszłej siedziby magistratu.
Thumb 1 3 innowacyjny samorzad logo
W czwartek, 15 kwietnia odbędzie się gala online podsumowująca tegoroczną edycję konkursu „Innowacyjny Samorząd”, który organizuje Serwis Samorządowy PAP.
Thumb 1 3 wroc aw posi ki od mpk
Wrocławskie MPK będzie dostarczać obiady dla emerytowanych pracowników spółki oraz medyków, którzy walczą z pandemią COVID-19. Potrawy przygotują osoby niepełnosprawne intelektualnie.
Thumb 1 3 cz stochowa stypendia dla piel gniarek
Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy to kolejny element miejskiego programu ,,Dostępny lekarz”, dotychczas adresowanego do studentów kierunku lekarskiego.
Thumb 1 3 money7
Centra Usług Wspólnych działające w miastach oraz doświadczenia z postępowań, także sądowych w sprawach niedofinansowania zadań zleconych – to tematy spotkania Komisji Finansów ZMP.
Thumb 1 3 bydgoszcz strona
Radni Bydgoszczy wyrazili negatywne stanowisko do projektu Krajowego Planu Odbudowy. Marginalizuje on znaczenie dużych miast, ograniczając pieniędzy na inwestycje, których oczekują mieszkańcy.
Thumb 1 3 suwa ki miasto franc
Kontynuacja współpracy Suwałk z miastem partnerskim, francuski Grande–Synthe po zakończeniu pandemii koronawirusa, a także obecna sytuacja w obu miastach była tematem spotkania on-line prezydentów.
Thumb 1 3 widnik  tytu eko
Świdnik dba o środowisko realizując przedsięwzięcia związane choćby z oszczędzaniem wody czy wykorzystaniem ekologicznych źródeł ciepła. Jego działania oceni jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto.
Thumb 1 3 niepodleg a 2
W ramach obchodów 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych jest organizowana 8 kwietnia debata historyczna „Miasto a wojna. Płock, Białystok i Lwów w kontekście wojny polsko-bolszewickiej.”
Thumb 1 3 kielce in vitr
Do 2024 roku około 100 par z Kielc będzie mogło skorzystać z programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro. Miasto przeznaczy na program 1,5 mln zł.
Thumb 1 3 jelenia g ra trasy rowerowe
Przedstawiony przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego projekt Cyklostrady Dolnośląskiej całkowicie pomija południową część województwa – niepokoją się samorządowcy z regionu jeleniogórskiego.
Thumb 1 3 sanok s 19
Burmistrz Sanoka zainicjował działania na rzecz budowy 30-kilometrowego łącznika S19 z Sanokiem. Przygotowano petycję do ministra infrastruktury w sprawie budowy nowego odcinka drogi krajowej.
Thumb 1 3 gliwice oplata za  obki
Gliwice planują zmienić sposób wyliczania opłaty za pobyt dzieci w żłobkach miejskich, a nowe propozycje skonsultują z mieszkańcami. Oni zadecydują o tym, które rozwiązanie może zostać wprowadzone.
Thumb 1 3 karlino szczepienia pixa
Minister Michał Dworczyk zachęca do tworzenia „samorządowych” punktów szczepień dla chętnych gmin lub powiatów, a burmistrz Karlina już od dawna sam z własnej inicjatywy, pomaga w realizacji szczepień
Thumb 1 3 gorz w pocz tki polskiego miasta
28 marca, w rocznicę ustanowienia w Gorzowie polskiej administracji, miasto świętowało Dzień Pioniera. Ten dzień w 1945 roku był symbolicznym początkiem polskiego Gorzowa.
Thumb 1 3 bydgoszcz sklep socjalny
W centrum powstaną sklep socjalny oraz kawiarnia socjalna, których działalność skierowana będzie do osób w trudnej sytuacji życiowej. Miasto chętnie włączyło się w inicjatywę Fundacji Wolne Miejsce.
Thumb 1 3 krak w zielona energia
Przez najbliższe 2 lata zielona energia napędzi krakowskie tramwaje i elektryczne autobusy, oświetli ulice i publiczne budynki. Instytucje miejskie będą kupować wyłącznie energię z odnawialnych źródeł
Thumb 1 3 zgierz umowa
30 marca to 200. rocznica podpisania Umowy Zgierskiej. To dokument, który zapoczątkował gospodarczy rozwój nie tylko „miasta tkaczy”, ale również całego regionu jako ośrodka przemysłu włókienniczego.
Thumb 1 3 cwd ok adka poprawiona
Pogłębiona i wszechstronna diagnoza, wykorzystująca zaawansowane narzędzia technologiczne, badania społeczne i integrację danych - to znaki firmowe podejścia ZMP do strategicznego planowania rozwoju.
Thumb 1 3 warszawa in vitro
24 marca przypadał Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji Urząd m.st. Warszawy przypomniał, że realizuje program in vitro, dzięki któremu od 2017 roku urodziło się 1012 dzieci.
Thumb 1 3 wroc aw deklaracja
Radni Wrocławia przyjęli deklarację w sprawie tolerancji i szacunku dla praw człowieka. To reakcja na pojawiające się w Polsce działania dyskryminujące i dehumanizujące środowiska mniejszościowe.
Thumb 1 3 gdynia dostwaczaki
Europejskie miasta postulują do Komisji Europejskiej, aby już w 2030 roku połowa nowych samochodów dostawczych była pojazdami elektrycznymi. Pod listem podpisali się prezydenci pięciu polskich miast.
Thumb 1 3 sopot um solidarni z bia orusi
W Dniu Niepodległości Białorusi obchodzonym 25 marca, prezydent Sopotu apeluje o pomoc dla Białorusinów. Co roku przyjeżdżają tu przedstawiciele Polonii, zamieszkali tutaj także uchodźcy z tego kraju.
Thumb 1 3 wiat o dla bia orusi
25 marca przypadał Dzień Wolności Białorusi. Aby zademonstrować solidarność z narodem białoruskim, różne budynki w Polsce, Europie i na świecie rozbłysły biało-czerwono-białymi barwami.
Thumb 1 3 deszczo wka kaliszpl
Władze Kalisz chcą wprowadzić dotacje na dofinansowanie zakupu zbiorników na gromadzenie wód opadowych i roztopowych. Skorzystają m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy.
Thumb 1 3 d browa g ciep o z powietrza
Mieszkańcy Dąbrowy mają szansę na dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Miasto przystąpiło do konkursu i może pozyskać środki zewnętrzne na sfinansowanie kolejnej inwestycji proekologicznej.
Thumb 1 3 foto komisja 16 03
O założeniach Karty Różnorodności oraz o projekcie „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie” mówiono podczas drugiego spotkania Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP.
Thumb 1 3 sosnowiec 2
W mieście rusza program profilaktyczny „Nikt nie jest doskonały”, kierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy od roku funkcjonują w wirtualnym, często wyidealizowanym świecie.
Thumb 1 3 warszawa pixa
Rada Miasta przyjęła stanowisko w sprawie działań na rzecz równości, tolerancji i poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania aktom dyskryminacji i przemocy w Warszawie.
Thumb 1 3 bydgoszcz rowerowa strolica polski
Po raz trzeci Bydgoszcz organizuje rowerową rywalizację miast. Pierwszego dnia wiosny ruszył oficjalny trening miast. To rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami cyklistów z całej Polski
Thumb 1 3 nagroda paw a adamowicza
Europejski Komitet Regionów wraz z Międzynarodową Siecią Miast Uchodźców (ICORN) i miastem Gdańsk ogłosił 19 marca br. utworzenie Nagrody Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza.
Thumb 1 3 widnica 1
Zgodnie z ogłoszoną wcześniej decyzją Prezydent Miasta, w Świdnicy powołana zostaje Rada ds. Równego Traktowania. Do urzędu miejskiego wpłynęło łącznie ponad 30 zgłoszeń.
Thumb 1 3 racib rz i prudnik
Racibórz i Prudnik mogą stanowić ciekawe punkty turystyczne na mapie wycieczek odwiedzających Śląsk i Morawy. Samorządy obu miast łączy przekonanie o konieczności rozwijania turystyki.
Thumb 1 3 polityka prorodzinna
Do 16 kwietnia gminy, które prowadzą lokalną politykę prorodziną, mogą zgłaszać się do udziału w konkursie. Przypominamy, że JST od 30 lat inwestują w rodziny, nie zważając na spory ideologiczne.
Thumb 1 3 ostr w w folia przeciw covid
Ostrów Wielkopolski będzie pierwszym miastem na świecie, które zabezpieczy miejską przestrzeń publiczną innowacyjną, antywirusową folią PURE ZONE. To ostrowski sposób na walkę m.in. z wirusem Covid-19
Thumb 1 3 zgierz nowe symbole miasta
Urząd Miasta Zgierza informuje, że zakończył prace projektowe nad zmianą symboli miasta. Prace polegały na opracowaniu „Studium Historyczno-Heraldycznego” oraz restylizacji i projekcie nowych symboli.
Thumb 1 3 mrk
15 marca br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Młodzieżowej Rady Klimatycznej z przedstawicielami Związku Miast Polskich na temat wspólnych działań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu.
Thumb 1 3 zielone miasta badanie irmir
Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów przeprowadziło szerokie badania dotyczące terenów zielonych w polskich miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
Thumb 1 3 polkowice  pomoc dla przedsi biorc w
Zwolnienia z podatku od nieruchomości i Regionalna Pomoc Inwestycyjna dla podmiotów chcących rozwijać swoją działalność gospodarczą – to niektóre z propozycji Polkowickiego Pakietu Gospodarczego 2.0.
Thumb 1 3 d browa g rnicza sklep socjalny
W maju w Dąbrowie Górniczej zostanie otwarty trzeci w Polsce i pierwszy w Zagłębiu Dąbrowskim sklep socjalny. Póki co Dąbrowski „Spichlerz” przechodzi remont. Miasto zapewniło lokal i finansuje remont
Thumb 1 3  d zielone obligacje
Łódź będzie pierwszym dużym miastem w Polsce, które wyemituje „zielone” obligacje. Środki pozyskane w ten sposób przeznaczone zostaną na dwie proekologiczne inwestycje.
Thumb 1 3 metrex.png 1200x700
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, został prezydentem METREX - Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych, której celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń między miastami partnerskimi.
Thumb 1 3 prawo zam wie publicznych przetargowa uzp
Dla wszystkich zainteresowanych tematyką Prawa zamówień publicznych udostępniamy nieodpłatny dostęp do Czasopisma PRZETARGowa.pl w formie ebook.
Thumb 1 3 grafika zmp
Jak zwiększać odporność miast na nagłe kryzysy i zmiany klimatu? - na to pytanie m.in. będzie można znaleźć odpowiedź na bezpłatnej konferencja online dla liderów i liderek polskich miast 24 marca.
Thumb 1 3 gdynia wsparcie dla maturzyst w
Gdyńscy maturzyści, uczniowie klas ósmych oraz ich nauczyciele i rodzice otrzymają od miasta wsparcie, które pomoże im przygotować się do egzaminów w trudnym czasie pandemii.
Thumb 1 3 kielce  nagroda europy
Kielce znalazły się wśród czterech miast wybranych na listę finałową do otrzymania Nagrody Europy - najwyższego wyróżnienia przyznawanego za szerzenie idei jedności europejskiej.
Thumb 1 3 151011 070
Opublikowane 12 marca „Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta miasta Rzeszowa w województwie podkarpackim” ustala datę wyborów na 9 maja br.
Thumb 1 3 mi sk mazowiecki  kondolencje
Urząd Miasta w Mińsku Mazowieckim informuje o śmierci Jadwigi Frelak, która przez ostatnie 30 lat z wielki zaangażowaniem pełniła funkcję sekretarza miasta.
Thumb 1 3 warszawa nowy most
Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił 11 marca br., że w Warszawie powstanie jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych na świecie. Most połączy Bulwary Wiślane z Pragą.
Thumb 1 3 grodzisk mazow ograniczenia covid
W związku z utrzymującym się od kilku tygodni wzrostem zachorowań na covid-19 w gminie Grodzisk Mazowiecki muszę podjąć kroki mające na celu ograniczenie wzrostu zakażeń – pisze burmistrz miasta.
Thumb 1 3 zmp 336
23 lutego br. radni Mikołowa przyjęli uchwałę o przystąpieniu miasta do ZMP. Zarząd przyjął Mikołów do grona miast członkowskich Związku 11 marca br. To już 336. miasto, które należy do Związku.
Thumb 1 3 wejherowo strona
W Wejherowie, Gdyni, Rumi i Redzie rozpoczynają się naloty samolotowe, w wyniku których powstaną mapy termowizyjne budynków i sieci ciepłowniczej.
Thumb 1 3 sopot powietrze
W ciągu ostatnich dwóch lat w lokalach gminnych wymieniono 231 pieców węglowych na ogrzewanie gazowe. Sopot jest liderem w rankingach jakości powietrza w Polsce.
Thumb 1 3 pozna opusci goap
Poznań wystąpi ze Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”. Miasto będzie mogło uszczelnić i uprościć system odbioru odpadów i powstrzymać wzrost opłat za wywóz śmieci.
Thumb 1 3 przemy l rada kobiet
8 marca rozpoczęła swoją działalność przemyska Rada Kobiet. W lutym br. powołał ją do życia prezydent miasta Wojciech Bakun jako swój organ doradczy. Radę tworzy dziewięć mieszkanek Przemyśla.
Thumb 1 3 sosnowiec smogbus
W Sosnowcu startuje akcja informacyjna na temat możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę m.in.: pieca. Aby dotrzeć do większej liczby mieszkańców w trasę wyjechał SmogoBus.
Thumb 1 3  d zielony bud et obywatelski
103 projekty związane z zielenią i ochroną zwierząt w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Łodzi. Ponad 10,5 mln będzie kosztowała realizacja wszystkich zielonych i pro-zwierzęcych projektów.
Thumb 1 3 gliwice autobusy hybrydowe
W tym roku po raz pierwszy na ulice Gliwic wyjadą nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym. Będzie to 15 pojazdów. W przyszłym roku natomiast na ulice miasta wyjedzie 10 autobusów elektrycznych.
Thumb 1 3 pisop logo 1
Jak zbudować owocną współpracę z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami? Wsłuchać się w ich potrzeby i stworzyć warunki do rozwoju? Na początek warto wziąć udział 19 marca w konferencji online.
Thumb 1 3 trzcianka strona
3 marca 2021 r., odbyły się uroczystości związane z 290. rocznicą nadania Trzciance praw miejskich. Był m.in. spektakl historyczny, nagrody i słowa uznania oraz tort urodzinowy dla mieszkańców.
Thumb 1 3 poznan panel obywatelski
O wpływie zieleni na jakość życia w mieście oraz o zmianach klimatu rozmawiali uczestnicy pierwszego spotkania edukacyjnego zorganizowanego w ramach Poznańskiego Panelu Obywatelskiego.
Thumb 1 3 krak w nowa dzielnica
680-hektarowy teren na południu Krakowa może stać się w przyszłości dzielnicą wysokich wieżowców. Miasto opracowuje wstępny projekt planu miejscowego „Nowe Miasto”,
Thumb 1 3 edukacja 1920x1080
Międzykomunalna Spółka Akcyjna MUNICIPIUM SA zaprasza na konferencję na temat przyszłości edukacji, która odbędzie się 8 i 9 czerwca 2021 r. w Lublinie. ZMP objął to wydarzenie swoim patronatem.
Thumb 1 3 s widnica  widok na katedre
Według wstępnych zapowiedzi rządu w perspektywie unijnej 2021 – 2027 Dolny Śląsk, Wielkopolska i Mazowieckie mają dostać najmniej pieniędzy ze środków w ramach RPO w przeliczeniu na jednego mieszkańca
Thumb 1 3 wroc aw kultura i ekologia 2
Zielona Kultura to pilotażowy projekt Urzędu Miejskiego Wrocławia, łączący kulturę i ekologię. Wrocławskie instytucje kultury będą mogły otrzymać do 20 tys. zł na realizacje proekologicznych projektów
Thumb 1 3 leszno poznaj sie na mie cie
W Lesznie kończy się pierwszy etap kampanii „POZNAJ się NA MIEŚCIE”. Władze miasta chciały pokazać, jaki jest potencjał Starówki, aby zmienić stereotypową opinię mieszkańców, że w centrum nic się nie
Thumb 1 3 elbl g subwencja o wiatowa
Władze Elbląga odniosły się do rządowych planów zmniejszenia kolejny raz subwencji oświatowej. „To zmniejsza nam dochody i sytuację całego budżetu w 2021 roku” – informuje prezydent Witold Wróblewski
Thumb 1 3 olsztyn piotr grzymowicz
Piotr Grzymowicz, zaniepokojony możliwymi opóźnieniami w inwestycjach wynikającymi ze znowelizowanej ustawy Prawo Zamówień Publicznych, zwrócił się do Premiera o czasową zmianę tych przepisów.
Thumb 1 3 komisja geodezji 2.03.2021
Sprawy bieżące dotyczące geodezji i kartografii były głównymi tematami posiedzenia Komisji, które odbyło się online 2 marca 2021 r.
Thumb 1 3 gminy g rcznicze transformacja
Gminy górnicze oraz branża okołogórnicza chcą powołania „śląskiego okrągłego stołu” dotyczącego transformacji górniczej i energetycznej. Apel do Premiera i rządu wystosowali samorządowcy.
Thumb 1 3 gdynia green city accord
Gdynia jako pierwsza w Polsce oficjalnie dołącza do Green City Accord – europejskiej inicjatywy zobowiązującej miasta do poprawy stanu środowiska.
Thumb 1 3 lublin europ stolica m odziezy
Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Współpraca na rzecz tworzenia miasta przyjaznego młodym wpisuje się w najnowsze cele rozwoju Lublina.
Thumb 1 3 ruda l dka przemoc w rodzinie pixa
Ruda Śląska podejmie kolejne działania dotyczące zwalczania przemocy w rodzinie. 25 lutego radni przyjęli program, który pozwoli na wdrażanie efektywnych i zintegrowanych działań w tym zakresie.
Thumb 1 3 rybnik fb
Władze Rybnika postanowiły rozpocząć już dziś transformację związaną z zapowiadaną likwidacją kopalń. Projekt Rybnik360 do planowania nowej strategii miasta włącza mieszkańców.
Thumb 1 3 151011 070
Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył do pełnienia funkcji prezydenta miasta Rzeszowa Marka Bajdaka. Ponad dwa tygodnie temu prezydent Tadeusz Ferenc ogłosił rezygnację.
Thumb 1 3 zabrze schronisko
W zabrzańskim Ratuszu podpisana została umowa na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Inwestycja kosztowała ponad 15 mln zł.
Thumb 1 3 grafika masz g os 1
Do akcji Masz Głos 2021 mogą zgłaszać się organizacje społeczne, grupy nieformalne, aktywiści, którzy chcą zmieniać najbliższe otoczenie – angażując do współpracy mieszkańców i władze lokalne.
Thumb 1 3 foto kom edukacji
18 i 23 lutego spotkała się online Komisja Edukacji ZMP. Wypracowała stanowisko na temat dokumentu opracowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Edukacja dla wszystkich”.
Thumb 1 3 zmp 335 www
Położony w województwie mazowieckim Glinojeck jest 335. miastem, które znalazło się w gronie członków Związku Miast Polskich. Radni przyjęli stosowną uchwałę na sesji 24 lutego 2021 r.
Thumb 1 3 wroclawska mapa dla migrantow
Wychodząc naprzeciw potrzebom migrantów i migrantek Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego otwiera punkty informacji i aktywności WroMigrant. Przygotowano też mapę dla migrantów z ważnymi adresami.
Thumb 1 3 polkowice  psych
Polkowiczanie mogą liczyć na bezpłatne wsparcie psychologiczne dotyczące uzależnień w ramach programu polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego „Pomoc Psychologiczna”.
Thumb 1 3 cz stochowa edu akacja
W marcu ruszy II edycja programu EDU-AKCJA - to wiem, to rozumiem, to umiem, którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym społecznym skutkom pandemii. Skorzystało już z niego ponad 1000 uczniów.
Thumb 1 3 mayors challenge hero hong kong masks web
21 marca br. mija termin zgłoszeń do Konkursu dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców na 50 znaczących innowacji miejskich, które zostały wymyślone lub uruchomione w następstwie pandemii COVID-19.
Thumb 1 3 zabrze cus
W zrewitalizowanym budynku z drugiej połowy XIX wieku otwarto w Zabrzu Centrum Usług Społecznych, realizujące inicjatywy społeczne dedykowane m.in. seniorom i dzieciom w pieczy zastępczej.
Thumb 1 3 krak w podpis na zdj ciu
Przez siedem miesięcy obowiązywania w Krakowie uchwały krajobrazowej znacząco zmniejszyła się liczba reklam, m.in. tych zamocowanych na słupach oświetlenia ulicznego. Zniknęło ponad 800 takich reklam.
Thumb 1 3 gda sk podzia  rodk w
Samorządowcy Pomorza apelują do Premiera M. Morawieckiego o przeprowadzenie transparentnej debaty i udostępnienie kryteriów przyjętych we wstępnej propozycji podziału funduszy unijnych dla Polski.
Thumb 1 3 uk w spotkanie
Miasto Łuków jest jednym z pierwszych samorządów w kraju, który opracował strategię ponadlokalną i zawarł w niej model struktury funkcjonalno-przestrzennej. Czy teraz czas na inne miasta?
Thumb 1 3 yep
Komitet Regionów ogłasza nabór wniosków o przystąpienie do Programu Young Elected Politicians (YEP) w 2021 r. dla młodych polityków lokalnych i regionalnych do 40. roku życia. Termin upływa 12 marca.
Thumb 1 3 gda sk wyrok s du tvp
Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że Telewizja Polska naruszyła dobra osobiste Miasta Gdańska. Musi za to przeprosić i wpłacić 50 tys. zł na konto Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.
Thumb 1 3 bielsko bia a obchody 70lecia po czenia
W 2021 roku bielszczanie świętują 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Obchody – z powodu pandemii - będą się odbywały głównie w instytucjach kultury i miejskich placówkach oświatowych.
Thumb 1 3 wa brzych stop plastik
Najpóźniej 3 lipca br. z półek sklepowych w UE muszą zniknąć plastikowe słomki i naczynia. Wałbrzych przypomina, że już w 2019 wprowadził w instytucjach miejskich zakaz używania takich produktów.
Thumb 1 3 foto.k.krzemin ski.
Zmiany w przestrzeni miejskiej, nowe obiekty oraz kompleksowe remonty - Katowice inwestują w kompleksową rewitalizację miasta. W latach 2018 – 2019 wydano na ten cel ponad 199 milionów złotych.
Thumb 1 3 legnica of
Trwają prace nad opracowywaną wspólnie przez samorządy Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2027.
Thumb 1 3 hulajnogi blog bolt eu
200 aktywnych hulajnóg w mieście zapobiega emisji 85 ton dwutlenku węgla rocznie. Tej wiosny na ulice Opola wyjadą elektryczne hulajnogi, które przyjęły się już w innych miastach w Polsce.
Thumb 1 3 bydgoszcz program in vitro
Dzięki funkcjonowaniu programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Bydgoszczy rodzą się kolejne dzieci. Od początku trwania programu zakwalifikowało się do niego niemal 150 par.
Thumb 1 3 gdynia kubki za kaucj
Gdynia wspiera proekologiczne innowacje i zrodzone lokalnie pomysły. Miasto idzie za potrzebami, które sygnalizuje nasza planeta. Objęło patronatem projekt kubków miejskich wielokrotnego użytku.
Thumb 1 3 roboty drogowe 3
1 marca na bezpłatną wideokonferencję „Uwarunkowania prawne, technologiczne, finansowe i środowiskowe w inwestycjach drogowych”.
Thumb 1 3 szpital pixa
Poprzez centralizację i zmianę struktury właścicielskiej szpitali rudzki samorząd mógłby utracić spółkę wartą ponad 64 mln zł. W tej sprawie rudzcy samorządowcy wysłali pismo do parlamentarzystów.
Thumb 1 3 rzesz w t ferenc
Po 18 latach Tadeusz Ferenc odchodzi ze stanowiska prezydenta Rzeszowa. W środę 10 lutego ogłosił publicznie tę decyzję. Swoją funkcję pełnił od 2002 roku.
Thumb 1 3 pozna strona
Władze Poznania zaprosiły mieszkańców na pierwszy w historii miasta panel obywatelski. To nowa forma dialogu z mieszkańcami. Pierwszy poznański panel będzie się zajmował ochroną oraz zmianami klimatu.
Thumb 1 3 niepe nosprawni pixa
59 gmin skupionych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot, jako pierwsza metropolia w kraju, przyjęło Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.
Thumb 1 3 opole szczepimy si plakat a2  lekarze v2
Znani, lubiani, doceniani przez mieszkańców Opola lekarze-eksperci wzięli udział w miejskiej kampanii dotyczącej szczepień przeciwko koronawirusowi.
Thumb 1 3 lublin obywatelski
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Miasto wprowadziło narzędzia partycypacyjne, zachęcając mieszkańców do współdecydowania o mieście. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce wdrożył Zielony Budżet.
Thumb 1 3 kom r wno ci 5
Prawa człowieka i problem równego traktowania będą przedmiotem zainteresowania nowej komisji tematycznej Związku Miast Polskich. 4 lutego br. zainaugurowała swoją działalność.
Thumb 1 3 s widnica  rynek
Prezydent Świdnicy chce powołać w mieście Radę ds. Równego Traktowania. Jest to odpowiedź na coraz częstsze działania dyskryminacyjne oparte na wszelkich uprzedzeniach.
Thumb 1 3 zabrz ekomural
Mural, który powstał przy ulicy Wallek-Walewskiego w centrum miasta, został wykonany przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwszy tego typu projekt na Śląsku
Thumb 1 3 tarnowskie g ry unesco
Tarnowskie Góry zostały przyjęte w poczet członków Ligi Miast i Miejsc UNESCO. Miasto już podjęło współpracę z innymi członkami organizacji, teraz przyjdzie czas na wymianę doświadczeń.
Thumb 1 3 gliwice po drodze z uni
17 lat, które mija w tym roku od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, to dla Gliwic czas wielkich inwestycji, które – dosłownie i w przenośni – wprowadziły miasto w XXI wiek.
Thumb 1 3 cemr 70 a
Blisko 500 burmistrzów oraz lokalnych i regionalnych liderów z 50 krajów dołączyło do życzeń dla CEMR-u podczas internetowych obchodów 70. rocznicy utworzenia tej organizacji 28 stycznia br.
Thumb 1 3 jacek krzemi ski1
Plan rządowy komentuje Jacek Krzemiński w kanale o gospodarce na YouTube, pod nazwą To Ty Decydujesz, który prowadzi w imieniu Fundacji Pomyśl o Przyszłości.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jan Olbrycht zaprasza na webinarium „Krajowy Plan Odbudowy - jakie szanse i wyzwania stoją przed polskimi samorządami?” 12 lutego br. w godz. 9:00-11:00.
Thumb 1 3 miasta wobec wyzwa przysz o ci
Polecamy w załączeniu publikację wydaną po XV Kongresie Obywatelskim przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową z ciekawymi artykułami o tematyce miejskiej.
Thumb 1 3 gdynia wiceprezydent w radzie turystyki
Katarzyna Gruszecka-Spychała znalazła się w 20-osobowym składzie powołanej przez J. Gowina Rady Ekspertów do spraw Turystyki, mającej zajmować się m.in. odbudową branży turystycznej po pandemii.
Thumb 1 3 inowroc aw mpk
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o objęcie rządową tarczą również komunikacji miejskiej.
Thumb 1 3 oswiecim stary kociol
Oświęcimscy radni są za wprowadzeniem w mieście zakazu palenia węglem po 2023 roku. Uchwałę intencyjną w tej sprawie przyjęli na styczniowej sesji Rady Miasta.
Thumb 1 3 pozna autobusy wodorowe
Wniosek o dofinansowanie zakupu 84 autobusów wodorowych przesłało MPK Poznań do NFOŚiGW. Wierzymy, że wodór to przyszłość transportu publicznego - mówi prezes Zarządu MPK Poznań.
Thumb 1 3 img 4178
Miejski Urząd Pracy w Lublinie w porozumieniu z partnerami lokalnego rynku pracy oraz jego odbiorcami przygotował Program Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Rynku Pracy Miasta Lublin na lata 2021-27.
Thumb 1 3 kielce strategia
Konsekwentna transformacja Kielc w kierunku miasta inteligentnego jest jednym z priorytetów Urzędu Miasta. Dlatego z początkiem roku 2021 miasto rozpoczyna proces projektowania strategii rozwoju.
Thumb 1 3 rowery
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych zaprasza do bezpłatnego udziału w Forum Innowacyjnego Transportu „Transport w miastach w czasach COVID” 9 lutego br. w godz. 11.00–12.30 (na platformie Zoom)
Thumb 1 3 tychy mopoc dla restaurator w
Radni Tychów, podobnie jak Bytomia i Chorzowa, przyjęli uchwały zwalniające restauratorów z części opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Thumb 1 3 flagi ue i polski
107 samorządów zrzeszonych w Porozumieniu Sudety 2030 nie akceptuje drastycznego zmniejszenia środków alokacji dla Województwa Dolnośląskiego w Umowie Partnerskiej na lata 2021-2027 aż o 61,4 %.
Thumb 1 3 starogard gd remonty
Prawie 11 mln zł będzie kosztowała kompleksowa przebudowa ulic w centrum miasta, w sąsiedztwie dawnych Młynów i kanału rzeki Wierzyca. Prace rozpoczną się na wiosnę i potrwają do końca 2023 roku.
Thumb 1 3 stiap  28.01.21
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej apeluje do rządu o otwarcie branży turystycznej od 15 lutego 2021 r. i rewizję kryteriów pomocy dla niej.
Thumb 1 3 zabrze r wne 3
25 stycznia 2001 roku Zabrze oraz ukraińskie miasto Równe podpisały umowę o partnerstwie. To dwie dekady dobrej współpracy i wielu zrealizowanych projektów.
Thumb 1 3 tarn w winnica
Na siedmiu hektarach zasadzonych zostanie 31,5 tysiąca krzewów winorośli, co oznacza, że miejska winnica w Tarnowie - jedyna tego rodzaju w kraju - będzie jedną z największych winnic w Małopolsce.
Thumb 1 3 sopot zero emisji
Na Sopockich ulicach pojawi się więcej trolejbusów. Zastąpią one tradycyjne autobusy z silnikami spalinowymi. Trolejbusy nie zanieczyszczają powietrza i są ciche.
Thumb 1 3 wroc aw 75 lat po wojnie
„Nie świętujemy 75 lat Wrocławia. Nasze miasto jest dużo starsze. Świętujemy 75 lat od końca wojny. 75 lat powojennego miasta”– mówił Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia przy okazji inauguracji obchodów
Thumb 1 3 przysz o
Polecamy publikację „Wobec wyzwań przyszłości” wydaną w oparciu o dyskusje w ramach Pomorskiego thinklettera, który skupia osoby zaangażowane społecznie, z sektora nauki, biznesu i administracji.
Thumb 1 3 gdynia  senior
Kawiarenka dla seniorów, sala z miejscem do tańca, pomieszczenie z aneksem kuchennym do zajęć praktycznych, kawiarenka internetowa to m.in. znajdzie się w powstającym Centrum Nowoczesnego Seniora.
Thumb 1 3 krak w  szpital
Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski w liście do premiera Mateusza Morawieckiego sprzeciwia się planowanej restrukturyzacji szpitali, zakładającej centralizację szpitali.
Thumb 1 3 an 8815
Wybitne osobistości wystosowały do posłów list otwarty, w którym zaapelowano o poparcie ponad podziałami politycznymi dla ustawy metropolitalnej, prawie jednomyślnie uchwalonej przez Senat RP.
Thumb 1 3 legnica  centrum
W Parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona, które będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta oraz najnowsze osiągnięcia nauki i techniki.
Thumb 1 3 webinarium pk
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza m.in. przedstawicieli JST 29 stycznia br. o godz. 10.00 na bezpłatne webinarium na temat szczelności systemu gospodarki odpadami.
Thumb 1 3 koalicja nadmorska covid
Z niemal wszystkich samorządów leżących nad Bałtykiem płynie ten sam apel do rządu: o objęcie ich tarczą dla ratowania turystyki. Podpisało się pod nim 26 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Thumb 1 3 img 3252
Informatory wydane przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia UM w Tychach dotyczą: problemów demencji i niepełnosprawności, a także przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy oraz seniorów.
Thumb 1 3 lublin prezydent k uk
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk został uhonorowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” prestiżowym tytułem Samorządowca Roku 2020.
Thumb 1 3  d lotnisko na sprzeda
Łódź może być pierwszym miastem w Polsce, które sprzeda lotnisko. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni będą proszeni o wyrażenie zgody na poszukiwanie inwestora.
Thumb 1 3 warszawa  szpitale
Samorządowcy sprzeciwiają się zapowiadanej przez PiS restrukturyzacji szpitali. Miałoby to oznaczać przejęcie szpitali prowadzonych przez miasta, powiaty i samorządy wojewódzkie.
Thumb 1 3 gosty kryminmagiel plakat a3
W Gostyniu odbędzie się II edycja Festiwalu „Kryminalny Magiel”. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce objęta patronatem zarówno mediów ogólnopolskich, jak i lokalnych oraz branżowych.
Thumb 1 3 lider2020
Wypracowanie wzorcowego mechanizmu osiągania porozumienia w kwestiach istotnych dla władz samorządowych oraz dla pracowników to cel pilotażu w ramach projektu „Schematy Dialogu Społecznego...”.
Thumb 1 3 sosnowiec ciep obus
Od 14 stycznia po ulicach Sosnowca jeździ CiepłoBus, w którym osoby najbardziej potrzebujące mogą się ogrzać i spożyć gorący posiłek.
Thumb 1 3 wa brzych greencities
Wałbrzych jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, które dołącza do Green Cities EBOiR - flagowego programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Skorzysta z pożyczki w wysokości 134,7 mln zł.
Thumb 1 3 334
Żary – to 334. miasto, które postanowiło przystąpić do Związku Miast Polskich. Zarząd ZMP podjął uchwałę o wpisaniu go na listę miast członkowskich Związku 15 stycznia 2021 r.
Thumb 1 3 mielec zbiorniki retencyjne
Rozpoczyna się ostatni etap inwestycji, która ma na celu rozwiązanie problemu zalewania miasta podczas ulewnych deszczy. Budowa zbiorników retencyjnych to jedna z największych inwestycji w Mielcu.
Thumb 1 3 radom cie ki rowerowe
W Radomiu systematycznie przybywa udogodnień dla rowerzystów. Tylko w zeszłym roku powstały nowe drogi dla rowerów, przedłużono także bulwary nad Mleczną.
Thumb 1 3 bia ystok zielona energia
643 panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku. Wkrótce także inne miejskie budynki będą zasilane energią odnawialną.
Thumb 1 3 kom gospod komunalnej zmp grafika
Omówieniu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o odpadach, a także wypracowaniu stanowiska na ich temat poświęcone było spotkanie Komisji.
Thumb 1 3 kalisz przystanki
Na siedmiu kaliskich przystankach mieszkańcy mogą podziwiać prawdziwie dzieła sztuki. To prace laureatów i finalistów międzynarodowego konkursu.
Thumb 1 3 dsc05013
W wybranych jednostkach organizacyjnych Katowic zamontowano 9 specjalnych urządzeń monitorujących jakość powietrza wewnętrznego. To dopełnienie wcześniejszych działań miasta.
Thumb 1 3 lublin bioteka
Architektura łącząca nowoczesność z naturalnością materiałów i zielenią, bogaty księgozbiór i zbiory multimedialne, lokalizacja w centrum miasta - to cechy Bioteki, czyli „zielonej" biblioteki.
Thumb 1 3 ko obrzeg eu
W związku z doniesieniami medialnymi o planowanym przez rząd wsparciu gmin turystycznych z południa Polski, prezydenci Kołobrzegu i Sopotu wystosowali w tej sprawie pismo do Jarosława Gowina.
Thumb 1 3 gda sk rocznia p adamowicz
Mijają 2 lata od tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Gdańsk zaprasza m.in. do odwiedzenia grobu prezydenta i udziału w warsztatach o dobrym słowie dla dorosłych i rodziców nastolatków.
Thumb 1 3 rybnik kopciuchy
Rybnik w kolejnej odsłonie kampanii antysmogowej razem z mieszkańcami głośno krzyczy: gańba hajcować w starym piecu. 40 tysięcy ulotek trafiło do mieszkańców Rybnika.
Thumb 1 3 b dzin festiwal
Po raz 27. w Będzinie odbył się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Od 1995 roku organizuje je będziński Urząd Miejski. 10 stycznia poznaliśmy tegorocznych laureatów.
Thumb 1 3 img 4981
W Wałbrzychu trwa kampania pod hasłem „Kupuj nasze wałbrzyskie, wspieraj swoje miasto”. Ma uświadomić mieszkańcom, że pieniądze „zostawiane” w Wałbrzychu wzmacniają gospodarkę ich miasta.
Thumb 1 3 raport una
Raport przygotowany przez United Nations Association Poland w przystępny sposób pokazuje, jak samorządy w Polsce działają na rzecz realizacji Agendy 2030. Wzięło w nim udział 18 miast.
Thumb 1 3 konkurs tup kielce
W corocznym konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce, organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich, w 2020 r. przyznano 8 nagród i wyróżnień oraz Grand Prix
Thumb 1 3 e k wie a
Prawie 19 metrowa wieża widokowa na osiedlu Bogdanowicza w Ełku powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE. Na realizację projektu miasto pozyskało ponad 1,4 mln zł dofinansowania.
Thumb 1 3 covid
Prezydent Częstochowy proponuje testy na przeciwciała Covid-19 i szybkie testy antygenowe dla pracowników szkół, którzy będą wracać do pracy. Zaplanowana przez resort zdrowia akcja może nie wystarczyć
Thumb 1 3 toru prezydent
Prezydent Torunia Michał Zaleski skierował 30 grudnia 2020 r. do premiera RP Mateusza Morawieckiego apel o wsparcie ośrodków turystycznych w całej Polsce, w tym Torunia.
Thumb 1 3 lublin deszcz wka
W 2020 r. po raz pierwszy mieszkańcy Lublina mogli skorzystać z miejskiego dofinansowania do budowy domowego systemu do zatrzymywania deszczówki.
Thumb 1 3 pozna wyrok nsa smog
Miasto Poznań wygrało w NSA cztery sprawy dotyczące zakazu stosowania pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe. Zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego zakwestionował wojewoda.
Thumb 1 3 ostrowiec w prezydent
Sąd uniewinnił Jarosława Górczyńskiego, prezydenta miasta od zarzucanych mu czynów związanych z przekroczeniem uprawnień w związku z przetargami na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Thumb 1 3 zabrze zandka 2
Zabytkowa dzielnica Zabrza – Zandka przechodzi niesamowitą przemianę. Zakończono już modernizację pierwszych obiektów. W jej efekcie np. w budynku „Starej Gazowni” powstanie Centrum Usług Społecznych.
Thumb 1 3 foto spotkanie 3 12 2020
3 grudnia 2020 r. w Besku zainaugurowano współpracę pomiędzy Partnerstwem Zagłębia Ambitnej Turystki a doradcami Związku Miast Polskich w ramach projektu pilotażowego Centrum Wsparcia Doradczego.
Thumb 1 3 tychy arena lekkoatletyczna
Prace przy budowie areny zostały zakończone. Do dyspozycji lekkoatletów będzie m.in. bieżnia o długości 400 metrów z sześcioma torami, rów z wodą do biegów z przeszkodami, skocznie do skoku w dal.
Thumb 1 3 katowice stadion miejski
Kompleks sportowy z obiektem piłkarskim, halą do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz treningowymi boiskami piłkarskimi będzie największą inwestycją sportową realizowaną w Katowicach.
Thumb 1 3  d koiniec temimodernizacji
Ostatnie 22 budynki szkół i przedszkoli zostały w tym roku poddane termomodernizacji w ramach projektu „Racjonalizacja zużycia energii - termomodernizacja obiektów edukacyjnych Łodzi”.
Thumb 1 3 zdu ska wola mieci
Zduńska Wola wygrała spór z największymi firmami śmieciowymi. – To była walka Dawida z Goliatem. Nie chodziło tylko o nasze miasto, ale samorządy w całym kraju– ocenia Konrad Pokora, prezydent miasta.
Thumb 1 3  d ogr d fasadowy
Zamiast płyt chodnikowych - kwiaty i zieleń: w Łodzi powstał pierwszy ogród fasadowy, taki jak w Rotterdamie. Kolejne 50 już w najbliższym roku.
Thumb 1 3 legnica kalendarz
Wyjątkowy kalendarz, bo stworzony w tym trudnym czasie, ma przypomnieć legniczanom o mieście, za którym tęsknią. Dwanaście kart stworzyło dwunastu lokalnych artystów...
Thumb 1 3 d browa g rnicza stary dworzec pkp
Rozpoczął się kolejny etap prac, czyli wyburzenie starego, zniszczonego i nieużywanego od dawna budynku dworca kolejowego. W jego miejscu powstanie rondo i wjazd do tunelu pod torami.
Thumb 1 3 foto nowe miasto zajawka
Witamy ponownie Tarnobrzeg! Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 15 grudnia br. przyjęliśmy w poczet miast członkowskich to podkarpackie miasto, które należało już do Związku w latach 1990-2012.
Thumb 1 3 warszawa zimowa szko a online pixa
W styczniu miasto uruchamia bezpłatne kursy online z przedmiotów humanistycznych oraz matematyczno-przyrodniczych dla warszawskich uczniów, którzy w przyszłym roku zdają egzaminy ósmoklasisty i maturę
Thumb 1 3 frl  narz dzie
O narzędziu samooceny rozwoju instytucjonalnego JST, które zostało przygotowane przez OECD we współpracy z partnerami, mówiono podczas seminarium na temat wewnętrznych potencjałów rozwoju miast.
Thumb 1 3 money3
Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wyraził sprzeciw wobec nieprzejrzystego sposobu rozdysponowania środków w ramach drugiego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Thumb 1 3 nowe miasta od 2021 pixa
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta w Polsce od 1 stycznia 2021 przybędzie 10 miast.
Thumb 1 3 konferencja prasowa
Domagamy się jasnych i uczciwych kryteriów oraz współuczestnictwa w podziale środków publicznych – mówili 16 grudnia br. samorządowcy podczas konferencji prasowej w Senacie w sprawie RFIL.
Thumb 1 3 ppp konkurs min
Projekty zgłoszone przez Katowice, Łódź i Włocławek zwyciężyły w konkursie „Osiągnij sukces z PPP” zorganizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Thumb 1 3 g og w fajerwerski
W ubiegłym roku po raz pierwszy zamiast wystrzałów i fajerwerków na powitanie Nowego Roku miasto przygotowało pokaz laserów. W tym roku będzie podobnie.
Thumb 1 3 smog rybnik pixa
Konieczne jest usprawnienie działań związanych z poprawą jakości powietrza w Polsce – z takim apelem wystąpiło Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów do Rządu RP.
Thumb 1 3 katowice  sklep socjalny
W Katowicach działalność rozpoczął sklep socjalny. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Sklep powstał z myślą o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Thumb 1 3 widnica basen
Dwa baseny rekreacyjne, basen sportowy, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw i zjeżdżalnie - to tylko część atrakcji, które zaplanowano w ramach modernizacji kompleksu basenów letnich w Świdnicy.
Thumb 1 3 boles awiec projekt biblioteki
Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Wiedzy realizuje wyjątkowy projekt społeczno – edukacyjny „A mury runą…”, który ma przełamywać stereotypy wśród młodych ludzi.
Thumb 1 3 foto praca w um zajawka
W ramach projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia doradczego”, swoją działalność zainaugurowało partnerstwo pod nazwą „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn”.
Thumb 1 3 inkbook
Powiat Brzozowski wraz z gminami wchodzącymi w jego skład realizuje projekt pilotażowy pn. „Centrum Wsparcia Doradczego”. Jego zadaniem jest integracja i wzmocnienie współpracy samorządów
Thumb 1 3 bydgoszcze nowe mosty
Bydgoszcz przygotowuje się do budowy nowych mostów nad Brdą. Wykonaniem prac budowlanych zainteresowanych jest 13 firm. Wyceniły one wartość zadania na kwoty od 153 do 186 mln zł.
Thumb 1 3 korona cyfryzacja
Podczas tegorocznego Forum online 18 grudnia br. zostaną poruszone tematy dotyczące stanu finansów JST w dobie koronawirusa oraz związanymi z nim zawirowaniami w gospodarce.
Thumb 1 3 samorz d od kuchni
Jak z aktywisty zostać samorządowcem? Jak rządzi się w Polsce na poziomie lokalnym? Fundacja Batorego zaprasza na pierwszą z cyklu rozmów z uczestnikami Akademii Samorządowej 15 grudnia o godz. 19.00.
Thumb 1 3 rzesz w pojazdy uprzywil pixa
Rzeszów – to pierwsze miasto w Polsce, które wdrożyło technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych. Technologia zapewnia dla nich automatyczne zielone światło na każdym skrzyżowaniu.
Thumb 1 3 szczepienia covid 1
9 grudnia na prośbę szefa Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie konsultacyjne online Zarządu ZMP z przedstawicielami rządu w sprawie projektu „Narodowej Strategii Szczepień” przeciwko COVID-19.
Thumb 1 3 wejherowo tunel otwarty
W Wejherowie zakończono jedną z największych i najważniejszych inwestycji miejskich, która m.in. połączy północą i południową cześć miasta: tunel pod torami kolejowymi wraz z węzłem integracyjnym.
Thumb 1 3 warszawa metropolia pixa
Stowarzyszenie „Metropolia Warszawska” przyłączyło się do protestu samorządowców i organizacji pozarządowych związanego z planowanym wetem rządu w sprawie budżetu UE oraz kwestią funduszy pomocowych.
Thumb 1 3 tychy inwestycje dzi ki ue
W latach 2004 – 2020 Tychy otrzymały z Unii Europejskiej ponad 1,4 mld złotych na inwestycje w mieście. Dzięki tym środkom zrealizowano ponad 60 inwestycji. Miasto w tych dniach o nich przypomina.
Thumb 1 3 weto potrzebuemy
Aby wyrazić sprzeciw wobec zawetowania budżetu unijnego przez rząd, od 9 do 11 grudnia ponad 300 miast w Polsce przeprowadzi szereg działań pokazujących, jak ważne są wartości zjednoczonej Europy.
Thumb 1 3 widnica  karta
Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, w ślad za samorządowcami z całego kontynentu, podpisała „Europejską kartę równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym”.
Thumb 1 3 fot maciek nicgorski  gdansk 18
Solidarność, aktywność obywatelska i działania wolontariuszy w mieście zostały docenione na arenie międzynarodowej. Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022.
Thumb 1 3 gdynia nagroda innowcyjni
Gdyńskie wsparcie dla przedsiębiorców w czasie COVID-19 to najbardziej innowacyjny w Europie projekt o charakterze gospodarczym. Otrzymał nagrodę „Innowacje w Polityce”.
Thumb 1 3 rynek
Gliwice solidarnie z wieloma polskimi samorządami zwracają uwagę na rosnące problemy finansowe. Prezydent i radni przyjęli Apel, w którym wnoszą o zawarcie porozumienia w sprawie budżetu UE.
Thumb 1 3 acces city aword
Gdynia i Poznań to laureaci tegorocznego europejskiego konkursu Access City Award, który nagradza miasta za dostępność dla wszystkich, niezależnie od sprawności, wieku czy mobilności
Thumb 1 3 jelenia g ra prezydent pisze
Prezydent Jeleniej Góry napisał do Parlamentarzystów z Ziemi Jeleniogórskiej o podjęcie działań dla wdrożenia „tarczy” chroniącej firmy prowadzące komunikację zbiorową oraz w sprawie odpadów.
Thumb 1 3 olsztyn bud et
Przygotowanie budżetu stolicy Warmii i Mazur jeszcze nigdy w historii nie było tak skomplikowane. Najważniejszą przyczyną tych problemów są skutki decyzji legislacyjnych z 2019 r. w sferze podatków.
Thumb 1 3 krak w e ektromobilno
Miasto Kraków podjęło skuteczne działania w celu wypełnienia zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – to wnioski płynące z opublikowanego w listopadzie raportu NIK.
Thumb 1 3 bydgoszcz marzec 81
Rok 2021 będzie w Bydgoszczy obchodzony pod znakiem 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Inicjatywy społeczne, kulturalne, naukowe i edukacyjne będą miały jeden historyczny charakter.
Thumb 1 3 2 371 549 92 z dla miasta i gminy ostrzesz w 6
Samorząd Ostrzeszowa realizuje program „Nie jesteśmy sami” – kompleksowe przedsięwzięcie, którego istotą jest wsparcie niesamodzielnych osób i rodzin mieszkających na terenie gminy.
Thumb 1 3 ue flaga
Samorządowcy z całego kraju protestują przeciwko zapowiedzi Premiera o zamiarze zawetowania unijnego budżetu. Radni i samorządowcy przyjmują uchwały i apele, część miast zapowiedziała akcję protestacy
Thumb 1 3 s widnica  widok na katedre
Prezydent i Rada Miejska w Świdnicy chcą dołączyć do samorządów z całego kraju protestujących przeciwko wetowaniu unijnego budżetu. Przypominają inwestycje zrealizowane w mieście dzięki wsparciu z UE.
Thumb 1 3 ue flaga unsplash
Rada Miejska w Aleksandrowie Łódzkim podjęła uchwałę, w której m.in. apeluje do członków rządu oraz posłów i senatorów o zobowiązanie Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem budżetu UE.
Thumb 1 3 kielce b.wenta archiwum um
O finansowych konsekwencjach koronawirusa oraz decyzji rządu pisze do mieszkańców prezydent Kielc. Uważa, że miasto powinno zabrać zdecydowany głos w sprawie grożącego weta wobec budżetu UE.
Thumb 1 3 sopot
Rada Miasta Sopotu 26 listopada br. przyjęła rezolucję, w której apeluje do Prezesa Rady Ministrów o przyjęcie Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021–2027 i Funduszu Odbudowy.
Thumb 1 3 ciechan w weto ue
Rada Miasta Ciechanów na listopadowej sesji przyjęła stanowisko, w którym apeluje do Premiera o przyjęcie Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021–2027 i Funduszu Odbudowy.
Thumb 1 3 wroc aw rynek wroclaw ogolny
Wrocławski ratusz podsumował projekty, które zostały zrealizowane i wciąż jeszcze są realizowane w ze środków unijnych. Zrealizowano blisko 500 inwestycji, które znacząco wpłynęły na rozwój miasta.
Thumb 1 3 boles awiec projekt ceramika
Ponad 15 mln zł otrzyma Bolesławiec na realizacje projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki”. Miasto przyłączy się do międzynarodowej sieci miast o tradycjach ceramicznych
Thumb 1 3 krak w wi ta
Miasto Kraków przygotowało kolejną inicjatywę, która ma pomóc lokalnym przedsiębiorcom stawić czoła skutkom pandemii i ograniczeniom. Jest to interaktywna mapa z ofertą świąteczną.
Thumb 1 3 ostrow wielkopolski wielkopolska vii2018 12
Ostrowska zielona energia dotarła do gniazdek pierwszych mieszkańców. To kolejny etap rozwoju Ostrowskiego Rynku Energetycznego budowanego przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego.
Thumb 1 3 pexels s n b m 1701425
1 grudnia, na znak protestu w związku z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd, w wielu polskich miastach zostaną wyłączone światła.
Thumb 1 3 podstrefa ostrzeszow kompleks 2
Dzięki sprzedaży 8,5 ha działek w kompleksie II Specjalnej Strefy Ekonomicznej firmie POPRAVA za łączną kwotę 5,7 mln zł brutto, inwestor ten zainwestuje w Ostrzeszowie prawie 70 milionów złotych.
Thumb 1 3 ue flaga
Coraz więcej polskich samorządów reaguje na zapowiedź Premiera zgłoszenia weta w sprawie budżetu UE. Radni i samorządowcy piszą apele i protesty, część miast zapowiedziała akcję protestacyjną.
Thumb 1 3 151011 070
Rada Miasta Rzeszowa na swojej sesji 24 listopada br. poparła treść oświadczenia Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie złożonego przez rząd weta Polski wobec budżetu Unii Europejskiej.
Thumb 1 3 klimat pixa
Gdańsk tworzy Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu, a do udziału zaprasza mieszkańców, aktywistów i naukowców. Pierwsze Gdańskie Forum Zmian Klimatu już 25 listopada.
Thumb 1 3 rybnik fb
Rada Miasta Rybnika wystąpiła z apelem do Premiera o podjęcie działań rekompensujących samorządom znaczne ubytki dochodów z tytułu m.in. obniżenia stawek podatku dochodowego od osób fizycznych.
Thumb 1 3 grafika cwd www
Związek Miast Polskich z partnerami przystąpił do kolejnego projektu stworzonego z myślą o wsparciu rozwoju mniejszych miast. Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego skierowany jest do 38 partnerstw JST.
Thumb 1 3 kielce jarmark
Mimo trwającej pandemii, miasto zaprasza na świąteczne zakupy, konkurs kolęd z nagrodami i wiele innych atrakcji. W Kielcach po raz pierwszy odbędzie się Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy.
Thumb 1 3 dnb
DNB Bank Polska zaprasza na bezpłatną konferencję online pod patronatem ZMP „Miasta w zielonej perspektywie - szanse i wyzwania”, która odbędzie się 2 grudnia br. o godz. 11.00 .
Thumb 1 3 bia ystok
Radni Białegostoku zaniepokojeni zapowiedziami zawetowania budżetu unijnego zaapelowali do Prezesa Rady Ministrów o zawarcie porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz Funduszu Odbudowy.
Thumb 1 3 roman ptak
Roman Ptak apeluje do Mateusza Morawieckiego, żeby rząd wycofał się z planów zawetowania unijnego budżetu i namawia samorządowców, aby się pod jego apelem podpisywali.
Thumb 1 3 g og w  news
Od początku epidemii kilkudziesięciu urzędników głogowskiego ratusza zaangażowało się w wolontariat na rzecz pomocy głogowianom.
Thumb 1 3 polkowice oze
Gmina Polkowice i 15 samorządów podpisało list intencyjny w sprawie wzajemnej współpracy na rzecz rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na terenie Zagłębia Miedziowego.
Thumb 1 3 6d8af50d 3fdf 9b47 b11b 7a91e757b1d3
Na najbliższej sesji radni Wałbrzycha przyjmą Apel, w którym wezwą polskiego premiera do głosowania za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021–2027 i Funduszu Odbudowy.
Thumb 1 3 water index
Podczas tegorocznego kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit ogłoszono wyniki rankingu Water City Index 2020 (WCI) - statuetki otrzymało 9 miast, które w większości należą do ZMP.
Thumb 1 3 sosnowiec  wsparcie dla sanepidu
Od 17 listopada pracownicy m.in. Teatru Zagłębia oraz sosnowieckiej biblioteki wspierają pracowników Sanepidu. Na początek oddelegowanych zostało 4 pracowników biblioteki i 2 Teatru Zagłębia.
Thumb 1 3 metropolitalne  ki kwietne
Tyska Rada Seniorów podjęła się założenia łąki kwietnej. To pilotażowy projekt Metropolii dla metropolitalnych gmin. Podobne łąki zostały założone w Sosnowcu i Piekarach Śląskich.
Thumb 1 3 stargard pomoc dla szpitala
400 kombinezonów, prawie 30 000 rękawic, 200 fartuchów i 200 masek filtrujących za kwotę prawie 53 tys. zł – to kolejne wsparcie dla szpitala w Stargardzie przekazane przez miasto.
Thumb 1 3 widnica sprz dla pogotowia
Decyzją prezydent świdnickie pogotowie ratunkowe otrzymało od miasta opryskiwacz elektrostatyczny wraz z 10 kg płynu dezynfekującego. Urządzenie kosztowało 14 575 zł.
Thumb 1 3 lublin miasto m odzie y
Po ponad pół roku intensywnych przygotowań, 16 listopada Miasto Lublin przedstawiło finałową prezentację w konkursie o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Thumb 1 3 bi goraj listopad 2020
Miasto Biłgoraj złożyło kompletna propozycję projektu w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Ubiega się o dofinansowanie rozwojowego projektu pn. „BiłgoRaj. Tu chce się żyć”.
Thumb 1 3 game of the city
Co zrobić, aby miasta były lepszymi miejscami do życia? - UM Województwa Pomorskiego zaprasza na bezpłatną konferencję w ramach projektu UrbCultural Planning 19-21 listopada br.
Thumb 1 3 mr gowo  rozw j lokalny
Zakończono pracę nad wnioskiem aplikacyjnym pt. „Silna Marka Mrągowo” do Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021.
Thumb 1 3 sanok most
W Sanoku zostanie zrealizowana inwestycja, rekordowa pod względem pozyskanych środków finansowych. Na Sanie powstanie most długości 120 m, szerokości 14 m, z obustronnym ciągiem pieszo-rowerowym
Thumb 1 3 grudzi dz wigilia na wynos
Wigilia dla potrzebujących na wynos, odwołany Jarmark św. Mikołaja i Sylwester Miejski – miasto podejmuje decyzje o zmianie formuły grudniowych wydarzeń.
Thumb 1 3  d strona
Nigdy jeszcze nie było tak źle. To jest najtrudniejszy budżet w historii naszego miasta. Epidemia COVID 19 zmasakrowała budżety samorządów – pisze prezydent Hanna Zdanowska w liście do mieszkańców.
Thumb 1 3 sochaczew strona
Miasto Sochaczew finalizuje właśnie prace nad „Strategią Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Sochaczew”. Podjęcie prac nad strategią umożliwiła dotacja NFOŚiGW w ramach konkursu GEPARD II.
Thumb 1 3 tychy linia dla senior w 2
Urząd Miasta i Gminy w Serocku dołączył do samorządów, które uruchomiły usługę mobilnego urzędnika. Pracownik urzędu dojedzie do osób, które nie mają możliwości załatwienia pilnej sprawy urzędowej.
Thumb 1 3 poznan
16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Specjalny apel w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji wystosowali prezydenci polskich i zagranicznych miast.
Thumb 1 3 dzier oni w inwestycje
Jeszcze nigdy w historii miasta nie było tak wielu inwestycji gospodarczych realizowanych w jednym czasie. Miasto informuje o inwestycjach realizowanych na terenie dzierżoniowskiej podstrefy.
Thumb 1 3 tychy nasadzenia
Niemal 200 drzew, 500 krzewów i 1700 m2 roślin cebulowych jeszcze w tym miesiącu zostanie posadzonych na terenie miasta Tychy. Efekty tych działań będą widoczne najlepiej wiosną.
Thumb 1 3 kielce fabryka felg
W Kielcach powstanie największa, powstająca od podstaw, zagraniczna inwestycja produkcyjna w historii miasta - fabryka włoskiej firmy Cromodora Wheels, zajmującej się produkcją felg aluminiowych.
Thumb 1 3 milan wek willa
8 mln zł dotacji otrzyma Milanówek na rewitalizację Willi Waleria i utworzenie w niej interdyscyplinarnego miejsca edukacji kulturalnej. Willa jest niezwykle cennym dziedzictwem kulturowym miasta.
Thumb 1 3 mo
Urząd m.st. Warszawy zaprasza przedstawicieli samorządów na tegoroczną edycję wydarzenia „Miejsca Otwarte. Spotkania online o przestrzeniach sąsiedzkich” w dniach 17-19 listopada br.
Thumb 1 3 od r
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza 18 listopada br. na webinarium przeznaczone zarówno dla samorządów, jak i branży komunalnej.
Thumb 1 3 foto. s. rybok. urz u d miasta katowice  5
Najbardziej znana katowicka ikona – hala Spodek - przyciągająca co roku do stolicy metropolii tysiące ludzi, w przyszłym roku będzie obchodziła jubileusz 50-lecia swojego istnienia.
Thumb 1 3 sopot o nierze covid
Władze Sopotu wydały oświadczenie w sprawie skierowania żołnierzy WOT na oddziały covidowe i braku możliwości zapewnienia odpowiedniej liczby personelu medycznego w tych oddziałach i w izolatoriach.
Thumb 1 3 bb nie b dzie sylwestra
Święta na Starówce oraz Sylwester pod chmurką nie odbędą się w tym roku w Bielsku-Białej. Z powodu konieczności cięć finansowych nie będzie też dużej części świątecznych iluminacji miasta.
Thumb 1 3 w adys awowo mural
W porcie rybackim we Władysławowie można oglądać niezwykły mural. Ma 500 metrów długości i 140 cm wysokości. 11 listopada miasto zaprasza na premierowy spacer wirtualny inaugurujący mural.
Thumb 1 3 wo omin budowa centrum przesiadkowego
Rusza budowa centrum przesiadkowego w Wołominie. Na tę inwestycję czekało wielu mieszkańców. Centrum Wołomina już wkrótce stanie się wizytówką miasta.
Thumb 1 3 gda sk sopot autobus sos
Autobus pomocowy SOS ponownie rozpoczął kursowanie. Będzie jeździł codziennie w godzinach wieczornych, by osoby bezdomne mogły otrzymać ciepły posiłek czy wsparcie ratownika medycznego.
Thumb 1 3 racib rz mobilna szko a
Racibórz jest piątym już miastem w Polsce po Warszawie, Krakowie, Bytomiu i Gliwicach - które pracuje z Mobilną Szkołą. Jest to specjalnie zaprojektowane do pracy na ulicy narzędzie edukacyjne.
Thumb 1 3 gliwice centrum edukacji ekol
Na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach, w sąsiedztwie zrekultywowanego składowiska, ma powstać nowa siedziba PZO, a w niej Centrum Edukacji Ekologicznej.
Thumb 1 3 miasto2020 2
We wtorek 17 listopada zapraszamy na pierwszą część corocznej konferencji o zarządzaniu miastem. Spotkaniu, które odbędzie się on-line w trzech terminach, można przysłuchiwać się za pomocą Facebooka.
Thumb 1 3 samorz dy r wnych szn s
Znane są wyniki X konkursu „Samorząd Równych Szans” na najlepsze projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami, które realizowane są przez polskie samorządy.
Thumb 1 3 milan wek centrumus ug pixa
Dzięki otrzymanej dotacji już w 2021 roku w Mieście-Ogrodzie powstanie Milanowskie Centrum Usług Społecznych. Mieszkańcy zyskają dostęp do przystępnych cenowo i wysokiej jakości usług społecznych.
Thumb 1 3 bielsko bia a podcienia przy rynek 1 2 fot.dorota koperska
Miasto Bielsko-Biała uruchamia właśnie dla mieszkańców system miejskiego monitoringu jakości powietrza. Dane na specjalnej stronie internetowej prezentowane są w czasie rzeczywistym.
Thumb 1 3 bia ystok miasto z klimatem
Białystok zdobył pierwsze miejsce w konkursie Ministerstwa Klimatu „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Nagrodzono rewitalizację Stawów Marczukowskich i rozwój komunikacji rowerowej.
Thumb 1 3 gdynia strona
Sytuacja budżetowa miasta jest bardzo trudna. Reformy podatkowe, finansowanie edukacji, pandemia. Także ostatnia decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy nie pozostała obojętna dla finansów Gdyni.
Thumb 1 3 d browa g rnicza dni
W sobotę w Dąbrowie Górniczej rozpoczęły się obchody „Dni Wolnościowych”. To upamiętnienie niepodległościowego zrywu z 1905 r., którego kulminacją w regionie była Republika Zagłębiowska.
Thumb 1 3 gda sk zielon stolica
Gdańsk ponownie będzie ubiegł się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Miasto wyciągnęło wnioski z oceny, którą uzyskało w ubiegłorocznej edycji i ulepszyło swoją aplikację.
Thumb 1 3 sopot bez podwy ek czynsz w
Władze Sopotu podjęły decyzję o zawieszeniu do 1 lipca 2021, planowanych na 1 stycznia 2021 podwyżek czynszów za lokale użytkowe w mieście. Apelują do innych podmiotów o podobne podejście.
Thumb 1 3 ko o umowa
30 października 2020 r. została podpisana umowa o dofinansowanie „Budowy ciepłowni geotermalnej w mieście Koło wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego MZEC Sp. z o. o.”
Thumb 1 3 frm
O przyjaznym mieście z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu, nowoczesnej edukacji oraz kompetencjach przyszłości będzie mowa na bezpłatnym FRM 4 i 5 listopada br.
Thumb 1 3 znicz 2
Dzisiaj w Dzień Zaduszny wspominamy tych, co odeszli...
Thumb 1 3 polkowice minitoring
Gmina Polkowice podpisała umowy na realizację pierwszego etapu budowy monitoringu wizyjnego miasta. W sumie, będzie to około 100 kamer, razem z szesnastoma działającymi w parku miejskim.
Thumb 1 3 tarn w niepodleg y
Tarnów był pierwszym miastem w Polsce, które 102 lata temu odzyskało niepodległość. Jednak, ze względu na pandemię, Dzień Zwycięskiego Zrywu Niepodległościowego z 1918 roku świętowany będzie skromnie.
Thumb 1 3 lublin nasadzenia dzrew
Na terenie Lublina trwają aktualnie prace nasadzeniowe drzew i krzewów. W najbliższych tygodniach łącznie zostanie zasadzonych ponad 1100 drzew oraz 5300 krzewów.
Thumb 1 3 logo suwalki
Dzięki rekordowemu dofinansowaniu, jakie Suwałki otrzymają z Unii Europejskiej, kupione zostaną m.in. kolejne autobusy komunikacji miejskiej napędzane gazem CNG.
Thumb 1 3 kalisz pl
Prezydent Kalisza zadecydował o wprowadzeniu ulg czynszowych dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w należących do Miasta lokalach. Ich wprowadzenie ma związek z sytuacją pandemiczną.
Thumb 1 3 mi sk mazow honorowa flaga eu
4 października br. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Mińsk Mazowiecki przedstawiciel Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wręczył burmistrzowi miasta Honorową Flagę Europy.
Thumb 1 3 przasnysz um
W dniu 27 października 2020 r. Rada Miejska w Przasnyszu przyjęła dwa strategiczne dla przyszłości miasta dokumenty: Plan Rozwoju Lokalnego oraz Plan Rozwoju Instytucjonalnego.
Thumb 1 3 nagroda krajobrazowa 820x462 px news image big
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska już po raz piąty organizuje konkurs na Polską Nagrodę Krajobrazową. Zwycięzca zostanie zgłoszony jako kandydat do konkursu o Nagrodę Krajobrazową Rady Europy.
Thumb 1 3 ustka burmistrz
Zmarł Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. - Jacek Graczyk bardzo wierzył w społeczeństwo obywatelskie. Często powtarzał „Ustka jest silna siłą swoich mieszkańców” - czytamy na stronie internetowej miasta.
Thumb 1 3 06 ratusz noca fot. wojciech krom
Do tej pory na zabezpieczenie służb oraz mieszkańców z powodu pandemii z rezerwy budżetowej miasta uruchomionych zostało 2,25 mln złotych. Do wydatków dochodzą jeszcze straty w miejskiej kasie.
Thumb 1 3 covid sprz t medyczny
Od początku pandemii stolica wspiera służbę zdrowia, w znacznej mierze wyręczając w tym administrację rządową. Zakupy środków ochrony osobistej idą już w miliony sztuk.
Thumb 1 3 racib rz termimoderniazzcja um
W siedzibie ratusza zakończono właśnie wieloletnie prace m.in. przy termomodernizacji dachu, montażu paneli fotowoltaicznych, wymianie oświetlenia. Osiągnięte efekty ekologiczne robią wrażenie.
Thumb 1 3 sopot drugi lockdown
Od soboty obowiązują nowe obostrzenia. Rząd zamyka restauracje i sanatoria bez konsultacji z samorządami, bez uprzedzenia i bez systemowego wsparcia branży.
Thumb 1 3 mielec z lotu ptaka 027
W Mielcu trwają intensywne prace nad przygotowaniem kompletnego projektu w ramach Programu Rozwój Lokalny.
Thumb 1 3 milan wek  miejskie ro liny
W trosce o dobrą kondycję miejskich roślin milanowski magistrat podjął decyzję o przekazaniu najbardziej wrażliwych roślin do przezimowania mieszkańcom!
Thumb 1 3 remigiusz latek
Pierwsza z cyklu Debat Poznańskich – „Poznań wobec pandemii”, planowana na 28 października, została decyzją organizatorów odwołana. Nowy termin podany zostanie wkrótce.
Thumb 1 3 w oc awek rewitalizacja
5,6 mln zł wydano do tej pory na remonty nieruchomości prywatnych zlokalizowanych w obszarze rewitalizacji. W 2019 roku Gmina Miasto Włocławek udzieliła dotacji na kwotę blisko 840 tys. zł.
Thumb 1 3 toru sylwester
W związku z sytuacją epidemiczną prezydent Torunia Michał Zaleski podjął decyzję o odwołaniu tegorocznego Sylwestra Miejskiego.
Thumb 1 3 sosnowice nasadzenia
Kilka tygodni potrwa etap nasadzeń w parku przy sosnowieckim Egzotarium. – Nie przypominam sobie, abyśmy kiedykolwiek nasadzali tak wielką liczbę drzew i krzewów – mówi prezydent Sosnowca.
Thumb 1 3 foto wizyta studyjna porsgrunn
Ponad 50 przedstawicieli miast – burmistrzów, prezydentów i pracowników urzędów – uczestniczyło w wizytach studyjnych, jakie w formule on-line odbyły się w norweskich miastach Porsgrunn i Arendal.
Thumb 1 3 dni planisty grafika
Tegoroczna ogólnopolska konferencja naukowa „Dni Planisty: Rewitalizacja miast i odnowa wsi” odbędzie się 22-23 października 2020 r. w formie zdalnej.
Thumb 1 3 grafika strona frl www
Strona internetowa pod adresem www.Forum-Rozwoju-Lokalnego.pl to platforma wiedzy i praktyki samorządowej, gdzie omawia się, wyjaśnia, promuje nowe rozwiązania sprzyjające rozwojowi polskich miast.
Thumb 1 3 gliwice fotowoltaika pixa
W Gliwicach powstała jedna z największych miejskich instalacji fotowoltaicznych. Na dachach dwóch siedzib Urzędu Miejskiego zamontowano w sumie 260 paneli fotowoltaicznych.
Thumb 1 3 aglomeracja wa brzyska
Do ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej dołączyły gminy powiatu jaworskiego. Aglomeracja Wałbrzyska to teraz 28 gmin, czyli 2.316 km2 powierzchni, 11,6 % obszaru Dolnego Śląska i 448 328 mieszkańców.
Thumb 1 3 wroc aw  ciep o
Ponad 200 pieców zniknęło z 16 kamienic, które zostały przyłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. W 2020 r. ciepło z sieci popłynie do 29 budynków, należących do gminy, w tym do ok. 300 mieszkań.
Thumb 1 3 tarn w  miasto wspiera medyk w
Władze Tarnowa wesprą medyków w obecnej trudnej sytuacji związanej ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Władze miasta zaproponowały kilka rozwiązań, które mają polepszyć ich sytuację
Thumb 1 3 piaseczno wspiera sanepid
Pracownicy urzędu miasta zostaną oddelegowani, aby wesprzeć służbę sanitarną w czynnościach administracyjnych, co przyspieszyć ma procedury. Będą pracować po godzinach.
Thumb 1 3 grudzi dz urz d pomaga sanepidowi pixa
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oddelegował do pomocy w pracach biurowych w lokalnym sanepidzie pięciu pracowników urzędu miasta. To odpowiedź na prośbę wojewody i inspektora sanitarnego.
Thumb 1 3 piotrk w tryb farma fotowolt
Piotrków Trybunalski nieustannie inwestuje w ekologię. Tym razem przygotowuje się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy około 1 megawata. Prąd z farmy będzie wykorzystywany m.in. do oświetlenia ulic.
Thumb 1 3 lublin park
Rewitalizacja przyrodnicza 23-hektarowego Parku Ludowego jest już na ukończeniu. Sukcesem zakończyły się próby techniczne fontanny, która stanowi serce ogrodu wodnego.
Thumb 1 3 ruda l podw rka
W ciągu trzech lat 11 podwórek w Rudzie Śląskiej zmieniło się nie do poznania. To efekt realizacji unikatowego na skalę ogólnopolską programu renowacji podwórek.
Thumb 1 3 opole jarmark bo e narodzenie
Z powodu dynamicznie rozwijającej się sytuacji epidemicznej, władze Opola podjęły decyzję o rezygnacji z organizacji tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego .
Thumb 1 3 seniorzy nowe technologie
To innowacyjne rozwiązanie, które ma wzmocnić aktywność społeczną osób starszych, utrzymywać ich w dobrej kondycji psychicznej oraz włączać do życia społecznego.
Thumb 1 3 face mask 5128855 1920
Kraków podsumowuje wydatki, jakie poniósł wspierając w czasie pandemii system pomocy społecznej. To jak dotąd kwota ponad 13 mln złotych.
Thumb 1 3 pi a podpisanie umowy
Prezydent Piotr Głowski podpisał list intencyjny deklarujący chęć współpracy w ramach projektu „Miasto Piła z nową energią!” W projekcie chodzi wykorzystaniem potencjału zasobów lotniska w Pile.
Thumb 1 3 wroc aw lekcje zero waste
Dobre nawyki niemarnowania powinny wchodzić w krew już od najmłodszych lat. Miasto przygotowało 10 scenariuszy lekcji zero waste dla szkół. Będą realizowane na godzinie wychowawczej lub biologii.
Thumb 1 3 zmp ump
W Oświadczeniu z 13 października Prezesi ZMP i UMP zgłaszają postulaty dotyczące walki z pandemią oraz deklarują wolę daleko idącej współpracy z rządem zmierzającej do rozwiązania sytuacji kryzysowej.
Thumb 1 3  d miasto filmu
Szlak filmowy będzie nową atrakcją turystyczną miasta i hołdem oddanym wybitnym twórcom i artystom X Muzy.
Thumb 1 3 polkowice autobusy elektr umowa 2
Wiosną na ulice Polkowic wyjedzie dziewięć nowych, w pełni elektrycznych autobusów miejskich. To jedna z największych inwestycji gminnych o wartości prawie 19 mln zł.
Thumb 1 3 cz stochowa covid
W pismach skierowanych do ministra zdrowia oraz wojewody śląskiego władze Częstochowy domagają się utworzenia dodatkowych miejsc izolacji w szpitalach w mieście lub najbliższej okolicy.
Thumb 1 3 opole medialna per aa samorz du
Opolski magazyn „Opole i kropka” zajął I miejsce w prestiżowym konkursie „Medialna Perła Samorządu” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
Thumb 1 3 widnica medialne per y smorzadu
W ogólnopolskim rankingu Dziennika Gazety Prawnej biuletyn informacyjny „Moja Świdnica” otrzymał „Medialną Perłę Samorządu”. To najlepsza gazeta samorządowa w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców.
Thumb 1 3 gdynia per y
Wojciech Szczurek i Tomasz Andrukiewicz to najlepsi polscy włodarze w kategorii gmina miejska powyżej 100 tys. i poniżej 100 tys. mieszkańców - wg ogłoszonego 12 października w Gdyni rankingu DGP.
Thumb 1 3 bielsko bia a muralekologiczny
Ekologiczny mural, który co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m2 - powstał na kamienicy w Bielsku-Białej.
Thumb 1 3 myslenice opieka spo eczna pixa
Myślenice, dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przekształcą Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. To jeden z pierwszych takich projektów.
Thumb 1 3 warszawski panel klimatyczny
18 tysięcy losowo wybranych mieszkańców stolicy zaproszono do udziału w Warszawskim Panelu Klimatycznym. Będą wypracowywać rozwiązania, które mają m.in. poprawić efektywność energetyczną miasta.
Thumb 1 3 gdynia covid
Od 10 października cała Polska znalazła się w żółtej strefie w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii Covid-19. Dodatkowo w strefie czerwonej znalazły się 32 powiaty i 6 miast.
Thumb 1 3 sopot testy dla nauczycieli
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną i wzrostem zachorowań na Covid, wiceprezydent Sopotu wystosowała do Premiera apel o testowanie nauczycieli wracających do pracy po kwarantannie.
Thumb 1 3 ranking wsp lnoty
Opole, Świnoujście, Polkowice i Krynica Morska - to zwycięzcy rankingu inwestycyjnego Pisma „Wspólnota” w kategoriach miast wojewódzkich, na prawach powiatu, powiatowych i miasteczek.
Thumb 1 3 skarzysko  banner.jpg
Miasto zaprasza 6 listopada br. na Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, które będzie poświęcone przede wszystkim warunkom prowadzenia działalności gospodarczej w czasie pandemii COVID-19.
Thumb 1 3 gdynia przyk ad dla europy
Gdyńskie działania związane z pandemią koronawirusa stały się przykładem dla reszty Europy. Wiceprezydent Gdyni opowiadała o nich podczas 18. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
Thumb 1 3 wa brzych dekarbonizacja
Samorządowcy subregionu wałbrzyskiego podpisali deklarację dekarbonizacji. W ciągu 10 lat ciepło i energia na tym terenie powinny pochodzić tylko ze źródeł odnawialnych.
Thumb 1 3 podkowa le na nagroda
Burmistrz Miasta Podkowa Leśna Artur Tusiński został wyróżniony w europejskim konkursie Innovation in Politics (Innowacje w Polityce) za innowacyjne działania w dziedzinie ekologii.
Thumb 1 3 tychy opicer pieszy
Ma go już m.in. Lublin czy Wrocław, a teraz tzw. Oficera Pieszego mają także Tychy. Oficer Pieszy ma dbać o interesy mieszkańców, którzy przemierzają miasto na własnych nogach.
Thumb 1 3 ruda l trakt rudzki
Dzięki budowie Traktu Rudzkiego miasto nie tylko tworzymy wygodne połączenie pomiędzy dwiema dzielnicami – Wirkiem i Nowym Bytomiem, ale także zmienia niezagospodarowane do tej pory tereny zielone.
Thumb 1 3 piast w lo w ppp
W otwarte na początku września nowe budynki dydaktyczne Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie wybudowane zostały w partnerstwie publiczno-prywatnym.
Thumb 1 3 przemy l eko szuflandia
EKO-szuflandia to projekt Urzędu Miejskiego. Ma na celu poszerzenie świadomości na temat przyjaznych dla środowiska naturalnego nawyków oraz zachęcenie przemyślan do ograniczenia konsumpcjonizmu.
Thumb 1 3 nowa s l tereny nadodrza skie
W Nowej Soli będą kontynuowane działania nadodrzańskie związane z budową portów i małych przestrzeni rzecznych. To część większego projektu „Odra dla turystów 2020 – lubuskie przystanie, obszar L”.
Thumb 1 3 dzierzoni w zit
Włodarze 28 gmin i powiatów z rejonu Dzierżoniowa, Ząbkowic i Kłodzka podpisali dziś porozumienie w sprawie utworzenia na tym terenie nowego ZIT-u, by razem pozyskiwać środki z funduszy UE.
Thumb 1 3 gorz w pozna wsp praca
W trosce o jeszcze wyższy komfort życia mieszkańców, z uwagi na bliskość geograficzną oraz zbieżność szlaków komunikacyjnych, miasto Gorzów nawiązało oficjalną współpracę z Poznaniem.
Thumb 1 3 kielce dialog europ
O polityce spójności Unii Europejskiej rozmawiano w Kielcach w ramach Dialogu Obywatelskiego „Europejska inwestycja w przyszłość: budżet na lata 2021-2027”. Zorganizowały go KE oraz Miasto.
Thumb 1 3 zlota raczka senior 5102020
W ramach programu „Złota rączka dla seniora” kaliszanie powyżej 60. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych usług naprawczych i technicznych, które zostaną wykonane w ich domach.
Thumb 1 3 bydgoszcz konferencja 2
„Bydgoska Retencja +2050. Zielono-niebieska infrastruktura – inspiracje, cyfryzacja i misja” – to temat III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbędzie się 9 października on-line.
Thumb 1 3 u mnie u ciebie 2
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży ogłasza program skierowany do przedstawicieli wybranych partnerstw, tak aby wesprzeć je w rozwijaniu wymiany młodzieży oraz współpracy między instytucjami.
Thumb 1 3 gda sk skutki covid dla bud etu
135,9 mln zł – tyle wynoszą utracone przez Gdańsk dochody bieżące w 2020 roku. Urzędnicy szacują, że do końca roku dochody z PIT będą o 50 mln złotych mniejsze niż zakładali.
Thumb 1 3 racib rz  przewodnik
Nowe narzędzie dla turystów i mieszkańców - przewodnik panoramiczny po Raciborzu – jest już dostępny. Miasto można oglądać z wyjątkowej perspektywy. Zdjęcia zostały wykonane z drona.
Thumb 1 3 lublin trawy
W tym roku po raz pierwszy w Lublinie, w ośmiu lokalizacjach zostały wysiane murawy ekstensywne. To trawniki bardziej odporne na brak wody.
Thumb 1 3 zbigniew ratajczak
Radni przyjęli uchwałę otwierającą drogę do przekazania poznańskim uczelniom pieniędzy na uruchomienie programu stypendialnego dla studentów z Białorusi. Miasto oferuje też inne formy wsparcia.
Thumb 1 3 g2 hutnicza estakada ix.2015
Każdy mieszkaniec i przedsiębiorca z Gliwic posiadający przeglądarkę internetową, może w ikonie „Wirtualne miasto” przeglądać kompletne, wielowymiarowe i fotorealistyczne dane o swoim otoczeniu.
Thumb 1 3 niepo omice
Burmistrz Roman Ptak odwieszony w czynnościach służbowych. Tym samym po 299 dniach może wrócić do pełnienia funkcji burmistrza miasta i gminy Niepołomice.
Thumb 1 3 333 mikasta w zmp
Zarząd ZMP decyzją z dnia 30 września przyjął do grona miast członkowskich Związku Podkowę Leśną. Jest ona 333. miastem należącym do Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 las
Wbrew utartym stereotypom, odnoszącym się do przemysłowej przeszłości wielu miast Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, tereny zieleni i lasy zajmują znaczną jej część – łącznie ponad 1/4 obszaru.
Thumb 1 3 s widnica  rynek
Trudny czas pandemii oraz mniejsze w związku z tym niż planowano dochody z podatku PIT spowodowały konieczność korekt w budżecie Świdnicy na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta.
Thumb 1 3 mielec sterylizatory
Ponad sto urządzeń do sterylizacji pomieszczeń trafi w najbliższym czasie do wszystkich miejskich szkół. Mielec stanie się jedynym miastem, gdzie w przestrzeniach wspólnych szkół stanie taki sprzęt.
Thumb 1 3 kielce strona
Z inicjatywy Prezydenta Kielc w najbliższy piątek, 2 października (o godz. 11.30) w Kielcach odbędzie się konferencja „Europejska inwestycja w przyszłość: budżet na lata 2021-2027”.
Thumb 1 3 forsa
Samorządy i spółki komunalne będą potrzebować dalszego wsparcia by utrzymać aktywność inwestycyjną wynika z badania, które przeprowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.
Thumb 1 3 polkowice eco miasto
Polkowice to laureat 7. edycji konkursu Eco-Miasto w kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Miasto nagrodzono m. in za wdrażanie elektromobilności i rozwój transportu niskoemisyjnego.
Thumb 1 3 rowery foto migr d
Ponad pół tysiąca kilometrów długości i szerokość ok. 3,5 metra – taką autostradę rowerową budować będą na Dolnym Śląsku lokalne samorządy we współpracy z marszałkiem województwa.
Thumb 1 3 leszno ratusz
24 września odbyło się uroczyste zakończenie modernizacji leszczyńskiego Ratusza. Z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego podpisana została umowa na dofinansowanie przeprowadzonych prac.
Thumb 1 3 pozna mural
Miasto Poznań oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu łączą siły i rozpoczynają współpracę przy cyklicznej realizacji murali w ramach projektu „Warstwy”. Pierwsze dzieło namalowały poznańskie seniorki
Thumb 1 3 bia ystok skwer p adamowicz
Paweł Adamowicz patronem skweru w centrum Białegostoku. 25 września uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą skweru. „Paweł był wzorem tolerancji” – mówił o patronie tego miejsca prezydent Białegostoku.
Thumb 1 3 krak w zielona stolica
Kraków ponownie ubiega się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy”. W swoim wniosku wskaże plany na najbliższe lata, skupiające się na dążeniu do bycia miastem ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców.
Thumb 1 3 30 lat
Zapraszamy do obejrzenia filmu, zrealizowanego dla ZMP, którego premiera miała miejsce 30 września br. Film powstał w związku z tegoroczną 30. rocznicą pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku.
Thumb 1 3 bydgoszcz strona
Pandemia i zmiany prawne związane z dochodami samorządów uderzyły boleśnie w finanse polskich samorządów, w tym budżet Bydgoszczy. W miejskiej kasie zabraknie ponad 200 mln zł na przyszłe inwestycje.
Thumb 1 3 ostr w wlkp ekspres inwestycyjny
Pakiet ponad 100 inwestycji o łącznej wartości 250 mln zł zrealizuje do końca 2023 roku Miasto Ostrów Wielkopolski. Ostrowski Ekspres Inwestycyjny uzyskał 110 mln wsparcia z BGK i EBI.
Thumb 1 3 zdu ska wola nowa cie ka rozowju
Skansen lokomotyw, doskonałe skomunikowanie z resztą kraju, duża liczba małych i średnich przedsiębiorstw –to niektóre spośród kilkunastu cech wyróżniających Zduńską Wolę na tle innych miast w Polsce.
Thumb 1 3 katowice drzewa zamiast
Na ulicy Warszawskiej – ważnej arterii Katowic - drzewa zastąpią miejsca parkingowe. Katowice od wielu lat stawiają na realizację, które ograniczają ruch w centrum miasta.
Thumb 1 3 ary 09.20
Miasto pracuje nad wnioskiem do Programu „Rozwój Lokalny” - zebrano 165 pomysłów mieszkańców do nowej ścieżki rozwoju miasta w ramach projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”, obecnie trwa ich analiza.
Thumb 1 3 slz 2020  23.09.20
Tarnowo Podgórne i Lublin to zwycięzcy konkursu wyłonieni przez samych 6 finalistów konkursu podczas konferencji podsumowującej online 23 września 2020 r.
Thumb 1 3 elektro mieci
MB Recycling wraz partnerami proponują miastom udział w projekcie Elektryczne Śmieci - każde miasto, które dołączy do niego, otrzyma bezpłatnie nowoczesne czerwone pojemniki na elektryczne śmieci.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Chodzi o oświadczenie MSZ Norwegii dotyczące pozbawienia możliwości korzystania ze środków Nor­weskiego Mechanizmu Finansowego polskich JST, które podjęły uchwały o strefach wolnych od LGBT.
Thumb 1 3 bytom  forum miast g rniczych
Odejście od węgla to wyzwanie, które stoi nie tylko przed polską gospodarką. W najbliższy czwartek, 24 września w Bytomiu odbędzie się III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Thumb 1 3 gliwice w eko wietle
Blisko 20 mln zł wynosi całkowity koszt kompleksowej modernizacji oświetlenia w Gliwicach. Od 2013 r. w całym mieście lampy wymieniane są na ekologiczne i energooszczędne.
Thumb 1 3 racib rz zaadoptuj donic
Miasto rusza z akcją „Zaadoptuj donicę”. To inicjatywa mająca na celu promocję idei miasta przyjaznego bioróżnorodności, a także danie „drugiego życia” donicom z betonu płukanego.
Thumb 1 3 toru miasto sportu
Toruń otrzymał prestiżową Statuetkę Demes za rok 2019 – Nagroda Biznesu Sportowego w kategorii Miasto Sportu.
Thumb 1 3 sopot szkolni ambasadorzy
„Szkolni ambasadorzy doradztwa zawodowego” to pilotażowy program będący elementem systemu doradztwa zawodowego dla uczennic i uczniów sopockich szkół. W rolę ambasadorów wejdą sami uczniowie.
Thumb 1 3 warszawa mama
21 września rozpoczęła się rekrutacja do programu „Mama - Warszawianka na rynku pracy. Wygrajmy z COVIDEM”. Program jest uzupełnieniem dotychczasowej oferty miasta dla rodziców małych dzieci.
Thumb 1 3 eco miasto2020
Kraków, Jaworzno, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Kędzierzyn-Koźle, Gdynia, Jarocin, Gdańsk oraz Polkowice – oto laureaci 7. edycji konkursu Eco-Miasto.
Thumb 1 3 klasa 1
Prezentujemy zestawienie różnych wariantów modeli finansowania oświaty, zgłaszane przez różne środowiska, a zebrane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, i prosimy o uwagi.
Thumb 1 3 od przemys owa2
Mieszkańcy Łodzi obchodzą 200-lecie istnienia swojego miasta w powiązaniu z jego przemysłowymi początkami. Najpierw powstało Nowe Miasto, pierwsza osada sukienników, a potem Łódka i kolejne kolonie.
Thumb 1 3 opole cup
W Opolu trwa budowa Centrum Usług Publicznych. Za niespełna dwa lata mieszkańcy Opola obsługiwani będą w prawdziwie komfortowym budynku. Wmurowano właśnie kamień węgielny pod tę inwestycję.
Thumb 1 3 wrocc aw szkolna ulica
W otoczeniu dwóch wrocławskich szkół pojawią się znaki „zakaz wjazdu” oraz bariery nożycowe, które wyznaczą odcinki ulic dostępne tylko dla poruszania się pieszo, rowerem bądź hulajnogą.
Thumb 1 3 sprawiedliwo
Miasto Przasnysz składa skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w sprawie roszczeń niepublicznego przedszkola o uzupełnienie dotacji i prosi Prokuraturę Krajową o pomoc.
Thumb 1 3 tychy linia dla senior w 2
22 września w Tychach startuje projekt pn. „SREBRNA LINIA”, którego jego celem jest kompleksowe wspieranie seniorów i zapobieganie ich wykluczeniu.
Thumb 1 3 ecomiast2020
Od 21 do 25 września 2020 r. będzie trwać online Międzynarodowa Konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”.
Thumb 1 3 3 um ciechan w 15.09.2020 2
W miejskich szkołach podstawowych zainstalowano specjalne urządzenia do dystrybucji wody, a blisko 4 tys. uczniów otrzymało bidony wielokrotnego użytku, do których mogą nalewać czystą i zdrową wodę.
Thumb 1 3 dabrowa g rnicza 30lecie
Kawiarenką obywatelską miasto zainauguruje obchody 30. rocznicy polskiej samorządności. Gościem specjalnym spotkania będzie Jerzy Stępień, jeden z architektów samorządności w Polsce.
Thumb 1 3 cz stochowa laureaci nagrody eur
Deklarację o kontynuowaniu współpracy między miastami laureatami Nagrody Europy przyjęli uczestnicy konferencji, która odbyła się w ramach Zgromadzenia Ogólnego stowarzyszenia laureatów tej nagrody.
Thumb 1 3 warszawa pomoc dla podkarpacia
Warszawa w geście solidarności przekazuje wsparcie dla podkarpackich gmin, które ucierpiały z powodu czerwcowych powodzi. Łącznie 2 mln zł. To odpowiedź na apel wójtów gmin dotkniętych powodziami.
Thumb 1 3 you tube  ty decydujesz
„To Ty decydujesz” to nazwa kanału na „You Tube”, który będzie m.in. edukował i promował polską gospodarkę i polskie produkty - zachęcamy do subskrybowania pierwszych filmików.
Thumb 1 3 olsztyn ogrody deszczowe
Na dwóch olsztyńskich podwórkach trwają prace przy zakładaniu ogrodów deszczowych. Budowanie takich ogrodów to flagowe działanie ratuszowego programu „Podwórka z natury".
Thumb 1 3 zdjecie 2
Opracowanie polityki antysmogowej dla Grudziądza zapowiedział prezydent miasta. Dziś w 2 tys. budynków znajdujących się w zasobach MPGN jest około 4 tys. pieców kaflowych.
Thumb 1 3 pol niem grupa robocza 2
O zielonej rewitalizacji miast oraz wielokulturowości rozmawiali członkowie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej. Mówiono także o skutkach społecznych i gospodarczych pandemii COVID.
Thumb 1 3 piast w foto narada obywatelska
Ponad miesiąc trwała w Piastowie narada obywatelska z mieszkankami i mieszkańcami miasta. Jej tematem był rozwój centrum miasta oraz przyszłość gminy. Finałem narady było wysłuchanie obywatelskie.
Thumb 1 3 lider2020
ZMP zaprasza 23 września na konferencję online podsumowującą ogólnokrajowy „Konkurs Samorządowy Lider Zarządzania 2020. Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy”.
Thumb 1 3 ranking curulis
Firmę Curulis – Doradztwo Samorządowe przeprowadziła analizę kosztów usług komunalnych w miastach powiatowych, opracowaną na podstawie danych z 339 jednostek. To już trzecia edycja tego rankingu.
Thumb 1 3 legnica  smart
9 września na spotkaniu informacyjnym z mieszkańcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, zaprezentowano diagnozę problemów miasta oraz koncepcję nowej ścieżki rozwoju.
Thumb 1 3 img 5764
Miasto w ramach przygotowania wniosku do programu Rozwój Lokalny spotkało się we wrześniu z interesariuszami na warsztatach.
Thumb 1 3 ary 2
8 września br. odbyły się w mieście warsztaty „Analiza ryzyka” z Wiesławą Kwiatkowską, doradcą miast z ZMP, które mają pomóc przy przygotowaniu wniosku do programu Rozwój Lokalny.
Thumb 1 3 przemy l  centrum wiat w
Centrum światów jest tutaj – to międzynarodowy projekt interdyscyplinarny realizowany w przestrzeni miejskiej Przemyśla. Mówi o wielokulturowości, która przez wieki była ważną cechą miasta.
Thumb 1 3 dsc01249
Prezydent Legnicy zaprosił mieszkańców i organizacje społeczne do wspólnego opracowania projektu pn. „Smart Legnica - wielopokoleniowe miejsce do życia i rozwoju”.
Thumb 1 3 sopot pomoc spo eczna
182 700 zł w formie dodatków do wynagrodzeń trafi do 42 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. Miasto otrzymało pozytywną ocenę wniosku o dofinansowanie w ramach projektu „Pomorskie Pomaga”.
Thumb 1 3 poznan invitro
Ponad pół roku trwały prace nad miejskim programem in-vitro. Władze Kielc przedstawiły założenia programu leczenia niepłodności. W latach 2020-2024 może z niego skorzystać ponad 100 par.
Thumb 1 3 stalowa wola  impreza
W Stalowej Woli trwają intensywne prace nad nową ścieżką rozwoju. Odbywają się wydarzenia konsultacyjne - imprezy plenerowe na błoniach dla młodych ludzi oraz spotkania z ekspertami.
Thumb 1 3 krak w swiatowe dziedzctwo
8 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. Tegoroczne obchody połączone są z rocznicą wpisania Krakowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Thumb 1 3 gdynia nagroda
Kapituła Programu Najwyższa Jakość Quality International 2020 jednogłośną decyzją przyznała Gdyni tytuł laureata oraz Złote Godło w kategorii QI Services za Konto Mieszkańca - centrum gdyńskich e-usłu
Thumb 1 3 ostrow wielkopolski wielkopolska vii2018 260
Ostrowianie mają mnóstwo pomysłów na poprawę jakości życia w mieście - teraz mają szansę na wspólne pozyskanie nawet 40 mln zł na ich realizację. Do 13 września br. można zgłaszać swoje propozycje.
Thumb 1 3 konin strona
Minione wakacje sprzyjały w Koninie intensywnej pracy nad nową ścieżką rozwoju miasta. Zespół miejski pokazał mieszkańcom, jak tworzony jest ten dokument i co zawiera. Zaprosił także do dyskusji.
Thumb 1 3 new city habitat
25 września w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja online poświęcona rolnictwu miejskiemu wspierającemu tworzenie zrównoważonych, zielonych, bioróżnorodnych, przyjaznych ludziom miast.
Thumb 1 3 tarnowskie g ry inwestycja
1,1 mln złotych będzie kosztował I etap zagospodarowania terenu po byłym #Tarmilo. Powstanie tu parking z 60 wyznaczonymi miejscami dla samochodów oraz placu manewrowego dla autobusów.
Thumb 1 3 wroclaw nie marnuje
Warsztaty dla mieszkańców, lekcje zero waste dla uczniów oraz wspieranie bookcrossingu - wraca kampania "Wrocław nie marnuje". Wszystko po to, by redukować ilość powstających śmieci.
Thumb 1 3 toru finanse
Przed nami kolejne trudne miesiące. Wcale nie widać przejawów istotnego wzrostu dochodów, w wielu dziedzinach musimy bardzo mocno uważać na koszty i wydatki – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
Thumb 1 3 budowa
Doraźne rządowe programy nie zmienią na trwałe sytuacji finansowej JST, pomagając zasypać tylko na chwilę największe dziury w budżetach biedniejszych samorządów - pisze Jacek Krzemiński.
Thumb 1 3 racib orz  klauni
Ponad pięciometrowe klauny wykonane z aluminium, przybierające różne pozy pojawiły się na Rynku w Raciborzu. Będą ubarwiać to miejsce i rozśmieszać przechodniów do końca roku.
Thumb 1 3 img 4227
Tegoroczny Kongres Współpracy Transgranicznej Lublin 2020, poświęcony będzie wyzwaniom, jakie przed lokalnymi wspólnotami w całej Europie postawiła pandemia COVID-19. Odbędzie się w formule on-line.
Thumb 1 3 wrocaw testy pixa
Prezydent Wrocławia zdecydował o tzw. krótkiej ścieżce testowania w przypadku zakażenia koronawirusem u uczniów i pracowników szkół. Badania będą prowadzone w punkcie na Stadionie Wrocław.
Thumb 1 3 ciechan w odpady
Ciechanów to pierwsze w Polsce miasto, w którym na stałe zamontowano inteligentne pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej, pozwalające m.in. kontrolować selektywną zbiórkę.
Thumb 1 3 opole  ki mobilne
60 gatunków i odmian roślin wieloletnich, w większości miododajnych, a także przyprawowych pojawiło się w Opolu na mobilnych platformach – w miejscach, gdzie nie można tradycyjnie sadzić łąk.
Thumb 1 3 dzier oni w porozumienie
To ambitny, ale możliwy do zrealizowania projekt, dzięki któremu instytucje prowadzone przez samorządy ziemi dzierżoniowskiej będą w znacznym stopniu korzystały z energii słonecznej.
Thumb 1 3 krak w strona
Minął rok od wejścia w życie zakazu palenia węglem i drewnem na terenie miasta. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce został objęty tego typu przepisami. Jakość powietrza sukcesywnie się poprawia.
Thumb 1 3 ycie region w 1
Przed jakimi wyzwaniami stoją miasta metropolie i regiony? Czy COVID-19 przyspieszy zmianę? - na te pytania starają się odpowiadać samorządowcy i eksperci, m.in. A. Porawski, dyrektor Biura ZMP.
Thumb 1 3 lublin projekt dworca z nagrod
Projekt Dworca Metropolitalnego otrzymał nagrodę Real Estate Impactor 2020 przyznawaną przez redakcję dziennika Rzeczpospolita. Zastosowano w nim szereg rozwiązań podyktowanych troską o środowisko.
Thumb 1 3 bia ystok epicentrum nauki
W Białymstoku otwarto miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą, rozbudza kreatywność oraz pasję do odkrywania świata. To pierwsze tak duże centrum naukowe we wschodniej części Polski.
Thumb 1 3 warszawa pixa
Warszawa do końca roku wskaże te obszary gospodarki, które w ciągu najbliższych 20 lat będą się najlepiej rozwijać i zapewnią całemu miastu zrównoważony rozwój. Miasto właśnie rozpoczyna badania.
Thumb 1 3 olsztyn eu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będzie realizować projekt "Wsparcie rodzin na terenie Miasta Olsztyna". To szansa na przeciwdziałanie bezrobociu, ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.
Thumb 1 3 sosnowiec ule
Stanęły pierwsze ule w instytucji miejskiej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Na dachu Teatru Zagłębia w Sosnowcu w dwóch ulach zamieszkało 40 tys. pszczół.
Thumb 1 3 elbl g kran wka
Każdy elbląski pierwszoklasista otrzyma filtrującą butelkę wielokrotnego użytku. To efekt specjalnej inicjatywy społecznej promującą ideę zrównoważonego rozwoju: Piję wodę z kranu!
Thumb 1 3 gda sk 40 lecie
W Gdańsku trwa Święto Wolności i Demokracji. Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień święta, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych.
Thumb 1 3 foto jaros aw jaroslove
Tablice Marzeń stanęły w Jarosławiu. Na tablicach zostały umieszczone pytania: za co kochasz Jarosław?, Jaki jest Jarosław Twoich marzeń?, Jak rozwinąć Jarosław? Jak wydać 40 mln na rozwój?
Thumb 1 3 kielce dworzec
Po ponad 35 latach od budowy budynek dworca w Kielcach dostał drugie życie, a mieszkańcy miasta zyskali nowoczesny i funkcjonalny węzeł transportowy. Zachowano unikatową w skali Polski bryłę dworca.
Thumb 1 3 gniezno stolica eksperymentu
Świat kreują nowe technologie, trendy i oczekiwania. Odpowiedzią na te wyzwania jest Stolica eXperymentu – nowoczesne, interaktywne centrum edukacyjne, którego powstanie zapowiadają władze Gniezna.
Thumb 1 3 bydgoszcz lista inwestycji
Prezydent miasta razem z przewodniczącą Rady Miejskiej zainicjowali dyskusję nad listą przyszłych inwestycji miejskich. Najpierw o te kwestie zapytani zostaną radni, następnie bydgoszczanie.
Thumb 1 3 katowice sklep socjalny
Mieszkańcy Katowice znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej będą mogli robić zakupy w pierwszym w mieście i pionierskim w kraju sklepie socjalnym. Ceny w nim będą niższe niż ich wartość rynkowa.
Thumb 1 3 bytom rewitaliz
Liczy niespełna 450 metrów długości i 15 metrów szerokości, ale przez bytomian uznawana jest za serce Śródmieścia. Ulica Dworcowa – po trzydziestu latach doczeka się przebudowy.
Thumb 1 3  tarno w  rynek 02
Do 11 września można zgłaszać pomysły na przedsięwzięcia do miejskiego projektu, który zostanie zgłoszony do Programu „Rozwój Lokalny” - informuje Urząd Miasta Tarnowa.
Thumb 1 3 pozna znikaj cy mur
Stworzona przez Goethe-Institut interaktywna instalacja składa się z blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich wygrawerowano cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy.
Thumb 1 3 kielce  ck
CK Technik Centrum Kształcenia Zawodowego, jedna z najważniejszych inwestycji edukacyjnych w Kielcach i regionie świętokrzyskim, zostało uroczyście otwarte 24 sierpnia.
Thumb 1 3 legnica porozumienie
Prezydent Legnicy podpisał porozumienie z United Nations Association – Poland. Dotyczy ono działań w dziedzinie promocji celów zrównoważonego rozwoju. To pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju.
Thumb 1 3 wloclawek 04m
Urząd Miasta we Włocławku opracował z myślą o mieszkańcach nowy serwis internetowy: wloclawek.budzetyjst.pl. Pokazuje m.in. na co miasto wydaje pieniądze, zawiera także Kalkulator Mieszkańca.
Thumb 1 3 jelenia g ra mi dzyzdroje
Wzajemna promocja, wymiana materiałów informacyjnych, szeroka współpraca kulturalna – to tylko niektóre punkty porozumienia Jeleniej Góry i nadmorskich Międzyzdrojów.
Thumb 1 3 yrard w wsp praca gmin
13 jednostek samorządu terytorialnego podpisało deklarację współpracy w subregionie żyrardowskim. To ważny moment, rozpoczynający nowy rozdział w ubieganiu się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych
Thumb 1 3 ostr w w dotacja z nfos
Blisko 9 mln zł dofinansowania na modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej na terenie miasta przekaże NFOŚiGW. Ostrów konsekwentnie odchodzi od węgla na rzecz innych źródeł energii.
Thumb 1 3 debata miejska
W Starachowicach podczas debaty miejskiej 20 sierpnia rozmawiano o wizji miasta. Debata rozpoczęła cykl spotkań z mieszkańcami poświęconych rozwojowi Starachowic.
Thumb 1 3 lider2020
Do 7 sierpnia br. zbieraliśmy zgłoszenia do edycji konkursu „Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy” - konferencja podsumowująca odbędzie się 23 września br. online.
Thumb 1 3 tychy mural
Trwa rewitalizacja osiedla N-O. Jednym z realizowanych tu projektów będzie mural przestawiający pisarkę i działaczkę społeczną - Zofię Nałkowską, który powstanie na elewacji jednego z budynków.
Thumb 1 3 edukacjaa pixa
Ministerstwo edukacji zdecydowało, że 1 września uczniowie wrócą do szkół. Gdynia szykuje placówki do funkcjonowania w trybie stacjonarnym, ale jest przygotowana na każdy scenariusz wydarzeń.
Thumb 1 3 pozna nowy rok szkolny
Od 1 września poznańscy dyrektorzy placówek oświatowych będą podejmowali decyzje indywidualnie, w oparciu o analizę sytuacji w swojej jednostce, jak organizować pracę w danej szkole czy przedszkolu.
Thumb 1 3 edukacja pixa
Warszawa przygotowała szczegółowe wytyczne dla wszystkich szkół i przedszkoli dotyczące nauki w czasie pandemii. „Warszawskie wytyczne edukacyjne” zawierają praktyczne wskazówki dla dyrektorów.
Thumb 1 3 gda sk powsta czy tramwaj
W ramach obchodów 100-lecia II Powstania Śląskiego w Gdańsku kursuje Tramwaj Powstańczy do Niepodległej. Specjalnie oklejony tramwaj przewozi pasażerów za darmo.
Thumb 1 3  d owady z greenpeace
Lepsza ochrona owadów zapylających oraz przygotowanie miasta na nadchodzący kryzys klimatyczny – to założenia wyjątkowej współpracy Greenpeace z Departamentem Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.
Thumb 1 3 nowa cie ka 2
Miasto Hajnówka pracuje nad koncepcją rozwoju, który pozwoli na pozyskanie środków z Programu „Rozwój lokalny”. Stawką jest 10 mln euro, takie środki otrzyma tylko 15 miast w Polsce.
Thumb 1 3 foto seniorzy 2
W Skarżysku-Kamiennej trwają prace nad stworzeniem projektu w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Miasto zachęca mieszkańców do włączenia się w ten proces i zgłaszania swoich uwag i propozycji.
Thumb 1 3 p ock
Miasto świętuje setną rocznicę odparcia ataku bolszewików. W programie są przedsięwzięcia o różnym charakterze: oficjalne uroczystości, koncerty, widowisko historyczno-muzyczne, wystawy czy bieg.
Thumb 1 3 krak w
Grupa dziesięciu miast europejskich, wśród których jest i Kraków, rozpoczęła drugi etap projektu Tourism Friendly Cities - Metropolie poszukują rozwiązań dla nowej, zrównoważonej turystyki.
Thumb 1 3 p ock ppp
Miasto Płock zaprasza na Międzynarodowe Forum PPP w formie wirtualnej konferencji, które odbędzie się 22 i 23 września.
Thumb 1 3 tablet
To nowa strona, na której udostępnione są elektroniczne wersje m.in. książek, czasopism, a także zdjęć czy map. W bazie znajduje się już ponad tysiąc dokumentów, a katalog jest na bieżąco powiększany.
Thumb 1 3 gi ycko  podw rka
Dzięki wsparciu środków unijnych i Fundacji Human Lex Instytut realizowany jest projekt w ramach Streetworking Giżycko, który poza stałymi zajęciami z hortiterapeutką, zakłada też upiększanie podwórek
Thumb 1 3 kielce rynek 01 fot anna benicewicz miazga
Ideą „Wspólnej akcji promocyjnej prowadzonej w sferze online” jest wzajemne promowanie atrakcji turystycznych obu miast. Model współpracy jest otwarty - do akcji mogą dołączyć inne miasta
Thumb 1 3 an 5665
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie do czerwca przyszłego roku przekształci się w Centrum Usług Społecznych. Dzięki tej zmianie będzie realizować dodatkowe zadania.
Thumb 1 3 starachowice 2
- Wkraczamy w kolejny etap prac nad Planem Rozwoju Lokalnego - tym razem chcielibyśmy zaprosić mieszkańców do udziału w debacie miejskiej - mówi prezydent miasta.
Thumb 1 3 d browa g rnicza  komunkacja
W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej podpisano właśnie umowę na budowę centrum przesiadkowego i rozbudowę układu komunikacyjnego w rejonie dworca kolejowego w centrum miasta.
Thumb 1 3 tychy  wolontariat
W Tychach powstaje Centrum Wolontariatu, tworzone przez miasto Tychy i fundację Internationaler Bund Polska. W ofercie m.in. warsztaty, spotkania, doradztwo i wsparcie.
Thumb 1 3 goleni w  prl
12 sierpnia w Goleniowskim Domu Kultury spotkali się zainteresowani projektem gminy Goleniów „Inteligentne Miasto Goleniów – skok w nowoczesność” w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 wa brzych  nab r pomys w
Władze miasta Wałbrzycha zachęcają mieszkańców do wypełniania kart zgłoszenia pomysłu na rozwój lokalny miasta w ramach realizacji programu Rozwój Lokalny.
Thumb 1 3 ostrowiec w. karta pomys w
Karta pomysłów to sposób, aby każdy mieszkaniec mógł wskazać konkretne propozycje, które ma za zadanie rozwiązać miasto. To kolejny etap konsultacji w ramach prac nad Planem Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 recyklomat w twojej gminie ilustracja
Trwa kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu Coca-Coli, realizowanego we współpracy z Warszawą, w którym samorządy mogą powalczyć o recyklomaty – nowoczesne automaty do zbiórki odpadów.
Thumb 1 3 nisko  kupuj lokalnie
- Wzrost popytu lokalnego może być podstawą rozwoju lokalnych łańcuchów produktów i wzrostu lokalnych łańcuchów wartości dodanej - przekonywał doradca strategiczny ZMP podczas spotkania 6 sierpnia.
Thumb 1 3 starachowice debata
Miasto wkracza w kolejny etap prac nad Planem Rozwoju Lokalnego i zaprasza mieszkańców do udziału w debacie miejskiej, która odbędzie się 20 sierpnia o godz. 16.00.
Thumb 1 3 s80
Miasto świętuje 800-lecie pierwszej pisemnej wzmianki. Z tej okazji powstała specjalna strona internetowa z osią czasu, na której zaznaczono najważniejsze daty w dziejach miasta.
Thumb 1 3 bw 2020 www
Liczne miasta upamiętniają 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, często przypominając swoich bohaterów 1920 r. Oto garść przykładów. Jeśli chcą Państwo uzupełnić, prosimy o materiały o Waszych bohaterach.
Thumb 1 3 debaty ywiec
Debaty podwórkowe, czyli sondy uliczne dotyczące celów strategicznych i ważnych działań dla mieszkańców miasta to kolejny etap przygotowania wniosku w ramach projektu SMART ŻYWIEC – (r)ewolucja.
Thumb 1 3 legnica
Historię legnickiego zamku i jego władców można poznać podczas wirtualnego spaceru, realizowanego w ramach akcji "Kultura w sieci". Zamek Piastowski od wieków stanowi wizytówkę Legnicy.
Thumb 1 3 siemiatycze
Tyrolka, drewniany wigwam, cztery pagórki z tunelami, bujak na sprężynach w formie deski surfingowej czy ścianka wspinaczkowa - powstaną w I etapie budowy
Thumb 1 3 katowice
Rusza program „Katowicka srebrna książka dla seniorów" - mieszkańcy powyżej 65. roku oraz osoby niepełnosprawne mogą zamówić książkę lub audiobook z biblioteki z dowozem do domu. A potem ją oddać
Thumb 1 3  d
Miasto chce od nowego roku połączyć dwie instytucje i pięć domów kultury, by lepiej wykorzystać potencjał kulturowy i kreatywny, a także zwiększyć dostępność mieszkańców do kultury w dobie pandemii
Thumb 1 3 wosp org pl
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Jurek Owsiak rozmawiali o programie współpracy WOŚP z samorządami dotyczącej opieki zdrowotnej. Przedstawili program oparty na czterech punktach.
Thumb 1 3 wymie foli wk na eko reklam wk
W ramach kolejnej odsłony akcji świdniczanie będą mogli wymienić reklamówki wykonane z plastiku na bardziej przyjazne środowisku, materiałowe torby z logiem „Czysta Świdnica”.
Thumb 1 3 starogard gd podw rkowe rewolucje
Starogard Gdański rozpoczyna projekt „Rewolucje podwórkowe – współtworzymy naszą przestrzeń”. Projekt dotyczy modernizacji 7 zdegradowanych podwórek w centrum miasta oraz budowanego deptaku.
Thumb 1 3 racib rz
Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego można będzie obejrzeć w bezpiecznych warunkach 2 filmy. Seanse będzie można spędzić w aucie lub - dla osób niezmotoryzowanych - na leżakach. Obowiązkowe maseczki
Thumb 1 3 warszawa mycie ulic
Niemal 800 km ulic zostało posprzątanych wodą z miejskich basenów. Zamiast zrzutu do kanalizacji, woda została zatankowana do pojazdów służb oczyszczania miasta, które nocami sprzątały stołeczne ulice
Thumb 1 3 img 0894
Polkowice swoimi atrakcjami turystyczno-historycznymi chwalą się w przygotowywanej przez KGHM aplikacji naMIEDZI. Jest to narzędzie służące m. in. promocji samorządów z terenu Zagłębia Miedziowego.
Thumb 1 3 ruda l mieszkania socjal
Rozpoczęło się zasiedlanie jedenastu mieszkań socjalnych w Rudzie Śląskiej. Powstały w niewykorzystywanych lokalach miejskich. Zamieszkają tam 52 osoby. Miasto na ten cel pozyskało ponad 1 mln zł.
Thumb 1 3 toru z 6
Miasto inwestuje w ekologiczną komunikację publiczną - kupi 6 elektrycznych autobusów i zmodernizuje torowiska tramwajowe
Thumb 1 3 foto spotkanie 28 lipca
Mieszkańcy miasta, urzędnicy magistratu z pomocą ekspertów ZMP wyłonili zasoby i produkty charakterystyczne dla regionu Skarżyska-Kamiennej. Spotkanie odbyło się w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 sosnowiec egzoterium
Sosnowieckie Egzotarium zmieni się nie do poznania. W miejscu obecnego obiektu zostanie wybudowane Centrum Edukacji Ekologicznej. Będzie to unikatowy obiekt na skalę południowej Polski.
Thumb 1 3 tarn w str
Tarnowscy radni podjęli uchwałę w sprawie emisji kolejnych obligacji komunalnych. Tak uzyskane środki przeznaczone będą m.in. na spłatę kredytów i pożyczek i sfinansowanie planowanego deficytu budżetu
Thumb 1 3 gda sk ustawa metropolit w senacie
Komisje Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowały do dalszych prac Senatu projekt ustawy o utworzeniu związku metropolitalnego w województwie pomorskim.
Thumb 1 3 m odzie
Powstrzymanie odpływu młodych ludzi – to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Jasło. Tak wynika z diagnozy, jaka powstała w ramach pracy nad projektem „Jasło - moje miasto, mój dom”.
Thumb 1 3 katowice 17 cel w
Katowice, jako gospodarz Światowego Forum Miejskiego, będą angażować się w dyskusję o problemach współczesnych miast. W mieście ruszyła kampania informująca o siedemnastu celach zrównoważonego rozwoju
Thumb 1 3 krak w
Kraków i Małopolska będą prawdopodobnie gospodarzami Igrzysk Europejskich 2023. 29 lipca w Krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbył się briefing w sprawie organizacji tej imprezy.
Thumb 1 3 wsp lnota ranking
W kolejnej edycji rankingu bogactwa samorządów „Wspólnoty” w kategorii miast na prawach powiatu wygrał Sopot, wśród miast powiatowych - Grodzisk Mazowiecki, a wśród mniejszych miast - Krynica Morska.
Thumb 1 3 lublin order
Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał Order Ukrainy „Za Zasługi" przyznawany przez Prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Konstytucji. Jest pierwszym polskim prezydentem miasta, który otrzymał to odznaczenie.
Thumb 1 3 pozna lipy frekwencyjne pixa
166 nowych drzew jesienią zyskają dwa poznańskie osiedla - Ławica i Strzeszyn. Nasadzenia są nagrodą za zwycięstwo w profrekwencyjnej akcji zorganizowanej przez Miasto.
Thumb 1 3 rzesz w tadeusz ferenc fot tadeusz po niak
Prezydent Rzeszowa zwrócił się z do Premiera o podjęcie działań w celu ochrony samorządów i mieszkańców przed monopolistycznymi praktykami spółki państwowej PGE Energia Ciepła S.A.
Thumb 1 3 wroc aw mpk
Wrocławskie MPK zapytało wrocławian w internetowej sondzie, jaki kolor powinny mieć po remoncie tramwaje typu 205 WrAs. Wygrało tradycyjne, niebieskie malowanie.
Thumb 1 3 dc05 216334d
Trzecie miejsce w prestiżowym rankingu „Bogactwo samorządów” przygotowanym przez zespół naukowców dla Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – to duży sukces finansowy Gliwic.
Thumb 1 3 tychy rusza oze
Kolektory słoneczne, powietrzne pompy ciepła, kotły na biomasę czy fotowoltaika - w sumie 960 nowych instalacji zostanie zamontowanych w Tychach- w mieście rusza właśnie program OZE.
Thumb 1 3 polkowice wystawa
„Tu rodziła się Solidarność” – to tytuł wystawy, jaką można oglądać na polkowickim Rynku. Polkowice to jedno z trzech miast Dolnego Śląska, w których gości wystawa IPN.
Thumb 1 3 warszawa podzia
Po raz kolejny wraca sprawa podziału województwa i to bez konsultacji z mieszkańcami. Samorząd Warszawy reaguje na doniesienia o planowanym przez rządzących podziale Mazowsza na dwa województwa.
Thumb 1 3 milan wek wspolpraca buduje fot2
Ostatnie dni w Podwarszawskim Trójmieście Ogrodów minęły pod znakiem nowych i owocnych porozumień między miastami.
Thumb 1 3 warszawa nowoczesna szko a
Kończy się budowa najnowocześniejszej szkoły na Wilanowie. Już od września będzie do niej chodzić 500 uczniów. Koszt inwestycji wraz z zakupem działki to ponad 84 mln zł.
Thumb 1 3 starogard gd wykopaliska
Po prawie trzech latach Miasto uporządkuje teren po wykopaliskach archeologicznych, w których odkryte zostały średniowieczne mury piwnic dawnego ratusza. W miejscu wykopu pojawi się miejski salonik.
Thumb 1 3 lubuskie tr jmiasto
Reaktywowano stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto. Zielona Góra, Nowa Sól i Sulechów wraz z gminami wchodzącymi w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego skupiają jedną czwartą mieszkańców Lubuskiego.
Thumb 1 3 sopot  ki kwietne
Łąki kwietne w tym roku w kurorcie zajmują przestrzeń ok 900 m². W tym roku nie będą koszone. Miasto liczy, że nasiona wysieją się i w przyszłym roku Sopot znów zakwitnie ziołami, bylinami i kwiatami.
Thumb 1 3 wo omin bitwa
Ponad 20 samorządów podpisało deklarację przystąpienia do Samorządowego Komitetu na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Inicjatywę, z którą wyszedł Wołomin, poparł Marszałek Senatu.
Thumb 1 3 suwa ki otwarcie galerii
17 lipca oficjalnie otwarto w Suwałkach Galerię Sztuki STARA ŁAŹNIA Suwalskiego Ośrodka Kultury przy Bulwarach nad Czarną Hańczą. Obiekt i tereny przyległe zyskały nowe oblicze po rewitalizacji.
Thumb 1 3 konin strona
Minęło sześć miesięcy pracy Zespołu Miejskiego nad stworzeniem najlepszego wniosku do II etapu Programu „Rozwój lokalny”, dzięki któremu miasto ma szanse zyskać nawet 42 miliony złotych dofinansowania
Thumb 1 3 rumia ppp
Samorządy szukają bezpiecznych modeli inwestycyjnych. Odpowiedzią na te potrzeby może być formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), którą Rumia stara się realizować od ponad dwóch lat.
Thumb 1 3 bytom transformacja
Bytom będzie gospodarzem III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Inicjatywa Forum Burmistrzów powstała w ramach projektu realizowanego przez międzynarodową fundację – WWF.
Thumb 1 3 wroc aw zielony mecenat
Zarząd Zieleni Miejskiej uruchomił program, dzięki któremu można zostać sponsorem małego zielonego projektu. Takimi sponsorami mogą zostać zarówno mieszkańcy, jak i firmy.
Thumb 1 3 ustrzyki dolne
Inwestycje, turystyka i rozwój lokalnej społeczności to trend, w którym zmierzają Ustrzyki Dolne. W 2019 roku miasto poczyniło duży krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców.
Thumb 1 3 wa brzych miasto szans
W Parku Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w ramach prac nad Planem Rozwoju Lokalnego 16 lipca br. odbyły się warsztaty strategiczne GROW.
Thumb 1 3 zawiercie przedsi biorcy
Zawierciańskiego Forum Przedsiębiorców zainaugurowało swoją działalność. Podczas pierwszej debaty rozmawiano przede wszystkim o działaniach podejmowanych w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 strona 20 07
Wielomiesięczne prace Zespołu Miejskiego w ramach Programu „Rozwój lokalny” zaowocowały wypracowaniem nowej wizji Przemyśla, jako miasta tętniącego życiem i pozytywną energią społeczną.
Thumb 1 3 om a prl
W ramach programu Rozwój lokalny w czerwcu Łomża przystąpiła do zdefiniowania kluczowych dla miasta czynników rozwoju, które w lipca oceniał Zespół Miejski wraz z Zespołem Kluczowych Interesariuszy.
Thumb 1 3 e k balony
Wczoraj rozpoczęły się XIII Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku, które potrwają do 18 lipca. Będzie można podziwiać przeloty blisko 30 ekip balonowych. Dzisiaj odbędzie się parada baloniarzy ulicami Ełku
Thumb 1 3 bydgoszcz
Idea jest prosta – przychodząc na koncert, można wesprzeć artystów dowolną kwotą, kupując bilet wstępu, choć koncerty są darmowe. Dochód z „biletów wsparcia” zostanie przekazany artystom.
Thumb 1 3 toru
Konkurs na najlepszy film lub zdjęcie zachęcające do odwiedzin w Toruniu skierowany jest do osób, które odwiedzą miasto w wakacje i zdecydują się je polecić członkom swoich rodzin czy przyjaciołom
Thumb 1 3  ki 16 of 24
Starogard ogranicza koszenie trawników na wybranych terenach miasta. Jest to proekologiczne działanie władz miasta.
Thumb 1 3 2
Już po raz jedenasty gmina Brusy otrzymała rządowe dofinansowanie w ramach programu Lokalny Animator Sportu. Grant w wysokości ponad 10 tysięcy zł przyznało Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Thumb 1 3 starowka 01 fot um gliwice 0
Zmiany w organizacji ruchu pozwolą kawiarniom i restauracjom na wystawienie na zewnątrz ogródków, miasto obniżyło opłaty o 70%.
Thumb 1 3 targi1
Prezydent Kielc zainicjował podpisanie deklaracji, której celem jest podkreślenie wzajemnej solidarności miast oraz wskazanie kierunku współpracy w nadzwyczajnych okolicznościach.
Thumb 1 3 108010383 855522388273024 1819110063118732422 n
14 lipca br. w ramach projektu „Żary,tu chcę żyć!!!” w Żarskim Folwarku po raz kolejny spotkali się zaangażowani w projekt przedstawiciele Zespołu Miejskiego i mieszkańcy Żar oraz Rady Rozwoju.
Thumb 1 3 pow d 1
Redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” zaprasza na bezpłatne webinarium - Ochrona przed skutkami powodzi, zalań i podtopień, które odbędzie się w środę 22 lipca od godz. 9.00 do 12.00.
Thumb 1 3 lublin
Miasto rozpoczyna program odtwarzania szpalerów drzew wraz z nasadzeniem krzewów wzdłuż ulic centrum miasta.
Thumb 1 3 miasto belchatow 0872
"Tylko dobre rzemiosło" to akcja promowania tradycyjnych profesji, również wśród młodzieży, która decyduje o wyborze zawodu. Celem jest wsparcie lokalnych mistrzów
Thumb 1 3 czechowice dz3
Miasto wykorzystuje fakt, że naturalnymi sprzymierzeńcami człowieka są ptaki, np. jerzyki. Jeden taki ptak może w ciągu doby wyłapać 20 tys. owadów. Miasto kupiło dla nich 200 budek lęgowych.
Thumb 1 3 ksi garnie wawa
Internetowy konkurs dla mieszkańców na "Ulubioną księgarnię Warszawy" trwa do 24 sierpnia. Mieszkańcy wskażą dziesięć miejsc, które otrzymają nagrody pieniężne oraz tytuł ulubionej.
Thumb 1 3 transport historyczny pozna
W tym roku MPK Poznań obchodzi 140-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w sierpniu przygotowano jubileuszową paradę oraz II Kongres Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego.
Thumb 1 3 tarnow od 1330 roku 664x442 nocrop
Odkryj perłę renesansu, poznaj najcieplejsze miejsce w Polsce - to hasła promocyjne kampanii „#Zwiedzaj Tarnów”, która zachęca turystów do odwiedzenia miasta i najbliższych okolic.
Thumb 1 3 katowice elektryki 2
Katowice systematycznie wymieniają tabor na nowoczesny technologicznie i przyjazny środowisku. Zakup nowych, niskoemisyjnych autobusów pozwala poprawić komfort podróży i ograniczyć emisję spalin
Thumb 1 3 poczet krakowski
Zachęcamy wspólnie z prezydentem Jackiem Majchrowskim do zapoznania się z bezprecedensową serią wydawniczą „Poczet Krakowski”, która jest już dostępna w całości w postaci zdygitalizowanej w internecie
Thumb 1 3 4
Kraków wraz z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem deklarują współpracę promocyjną w trwającym letnim sezonie turystycznym. Jej celem jest ożywienie gospodarcze i kulturalne w trudnym czasie pandemii COVID-19
Thumb 1 3 te z nia4
Nie trzeba być uzdrowiskiem, by mieć tężnię - w Pruszkowie zdrowotna solanka jest przywożona z uzdrowiska Zabłocie-Solanka, gdzie znajdują się złoża wód leczniczych.
Thumb 1 3 zabrze 1
Trwają intensywne prace w Zabrzu nad wnioskiem do programu „Rozwój lokalny” - 29 czerwca odbyło się spotkanie Rady Rozwoju zwołanej w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.
Thumb 1 3 krosno 1
Taką personifikację stworzył Zespół Miejski na ostatnich warsztatach, które prowadzili 1 lipca br. doradcy ZMP w ramach programu „Rozwój lokalny” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.
Thumb 1 3 grudzi dz
Energetyczny odpad wytworzy ciepło. Miejskie spółki podpisały porozumienie, dzięki któremu paliwo z nienadającej się do recyklingu frakcji energetycznej odpadów, będzie współspalane z biomasą.
Thumb 1 3 pozna
Koncepcja budowy kablowej sieci elektroenergetycznej ma określić możliwości wykorzystania odpadów do produkcji energii elektrycznej, która będzie wykorzystana do zasilania obiektów miejskich.
Thumb 1 3 radom
„Ulica Teatralna” to jeden z projektów realizowanych w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. W przeglądzie teatrów wezmą udział grupy z Radomia, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Warszawy.
Thumb 1 3 pobrane
Każdy z sześciu rowerów jest specjalnie oznakowany. Strażnicy są dobrze wyposażeni - od środków łączności, przez przez środki przymusu bezpośredniego po sprzęt do udzielania pomocy przedmedycznej
Thumb 1 3 molo trojki zdj 01
W Augustowie trwają intensywne prace nad dokumentami opracowywanymi w ramach II etapu Programu Rozwój Lokalny, tj. Planem Rozwoju Lokalnego oraz Planem Rozwoju Instytucjonalnego.
Thumb 1 3 mielec
14 lipca miasto zaprasza do debaty, która ma dotyczyć raportu z badań społecznych zrealizowanych na potrzeby opracowania Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.
Thumb 1 3 rudasl ska
Wielki Piec Huty „Pokój” został wpisany na ERIH (European Route of Industrial Heritage), czyli szlak zabytków industrialnych. Łączy on ponad 1850 obiektów ze Starego Kontynentu, w tym 17 z Polski
Thumb 1 3 e k
Trwają prace nad przygotowaniem Planu Rozwoju Lokalnego do 2030 r. Kolejnym etapem jest zebranie propozycji przedsięwzięć, które przyczynią się do realizacji wizji rozwoju Ełku.
Thumb 1 3 warszawa
Tramwaje Warszawskie podpisały umowę z PKP Polskie Linie Kolejowe na blisko 2,4 mld zł. Dzięki temu mieszkańcy stolicy dojadą podziemną linią tramwajową do odnowionej stacji kolejowej.
Thumb 1 3 nisko foto
19 czerwca br. w Nisku odbył się otwarty panel dyskusyjny zatytułowany „Nisko – prężnym ośrodkiem gospodarczym” w Niskim Centrum Kultury.
Thumb 1 3 2
Bilgoraj - centrum pracy, kultury, usług, handlu i szkolnictwa dla regionu? - takie pytanie stanęło przed Biłgorajską Radą Rozwoju, która będzie doradzać miastu w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 woda
Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe w zasięgu ręki. 1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”.
Thumb 1 3 clipboard01
Miasto pokazuje na swoich stronach film o tym, jak pracuje nad wnioskiem, diagnozą oraz dokumentami PRL i PRI do programu „Rozwój lokalny”, a także nad swoim rozwojem do 2050 roku.
Thumb 1 3 wypowied pani burmistrz
W jakim kierunku miasto ma się rozwijać, aby zrealizować wizję „Rydułtowy 2035” - o tym dyskutowali członkowie Rady Rozwoju 2 lipca w ramach prac nad wnioskiem do programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 banner ratusz 300x450 skala1x4 4 02 k1suwl6izloe6tctihtf 1
W 2020 roku mija 40. rocznica Lubelskiego Lipca -fali strajków, które w lipcu 1980 roku objęły ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie. Sukces Lipca otworzył drogę Sierpniowi '80
Thumb 1 3 mr gowo 1
Znalezienie kluczowych produktów i czynników rozwoju to tylko niektóre z celów warsztatów, które odbyły się 16-17 czerwca br. w Centrum Kultury i Turystyki w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 sok lski o rodek kultury
Projekt "Geniusz z Cimoszki – Józef Marcinkiewicz – najwybitniejszy polski matematyk XX w." to m.in. wystawa i warsztaty prezentujące wykorzystanie teorii interpolacji w grafice komputerowej.
Thumb 1 3 sopot ebracy
„Pomagaj mądrze!” to akcja informacyjna, w której miasto apeluje, by nie wspierać finansowo osób żebrzących. Latem jest ich w Sopocie – pełnym turystów – wyjątkowo dużo.
Thumb 1 3 geodeta
Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych był głównym tematem posiedzenia Komisji 30 czerwca 2020 r.
Thumb 1 3 plansza video 322
Witamy ponownie Kłodzko! Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Śremie 3 lipca przyjęliśmy w poczet miast członkowskich to dolnośląskie miasto, które należało już do Związku w latach 1996-2015.
Thumb 1 3 krak w
550 „zielonych” inwestycji, w tym pięć nowych parków, modernizacja i rewitalizacja 29 parków, a także założenie 21 parków kieszonkowych - to sukcesy Zarządu Zieleni Miejskiej, który powstał 5 lat temu
Thumb 1 3 polkowice klaster energii
W siedzibie Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach reprezentanci siedmiu podmiotów samorządowych podpisali list intencyjny w sprawie działań na rzecz powstania Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.
Thumb 1 3 dron katowice
Dezynfekcja miejskiej infrastruktury przy pomocy samodzielnie latających robotów - to już nie science fiction, tylko rzeczywistość. Dronoid wykonał testową dezynfekcję miejskich ławek
Thumb 1 3 deszcz wka pixca
Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli skorzystać z miejskich dotacji na zagospodarowanie wód opadowych. Wsparcie może sięgnąć 5 tys. zł. Uchwałę w tej sprawie w środę przyjęła Rada Miejska.
Thumb 1 3 oecd  3
25 i 26 czerwca odbyły się warsztaty OECD z udziałem przedstawicieli 54 miast, uczestniczących w Programie „Rozwój lokalny”, poświęcone testowaniu narzędzia samooceny potencjału instytucjonalnego.
Thumb 1 3 lublin jarmark jagiello ski
Miasto wydało publikację podsumowującą 1087 projektów kulturalnych zrealizowanych w ramach programu „Dzielnice Kultury” w ciągu 7 lat: 2013-2019.
Thumb 1 3 sian w centrum nauki
Rozstrzygnięto przetarg na budowę i utworzenie Centrum Nauki w Sianowie. Nowoczesny, przeszklony budynek będzie kolejnym, dużym przedsięwzięciem w zdegradowanym obszarze Starego Miasta.
Thumb 1 3 starogard gda ski teledysk
Teledysk do piosenki wykonywanej przez społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim miał premierę podczas Wirtualnych Dni Miasta. Piosenka mówi o tolerancji i wspólnocie.
Thumb 1 3 turystyka
Komisja Europejska uruchamia platformę internetową, która zapewni informacje w czasie rzeczywistym na temat granic i dostępnych środków transportu oraz usług turystycznych w państwach członkowskich.
Thumb 1 3 widnica blogerzy
Piętnastu dziennikarzy i blogerów turystycznych przybyło w ten weekend do Świdnicy na zaproszenie miasta, by w ramach wizyty studyjnej, zapoznać się z ofertą turystyczną miasta i jego okolic.
Thumb 1 3 tychy oze
W Tychach zamontowanych zostanie 960 instalacji OZE – m.in. kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła, kotłów na biomasę. Poprawi się jakość powietrza i zmniejszą koszty energii i ogrzewania.
Thumb 1 3 gdynia finanse
Prawda o rządowym finansowaniu samorządów - to tytuł wspólnej konferencji pomorskich samorządowców. Samorządowcy biją na alarm w sprawie polityki rządu, która niszczy finanse miast i gmin.
Thumb 1 3 an 9063
Gdańsk, Sopot i Gdynia zajęły czwarte miejsce w rankingu eksperckim „The Tech Cities of the Future”, który został opublikowany przez branżowy magazyn brytyjski.
Thumb 1 3 tychy ranking
Tak wynika z przedstawionego właśnie Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego. Ekonomiści przeanalizowali finanse prawie 2 800 polskich gmin, miast i powiatów.
Thumb 1 3 spot konf prasowa 4
23 czerwca odbyła się wspólna konferencja prasowa miasta st. Warszawy i gmin metropolii warszawskiej nt. pogarszającej się sytuacji finansowej samorządów.
Thumb 1 3 zaadoptuj donic dpsprzysta 2
Katowice zachęcają mieszkańców do szukania w swoim otoczeniu starych, nieużywanych donic i adoptowania ich na kwietne łąki. W pakiecie startowym są nasiona i kompost, który powstał z bio-odpadów
Thumb 1 3 poznan invitro
Miejscy radni zdecydowali, że miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro będzie kontynuowany w kolejnych latach. Od 2017 r. dzięki programowi na świat przyszło ponad 200 maluchów.
Thumb 1 3 2020 06 wybory
Wyborcy mający problemy z poruszaniem się, a nie wymagający specjalistycznego transportu, np. osoby starsze, mogą w dniu wyborów prezydenckich (niedziela, 28.06.2020) zgłaszać się do Straży Miejskiej
Thumb 1 3 sosnowiec wybpru
Spośród 99 lokali wyborczych 23 znajduje się w przedszkolach. Dlatego po zakończeniu prac komisji wyborczych, zostanie w nich przeprowadzone zamgławianie, czyli dezynfekcja nadtlenkiem wodoru
Thumb 1 3 katowice zielony bud et
Katowiczanie złożyli w tym roku nie tylko rekordową liczbę 415 wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego, ale po raz pierwszy mogli również zgłaszać swoje pomysły do Zielonego Budżetu miasta Katowice,
Thumb 1 3  d frekwencja
W ostatnich latach Łódź pnie się w statystykach wyborczej frekwencji. Czy w Łodzi po raz kolejny padnie rekord wyborczy? Miasto szykuje szereg darmowych atrakcji po wyborach prezydenckich 2020.
Thumb 1 3 gfda sk reakcja na spot poprawiony
Niewystarczające środki na oświatę, fundusz dróg samorządowych dla wybranych i duży wzrost wydatków bieżących. To wątki, które zostały pominięte w spocie wychwalającym rządowe wsparcie dla samorządów.
Thumb 1 3 ostrw wlkop dofiansnowanie
Blisko 9 mln zł dofinansowania na modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej na terenie miasta pozyskał ambitny ostrowski projekt Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego.
Thumb 1 3 internet a miasto
Grupa Doradztwa Strategicznego zaprasza przedstawicieli samorządów do panelu dyskusyjnego „Powszechny internet. Teraz infrastruktura” , który odbędzie online 23 czerwca 2020 r. w ramach EKG.
Thumb 1 3 warszawa pixa
Warszawa jako pierwsza w Polsce dołącza do programu „Zielone Miasta”. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał porozumienie o przystąpieniu Warszawy do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Thumb 1 3 logo kongres zarz dzania administracj samorz dow
Międzykomunalna Spółka Akcyjna MUNICIPIUM zaprasza w dniach 23-25 czerwca na bezpłatny dla JST VII Kongres Zarządzania Administracją Samorządową Online.
Thumb 1 3 grafika post fb popr 02
29 maja 2020 ruszył nowy pionierski projekt Fundacji Szkoła Liderów i Fundacji Veolia Polska – „Przywództwo w samorządzie. Odporni liderzy – odporne miasta”!
Thumb 1 3 cz stochowa  straty szpitala
Samorząd Częstochowy pokryje 1,9 mln zł straty Stacji Pogotowia Ratunkowego za 2019 rok. Pokrycie straty Miejskiego Szpitala Zespolonego za 2019 r. będzie kosztować łącznie 10,2 mln zł.
Thumb 1 3 bydgoszcz mieci
Bydgoszcz wychodzi z pomysłem obniżenia cen za wywóz śmieci. Miasto proponuje zmianę jednego przepisu ustawy. Prezydent miasta Rafał Bruski skierował projekt ustawy do premiera Mateusza Morawieckiego.
Thumb 1 3 dworzec 2
Miasto wydzierżawiło od kolei teren przed dworcem PKP i zbuduje tam centrum przesiadkowe: będzie „park&ride” dla 200 samochodów, stanowiska „kiss&ride", setka miejsc rowerowych i zatoka autobusowa
Thumb 1 3 lider2020
Do 7 sierpnia przedłużony został ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2020 - Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy”.
Thumb 1 3 eduday 1200x628 01
Microsoft i partnerzy zapraszają 23 czerwca do udziału w bezpłatnym wydarzeniu online Microsoft EduDay na temat edukacji zdalnej - technologii oraz jej wykorzystania w uczeniu zdalnym
Thumb 1 3 nysa pylony historyczne foto
W pięciu miejscach w Śródmieściu Nysy postawiono tablice z widokami sprzed lat. Na tzw. pylonach znajdują się zdjęcia miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego i sprzed I wojny światowej.
Thumb 1 3 dzier oni w farmy fotowoltaiczne
Pozyskanie zewnętrznych pieniędzy i budowa farm fotowoltaicznych to pierwsze zadania, jakie stoją przed powołaną przez miasto spółką „Energia Komunalna”.
Thumb 1 3 zielona g ra teatr
26 czerwca rusza Lubuskie Lato Teatralne. „Można powiedzieć, że kultura w naszym mieście wraca do gry” – mówi Prezydent Miasta Janusz Kubicki.
Thumb 1 3 bytom
Ponad 13 tysięcy osób w Bytomiu ma zaległości czynszowe na ponad 400 mln zł. W budynkach, gdzie są duże zaległości, miasto nie będzie prowadzić remontów, a tylko doraźne prace zabezpieczające
Thumb 1 3 krzy pami ci 403x500
Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku władze gminy Wołomin postanowiły ustanowić odznaczenie “Krzyż Pamięci 1920 roku”
Thumb 1 3 pozna strona
Autyzm, przeciwdziałanie homofobii i dyskryminacji wśród uczniów, radzenie sobie ze złością i zapobieganie przemocy w szkole - miasto dofinansowuje szkolenia dla nauczycieli.
Thumb 1 3  ki kwietne epe
Miasto Przemyśl we współpracy z Fundacją Krajobrazy rozpoczyna pilotażowy program pn. „Kosimy rzadziej”. To rozwiązanie przyniesie miastu korzyści ekonomicznie i ekologicznie.
Thumb 1 3 milan wek
Pierwszy w historii milanowskiego samorządu czworonożny pracownik, pies Filc otrzymał z rąk burmistrza specjalne odznaczenie i oficjalnie został mianowany pracownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej
Thumb 1 3 kalisz zakwitnie
200 paczek z nasionami miniłąk kwietnych rozdał kaliszanom prezydent Krystian Kinastowski - mieszkańcy mogą je rozsiać w przydomowych ogrodach, na działkach czy w donicach na balkonach.
Thumb 1 3 szpital
Na sesji 9 czerwca radni przyjęli uchwałę ws. wyrażenia zgody na przejęcie 50% udziałów w Głogowskim Szpitalu Powiatowym. Tym samym szpital zyskał drugiego współwłaściciela – gminę miejską Głogów.
Thumb 1 3 piosenka niespodzianka 1
„Wszystko będzie dobrze” - piosenkę o takim tytule promującą miasto wyśpiewali mieszkańcy w towarzystwie władz miasta i dyrektora Kętrzyńskiego Centrum Kultury.
Thumb 1 3 karpacz karkonosze tak blisko
1 czerwca ruszyła kampania promocyjna „Karkonosze – tak blisko, tak bezpiecznie”. We wspólne przedsięwzięcie zaangażowały się̨ m.in. samorządy Karpacza i Jeleniej Góry.
Thumb 1 3 leszno zielona g ra
Centrum Informacji Turystycznej w Lesznie nawiązało współpracę z Centrum Informacji Turystycznej w Zielonej Górze zachęcając mieszkańców do wzajemnego odwiedzenia tych miast.
Thumb 1 3 trzcianka konkiurs
„Co byś zrobił gdybyś był burmistrzem Miasta i Gminy Trzcianka?” – to konkurs, który został zorganizowany z okazji 30. rocznicy pierwszych całkowicie wolnych wyborów samorządowych.
Thumb 1 3 zdrowie
Samorządowcy podczas spotkania online z wiceministrami zdrowia oraz zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego przekazali uwagi do projektu dotyczącego bezpiecznego przeprowadzenia wyborów
Thumb 1 3 centrum fot ewelina lach licencja niegraniczona
Dalszy, gwałtowny spadek dochodów grozi naruszeniem reguł budżetowych, przekroczeniem deficytu i utratą płynności. Dlatego stolica blokuje część planowanych wydatków budżetowych.
Thumb 1 3 gdynia wod r
Gdynia została beneficjentem programu FCH Regions EU, wspierającego wdrażanie wodoru w transporcie i energetyce w krajach UE. Skorzysta z doradztwa na temat jego wdrażania w komunikacji miejskiej
Thumb 1 3 szgip logo
Śląski Związek Gmin i Powiatów przeanalizował sytuację finansową samorządów lokalnych z województwa śląskiego - wstępne dane pokazują, że samodzielność finansowa JST jest zagrożona.
Thumb 1 3 dsc01249
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska we Wrocławiu opracował raport, dotyczący jakości powietrza w Legnicy za rok 2019. Wyniki są dla miasta bardzo dobre.
Thumb 1 3 polkowice strona
Samorząd Polkowic podjął decyzje o likwidacji piętnastoosobowych rad osiedlowych. Ich miejsce zajmą pięcioosobowe zarządy osiedli. Będą przede wszystkim współpracować z burmistrzem i radą miejską.
Thumb 1 3 gdynia
269 projektów dzielnicowych oraz 13 miejskich czeka na głosujących w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2020. Łączna pula tegorocznego BO to 10,6 mln zł.
Thumb 1 3 e k urz d
Ełk pracuje nad nową ścieżką rozwoju na kolejne lata - zachęca mieszkańców do włączenia się w ten proces m.in. poprzez wypełnienie ankiety online.
Thumb 1 3 tuychy kultura online
Odwiedzając tyskie restauracje czy puby od kilku dni można zapoznać się z repertuarem online tyskich instytucji kultury. Miejskie Centrum Kultury przygotowało specjalne informatory.
Thumb 1 3 statuetka njr
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają V edycję Nagrody imienia Jerzego Regulskiego.
Thumb 1 3 gda sk bo
Nowe meble miejskie, boisko, remont chodnika, a może ogród deszczowy na terenie osiedla - o tym, na co wydać 18,5 mln zł z budżetu obywatelskiego mogą głosować mieszkańcy Gdańska od 8 czerwca.
Thumb 1 3 sbo
Parking meczowy, Street Land czy Gaj w Centrum - to m.in. propozycje projektów, które złożyli mieszkańcy w ósmej już edycji SBO na łączną kwotę blisko 7,5 mln zł. Rozstrzygnięcie - 26 października
Thumb 1 3 sadmiejski
W pobliżu Ogrodu Zapachów powstał właśnie Sad Miejski. Za kilka lat każdy mieszkaniec będzie mógł zerwać grusze, jabłka, wiśnie, czy śliwki z nowo zasadzonych drzewek owocowych.
Thumb 1 3 siemiatycze
W ramach „odmrażania” kultury od 8 czerwca można będzie obejrzeć wystawę „Mistrzowie Ilustracji”. Ekspozycja prezentowana będzie z zachowaniem reżimu sanitarnego
Thumb 1 3 wejherowo
„Matka Ziemia” to spektakl przygotowany z wszystkimi obowiązującymi obostrzeniami, nad którym uczestnicy i rodzice pracowali ponad 1,5 miesiąca. Każdy uczestnik filmowany był indywidualnie
Thumb 1 3 gliwice stra wka w nowej ods onie
Więcej zieleni, ograniczenie ruchu samochodowego, ujednolicona architektura ogródków gastronomicznych oraz ich znacznie zwiększona liczba – gliwicka starówka już niedługo zmieni swój wizerunek.
Thumb 1 3 krosno strona
Muzea, Centrum Dziedzictwa Szkła, PTTK, Ośrodek Sportu czy Etnocentrum przygotowały na czerwiec specjalne atrakcje – warsztaty, wycieczki czy spacery po szlakach Beskidu Niskiego, Pogórza i Krosna
Thumb 1 3 sopot z lotu foto ums
Jeszcze w tym roku zostanie opracowana „prawdziwa”, dokładniejsza od ogólnie dostępnej ortofotomapa miasta. Budynki, ogrodzenia czy chodniki będą widoczne w rzeczywistym położeniu z dużą dokładnością.
Thumb 1 3 bia ystok
Miasto do końca czerwca wyda ok. 2 mln zł na walkę z koronawirusem. łączna kwota, która z powodu ulg, zniesienia opłat czy wprowadzonych restrykcji nie zasiliła finansów Miasta to ok. 12 mln zł.
Thumb 1 3 kw 3.06.2020
3 czerwca, po trzech miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa KWRiST wznowiła obrady. Tarcza 4.0 była głównym tematem debaty rządowo-samorządowej.
Thumb 1 3 nowa s l  rondo wt
Rondo u zbiegu ulic Wieniawskiego i Przyszłości nosi nazwę „Rondo Wadima Tyszkiewicza, prezydenta Miasta (200-2019)”. Praca w samorządzie to jest służba - powiedział przy tej okazji Wadim Tyszkiewicz.
Thumb 1 3 wolsztyn dworzec
W Wolsztynie trwa budowa zintegrowanego centrum komunikacyjnego. Wartość inwestycji wg zawartej umowy to 12 798 832,27 PLN . Koniec prac planowany jest na 15 października 2020 roku.
Thumb 1 3 pi a wsp praca mi dynar
COVID-19 całkowicie zmienił naszą rzeczywistość - również w obszarze współpracy z miastami partnerskimi. Ale ta współpraca nie ustała. Wprowadziliśmy ją na nowy poziom – informuje samorząd Piły.
Thumb 1 3 racib rz strona
Pięciokrotnie niższe stawki niż dotychczas zapłacą raciborscy restauratorzy za ogródki gastronomiczne niezależnie od tego, czy rozstawiają je na płycie rynku, miejskim deptaku czy pasie drogowym.
Thumb 1 3 pozna dezynfekcja w mpk
Pierwsze bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk zainstalowano już w kilku poznańskich pojazdach MPK. Docelowo - zostaną zamontowane we wszystkich tramwajach i autobusach.
Thumb 1 3 eskk
Pracę wznawiają: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Dobranocek oraz Rzeszowski Dom Kultury. Będą mogły się też odbywać spektakle teatralne i koncerty plenerowe
Thumb 1 3 deszcz wka
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dołącza do walki z suszą i montuje 19 zbiorników przy budynkach, którymi zarządza. Wodę wykorzysta do podlewania roślin
Thumb 1 3 gliwice m odzi dla metropolii unsplash
Jaka powinna być Metropolia GZM dla młodych? Jakie są ich oczekiwania? W jakim kierunku należy rozwijać obszary edukacji, transportu, rynku pracy czy kultury? Rusza projekt „Młodzi robią Metropolię”.
Thumb 1 3 kielcepg
Pomału wracają do normalnego funkcjonowania, choć w tzw. nowym reżimie sanitarnym, instytucje użyteczności publicznej. ECN, aby zachęcić zwiedzających 2 czerwca będzie można odwiedzić bezpłatnie
Thumb 1 3 krak w place zabaw unsplash
To świetny prezent na Dzień Dziecka -place zabaw w Krakowie zostały otwarte. Jednak w najbliższym czasie wieszane będą tabliczki informacyjne zawierające zalecenia dotyczące korzystania z nich
Thumb 1 3 leszno interwencja u premiera
Prezydent Łukasz Borowiak wysłał pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym informuje o planowanych zwolnieniach łącznie 400 pracowników w dwóch leszczyńskich firmach.
Thumb 1 3 turystyka miasta go0t0we
Polskie miasta biorące udział w kampanii #CityWillWait już nie czekają, a są gotowe na bezpieczne przyjęcie powracających turystów. Akcja będzie kontynuowana pod hasłem #CityIsReady #JesteśmyGotowi.
Thumb 1 3 gliwice film 1
Z okazji 30. rocznicy samorządności w Gliwicach powstał film, który opowiada o mieście po pierwszych wyborach samorządowych 27 maja 1990 roku, osiągnięciach i sukcesach.
Thumb 1 3 opole 30 lecie
Opole włączyło się w Jubileusz 30-lecia Samorządności. Miasto chwali się największymi sukcesami minionych dekad. Powstało również okolicznościowe logo. Powstanie cykl reportaży i plenerowa wystawa.
Thumb 1 3 30 lecierzeszow
Z okazji 30-lecia polskiego samorządu do końca tygodnia w godzinach wieczornych ratusz będzie podświetlany na biało-czerwono, a na budynkach użyteczności publicznej zawisną flagi narodowe.
Thumb 1 3 bialystok
Od 27 maja br. na Rynku Kościuszki można obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiających miasto 30 lat temu i dziś
Thumb 1 3 lublin panorama 7 k1suwl6izloe6tctihtf
Rada Miasta przyjęła stanowisko upamiętniające 30 lat samorządu, prezydent Krzysztof Żuk wziął udział w debacie "30 lat samorządności - doświadczenie i przyszłość", w czerwcu wystawa „30 lat minęło”.
Thumb 1 3 grafika wizerunkowa
Do 31 maja trwa nabór do Szkoły Liderów Politycznych.
Thumb 1 3 mural
Sad samorządności posadzony przez prezydenta stolicy oraz włodarzy ościennych gmin na Polu Mokotowskim, mural na tzw. patelni pod Pałacem Kultury i debata „Jak samorządy wyjdą z kryzysu koronawirusa?"
Thumb 1 3 flaga 30
W związku z 30. rocznicą wyborów samorządowych i Dniem Samorządu Terytorialnego 27 maja 2020 roku apelujemy o udekorowanie miast.
Thumb 1 3 an 5437
Dzięki ankiecie „Ocena stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości w Cieszynie”, miasto chce zidentyfikować obszary współpracy między samorządem a biznesem. To część programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 katowice um strona
46 mln zł mniej z PIT i CIT za kwiecień wpłynęło do kasy miasta niż w 2019 roku. Pakiet Oszczędnościowy przyniesie w tym roku 12,6 mln zł na wydatkach bieżących. Środki pójdą na walkę z epidemią
Thumb 1 3 nac5
Marki, Wołomin, Zielonka, Radzymin, Kobyłka - miasta, przez które przebiega trasa S8, proponują, by w 100 rocznicę bitwy nadać jej nazwę, która upamiętni bohaterów zwycięstwa nad bolszewikami.
Thumb 1 3 chem 2021 start
Pomimo, że miasta liczące poniżej 100 tysięcy mieszkańców mogą zrezygnować z realizacji BO w związku z epidemią koronawirusa, Chełm właśnie ogłosił nabór na przyszły rok
Thumb 1 3 sopot
Sopockie festiwale NDI Sopot Classic, Literacki Sopot i Sopot Jazz Festival mimo ograniczeń związanych z pandemią odbędą się. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne programy i zadbają o bezpieczeństwo
Thumb 1 3 tadeusz ferenc fot tadeusz po niak
Z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego "Gazeta Wyborcza" ogłosiła Plebiscyt Supermiasta. Spośród 12 możliwości mieszkańcy wybrali swojego prezydenta jako dumę 30-lecia
Thumb 1 3 bia ystok
W Lesie Zwierzynieckim na terenie miasta staną dwie kłody bartne i wydłubana kolejna – w naturalnym pniu drzewa. Barcie będą zasiedlone rojami dzikich pszczół z podlaskich puszcz
Thumb 1 3 ostr w fb
W kwietniu wpływy z PIT do miejskiego budżetu spadły o 40% w stosunku do kwietnia roku ubiegłego. To wymusza na władzach miasta wprowadzenie oszczędności, ale i poszukiwanie nowych montaży finansowych
Thumb 1 3 d browa g koszenie traw
W tym roku w mieście mniej terenów objętych będzie koszeniami. Tam gdzie to konieczne, trawa przycinana będzie wyżej. To sposoby na ograniczenie negatywnych konsekwencji suszy.
Thumb 1 3 ruda  mieszkania komunalne
W Rudzie Śląskiej kończą się ostatnie prace budowlane adaptujące niewykorzystane miejskie lokale użytkowe i mieszkalne na 11 nowych mieszkań socjalnych. Docelowo zamieszkają w nich 52 osoby.
Thumb 1 3 frdl  debata
FRDL z okazji 30-lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych serdecznie zaprasza na debatę „30 lat samorządności terytorialnej – doświadczenie i przyszłość”.
Thumb 1 3 wroc aw mieszkania
Więcej przystępnych cenowo mieszkań i rozwój budownictwa gminnego – to wspólny cel wrocławskiego samorządu oraz Krajowego Zasobu Nieruchomości. Miasto podpisało porozumienie z KZN.
Thumb 1 3 ciechanow urzad miasta 2018
ZUS rozpatrzył pozytywnie wnioski o zwolnienie w wysokości 50% z obowiązku płacenia składek przez miejskie jednostki w Ciechanowie - do 22 maja br. na konto przedszkoli wpłynął zwrot środków za marzec
Thumb 1 3 kolejka naziemna
List intencyjny w sprawie budowy nadziemnej jednoszynowej elektrycznej kolejki w Rzeszowie z firmą Sunningwell Polska podpisał prezydent miasta.
Thumb 1 3 an 1911
Nowe książki, płyty, wystawy malarskie i fotograficzne, filmy oraz scenariusze teatralne powstaną dzięki wsparciu finansowemu miasta.
Thumb 1 3 wideokonferencje fb
Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje kolejną już edycję konferencji dla przedsiębiorców pn. „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” - 26 maja br.
Thumb 1 3 inowroc aw sanatorium
Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza apeluje do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o badania testowe dla pracowników sanatoriów. Lecznictwo uzdrowiskowe wznawia działalność 15 czerwca.
Thumb 1 3 przemy l
Tematem konkursowych fotografii może być ukazanie w oryginalny sposób ludzi, zjawisk i wydarzeń, gdzie środki ochrony osobistej, np. maseczki czy rękawiczki jednorazowe są elementem fotografii.
Thumb 1 3 rzepa
Zapraszamy o godz. 11.00 na transmisję debaty „30 lat Samorządu Terytorialnego. Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?”, której partnerem głównym jest Związek Miast Polskich.
Thumb 1 3 wykres 5
Przy wsparciu ZMP projekt REGIOGMINA prowadzi badanie na temat roli miast i gmin w stymulowaniu procesów rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym. Zapraszamy do wypełnienia ankiety wszystkie JST.
Thumb 1 3 bia a podlaska strona
Od 21 maja miasto wznawia dostarczanie korespondencji przez gońców, a od 25 maja mieszkańcy będą mogli znowu załatwiać sprawy w urzędzie miasta. W sali obsługi będzie mogło przebywać naraz 0 osób
Thumb 1 3 30 lat www wawa 1
Z okazji 30. rocznicy odrodzenia samorządów odbędą się okolicznościowe debaty, na które zapraszają: prezydent Warszawy, R.Trzaskowski, dziennik Rzeczpospolita oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Thumb 1 3 zgierz live
W związku z uczestnictwem Zgierza w programie „Rozwój lokalny” miasto utworzyło grupę na facebooku Strefa Rozwoju Miasta, w ramach której 21 maja odbył się czat prezydenta miasta z doradcą ZMP
Thumb 1 3 krak w raport
Krakowscy przedsiębiorcy przesłali 278 ankiet, dzięki którym miasto lepiej poznało aktualną sytuację gospodarczo-ekonomiczną przedsiębiorców w dobie zagrożenia wywołanego epidemią.
Thumb 1 3 s upsk dworzec
Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w zakresie budowy transportowego węzła komunikacyjnego Słupska. Powstanie m.in. wielofunkcyjny dworzec autobusowy.
Thumb 1 3 picnic 20190904 214058950
Nie tylko mieszkańcy Kalisza muszą w tym roku zrezygnować z uroczystych obchodów Święta Miasta. Podobna sytuacja dotknęła niektóre z miast partnerskich Kalisza.
Thumb 1 3 99133637 594921818043984 6310526041341296640 n
Czy karty miejskie to sposób na przyciągnięcie nowych podatników, turystów i prezentację tego, co mieszkańcom oferuje samorząd? - na te m.in. pytania szukali odpowiedzi 20 maja członkowie Komisji.
Thumb 1 3 gdynia
Lokalni przedsiębiorcy, prowadzący działalność gastronomiczną, będą mogli wystawić stoliki na wyznaczonym pasie drogowym we wszystkich dzielnicach - za symboliczny grosz
Thumb 1 3 nagroda europy
Bolesławiec i Sopot to miasta, które znalazły się na krótkiej liście kandydatów do tegorocznej Nagrody Europejskiej. Mińsk Mazowiecki już został wyróżniony Flagą Honorową Rady Europy.
Thumb 1 3 toru tury ci
W największych polskich miastach pojawiły się banery z hasłem „#Torunisready”. Miasto jest przygotowane na ugoszczenie turystów z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych.
Thumb 1 3 bydgoszcz trawniki
Z powodu suszy wstrzymaliśmy koszenie terenów pozostających pod opieką miasta przez kolejne dwa tygodnie. Pierwsze koszenie miejskich traw odbędzie się na początku czerwca.
Thumb 1 3 dzier oni w zmiany
Budżet obywatelski, duże wydarzenia kulturalne i sportowe, współpraca partnerska oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi - to obszary, w których w tym roku zajdą spore zmiany.
Thumb 1 3 gda sk imigranci
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot jako jedyna metropolia w Polsce wprowadza systemowe rozwiązania dla cudzoziemców ujęte w tzw. Standardzie Minimum w Integracji.
Thumb 1 3 opole
Pilotażowy seans przygotowany dla około 250 samochodów odbędzie się w sobotę 23 maja br. Plan zakłada projekcje do końca wakacji.
Thumb 1 3 zostan w domu baner top
Ze względu na liczne zarażenia koronawirusem na Śląsku miasto chce najpierw przebadać pracowników żłobków i przedszkoli.
Thumb 1 3  d fpk
Od 19 maja łódzcy przedsiębiorcy mogą korzystać z funduszu kredytowo-poręczeniowego. To kolejne narzędzie wsparcia lokalnego biznesu przygotowane przez władze Łodzi.
Thumb 1 3 sopot strona
Władze Sopotu w piśmie do wojewody pomorskiego pytają o bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin oraz nauczycieli i pracowników żłobków oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Sopocie.
Thumb 1 3 ranking miasta dla kierowc w
Serwis Oponeo po raz kolejny opublikował ranking Ranking miast przyjaznych kierowcom. Na szczycie zestawienia znalazły się Lublin i Gliwice.
Thumb 1 3 grafika pkp
Dzięki porozumieniu z PKP i pozyskaniu aż 3,2 mln zł dofinansowania już wkrótce powstanie nowoczesna infrastruktura przy dworcach PKP Wołomin i Zagościniec.
Thumb 1 3 nor6
1 kwietnia br. rozpoczęliśmy - w charakterze partnera - nowy projekt „Schematy Dialogu Społecznego dla godnej pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” finansowany z funduszy norweskich.
Thumb 1 3 jelenia g ra aglome
Rośnie zainteresowanie gmin przynależnością do Aglomeracji Jeleniogórskiej – kolejne samorządy uznają, że uczestnictwo w działalności ZIT AJ będzie korzystne dla ich rozwoju.
Thumb 1 3 kwidzyn telefon zaufania
Lęk o zdrowie, przyszłość i porozumienie w rodzinie. To najczęstsze problemy z jakimi dzwonią mieszkańcy Kwidzyna na miejski telefon zaufania, który działa od połowy marca.
Thumb 1 3 g og w miejski ogr d spo eczny
W Głogowie powstanie miejski ogród. Wzorem innych miast europejskich, Głogów – dzięki inicjatywie społeczników – stworzy zagon z warzywami oraz miejsce piknikowe.
Thumb 1 3 mszczon w strona
Rezultat - przekazanych 7 tysięcy maseczek, płynów do dezynfekcji, okularów ochronnych, gogli, przyłbic, rękawiczek, środków czystości i produktów spożywczych.
Thumb 1 3  d mpk
MPK zawiezie osoby z niepełnosprawnościami do parku, restauracji i na zakupy. Usługa realizowana jest na zasadzie "drzwi - drzwi"
Thumb 1 3 wp content uploads 2020 05 20200520 naklo 1 696x392
15 maja 2020 roku miało miejsce kolejne spotkanie z ekspertami Związku Miast Polskich w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Z racji pandemii wszystko odbywało się drogą elektroniczną.
Thumb 1 3 kielce restauratorzy
Tylko 1 grosz, za 1 metr kwadratowy, za jeden dzień działalności. Kielecki samorząd wprowadza kolejne ułatwienia z myślą o przedsiębiorcach, tym razem dla restauratorów, którzy otworzą letnie ogródki.
Thumb 1 3 wadowice papie
Światowe Dni Pamięci Jana Pawła II, w których miały wziąć udział tysiące osób z całego świata zostały przeniesione do internetu:koncerty, tort papieski, pocztówki urodzinowe, cała Polska śpiewa Barkę
Thumb 1 3 jpii
Miasto udekorowane biało-żółtymi flagami, ważne miejsca podświetlone na biało-żółto, koncert "Prorok naszych czasów", pokaz laserowy tekstów papieża na Franciszkańskiej, telemost modlitewny
Thumb 1 3 kwidzyn przedszkola
W pierwszym dniu po otwarciu kwidzyńskich przedszkoli zgłosiło się do nich 65 dzieci, co stanowi ok. 4,2% wszystkich przedszkolaków w mieście. W przedszkolach nie jest planowany pobyt rodziców.
Thumb 1 3 gdynia
„Gdynia Opowiedziana” to wyjątkowy projekt Muzeum Miasta Gdyni, który przedstawia najważniejsze wydarzenia XX wieku w krótkich, filmowych opowieściach z perspektywy mieszkańców Gdyni.
Thumb 1 3 collegium cantorum
Chór Filharmonii Częstochowskiej powraca do występów, tym razem online. Z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II niektórzy członkowie Collegium Cantorum wystąpią podczas telewizyjnego koncertu.
Thumb 1 3 pozna pixa
Chociaż część obostrzeń w podróżowaniu komunikacją publiczną jest znoszona, w Poznaniu podejmowane są działania mające zmniejszyć negatywne skutki pandemii koronawirusa związane z przemieszczaniem się
Thumb 1 3 inowrco aw gwa towny spadek wp yw w do bud etu grafika
Samorządy odczuwają brak wsparcia finansowego od rządu. Z tytułu udziału podatku PIT i CIT za kwiecień do budżetu Inowrocławia wpłynęło o blisko 4 miliony mniej niż w roku ubiegłym za ten sam miesiąc.
Thumb 1 3 koby ka miejska baza firm
Miasto tworzy Miejską Bazę Firm, do której mogą się wpisywać lokalni przedsiębiorcy i która jest promowana w akcji #kupujizamawiajwKobyłce
Thumb 1 3 gliwice  obki
Ze względu na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem na Śląsku, miasto przesuwa termin otwarcia placówek opiekuńczo-wychowawczych dla najmłodszych na 24 maja br.
Thumb 1 3 sopothipodrom
350 tysięcy litrów niechlorowanej wody z nieużywanego ostatnio basenu miejskiego posłuży do podlania torów wyścigowych i uzupełni podziemny zbiornik na hipodromie
Thumb 1 3 warszawa urz dy pracy
Do wsparcia przedsiębiorstw w ramach Tarczy antykryzysowej – przygotowanej przez rząd, zostały skierowane miejskie urzędy pracy. W ramach tarczy w samej Warszawie wpłynęło już 101 tys. wniosków.
Thumb 1 3 tychy odwo ane
W związku z obowiązującym stanem epidemicznym i pandemią koronawiursa miejskie imprezy plenerowe zaplanowane na ten rok w Tychach nie odbędą się, a przynajmniej nie w takich formie jak dotychczas.
Thumb 1 3 bia ystok
Białostockie schronisko dla zwierząt od 1 czerwca otworzy się ponownie zarówno dla wolontariuszy, jak i osób zainteresowanych adopcją psów. Od 16 maja czynne będzie miejskie zoo
Thumb 1 3 foto kobylka
W wolnym czasie, w domu urzędnicy miejscy z Kobyłki za swoje fundusze szyją maseczki dla mieszkańców
Thumb 1 3 sopot stra miejska
Prezydent Sopotu ponownie zwrócił się do wojewody z wnioskiem o rozważenie cofnięcia polecenia realizacji przez Straż Miejską zadań związanych wyłącznie z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19.
Thumb 1 3 ruda l przeciw suszy
Ograniczenie koszenia, zakładanie łąk kwietnych, gromadzenie deszczówki. To najnowsze działania miasta związane z ochroną zasobów wodnych i przeciwdziałaniem skutkom suszy w mieście.
Thumb 1 3 warszawa przedszkola
W czwartek, 14 maja stolica otworzy ośrodki sportu i rekreacji, a 18 maja – żłobki i przedszkola. Trwa akcja dezynfekcja wokół nich, stolica kupuje środki ochrony osobistej
Thumb 1 3 suwa ki
Już nie szacunki, a konkretne dane. W ciągu czterech pierwszych miesięcy 2020 roku dochody miasta z podatku dochodowego PIT spadły o 3,6 mln zł w porównaniu do identycznego okresu w roku 2019
Thumb 1 3 oecd
Od 13 do 15 maja będzie trwał program konsultacji uzupełniających zespołu OECD z przedstawicielami instytucji krajowych, Urzędów Marszałkowskich i Urzędów Wojewódzkich.
Thumb 1 3 woda
W kwietniu zakończyła się budowa zbiornika retencyjnego o pojemności 190 m3. To element większego projektu polegającego na budowie 13 zbiorników retencyjnych oraz renowacji kanalizacji deszczowej.
Thumb 1 3 ostr w w apanie deszcz wki
Ostrów Wielkopolski uruchomi pilotażowy program dopłat dla mieszkańców, którzy zbierać i wykorzystywać będą wodę opadową. Na ten cel w ostrowskim budżecie zarezerwowanych zostało 70 tysięcy złotych.
Thumb 1 3 ostro ka
(Nie)codzienne życie w czasach zarazy to konkurs - zaproszenie do utrwalenia swoich obserwacji, przemyśleń, skojarzeń związanych z (nie)codziennym czasem pandemii
Thumb 1 3 webinarium przestrze
Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na dwa webinary: 12 maja o godz. 19 o skutecznych konsultacjach społecznych w planowaniu przestrzennym i 14 maja o godz. 13 o raporcie o stanie gminy.
Thumb 1 3 eco miasto
Prezentujemy publikację „ECO-MIASTO 2020. ENERGIA ZMIAN – przegląd najważniejszych miejskich trendów i praktyk”, która pokazuje przykłady realizacji wizji miast przyjaznych dla ludzi i środowiska.
Thumb 1 3 brusy  obek
Od 12 maja żłobek i przedszkola w Brusach wznawiają działalność. Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa, placówki ponownie przyjmą dzieci. W ich działalności będą jednak pewne ograniczenia.
Thumb 1 3 gdynia
Do końca czerwca nowi mieszkańcy mogą skorzystać z wejściówek do gdyńskich atrakcji otrzymanych w ramach tzw. pakietu powitalnego. „Witaj w Gdyni” to akcja promująca stały meldunek w mieście
Thumb 1 3 przemy l
Włoskie Chivasso w marcu tego roku znajdowało się w samym epicentrum koronawirusowej epidemii. Przemyśl wysyła tam maseczki, przyłbice ochronne, żele antybakteryjne
Thumb 1 3 foto. s. rybok. urz u d miasta katowice  10
Od poniedziałku 11 maja miasto „odmraża" miejskie instytucje kultury. Najpierw 8 filii biblioteki miejskiej, potem - Muzeum Historii Katowic.
Thumb 1 3 gda sk 16 lat w ue
Na tegoroczny Dzień Unii Europejskiej miasto przygotowało uaktualnioną wersję raportu o wykorzystaniu środków UE w rozwoju Gdańska. Pierwsza część opracowania powstała na 15-lecie Polski w UE
Thumb 1 3 seniorzy nowe technologie
Centrum Inicjatyw Senioralnych uruchomiło właśnie Telefon Porad Cyfrowych, w ramach którego trzy razy w tygodniu pracownik Centrum udziela seniorom porad z zakresu nowych technologii.
Thumb 1 3 warszawa podatki
Drastycznie, o ponad 40 procent spadł udział miasta w podatku dochodowym od osób fizycznych, a aż o 52 procent w podatku dochodowym od osób prawnych. Zagraża to rozwojowi i miejskim inwestycjom.
Thumb 1 3 gliwice nowy szpital
Prezydent Gliwic podjął decyzję o kontynuowaniu przygotowań do budowy nowego szpitala miejskiego. Choć czasy są trudne, to właśnie teraz zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców może okazać się najlepszą
Thumb 1 3 grudzi dz
Miasta województwa kujawsko-pomorskiego korzystają z wartego 41 mln zł pakietu wsparcia systemu usług społecznych
Thumb 1 3 wloclawek 02m
Od maja 2019 r. trwają prace nad Projektem pn. „WŁOCŁAWEK - MIASTO NOWYCH MOŻLIWOŚCI. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam”.
Thumb 1 3 rynek 2
Po pakiecie pomocy dla przedsiębiorców, miasto rozszerza działania na organizacje obywatelskie i proponuje m.in. dotacje, czynsz za złotówkę, wsparcie ekspertów, zmiany harmonogramów i kosztorysów
Thumb 1 3 m awaszpital
Analizator hematologiczny oraz cztery urządzenia do dekontaminacji powietrza (dezynfekatory) trafiły do mławskiego szpitala. To kolejna pomoc, jaką miasto organizuje dla lecznicy
Thumb 1 3 173
Niedzielne Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli - cykl koncertów plenerowych, które odbywają się w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina od maja do września w tym roku można oglądać online
Thumb 1 3 20 olsztyn panorama fot marcin kierul
Trawniki będą rzadziej koszone, powstają zbiorniki retencyjne i łąki kwietne
Thumb 1 3 per y samorz du 2020
Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wywołane koronawirusem COVID-19 organizatorzy podjęli decyzję o przesunięciu wydarzenia. Nowy termin Kongresu Perły Samorządu to 12-13 października 2020 r.
Thumb 1 3 krak w ep
Nawet 12 tysięcy zł miejskiej dotacji mogli zyskać krakowianie na na wykonanie systemu do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych
Thumb 1 3 ko o miasto z lotu ptaka
Z myślą o mikro- i małych przedsiębiorcach powstała Kolska Tarcza Antykryzysowa. Samorząd Koła podjął się szerokiej pomocy przedsiębiorcom najdotkliwiej odczuwającym skutki epidemii.
Thumb 1 3 coronavirus
Miasto ufunduje materiał, a osadzeni uszyją maseczki dla wychowanków przemyskiego domu dziecka.
Thumb 1 3 jastrz bie zdr j wymazobus
W pierwszym tygodniu działania w Jastrzębiu miejskiego wymazobusa, 29 osób skorzystało z możliwości wykonania szybkich testów na zakażenie koronawirusem.
Thumb 1 3 wo omin przedszkola
Po szczegółowej analizie sytuacji epidemiologicznej w Polsce, samorząd Wołomina zdecydował, że przedszkola publiczne prowadzone przez gminę Wołomin pozostaną zamknięte do dnia 24 maja 2020.
Thumb 1 3 rzesz w bilet
Za przejazd autobusem wkrótce będzie można płacić kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem, bez konieczności posiadania papierowego biletu czy Rzeszowskiej Karty Miejskiej
Thumb 1 3 09 img 3826a
Opłaty za czynsz w maju do 1 zł w miejskich lokalach użytkowych, a także ulgi dla wynajmujących lokale w Kieleckim Parku Technologicznego oraz odroczenie czynszu w lipcu i sierpniu - proponują Kielce
Thumb 1 3 grudzi dz
CK Teatr organizuje cykl koncertów na grudziądzkich osiedlach. Mieszkańcy będą mogli wysłuchać utworów operowych i operetkowych z własnych okien i balkonów. Straż miejska przypilnuje zakazu zgromadzeń
Thumb 1 3 p ockm
Pracownicy płockich szpitali, policji, straży pożarnej, straży miejskiej i pogotowia otrzymają specjalną „Kartę dla Bohatera”, która uprawnia do rabatu na stacji paliw miejskiej komunikacji
Thumb 1 3 tarn w tan
Od 30 kwietnia Tarnowska Akademia Nauki oferuje uczniom klas 4-8 tarnowskich szkół darmowe, interaktywne sesje edustreamingowe
Thumb 1 3 gor w lekcje online
Gościem niezwykłej lekcji w I LO był prezydent Jacek Wójciki. Na zaproszenie uczniów opowiedział o bieżącym zarządzaniu miastem oraz o skali problemów wynikających z epidemii koronawirusa.
Thumb 1 3 bydgoszcz 16 lat w ue
Od 2004 r. Bydgoszcz, korzystając z różnych unijnych programów, razem ze swoimi jednostkami organizacyjnymi i spółkami, pozyskała w ramach dofinansowania z funduszy europejskich ponad 2,5 mld zł.
Thumb 1 3 warszawa kultura
Wykłady, kursy, prelekcje, koncerty czy pokazy filmowe, a także codzienne doniesienia ze świata kultury - warszawskie domy kultury przeniosły swoją działalność do sieci
Thumb 1 3 inowroc w 16 lat w ue
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. To przełomowy moment zarówno dla naszego kraju, jak i lokalnych samorządów. Inowrocław odważnie sięgał po unijne środki finansowe.
Thumb 1 3 jarocin strona
Ambitne plany inwestycyjne wyznaczył sobie na najbliższe lata samorząd Jarocina. W ich realizacji ma pomóc emisja obligacji. Najwięcej, bo 42 mln zł samorząd chce przeznaczyć na budowę dróg lokalnych.
Thumb 1 3 bia ystok
Co roku w weekend majowy miasto uruchamia fontanny i zdroje uliczne. W tym roku pozostaną nieczynne do czasu ustania epidemii, gdyż mogą być potencjalnym nośnikiem koronawirusa
Thumb 1 3 przedszkolee pixa
Miasto planuje otworzyć żłobki samorządowe w nadchodzącym tygodniu. Przygotowanie przedszkoli do ponownego przyjęcia dzieci potrwa dłużej – w przyszłym tygodniu placówki te pozostaną jeszcze zamknięte
Thumb 1 3 tychy sie
Tychy dołączyły do pilotażowego programu Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie. To inicjatywa mająca na celu rozwój i poprawę polityki rodzinnej w Europie.
Thumb 1 3 wodzis w l ski kampania
Za pośrednictwem miejskich billboardów, banerów, które pojawią się na Rynku oraz kampanii w social mediach miasto DZIĘKUJE - wszystkim służbom, które wspomagają mieszkańców w czasie pandemii.
Thumb 1 3 wroc aw festiwal
Z inicjatywy Wrocławia prezydenci 9 polskich miast zaapelowali do ministra kultury P. Glińskiego o wsparcie dla sektora kultury i przedstawili propozycje dotyczące pomocy dla instytucji kultury.
Thumb 1 3 ostr w w apel radnych
Radni Klubu Przyjazne Miasto i Powiat wystąpili z apelem do lokalnych samorządowców i środowisk politycznych o dialog oraz współdziałanie z władzami Ostrowa na rzecz walki z koronawirusem.
Thumb 1 3 przedszkole pixa
Miasto nie podejmie decyzji o otwarciu żłobków i przedszkoli, jeżeli będzie istniało ryzyko, że wpłynie ona na zdrowie dzieci i ich opiekunów. Będzie się konsultowało z dyrektorami oraz lekarzami.
Thumb 1 3 widnica przedzkola
Mimo rekomendacji rządu z dnia 29 kwietnia br. miasto Świdnica nie otworzy żłobków i przedszkoli 6 maja. Prezydent miasta podjęła decyzję, iż placówki nie będą otwarte wcześniej niż 11 maja.
Thumb 1 3 przemy l przemysl pl
Najstarsze dokumenty z przemyskiego Archiwum Państwowego mieszkańcy mogą oglądać online - dyplom z 1291 r. czy potwierdzenie aktu lokacyjnego przez króla Zygmunta Starego
Thumb 1 3 otwock fb 1200x1200px przylbi 1587973946
Dzięki współpracy miasta z lokalną firmą dziennie powstaje aż 5 tysięcy przyłbic. Pierwszych 20 tysięcy otrzymają bezpłatnie mieszkańcy, potem Otwock będzie pomagał innym gminom
Thumb 1 3 tarn w panorama
Choć tarnowski teatr nadal jest niedostępny dla widzów, przygotowuje się na nowe otwarcie. W związku z zapowiedzią nowego reżimu sanitarnego zamówił urządzenia do ogólnej dezynfekcji pomieszczeń
Thumb 1 3 sopot kultura
Dotąd to sopoccy artyści sprawiali, że miasto z każdym rokiem stawało się miejscem coraz bardziej kulturalnym. Dziś to artyści potrzebują wsparcia nie tylko, by tworzyć, ale często, by przetrwać.
Thumb 1 3 widnica maj wka
Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Narodowego Trzeciego Maja - z powodu epidemii koronawirusa będą przebiegać inaczej niż zwykle. Miasto zaprasza do przestrzeni wirtualnej.
Thumb 1 3 opole prezydent strona
Wybory organizowane przez pocztę na polecenie partii będą budzić gigantyczne wątpliwości oraz przypominać praktyki znane z PRL – tłumaczy prezydent Opola podtrzymując stanowisko w sprawie wyborów.
Thumb 1 3  d
Na ulice Łodzi wkrótce wyjadą medyczne motocykle, wyposażone prawie tak jak karetki, dzięki którym ratownicy medyczni szybciej dotrą do poszkodowanych.
Thumb 1 3 krak w dezynf
Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z koronawirusem – potwierdzają naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ
Thumb 1 3 grafika1
Masz Głos Fundacji Batorego, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska zapraszają JST i ich mieszkańców 5 maja na bezpłatne webinarium na temat specustawy.
Thumb 1 3 krak w
Kraków rusza z kampanią informacyjno-społeczną, mającą na celu wspieranie rynku turystycznego w stolicy Małopolski i ratowanie lokalnych przedsiębiorców
Thumb 1 3 ruda l panorama strona
O godzinie 23.00 w Rudzie Śląskiej wyłączane będzie oświetlenie obiektów sakralnych oraz co trzeci punkt świetlny na ulicach. Dzięki temu od 1 maja do końca roku miasto ma zaoszczędzić ok. 750 tys. zł
Thumb 1 3 leszno epidemia w miastach partnerskich
Urząd Miejski w Lesznie w związku z epidemią koronawirusa spytał o sytuację w miastach partnerskich: Suhl w Niemczech, Deurne w Holandii, Montluçon we Francji i Dunaújváros na Węgrzech.
Thumb 1 3 foto. s. rybok. urz u d miasta katowice  5
„Jeszcze będziemy blisko, jeszcze będziemy razem…” i 9 innych, pozytywnych haseł mogli przeczytać mieszkańcy Katowic na legendarnym katowickim Spodku 28 kwietnia wieczorem
Thumb 1 3 ostro ka strona
Pracownicy służb, osoby źle znoszące izolację, a także każdy, kogo dotyka kryzys psychiczny czy potrzebujący wsparcia pedagogicznego mogą korzystać z pomocy szkolnych specjalistów
Thumb 1 3 plac wolnos ci fot. adrian larisz
Koronawirus i działania związane ze zwalczaniem epidemii z jednej strony wpłynęły na ograniczenie dochodów miejskiej kasy, z drugiej – spowodowały dodatkowe wydatki.
Thumb 1 3  d kultura
Miasto zachęca mieszkańców do wsparcia instytucji kulturalnych przez zakup #karnetkultury i włączenie się tym samym w ogólnopolską akcję #wspieramkulturę
Thumb 1 3 bia ystok noc
W związku z pandemią mieszkańcy Białegostoku musieli zrezygnować z wieczornych spacerów, a miasto – szukać oszczędności. Niektóre budynki będą oświetlone krócej, a niektóre wcale
Thumb 1 3 grudzi dz jestescie wazni
„Jesteście ważni” - to inicjatywa miasta dla pracowników domów pomocy społecznej. Zostaną oni wyposażeni w maseczki i płyny dezynfekujące, dostaną także dodatek specjalny do pensji.
Thumb 1 3 przemy l.infografika
Pakiet wsparcia funkcjonuje od 20 marca, obejmuje m.in. obniżkę/zwolnienie czynszów w lokalach miejskich, ulgi w podatkach, umorzenie/prolongatę podatku od nieruchomości, deklarację zerową za odpady
Thumb 1 3 krynica morska strona
21 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast nadmorskich wystosowało w piątek wypracowany podczas videokonferencji petycję do polskiego rządu – informuje na swojej stronie Krynica Morska.
Thumb 1 3 pozna  cie ka w koronach
Poznaniacy zyskali kolejne miejsce, w którym mogą ciekawie spędzić czas na świeżym powietrzu - ścieżkę w koronach drzew. To drugi taki obiekt w Polsce. Pierwszy znajduje się w Krynicy-Zdrój.
Thumb 1 3 gliwice zielone ekrany
W Gliwicach rusza akcja tworzenia zielonych ekranów przy drogach. Takie naturalne bariery będą chronić gliwiczan przed hałasem i wpływać na ograniczanie zanieczyszczenia powietrza.
Thumb 1 3 miedzyrzecz smog
Międzyrzecz dostał prawie milion złotych na przyłączenie ponad stu mieszkań do sieci ciepłowniczej oraz likwidację pieców centralnego ogrzewania - tzw. kopciuchów. Gmina będzie kontynuować projekt.
Thumb 1 3 warszawa edu
Warszawscy uczniowie, nauczyciele i rodzice już wkrótce będą mogli korzystać bezpłatnie z cyfrowej platformy. Pilotaż obejmie ponad 13 tysięcy uczniów i około 1300 nauczycieli.
Thumb 1 3 szczecinek  strona
Na nadzwyczajnej sesji 24 kwietnia szczecineccy radni przyjęli uchwałę w sprawie pomocy miasta dla lokalnych przedsiębiorców w związku z trwającą pandemią koronawiorusa.
Thumb 1 3 bytom kurtyna
Po montażu chloratorów do odkażania kanalizacji w szpitalach i domach pomocy społecznej, Bytom zainstalował trzy kurtyny odkażające przed wejściami do szpitali
Thumb 1 3 plac wolnos ci fot. adrian larisz
Miasto ze swojego budżetu przekazało 816 tysięcy zł dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w na aparaturę do przeprowadzenia testów na obecność wirusa.
Thumb 1 3 boles awiec faenza
„Faenza jest z Wami i Waszymi obywatelami. Historia naszych relacji z miastami partnerskimi pokazuje nam, że wy także jesteście z nami” – pisze Giovanni Malpezzi do mieszkańców i władz Bolesławca.
Thumb 1 3 ostr w w izolacja bezdomnych
W Ostrowie Wielkopolskim zorganizowane zostały pomieszczenia, w których osoby bezdomne przechodzą 14-dniową izolację zanim będą mogły trafić do funkcjonujących schronisk.
Thumb 1 3 gda sk czyta
Autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku
Thumb 1 3 opole testy
Miasto zakupiło nowoczesne urządzenie, które pomoże w diagnostyce pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Trafiło ono do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
Thumb 1 3 sandomierz
Z okazji Święta Flagi miasto ogłasza konkurs dla uczniów i rodziców. Dzieci tworzą rysunek flagi, potem rodzice robią im zdjęcie. Z nich powstanie kolaż opublikowany na stronie miasta i Facebooku
Thumb 1 3 ciechan w koncerty
„Koncertowanie pod blokiem" to pomysł na koncerty, których mieszkańcy wysłuchają z... okien i balkonów. Artyści wystąpią na otwartych przestrzeniach miejskich między budynkami wielorodzinnymi
Thumb 1 3 opole o wiaedczenie
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nie udostępni Poczcie Polskiej spisu wyborców. To odpowiedź Opola na zapowiedź wojewody opolskiego Adriana Czubaka ws. wydania samorządowcom takich poleceń.
Thumb 1 3 przeglad komunalny
„Przegląd Komunalny” zaprasza 27 kwietnia na webinarium „Sektor komunalny w dobie koronawirusa, wyzwania, problemy praktyczne, możliwości skorzystania z rozwiązań tarczy antykryzysowej”.
Thumb 1 3 foto. s. rybok. urz u d miasta katowice  10
Pakiet zakłada projekt wsparcia twórców kultury w wysokości 500 tysięcy zł, zwolnienia z czynszów i opłat śmieciowych i możliwość realizacji zadań online lub w późniejszym terminie
Thumb 1 3 starogard gd dezynfekcja
Poręcze, barierki, słupki i ławeczki w Starogardzie Gdańskim są spryskane wirusobójczym płynem odkażającym. Trwa także dezynfekcja przystanków oraz ciągów komunikacyjnych.
Thumb 1 3 bytom wsp lne zdj cie
Bytomianie zapozowali do wspólnego zdjęcia! W ramach akcji w mediach społecznościowych „Osobno, ale razem”, nadesłali ok. 100 zdjęć. Kolaż fotografii pojawi się na miejskich billboardach reklamowych.
Thumb 1 3 warszawa b dzie dobrzee
„Warszawo, będzie dobrze!” oraz „Jeszcze będzie przepięknie!" - hasła mające poprawić nastrój mieszkańców w czasie epidemii pojawiły się w różnych miejscach stolicy
Thumb 1 3 bb deszcz wka
Program dotacyjny Bielsko-Biała łapie deszcz ma zachęcać mieszkańców do efektywnego gospodarowania wodą opadową na terenie swojej posesji, czyli np. do zastosowania naziemnego zbiornika na deszczówkę.
Thumb 1 3 ciechan w konf
Zwolnienie z podatku VAT w tym roku dałoby ok. 5 mln zł oszczędności, oprócz tego miasto wystąpi do rządu o rekompensaty za czasowe zwolnienie firm z podatku od nieruchomości
Thumb 1 3 sopot
Kurort nieodpłatnie udostępni atrakcyjne miejskie tereny zielone na organizację kulturalnych, rekreacyjnych czy gastronomicznych wydarzeń tego lata
Thumb 1 3 foto.1 r.judycki
Na najbliższej sesji Rady Miasta, 28 kwietnia 2020 roku, przedstawiony zostanie projekt uchwały tzw. krajobrazowej, która ureguluje zasady umieszczania reklam w przestrzeni miejskiej.
Thumb 1 3 ko o strona
W związku z epidemią, nie wszystkie dotychczasowe projekty i plany zostaną zrealizowane w samorządach. W Kole trudno jeszcze oszacować straty, jakie poniesie budżet.
Thumb 1 3 konin pomoc przedsieb
Samorząd Konina jako pierwszy w regionie, od 1 kwietnia, uruchomił pomoc dla przedsiębiorców pokrzywdzonych przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 – wynika z analizy Konińskiej Izy Gospodarczej.
Thumb 1 3 my lenice konkurs
„Piszę do Ciebie Ojcze Święty" - biblioteka publiczna oraz burmistrz ogłaszają konkurs na najpiękniejszy list napisany do papieża Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy jego urodzin
Thumb 1 3 sopot czynsze d u nicy
Sopot zakończył pierwszą edycję programu edukacji czynszowej dłużników komunalnych lokali mieszkalnych i socjalnych. Jego celem było m.in. wykształcenie nawyku systematycznego płacenia należności.
Thumb 1 3 mi dzyrzec
Rysunek przyklejony na oknie mieszkania ma być wyrazem wsparcia i szacunku dla ratowników medycznych, lekarzy i policjantów, ale też m.in. kierowców autobusów, listonoszów i sprzedawców w sklepach.
Thumb 1 3 logo ue
Posłowie PE chcą szerokiego pakietu wspierającego europejską gospodarkę po kryzysie związanym z COVID-19, włącznie z obligacjami na rzecz ożywienia gospodarczego zabezpieczonymi budżetem UE.
Thumb 1 3 trzcianka film
W podziękowaniu dla wszystkich mieszkańców gminy Trzcianka, służb mundurowych i medycznych, MGOPS, OSP, zakładów pracy i wolontariuszy powstał film, który dodaje otuchy w trudnym czasie epidemii.
Thumb 1 3 p ock wf
Najpopularniejsi halowi sportowcy prowadzą wspólne lekcje WF online i motywują dzieci do regularnego ruchu.
Thumb 1 3 koronawirus
Po zakupie w ubiegłym tygodniu wymazobusa, miasto kupiło szwajcarską maszynę do badania pobranych próbek, która może wykonywać prawie 100 testów jednocześnie
Thumb 1 3 yrad w inwestycje
Zagrożenie epidemiczne powoduje wprawdzie utrudnienia w organizacji pracy, jednak na chwilę obecną terminowa realizacja inwestycji nie jest zagrożona – informuje mieszkańców prezydent Żyrardowa.
Thumb 1 3 gliwice bezdomni
W Gliwicach bezdomni mogą liczyć na pomoc pracowników OPS, strażników miejskich oraz organizacji pozarządowych, które we współpracy z miastem zapewniają m.in. tymczasowe schronienie, gorący posiłek.
Thumb 1 3 warszawa dzie ziemi
Miasto st. Warszawa zaprasza do przyłączenia się do wspólnych obchodów Dnia Ziemi przypadających w dniu 22 kwietnia. W tym roku chce je obchodzić pod hasłem #Daj Ziemi Oddech.
Thumb 1 3 tychy instytucje kultury
Koncerty, spotkania, bajki, słuchowiska, zajęcia, ankiety i konkursy – to tylko niektóre z wielu przygotowanych propozycji – tyskie instytucje kultury działają mimo ograniczeń i przeciwności.
Thumb 1 3 sieradz pomoc
Harcerze we współpracy z miastem, strażą miejską, spółdzielnią mieszkaniową i ośrodkiem pomocy społecznej już od miesiąca pomagają seniorom, a także medykom
Thumb 1 3 zostanwpolsce
Zaplanuj wypoczynek w kraju, wybieraj polskie produkty i korzystaj z usług firm rodzinnych - to główne przesłanie akcji, która ma pomóc przetrwać na rynku polskim przedsiębiorcom
Thumb 1 3 lublin stolica m odzie
Miasto przygotowuje szczegółową aplikację z programem wydarzeń kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Właśnie ruszyły konsultacje online
Thumb 1 3 wroc aw pakiet spo eczny
Prezydent Wrocławia zapowiedział utworzenie Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej. Obok propozycji dla instytucji i stowarzyszeń, znalazł się w nim m.in. pakiet działań na rzecz rodziny.
Thumb 1 3 rudzka go ra
Plan minimalizacji skutków kryzysu i impulsu rozwojowego dla miasta ogłosiła prezydent Hanna Zdanowska. Kluczem do sukcesu są inwestycje i oszczędności.
Thumb 1 3 gzmjpg
Prawie 100 linii obejmą zmiany rozkładów jazdy autobusów, tramwajów oraz trolejbusów - na wielu liniach podróżuje zaledwie 10-15% wcześniejszych pasażerów
Thumb 1 3 gdynia
Wszystkie informacje dotyczące koronawirusa w jednym miejscu, a także jeden specjalny numer telefonu, na który mieszkańcy mogą dzwonić w każdej sprawie - to rozwiązanie na czas epidemii
Thumb 1 3 gi ycko
Maksymalna redukcja opłat za ogródki gastronomiczne, rezygnacja z opłaty targowej czy zwolnienie z podatku od nieruchomości zakłada pakiet pomocowy dla giżyckich przedsiębiorców
Thumb 1 3 paczkomat
W Gorzowie stanęły dwa paczkomaty z herbem miasta, dzięki nim mieszkańcy załatwią sprawy bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Kraków planuje podobne wdrożenie.
Thumb 1 3 oecd
Jakie skutki pandemia wywiera na funkcjonowanie miast i jak radzą sobie one w tej sytuacji - na te pytania starają się odpowiedzieć eksperci z OECD w opublikowanym właśnie raporcie.
Thumb 1 3 rozlicz pit
Miasto zaprasza do udziału w loterii ROZLICZ PIT W RZESZOWIE edycja 2020 i zachęca atrakcyjnymi nagrodami
Thumb 1 3 jarocin maseczki
W 20 punktach na terenie gminy Jarocin można nabyć maseczki ochronne, a dochód z ich sprzedaży wesprze zakup 4 respiratorów dla szpitali - w myśl zasady: Współpracując pomagamy sobie nawzajem.
Thumb 1 3 zabrze wymazobus
Mieszkańcy Zabrza mogą szybciej wykonać testy na koronawirusa dzięki uruchomionemu przez Urząd Miasta specjalnemu ambulansowi. Każdego dnia zostanie przebadanych o ok. 25 zabrzan więcej.
Thumb 1 3 grudzi dz herosi
"Herosi codzienności" to tytuł akcji mającej na celu zapewnienie maseczek ochronnych oraz płynów do dezynfekcji dla pracujących mieszkańców.
Thumb 1 3 o wi cim strona
Fundusz pożyczkowy w wysokości 1 miliona zł dla firm w celu niwelowania negatywnych skutków gospodarczych, związanych z epidemią koronawirusa
Thumb 1 3 wroc aw pakiet spo eczny
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział utworzenie Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej. To pakiet działań na rzecz rodziny, kultury, sportu i sektora NGO.
Thumb 1 3 bytom
Podchlorynem sodu w koronawirusa. Miasto montuje w szpitalach i domach pomocy społecznej chloratory do odkażania kanalizacji.
Thumb 1 3 gwarki 2020 www
Pieniądze na Gwarki 2020 - doroczne święto miasta, które zostało odwołane - miasto przeznaczy na walkę z koronawirusem.
Thumb 1 3 img 4178
Warszawa, Łódź, Poznań i Gdańsk rozpoczęły akcję #CityWillWait, by przeciwstawić się skutkom epidemii przynoszącej straty w miejskiej turystyce
Thumb 1 3 zielona g ra maseczki
Miasto ruszyło z drugą już akcją dystrybucji bezpłatnych maseczek ochronnych. Zielonogórzanie ponownie otrzymują darmowe maseczki. Tym razem przygotowano ich około 70 000.
Thumb 1 3 sopot respirator
Miasto kupuje respirator i sprzęt ochrony osobistej dla pracowników medycznych, socjalnych, służb i potrzebujących mieszkańców, ponad 200 termometrów medycznych i urządzenie do odkażania karetek.
Thumb 1 3 leszno karetka
Za pieniądze przekazane Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Lesznie kupiony został nowy ambulans. Będzie służyć głównie do transportu pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV2 z rejonu Leszna.
Thumb 1 3 maskotmat 1
Maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe oraz środki dezynfekujące można kupić w specjalnych maseczkomatach, które zostały ustawione w Żorach.
Thumb 1 3 wymazobus fot.k 6 21ed7a6c1e
Rybnik sfinansował działanie „wymazobusa". Pielęgniarka i ratownik medyczny dojeżdżają specjalnym ambulansem do mieszkańców i pobierają próbki na koronawirusa.
Thumb 1 3 gliwice ozonatory
Gliwice kupiły 13 profesjonalnych generatorów ozonu. Pomogą w dezynfekowaniu pomieszczeń w Szpitalu Miejskim nr 4 oraz miejskich instytucjach i placówkach, które muszą działać mimo epidemii.
Thumb 1 3 dzier oni w
Strażnicy miejscy podczas codziennych patroli rozdają darmowe maseczki dla dzierżoniowskichch seniorów - od dziś bowiem obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej
Thumb 1 3 ostrowiec w bezpiecznik
Miasto „oszczędzało w tłustych latach, aby w chudych móc pomagać" - dzięki temu dziś obniża opłatę za 1 m³ wody do 1 zł czy zwalnia z podatku od nieruchomości firmy zatrudniające mniej niż 10 osób
Thumb 1 3 strumien
28 laptopów i 20 komputerów stacjonarnych, niezbędnych do zdalnego nauczania trafiło po Wielkanocy do uczniów. Miasto przeznaczyło na to 120 tys. zł, z czego 70 tys. zł z programu "Zdalna szkoła"
Thumb 1 3 oborniki burmistrz fb
14 kwietnia br. na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Poznaniu, Tomasz Szrama wrócił do pełnienia obowiązków Burmistrza Obornik.
Thumb 1 3 kedzierzyn ko le maseczki
Kolejna partia środków ochrony osobistej trafi do kozielskiego szpitala. Urząd miasta przekaże następne 3 tysiące specjalistycznych maseczek ochronnych. Sprzęt zabezpieczy lekarzy i pielęgniarki.
Thumb 1 3 pruszk w
Miasto bezpłatnie udostępni lokalnym przedsiębiorcom miejsce reklamowe w samym centrum. Zaprojektuje, wykona i powiesi wspólny baner na swój koszt
Thumb 1 3 komputer
23 kwietnia br. o godz. 9:00 Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza na bezpłatny webinar na temat jak dostosować strony www do przepisów ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych.
Thumb 1 3 czestokocham  ratujmy lokalnych przeds
Akcja społeczna mająca na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy zaoferują klientom atrakcyjne rabaty, a ci zapłacą za usługi już dzisiaj, by zasilić budżety zagrożonych firm
Thumb 1 3 331
Zarząd ZMP przyjął w poczet miast członkowskich Związku dwa kolejne miasta. Są to Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie) oraz Nisko (woj. podkarpackie). Związek liczy obecnie 331 miast.
Thumb 1 3 warszawa grafika
Stolica wytypowała 3 schroniska młodzieżowe dla pracowników służby zdrowia, którzy nie chcą narażać swoich rodzin na zarażenie koronawirusem. W razie potrzeby udostępni też 60 mieszkań
Thumb 1 3 poznan telefon serdecznos ci
Miasto Poznań uruchomiło nową usługę dla seniorów - Telefon Serdeczności. Starsi mieszkańcy miasta, którym doskwiera izolacja i chcieliby z kimś porozmawiać, mogą zadzwonić na specjalną linię.
Thumb 1 3 racib rz maseczki
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zdecydował o dofinansowaniu produkcji 50 tys. maseczek dla Raciborzan. To odpowiedź na nowe obowiązki, jakie zaczną obowiązywać od 16 kwietnia.
Thumb 1 3 starogard maseczki
Starogard ruszył z akcją dostarczania mieszkańcom miasta maseczek w ramach akcji #zamaskowani. Każde gospodarstwo domowe otrzyma trzy maseczki ochronne wielokrotnego użytku oraz instrukcję użytkowania
Thumb 1 3 k trzyn
Maseczki wielokrotnego użytku, które można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza dostaną wszyscy mieszkańcy miasta, na początek - seniorzy
Thumb 1 3 ostr da
W ramach akcji #zostańwdom na stronie miasta powstała zakładka OSTRÓDZKIE ŁAMIGŁÓWKI, czyli sposób na kreatywne spędzenie czasu kwarantanny
Thumb 1 3 krak w o wietlenie
Zarząd Dróg Miasta Krakowa zdecydował o wyłączeniu oświetlenia ulicznego w godzinach 24.00-4.00. Decyzja ma związek ze znacznym spadkiem nocnego przemieszczania się mieszkańców miasta.
Thumb 1 3 w oc awek poradnik
„Włocławek dla biznesu – Poradnik Przedsiębiorcy” to skrócony opis narzędzi, które zostały wprowadzone zarówno na szczeblu centralnym jak i samorządowym w związku z pandemią koronawirusa.
Thumb 1 3 sosnowiec kurtyny
Pierwsza z czterech zakupionych przez miasto specjalnych kurtyn do dezynfekcji ludzi jest już ustawiona przed Sosnowieckim Szpitalem Miejskim przy ulicy Zegadłowicza.
Thumb 1 3 2
Miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi uruchomił dwie linie telefoniczne dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej oraz szukających porad prawnych
Thumb 1 3 img 4227
W związku z epidemią miasta stara się zapewnić mieszkańcom dostęp do pełnych i bieżących informacji, również z tłumaczeniem na polski język migowy
Thumb 1 3 kielce  maseczki 9620
12 tysięcy masek ochronnych z miasta Taizhou to podziękowanie za okazane wsparcie kieleckiego samorządu dla przyjaciół z Chin w walce z koronawirusem
Thumb 1 3 bielsko bia a tramwaj
Śmiała koncepcja dotycząca modernizacji placu Żwirki i Wigury - połączonej z symbolicznym powrotem tramwaju do stolicy Podbeskidzia - staje się coraz bardziej realna.
Thumb 1 3 e k
W ramach Pakietu Osłonowego miasto daje możliwość zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dla mieszkańców - wydłuża ważność biletów okresowych
Thumb 1 3 udp67bj1toa
Patryk Jędrowiak, Burmistrz MiG Ostrzeszów złożył najmłodszym mieszkańcom życzenia świąteczne.
Thumb 1 3 gizycko przy bice
Giżycko we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i firmą YEST Polska organizuje akcję produkcji bezpłatnych przyłbic, które powędrują do szpitali walczących z koronawirusem.
Thumb 1 3 wiem jak w banku logo
PAP zaprasza uczniów i nauczycieli do konkursu „Wiem jak w banku”. Do wygrania nagrody pieniężne – w sumie ponad 10 tys. zł. Termin zgłoszeń mija 30 kwietnia.
Thumb 1 3 27823995760 33669a173c k
Zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz opłaty prolongacyjnej to kolejne propozycje miasta dla przedsiębiorców. Wcześniej wprowadziło już zwolnienia z opłat w handlu oraz w usługach
Thumb 1 3 hotel dla medyka 1
Pieniądze z rezerwy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zostały przeznaczone na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom szpitala, w tym noclegów w hotelu.
Thumb 1 3 ustrzyki
Konkurs na najpiękniejszą pisankę, kraszankę, palmę czy stroik zostanie rozstrzygnięty w Wielkanoc. Zdjęcie autora wraz z pracą należy wstawić na social media z hasztagiem #WielkanocwUstrzykach.
Thumb 1 3 uk w
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert prosto z sali widowiskowej ŁOK. W koncertach będą uczestniczyli lokalni muzycy
Thumb 1 3 amatorskie
Laboratorium filmowe w domu? Pomysł na twórcze spędzenie czasu przymusowej "kwarantanny domowej" i stworzenie filmu amatorskiego lub recenzji filmowej
Thumb 1 3 img 6253
Spektakle online, czytanie bajek i konkursy to propozycje olsztyńskich instytucji: Teatru Lalek, Miejskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki dla Dzieci "Abecadło"
Thumb 1 3 bia ystok dezynfekcja
Kompleksowa dezynfekcja najbardziej uczęszczanych miejsc, akcja mycia przejść podziemnych, dezynfekowanie autobusów, odkażanie klawiatur parkomatów - tak Białystok walczy z koronawirusem
Thumb 1 3 lublin
Siedzisz w domu? Przejrzyj swoje zdjęcia! - miasto i "Kurier Lubelski" zachęcają mieszkańców do wysłania zdjęć z 1990 r. 30 najciekawszych fotografii trafi na wystawę z okazji 30-lecia samorządu.
Thumb 1 3 wybory 2020 midi
Krzysztof Kosiński wniósł do PKW skargę na postanowienie Komisarza Wyborczego w Ciechanowie w sprawie utworzenia przez niego dwóch odrębnych obwodów głosowania w wyborach Prezydenta RP.
Thumb 1 3 paczkomat  gorz w
To pierwsze w Polsce tego typu urządzenie, które pomoże mieszkańcom załatwiać sprawy urzędowe bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikami.
Thumb 1 3 sosnowiec
Błyskawiczny zakup ambulansu i respiratorów, zapewnienie ciągłości inwestycyjnej i "zastrzyk inwestycyjny" w wysokości 50-100 mln zł oraz kampania "Zostań lokalnym patriotą gospodarczym" to pakiet SOS
Thumb 1 3 siedlce ckis
Siedleckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na „rekolekcje teatralne" online - w związku z czasowym zawieszeniem działalności repertuarowej spowodowanym pandemią koronawirusa
Thumb 1 3 zawiercie medycy
Miasto udostępni bezpłatnie tzw. mieszkania chronione, a jeśli będzie taka potrzeba również hotel Ośrodka Sportu i Rekreacji medykom pracującym w Szpital Powiatowy w Zawierciu.
Thumb 1 3 sosnowiec koronawirus
Badania będą wykonywane w pracowni wirusologii działającej na terenie Parku Naukowo-Technologicznego. Próbki będą przyjmowane na zlecenie szpitali i SANEPiD-u
Thumb 1 3 siemiatycze
Mieszkańcy Siemiatycz oraz lokalne firmy szyją maseczki ochronne. Każdy mieszkaniec, który wywiesi w widocznym miejscu wstążeczkę, otrzyma pakiet z maseczką
Thumb 1 3 gdynia falochron
Czas społecznej kwarantanny mocno uderza w instytucje kultury. Dlatego Gdynia przygotowała program pomocowy dla ludzi kultury i sztuki - falochron
Thumb 1 3 zamek kr lewski
Zamek Królewski w Warszawie włączył się do akcji podziękowania i wsparcia pracowników służby zdrowia, walczących o nasze życie i zdrowie w walce z koronawirusem.
Thumb 1 3 gda sk miato kupi o testy
Miasto kupiło ponad dwa tysiące testów dla pracowników ochrony zdrowia w Gdańsku. To prezent z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia. W Gdańsku na jeden test przypada 900 mieszkańców.
Thumb 1 3 malbork
Malbork oprócz wsparcia lokalnych przedsiębiorców w ramach swoich kompetencji, apeluje do mieszkańców o wspieranie lokalnego biznesu, a właścicieli prywatnych lokali usługowych o obniżenie czynszów
Thumb 1 3 tomasz andrukiewicz prezydent miasta e ku
Prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz w piśmie do MEN - po zasięgnięciu opinii dyrektorów szkół podstawowych w mieście - rekomenduje rezygnację z przeprowadzania tego egzaminu w tym roku.
Thumb 1 3 sieradz
Akcja #Tu Sieradz.Tu Kupuj ma na celu zachęcenie mieszkańców do kupowania lokalnych produktów i korzystania z usług sieradzkich firm
Thumb 1 3 szamotu y maseczki
Jak informuje Włodzimierz Kaczmarek, burmistrz Szamotuł – miasto podjęło decyzję o zakupie maseczek ochronnych, które zostaną za darmo przekazane mieszkańcom. Na początek zakupi 5 tys. maseczek.
Thumb 1 3 g og w sprz t dla szpitala
Działkowcy z Głogowa zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o przekazanie środków z Funduszu Działkowca na wsparcie potrzeb szpitala, na walkę z koronawirusem. To kwota 100 tys. złotych.
Thumb 1 3 unicef koronawirus 1
UNICEF Polska pragnie wesprzeć działania polskich samorządów oddając do dyspozycji ich mieszkańców stronę internetową dedykowaną ochronie przed koronawirusem.
Thumb 1 3 warszawa
Warszawskie biblioteki publiczne w czasie epidemii są zamknięte. Nie zaprzestały jednak działalności i oferują swoim czytelnikom ciekawe zasoby on-line.
Thumb 1 3 e k przy bice
Park Naukowo-Technologiczny w Ełku wyprodukował przyłbice ochronne w technologii druku 3D. Do produkcji został wykorzystany filament PLA - biodegradowalne tworzywo sztuczne
Thumb 1 3 maseczki 2
Prezydent Zduńskiej Woli wraz z urzędnikami na prośbę lekarzy nagrali filmik instruujący mieszkańców, jak nosić maseczkę i przekonują, że nie należy się tego wstydzić
Thumb 1 3 sopot kupuje testy
Miasto zdecydowało o zakupie 250 testów dla pracowników medycznych m.in. sopockiego Pogotowia Ratunkowego, Wojewódzkiego Centrum Reumatologicznego oraz pracowników sopockiego Domu Pomocy Społecznej.
Thumb 1 3 pleszew zestawy dla seniora
Pakiet „Bezpieczny Senior” trafi do wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew po 60. roku życia. – To najbardziej narażone osoby na skutki zakażenia koronawirusem – tłumaczy burmistrz miasta.
Thumb 1 3 koronawirus 3
Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk w liście do Ministra Zdrowia apeluje o uruchomienie dodatkowego laboratorium, w którym wykonywano by testy na obecność koronawirusa
Thumb 1 3 kielce  z chin
12 tysięcy maseczek ochronnych trafi do Kielc z partnerskiego miasta Taizhou. To podziękowanie za pomoc kieleckiego samorządu na apel przyjaciół z Chin z początku roku.
Thumb 1 3 gda sk
Miasto Gdańsk pamięta o turystach: "Nie martwcie się, zaczekamy na was" i specjalnie dla nich przygotowało film, pokazujący najpiękniejsze, dziś opustoszałe zakątki miasta
Thumb 1 3 bzo
Tegoroczne Dni Bielska Podlaskiego nie odbędą się z powodu panującej epidemii. Burmistrz chce przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze dla bielskiego szpitala
Thumb 1 3 biblioteka drukuje
Chełmskie szkoły ponadpodstawowe i miejska biblioteka włączyły się w walkę z koronawirusem. Uruchomiły drukarki 3D i rozpoczęły produkcję elementów przyłbic ochronnych.
Thumb 1 3 gdynia parki kieszonkowe
Dziewięć parków kieszonkowych powstanie w różnych częściach Gdyni. Na Dąbrowie powstanie oaza ziołowa, do utworzenia której inspiracją było sąsiedztwo ulic z miętą i tymiankiem w nazwach
Thumb 1 3 wroc aw e learning
Wrocławski ratusz przygotował dla uczniów, rodziców, pedagogów i dyrektorów szkół kompendium wiedzy o zdalnym nauczaniu. Prezydent miasta Jacek Sutryk także osobiście włącza się w e-learning.
Thumb 1 3 komputer
Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz apeluje o przekazywanie sprawnych komputerów dla uczniów do nauki zdalnej.
Thumb 1 3 k dzierzyn ko le imprezy odwo ane
Ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska wydała zarządzenie o odwołaniu wszelkich imprez, jakie były planowane na terenie miasta do połowy cz
Thumb 1 3  d   niadanie wielkanocne
W tym roku, ze względu na epidemię, miasto razem z fundacją „Wolne Miejsce”, przywiezie najbardziej potrzebującym łodzianom tradycyjne potrawy wielkanocne prosto do domu.
Thumb 1 3 logo ue
31 marca wpłynął do Sejmu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.
Thumb 1 3 marki gazeta
Od 23 marca Marki wydają specjalny internetowy biuletyn. Są w nim bieżące dane na temat epidemii koronawirusa w mieście. Są też ważne informacje bieżące, propozycje zajęć i niezbędnik mieszkańca
Thumb 1 3 krak w
Kraków symbolicznie podziękował wszystkim zaangażowanym pracownikom służby zdrowia wyświetlając napis „Kraków dziękuje polskiej służbie zdrowia”
Thumb 1 3 stalowa wola
Samochód rozpylający środek do odkażania jeździ ulicami Stalowej Woli. Wyposażony jest w specjalnie dostosowaną armatkę polskiej produkcji, służącą na co dzień do produkcji śniegu
Thumb 1 3 starogard gda ski maski
Miasto przygotowuje akcję zaopatrzenia wszystkich starogardzian w ochronne maseczki. Urząd Miejski jest w trakcie zakupu ok. 50 tys. maseczek , które będą rozdawane mieszkańcom za darmo.
Thumb 1 3 ratusz 2 sepia
Pracownicy "Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości 2020" będą przekazywać najważniejsze informacje, wskazówki i podpowiedzi dotyczące możliwości skorzystania z pomocy miasta i "Tarczy antykryzysowej"
Thumb 1 3 chorz w pomoc dla mieszkancow
Pandemia koronawirusa to trudny czas dla wszystkich. To dlatego Urząd Miasta w Chorzowie wprowadza pakiet rozwiązań dla mieszkańców.
Thumb 1 3 jelenia g ra wolontariat 2
„SOLIDARNI W IZOLACJI” – to hasło przyświecające inicjatywie wolontariatu, organizowanego w grupie urzędników UM Jelenia Góra. Wspólnie z harcerzami pomagają mieszkańcom w czasie epidemii.
Thumb 1 3 wo omin
Dezynfekcję przestrzeni miejskich nadtlenkiem wodoru rozpoczął 2 kwietnia Wołomin
Thumb 1 3 kalisz koronawirus
Miasto Kalisz wprowadziło kilka zmian, związanych z epidemią koronawirusa. Wspiera lokalnych przedsiębiorców, pomaga mieszkańcom. A pracownicy żłobków miejskich szyją maseczki ochronne.
Thumb 1 3 marki
Burmistrz Marek, Jacek Orych podjął decyzję o skróceniu do minimum terminów płatności zobowiązań miasta wobec kontrahentów. Chce w ten sposób pomóc przedsiębiorcom, którzy walczą o przetrwanie
Thumb 1 3  d
Prezydent Hanna Zdanowska powołała zespół ekspertów, którzy pracują nad strategią, jak po pokonaniu wirusa, kontynuować już rozpoczętą walkę o przetrwanie gospodarcze miasta
Thumb 1 3 katowice baza us ug pixa
Miasto przystępuje do tworzenia „Katowickiej Bazy Usług Zdalnych", w której znajdą się firmy różnych branż, które mogą świadczyć zdalne usługi dla mieszkańców.
Thumb 1 3 sopot ksi garnie
By wesprzeć lokalnych księgarzy, miasto zleciło zakupy książek właśnie u nich. Biblioteka Sopocka zamawia książki w trzech księgarniach w Sopocie: Ambelucji, Smaku Słowa i Książce dla Ciebie.
Thumb 1 3 amen
2 kwietnia minęła 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II, któremu - przypominamy - aż ponad 300 polskich miast i gmin nadało honorowe obywatelstwo.
Thumb 1 3 warszawa
By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, m.st. Warszawa rozpoczyna ozonowanie przystanków, wiat, przejść podziemnych, okolic sklepów i szpitali
Thumb 1 3 2.wiez a cis nien
Rada Miasta na wniosek prezydenta podjęła uchwałę o obniżeniu opłat za wodę zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców w trudnym okresie spowodowanym epidemią koronawirusa.
Thumb 1 3 kielce korona
Laboratorium do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 chce utworzyć w trybie pilnym Uniwersytet im. J. Kochanowskiego w Kielcach. Ruszyła akcja fundrisingowa na zakup aparatu i testów
Thumb 1 3 gliwice kwarantanna
Sytuacja w kraju zobowiązała samorządy do przygotowania miast na zwiększoną zachorowalność mieszkańców. Konieczne stało się zorganizowanie miejsc, w których mieszkańcy mogliby odbywać kwarantannę.
Thumb 1 3 foto. a. wis niewski. urzad miasta katowice  4
Aż 25 mln zł przeznaczają Katowice na wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Oprócz tego prezydent Marcin Krupa zwrócił się do władz o wprowadzenie nowych rozwiązań, np. szybszego zwrotu podatku VAT.
Thumb 1 3 otwock kontener
Otwock stawia przed urzędem miasta specjalne, dezynfekowane po każdym kliencie kontenery, w których mieszkańcy będą mogli załatwiać sprawy urzędowe, mając kontakt z urzędnikiem przez wideokonferencję.
Thumb 1 3 bi goraj
Biłgorajscy przedsiębiorcy mogą uzyskać obniżki czynszu oraz podatku od nieruchomości, a także skorzystać z doradztwa dotyczącego wykorzystania instrumentów „tarczy antykryzysowej"
Thumb 1 3 soko w
Sokołów Podlaski umorzył szpitalowi podatek od nieruchomości, by ten mógł przeznaczyć pieniądze na wydatki związane z ochroną zdrowia.
Thumb 1 3 g og w prezydent g ogowa rafael rokaszewicz
Prezydent Rafael Rokaszewicz: dziś trzeba zatroszczyć się o obronę Głogowa przed skutkami ekonomicznymi wywołanymi epidemią. Głogów rezygnuje z organizacji miejskich imprez.
Thumb 1 3 yrard w
Miasto zachęca do solidarności z najmniejszymi, lokalnymi przedsiębiorcami, którzy są najbardziej zagrożeni utratą pracy.
Thumb 1 3 plac stary rynek fot. qmphotostudio
Aż 100 laptopów kupił Mińsk Mazowiecki. Zostaną one wypożyczone najbardziej potrzebującym uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych.
Thumb 1 3 starogard gda ski respirator
Na wniosek prezydenta miasta Starogardu Gdańskiego, Rada Miasta zdecydowała przeznaczyć z rezerwy ogólnej 120 tys. zł na zakup dwóch respiratorów. Trafią do Kociewskiego Centrum Zdrowia.
Thumb 1 3 inowroc aw brejza wybry
Prezydent Ryszard Brejza występuje do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka w sprawie braku możliwości przygotowywania na terenie Inowrocławia wyborów prezydenckich.
Thumb 1 3 wi toch owice  respirator
Prezydent miasta podjął decyzję o rezygnacji z przetargu na wiosenne nasadzenia kwiatowe, a zaplanowane na ten cel środki zostaną przeznaczone na zakup respiratora dla świętochłowickiego szpitala.
Thumb 1 3 gorz w imprezy odwo ane
Do końca czerwca miasto odwołuje wszystkie imprezy miejskie. Środki przeznaczone na organizację wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych pokryją wydatki związane z walką z epidemią.
Thumb 1 3 lublinlogo
Od początku epidemii w Lublinie działa miejski sztab antykryzysowy, w którym podejmowane są na bieżąco decyzje w sprawach dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców.
Thumb 1 3 gliwice baza wspracia
Do Urzędu Miejskiego codziennie wpływają różne oferty wsparcia dla osób potrzebujących. Wszystkie propozycje - niezależnie od skali oferowanej pomocy - są bardzo cenne i na bieżąco przekazywane.
Thumb 1 3 jelenia g ra pismo
Nie istnieją możliwości należytego przygotowania i bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich planowanych na 10 maja 2020 r.– pisze do premiera oraz PKW Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Thumb 1 3 krak w
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z apelem o stworzenie narzędzi umożliwiających samorządom udzielanie realnego wsparcia dla sektora kultury.
Thumb 1 3 szpital
Do 11 kwietnia Poznań wyda ponad 3 mln zł na walkę z SARS-CoV-2. Wsparcie finansowe zapowiedziały też podpoznańskie gminy: Pobiedziska, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.
Thumb 1 3 wodoci gi chorz w
Możliwość odroczenia terminu płatności za wodę oraz zwolnienia z opłat abonamentowych wprowadziło Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Thumb 1 3 wloclawek 02m
Na wniosek przedsiębiorcy Włocławek umożliwia obniżenie czynszu w lokalach miejskich, a także odroczenie lub rozłożenie na raty podatków lokalnych.
Thumb 1 3 rybnik wybory  kopia
Głosowanie w czasie epidemii to zagrożenie dla zdrowia i życia rybniczan. Prezydent miasta Piotr Kuczera zwraca uwagę na niebezpieczeństwa i koszty związane z organizacją wyborów prezydenckich 10 maja
Thumb 1 3 dsc00077
Za niemożliwe do zorganizowania w obecnych warunkach oraz za szkodliwe i niebezpieczne dla mieszkańców uważają kolejni prezydenci miast przeprowadzenie 10 maja powszechnych wyborów prezydenckich.
Thumb 1 3 sosnowiec
Myślę, że najważniejsze w tej chwili to, aby jak najwięcej z nas w pełni zdrowia mogło oddać głos w innym terminie. I o to proszę! - apeluje w liście otwartym Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca
Thumb 1 3 lublin  uk
Organizacja wyborów prezydenckich w czasie epidemii, przy obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa członkom komisji oraz wyborcom jest praktycznie niemożliwa - uważa Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
Thumb 1 3 gdynia
Przeprowadzenie wyborów przyczyniłoby się do narażenia zdrowia, a nawet życia tysięcy ludzi - uważa Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Thumb 1 3 e k
Ełcki Park Naukowo-Techniczny zbiera informacje i propozycje działań niwelujących skutki epidemii koronawirusa, które może wdrożyć województwo jako dysponent środków unijnych
Thumb 1 3 starogard gda ski prezyd stankowiak
Prezydent Starogardu Gdańskiego nie widzi możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja br. w sposób bezpieczny. Moim obowiązkiem jest przede wszystkim dbanie o dobro mieszkańców – pisze.
Thumb 1 3 raport dnia 5 0
32 tysiące maseczek przyleciało do Mławy helikopterem w ramach akcji obywatelskiej #MaseczkidlaPolski. Straż miejska ogłasza komunikat w trzech językach w związku z epidemią.
Thumb 1 3 ciechan w k.kosi ski
Prezydent Ciechanowa poinformował Państwową Komisję Wyborczą o braku możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich w mieście ze względu na stan epidemii, a także odmowę pracowników.
Thumb 1 3 g og w prezydent rafael rokaszewicz
Całe to zamieszanie odwraca naszą uwagę od epidemii i zabiera energię tak potrzebną do walki z wirusem. A dziś powinniśmy WSZYSCY skupić się na walce o zdrowie i życie naszych mieszkańców.
Thumb 1 3 b dzin fb k
Podjąłem decyzję, iż nie podpiszę stosownych dokumentów w sprawie wyborów - nie zamierzam narażać zdrowia i życia tysięcy ludzi - oświadczył w niedzielę prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.
Thumb 1 3 cieszyn pixa
Samorządy Lokalne Powiatu Cieszyńskiego występują do premiera o ponowną analizę wprowadzonego obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla osób, które przekraczają granice w związku z wykonywana pracą.
Thumb 1 3 1
Radomscy przedsiębiorcy założyli platformę internetową Antywirus Biznesu, na której będą dzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami w sytuacji kryzysowej.
Thumb 1 3 wyszk w
Apel do rządu, a także parlamentarzystów i Krajowej Izby Gospodarczej o wsparcie pracowników i pracodawców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z epidemią wystosował burmistrz Wyszkowa
Thumb 1 3 olsztyn
Władze chińskiego miasta Weifang wspomogą Olsztyn w działaniach ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do miasta mają trafić maseczki i specjalistyczne kombinezony.
Thumb 1 3 kronawirus michael walter unsplash
27 marca, w ramach organizacji C40, zrzeszającej ponad 100 miast walczących z groźnymi zmianami klimatycznymi, odbyła się telekonferencja burmistrzów o tym, jak stawiać czoła pandemii koronawirusa.
Thumb 1 3 zawiercie koronawirus
Prezydent Zawiercia zdecydował o odwołaniu imprez masowych – Dni Zawiercia oraz majówki. Zaoszczędzone w ten sposób środki (ok. 290 tys. zł) zostaną przeznaczone m.in. na walkę z koronawirusem.
Thumb 1 3 dsc 2569
Miasto Opole podejmuje szereg działań, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom epidemii koronawirusa i ułatwić mieszkańcom funkcjonowanie w tym trudnym czasie. Prezentujemy najważniejsze z nich.
Thumb 1 3 konin pakiet dla przeds
W związku z trudną sytuacją gospodarczą wynikającą z rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa Prezydent Miasta Konina zdecydował o wprowadzeniu Konińskiego Pakietu Pomocy Przedsiębiorcom.
Thumb 1 3 kra nik  program rl  26.02.20
26 marca podczas spotkania on-line Zespołu Miejskiego z doradcami ze Związku Miast Polskich ustalono metody dalszej współpracy i konsultacji z interesariuszami.
Thumb 1 3 m awa jpg
Mława - w urzędzie miejskim bezpośrednio obsługiwane są tylko osoby rejestrujące urodzenia i zgony oraz meldujące cudzoziemców. Dokumenty mieszkańcy wrzucają do urn, które poddawane są kwarantannie
Thumb 1 3 g og w b dz odpowiedzialny
Prezydent Głogowa i wójtowie gmin prowadzą na FB akcję #BądźOdpowiedzialny. UM w Głogowie wspiera restauratorów, uruchomił specjalny telefon dla potrzebujących głogowian oraz stworzył grupę pomocową.
Thumb 1 3 zdjecie 2
Grudziądz w czasie pandemii stara się wesprzeć lokalny biznes w sytuacji, gdy cały system ekonomiczny jest zagrożony. Miasto kieruje działania do mieszkańców, pracowników szpitala i seniorów.
Thumb 1 3 26556244040 66856af032 k
Nie planujemy świąt wielkanocnych u rodziny. Nie wyjeżdżajmy. Zostańmy w domu. Musimy wytrzymać, aż pokonamy całą tę sytuację – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Thumb 1 3 reda strona
W obecnej sytuacji rośnie liczba osób potrzebujących pomocy. Przybywa osób na kwarantannie oraz osób, które straciły źródła utrzymania. Mieszkańcy Redy mogą dzielić się jedzeniem i środkami czystości
Thumb 1 3 bia ystok
W poniedziałek, 30 marca odbędzie się Białymstoku sesja Rady Miejskiej. Ze względu na stan epidemii - w sali na 400 osób, która wcześniej będzie ozonowana. Radni dostaną maseczki i rękawiczki
Thumb 1 3 gi ycko
Giżycko zachęca do wsparcia branży turystycznej poprzez nieodwoływanie rezerwacji wyjazdu, tylko zmianę ich terminu. To pomoże przetrwać na rynku hotelom, ośrodkom, pensjonatom.
Thumb 1 3 karlino maseczki
W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkanek i mieszkańców Karlina władze gminy zdecydowały o zakupie 10 tys. ochronnych maseczek wielokrotnego użytku.
Thumb 1 3 gliwice odka anie
Miasto podejmuje kolejne kroki w walce z koronawirusem. Miejski Zarząd Usług Komunalnych kupił dwa agregaty parowe, które są używane do odkażania ławek i przystanków autobusowych.
Thumb 1 3 zrzut ekranu 2020 03 20 15.57.46
Doradcy Związku Miast Polskich budują z miastem Zgierz drzewo problemów podczas warsztatów online z wykorzystaniem oprogramowania Microsoft Teams. Wszystko w ramach programu "Rozwój lokalny".
Thumb 1 3 mpk3 6 2 1
Limity pasażerów w autobusach i tramwajach, zawieszenie ważności okresowych biletów ulgowych dla uczniów i seniorów, mycie i dezynfekcja wiat - to odpowiedź MPK na zagrożenie koronawirusem.
Thumb 1 3 system ostrzegania 2020
Mieszkańcy Ciechanowa usłyszą dziś (26 marca) pierwsze głośne komunikaty głosowe informujące o zaleceniach pozostawania w domach w związku ze stanem epidemii koronawirusa.
Thumb 1 3 stra miejska
Warszawscy strażnicy miejscy podczas stanu epidemii patrolują stolicę i pilnują przestrzegania zakazu zgromadzeń. Działa też Uliczny Patrol Medyczny, który pomaga m.in. osobom bezdomnym.
Thumb 1 3 kielce mycie przystank w
Mycie i dezynfekcja kieleckich wiat przystankowych - to kolejny etap działań kieleckiego Urzędu Miejskiego zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w mieście w sytuacji pandemii koronawirusa.
Thumb 1 3 zdj cie z telekonferencji
Podczas zorganizowanej 25 marca telekonferencji mówiono o realizacji programu "Rozwój lokalny" w sytuacji stanu epidemii, a także o pracach nad tarczą antykryzysową oraz bieżących problemach miast.
Thumb 1 3 przechwytywanie
Ełk w ramach akcji #zostańwdomu umożliwił pobranie przez internet gry planszowej, która jest oparta na historii miasta. Można ją pobrać, wydrukować i grać.
Thumb 1 3 gda sk odpady
Gdańsk, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy obecnie pilnie potrzebują różnych form wsparcia, wprowadza możliwość optymalizacji kosztów w zakresie gospodarki odpadami.
Thumb 1 3 kielce
Kielce przygotowały pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, by ograniczyć skutki kryzysu wywołanego przez koronawirus. Pakiet dotyczy ulg w podatkach, czynszach i dzierżawie, odpadach komunalnych
Thumb 1 3 polkowice kolej
Polkowice podpisały list intencyjny związany z budową linii przywracającej kolei do Polkowic. Ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie procedury odbywają się drogą korespondencyjną.
Thumb 1 3 widnica ulotka
Urząd Miejski w Świdnicy przygotował 10 tysięcy ulotek informacyjnych dot. koronawirusa. W trakcie pełnienia służby przekazywać je będą mieszkańcom funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji.
Thumb 1 3 karlino pomoc wojska
Wojsko pomogło Gminie Karlino w transporcie żywności z Banku Żywności. Karlino jako jedna z pierwszych gmin w województwie zachodniopomorskim otrzymała takie wsparcie.
Thumb 1 3 marek materek
Starachowice wykorzystują najnowocześniejsze technologie, by umożliwić funkcjonowanie miasta w czasie epidemii. To element wsparcia miast członkowskich przez Związek Miast Polskich
Thumb 1 3 karta miejska
Pasażerowie, którzy w czasie zagrożenia epidemicznego zrezygnowali z podróży Warszawskim Transportem Publicznym, mogą drogą elektroniczną zwrócić się z wnioskiem o zawieszenie biletu długookresowego.
Thumb 1 3  d  epidemia
Miasto przygotowało pakiet pomocy oraz propozycje pokryzysowego wsparcia łódzkiego biznesu, obejmującego poręczenia kredytowe, kredyty, pożyczki i dotacje celowe, w sumie o wartości 10 mln zł.
Thumb 1 3 e k strona
O wsparcie samorządów gminnych w niwelowaniu gospodarczych skutków koronawirusa - z takim wnioskiem wystąpił do Premiera RP prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz
Thumb 1 3 gliwice zosta w domu
Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach przyłącza się do apeli o pomoc w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem. Prośba „Zostań w domu" skierowana do gliwiczan wyświetla się na znakach zmiennej treści.
Thumb 1 3 philips lighting poland r. judycki
W mieście zainicjowano akcję mającą pomóc lokalnym przedsiębiorcom, którzy dla dobra swoich pracownikowi i klientów zaprzestali pracy. Zakupiony bon da prawo do skorzystania z usług w innym terminie.
Thumb 1 3 sopot strona
Podwyżki czynszów, które zostały zatwierdzone dla lokali komunalnych w Sopocie, zostały zawieszone na rok. Prezydent Sopotu wyda specjalne zarządzenie w tej sprawie.
Thumb 1 3 pozna wsparcie psucholo
W związku z epidemią koronawirusa poznański ratusz zachęca do skorzystania z bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologów. Udostępnia numery telefonów i adresy mailowe instytucji świadczących pomoc.
Thumb 1 3 szk0 a pixabay
Zainicjowania koniecznych zmian w ustawach Prawo oświatowe i Karta Nauczyciela oraz pilnych zmian w obowiązujących rozporządzeniach regulujących oczekuje od ministra edukacji prezydent Świdnicy.
Thumb 1 3 ostr w apteki
Ostrowska inicjatywa dotyczy takiej zmiany krajowego prawa, aby umożliwić aptekom udzielanie zniżek i ulg na leki i produkty prozdrowotne posiadaczom lokalnych kart seniora i kart rodziny 3+.
Thumb 1 3 gorz w pakiet
Miasto, w odpowiedzi na trudną sytuację spowodowaną epidemią koronawirusa, przygotowało dla przedsiębiorców „Gorzowski Pakiet Pomocowy”, który wprowadza ulgi w spłacie podatków lokalnych.
Thumb 1 3 tychy przeds
Prezydent Tychów podjął decyzję o wprowadzeniu rozwiązań, które mają pomóc utrzymać się na rynku lokalnym przedsiębiorcom poszkodowanym przez pandemię koronwirusa.
Thumb 1 3 grafika 970x400 klowfqwibgpc785hlxs
Zaproś miasto do siebie do domu – zostanwdomu.lublin.eu. Pod takim hasłem działa strona internetowa, na której lubelskie firmy i instytucje mogą zamieścić swoje ogłoszenia.
Thumb 1 3 e k kontenery dla bezdomnych
Podczas epidemii koronawirusa dla osób bezdomnych, które nie korzystają ze schronisk stanęły specjalne kontenery na targowisku miejskim. Można się w nich ogrzać i zjeść ciepłą zupę.
Thumb 1 3 gda sk przedszkola
Zmiany w rekrutacji do szkół i przedszkoli. Rodzice nie muszą wychodzić z domu - mogą składać skany dokumentów elektronicznie lub poprzez wrzutnie dokumentów – tak jak w urzędach.
Thumb 1 3 gda sk wajda
UM udostępnił bardzo ciekawe materiały filmowe, dotyczące Andrzeja Wajdy, honorowego obywatela Gdańska. Materiały mogą być wykorzystane on-line w różnych formach edukacji szkolnej i kulturalnej.
Thumb 1 3 gda sk wsparcie przedsi biorc w
Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców. Miasto ogłosiło pierwszą część programu wsparcia.
Thumb 1 3 pozna cudzoziemcy
Cudzoziemcy przebywający w Poznaniu mogą znaleźć na miejskiej stronie informacje na temat SARS-CoV-2. Najważniejsze komunikaty zostały przetłumaczone na język ukraiński, angielski i rosyjski.
Thumb 1 3 d browa g rnicza przedsi biorcy
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy z Dąbrowy Górniczej, którzy ze względu na pandemię znaleźli się w trudnej sytuacji, mogą skorzystać ze wsparcia przygotowanego przez dąbrowski samorząd.
Thumb 1 3 ciechan w
Miasto, w ramach ograniczonych prawnie możliwości, wprowadza rozwiązania pomocowe dla ciechanowskich przedsiębiorców wobec obowiązującego stanu zagrożenia epidemicznego.
Thumb 1 3 karpacz baner poczeka
Obecna sytuacja jest bardzo ciężka dla wszystkich przedsiębiorców, szczególnie z branży turystycznej. Władze Karpacza chcą pomóc przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w mieście.
Thumb 1 3 lublin cudzoziemcy
W odpowiedzi na apel prezydent Świdnicy, Lublin informuje o podjętych działaniach, aby w sytuacji pandemii koronawirusa nie zostawiać bez pomocy cudzoziemców przebywających na terenie miasta.
Thumb 1 3 bi goraj koronawirus
W związku z pandemią koronawirusa Urząd Miasta Biłgoraja ogłosił akcję „Zakupy dla Seniora”. Na oficjalnej stronie miasta została ponadto udostępniona baza biłgorajskich lokali z jedzeniem na wynos
Thumb 1 3 facebook 02
„W obliczu panującej sytuacji potrzebujemy każdych rąk do pracy na terenie całej Polski!" - z takim apelem do rozpowszechnienia zwróciła się do nas Polska Grupa Farmaceutyczna.
Thumb 1 3 widnica prezydent fb
Beata Moskal-Słaniewska zwraca się do kolegów-samorządowców z prośbą o uwrażliwienie na los obywateli innych państw, przebywających w Polsce, którzy musieli zostać w swoich miejscach pracy.
Thumb 1 3 ruda l panorama strona
Władze Rudy Śląskiej wprowadzą pakiet ulg i zwolnień, z którego będą mogły skorzystać firmy najbardziej dotknięte kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa.
Thumb 1 3 krak w  pauza
Mając na względzie trudną sytuację właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych prezydent Krakowa podjął kroki, które ułatwią funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysie.
Thumb 1 3 kielce
Od 19 marca wchodzi w życie interwencyjny model odbioru odpadów od mieszkańców Kielc - zbiórka będzie odbywała się tylko w nocy, odbierane będą przede wszystkim odpady zmieszane i bio.
Thumb 1 3 gdynia dzi kuje
Władze Gdyni w swoim i mieszkańców imieniu dziękują lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom przychodni, farmaceutom, pracownikom służb mundurowych, pomocy społecznej, kierowcom, sprzedawcom i kurierom.
Thumb 1 3 inowroc aw seniorzy pixa
Ratusz w Inowrocławiu organizuje pomoc osobom starszym i samotnym w dokonaniu zakupów. Prezydent miasta zachęca seniorów i niepełnosprawnych do skorzystania z pomocy.
Thumb 1 3 kalisz miasto wspiera
W związku z epidemią koronawirusa władze Kalisza i Oleśnicy podjęły działania mające wesprzeć przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach należących do miasta.
Thumb 1 3 ruda l zakupy dla seniora pixa
W Rudzie Śląskiej ruszyła akcja „Zakupy dla seniora”. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem miasto uruchomiło specjalną linię telefoniczną dla osób potrzebujących pomocy.
Thumb 1 3 sopot jedzenie na wynos
Idąc za dobrym przykładem Sopotu i Gdańska, Urząd Miasta Kielce uruchomił specjalną platformę internetową dla lokalnych restauratorów: IDEA Kielce: Na Wynos, Na Dowóz.
Thumb 1 3 rumia rewitalizacja
To przełom w sprawie rewitalizacji rumskiego Zagórza. Opiewająca na ponad 11,5 miliona złotych umowa, w ramach której dzielnica zyska nowoczesną infrastrukturę, została podpisana.
Thumb 1 3 ko cierzyna centrum otwarcie
Centrum Integracji Społecznej w Kościerzynie to efekt realizacji trwającego od ponad 3 lat Zintegrowanego Projektu Rewitalizacyjnego. W ramach projektu wsparciem ma zostać objętych 45.
Thumb 1 3 sopot piasek
16 marca rozpoczęło się wybieranie nagromadzonego przy sopockim molo piasku. Sopot oraz Urząd Morski w Gdyni realizują przedsięwzięcia zabezpieczenia przeciwpowodziowego w rejonie Orłowa.
Thumb 1 3 k trzyn przedszkola
Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie zapadły trzy wyroki z powództwa niepublicznych przedszkoli przeciwko Miastu Kętrzyn. Wszystkie trzy oddalono w całości. Ich wartość to 13,5 mln złotych.
Thumb 1 3 porto
O Europejskiej Inicjatywie Miejskiej oraz o odnowionej Karcie Lipskiej mówiono podczas odbywającego się pod koniec stycznia 2020 roku Forum Miast w Porto - tematy są wciąż bardzo aktualne dla miast.
Thumb 1 3 img 4227
Miasto Lublin znalazło się w ścisłym finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W finałowej trójce obok Lublina są również rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare.
Thumb 1 3 warszawa parking ppp
Stolica podpisała umowę na projekt i budowę parkingu podziemnego w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. To pierwsza tego typu umowa na parking podziemny w Polsce.
Thumb 1 3 pierwsze wiosenne kwiaty w widnicy 6
Na powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych zakwitną wkrótce w Świdnicy bratki i stokrotki. Wkrótce zakwitną też posadzone jesienią tulipany, które zajmują obszar ponad 600 metrów kwadratowych.
Thumb 1 3 s upsk bulwary nad s upi
Przebudowa bulwarów rzeki Słupi to przedsięwzięcie, które swoją rozpiętością tematyczną branż przerasta największy dotychczas zrealizowany projekt polegający na budowie trzech etapów słupskiego ringu.
Thumb 1 3  d odpracownia dugu czynsz
524 lokatorów mieszkań komunalnych odpracowało w sumie 2,5 mln zł długów czynszowych. W ten sposób nie tylko odrobili zaległości, ale jednocześnie wielu zdobyło nową pracę i dźwignęło się z kryzysu.
Thumb 1 3 19
Do pracy nad PRL i PRI Żary zaprosiły interesariuszy miasta - 28 lutego zorganizowano dwa spotkania mające na celu zaangażowanie do współpracy przy budowie nowej ścieżki rozwoju miasta.
Thumb 1 3 krak w str
Aby uregulować działalność platform internetowych oferujących najem krótkoterminowy, konieczne jest wypracowanie jednolitego prawodawstwa w ramach UE – tak uważa Kraków i 21 innych miast europejskich.
Thumb 1 3 lublin strona
Lublin dołączył do grona Miast Historycznych 3.0 – projektu, w którym bierze udział 15 miast turystycznych, a wśród nich m. in. Edynburg, Budapeszt, Gdańsk, Lwów, Poznań, Tbilisi, Toruń czy Wrocław.
Thumb 1 3 kielce slar ysko ostrowiec
Prezydenci Kielc, Ostrowca, Starachowic i Skarżyska-Kamiennej łączą siły, aby wspólnie zabiegać o sprawy, które ich łączą. Sprawy ważne dla rozwoju lokalnych społeczności i małych ojczyzn.
Thumb 1 3 innowacyjny samorz d.1
26 lutego br. w Warszawie wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy PAP. Laureatami zostały m.in. miasta: Gdynia, Ciechanów, Grodzisk Mazowiecki.
Thumb 1 3 ustka na gie dzie
21 lutego br., w obecności przedstawicieli Giełdy Papierów Wartościowych, Miasto Ustka oficjalnie zadebiutowało na rynku Catalyst. Wprowadziło na rynek Catalyst obligacje wartości 10 mln złotych.
Thumb 1 3 racib rz strategia
Wkrótce ruszą prace nad Strategią Rozwoju Miasta Racibórz na kolejne lata. Miasto wraz z Powiatem Raciborskim zorganizowały konferencję pt. „Praktyka zarządzania strategicznego rozwojem gminy”.
Thumb 1 3 polskie pieni dze
- Rządowa reforma uderza w lokalne budżety mocniej, niż przewidywano - pisze Anna Cieślak w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Potwierdza tym samym przewidywania i ostrzeżenia Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 tychy now miasto partnerskie
Samorząd Tychów podpisał umowę o partnerstwie z niemieckim Oberhausen. Miasta chcą współpracować w zakresie kultury, oświaty, sportu oraz gospodarki.
Thumb 1 3 nowa s l rondo w tyszkiewicza
Radni Nowej Soli zdecydowali o nadaniu jednemu z rond imienia: „Rondo Wadima Tyszkiewicza Prezydenta Miasta (2002-2019)” jako uhonorowaniu czterech kadencji w których nastąpił dynamiczny rozwój miasta
Thumb 1 3 przemy l
W miastach trwają intensywne prace wspólnie z doradcami ze Związku Miast Polskich nad diagnozą potrzeb mieszkańców w związku z programem „Rozwój Lokalny”.
Thumb 1 3 ostrow w strona
Ostrów Wielkopolski wprowadził jako pierwsze miasto w Polsce Rewitalizacyjny Budżet Obywatelski. W jego wyniku w 2020 roku będzie realizowanych 5 zadań z zakresu rewitalizacji społecznej.
Thumb 1 3 cz stochowa parlamentarzy ci
Prezydent Częstochowy z parlamentarzystami rozmawiał m.in. o efektach działań miasta w 2019 r., rozwoju gospodarczym i barierach prawnych z nim związanych i sytuacji finansowej polskich samorządów.
Thumb 1 3 elbl g euroregion
Polska strona przejęła prezydencję w Euroregionie Bałtyk, międzynarodowej sieci, skupiającej przedstawicieli samorządów z 9 regionów. Przez najbliższy rok jej Prezydentem będzie prezydent Elbląga.
Thumb 1 3 rynek
Zmiany prawa w zakresie geodezji i kartografii oraz sprawy związane z samorządem zawodowym geodetów były głównymi tematami posiedzenia Komisji w Gliwicach 21 lutego 2020 roku
Thumb 1 3 sit
Turniej Innowacji Społecznych (SIT), organizowany przez Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wyróżnia i wspiera najlepszych europejskich przedsiębiorców działających w sferze społecznej.
Thumb 1 3 mszczon w park wodny
20 lutego bramy Suntago Wodny Świat w podmszczonowskiej Wręczy przekroczyli pierwsi odwiedzający. To największy, kryty park wodny w Europie i największa inwestycja w regionie.
Thumb 1 3  d deklaracja o metropoli
Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z regionu łódzkiego podpisali deklarację w sprawie utworzenia Metropolii Łódzkiej. Ma ona być zrzeszeniem 27 gmin z czterech powiatów.
Thumb 1 3 krakow respect
Wiosną krakowscy turyści na swoich telefonach zobaczą specjalny komunikat. Na ich wyświetlaczach pojawi się informacja o tym, co mogą robić, a czego się wystrzegać podczas pobytu w mieście.
Thumb 1 3 piotrk w tryb remonty kamienic
Rokrocznie w Piotrkowie przybywa wyremontowanych budynków. Część z nich to także nieruchomości prywatne. Właśnie z myślą o właścicielach takich kamienic organizowany jest konkurs „Nowa Elewacja”.
Thumb 1 3 nak o
W miastach wybranych do II etapu programu „Rozwój lokalny” trwają prace nad przygotowaniem wniosku z pomocą doradców ZMP - warsztaty, mapowanie interesariuszy oraz tworzenie nowej ścieżki rozwoju.
Thumb 1 3 smog rybnik pixa
Cykl akcji informacyjno-edukacyjnych pod hasłem [E]Misja - ZERO SMOGU!, adresowanych m.in. do najmłodszych mieszkańców Kielc, rozpocznie w przyszłym tygodniu Urząd Miasta Kielce wraz ze Strażą Miejską
Thumb 1 3 krotoszyn 3
Zespół ekspertów OECD rozpoczął serię 3 wizyt w grupie 10 reprezentatywnych JST. Chodzi o przeprowadzenie wywiadów pogłębiających dane otrzymane z kwestionariusza nt. stanu zarządzania w samorządach.
Thumb 1 3 gda sk  warszawa
Prezydenci 16 europejskich miast i obszarów metropolitalnych, w tym Gdańska i Warszawy, apelują do władz UE o lepsze wykorzystanie środków finansowych na walkę ze skutkami zmian klimatycznych.
Thumb 1 3 kr1
Polscy samorządowcy, w tym delegaci wyłonieni przez ZMP, wzięli udział w trwającej od 11 do 13 lutego br. pierwszej sesji plenarnej nowej kadencji Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
Thumb 1 3 kra nik pl
W 54 miastach zakwalifikowanych do II etapu do programy „Rozwój lokalny” trwają intensywne prace nad dokumentami potrzebnymi do sporządzenia aplikacji. W procesie tym pomagają doradcy ZMP.
Thumb 1 3 gda sk
Po latach starań, w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, będzie funkcjonował wspólny, zintegrowany, bilet na pojazdy transportu publicznego.
Thumb 1 3 niepe nosprawno
Ruszyły zapisy na konsultacje związane z dofinansowaniem projektów grantowych, służących realizacji usług transportowych door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.
Thumb 1 3 lo 1
180 uczniów wzięło udział w Lekcjach Obywatelskich. Jak funkcjonuje samorząd, czym zajmuje się prezydent, a czym miejscy radni - na te pytania siódmioklasistów odpowiadała prezydent miasta.
Thumb 1 3 wykres
Z komunikatu CBOS „Oceny działalności parlamentu, prezydenta i władz lokalnych” ze stycznia 2020 roku wynika, że praca samorządowców spotyka się wciąż z aprobatą zdecydowanej większości Polaków.
Thumb 1 3 mieciarka fot epe
Utworzenie Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami - to efekt rozmów władz Miasta Kielce oraz gmin powiatu kieleckiego. Z propozycją takiej formy partnerstwa wystąpił prezydent Kielc.
Thumb 1 3 puck strona
Główne uroczystości nawiązujące do 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem odbędą się tradycyjnie w Pucku. Na Pomorzu rok 2020 jest punktem kulminacyjnym obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości
Thumb 1 3 bydgoszcz best destination
Bydgoszcz znalazła się wśród 10 najlepszych europejskich celów podróży 2020. To jedyne polskie miasto, które nominowane zostało do udziału w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu.
Thumb 1 3 tychy plastik
Koniec z jednorazowymi plastikowymi sztućcami, kubkami czy talerzykami. Rezygnujemy też z zamawiania plastikowych butelek z wodą – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Thumb 1 3 ko cierzyna 100 lat
Sto lat temu do Kościerzyny przybyła niosąca wolność armia generała Hallera. Po 148. latach pruskiego zaboru miasto wróciło do Polski. Kościerzacy tłumnie uczcili rocznicę tamtych wydarzeń.
Thumb 1 3 gliwice autobusy
Dziesięć elektrycznych elektrobusów wyjedzie na gliwickie ulice w 2022 r., powstaną też elektryczne stacje doładowania. PKM podpisał właśnie umowę na dofinansowanie z UE na kwotę 27 mln zł.
Thumb 1 3  d wsparcie dla nauczycieli
W ślad za „prezentami”, jakie rząd rozdaje nauczycielom nie idą, niestety pieniądze na ten cel dla samorządów. W efekcie łódzki samorząd musi wygospodarować w budżecie 43 mln na sfinansowanie podwyżek
Thumb 1 3 wroc aw swiatowy wroclaw
Program Światowy Wrocław propaguje szacunek, tolerancję i zrozumienie. Dla wrocławskich szkół i przedszkoli przygotowano konspekty zajęć, a do programu może dołączyć każda placówka.
Thumb 1 3 sosnowiec in vitro
Sosnowiec po raz kolejny objął wsparciem finansowym mieszkańców miasta borykających się z problemem niepłodności. Do tej pory dzięki sosnowieckiemu programowi in-vitro na świat przyszło 14 dzieci.
Thumb 1 3 o wiata zmp
Sopot przeprowadzi diagnozę dotyczącą profilaktyki szkolnej i skali zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży. Oceniona zostanie skuteczność działań profilaktycznych prowadzonych w szkołach.
Thumb 1 3 img 4725
Rada Miejska Wałbrzycha przyjęła uchwałę, która całkowicie zakaże sprzedaży w sklepach i hurtowniach torebek na zakupy z tworzywa sztucznego. Jest to pierwsza tak daleko idąca inicjatywa w Polsce.
Thumb 1 3 metropolia wawa  kopia
Celem akcji „Segregujemy? Płaćmy o połowę mniej!” jest uzyskanie 50-procentowego dofinansowania z budżetu państwa do ponoszonych przez mieszkańców opłat za odpady segregowane.
Thumb 1 3 logo cemr
Od 6 do 8 maja 2020 roku w Innsbrucku będzie trwał Kongres CEMR pod hasłem: „Działania lokalne. Globalna zmiana. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju.” Zapraszamy do aktywnego udziału!
Thumb 1 3 miasta zag bia deklaracja
Przedstawiciele 29 samorządów oraz koncernu KGHM Polska Miedź SA podpisali 30 stycznia br. „Deklarację na Rzecz Rodziny w Zagłębiu Miedziowym”. Chcą wspólnie przeciwdziałać kryzysowi demograficznemu.
Thumb 1 3 ciep ownictwo
Spółki ciepłownicze z Bydgoszczy i Lublina otrzymały z Europejskiego Banku Inwestycyjnego kredyty na sumę 200 mln zł na modernizację sieci, przyłączenie nowych odbiorców i budowę nowych źródeł ciepła.
Thumb 1 3 dsc 7236
25 i 26 stycznia br. we Wrocławiu odbyły się kolejne warsztaty w ramach inicjatywy DiverCity4 - wzięli w nich udział eksperci z obszarów środowisko i polityka senioralna.
Thumb 1 3 agata grzegorczyk 4
Dzięki nowej umowie z Energą Oświetlenie Sp. z o.o. Gdynia nie tylko zwiększy liczbę nowoczesnych opraw LED, ale też zmodernizuje i doposaży infrastrukturę świetlną na terenie całego miasta.
Thumb 1 3 opieka zdrowotna 2
W trosce o obłożnie chorych i ich rodziny Sopot planuje budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który stacjonarnie, całodobowo i profesjonalnie zajmie się przewlekle chorymi sopocianami.
Thumb 1 3 opole  wsparcie edukacji
Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji powstanie z połączenia Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Thumb 1 3 nowe osiedla deweloperskie park chopina
Miasto otrzyma dofinansowanie z WFOŚiGW w wysokości 9 426 496,35 zł na realizację dwóch projektów poprawiających efektywność energetyczną w budynkach mieszkalnych.
Thumb 1 3 3t
Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego i Związku podczas konferencji prasowej 23 stycznia zachęcali dawców do rejestracji potencjalnych komórek macierzystych krwi i szpiku, sami dając dobry przykład...
Thumb 1 3 ciechan w ochrona depozyt w
Prezydent Ciechanowa zwrócił się do Ministra Finansów w sprawie rozpoczęcia prac legislacyjnych nad wprowadzeniem ochrony prawnej dla środków finansowych zgromadzonych przez JST na kontach bankowych.
Thumb 1 3 cemr wybory
Obradujący 23 stycznia w Orleanie Komitet Polityczny CEMR wybrał nowe władze europejskiej organizacji samorządowej, zrzeszającej związki krajowe z 41 państw (w tym ZMP i ZPP z Polski).
Thumb 1 3 e k eck
W ciągu najbliższych dwóch lat Ełckie Centrum Kultury będzie realizowało projekt, którego celem jest m.in. ożywienie współpracy pomiędzy mieszkańcami Ełku i Sowiecka (Obwód Kaliningradzki).
Thumb 1 3 sosnowiec egzotarium 2
Sosnowieckie Egzotarium zmieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej. Sosnowiecki magistrat po raz drugi ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy.
Thumb 1 3 k pno 100 lat w pl
17 stycznia na kępińskim Rynku dźwiękiem syren i wystrzałem armatnim rozpoczęły się oficjalne uroczystości inaugurujące 100-lecie Powrotu Kępna do Macierzy.
Thumb 1 3 bydgoszcz 100 lat w polsce
Tłumy bydgoszczan uczestniczyły w obchodach 100-lecia powrotu miasta do Polski. Z tej okazji na Starym Rynku odbyła się wyjątkowa inscenizacja historyczna zakończona wspólnym polonezem.
Thumb 1 3 toru powr t do wolnej
W tych dniach Toruń świętował 95. rocznicę wyzwolenia spod zaboru pruskiego. 18 stycznia 1920 r. Toruń, po przeszło stu latach zaboru pruskiego, znowu stał się miastem polskim.
Thumb 1 3 skawina smog pixa
20 stycznia w szkołach podstawowych w Skawinie rozpoczęły się bezpłatne badania spirometryczne, które mają sprawdzić wpływ smogu na zdrowie dzieci. To największe tego typu badanie w Polsce.
Thumb 1 3 europejski stadion kultury
Jak co roku prosimy miasta członkowskie ZMP o wypełnienie ankiety na temat najważniejszych wydarzeń, które zamieścimy w kalendarzu na stronie Związku - zachęcamy do skorzystania z tej formy promocji.
Thumb 1 3 leszno 100 lat zabytki leszno pl
Leszno świętuje z okazji 100-lecia powrotu miasta do macierzy. To ważne dni dla wszystkich mieszkańców. Obchody najważniejszego święta miasta rozpoczęły się 14 stycznia i potrwają do 21 stycznia.
Thumb 1 3 k dzierzyn ko le bez plastiku
Od nowego roku Kędzierzyn-Koźle zrezygnował z plastiku. Zarządzenie dotyczy nie tylko urzędu miasta, ale także szkół, instytucji kultury, bibliotek, obiektów sportowych i miejskich spółek.
Thumb 1 3 nowa s l wa y
Wody Polskie w ciągu trzech lat wybudują 7 km wałów przeciwpowodziowych na terenie Nowej Soli, co dopełni zabezpieczenia miasta przed nadejściem wielkiej wody. Wały będą chronić 43,5 tys. mieszkańców
Thumb 1 3 panorama7
Ministerstwo Rozwoju przekazuje prezentację dotyczącą przyszłości programu Mieszkanie+.
Thumb 1 3 opole  who
Miasto Opole zostało przyjęte do prestiżowej światowej sieci „Miast Przyjaznych Starzeniu” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Thumb 1 3 gorz w  cezib
Rusza budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie - w zrewitalizowanych obiektach poszpitalnych powstaje miejsce, gdzie będzie możliwe kształcenie zawodowe na różnych poziomach.
Thumb 1 3 gda sk pierwsza rocznica mierci
Uroczystość w pierwszą rocznicę śmiertelnego zbrodniczego ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z 13 stycznia 2019 r. rozpoczęła się o godz. 19.40, biciem dzwonów w kościołach Śródmieścia.
Thumb 1 3 an 8781
Jacek Kurski przegrywa w sądzie z Miastem Gdańsk. TVP ma przeprosić Miasto Gdańsk i zapłacić 50 tys. zł. Dodatkowo Telewizja Polska z powodu naruszenia dóbr osobistych miasta ma zamieścić oświadczenie
Thumb 1 3 gda sk aleja
13 stycznia uroczyście nadano imię alei Pawła Adamowicza, inwestycji, która powstawała pod roboczą nazwą Nowa Bulońska Północna. Upamiętniono pierwszą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Gdańska.
Thumb 1 3 l ski zwi zek gmin konwent 9 01 2020
O polityce energetycznej kraju i regionu oraz realnej transformacji sektora energetyki debatowało ponad stu samorządowców z województwa śląskiego. Postanowili upomnieć się o środki na transformację.
Thumb 1 3 b dzin festiwal 2020 foto mfkip pl
26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – największy tego typu przegląd w Europie - tradycyjnie odbył się w Będzinie.
Thumb 1 3 piekary l wodomierze
MPWiK w Piekarach Śląskich jest pierwszym w Polsce, które wprowadziło na miejską skalę system zbierania danych z wodomierzy oparty na komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu.
Thumb 1 3 gazowe ogrzewa nie
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zainicjowała grupę zakupową dla wspólnego zakupu gazu. W przedsięwzięciu tym uczestniczyło 25 gmin, które zaoszczędzą w ten sposób nawet ok. 3 mln zł.
Thumb 1 3 krak w stronaaa
Prestiżowy amerykański dziennik „New York Times” umieścił Kraków w corocznym rankingu 52 miejsc do odwiedzenia. Zostało docenione nie tylko za bogatą historię, kulturę i architekturę.
Thumb 1 3 e k foto strona
W opinii ełckiego samorządu, rząd powinien zapewnić w budżecie państwa środki finansowe na pokrycie nadkładanych na samorządy zadań, w tym przede wszystkim z zakresu utrzymania oświaty.
Thumb 1 3  d  metropolia
Senacka komisja ustawodawcza zdecydowała o złożeniu do marszałka Senatu wniosku w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie łódzkiej metropolii. Decyzja zapadła bez głosu sprzeciwu.
Thumb 1 3 gdynia sie 5g
Na mocy porozumienia zawartego między Gdynią a siecią komórkową Play zostanie uruchomiona największa na skalę krajową sieć 5G. Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, które skorzysta z takiej sieci.
Thumb 1 3 krosno etnocentrum fb
Co można zrobić z zabytkowym, niszczejącym budynkiem starego dworca kolejowego? W Krośnie zlokalizowano w nim Etnocentrum, tworząc miejsce, w którym prezentowane jest lokalne dziedzictwo kulturowe.
Thumb 1 3 wybory um gliwice
W niedzielę 5 stycznia mieszkańcy obu miast po raz kolejny pokazali, jak wielkim zaufaniem cieszą się tu obecni senatorowie. Ich kandydaci odnieśli miażdżący sukces i wygrali już w pierwszej turze.
Thumb 1 3 nowa ruda o.tokarczuk w ratuszu
Samorząd Nowej Rudy ustanowił rok 2020 rokiem Olgi Tokarczuk. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla od wielu lat jest związana z miastem. Od 2009 roku jest Honorową Obywatelską Nowej Rudy.
Thumb 1 3 wa brzyska rada kobiet
Jak spędzamy wolny czas, a jak chciałybyśmy go spędzać? Rada Kobiet, działająca przy Prezydencie Miasta Wałbrzycha Romanie Szełemeju, przygotowała ankietę dla wałbrzyszanek.
Thumb 1 3 tarnowskie g ry cie ki rowerowe
48 mln zł otrzyma miasto na rozbudowę centrum przesiadkowego oraz budową infrastruktury rowerowej. Powstanie m.in. 28,2 kilometrów dróg rowerowych i pieszych oraz tunel pieszo-rowerowy.
Thumb 1 3 floriany
Strażacy ochotnicy mogą zgłaszać do 15 marca swoje społeczne projekty do Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z Udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2020.
Thumb 1 3 gda sk rocznica p.adamowicz
Za kilka dni minie pierwsza rocznica tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Miasto Gdańsk przygotowuje specjalny program wydarzeń, zapraszając na nie samorządowców z całej Polski.
Thumb 1 3 tychy wybajem biur
W Tychach rusza nowy program „Klucz do biznesu”. Ma pomóc przedsiębiorcom startującym z biznesem lub prowadzącym działalność nie dłużej niż 5 lat w wynajęciu lokalu na siedzibę firmy.
Thumb 1 3 gliwice centrum przesiadk
Na dawnych terenach pokolejowych w centrum Gliwic powstanie nowoczesne Centrum Przesiadkowe. Będzie jedną z największych i najważniejszych inwestycji. Wprowadzi nową jakość do krajobrazu miasta.
Thumb 1 3 ostr w nowe centrum aktywno ci
Zmodernizowana Sala Sesyjna wraca do życia, ale już w nowej formule - jako Centrum Aktywności Lokalnej. Będą mogły bezpłatnie korzystać z niego m.in. stowarzyszenia czy organizacje społeczne.
Thumb 1 3 ciechan w alkoh pixa
Prezydent Ciechanowa zwrócił się do ministra zdrowia o umożliwienie gminom przeznaczania dochodów z tytułu sprzedaży napojów alkoholowych o objętości do 300 ml na inwestycje w infrastrukturę szkolną.
Thumb 1 3 m.kuder w.kamin ski 12
Centrum Raciborza ma zostać objęte parkiem kulturowym. Uchwałę o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu” podjęła Rada Miasta 19 grudnia.
Thumb 1 3 czerwinsk strona
Na mapie Polski od 1 stycznia 2020 roku pojawią się cztery nowe miasta. Wszystkie miały już wcześniej status miast. Ponadto, kilka gmin zmieni swoje granice.
Thumb 1 3 wyszk w strona.jpg
Burmistrz Grzegorz Nowosielski w ciekawym wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP opowiada o wzorcowej realizacji jednej z najciekawszych strategii rozwoju Wyszkowa.
Thumb 1 3  d teleopieka
Łódzcy seniorzy będą mogli bezpłatnie skorzystać z kompleksowej zdalnej opieki medycznej. Pacjenci z problemami kardiologicznymi będą monitorowali swój stan zdrowia w domu.
Thumb 1 3 tychy szczepienia
Dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia będą dostawały podczas rekrutacji do przedszkoli dodatkowe punkty. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie przyjęła jednogłośnie Rada Miasta Tychy.
Thumb 1 3 warszawa pakt wolnych miast
Prezydenci Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Warszawy podpisali Pakt Wolnych Miast. Zobowiązali się w nim bronić wartości demokratycznych i wspólnie zabiegać o dotacje europejskie dla swych samorządów.
Thumb 1 3 gda sk aleja adamowicza
Uchwałę poparła zdecydowana większość Rady Miasta Gdańska: ulica Nowa Bulońska otrzymała imię alei Pawła Adamowicza. Budowa żywo interesowała prezydenta, ostatni raz był na niej 7 grudnia 2018 r.
Thumb 1 3 autor  itdotum bez komino w
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało informację o wyborze wniosków (zarysów projektów) do II etapu naboru w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 centrum pkz 026
Radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2020 rok przedstawiony przez prezydenta Dąbrowy Górniczej Marcina Bazylaka. Po stronie wydatków największa pula przeznaczona będzie na oświatę i wychowanie
Thumb 1 3 sopot uzdrowiska
Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju na spotkaniu z samorządowcami reprezentującymi gminy uzdrowiskowe poinformowali o wycofaniu się ministerstwa z pomysłu likwidacji opłaty uzdrowiskowej.
Thumb 1 3 tarn w dworzec
Tarnowski dworzec otrzymał nagrodę publiczności w plebiscycie na „Dworzec Roku 2019”. Decyzją jury Dworcem Roku 2019 wybrany został obiekt w Rudzie Śląskiej Chebziu.
Thumb 1 3 gdynia jako c zycia
Spośród analizowanych ćwierć miliona miast na świecie, Gdynia – jako jedyne miasto z Polski znalazła się w gronie najlepszych 22. Zdobyła trzecie miejsce w konkursie nagradzającym za jakość życia.