Na ostatnim posiedzeniu, w dniu 28 października o 16:44, Sejm uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, okradając samorządy z PIT-u.

Do tej pory, przy okazji różnych zmian w podatku PIT, traciliśmy „po równo” – malały zarówno rządowe jak i samorządowe udziały we wpływach z podatku. Tym razem jednak zmiana powoduje szacowany przez rząd na 1,5 mld zł rocznie ubytek w budżetach samorządowych, z jednoczesnym wzrostem wpływów z PIT do budżetu centralnego. Jest to efekt „transferu” części zwykłego podatku PIT do puli podatku zry­czałtowanego, w którym samorządy nie mają udziałów (ta część w całości trafia do budżetu centralnego).

Trzeba zaznaczyć, że poprzednie zmiany ustaw PIT-owskich także nie były fair: oba sektory traciły mniej więcej tyle samo, jednak samorządom tych ubytków nie rekompensowano, podczas gdy rząd uzupełniał swoje ubytki poprzez wzrost akcyzy, innych podatków trafiających tylko do centrum, a także odkładając obiecywane od lat zmniejszenie stawek VAT.

Wśród posłów, którzy pozbawili nas blisko 15 mld zł w ciągu najbliższych, trudnych 10 lat, jest sporo byłych samorządowców, w tym m.in.:

Zbigniew Babalski (PiS), były burmistrz Ostródy,
Janusz Cichoń (KO), były prezydent Olsztyna,
Tadeusz Cymański (PiS), były burmistrz Malborka,
Arkadiusz Czartoryski (PiS), były prezydent Ostrołęki,
Andrzej Kosztowniak (PiS), były prezydent Radomia,
Anna Kwiecień (PiS), była wiceprezydent Radomia,
Marlena Maląg (PiS), była wiceprezydent Ostrowa Wlkp.,
Anna Milczanowska (PiS), była prezydent Radomska,
Wojciech Murdzek (PiS), były prezydent Świdnicy,
Marcin Ociepa (PiS), były przewodniczący RM Opola,
Artur Soboń (PiS), były sekretarz miasta Świdnik,
Włodzimierz Tomaszewski (PiS), były wiceprezydent Łodzi,
Jerzy Wilk (PiS), były prezydent Elbląga.

Poza Januszem Cichoniem wszyscy posłowie KO głosowali przeciw ustawie, a z Klubu PiS przeciwny był tylko Andrzej Sośnierz. Szczegółowe dane na stronie Sejmu RP – głosowanie nr 107 z 28.10.2020.

Posłowie, którzy poparli ten projekt ustawy, zlekceważyli m.in. liczne apele, kierowane ostatnio w tej sprawie do Sejmu przez polskie samorządy.

Oczywiście zwrócimy się do Senatu RP o zrekompensowanie samorządom powstałego ubytku.

Biuro ZMP