Aktualności - Z miastami i dla miast
3 lutego br. w Muzeum Miasta Malborka odbyły się warsztaty dotyczące budowania spójnego produktu turystycznego dla Żuław. Warsztat zrealizowano w ramach projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus we współpracy z ekspertami Związku Miast Polskich.
17 lutego br. na ekrany wejdzie kolejny film, którego sceny powstawały w plenerach Lublina. „Dziewczyna i kosmonauta” to obraz z gatunku science fiction, wyprodukowany dla platformy Netflix.
Orientarium Zoo Łódź zostało nagrodzone na gali International Property Awards. Ogród zoologiczny został doceniony aż w dwóch kategoriach: Leisure Architecture oraz Public Service Architecture. Obiekt został uznany za najlepszy projekt na świecie.
W najbliższym czasie rozpocznie się budowa Centrum Kultury Ruczaj przy ul. Przyzby. Inwestycja została podzielona na pięć etapów, ostatni zakończy się w 2025 r. 1 lutego, podpisano umowę na budowę Centrum.
W mieście rozpoczęła się realizacja największej inwestycji w historii sopockiego budownictwa komunalnego. Przy ul. Smolnej powstanie prawie 100 nowych mieszkań komunalnych „pod klucz”.
W trakcie Forum Partnerstwa Samorządowego UE-Ukraina w Wojnowicach pod Wrocławiem ukraińscy, polscy i niemieccy samorządowcy zainicjowali 17 samorządowych partnerstw. Zawarto także porozumienia na temat dalszej potencjalnej współpracy.
PortalSamorzadowy.pl przygotował zestawienie najpopularniejszych prezydentów w mediach społecznościowych. Aktywny, zaangażowany, obecny - taki powinien być samorządowiec w social mediach – czytamy na Portalu.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji Samorządowego Kongresu Finansowego, który odbędzie się 3-4 kwietnia w Sopocie, brzmi „Samorządy wobec multikryzysów i wyzwań rozwoju”. Miasta członkowskie ZMP mają bezpłatny udział dla 1 przedstawiciela.
Trwa realizacja projektu finansowanego z funduszy norweskich. Wodny plac zabaw, skatepark, tężnie solankowe, a także szereg ciekawych spotkań i wydarzeń dedykowanych m.in. młodzieży, studentom oraz seniorom – to tylko część projektów.
Podczas konsultacji z mieszkańcami, często padają prośby o dużą liczbę nasadzeń. Jeśli to jest możliwe, miasto stara się te prośby realizować, a przy okazji dba o istniejącą już zieleń.
W imieniu organizatorów konkursu zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących tematyki konkursu partnerstwa Horyzont Europa Driving Urban Transition w roku 2023.
229 głosów przeciw, 217 głosów za – w ubiegłym tygodniu sejm odrzucił projekt pomorskiej ustawy metropolitalnej, nie wprowadzając jej do porządku obrad. Przeciwko utworzeniu metropolii trójmiejskiej głosowali posłowie rządowej koalicji.
Nowa elektryczna śmieciarka ma umożliwić Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Rumi realizację różnych zadań w sposób bardziej przyjazny mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Docelowo pojazd będzie obsługiwać kilka tras.
Gmina Władysławowo podpisała umowę na budowę węzła integracyjnego. Inwestycja ma poprawić efektywności transportu publicznego, a tym samym zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z transportu zbiorowego. Obecnie trwa faza projektowa inwestycji
Warszawa zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do miasta najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom. Przez najbliższe trzy miesiące potrwają konsultacje społeczne z mieszkańcami.
W Centrum Lublina powstaje Baobab – nowa przestrzeń służąca integracji, miejsce wymiany doświadczeń, realizacji projektów, rozmów, a przede wszystkim spotkań migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń, mieszkańców i mieszkanek Lublina.
10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie. Urodzinowy bal, uroczysta sesja Rady Miasta, oprowadzania po muzealnych zakamarkach i wystawach – to tylko część wydarzeń, które odbędą się z okazji 97. urodzin Gdyni.
W grudniu 2022 r. Włocławek zakończył program „Ciepło Cię widzieć". Była to odpowiedź miasta na kryzys energetyczny i związane z nim obawy społeczne. Teraz przekazuje innym samorządom rekomendacje, jakie wypracowano w trakcie realizacji projektu.
Jedenasta edycja naboru inicjatyw lokalnych w Katowicach przyniosła 139 pomysłów mieszkańców, które będą realizowane w 2023 roku. Obok budżetu obywatelskiego to kolejne popularne narzędzie, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.
Centrum Komunikacyjne Hrubieszowa oraz Hrubieszowski Dom z Klimatem są tematem wystawy prac studentów i profesorów Politechniki Krakowskiej - partnera projektu pn. „Rozwój Lokalny Hrubieszowa - od partycypacji do realizacji”.
Według Zgromadzenia Ogólnego ONZ powszechnym prawem człowieka jest dostęp do czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska. W tę ideę wpisuje się hasło tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”.

Dokumenty

Pobierz
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Wyborczy
Pobierz
inne
Zaproszeni na spotkanie informacyjne 25 stycznia 2023 r.
Pobierz
inne
Program-FRL-32
Pobierz
inne
Zaproszenie - miasto NIE ZMP-2

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!