Jak PROSPECT+ może pomóc władzom publicznym?
2 marca br. rozpocznie się nabór wniosków do projektu mentoringowego PROSPECT+, inicjatywy finansowanej przez KE w ramach programu Horyzont 2020. Aplikować mogą pracownicy JST i lokalnych agencji energetycznych zainteresowani poszerzeniem wiedzy,
pplus.png

PROSPECT+ to bezpłatny program mentoringowy dla samorządów w zakresie innowacyjnych instrumentów finansowych. Zakres obejmuje 5 obszarów tematycznych (budynki publiczne, budynki prywatne, oświetlenie publiczne, transport i lokalna produkcja energii). Od 2 marca będą przyjmowane zgłoszenia od JST, które szukają przykładów wykorzystania instrumentów, takich jak: umowy o poprawę efektywności energetycznej, fundusze odnawialne, zielone obligacje, finansowanie obywatelskie dla spółdzielni energetycznych itd. Spotkania ruszą w sierpniu.  2 marca o godz. 10:00-11:45 zapraszamy w imieniu organizatorów na webinarium, podczas którego będzie można dowiedzieć się o aktualnym statusie prac nad REPowerEU oraz jak skorzystać z projektu.

Projektu mentoringowy PROSPECT+ to inicjatywa finansowana przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Aplikować mogą pracownicy JST i lokalnych agencji energetycznych zainteresowani poszerzeniem wiedzy nt. sposobów finansowania projektów w zakresie klimatu i energii przy ograniczonym udziale dotacji.

Władze lokalne i regionalne wraz z lokalnymi i regionalnymi agencjami energetycznymi mogą być siłą napędową transformacji energetycznej i przyczynić się do realizacji celów REPowerEU. Jednak nie wszystkie samorządy są zaangażowane w realizację celów energetyczno-klimatycznych w równym stopniu. Jednym z czynników odpowiedzialnych za dysproporcje jest brak środków na realizację projektów oraz ograniczona znajomość różnych instrumentów finansowych. Pozyskanie finansowania dla projektów dotyczących zrównoważonej energii i klimatu jest utrudnione przez brak doświadczenia w wyborze najodpowiedniejszych i najbardziej efektywnych kosztowo instrumentów finansowania.

Innowacyjne instrumenty finansowe

Uczestnicy PROSPECT+ mają możliwość współpracy z przedstawicielami miast i regionów w całej Europie, którzy pracowali przy realizacji projektów w oparciu o innowacyjne instrumenty finansowe. PROSPECT+ oferuje mentoring i szkolenia obejmujące zastosowanie innowacyjnych instrumentów finansowych w pięciu obszarach: budynki użyteczności publicznej, budynki prywatne, oświetleni publiczne, transport oraz projekty międzysektorowe. Projekt ma również na celu usprawnienie procesu decyzyjnego samorządów w zakresie wyboru projektów do realizacji, a także oceny, czy dany projekt jest gotowy do pozyskania finansowania.

Udział w projekcie

Przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych oraz należących do nich agencji energetycznych z 44 krajów (w tym UE-27) mogą aplikować do udziału w jednym z cykli szkoleniowych, jako mentor lub mentee.

• Nabór uczestników w charakterze mentee: 2 marca - 14 kwietnia 2023 r.
• Nabór mentorów: 22 maja - 7 czerwca 2023 r.
Webinarium informacyjne: 2 marca 2023 r.

Spotkania rozpoczną się w sierpniu 2023 r. Etap ten będzie trwał około 6 miesięcy – uczestnicy spotkają się trzy razy online oraz raz na żywo podczas dwudniowej wizyty studyjnej. Absolwenci będą mogli zgłosić się także do udziału w dodatkowych warsztatach w Brukseli. Możliwe jest również utworzenie grupy lokalnej, tj. grupy samorządów z jednego kraju, którzy w innym przypadku nie mieliby możliwości udziału w projekcie ze względu na bariery językowe. Informacja o zasadach aplikowania dla grup lokalnych zostanie opublikowana tutaj.

Regulamin udziału w projekcie, w tym kryteria kwalifikowalności i zasady wyboru uczestników oraz oczekiwane zaangażowanie, znaleźć można w wytycznych dla wnioskodawców (szczegóły zostaną wyjaśnione podczas webinarium informacyjnego).

„Program budowania potencjału PROSPECT+ oferuje pracownikom władz lokalnych możliwość pogłębienia wiedzy na temat innowacyjnych instrumentów finansowania działań w zakresie efektywności energetycznej poprzez bezpośredni kontakt z przedstawicielami samorządów, którzy już przetestowali i wdrożyli udane rozwiązania, mimo podobnych przeszkód. Oferując różne metody wymiany wiedzy, chcemy zaangażować jak najwięcej władz lokalnych, starając się zaspokoić różne potrzeby, w tym ograniczony czas uczestników lub bariery językowe. PROSPECT+ to także doskonała okazja do zdobycia pierwszych bezpośrednich doświadczeń w realizacji międzynarodowych projektów i do poznania partnerów z całej UE”. Giulia Pizzini, koordynatorka projektu PROSPECT+, IEECP

Więcej informacji w załączonej Informacji prasowej o projekcie.

Organizatorzy Konsorcjum PROSPECT+ to zespół doświadczonych partnerów, takich jak: Instytut Europejskiej Polityki Energetycznej i Klimatycznej – IEECP, Centrum Badawcze Uniwersytetu w Pireusie – UPRC, Europejska Federacja Agencji i Regionów ds. Energii i Środowiska – FEDARENE, Energy Cities, Eurocities, Regionalna Agencja Energetyczna Górnej Austrii - ESV, Stowarzyszenie Zarządców Energii Miast i Regionów Republiki Czeskiej - SEMMO, Agencja Energii TIPPERARY, Agencja Energii i Klimatu Podravje - ENERGAP, Rada Miejska Valladolid - INNOLID oraz adelphi.

Kontakt:
Diana Prsancova, specjalistka ds. projektów w FEDARENE: diana.prsancova@fedarene.org
Strona internetowa projektu: www.h2020prospect.eu

Więcej informacji

Załączniki:
Informacja prasowa PROSPECT+


POZOSTAŁE ARTYKUŁY