TILLIT - ZAUFANIE. Wizyta studyjna przedstawicieli miast w Oslo
Przedstawiciele miast uczestniczących w Programie „Rozwój Lokalny” wzięli udział w kolejnej wizycie studyjnej do Norwegii. Tematem przewodnim 5-dniowego pobytu w Skandynawii było „zielone miasto”.
20231115_134820__1_.jpg

Na ulicach Oslo można zobaczyć głównie elektryczny, cichy transport publicznych, a wysokie opłaty za wjazd do miasta własnym dwuśladem, rozbudowanie siatki ścieżek rowerowych, utrzymywanych i przejezdnych także zimą, oraz wprowadzenie niektórych ulic pod ziemię spowodowało, że miasto stało się bardzo ciche.

80% aut w gminie Oslo to auta elektryczne. Mieszkańcy używają ich głównie w weekendy jadąc za miasto. Peter Austin, Dyrektor Wydziału Rozwoju w Urzędzie Miasta Oslo, dojeżdża do pracy codziennie autobusem 40 minut w jedną stronę. Generalnie, zachęca się mieszkańców do używania własnych nóg i komunikacji publicznej, ze względów zdrowotnych i ekologicznych. W samym centrum stolicy od strony fjordu, vis a vis Urzędu Miasta, znajduje się dworzec morski, obsługujący promy pasażerskie, dowożące mieszkańców z okolicznych gmin do miasta. Żegluga promowa jest także elektryczna, co wpływa na jakość powietrza i akustykę miasta.

Przedstawiciele polskich miast mieli okazję zobaczyć także nowe budujące się dzielnice mieszkaniowe Oslo. Gminie zależy, aby na runku było jak najwięcej mieszkań, gdyż jest to warunkiem na zahamowanie wzrostu ich cen i odpływ ludności do gmin ościennych, gdzie można taniej kupić lub wynająć nieruchomość. Przy tworzeniu nowych osiedli zwraca się także uwagę na to, aby obok mieszkań były także lokale usługowe, placówki wychowawczo-oświatowe, a także pomieszczenia biurowe w systemie najmu na godziny/dni. Od czasu pandemii wielu Norwegów przeszło na zdalny lub hybrydowy tryb pracy. Praca z biura, które znajduję się w budynku mieszkalnym czy jego okolicy, jest dla wielu ułatwieniem i zaoszczędzeniem czasu na dojazdach.

Bardzo ciekawa była wizyta w centrum składowania i ponownego wykorzystania materiałów budowlanych OMBYGG (https://www.ombygg.no/). Okna, umywalki, deski, kafelki, płyty frontowe budynków, ale także części wyposażenia kuchni przemysłowych, które zostały kupione w nadmiarze lub zdemontowane w dobrym stanie, mają szanse znaleźć tutaj nowego właściciela. Zachętą jest niższa cena oraz dobra jakość produktów i zaufanie jakie Norwegowie mają do drugiego człowieka – tylko nieliczne z materiałów mają certyfikat, atest, gwarancję z czasu, kiedy zostały kupione przez pierwszego właściciela. Centrum jest prowadzone przez gminę Oslo, a główny cel, jaki mu przyświeca to ponowne wykorzystanie produktów, które się do tego nadają. Osoby, które oddają do centrum materiały, nie mają z tego zysku, a jedynie poczucie, że robią coś dobrego dla środowiska i nie muszą płacić za utylizację niechcianych materiałów.

Inspirujący był pobyt w Magiske Fabrikken, czyli magicznej fabryce, która okazała się wysypiskiem śmieci i przetwórnią bio odpadów i odchodów zwierząt, gdzie zamieniane są one na przyjazne dla klimatu bionawozy, biogaz i zielony CO2, przy użyciu których od lutego do listopada uprawia się w szklarni pomidory.

Uczestnikami wyjazdu byli przedstawiciele następujących miast: Jasło, Kędzierzyn-Koźle, Konin, Ostrów Wlkp., Przemyśl, Stalowa Wola, Tarnów, Włocławek, Zabrze, Żary, Żywiec. 

Wizyta studyjna odbyła się w dniach 13-17 listopada br.

Przypomnijmy, że Program „Rozwój lokalny” jest adresowany do małych i średnich miast, wyłonionych przez Polską Akademię Nauk jako ośrodki z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju. Ma stanowić odpowiedź na najważniejsze wyzwania, z jakimi borykają się te miasta, takie jak wdrażanie standardów dostępności czy wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki. Więcej informacji o Programie - TUTAJ . (HL)

POZOSTAŁE ARTYKUŁY