Jedenasta edycja Światowego Forum Miejskiego odbędzie się od 26 do 30 czerwca 2022 roku w Katowicach. Rozpoczęła się rejestracja uczestników. Znamy też logo wydarzenia.

O przygotowaniach do Światowego Forum Miejskiego w Katowicach opowiedziała 21 grudnia br. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która pełni też funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego.

- Przygotowania do wydarzenia idą pełną parą. Naszą ambicją jest, by nie była to kolejna zwykła konferencja, której uczestnicy porozmawiają i rozjadą się do domów w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Do współpracy zaprosiliśmy ludzi młodych, biznes i środowiska naukowe. Chcemy pokazać polskie i europejskie osiągnięcia w transformacji miast – zapowiada wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Katowickie wydarzenie ma ogromne znaczenie dla planowania przyszłości miast.
- Współczesne miasta zmieniają się błyskawicznie. Dobrze zaplanowany i zrównoważony rozwój miast jest w centrum Nowej Agendy Miejskiej ONZ i przyczynia się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju. Bez uczynienia naszych miast bardziej przyjaznymi, dostępnymi i sprawiedliwymi, nie osiągniemy tych celów – stwierdza Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczy Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

Hasło przewodnie przyszłorocznej imprezy brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Jest logo WUF11

Ostatnie tygodnie to czas intensywnych przygotowań do Światowego Forum Miejskiego. Pierwszym z nich jest opracowanie logotypu WUF11. Każde państwo organizujące to wydarzenie przygotowuje własny logotyp.

Polski logotyp koncentruje się na gospodarzu wydarzenia, czyli na Katowicach. Katowice to doskonały przykład miasta, które z sukcesem przeszło transformację - z typowo górniczego, przemysłowego miasta w miejsce zielone, nowoczesne, kładące nacisk na kulturę, a jednocześnie pełne szacunku dla swojej historii. Jasne, optymistyczne kolory pokazują i podkreślają pozytywne zmiany, które wciąż dokonują się w mieście. Symbolizują też dążenie miast to tego, by były dostępne, a ich rozwój włączający i zrównoważony.

Głównym elementem logotypu są charakterystyczne dla Katowic miejsca, które poza tym, że są rozpoznawalne, opowiadają również historię o transformacji miasta.

Ruszyła rejestracja

Uruchomiona została właśnie rejestracji dla uczestników WUF11. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a na Forum można zarejestrować się na stronie UN-Habitat. Rejestracja zakończy się 22 czerwca 2022 roku.

O czym będzie WUF11

Obecnie trwają prace nad programem WUF11. UN-Habitat przedstawił 6 tematów, wokół których będzie się toczyć dyskusja:

  • sprawiedliwa przyszłość miast,
  • bardziej ekologiczna przyszłość miast,
  • innowacje i technologie,
  • przyszła gospodarka miejska i finanse,
  • urbanistyka i zarządzanie,
  • budowanie odporności miast.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wspólnie z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, zaproponowało, by częścią programu WUF11 była tzw. ścieżka europejska, czyli blok wydarzeń poświęconych europejskiemu wymiarowi urbanizacji w kontekście globalnych wyzwań. Celem organizacji tego bloku wydarzeń w ramach WUF11 jest pokazanie odwiedzającym polskiego i europejskiego dorobku rozwoju miast.

Czym jest WUF

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m. in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Dhabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. Sesji WUF będą Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej.