Z Komisji Polityki Społecznej. Medal Honorowy ZMP dla Przewodniczącego
Podczas ostatniego w tej kadencji posiedzenia Komisji w Lublinie 10 i 11 stycznia br., wiceprezes ZMP, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina wręczył medal honorowy Związku Miast Polskich byłemu wieloletniemu jej przewodniczącemu, Włodzimierzowi Kałkowi.
DSC01140.JPG
fot. J. Proniewicz

Medal honorowy Związku Miast Polskich został przyznany przez Zarząd ZMP Włodzimierzowi Kałkowi w uznaniu wielkiego wkładu w rozwój działalności Związku Miast Polskich, poprzez niezwykle owocne przewodniczenie Komisji Polityki Społecznej Związku przez 17 lat, czego efektem była wszechstronna wymiana doświadczeń w zarządzaniu tą dziedziną życia miast, zawsze przy wysokiej frekwencji członków Komisji, oraz pełnienie - z ramienia Związku - funkcji członka Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej przy Ministrze Polityki Społecznej. Włodzimierz Kałek był przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich w latach 2002-2019 oraz dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu w latach 1999-2020.

Głównym tematem spotkania były problemy i zagrożenia dotykające dzieci i młodzież oraz nowe kierunki polityki senioralnej w kontekście wyzwań demograficznych.

Członkowie Komisji odwiedzili pierwszego dnia Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie - interdyscyplinarną placówkę świadczącą bezpłatną kompleksową pomoc (psychologiczną, terapeutyczną, psychiatryczną, prawną) dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. doświadczającym przemocy, zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz ich niekrzywdzącym opiekunom, niezależnie od pochodzenia: w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Dowiedzieli się, jak można wspierać dzieci i młodzież borykającą się z problemami oraz jak istotne są standardy ochrony dzieci we wszystkich placówkach współpracujących z dziećmi. Mówiły o tym Marta Szczodrak z Fundacji Sempre a Frente, (psycholog, licencjonowany doradca zawodowy, trener umiejętności psychospołecznych, trener i egzaminator VCC; od kilkunastu lat specjalizuje się w pomocy psychologicznej, pracując głównie z młodzieżą) oraz Magdalena Nocuń-Łysko (specjalista i psycholog z Lubelskiego centrum Interwencji Kryzysowej).

Drugiego dnia dyskutowano na temat wyzwań demograficznych oraz o tym, jak kształtować politykę senioralną ogólnokrajową i regionalną. Ogromne wrażenie zrobiła wizyta studyjna w Środowiskowym Ośrodku Wsparcia Kalina oraz Ośrodku Wsparcia o charakterze Domów Rodzinnych. Lubelskie rozwiązania dotyczące pomocy specjalistycznej dedykowanej seniorom z choroba Alzhaimera i zaburzeniami pokrewnymi mogą być wzorem dla innych miast w Polsce.

(jp)

Więcej w styczniowy „Samorządzie Miejskim”.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY