Polska jutra. Zielona transformacja – nowe technologie – współpraca – tak brzmi hasło przewodnie XVI Kongresu Obywatelskiego, który odbędzie się 16 października br. w formule hybrydowej.

W tym roku uczestnicy Kongresu będą debatować nad Polską jutra – w kontekście nowego rozdania kart, jakie ma teraz miejsce w Europie i na świecie oraz w nawiązaniu do nowych trendów technologiczno-rozwojowych. W sposób szczególny będą dyskutować o tym, jak projektować i adaptować nasze miasta, aby spełniały rolę przestrzeni dobrych zarówno do pracy, jak i codziennego życia.

Mieszkańcy chcą dalszej poprawy jakości życia i zdrowia (czego zielona transformacja jest najważniejszym elementem), ale równocześnie (ze względu chociażby na swoje znaczenie gospodarcze, czy trendy demograficzne) miasta muszą pozostać kołami zamachowymi rozwoju – najważniejszymi ośrodkami produktywności, nauki, przemysłu i kultury. Jak pogodzić te (czasami sprzeczne) wektory zmian i ważyć interesy poszczególnych grup mieszkańców? Jak to robić w sytuacji malejących zasobów finansowych polskich samorządów?

Te pytania padną podczas sesji tematycznej pt. Miasta i do pracy i do życia – przewartościowanie po pandemii?

Udział w niej wezmą: Renata Calak, Dyrektor Departamentu Strategii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, dr Justyna Glusman, Dyrektor Koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, Członkini Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, Hubert Trammer, architekt, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu oraz Tomasz Dreslerski, Dyrektor Sprzedaży Enterprise, Orange Polska.


W związku z trwającą cały czas pandemią, tegoroczny Kongres organizowany jest w formule hybrydowej. Liczba fizycznych miejsc jest ograniczona.

Program i rejestracja na stronie www.kongresobywatelski.pl.

Zapraszamy do uczestnictwa w Kongresie online – transmisja na Facebooku i YouTube Kongresu Obywatelskiego.

Kongresy Obywatelskie odbywają się od 2005 roku, w 15 edycjach tego wydarzenia wzięło dotychczas udział ponad 14 000 uczestników ze wszystkich regionów Polski (rokrocznie są to przedstawiciele od 130 do 200 miejscowości) oraz ponad 1000 panelistów.

Kongres jest miejscem, gdzie spotykają się i dyskutują osoby o zróżnicowanych poglądach ideowo-politycznych, przedstawiciele różnych środowisk, branż, pokoleń i miejscowości.

Tę różnorodną wspólnotę Kongresu Obywatelskiego łączy namysł nad rozwojem Polski i strategicznymi wyzwaniami. W „debacie pisanej” odbywającej się pomiędzy fizycznymi spotkaniami w ramach thinklettera Idee dla Polski, aktywnie uczestniczy blisko 8000 odbiorców z całej Polski.