Niemal dwa tygodnie do zakończeniu Światowego Forum Miejskiego w Katowicach zapraszamy do obejrzenia wideo relacji z obecności naszych miast, a także Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Ukrainy na WUF.


Ponad 10 tys. osób uczestniczyło od 26 do 30 czerwca br. w Światowym Forum Miejskim, a dodatkowo 6 tys. wzięło w nim udział zdalnie. W blisko 500 sesjach debatowało ponad 700 panelistów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia, które odbywały się na naszym specjalnym stoisku miast.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF były Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasło polskiej sesji WUF brzmiało: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Program katowickiego Forum składał się z kilkunastu rodzajów wydarzeń – m.in. dialogów, sesji specjalnych i networkingowych, okrągłych stołów czy warsztatów. Wszystkich wydarzeń było prawie 500, ale Forum skupiło się wokół siedmiu tematów dotyczących wyzwań istotnych dla zrównoważonej przyszłości miast. Są to kwestie zielonego rozwoju, sprawiedliwej przyszłości, innowacji i technologii, budowania odporności miast, planowania i zarządzania miejskiego, przyszłości gospodarki i finansów miejskich oraz reagowania na kryzysy i odbudowy miast.

Dyskusje na tegorocznym WUF dotyczyły przede wszystkim tego, jak miasta powinny radzić sobie z wyzwaniami związanymi z konfliktami zbrojnymi, zmianami klimatu oraz odbudową po pandemii COVID-19. Debatowali eksperci, ludzie biznesu, przedstawiciele władz centralnych i lokalnych.

11. edycja Światowego Forum Miejskiego była szczególna – odbywała się po dwuletnim okresie pandemii COVID-19 i podczas wojny w Ukrainie. Oba te czynniki pozwalają spojrzeć na zrównoważony rozwój miast z perspektywy innej niż dotychczas. Pandemia uwypukliła wagę odpowiedniego przygotowania lokalnych społeczności do klęsk i kryzysów, a debata nad powojenną przyszłością Ukrainy zmusza nas do pogłębionej refleksji nad metodami odbudowy i rewitalizacji siedlisk ludzkich, zwłaszcza miast.

Związek Miasta Polskich, Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Ukrainy wspólnie zorganizowały na WUF w strefie URBAN EXPO stoisko dla miast. Zaprosiliśmy na nie reprezentantów środowiska samorządowego, organizacji pozarządowych, urzędników, aktywistów miejskich, czyli wszystkich tych, którym zależy na rozwoju miast. Razem z nimi wspólnie stworzyliśmy przestrzeń, której współgospodarzem było każde polskie i ukraińskie miasto.

Stoisko było miejscem spotkań, rozmów o miastach, o nowej polityce miejskiej, sposobach na finansowanie rozwoju, rosnących wyzwaniach, z którymi miasta muszą codziennie się mierzyć. Wspólnie z Unią Metropolii Polskich Związek Miast Polskich zorganizował 21 paneli, seminariów i briefingów z udziałem samorządowców, ekspertów i dziennikarzy.

Na wspólnym stoisku miast podczas Dnia Ukraińskiego gościliśmy merów Sławuty, Małej Wyszki, Oleszek, Orzycy, Bałty, a także zastępców merów podkijowskiej Buczy, Dnipro, Żytomierza i Łozowej. 

Podczas Forum odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich i Rada Unii Metropolii Polskich. Samorządowcy z miast razem z przedstawicielami rządu rozpoczęli debatę na temat Krajowej Polityki Miejskiej oraz sposobów jej wdrażania w codzienne funkcjonowanie miast.

Wszystkie relacje, zapisy wideo oraz galerie zdjęć z tegorocznego Światowego Forum Miejskiego w Katowicach znajdują się na naszym portalu TUTAJ, a także na Facebooku Związku Miast Polskich.