Zakończyło się 11. Światowe Forum Miejskie
W Forum uczestniczyło ponad 10 tys. osób, a dodatkowo 6 tys. wzięło w nim udział zdalnie. W blisko 500 sesjach debatowało ponad 700 panelistów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia, które odbywały się na naszym specjalnym stoisku miast.
YrnEy31o.jpeg
fot. ZMP

– Po zakończeniu WUF patrzę w przyszłość optymistycznie. Wierzę, że mamy teraz więcej siły, by podjąć realne działania, by w naszych miastach żyło się lepiej – komentowała dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif.

Pełnomocniczka rządu ds. organizacji WUF, wiceminister finansów Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że dzięki obradom Forum, również polskie samorządy będą wdrażać działania przybliżające je do 17 celów zrównoważonego rozwoju.

Dyskusje na WUF dotyczyły przede wszystkim tego, jak miasta powinny radzić sobie z wyzwaniami związanymi z konfliktami zbrojnymi, zmianami klimatu oraz odbudową po pandemii COVID-19. Debatowali eksperci, ludzie biznesu, przedstawiciele władz centralnych i lokalnych średniego szczebla, co przyczyniło się do wysokiego poziomu merytorycznego rozmów. Do Katowic na WUF nie przyjechali najważniejsi burmistrzowie świata zachodniego, stosunkowo silna była natomiast reprezentacja miast południowoamerykańskich i afrykańskich. Sporo było też polityków z Ukrainy, którzy w większości brali udział w dyskusjach zdalnie. Jednak na wspólnym stoisku miast zorganizowanym w strefie URBAN EXPO przez Związek Miast Polskich, Unię Metropolii Polskich i Związek Miast Ukrainy gościliśmy merów Sławuty, Małej Wyszki, Oleszek, Orzycy, Bałty, a także zastępców merów podkijowskiej Buczy, Dnipro, Żytomierza i Łozowej. 28 czerwca, drugiego dnia trwania Światowego Forum Miejskiego, zorganizowaliśmy na stoisku Dzień Ukraiński (więcej).

W czasie Forum nie podjęto kluczowych politycznych decyzji. Celem było raczej wypracowanie pomysłów, rozwiązań i narzędzi, które pozwolą miastom realizować wypracowane przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju.

Na WUF przedstawiano też dokumenty programowe, m.in. Krajową Politykę Miejską 2030 i podpisywano wspólne deklaracje. Jedną z nich była „deklaracja katowicka”, w której 20 europejskich metropolii zrzeszonych w sieci European Metropolitan Authorities (EMA) zobowiązało się działać na rzecz realizacji pięciu celów: wsparcia dla Ukrainy, zarządzania metropolitalnego, ochrony zasobów i infrastruktury, powstrzymania zmian klimatycznych oraz współpracy i wymiany międzynarodowej.

Miasta i ZMP na Światowym Forum Miejskim

Podczas Forum odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich i Rada Unii Metropolii Polskich. Samorządowcy z miast razem z przedstawicielami rządu rozpoczęli debatę na temat Krajowej Polityki Miejskiej oraz sposobów jej wdrażania w codzienne funkcjonowanie naszych miast.

Także nasze wspólne stoisko zorganizowane na WUF było miejscem spotkań, rozmów o miastach, o nowej polityce miejskiej, sposobach na finansowanie rozwoju, rosnących wyzwaniach, z którymi miasta muszą codziennie się mierzyć.

Wspólnie z Unią Metropolii Polskich Związek Miast Polskich zorganizował 17 paneli z udziałem samorządowców i ekspertów. Każdego dnia zapraszaliśmy dziennikarzy na briefingi prasowe. W Dniu Ukraińskim odbyło się na naszym stoisku spotkanie miast partnerskich z Polski i Ukrainy, a także podobne spotkanie miast z Ukrainy, Polski i Francji. Uczestniczył w nim m.in. sekretarz generalny Rady Gmin i Regionów Europy. Każdego dnia zaglądali do nas przede wszystkim samorządowcy, ale także politycy (gościliśmy premiera Jerzego Buzka oraz posła do PE Jana Olbrychta), przedstawiciele rządu, organizacji biznesowych i świata nauki.

Załączniki:
List Dyrektora Związku Miast Ukrainy do Prezesa ZMP
List Dyrektora Związku Miast Ukrainy do Prezesa ZMP (tłumaczenie)


POZOSTAŁE ARTYKUŁY