Edukacja, czyli warsztaty informacyjne dot. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (cz. IV)
Informacje dotyczące m.in. finansowych, organizacyjnych i programowych aspektów włączania dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacji przekazali eksperci podczas IV części warsztatów
warsztaty_-_4_-_3__3_.jpg

Kolejny, czwarty już warsztat dotyczący ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, tym razem dotyczący kwestii związanych z edukacją dzieci i młodzieży ukraińskiej, która od 24 lutego trafiła do Polski odbył się 24 marca br. Warsztat składał się z udzielanych przez ekspertów strony samorządowej KWRiST odpowiedzi na pytania zadane przez przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz prezentacji ekspertów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty dotyczące nowych regulacji prawnych. W warsztatach wzięło udział około 600 osób. Dla tych, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w nich publikujemy poniżej link z nagraniem spotkania.

W związku z uchwaleniem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, chcąc pomóc we wdrażaniu tej regulacji, jako że pojawia się w tej kwestii wiele wątpliwości, 6 organizacji samorządowych tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w tym Związek Miast Polskich, realizuje otwarte warsztaty informacyjne dla powiatów, miast, gmin i województw, które odbywają się online na platformach internetowych oraz są transmitowane na Facebooku na profilu ZMP.

Celem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy jest stworzenie szczególnych regulacji prawnych zapewniających pomoc Rzeczypospolitej Polskiej Ukraińcom, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i przybyli na terytorium państwa polskiego.

Załączniki:
Prezentacja OSSKO - Uczniowie ukraińscy w szkole, czyli rzecz o specustawie, oddziałach przygotowawczych i innych zmianach prawnych Stan prawny 23 marca 2022 r. - Izabela Leśniewska, Ryszard Sikora
Pismo ministra P. Czarnka do dyrektorów szkół, kuratorów i samorządowców (poradnik MEN)


POZOSTAŁE ARTYKUŁY