Wpływ pandemii COVID-19 na władze lokalne i regionalne
We wspólnym badaniu Komitetu Regionów i OECD ostrzega się, że pandemia jest zagrożeniem dla finansów gmin i regionów w Europie. Wzrost wydatków oraz spadek dochodów zagrozi inwestycjom publicznym.
COVID_CoR_Survey.jpg

Kryzys wywołany przez pandemię COVID-19 silnie dotyka regiony i miasta w Europie. Według wspólnego badania KR-u i OECD, większość władz lokalnych i regionalnych spodziewa się, że kryzys społeczno-gospodarczy poważnie wpłynie na ich finanse. W perspektywie krótko- i średnioterminowej obawiają się „efektu nożyc” związanego z rosnącymi wydatkami i spadającymi dochodami, co może osłabić ich zdolność do dokonywania inwestycji publicznych. Regiony i miasta znalazły się na pierwszej linii zmagań z pandemią i jej skutkami społeczno-gospodarczymi.

Pandemia COVID-19 jest nie tylko tragedią ze zdrowotnego i ludzkiego punktu widzenia, lecz ma również głęboki wpływ na władze lokalne i regionalne. Aby lepiej to zrozumieć, Europejski Komitet Regionów (KR) i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przeprowadziły w czerwcu i lipcu 2020 r. ankietę internetową pt. „Wpływ pandemii COVID-19 na władze lokalne i regionalne”.

Aż 86% miast i regionów prognozuje wzrost wydatków, podczas gdy 90% spodziewa się ‎ spadku dochodów.
Badanie potwierdza poważne konsekwencje kryzysu związanego z pandemią COVID-19 dla miast i regionów w Unii Europejskiej. 63% respondentów uważa, że ogólny wpływ jest „silny” lub „bardzo silny”. Prawie połowa władz lokalnych i regionalnych (46%) zgłosiła, że głównym wyzwaniem w walce z kryzysem jest brak środków technicznych i sprzętu, natomiast 39% wskazało na brak środków finansowych. W czasie badania zaledwie około połowy respondentów stwierdziło, że koordynacja w ramach władz lokalnych i regionalnych lub z rządami krajowymi jest skuteczna.

W chwili przeprowadzania badania około 24% władz szczebla niższego niż krajowy planowało zwrócić się o nowe pożyczki, aby poradzić sobie z kryzysem. 13% respondentów złożyło już wniosek o dodatkowe fundusze UE, a 49% rozważało jego złożenie.

Badanie pokazuje również, że kryzys związany z COVID-19 może zmienić priorytety polityki rozwoju regionalnego. Władze lokalne i regionalne wzywają do większego skupienia się na przystępnych cenowo i dostępnych podstawowych usługach wysokiej jakości, w tym usługach zdrowotnych dla wszystkich terytoriów (76%), odporności regionalnej (69%) i zmniejszeniu przepaści cyfrowej między regionami (68%).

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY