Senat przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Senat 12 kwietnia br. przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
flaga_Ukrainy.jpg
fot. pixabay.com

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 99 senatorów.

Izba nie zgłosiła poprawek w związku z potrzebą pilnego przyjęcia tej ustawy wobec wojny trwającej na terytorium Ukrainy. Uwagi zgłaszane przez senatorów mają zostać uwzględnione w zapowiedzianych przez rząd pracach nad kolejną nowelizacją tej ustawy, które mają mieć miejsce w ciągu najbliższego miesiąca.

Ustawa ma na celu m.in. przyspieszenie rejestracji obywateli Ukrainy w systemie PESEL. Przewiduje też, że leki w ramach pomocy humanitarnej na terytorium Ukrainy będzie dostarczać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ponadto ustawa umożliwia tymczasowe dopuszczenie lekarzy z Ukrainy do wykonywania zawodu w Polsce w celu udzielania pomocy medycznej obywatelom tego kraju. Nowelizacja wprowadza przepisy, które umożliwią finansowanie działań polskich służb na rzecz bezpieczeństwa uchodźców z Funduszu Pomocy. Przewiduje, że w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz Gwarancji Kryzysowych. W związku z wojną BGK będzie mógł udzielać poręczeń i gwarancji spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców. Nowela zawiera też rozwiązania dla obywateli Białorusi, którzy uciekli z Ukrainy do Polski przed wojną. Przewidują one m.in. wydawanie im w naszym kraju wiz humanitarnych. Ustanowiony ma być też nowy rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy na okres 3 lat po wygaśnięciu takiej wizy.

Źródło: Kancelaria Senatu


POZOSTAŁE ARTYKUŁY