Dziś o godz. 10.00 zapraszamy na transmisję konferencji organizowanej przez miasto Pleszew pt. „Poza metropolią: rewitalizacja i jakość życia w małych i średnich miastach”. Spotkaniu towarzyszyć będzie kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Konferencja odbywa się w Pleszewie na zrewitalizowanym obszarze pokolejowym, w pierwszym w Polsce mieście 15-minutowym, które od kilku lat wdraża ideę miasta kompaktowego.

Problematyka małych i średnich miast jest coraz częściej przedmiotem zainteresowania środowisk naukowych, eksperckich oraz publicystycznych. Stąd w zamyśle organizatorów konferencja „Poza metropolią” ma być głosem w dyskusji, wymianą doświadczeń oraz ma wzbogacić wiedzę o procesach zachodzących na obszarach peryferyjnych. Dlatego nie jest przypadkiem samo miejsce konferencji (małe miasto), jak i dobór prelegentów i panelistów.

O odrodzeniu postprzemysłowych miast peryferyjnych będzie mówił prof. dr hab. Paweł Starosta z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy peryferia mogą zapewnić dobrą jakość życia – to temat pierwszej debaty podczas konferencji, która będzie stanowiła jednocześnie pierwszą część Forum Rozwoju Lokalnego. W jego drugiej części eksperci strategiczni Związku Miast Polskich mówić będą o wskaźnikach jakości życia w Monitorze Rozwoju Lokalnego.

Podczas konferencji odbędzie się także debata poświęcona doświadczeniom rewitalizacji małych miast oraz zaprezentowane zostaną reportaże z małych miast.

Początek transmisji o godzinie 10.00. Link do transmisji

Przypominamy, że cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.