Lublin - Rusza nowe centrum dla seniorów
Mieszkańcy Lublina powyżej 60. roku życia mogą już korzystać z nowej placówki - Środowiskowego Centrum Seniorów. W skład placówki wchodzą Punkt Dziennego Pobytu, Punkt Domowej Opieki oraz Środowiskowy Klub Seniora.
Lublin-centrum_seniora.jpg
fot. lublin.eu

Ograniczenie potrzeby korzystania z całodobowej pomocy instytucjonalnej to jeden z celów prowadzonej przez Miasto polityki społecznej. Środowiskowe Centrum Seniorów na Czechowie to miejsce, które bez wątpienia zapewni wielu osobom właściwą i profesjonalną pomoc świadczoną w przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze. Głównym założeniem utworzenia nowej placówki jest wspieranie seniorów w tym, aby jak najdłużej pozostawali samodzielni i aktywni w swoim środowisku zamieszkania – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Środowiskowe Centrum Seniorów w dzielnicy Czechów przeznaczone jest dla osób w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo. Placówka powstała w budynku Szkoły Podstawowej nr 43 przy ul. Śliwińskiego 5. Wydzieloną część szkoły zmodernizowano i przystosowano do potrzeb osób starszych. Do dyspozycji seniorów są dwie przestronne sale, kuchnia oraz toalety. Sala świetlicowa, która pełni funkcję sali spotkań i jadalni, wyposażona jest m.in. w stoły z krzesłami, fotele, szafę, komodę, laptop, telewizor, rzutnik i ekran do projekcji filmów oraz radioodtwarzacz. W sali rekreacyjnej znajduje się sprzęt do ćwiczeń – rowerek stacjonarny, bieżnia, rotory oraz drobne przyrządy do ćwiczeń. W pełni wyposażony aneks kuchenny umożliwia przeprowadzanie zajęć z zakresu terapii kulinarnej. W Centrum znajdują się dwie toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W ramach Środowiskowego Centrum Seniorów przewidziano Punkt Dziennego Pobytu, Punkt Domowej Opieki i Środowiskowy Klub Seniora.

Utworzenie Środowiskowego Centrum Seniorów to działanie dofinansowane ze środków z grantu otrzymanego z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach projektu pt. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Środki pochodzące z grantu pozwolą też na kontynuowanie usługi teleopieki, czyli nowoczesnego systemu wsparcia, zapewniającego bezpieczeństwo seniorów i zwiększającego ich samodzielność. Pierwsze opaski życia trafiły do mieszkańców Lublina już w 2019 roku. Do października 2022 r. z usługi skorzystało łącznie 1679 osób. Obecnie opaski są używane przez 836 osób.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY