Aż 145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na „Polskim Ładzie” - wynika z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków.

Z opublikowanego projektu ustawy wynika, że za ten projekt zapłacimy my wszyscy.

Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld.

Na kolejnych zmianach stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT. Warszawa już obliczyła, że straci 1,7 mld, Kraków 0,5 mld zł, Wrocław ponad 400 mln zł, Poznań ponad 300 mln zł, Gdańsk ok. 250 mln zł. To oznacza mniej pieniędzy na nie tylko na inwestycje, ale także na bieżącą działalność miast, a więc ograniczenie wydatków na edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę.

Uwaga!

Dane dotyczące strat w PIT były szacowane wg projektu ustawy i OSR z początku września i nie uwzględniały skutków żadnego dodatkowego „wsparcia" budżetowego, (jednorazowo 8 mld subwencji 2021/2022 czy planowanych od 2023 r. ~3 mld rocznie „subwencji rozwojowej”). Nie uwzględnia także dotacji inwestycyjnych, gdyż nie wpływają one na najbardziej wrażliwą część bieżącą budżetów. Rzeczywiste skutki będą możliwe do oszacowania dopiero ~ po 3 kw. roku 2022. Obecnie pracujemy na aktualizacją kalkulatora. 

Wejdź na stronę: www.naTwojkoszt.pl i sprawdź, ile straci Twoje miasto w 2022 roku.