Katowice – Nagroda za wzorowy system gospodarki odpadami
Wczoraj na wspólnym stoisku miast w strefie URBAN EXPO miała miejsce uroczystość wręczenia Złotej Odznaki Krajowej Izby Gospodarki Odpadami z Diamentem prezydentowi Katowic, Marcinowi Krupie.
DvNJKv0E.jpeg
fot. Archiwum ZMP

Wyróżnienie to prezydent Krupa otrzymał „za wybitne osiągnięcia i zaangażowanie w rozwój branży odpadami w Polsce”.

- Katowice, które przez lata były utożsamiane z przemysłem wydobywczym, dziś są miejscem, które rzutuje na innowacyjność przemysłu, gdzie wyznacza się nowe trendy w gospodarce – powiedział wręczając prezydentowi odznakę KIGO prezes Zarządu Izby, Tomasz Uciński. – Katowice ze swoim systemem gospodarki odpadami są wzorem dla wielu miast w Polsce.


W uroczystości wziął także udział Piotr Uszok, który w latach 1998-2014 był prezydentem Katowic.

- Żeby dobrze zarządzać miastem, trzeba się długo uczyć, także od starszych samorządowców. Ważna jest także kontynuacja pracy poprzednika i zachowanie ciągłości działań – powiedział po odebraniu wyróżnienia prezydent Marcin Krupa. – Warto kontynuować to, co rozpoczęli poprzednicy.

Katowickie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów, jest w stu procentach własnością miast. – Od czasu, gdy zostałem prezydentem miasta, nie dokonałem w tej spółce żadnych zmian. Nie widziałem sensu zmieniania czegoś, co dobrze działa – powiedział podczas uroczystości Marcin Krupa.

System przetwarzania odpadów w Katowicach jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Katowice przodują w aglomeracji m.in. pod względem częstotliwości odbioru odpadów: ulegających biodegradacji, wielkogabarytowych i budowlanych.

W 2020 roku flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zasiliły m.in. nowe śmieciarki. Był to kolejny krok w podnoszeniu poziomu elektromobilności, nowe pojazdy są bowiem napędzane gazem ziemnym. Aktualnie przedsiębiorstwo posiada już 17 ekologicznych jednostek o napędzie gazowym. Do końca 2022 roku mają one stanowić 10 procent całej floty MPGK, a do 2025 – 30 procent. Atuty tego rozwiązania są także ekonomiczne – to potencjalna oszczędność na kosztach paliwa.

Wcześniej zakupiono też zamiatarkę, która z kolei zasilana jest elektrycznie (znalazła ona swoje zastosowanie również podczas dezynfekcji przestrzeni miejskich).


POZOSTAŁE ARTYKUŁY