Aktualności z tematu - „Światowe Forum Miejskie w Katowicach (WUF11)”
„Narzędziownik dla społeczności lokalnych”, będący częścią programu „Plan Działań dla Miast. Modelowa lokalność”, to internetowa encyklopedia i platforma wymiany wiedzy o mieście. Może realnie wpłynąć na zwiększenie poziomu partycypacji społecznej.
Dyrektor Związku Miast Ukrainy w liście do Prezesa ZMP podkreśla, jak wiele ważnych i potrzebnych Ukrainie rozmów i działań podjęto dzięki udziałowi delegacji ZMU w Światowym Forum Miejskim w Katowicach oraz na stoisku miast.
Niemal dwa tygodnie do zakończeniu Światowego Forum Miejskiego w Katowicach zapraszamy do obejrzenia wideo relacji z obecności naszych miast, a także Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Ukrainy na WUF.
Dzień Ukraiński był wyjątkowym wydarzeniem na stoisku miast w strefie URBAN EXPO podczas niedawnego Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Zapraszamy na film opowiadający o tamtym wyjątkowym dniu.
Zachęcamy do przeczytania artykułu Andrzeja Porawskiego, dyrektora Biura ZMP pt. Miasta świata w Katowicach, który ukazał się w „Rzeczpospolitej Życie Regionów” 4 lipca br.
W Forum uczestniczyło ponad 10 tys. osób, a dodatkowo 6 tys. wzięło w nim udział zdalnie. W blisko 500 sesjach debatowało ponad 700 panelistów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia, które odbywały się na naszym specjalnym stoisku miast.
30 czerwca na stoisku miast na Światowym Forum Miejskim gościł Tomasz Robaczyński, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, który w rozmowie z Andrzejem Porawskim, dyrektorem Biura ZMP mówił o instrumentach finansowania rozwoju miast.
Przedstawiciele miast i eksperci rozmawiali podczas Światowego Forum Miejskiego o sposobach pozyskiwania funduszy na finansowanie rozwoju. Spotkanie było wielką inspiracją i okazją do poznania skutecznych rozwiązań i doświadczeń.
Ostatniego dnia trwania Światowego Forum Miejskiego m.in. poznaliśmy doświadczenia miast uczestniczących w programie URBACT - Global Goals For Cities, rozmawialiśmy o finansowaniu rozwoju miast i o przyszłych wyborach samorządowych.
O przesunięciu kadencji samorządowej z jesieni 2023 na wiosnę 2024 podczas briefingu prasowego na stoisku miast mówili: Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP i Rafał Wróbel, radca prawny.
29 czerwca panele odbywające się na stoisku miast na Światowym Forum Miejskim zdominowały tematy związane z zielonymi i ekologicznymi miastami. Rozmawialiśmy też o termicznym przetwarzaniu odpadów.
Wczoraj na wspólnym stoisku miast w strefie URBAN EXPO miała miejsce uroczystość wręczenia Złotej Odznaki Krajowej Izby Gospodarki Odpadami z Diamentem prezydentowi Katowic, Marcinowi Krupie.
W środę zorganizowaliśmy na stoisku miast na WUF dzień środowiska. Miasta prezentowały swoje doświadczenia w działaniach na rzecz środowiska, rozmawiano także o finansowaniu zielonych miast i ochrony środowiska miejskiego.
W kolejnym naszym filmie samorządowcy z miast mówią o inspiracjach, jakie czerpią ze spotkań podczas Światowego Forum Miejskiego oraz o sposobach na zapewnienie niższych cen za ciepło dla mieszkańców.
O roli mediów społecznościowych, ich przyszłości, a także o tym, jak mieszkańcy postrzegają komunikację społeczną samorządów i mediów lokalnych rozmawialiśmy podczas panelu trzeciego dnia Światowego Forum Miejskiego
W relacji wideo z drugiego dnia Światowego Forum Miejskiego i wydarzeń, w których biorą udział polskie miasta, pokazujemy m.in. migawki ze wspólnego Zgromadzenia Ogólnego ZMP i Rady Unii Metropolii Polskich.
Delegaci ZMP obecni na Zgromadzeniu Ogólnym Związku 28 czerwca rozpoczęli wraz z przedstawicielami rządu debatę na temat Krajowej Polityki Miejskiej oraz sposobów jej wdrażania w codzienne funkcjonowanie naszych miast.
Podczas Światowego Forum Miejskiego gościmy w Katowicach na wspólnym stoisku i na obradach Forum delegację Związku Miast Ukrainy. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzeń podczas Dnia Ukraińskiego.
Wtorek na wspólnym stoisku miast w strefie URBAN EXPO był Dniem Ukraińskim. Gościliśmy merów ukraińskich i burmistrzów oraz prezydentów polskich miast, odwiedził samorządowców także premier Jerzy Buzek.
Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu z pierwszego dnia Światowego Forum Miejskiego. Ponad 22 tysiące osób z 174 państw gości w tych dniach w Katowicach. Przedstawiciele polskich miast uczestniczą w specjalnych wydarzeniach na wspólnym stoisku.
Za nami pierwszy dzień Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Wiele działo się tego dnia na stoisku miast, na które wspólnie zaprosiły Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Ukrainy.
Zapraszamy na panel dotyczący „Raportu Gościnna Polska 2022+” przygotowanego przez Fundację WiseEuropa oraz zapowiedzi serii najnowszych raportów, dotyczących Ukraińców w 12 największych polskich miastach.
O problemach i wyzwaniach jakie stoją przed miastami oraz oczekiwaniach, jakie przedstawiciele miast wiążą z Krajową Polityką Miejską mówili prezydenci i burmistrzowie podczas briefingu prasowego na wspólnym stoisku miast w strefie URBAN EXPO.
22,5 tysiąca osób ze 174 krajów świata zarejestrowało się na 11. Światowe Forum Miejskie. Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielę, 26 czerwca. Dziś odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia Forum. Polskie miasta są obecne na specjalnym stoisku.

Dokumenty

Pobierz
propozycje legislacyjne
Diagnozy i recepty na główne problemy SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 2023
Pobierz
inne
Listy do dyrektorów szkół i rodziców
Pobierz
inne
Pismo do JST - ankieta
Pobierz
inne
Miasto dostępne dla wszystkich - agenda

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Maj 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas!