Aktualności - W imieniu miast
Thumb 1 3 debata glowy
W pierwszej z cyklu debat zorganizowanej w ramach E– Forum Liderów Samorządowych wzięli udział: J.Buzek, A. Porawski, Z. Frankiewicz, K. Żuk, T. Truskolaski, A. Struzik i J. Sutryk.
Thumb 1 3 gus 1920x1080px plakat nsp na ekran rgb scaled
Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
Thumb 1 3 ukasz kami ski  foto du e 13.04.21
Senackie komisje przyjęły z poprawkami projekt ustawy o zrekompensowaniu gminom dochodów utraconych w 2018 w związku ze zmianą opodatkowania budowli wchodzących w skład elektrowni wiatrowych.
Thumb 1 3 grafika most
W związku z 30. rocznicą podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między RP i RFN zapraszamy miasta do nadsyłania materiałów archiwalnych pokazujących ich współpracę z miastami partnerskimi z Niemiec.
Thumb 1 3 szczepienia covid 1
Samorządowcy błyskawicznie przygotowali dodatkowe punkty szczepień, niestety - jak wyjaśniał minister M. Dworczyk - z powodu wciąż zbyt małej dostępności szczepionek trzeba przesunąć ich uruchomienie
Thumb 1 3 maxresdefault
Spotkanie 16.04. dotyczyło projektów zawartych w komponencie „Odporności i konkurencyjności gospodarki" KPO, a samorządowcy zgłosili swoje postulaty dotyczące fazy negocjacji, a także wdrażania KPO
Thumb 1 3 slider silni
Ruszyła właśnie akcja online zapraszająca do Związku Miast Polskich. Ponad 600 miast w Polsce otrzyma list Prezesa ZMP w tej sprawie wraz z innymi materiałami informacyjnymi o naszej działalności.
Thumb 1 3 ok adki aktualno  z wypowiedziami  1
Po kilku miesiącach od rozpoczęcia projektu „Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego” samorządowcy mówią, jak układa się współpraca w partnerstwach i co daje im udział w projekcie.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
Europoseł Jan Olbrycht podsumowuje cykl webinarów „Konkretnie. O Europie” na temat KPO i formułuje postulaty. Wskazuje m.in. na brak informacji, wykluczenie dużych samorządów i centralizację.
Thumb 1 3 4
Podczas posiedzenia 14 kwietnia Zarząd ZMP przyjął stanowiska w sprawie: sytuacji w ciepłownictwie, opłat za odpady komunalne, cen wody i ścieków, podatku od nieruchomości oraz działalności leczniczej
Thumb 1 3 kpo1
Komisja Wspólna nie zaopiniowała Krajowego Planu Odbudowy na specjalnym posiedzeniu 12 kwietnia. Strona samorządowa czeka na ostateczną wersję, którą deklaruje zaopiniować nawet w kilka godzin.
Thumb 1 3 grafika
W imieniu PCG Polska oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” informujemy o II naborze na nowatorskie rozwiązania na rzecz osób starszych w ramach projektu Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2.
Thumb 1 3 szczepienia covid 3
Organizacji punktów szczepień powszechnych przez samorządy oraz wyjaśnianiu związanych z tym nieporozumień poświęcone było cotygodniowe spotkanie online Strony Samorządowej z min. M. Dworczykiem.
Thumb 1 3 miasta praw czlowieka
Stowarzyszenie Arteria oraz Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich zapraszają 21 kwietnia br. na konferencję online „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”
Thumb 1 3 plansza samorz d dla dziedzictwa 2021
Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczyna nabór do drugiej edycji konkursu, w którym zostaną nagrodzone modelowe, opracowane i wdrożone, gminne programy opieki nad zabytkami.
Thumb 1 3 display kpo1
Negatywną opinię do projektu KPO wydał roboczy zespół Komisji Wspólnej. Zaznaczył, że po spełnieniu określonych warunków Komisja, która zbiera się 12 kwietnia, może zmienić opinię na pozytywną.
Thumb 1 3 frl sem18
Ponad 320 osób – przedstawicieli miast oraz ekspertów - uczestniczyło 8 kwietnia br. w seminarium poświęconym pracom prowadzonym nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej.
Thumb 1 3 foto  powstania l skie
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do włączenia się w ogólnopolskie obchody tej rocznicy - udostępni bezpłatnie wielkoformatową animację komputerową, która opowie o historii powstań śląskich.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Podczas posiedzenia online 14 kwietnia zostało podjętych 6 stanowisk, m.in. w sprawach przeciwdziałania wzrostowi cen energii cieplnej i uszczelnienia systemu zagospodarowania odpadów komunalnych.
Thumb 1 3 hd 1
23 kwietnia, 19 maja oraz 16 czerwca Mentor S.A. zaprasza na cykl bezpłatnych webinariów „Czy skuteczne zarządzanie ryzykiem ustabilizuje finanse JST?” pod patronatem ZMP.
Thumb 1 3 innowacyjny samorzad logo
W czwartek, 15 kwietnia odbędzie się gala online podsumowująca tegoroczną edycję konkursu „Innowacyjny Samorząd”, który organizuje Serwis Samorządowy PAP.
Thumb 1 3 rzadowy fundusz 2048x1536 2
Na portalu Tu warto mieszkać ukazał się raport na temat Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) autorstwa szefa Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej w latach 2017-2019.
Thumb 1 3 premier mm 21 04 07 2
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami Strony Samorządowej KWRiST na temat projektu KPO. Rząd uwzględnił część uwag i zwiększa środki np. na transport kolejowy czy ochronę zdrowia
Thumb 1 3 money7
Centra Usług Wspólnych działające w miastach oraz doświadczenia z postępowań, także sądowych w sprawach niedofinansowania zadań zleconych – to tematy spotkania Komisji Finansów ZMP.
Thumb 1 3 urb st
Sieci Transferu URBACT cieszyły się sporym sukcesem. Do 29 kwietni trwa nabór na drugą ich edycję. Miasta mogą skorzystać z metod URBACT i dobrych praktyk sprawdzonych w pierwszej rundzie Sieci.
Thumb 1 3 niepodleg a 2
W ramach obchodów 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych jest organizowana 8 kwietnia debata historyczna „Miasto a wojna. Płock, Białystok i Lwów w kontekście wojny polsko-bolszewickiej.”
Thumb 1 3 279
W numerze piszemy o Krajowej Polityce Miejskiej, miastach praw człowieka, 30-leciu Traktatu o Dobrym sąsiedztwie, o Bielsku-Białej obchodzącym swój ważny jubileusz oraz o Krajowym Planie Odbudowy.
Thumb 1 3 frl sem18
Dziś o 10 zapraszamy na transmisję kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem tematem spotkania będzie aktualny stan prac nad Krajową Polityką Miejską.
Thumb 1 3 news partnerstwo 4 gmin marzec 21
22 marca włodarze 4 gmin Partnerskich: Janowa Lubelskiego, Modliborzyc, Dzwoli i Godziszowa podpisali porozumienie międzygminne, zawiązując Związek ZIT.
Thumb 1 3 raport nor6
Raport ukazał się dzięki projektowi „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”. Polecamy rozdział - Stan wiedzy o samorządowym rynku pracy.
Thumb 1 3 r ce
Pracownia Samorządowa to kontynuacja pilotażowego projektu, dzięki któremu m.in. eksperci pomogą samorządowcom i bezpłatnie zajmują się innowacyjnym rozwiązywaniem spraw lokalnych.
Thumb 1 3 pim
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do współpracy w kontynuowanym projekcie Partnerskiej Inicjatywy Miast. Nowe sieci będą zajmować się: transformacją cyfrową, ochroną klimatu i PPP
Thumb 1 3 kwrist  21 03 31 www
Harmonogram opiniowania Krajowego Planu Odbudowy, a także trudna współpraca wojewody mazowieckiego z samorządem Warszawy i Radomia to główne tematy KWRiST, która odbyła się 31 marca online.
Thumb 1 3 frl sem18
Aktualny stan prac nad Krajową Polityka Miejską będzie jednym z tematów kolejnego seminarium poświęconego rozwojowi miast. Związek Miast Polskich zaprosi miasta do szerokiej dyskusji nad KPM.
Thumb 1 3 kpo1
2 kwietnia mają się zakończyć konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. Poseł do PE Jan Olbrycht 26 marca zorganizował kolejne webinarium, na którym rozmawiał z samorządami o trwających konsultacjach KPO.
Thumb 1 3 fundacja rodzinna konsultacje
Do konsultacji trafił projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Zapraszamy na dwa webinaria, podczas których będzie można zapoznać się z zaproponowanymi przez resort rozwoju i pracy rozwiązaniami.
Thumb 1 3 szczepienia covid 2
W związku z zaplanowaną dostawą 7 mln szczepionek przeciw COVID-19 w samym tylko kwietniu rząd proponuje, by JST organizowały samorządowe uproszczone punkty szczepień masowych.
Thumb 1 3 autostrada a1 wikipedia
Związek Miast Polskich otrzymał darowiznę pieniężną od Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej w stanie likwidacji. Pieniądze mają zostać przeznaczone na cele statutowe ZMP.
Thumb 1 3 cwd ok adka poprawiona
Pogłębiona i wszechstronna diagnoza, wykorzystująca zaawansowane narzędzia technologiczne, badania społeczne i integrację danych - to znaki firmowe podejścia ZMP do strategicznego planowania rozwoju.
Thumb 1 3 szczepienia covid 1
Utworzenie nowych, „samorządowych” punktów szczepień dla chętnych gmin lub powiatów zaproponował minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. NPS. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 29 marca rano
Thumb 1 3 frl sem17 1
Nie ma prostych rozwiązań w zagospodarowaniu odpadów ani idealnych metod naliczania opłat za ich odprowadzanie. Czy więc gospodarka odpadami to zagrożenie czy szansa rozwoju lokalnego?
Thumb 1 3 zg
W 2021 roku przypada 30. rocznica podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską i Republiką Federalną Niemiec. Związek Miast Polskich zaprasza miasta do wspólnego celebrowania tej ważnej daty
Thumb 1 3 clipboard12
O większe środki na medycynę zapobiegawczą, profilaktykę chorób oraz wzmocnienie restrukturyzacji rynkowej dostosowanej do dynamicznych zmian demograficznych apelował 25 marca przedstawiciel ZMP.
Thumb 1 3 samorz dy zagro one tuwartomieszkac pl
O polityce rządu PiS wobec samorządów, która je niszczy, destabilizuje, dewastuje ich finanse, upartyjnia, zabiera kompetencje i coraz bardziej uzależnia od państwa, pisze Jacek Krzemiński.
Thumb 1 3 ankieta
Związek Miast Polskich zaprasza miasta do wyrażenia swoich oczekiwań wobec tworzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Krajowej Polityki Miejskiej 2030.
Thumb 1 3 przemys aw dudzin ski
Trwają prace nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej - dokumentu, w którym opisana będzie strategia wspierania rozwoju miast na najbliższe 10 lat. ZMP uczestniczy w procesie konsultacji dokumentu
Thumb 1 3 clipboard010
Wtorek był drugim dniem wysłuchań dla Krajowego Planu Odbudowy. Tematem była „Transformacja cyfrowa”. Przedstawiciel ZMP wnioskował m.in. o niewykluczanie miast przy eliminowaniu tzw. białych plam.
Thumb 1 3 foto komisja 16 03
O założeniach Karty Różnorodności oraz o projekcie „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie” mówiono podczas drugiego spotkania Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP.
Thumb 1 3 clipboard05
22-24 i 29-30 marca br. z inicjatywy środowiska pozarządowego i biznesowego odbywają się wysłuchania publiczne w sprawie Krajowego Programu Odbudowy, w których aktywny udział bierze Związek.
Thumb 1 3 eco miasto 2021
Od 19 marca do 15 czerwca br. miasta mogą zgłaszać swój udział w 8. edycji konkursu Eco-Miasto. Tegoroczna edycja projektu to także m.in. warsztaty regionalne i międzynarodowa konferencja.
Thumb 1 3 polityka prorodzinna
Do 16 kwietnia gminy, które prowadzą lokalną politykę prorodziną, mogą zgłaszać się do udziału w konkursie. Przypominamy, że JST od 30 lat inwestują w rodziny, nie zważając na spory ideologiczne.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
26 marca w godz. 8.30-10.30 odbędzie się kolejne bezpłatne webinarium online z cyklu „Konkretnie. O Europie” z zakresu zarządzania miastem organizowane przez posła do PE, Jana Olbrychta.
Thumb 1 3 man2195 edit
Kilka dni temu jeden z samorządowców z powiatu kłodzkiego poinformował nas o zaskakującym proce­derze partyjnego korumpowania włodarzy lokalnych przez rządzących - pisze w felietonie Andrzej Porawski
Thumb 1 3 urbact sieci transferu
Sieci Transferu URBACT cieszyły się sporym sukcesem. Obecnie został otwarty nabór na drugą ich edycję. W najbliższy piątek, 26 marca, odbędzie się sesja informacyjna dotycząca tego naboru.
Thumb 1 3 kpo
Niesłuchanie głosu środowiska samorządowego, centralizacja w ramach oczekiwanych przez UE reform czy gorsze traktowanie dużych miast - to zarzuty przedstawicieli strony samorządowej do KPO
Thumb 1 3 nowa karta lipska
Nowa Karta Lipska wyznacza kierunki rozwoju i transformacji europejskich miast. Ma dziś niesłabnące znaczenie, zwłaszcza dla wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich po pandemii COVID-19.
Thumb 1 3 finanse jst aesco group foto
Ministerstwo Finansów w entuzjastycznym komunikacie poinformowało, że samorządy zamknęły rok 2020 z nadwyżką budżetową w wysokości 5,6 mld zł. Analitycy Aesco Group pokazują, że nie jest tak dobrze…
Thumb 1 3 frl sem17 1
Gospodarka odpadami będzie tematem najbliższego siedemnastego już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego zorganizowanego przez Związek Miast Polskich. Zapraszamy do oglądania transmisji.
Thumb 1 3 mrk
15 marca br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Młodzieżowej Rady Klimatycznej z przedstawicielami Związku Miast Polskich na temat wspólnych działań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu.
Thumb 1 3 prawo zam wie publicznych przetargowa uzp
Dla wszystkich zainteresowanych tematyką Prawa zamówień publicznych udostępniamy nieodpłatny dostęp do Czasopisma PRZETARGowa.pl w formie ebook.
Thumb 1 3 c2
19 marca br. o godz. 12.00 Curulis Doradztwo Samorządowe zaprasza na bezpłatny webinar z ekspertami: Hubertem Goską, Ryszardem Grobelnym i Aleksandrą Hochenzy na temat raportów o stanie JST.
Thumb 1 3 grafika zmp
Jak zwiększać odporność miast na nagłe kryzysy i zmiany klimatu? - na to pytanie m.in. będzie można znaleźć odpowiedź na bezpłatnej konferencja online dla liderów i liderek polskich miast 24 marca.
Thumb 1 3 2021 03 12 101316
W Krajowym Planie Odbudowy przygotowywanym przez polski rząd uderza i niepokoi, że samorząd sprowadzony jest do roli petenta – mówili eksperci podczas webinarium poświęconego KPO.
Thumb 1 3 aircraft 3702676 1920 690x420
Sekretarz strony samorządowej KWRiST wnosi o zaproszenie przedstawicieli gminy Baranów i pozostałych gmin (online) w związku planami realizacji inwestycji - Centralny Port Komunikacyjny.
Thumb 1 3 kongres skarbnik w
III Krajowy Kongres Forów Skarbników organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Krajową Radę Forów Skarbników JST zaplanowany został na 11 i 12 maja 2021 roku
Thumb 1 3 foto 10 zarz d
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP, które po raz 15. od początku epidemii odbyło się online 11 marca br., przyjęto stanowisko na temat projektu Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Thumb 1 3 logo zmp 2
Związek Miast Polskich zaprasza na dwudniowe wideoszkolenie skierowane do miejskich komórek organizacyjnych, które bezpośrednio zajmują się egzekucją administracyjną należności pieniężnych.
Thumb 1 3 mp2
Ze smutkiem informujemy, że w niedzielę, 14 marca, zmarł Myroslav Pitsyk, były wieloletni (1995-2017) dyrektor wykonawczy Związku Miast Ukrainy (AUC).
Thumb 1 3 szczepienia covid 2
Dyskusja dotyczyła m.in. obostrzeń w nauczaniu w kolejnych województwach, zwiększenia tzw. rezerwy oświatowej na realizację rządowych programów, a także szczepień pracowników niepedagogicznych szkół
Thumb 1 3 ump nowe
Do opracowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej projektu Krajowego Programu Odbudowy ustosunkowała się Unia Metropolii Polskich, do której należy 12 największych polskich miast.
Thumb 1 3 senat 10.03
10 marca br. w Senacie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady „Wspólnoty Przyszłości”, której celem jest wypracowanie propozycji zmian w polskim samorządzie terytorialnym.
Thumb 1 3 10.03.21
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaproponuje przyjęcie Izbie bez poprawek projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.
Thumb 1 3 logo zmp zgwrp
Z. Frankiewicz dementuje pokutujący w opinii publicznej mit o bogatych miastach i zapewnia, że ZMP - niezależnie od wspólnej, solidarnej walki o decentralizację - będzie walczył o interesy miast.
Thumb 1 3 pandemia pie
Jak wynika z raportu pt. „Polskie miasta w czasach pandemii”, w małe i średnie ośrodki miejskie pandemia uderzyła słabiej niż w duże. Powstał on na podstawie badań ankietowych w 522 miastach.
Thumb 1 3 frl sem17 1
Gospodarka odpadami będzie tematem najbliższego siedemnastego już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Na spotkanie Związek Miast Polskich zaprasza 25 marca br.
Thumb 1 3 eucf logo 2
29 marca 2021 r. rozpoczyna się drugi nabór do Eurepean City Facility (EUCF). Wesprze samorządy w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne.
Thumb 1 3 senat komisja 10 03
Senatorowie z Komisji Zdrowia oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej skrytykowali przygotowywane przez ministerstwo zdrowia rozwiązania legislacyjne dotyczące reformy szpitali.
Thumb 1 3 materia y biurowe
Dzięki informacji uzyskanej w odpowiedzi na złożone przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zapytanie do GUS, wiemy, na co wydano środki na promocję spisu rolnego w 2020 roku.
Thumb 1 3 pisop logo 1
Jak zbudować owocną współpracę z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami? Wsłuchać się w ich potrzeby i stworzyć warunki do rozwoju? Na początek warto wziąć udział 19 marca w konferencji online.
Thumb 1 3 foto 4.03  2
Podczas senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i AP został uwzględniony wniosek ZMP dotyczący wykreślenia zapisu mówiącego o nieobligatoryjności dodatku i nagród za wykonanie prac spisowych.
Thumb 1 3 edukacja 1920x1080
Międzykomunalna Spółka Akcyjna MUNICIPIUM SA zaprasza na konferencję na temat przyszłości edukacji, która odbędzie się 8 i 9 czerwca 2021 r. w Lublinie. ZMP objął to wydarzenie swoim patronatem.
Thumb 1 3 kongres social 1200x628 v52
16 kwietnia br. w godz. od 9:00 do 16:00 odbędzie się bezpłatny II Kongres Zamówień Publicznych OnLine, nad którym Związek Miast Polskich objął patronat. Zapraszamy do udziału.
Thumb 1 3 europejska nagroda obywatelska r d o pe
Europejska Nagroda Obywatelska to wyróżnienie dla inicjatyw pogłębiających współpracę europejską i promujących wspólne wartości. Do 15 kwietnia można zaaplikować lub nominować projekt.
Thumb 1 3 miasto ukrai ski 5
Ukraińska gmina miejsko-wiejska, położona w sąsiedztwie miasta Dnipro, poszukuje w Polsce miasta partnerskiego o podobnym profilu, wielkości, zbliżonej lokalizacji – w sąsiedztwie dużego miasta.
Thumb 1 3 podr cznik o prawach cz owieka
Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy opublikował drugą część Podręcznika Praw Człowieka dla Władz Lokalnych i Regionalnych. Mówi o promowaniu praw społecznych na poziomie lokalnym.
Thumb 1 3 logo zmp 2
11 marca odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu w trybie zdalnym, podczas którego m.in. rozmawiano na temat Krajowego Planu Odbudowy i umowy partnerskiej dotyczącej polityki spójności na lata 2021-27.
Thumb 1 3 278
W lutowym wydaniu miesięcznika publikujemy szeroką relację ze Zgromadzenia Ogólnego ZMP, piszemy o centralizacji szpitali, programie „Edukacja dla wszystkich” oraz o równości i prawach człowieka.
Thumb 1 3 komisja geodezji 2.03.2021
Sprawy bieżące dotyczące geodezji i kartografii były głównymi tematami posiedzenia Komisji, które odbyło się online 2 marca 2021 r.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jan Olbrycht zaprasza na webinarium „Krajowy Plan Odbudowy - debata na temat konsultacji społecznych?” 12 marca br. w godz. 9:00-11:00.
Thumb 1 3 szczepienia covid 1
O przedłużeniu zapisów na szczepienia strażników gminnych, przekazaniu listy punktów mobilnych czy rozliczaniu dotacji na transport rozmawiali przedstawiciele strony samorządowej z min. M. Dworczykiem
Thumb 1 3 senior plus
Rusza konkurs ofert do tegorocznej edycji programu „Senior+”. Będzie on kontynuowany w nowej odsłonie jako program wieloletni „Senior+” na lata 2021–2025. JST mogą zgłaszać oferty do 24 marca.
Thumb 1 3 plansza zo www
25 lutego br. odbyło się XLIV Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Miało charakter nadzwyczajny: odbyło się w formule online.
Thumb 1 3 an 5709
Jesteśmy silni i skuteczni, gdy jesteśmy razem – powiedział prezes Zygmunt Frankiewicz do delegatów z miast członkowskich Związku i do samorządowców goszczących na XLIV Zgromadzeniu Ogólnym ZMP.
Thumb 1 3 grafika masz g os 1
Do akcji Masz Głos 2021 mogą zgłaszać się organizacje społeczne, grupy nieformalne, aktywiści, którzy chcą zmieniać najbliższe otoczenie – angażując do współpracy mieszkańców i władze lokalne.
Thumb 1 3 foto kom edukacji
18 i 23 lutego spotkała się online Komisja Edukacji ZMP. Wypracowała stanowisko na temat dokumentu opracowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Edukacja dla wszystkich”.
Thumb 1 3 an 5756
Zakończyło się XLIV Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Pierwszy raz w historii odbywało się w formule online, a więc jednocześnie we wszystkich miastach członkowskich Związku.
Thumb 1 3 money7
W najnowszym felietonie Andrzej Porawski proponuje rozpisanie konkursu dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i przyznanie honorowego tytułu „Samorządowiec – Cudotwórca”.
Thumb 1 3 kwrist  21 02 24 zdj cie
O konsultacjach Krajowego Programu Odbudowy, usprawnianiu programu „Czyste powietrze” oraz rządowych funduszach: RFIL i RPRD debatowali uczestnicy Komisji Wspólnej 24 lutego br.
Thumb 1 3 spr www
Drugi rok ósmej kadencji był pod każdym względem niezwykły, choć w zupełnie innych wymiarach niż zakładał plan. Trzeba było zmierzyć się z pandemią koronawirusa – wyzwaniem, które trwa do dziś.
Thumb 1 3 cz stochowa edu akacja
W marcu ruszy II edycja programu EDU-AKCJA - to wiem, to rozumiem, to umiem, którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym społecznym skutkom pandemii. Skorzystało już z niego ponad 1000 uczniów.
Thumb 1 3 xiv fpjst pixa
11 marca br. odbędzie się kolejna, 14. edycja Ogólnopolskiego Forum Pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jednym z tematów będzie organizowanie i rozliczanie zadań w okresie pand
Thumb 1 3 mayors challenge hero hong kong masks web
21 marca br. mija termin zgłoszeń do Konkursu dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców na 50 znaczących innowacji miejskich, które zostały wymyślone lub uruchomione w następstwie pandemii COVID-19.
Thumb 1 3 money3
22 lutego br. na adres poczty elektronicznej dyrektora Biura ZMP (wnioskodawcy o udzielenie informacji publicznej w sprawie oceny wniosków o środki z RFIL) nadeszła odpowiedź z KPRM na wniosek.
Thumb 1 3 for more women in politics
8 marca Europejski Komitet Regionów organizuje konferencję poświęconą równowadze płci w polityce. Jej tematem będzie zaangażowanie kobiet w politykę na szczeblach: lokalnym, regionalnym i europejskim.
Thumb 1 3 foto warsztaty luty 2021
W Partnerstwie „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn” zakończyło się badanie ankietowe młodzieży, mieszkańców i liderów. Przeprowadzono wewnętrzną analizę wspólnych celów strategicznych partnerów.
Thumb 1 3 szpital 3
19 lutego przedstawiciele Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich spotkali się ze Sławomirem Gadomskim, podsekretarzem stanu w MZ i przedstawili swoją propozycję reformy szpitali.
Thumb 1 3 wzorcowa rewitalizacja nab r
Jeszcze do 26 lutego trwa nabór gmin do programu wsparcia Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wzorcowa rewitalizacja”. NID pomoże wybranym gminom m.in. oszacować wartość dziedzictwa na ich obszarze.
Thumb 1 3 karlino
W kwestii deklarowanej obecnie - po raz kolejny - woli naprawienia sytuacji w planowaniu przestrzennym, Związek apeluje o całościowe podej­ście do planowa­nia rozwo­ju.
Thumb 1 3 konf prasowa senat i samorz dowcy foto sopot
Przedstawiciele Senatu RP i samorządowcy zaprezentowali wspólne stanowisko w sprawie projektu ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju oraz uczciwego rozdziału środków unijnych.
Thumb 1 3 frl sem16 1
Praktyki zaprezentowane podczas seminarium FRL dowodziły, że transformacja energetyczna polskich miast musi prowadzić poprzez wszystkie dziedziny naszego życia. Musi mieć charakter interdyscyplinarny.
Thumb 1 3 yep
Komitet Regionów ogłasza nabór wniosków o przystąpienie do Programu Young Elected Politicians (YEP) w 2021 r. dla młodych polityków lokalnych i regionalnych do 40. roku życia. Termin upływa 12 marca.
Thumb 1 3 plansza rejestracja zo www
Nadal jeszcze można zarejestrować się na Zgromadzenie Ogólne ZMP online.
Thumb 1 3 frl sem16 1
Czy samowystarczalność energetyczna gmin jest możliwa ? O tym m.in. będziemy rozmawiać podczas seminarium online Forum Rozwoju Lokalnego w najbliższy czwartek. Zapraszamy do oglądania transmisji.
Thumb 1 3 szczepionka
O szybsze przekazywanie gminom informacji ws. szczepień przez wojewodów, a także o opublikowanie mapy punktów szczepień, również mobilnych apelowali samorządowcy podczas spotkania on-line 12 lutego.
Thumb 1 3 zmp ump
12 lutego br. Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich wysłały wspólne stanowisko sprzeciwiajające się zapowiedzi centralizacji ochrony zdrowia do S. Gadomskiego, podsekretarza stanu w MZ.
Thumb 1 3 plansza rejestracja zo www
W najbliższy czwartek zapraszamy na Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich online.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Zarząd Związku Miast Polskich pozytywnie opiniuje senacki projekt ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju - instytucji gwarantującej obiektywność podejmowanych decyzji przy podziale środków publicznych.
Thumb 1 3 roboty drogowe 3
1 marca na bezpłatną wideokonferencję „Uwarunkowania prawne, technologiczne, finansowe i środowiskowe w inwestycjach drogowych”.
Thumb 1 3 4 lutego
Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej było poświęcone 4 lutego br. głównym problemom gospodarki odpadami.
Thumb 1 3 zarz d zmp 6
Centralizacja ochrony zdrowia jest całkowicie bezzasadna i przyniesie jedynie kolejne szkody w systemie – takie stanowisko w sprawie zapowiedzi rządu zajął Zarząd ZMP 10 lutego br.
Thumb 1 3 ppp nowe prawo
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące zamówień publicznych. Wpływają one na przygotowanie i realizację Projektów PPP.
Thumb 1 3 fot sejm.gov.pl
Związek Miast Polskich zajmuje pierwsze miejsce wśród najskuteczniejszych lobbystów działających w Sejmie. Serwis Jawny Lobbing pokazuje w swoich statystykach, kto ma wpływ na tworzenie prawa w Polsce
Thumb 1 3 szczepienia covid 4
Podczas kolejnego spotkania online strony samorządowej KWRiST z przedstawicielami rządu 5 lutego br. rozmawiano na temat korekty zasad realizacji transportu mieszkańców na szczepienia przeciw COVID-19
Thumb 1 3 frl sem16 1
Jeszcze tylko dziś można zarejestrować swój udział w jutrzejszym seminarium online Forum Rozwoju Lokalnego. Rozmawiać będziemy o tym, czy samowystarczalność energetyczna gmin jest możliwa
Thumb 1 3 szkolenia zarz dzanie szpitalami
Ministerstwo zdrowia przygotowuje zmianę dotyczącą restrukturyzacji szpitali. ZMP i ZPP stawiają diagnozę sytuacji, proponują inne rozwiązania i przekonują, że centralizacja nie jest dobrym pomysłem.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Podczas posiedzenia 10 lutego br. członkowie Zarządu ZMP m.in. przyjęli sprawozdanie z działalności ZMP w 2020 r. i sprawozdanie finansowe oraz opiniowali szereg projektów ustaw i rozporządzeń.
Thumb 1 3 kom r wno ci 5
Prawa człowieka i problem równego traktowania będą przedmiotem zainteresowania nowej komisji tematycznej Związku Miast Polskich. 4 lutego br. zainaugurowała swoją działalność.
Thumb 1 3 cemr 70 a
Blisko 500 burmistrzów oraz lokalnych i regionalnych liderów z 50 krajów dołączyło do życzeń dla CEMR-u podczas internetowych obchodów 70. rocznicy utworzenia tej organizacji 28 stycznia br.
Thumb 1 3 jacek krzemi ski1
Plan rządowy komentuje Jacek Krzemiński w kanale o gospodarce na YouTube, pod nazwą To Ty Decydujesz, który prowadzi w imieniu Fundacji Pomyśl o Przyszłości.
Thumb 1 3 konkretnie. o europie
Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jan Olbrycht zaprasza na webinarium „Krajowy Plan Odbudowy - jakie szanse i wyzwania stoją przed polskimi samorządami?” 12 lutego br. w godz. 9:00-11:00.
Thumb 1 3 miasta wobec wyzwa przysz o ci
Polecamy w załączeniu publikację wydaną po XV Kongresie Obywatelskim przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową z ciekawymi artykułami o tematyce miejskiej.
Thumb 1 3 money3
1/3 środków przekazanych miastom na prawach powiatu w II etapie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiła do 7 miast z okręgu wyborczego premiera – wynika z analizy Forum Idei Fundacji Batorego.
Thumb 1 3 277
Logistyka szczepień, przejrzysty podział środków z funduszy rządowych, jakość powietrza w miastach i podsumowanie 2020 roku – to główne tematy poruszane w styczniowym wydaniu „Samorządu Miejskiego”.
Thumb 1 3 pfron
To efekt postulatu zgłoszonego przez stronę samorządową KWRiST do Pawła Szefernakera, pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym, który przekazał go do skutecznej realizacji.
Thumb 1 3 rowery
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych zaprasza do bezpłatnego udziału w Forum Innowacyjnego Transportu „Transport w miastach w czasach COVID” 9 lutego br. w godz. 11.00–12.30 (na platformie Zoom)
Thumb 1 3 stiap  28.01.21
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej apeluje do rządu o otwarcie branży turystycznej od 15 lutego 2021 r. i rewizję kryteriów pomocy dla niej.
Thumb 1 3 frl sem15 2
Tylko we współpracy samorządów, rządu, mieszkańców i przedsiębiorców możemy poradzić sobie z problemem jakości powietrza – to konkluzja seminarium poświęconego rozwojowi małych i średnich miast.
Thumb 1 3 szczepienia covid 2
ZMP w dalszym ciągu pilotuje usprawnianie organizacji szczepień przeciw COVID19. Tuż po zakończeniu KWRiST przedstawiciele strony samorządowej wypracowali propozycje zmian. Dziś przekazali je rządowi
Thumb 1 3 kw  21 01 27
Kwestie związane z organizacją szczepień, a także wnioski strony samorządowej o zamianę rządowych programów na subwencje to główne tematy KWRST, która odbyła się 27 stycznia br.
Thumb 1 3 fot sejm.gov.pl
Podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji - Finansów Publicznych i Samorządu Terytorialnego i PR przedstawiciel ZMP zaprezentował stanowisko strony samorządowej dotyczące RFIL.
Thumb 1 3 logo partycypacja
Rozpoczął się kolejny nabór dla gmin do projektu grantowego „Przestrzeń dla partycypacji 2”. Polega on na wsparciu gmin w prowadzeniu konsultacji społecznych dokumentów planistycznych.
Thumb 1 3 foto komisja polityki spo
Brak mobilnych punktów szczepień w miastach oraz zbyt mała liczba zaplanowanych szczepień – to zdaniem członków Komisji Polityki Społecznej ZMP główne problemy związane z akcją szczepienia mieszkańców
Thumb 1 3 r wno  i dyskryminacja
RPO w liście do prezesa ZMP wyraża pełne poparcie dla zaangażowania Związku Miast Polskich w opracowanie, przyjęcie i popularyzację Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Publicznym.
Thumb 1 3 foto praca w um
Niwelowanie różnic w jakości życia mieszkańców współpracujących gmin to główny cel partnerstwa „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn”. Zostało zawiązane przez powiat i cztery gminy.
Thumb 1 3 polsko niemiecka wspolpraca m odziezy facebook kommunal call
Jeszcze do 31 stycznia 2021 można się zgłosić z niemiecką gminą lub powiatem partnerskim do programu szkoleniowo-sieciującego dotyczącego współpracy młodzieży.
Thumb 1 3 70 cemr
W tym roku Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR) obchodzi 70. rocznicę swojego istnienia - siedemdziesiąt lat działalności i partnerstwa na rzecz wzmocnienia pozycji Europy lokalnej i regionalnej.
Thumb 1 3 szczepienia covid 1
Z inicjatywy ZMP 22 stycznia odbyło się kolejne spotkanie strony samorządowej KWRiST z ministrem Michałem Dworczykiem w sprawie organizacji szczepień. Spotkania takie będą się odbywać co tydzień
Thumb 1 3 krak w  szpital
Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski w liście do premiera Mateusza Morawieckiego sprzeciwia się planowanej restrukturyzacji szpitali, zakładającej centralizację szpitali.
Thumb 1 3 ppk
Wydawca Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” zaprasza na bezpłatny warsztat online „Pracownicze Plany Kapitałowe - warsztaty dla JST”, który odbędzie się 4 lutego br. w godz. 8.30-14.00.
Thumb 1 3 an 8815
Wybitne osobistości wystosowały do posłów list otwarty, w którym zaapelowano o poparcie ponad podziałami politycznymi dla ustawy metropolitalnej, prawie jednomyślnie uchwalonej przez Senat RP.
Thumb 1 3 webinarium pk
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza m.in. przedstawicieli JST 29 stycznia br. o godz. 10.00 na bezpłatne webinarium na temat szczelności systemu gospodarki odpadami.
Thumb 1 3 plansza zo 2021 www2
25 lutego 2021 roku w trybie on-line odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Będzie ono miało charakter nadzwyczajny, związany obowiązującym stanem epidemii.
Thumb 1 3 urbact kurs
URBACT wyposaża miasta w wiedzę i narzędzia wymagane do włączenia kryteriów społecznych i środowiskowych do procesu zamówień publicznych oraz do realizacji zamówień strategicznych .
Thumb 1 3 logo urbact2
Do 1 lutego można jeszcze aplikować do pilotażowego mechanizm transferu projektów zrealizowanych w ramach Urban Innovative Actions. W ramach pilotażu powstaną cztery sieci miast.
Thumb 1 3 zmp 30 lat 2
Mija właśnie 30 lat od restytucji Związku. Kongres Restytucyjny ZMP odbył się 18-20 stycznia 1991 r. w Poznaniu z udziałem 60 delegatów. Od 30 lat funkcję dyrektora Biura ZMP pełni Andrzej Porawski.
Thumb 1 3 foto zarz d www
Podczas posiedzenia 15 stycznia, które po raz 13. odbyło się online, Zarząd ZMP opiniował m.in. projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Thumb 1 3 foto pocz tek 2
Powiat Pilski razem z sześcioma gminami realizuje innowacyjny projekt, który ma podnieść komfort życia mieszkańców i atrakcyjność gospodarczą powiatu pilskiego i gmin biorących udział projekcie.
Thumb 1 3 lider2020
Wypracowanie wzorcowego mechanizmu osiągania porozumienia w kwestiach istotnych dla władz samorządowych oraz dla pracowników to cel pilotażu w ramach projektu „Schematy Dialogu Społecznego...”.
Thumb 1 3 legislacja m
Obrona dochodów JST, zmiany w zasadach prowadzenia polityki rozwoju i ograniczanie skutków pandemii COVID 19 – takie m.in. priorytety przyświecały działaniom legislacyjnym ZMP w 2020 roku.
Thumb 1 3 frl sem15 1
Jak miasta dbają o jakość powietrza? Jak wspiera je w tym polityka rządu? O tym będziemy dyskutować podczas kolejnego seminarium poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Thumb 1 3 kom gospod komunalnej zmp grafika
Omówieniu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o odpadach, a także wypracowaniu stanowiska na ich temat poświęcone było spotkanie Komisji.
Thumb 1 3 krok po kroku
W ostatnich dniach podczas codziennych intensywnych rozmów zespół samorządowo-rządowy wypracował rozwiązania dotyczące organizacji szczepień. Publikujemy ustalenia i „instrukcję obsługi” dla miast
Thumb 1 3 szczepienia covid 3
Z inicjatywy ZMP trwają pilne, codzienne uzgodnienia samorządowców ze stroną rządową dotyczące organizacji szczepień przeciw COVID-19, zwłaszcza transportu osób do punktu szczepień
Thumb 1 3 roboty drogowe 2
Z raportu „Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - reguły podziału” autorstwa profesorów - P. Swianiewicza i J. Flisa wynika, że jest olbrzymia dysproporcja w podziale środków na korzyść PiS
Thumb 1 3 grafika cwd www
W 337 gminach i 35 powiatach połączonych w 38 partnerstw rozpoczęły się badania ankietowe mieszkańców oraz badania opinii i planów życiowych młodzieży w ramach Pilotażu Centrum Wsparcia Doradczego.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Związek Miast Polskich powołał Komisję Praw Człowieka i Równego Traktowania. RPO w liście do prezesa ZMP zwraca się do miast i prosi o zaangażowanie w czynną realizację zasady równego traktowania.
Thumb 1 3 frankiewicz prezes
Z. Frankiewicz zwraca się do miast członkowskich ZMP z gorącym apelem o jak najszersze włączenie się do realizacji Narodowego Programu Szczepień. Chodzi głównie o transport i promocję akcji szczepień.
Thumb 1 3 andrzej porawski  mniejsze
Jan Paweł II, honorowy obywatel 300 polskich miast i gmin, nie potrzebuje obrony. Są jednak ludzie, którym przeszkadza Jego wielkość - pisze w felietonie Andrzej Porawski i przypomina fakty.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Podczas posiedzenia Zarządu Związku 15 stycznia (piątek), które po raz 13. odbywa się online, zostanie zaopiniowany m.in. projekt MKiŚ o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Thumb 1 3 odpady pixa
17 grudnia uchwalono zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Kolejna porcja zmian przekazana do konsultacji.
Thumb 1 3 raport una
Raport przygotowany przez United Nations Association Poland w przystępny sposób pokazuje, jak samorządy w Polsce działają na rzecz realizacji Agendy 2030. Wzięło w nim udział 18 miast.
Thumb 1 3 szczepienia covid 2
Promocji szczepień oraz finansowaniu i dowozowi osób niepełnosprawnych, a także mających trudności w dotarciu do punktu szczepień poświęcone było spotkanie samorządowców ze stroną rządową - Komunikat.
Thumb 1 3 foto spotkanie 3 12 2020
3 grudnia 2020 r. w Besku zainaugurowano współpracę pomiędzy Partnerstwem Zagłębia Ambitnej Turystki a doradcami Związku Miast Polskich w ramach projektu pilotażowego Centrum Wsparcia Doradczego.
Thumb 1 3 mg 1753
Wydawca Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zapraszają JST na konferencję online AUTOBUS ELEKTRYCZNY W KAŻDEJ GMINIE 13 stycznia br. w godz. 11.00-13.30.
Thumb 1 3 niepodleg a nowy nab r
Biuro Programu „Niepodległa” prowadzi nabór wniosków na dofinansowanie wydarzeń w 2021 roku ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wnioski można składać do 18 stycznia 2021r.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Wypłacenie wynagrodzenia gminnemu komisarzowi wyborczemu a zagrożenie odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - publikujemy kolejny komunikat w tej sprawie.
Thumb 1 3 276
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy m.in. o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, o konsultacjach z samorządami programu szczepień na Covid-19 oraz o wpływie firm rodzinnych na rozwój miast.
Thumb 1 3 projekty www2
W 2020 roku Związek zaangażowany był w realizację 9 projektów. Mówiono i pisano o ZMP w prasie, radiu, TV, na portalach i twitterze. W mijającym roku ukazało się 22 500 publikacji o Związku.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Brak jakichkolwiek podstaw prawnych dla pism wysyłanych ostatnio do gmin przez agendy GUS w sprawie rozliczenia i częściowego zablokowania ex post dotacji celowych na przeprowadzenie spisu rolnego.
Thumb 1 3 szczepionka
22 grudnia odbyło się spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami organizacji samorządowych z szefem Kancelarii Premiera, M. Dworczykiem w sprawie udziału samorządów w realizacji programu szczepień.
Thumb 1 3 zapytanie
Związek Miast Polskich zwrócił się o udostępnienie informacji publicznej w sprawie dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Thumb 1 3 legislacja
Już od 1 stycznia 2021 r. obowiązywać będą nowe przepisy prawa zamówień publicznych. Jest też nowelizacja ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Thumb 1 3 lodowisko
Samorządowcy spotkali się 18 grudnia br. w sprawie funkcjonowania obiektów sportowych z Izabelą Kucharską, zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego oraz dyrektorem Dariuszem Guzą z Ministerstwa Sportu
Thumb 1 3 jelenia g ra prezydent pisze
GUS w swoich nieuprawnionych interpretacjach przedstawia własne „pomysły” na zablokowanie wypłat nagród spisowych – pisze sekretarz Komisji Wspólnej do Pełnomocnika Rządu ds. Współpracy z ST.
Thumb 1 3 senat strona
17 grudnia br. podczas 19. posiedzenia, Senat przyjął i zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Thumb 1 3 frl  narz dzie
O narzędziu samooceny rozwoju instytucjonalnego JST, które zostało przygotowane przez OECD we współpracy z partnerami, mówiono podczas seminarium na temat wewnętrznych potencjałów rozwoju miast.
Thumb 1 3 konferencja prasowa
Domagamy się jasnych i uczciwych kryteriów oraz współuczestnictwa w podziale środków publicznych – mówili 16 grudnia br. samorządowcy podczas konferencji prasowej w Senacie w sprawie RFIL.
Thumb 1 3 kw  20 12 16
O powołanie specjalnego komitetu monitorującego podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych apelowali samorządowcy podczas Komisji Wspólnej 16 grudnia.
Thumb 1 3 foto zarz d 5
Podczas posiedzenia 15 grudnia członkowie Zarządu ZMP przyjęli m.in. stanowiska w sprawie rozdziału środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz zamiaru podziału województwa mazowieckiego.
Thumb 1 3 m odzie pixa
„Szkoła żyje wymianą” – to tytuł ogólnopolskiej inicjatywy, której głównym celem jest promocja międzynarodowych wymian szkolnych jako jednej z form zdobywania przez uczniów wiedzy i umiejętności.
Thumb 1 3 ue or dzie
Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów wspólnie zainicjują nowe partnerstwo, które ma w większym stopniu wesprzeć wysiłki unijnych miast i regionów w dziedzinie integracji.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Podczas posiedzenia 15 grudnia członkowie Zarządu ZMP przyjęli stanowiska m.in. w sprawie podziału środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz zamiaru podziału województwa mazowieckiego.
Thumb 1 3 foto senat 10.12  a
Komisje - Budżetu i Finansów Publicznych, Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i AP przeprowadziły 10 grudnia br. pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST.
Thumb 1 3 andrzej porawski  mniejsze
Rozdział środków unijnych powinien być dokonywany pod nadzorem niezależnej agencji, współkontrolo­wanej przez samorządy, na podstawie wcześniej określonych, jasnych kryteriów - pisze A. Porawski.
Thumb 1 3 foto praca w um zajawka
W ramach projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia doradczego”, swoją działalność zainaugurowało partnerstwo pod nazwą „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn”.
Thumb 1 3 inkbook
Powiat Brzozowski wraz z gminami wchodzącymi w jego skład realizuje projekt pilotażowy pn. „Centrum Wsparcia Doradczego”. Jego zadaniem jest integracja i wzmocnienie współpracy samorządów
Thumb 1 3 korona cyfryzacja
Podczas tegorocznego Forum online 18 grudnia br. zostaną poruszone tematy dotyczące stanu finansów JST w dobie koronawirusa oraz związanymi z nim zawirowaniami w gospodarce.
Thumb 1 3 money6
Rozwój czy stagnacja? – pytają autorzy raportu „Stan finansów JST”. Ostrzegają, że malejące inwestycje samorządowe to mniejsze wpływy z podatków VAT i CIT, a w dalszej perspektywie także PIT.
Thumb 1 3 szczepienia covid 1
9 grudnia na prośbę szefa Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie konsultacyjne online Zarządu ZMP z przedstawicielami rządu w sprawie projektu „Narodowej Strategii Szczepień” przeciwko COVID-19.
Thumb 1 3 infrastruktura kolejowa
Związek przeprowadził badanie ankietowe, które pokazuje skalę nadużyć związanych z uchylaniem się od płacenia podatku od nieruchomości przez podmioty gospodarcze. Mamy dane z 88 gmin.
Thumb 1 3 frl sem14
Podczas najbliższego Forum Rozwoju Lokalnego Związku Miast Polskich, 17 grudnia, po raz pierwszy zaprezentowane zostanie nowe narzędziem samooceny rozwoju instytucjonalnego JST opracowane przez OECD.
Thumb 1 3 275
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o sprzeciwie miast wobec groźby zgłoszenia przez premiera weta wobec budżetu UE oraz o walce Związku o pieniądze zabrane samorządom przez rządzących.
Thumb 1 3 frl sem13 grafika 1
O znaczeniu firm rodzinnych dla rozwoju miast oraz o ich wpływie na kapitał społeczny i tożsamość wspólnot lokalnych rozmawiali uczestnicy seminarium na temat wewnętrznych potencjałów rozwoju miast.
Thumb 1 3 fundacja batorego
Spadek dochodów podatkowych samorządów jest nieunikniony - tak twierdzą autorzy raportu „Finanse samorządu terytorialnego w dobie pandemii” prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska.
Thumb 1 3 zygmunt
Senator Zygmunt Frankiewicz komentuje zwrócenie się samorządowców do Prezydenta RP z wnioskiem w sprawie wystąpienia do TK o zbadanie zgodności „ustawy o podatku zryczałtowanym” z Konstytucją RP.
Thumb 1 3 fot marcin bia ek
Sekretarz Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i ST wysłał dziś wniosek do Prezydenta RP o wystąpienie do TK o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy ws. podatku zryczałtowanego.
Thumb 1 3 nagroda mlodziezy logo
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 pod hasłem „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“.
Thumb 1 3 fot sejm.gov.pl
Sejm odrzucił senacką rekompensatę dla samorządów w ustawie o podatku zryczałtowanym. Za odrzuceniem tylko posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda już podpisał ustawę.
Thumb 1 3 senat strona
Na posiedzeniu w dniach 25-28 listopada Senat przyjął kilka ważnych przepisów, stanowiących realizację postulatów środowiska samorządowego. Kontynuacja posiedzenia 2 i 3 grudnia.
Thumb 1 3 pocztowka
270 warsztatów, 1700 sesji doradczych, wdrożenie 12 narzędzi – to tylko niektóre z liczb podsumowujących nasze działania w II. etapie projektu predefiniowanego, wspierającego program "Rozwój Lokalny".
Thumb 1 3 odpady webinarium abrys
O tym, jakich doraźnych i docelowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami potrzebują obecnie samorządy i branża komunalna będzie mowa 2 grudnia podczas webinarium. Zaprasza „Przegląd Komunalny”.
Thumb 1 3 kwrist  20 11 25 foto
O pracy zespołu ds. monitorowania finansów oświaty, senackim projekcie dot. zmiany podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej i kolejnej transzy środków z FRIL rozmawiali członkowie KWRiST
Thumb 1 3 konferencja
Minister Klimatu i Środowiska zdecydował o powołaniu długo oczekiwanego przez środowisko samorządowe Zespołu do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami.
Thumb 1 3 grafika miasto2020
Zapraszamy na trzecią, ostatnią część corocznej konferencji o zarządzaniu miastem. Tym razem tematami spotkania będą relacje pokoleniowe w miastach po pandemii oraz planowanie miast.
Thumb 1 3 frl sem13 1
O znaczeniu firm rodzinnych dla rozwoju miast oraz o ich wpływie na kapitał społeczny i tożsamość wspólnot lokalnych będzie mowa na kolejnym seminarium Forum Rozwoju Miast. Zapraszamy 3 grudnia.
Thumb 1 3 grafika cwd www
Związek Miast Polskich z partnerami przystąpił do kolejnego projektu stworzonego z myślą o wsparciu rozwoju mniejszych miast. Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego skierowany jest do 38 partnerstw JST.
Thumb 1 3 dnb
DNB Bank Polska zaprasza na bezpłatną konferencję online pod patronatem ZMP „Miasta w zielonej perspektywie - szanse i wyzwania”, która odbędzie się 2 grudnia br. o godz. 11.00 .
Thumb 1 3 ue pieni dze aesco group
98 mld zł, w 80 proc. przeznaczonych na inwestycje - tyle jednostki samorządu terytorialnego otrzymały z unijnych środków. Starczyłoby na wymianę wszystkich autobusów miejskich w Polsce na elektryczne
Thumb 1 3 roman ptak
Roman Ptak apeluje do Mateusza Morawieckiego, żeby rząd wycofał się z planów zawetowania unijnego budżetu i namawia samorządowców, aby się pod jego apelem podpisywali.
Thumb 1 3 covid cor survey
We wspólnym badaniu Komitetu Regionów i OECD ostrzega się, że pandemia jest zagrożeniem dla finansów gmin i regionów w Europie. Wzrost wydatków oraz spadek dochodów zagrozi inwestycjom publicznym.
Thumb 1 3 stary s cz marian cyco
20 listopada 2020 r. zmarł Marian Cycoń, wieloletni burmistrz Starego Sącza, wybitny samorządowiec, poseł na Sejm RP dwóch kadencji. Miał 80 lat.
Thumb 1 3 edukacja pixa 2
Samorządowcy przedstawiają fakty i postulaty na temat sytuacji finansowej polskiej oświaty oraz niedoszacowania części oświatowej subwencji ogólnej dla JST w l. 2018-2020.
Thumb 1 3 szk0 a pixabay
20 listopada br. o godzinie 11.00 miało się odbyć spotkanie z Przemysławem Czarnkiem, Ministrem Edukacji i Nauki. Na jego zaproszenie do siedziby resortu przyjechali osobiście samorządowcy.
Thumb 1 3 zarz d zmp 19.11.2020
Podczas obrad 19 listopada br. Zarząd ZMP zabrał głos w sprawie zapowiadanego przez rząd weta Polski wobec budżetu UE i podjął decyzję o konieczności przygotowania własnej Tarczy samorządowej.
Thumb 1 3 water index
Podczas tegorocznego kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit ogłoszono wyniki rankingu Water City Index 2020 (WCI) - statuetki otrzymało 9 miast, które w większości należą do ZMP.
Thumb 1 3 transport elektryczny pixa
2 grudnia br. odbędzie się kolejne spotkanie Forum Innowacyjnego Transportu. Jego tematem będzie Zielony Transport Publiczny, a gościem specjalnym - Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.
Thumb 1 3 2020 np
Przedstawiamy informację o najważniejszych przedsięwzięcia realizowanych przez Związek Miast Polskich w okresie od 1 stycznia do 17 listopada 2020 roku.
Thumb 1 3 grafika miasto2020
24 listopada zapraszamy na drugą część corocznej konferencji o zarządzaniu miastem. Tym razem tematem spotkania będą trendy rozwojowe i wyzwania strategiczne dla europejskich miast na kolejne lata.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Zarząd ZMP podczas obrad 19 listopada br. wyraził zdumienie, że rząd polskiego państwa, w którego Konstytucji zapisano, że jest demokratycznym państwem prawnym, nie akceptuje właśnie tego warunku.
Thumb 1 3 zdalna nauka
Ministerstwo Finansów informuje, że niezależnie od charakteru świadczenia zapewnienie przez pracodawcę narzędzi do wykonywania pracy zdalnej dla nauczyciela, nie wlicza się do przychodu pracownika.
Thumb 1 3 money5
„Planowane obecnie zmiany to kolejne odebranie dochodów PIT uzyskiwanych od lokalnej spo­łeczności bez rekompensaty i zawłaszczenie części z nich przez budżet państwa” – alarmuje Prezes ZMP.
Thumb 1 3 foto miasto olbrycht3
Jeśli w przyszłym roku UE będzie działała w oparciu o prowizorium budżetowe, nie będzie europejskiego funduszu odbudowy – ostrzega europoseł Jan Olbrycht, jeden z negocjatorów unijnego budżetu.
Thumb 1 3 komputer1
Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN odpowiada na pytania w sprawie rozporządzenia dotyczącego dofinansowania w wysokości 500 zł dla nauczyciela na akcesoria komputerowe.
Thumb 1 3 logo 6 org sam
Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP alarmują w sprawie systemu ochrony zdrowia.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP, które odbyło się w czwartek, 19 listopada br., w formie elektronicznej, opiniowane były projekty dotyczące m.in. finansów, gospodarki nieruchomościami i odpadów.
Thumb 1 3 money6
Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wnioskuje do marszałka Tomasza Grodzkiego o zrekompensowanie ubytków w wyniku zmian w podatku zryczałtowanym.
Thumb 1 3 bi goraj listopad 2020
Miasto Biłgoraj złożyło kompletna propozycję projektu w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Ubiega się o dofinansowanie rozwojowego projektu pn. „BiłgoRaj. Tu chce się żyć”.
Thumb 1 3 game of the city
Co zrobić, aby miasta były lepszymi miejscami do życia? - UM Województwa Pomorskiego zaprasza na bezpłatną konferencję w ramach projektu UrbCultural Planning 19-21 listopada br.
Thumb 1 3 mr gowo  rozw j lokalny
Zakończono pracę nad wnioskiem aplikacyjnym pt. „Silna Marka Mrągowo” do Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021.
Thumb 1 3 money3
Podczas prac w Komisji, zgodnie z obietnicą resortu, dodano przepisy, które (tak jak w 2020 r.) pozwalają na niezrównoważenie budżetu w 2021 r. o wydatki na COVID i ubytki spowodowane przez pandemię.
Thumb 1 3 gowin 13.11  2
Regularne konsultacje ze środowiskiem samorządowym zadeklarował 13 listopada br. wicepremier Jarosław Gowin podczas e-spotkania z przedstawicielami ogólnopolskich korporacji samorządowych.
Thumb 1 3 frl12 2
13 listopada br. weszła w życie nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Ustawa ta wprowadza istotne zmiany z punktu widzenia planowania strategicznego samorządów.
Thumb 1 3 frl sem12 1 poprawiona
O współpracy pomiędzy JST – w kontekście nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz w oparciu o doświadczenia miast – mówiono podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 mo
Urząd m.st. Warszawy zaprasza przedstawicieli samorządów na tegoroczną edycję wydarzenia „Miejsca Otwarte. Spotkania online o przestrzeniach sąsiedzkich” w dniach 17-19 listopada br.
Thumb 1 3 mwi
24. Konferencja „Miasta w Internecie” odbędzie się pod hasłem CYFROWEJ TRANSFORMACJI SAMORZĄDÓW. Spotkanie odbędzie się 19 listopada br. za pośrednictwem platformy ClickMeeting.com.
Thumb 1 3 od r
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza 18 listopada br. na webinarium przeznaczone zarówno dla samorządów, jak i branży komunalnej.
Thumb 1 3 pisop pixa
Zespół think tanku przy Centrum PISOP, ośrodku sieci SPLOT w Poznaniu/Lesznie, wypracował trzy sprawdzone już rozwiązania skierowane dla jednostek samorządowych dotyczące obszaru pożytku publicznego.
Thumb 1 3 powietrzna akademia
Rusza jesienna edycja projektu Powietrznej Akademii Airly, Veolia i Onet. To bezpłatne zajęcia on-line dla uczniów szkół podstawowych, które mają pomóc w edukacji domowej.
Thumb 1 3 frl sem12 1 poprawiona
W czwartek, 12 listopada zapraszamy na transmisję kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem spotkanie będzie poświęcone współpracy pomiędzy JST tworzącymi obszary funkcjonalne.
Thumb 1 3 pexels cottonbro 3943716
Na ostatnim posiedzeniu, w dniu 28 października o 16:44, Sejm uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, okradając samorządy z PIT-u.
Thumb 1 3 dokumenty
Pełnomocnik Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym, minister Paweł Szefernaker, ogłosił ważny komunikat dotyczący realizacji ustaleń ze spotkania Premiera ze Stroną Samorządową.
Thumb 1 3 kongres obywatelski zapis wideo
Jaka Polska wobec wyzwań przyszłości? – pod tym hasłem odbył się 17 października XV Kongres Obywatelski. Spotkanie to, ze względu na panującą epidemię, miało charakter online.
Thumb 1 3 foto wniosek
Konin walczy o Fundusze Norweskie. 29 października miasto złożyło dokument opracowany w ramach Programu „Rozwój lokalny". Opisano w nim 114 przedsięwzięć, które mogą być zrealizowane w mieście.
Thumb 1 3 miasto2020 2
We wtorek 17 listopada zapraszamy na pierwszą część corocznej konferencji o zarządzaniu miastem. Spotkaniu, które odbędzie się on-line w trzech terminach, można przysłuchiwać się za pomocą Facebooka.
Thumb 1 3 green city accord
CEMR ogłosiła otwarcie Green City Accord , nowej europejskiej inicjatywy mającej na celu zachęcenie miast do stania się zdrowszymi, czystszymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska.
Thumb 1 3 frl sem12 1 poprawiona
Współpraca pomiędzy JST tworzącymi obszary funkcjonalne oraz korzyści płynące z podejmowania wspólnych, zintegrowanych działań będą tematem kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 274
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy przede wszystkim o tym, jak miasta radzą sobie z kryzysem wywołanym pandemią, czego oczekują od rządu i w jaki sposób przygotowują się na nowe wyzwania.
Thumb 1 3 nab r lekcja enter
Samorządy oraz placówki doskonalenia nauczycieli mogą ubiegać się o sfinansowanie szkoleń nauczycieli szkół wszystkich typów w zakresie edukacji cyfrowej. Maksymalna kwota grantu to 450 tys. złotych.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Komunikat dotyczy ograniczeń nakładanych podczas II fazy pandemii. Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie RM w sprawie pracy zdalnej urzę­dów - pozytywnie zaopiniowane przez Stronę Samorządową KW.
Thumb 1 3 myslowice zielona pracownia 1
Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządy i ST zwraca się do Ministra Edukacji i Nauki z prośbą o pilne spotkanie w celu przekaza­nia uwag i propozycji dotyczących funkcjonowania systemu oświaty.
Thumb 1 3 frl sem11 po bez godziny
Instrumenty i narzędzia wspierające rozwój – zarówno finansowe, jak i instytucjonalne – były tematem jedenastego już seminarium FRL o wewnętrznych potencjałach rozwoju małych i średnich miast.
Thumb 1 3 frm
O przyjaznym mieście z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu, nowoczesnej edukacji oraz kompetencjach przyszłości będzie mowa na bezpłatnym FRM 4 i 5 listopada br.
Thumb 1 3 m.morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami na pilnie zwołanym spotkaniu w sprawie rozporządzenia o przejściu na zdalny tryb pracy urzędów administracji samorządowej od wtorku, 3 listopada
Thumb 1 3 curulis analiza oszcz dno ciowa baner
Poznaj wpływ lockdownu na finanse JST z całej Polski. Zapoznaj się z BEZPŁATNĄ analizą, dowiedz się gdzie szukać oszczędności i zaplanuj działania naprawcze.
Thumb 1 3 buzek ranking
Gliwice, Morawica i Kleszczów to liderzy tegorocznego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w swoich kategoriach. Laureatem Fundamentu Rzeczpospolitej im. M. Kuleszy został Jerzy Buzek.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Współprzewodniczący i sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ze Strony Samorządowej reagują na insynuacje ministra Pawła Szefernakera.
Thumb 1 3 niepodleg a do hymnu
Biuro Programu „Niepodległa”, jak każdego roku, zaprasza do włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu”. Jednak z powodu pandemii zachęca do przygotowania kameralnych wydarzeń.
Thumb 1 3 przasnysz um
W dniu 27 października 2020 r. Rada Miejska w Przasnyszu przyjęła dwa strategiczne dla przyszłości miasta dokumenty: Plan Rozwoju Lokalnego oraz Plan Rozwoju Instytucjonalnego.
Thumb 1 3 abc
Samorządowcy domagają się pilnego spotkania z ministrem edukacji i nauki. Potrzebne jest też niezwłoczne rozpoczęcie prac zespołu ds. monitorowania finansów oświaty, bo sytuacja jest coraz trudniejsza
Thumb 1 3 targ
W odniesieniu do opłaty targowej najnowszy projekt ustawy „covidowej” zakłada zawieszenie jej poboru w roku 2021 - jednak z tytułu utraconych dochodów gminy mają otrzymać rekompensatę.
Thumb 1 3 samorz forum kapiota u i finans w
Trwa osiemnasta edycja Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, organizowanego co roku przez wydawnictwo Municypium – wcześniej w Katowicach, w tym roku – w formule online.
Thumb 1 3 finanse 4
Desygnowany przez stronę samorządową KWRiST na współprzewodniczącego Zespołu ds. monitorowania finansów oświaty, Marek Wójcik prosi MFFiPR o pilne uruchomienie tego zespołu.
Thumb 1 3 opieka zdrowotna
Przedstawiciel ZMP rekomenduje negatywną opinię wobec projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Thumb 1 3 odbudowa
W załączeniu publikujemy prezentację na temat Krajowego Planu Odbudowy (KPO), którą przedstawiła na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w zeszłym tygodniu b. minister funduszy i polityki regionalnej
Thumb 1 3 mielec z lotu ptaka 027
W Mielcu trwają intensywne prace nad przygotowaniem kompletnego projektu w ramach Programu Rozwój Lokalny.
Thumb 1 3 frl sem11 3
„Instrumenty i narzędzia wspierające rozwój - aspekty finansowe i instytucjonalne” – to tytuł kolejnego seminarium w ramach cyklu poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Thumb 1 3 grafika frl sem10
Jak budować potencjał wewnętrzny miast poprzez zintegrowane zarządzanie środowiskiem, energią i odpadami – o tym rozmawiano podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego zorganizowanego przez ZMP.
Thumb 1 3 hackathon
PFR i GovTech Polska organizują „Hackathon dla Miast”, w którym programiści pomogą miastom i ich lokalnym społecznościom w walce ze skutkami kryzysu. Do 3 listopada miasta mogą zgłosić swoje wyzwania.
Thumb 1 3 foto wizyta studyjna porsgrunn
Ponad 50 przedstawicieli miast – burmistrzów, prezydentów i pracowników urzędów – uczestniczyło w wizytach studyjnych, jakie w formule on-line odbyły się w norweskich miastach Porsgrunn i Arendal.
Thumb 1 3 dni planisty grafika
Tegoroczna ogólnopolska konferencja naukowa „Dni Planisty: Rewitalizacja miast i odnowa wsi” odbędzie się 22-23 października 2020 r. w formie zdalnej.
Thumb 1 3 grafika strona frl www
Strona internetowa pod adresem www.Forum-Rozwoju-Lokalnego.pl to platforma wiedzy i praktyki samorządowej, gdzie omawia się, wyjaśnia, promuje nowe rozwiązania sprzyjające rozwojowi polskich miast.
Thumb 1 3 grafika frl sem10
W czwartek zapraszamy na transmisję dziesiątego już seminarium on-line Forum Rozwoju Lokalnego, poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w Polsce.
Thumb 1 3 szk0 a pixabay
Samorządowcy rozmawiali z wiceministrami edukacji o tym, jak usprawnić podejmowanie decyzji w sprawie pracy szkół w dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemii
Thumb 1 3 kongres obywatelski 2020
Jaka Polska wobec wyzwań przyszłości? – pod tym hasłem odbył się w ostatnią sobotę, 17 października, XV Kongres Obywatelski. Spotkanie to, ze względu na panującą epidemię, miało charakter online.
Thumb 1 3 koronawirus bezpiecze stwo
Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19 według stanu prawnego na dzień 17 października 2020 r.
Thumb 1 3 o fundacji 1
Zapraszamy na przegląd rozwiązań EdTech „POLSKIE INNOWACJE W EDUKACJI”, który odbędzie się 23 października br. w trybie hybrydowym
Thumb 1 3 fb 14 mld z
16 października wysłaliśmy do miast ZMP apel Prezesa Związku o aktywność w sprawie finansów samorządowych oraz o wypełnienie ankiety na temat inwestycji, których miasta nie będą mogły zrealizować.
Thumb 1 3 pisanie 2
Zapraszamy do dzielenia się na stronie Związku - w nowej, specjalnie utworzonej zakładce - swoimi refleksjami i opiniami w formie felietonów dotyczących aktualnych, gorących tematów.
Thumb 1 3 tory
Felieton Andrzeja Porawskiego, dyrektora Biura ZMP.
Thumb 1 3 finanse miast
Do dnia 16 października Biuro Związku otrzymało wyniki ankiety nt. finansów miast po III kwartałach 2020 r., w porównaniu z identycznym okresem sprawozdawczym z lat 2018 i 2019 (w ujęciu kwartalnym).
Thumb 1 3 srebrna gospodarkla
Czy potrafimy projektować z myślą o osobach starszych? W którym kierunku powinien rozwijać się system wsparcia dla seniorów i seniorek? Srebrna gospodarka tematem webinarium #TransferHUB.
Thumb 1 3 kfm piotr zawada
III Krajowe Forum Miejskie poświęcono przedstawieniu projektu założeń do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023 oraz prowadzonym i planowanym działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.
Thumb 1 3 dziedzictwo kulturpwe webianrium
Z okazji 40-lecia wpisu „Historycznego Centrum Warszawy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 75-lecia jego odbudowy 21 października odbędzie się międzynarodowe webinarium.
Thumb 1 3 if mi dzynarodowa konferencja
Projektowaniu dostępnych, bezpiecznych, elastycznych i zrównoważonych miast poświęcona będzie bezpłatna konferencja on-line z udziałem architektów, przedstawicieli świata nauki i aktywistów miejskich.
Thumb 1 3 foro komisja polityki spo 2
Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz bezdomność w dobie pandemii to m.in. tematy, o których rozmawiano podczas kolejnego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej ZMP.
Thumb 1 3 zmp ump
W Oświadczeniu z 13 października Prezesi ZMP i UMP zgłaszają postulaty dotyczące walki z pandemią oraz deklarują wolę daleko idącej współpracy z rządem zmierzającej do rozwiązania sytuacji kryzysowej.
Thumb 1 3 foto 13.10 h
Zarząd ZMP 13 października br. zdecydował o podjęciu konkretnych działań legislacyjnych i informacyjnych, mających na celu obronę finansów miast, które są w coraz bardziej krytycznym stanie.
Thumb 1 3 finanse miast
W pierwszym dniu ankiety po trzech kwartałach otrzymaliśmy dane z 91 miast (PIT) oraz 83 miast (CIT). Wynika z nich, że spadek dochodów z PIT wynosi blisko 7% rok do roku, a dochodów z CIT – prawie 8%
Thumb 1 3 kongres obywatelski
17 października odbędzie się XV Kongres Obywatelski. Będzie możliwość uczestniczenia w nim także on-line. Jedna z sesji tematycznych poświęcona będzie wyzwaniom przyszłości w polskich miastach.
Thumb 1 3 polsko niemieckie partnerstwa publikacja
Istnienie partnerstw miast jest siłą napędową relacji polsko-niemieckich – wynika z pierwszego kompleksowego badania tej formy współpracy. Właśnie ukazała się publikacja podsumowująca badanie.
Thumb 1 3 webinar
Nieodpłatny webinar pt. „Wsparcie mieszkalnictwa gminnego ze środków budżetu państwa” odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 października.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Kolejne posiedzenie Zarządu online odbyło się 13 października 2020 r. Rozmawiano o sytuacji epidemicznej oraz o finansach miast.
Thumb 1 3 stocznia inkubator pomys w
Jak sprawić, by osoby z różnych powodów wykluczone z życia społecznego stały się jego uczestnikami? Jak wyrównywać szanse? Trwa nabór do Inkubatora pomysłów, gdzie można zgłaszać skuteczne rozwiązania
Thumb 1 3 zmp ump
Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich wystosowały 9 października apel do Ministra Zdrowia o wydanie decyzji o możliwości przejścia szkół na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Zarząd ZMP apeluje do rządzących o wycofanie się z kontrowersyjnych ustaw, zaprzestanie jałowych sporów i podjęcie działań, które pozwolą na skuteczne zmierzenie się z rosnącą dynamiką zachorowań
Thumb 1 3 skarzysko  banner.jpg
Miasto zaprasza 6 listopada br. na Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, które będzie poświęcone przede wszystkim warunkom prowadzenia działalności gospodarczej w czasie pandemii COVID-19.
Thumb 1 3 zmp 158 web 1
Prezes ZMP apeluje do prezydentów i burmistrzów o skierowanie na ręce posłów i senatorów wystąpień z żądaniem rekompensaty wprowadzanych w wyniku zmian ustawowych ubytków w dochodach własnych JST.
Thumb 1 3 m odzie hajnowka pl
Wrzesień był miesiącem bardzo intensywnych prac nad Programem Rozwoju Lokalnego. Zespół Miejski spotkał się z młodzieżą hajnowskich szkół średnich. Rozmawiano o ich pomysłach na rozwój miasta.
Thumb 1 3 grafika frl sem10
Budowa potencjału wewnętrznego miast poprzez zintegrowane zarządzanie środowiskiem, energią i odpadami będzie tematem kolejnego seminarium on-line w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 fb zmp
14 i 15 października odbędą się sesje szkoleniowe dla osób odpowiedzialnych za informację i public relations w polskich miastach. Zapraszamy do rejestracji.
Thumb 1 3 koronawirus
Spotkanie dotyczyło sytuacji epidemicznej w Polsce i włączenia samorządowców w proces konsultacji projektu rozporządzenia dotyczącego wprowadzania obostrzeń w żółtych i czerwonych strefach
Thumb 1 3 pomoc spo czna proejkt
Fundacja Polskiej Akademii Nauk realizuje bezpłatne doradztwo dla przedstawicieli JST oraz ośrodków pomocy społecznej w zakresie opracowania strategii rozwiązywania problemów społecznych.
Thumb 1 3 polskie pieni dze
Zarząd ZMP podjął stanowisko w sprawie konieczności pilnego podjęcia rzetelnych rozmów o stanie finansów JST, w którym stanowczo domaga się pełnej rekompensaty ubytków w dochodach własnych samorządów.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Zarząd ZMP podjął 30 września br. stanowisko w sprawie dalszej budowy systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, w którym popiera zmiany w ucpg, ale też zgłasza swoje propozycje systemowe.
Thumb 1 3 zmp ump
Miasta nie kwestionując potrzeby pilnego wprowadzenia rozwiązań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce, domagają się m.in. adekwatnego finansowania zadań.
Thumb 1 3 envicon 2
W dniach 19 i 20 października odbędzie się 24. edycja Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Miasta członkowskie ZMP otrzymały zaproszenie do bezpłatnego udziału on-line w kongresie.
Thumb 1 3 webinar
Bezpłatny webinar dotyczący Pracowniczych Planów Kapitałowych, który odbędzie 13 października br. o godz. 10.00 poprowadzą eksperci PFR TFI
Thumb 1 3 finanse
Udostępniamy naszym miastom członkowskim comiesięczną aktualizację bazy źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Wszystkie rozdrobnione informacje zebrane są w jednym miejscu.
Thumb 1 3 273
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o finansach miast oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Pokazujemy, jak Ciechanów i Ostrów Wlkp. realizują innowacyjne działania poprawiające jakość życia.
Thumb 1 3 ppp konferencja dobry klimat w ppp
Czy jest w Polsce dobry klimat dla PPP ? – odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji on-line zorganizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Thumb 1 3 u mnie u ciebie 2
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży ogłasza program skierowany do przedstawicieli wybranych partnerstw, tak aby wesprzeć je w rozwijaniu wymiany młodzieży oraz współpracy między instytucjami.
Thumb 1 3 foto 10a
Podczas posiedzenia 30 września 2020 r. członkowie Zarządu ZMP podjęli stanowiska w sprawach - konieczności pilnego podjęcia rzetelnych rozmów o stanie finansów JST oraz gospodarki odpadami.
Thumb 1 3 spotkanie 30 wrze nia 2
Po serii spotkań i warsztatów Zespołu Miejskiego z doradcami Związku Miast Polskich w Przemyślu rozpoczęły się intensywne prace nad ostatecznym kształtem naszego projektu w ramach Funduszy Norweskich.
Thumb 1 3 dsc 5525
Samorządowcy skrytykowali projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT, CIT oraz o ryczałcie, który przyniesie ubytek 1,4 mld budżetom samorządowym. Chcą rozmawiać o nim z wiceministrem finansów
Thumb 1 3 niepo omice
Burmistrz Roman Ptak odwieszony w czynnościach służbowych. Tym samym po 299 dniach może wrócić do pełnienia funkcji burmistrza miasta i gminy Niepołomice.
Thumb 1 3 forsa
Samorządy i spółki komunalne będą potrzebować dalszego wsparcia by utrzymać aktywność inwestycyjną wynika z badania, które przeprowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.
Thumb 1 3 zmp ump
ZMP i UMP stanowczo protestują przeciwko zapisom wprowadzonym do projektów ustaw dotyczących podatków, które spowodują ubytek w budżetach JST rzędu 14,1 mld. zł w ciągu 10 lat obowiązywania ustaw.
Thumb 1 3 30 lat
Zapraszamy do obejrzenia filmu, zrealizowanego dla ZMP, którego premiera miała miejsce 30 września br. Film powstał w związku z tegoroczną 30. rocznicą pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Dziewiąte już posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich - w formie elektronicznej - rozpoczęło się o godz. 12.00 w środę 30 września br. od premiery filmu „1990. Narodziny samorządu”.
Thumb 1 3 sprz tanie wiata fb fund nasza ziemia fina 1
Ponad tonę odpadów zebrano w miniony weekend w samych tylko Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu podczas 27. Finału Akcji Sprzątania Świata. W całej Polsce trwały w tych dniach akcje terenowe.
Thumb 1 3 dost pna szko a
Czy polska szkoła może być miejscem, w którym każde dziecko będzie mogło rozwinąć swój potencjał, niezależnie od ograniczeń niepełnosprawności? 1 października rusza projekt „Dostępna Szkoła”.
Thumb 1 3 ary 09.20
Miasto pracuje nad wnioskiem do Programu „Rozwój Lokalny” - zebrano 165 pomysłów mieszkańców do nowej ścieżki rozwoju miasta w ramach projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”, obecnie trwa ich analiza.
Thumb 1 3 p ock forum ppp
Na zakończenie Międzynarodowego Forum PPP, które 22 i 23 września odbyło się w Płocku ogłoszono laureatów konkursu „Praktycy PPP”. Nagrodzono projekty już zrealizowane oraz dopiero planowane.
Thumb 1 3 foto seminarium ppp
23 września Związek Miast Polskich zorganizował kolejne seminarium on-line poświęcone rozwojowi małych i średnich miast. Rozmawiano o partnerstwie publiczno-prywatnym.
Thumb 1 3 slz 2020  23.09.20
Tarnowo Podgórne i Lublin to zwycięzcy konkursu wyłonieni przez samych 6 finalistów konkursu podczas konferencji podsumowującej online 23 września 2020 r.
Thumb 1 3 elektro mieci
MB Recycling wraz partnerami proponują miastom udział w projekcie Elektryczne Śmieci - każde miasto, które dołączy do niego, otrzyma bezpłatnie nowoczesne czerwone pojemniki na elektryczne śmieci.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Chodzi o oświadczenie MSZ Norwegii dotyczące pozbawienia możliwości korzystania ze środków Nor­weskiego Mechanizmu Finansowego polskich JST, które podjęły uchwały o strefach wolnych od LGBT.
Thumb 1 3 pfr agademia miast 1
21 września ruszyła pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości zorganizowana przez Polski Fundusz Rozwoju. Ze wsparcia ekspertów w podnoszeniu kompetencji samorządowców skorzysta 71 średnich miast.
Thumb 1 3 foto forum ppp strona
Płock już po raz czwarty zaprosił przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych i firm prywatnych do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.
Thumb 1 3 logo zmp 2
ZMP prosi miasta o pilne wpisanie nauczycieli do Systemu Informacji Oświatowej (SIO), gdyż nieuzupełnienie tych danych spowoduje umniejszenie subwencji oświatowej.
Thumb 1 3 telekomunikacja
Jakie znaczenie będzie miała technologia 5G w samorządach? - 23 września o godzinie 13.00 Serwis Samorządowy PAP zaprasza na wideoczat z ekspertami ds. telekomunikacji i pól elektromagnetycznych.
Thumb 1 3 frl sem9 grafika
Zapraszamy na transmisję dziewiątego już seminarium on-line Forum Rozwoju Lokalnego, poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w Polsce.
Thumb 1 3 klasa 1
Prezentujemy zestawienie różnych wariantów modeli finansowania oświaty, zgłaszane przez różne środowiska, a zebrane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, i prosimy o uwagi.
Thumb 1 3 sprawiedliwo
Miasto Przasnysz składa skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w sprawie roszczeń niepublicznego przedszkola o uzupełnienie dotacji i prosi Prokuraturę Krajową o pomoc.
Thumb 1 3 ecomiast2020
Od 21 do 25 września 2020 r. będzie trwać online Międzynarodowa Konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”.
Thumb 1 3 prezydent krzysztof uk scaled e1591692997381
Miasta UMP zamknęły pierwsze półrocze 2020 r. deficytem 16 mln zł, i należy się spodziewać, że w drugim półroczu br. nastąpi dalszy przyrost tego deficytu - pisze Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Thumb 1 3 logo ump
Resort finansów forsuje optymistyczną wersję sytuacji finansowej JST, a prawda wygląda trochę inaczej - do słów w DGP Sebastiana Skuzy, wiceministra finansów, odnosi się ekspert dr Aleksander Nelicki.
Thumb 1 3 frl sem8 grafika
Ocenie sytuacji finansowej miast oraz prezentacji narzędzi do analiz finansowych poświęcone było ósme seminarium on-line na temat wewnętrznych potencjałów rozwoju małych i średnich miast w Polsce.
Thumb 1 3 ue or dzie
To było polityczne wydarzenie sezonu: 16 września Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen wygłosiła swoje pierwsze orędzie o stanie Unii Europejskiej.
Thumb 1 3 centrum zdrowia kobiety i dziiecka zabrze
W tej chwili resort zdrowia nie prowadzi prac nad centralizacją szpitali samorządowych, zapewniała wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko podczas zespołu KWRIST
Thumb 1 3 p ock forum ppp
Już zrealizowane bądź dopiero planowane inwestycje samorządowe można zgłaszać do konkursu na Najlepsze Projekty PPP, który jest organizowany w ramach Międzynarodowego Forum PPP w Płocku.
Thumb 1 3 dsc 5460
Pierwszym doświadczeniom związanym z funkcjonowaniem placówek oświatowych po powrocie uczniów do szkół, a także finansowaniu oświaty poświęcone było specjalne spotkanie KWRiST 15 września.
Thumb 1 3 tory tramwajowe
Dzięki interwencji Związku Miast Polskich w kwestii projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, miasta będą mogły w dalszym ciągu budować linie tramwajowe w pasie drogowym.
Thumb 1 3 you tube  ty decydujesz
„To Ty decydujesz” to nazwa kanału na „You Tube”, który będzie m.in. edukował i promował polską gospodarkę i polskie produkty - zachęcamy do subskrybowania pierwszych filmików.
Thumb 1 3 pol niem grupa robocza 2
O zielonej rewitalizacji miast oraz wielokulturowości rozmawiali członkowie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej. Mówiono także o skutkach społecznych i gospodarczych pandemii COVID.
Thumb 1 3 piast w foto narada obywatelska
Ponad miesiąc trwała w Piastowie narada obywatelska z mieszkankami i mieszkańcami miasta. Jej tematem był rozwój centrum miasta oraz przyszłość gminy. Finałem narady było wysłuchanie obywatelskie.
Thumb 1 3 szpital 2
Pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych w związku z ostatnimi informacjami medialnymi na temat pozbawienia JST możliwości prowadzenia szpitali zwraca się do Ministra Zdrowia o pilne wyjaśnienia.
Thumb 1 3 lider2020
ZMP zaprasza 23 września na konferencję online podsumowującą ogólnokrajowy „Konkurs Samorządowy Lider Zarządzania 2020. Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy”.
Thumb 1 3 frl sem8 grafika
Dzisiaj o godz. 10.00 zapraszamy na transmisję ósmego seminarium on-line Forum Rozwoju Lokalnego, poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w Polsce.
Thumb 1 3 legnica  smart
9 września na spotkaniu informacyjnym z mieszkańcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, zaprezentowano diagnozę problemów miasta oraz koncepcję nowej ścieżki rozwoju.
Thumb 1 3 szkolenia zarz dzanie szpitalami
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zapraszają do udziału w bezpłatnych szkoleniach z zakresu zarządzania, zdrowia publicznego i badań klinicznych.
Thumb 1 3 img 5764
Miasto w ramach przygotowania wniosku do programu Rozwój Lokalny spotkało się we wrześniu z interesariuszami na warsztatach.
Thumb 1 3 ary 2
8 września br. odbyły się w mieście warsztaty „Analiza ryzyka” z Wiesławą Kwiatkowską, doradcą miast z ZMP, które mają pomóc przy przygotowaniu wniosku do programu Rozwój Lokalny.
Thumb 1 3 akcja sprz tanie wiata.jpg
Już wkrótce – 18-20 września – Wielki Finał tegorocznej akcji „Sprzątanie świata”. Mimo pandemii Covid-19 nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom! Zachęcamy do organizowania akcji terenowych.
Thumb 1 3 praca w biurze
Dąbrowa Górnicza, Lublin, Kraków, Zabrze, powiat Nowy Targ i gmina wiejska Tarnowo Podgórne to finaliści konkursu SLZ Samorząd jako pracodawca, których wyłoniła komisja konkursowa 8 września.
Thumb 1 3 gospodarowanie mieniem
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza 27 października br. na konferencję, nad którą patronat objął Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Związek Miast Polskich.
Thumb 1 3 frl sem9 2
Przykłady projektów zrealizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, a także szerokie korzyści z PPP dla miast zostaną omówione podczas kolejnego seminarium poświęconego rozwojowi lokalnemu.
Thumb 1 3 dsc01249
Prezydent Legnicy zaprosił mieszkańców i organizacje społeczne do wspólnego opracowania projektu pn. „Smart Legnica - wielopokoleniowe miejsce do życia i rozwoju”.
Thumb 1 3 stalowa wola  impreza
W Stalowej Woli trwają intensywne prace nad nową ścieżką rozwoju. Odbywają się wydarzenia konsultacyjne - imprezy plenerowe na błoniach dla młodych ludzi oraz spotkania z ekspertami.
Thumb 1 3 bezpiecze stwo ruchu drogowego pixa
Rozpoczęła się rekrutacja do organizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury szkoleń z zakresu stosowania inżynieryjnych środków poprawiających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Thumb 1 3  d smart city expo
Nowoczesne technologie, produkty i usługi służące do stworzenia lepiej zarządzanego, bardziej ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom miasta prezentowane będą podczas Smart City Expo Poland w Łodzi.
Thumb 1 3 ostrow wielkopolski wielkopolska vii2018 260
Ostrowianie mają mnóstwo pomysłów na poprawę jakości życia w mieście - teraz mają szansę na wspólne pozyskanie nawet 40 mln zł na ich realizację. Do 13 września br. można zgłaszać swoje propozycje.
Thumb 1 3 konin strona
Minione wakacje sprzyjały w Koninie intensywnej pracy nad nową ścieżką rozwoju miasta. Zespół miejski pokazał mieszkańcom, jak tworzony jest ten dokument i co zawiera. Zaprosił także do dyskusji.
Thumb 1 3  obek 1
Od 7 września trwa nabór do tegorocznej edycji programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w którym JST mogą się starać o dofinansowanie nawet do 33 tys. zł na 1 nowe miejsce w żłobku.
Thumb 1 3 ppp logo
Rozwiązania przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju środowiska, ochrony środowiska oraz poprawy klimatu będą promowane w konkursie na nowe projekty infrastrukturalne do realizacji w formule PPP.
Thumb 1 3 272
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy dużo o wodzie. To gorący i aktualny temat w miastach, taki też był podczas mijającego lata. Czy woda jest potencjałem rozwoju czy bardziej źródłem problemów
Thumb 1 3 budowa
Doraźne rządowe programy nie zmienią na trwałe sytuacji finansowej JST, pomagając zasypać tylko na chwilę największe dziury w budżetach biedniejszych samorządów - pisze Jacek Krzemiński.
Thumb 1 3 eucf
Do zamknięcia naboru wniosków w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego (European City Facility - EUCF) pozostał zaledwie miesiąc – termin upływa 2 października br.
Thumb 1 3 frl sem8 2
Ocena obecnej i przyszłej sytuacji finansowej miast będzie tematem ósmego seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w Polsce. Zapraszamy 17 września!
Thumb 1 3 europ tydzie miast i region 2020
Ruszyły zapisy na wydarzenia tegorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. To największe doroczne wydarzenie w Brukseli poświęcone polityce regionalnej.
Thumb 1 3 ycie region w 1
Przed jakimi wyzwaniami stoją miasta metropolie i regiony? Czy COVID-19 przyspieszy zmianę? - na te pytania starają się odpowiadać samorządowcy i eksperci, m.in. A. Porawski, dyrektor Biura ZMP.
Thumb 1 3 7
Podczas posiedzenia online Zarządu ZMP 28 sierpnia 2020 roku podjęto decyzję o kontynuowaniu prac nad systemowymi zmianami w gospodarce odpadami.
Thumb 1 3 foto jaros aw jaroslove
Tablice Marzeń stanęły w Jarosławiu. Na tablicach zostały umieszczone pytania: za co kochasz Jarosław?, Jaki jest Jarosław Twoich marzeń?, Jak rozwinąć Jarosław? Jak wydać 40 mln na rozwój?
Thumb 1 3 grafika markowemiasto 2
27 i 28 sierpnia Związek Miast Polskich zorganizował kolejne seminarium on-line poświęcone rozwojowi małych i średnich miast. Rozmawiano o strategiach marketingowych miast i marce miasta.
Thumb 1 3 o wiata konferencja strony samorzadowej komisji wspolnej rzadu i samorzadu terytorialnego
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego odpowiedzialność za bezpieczeństwo przedszkolaków, uczniów i nauczycieli przerzucona jest na samorządy i dyrektorów – mówi strona samorządowa Komisji Wspólnej
Thumb 1 3 kwrist
Debata o finansowaniu oświaty przeniesiona na wrzesień, gdyż minister edukacji narodowej nie mógł uczestniczyć w sierpniowym spotkaniu. Dyskusja dotyczyła przygotowań na powrót uczniów do szkół
Thumb 1 3 sprz tanie wiata foto fb
Już po raz 27. ruszyła największa polska akcja ekologiczna „Sprzątanie świata”. Mimo pandemii Covid-19 nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom! ZMP dołączył do patronów akcji.
Thumb 1 3  tarno w  rynek 02
Do 11 września można zgłaszać pomysły na przedsięwzięcia do miejskiego projektu, który zostanie zgłoszony do Programu „Rozwój Lokalny” - informuje Urząd Miasta Tarnowa.
Thumb 1 3 akademia miast przysz os ci grafika
Do 4 września trwa rekrutacja do Akademii Miast Przyszłości PFR - innowacyjnego bezpłatnego programu edukacyjnego dla samorządowców. Dedykowana jest urzędnikom z miast średniej wielkości.
Thumb 1 3 grafika markowemiasto 2
Jak tworzyć i wdrażać udane strategie marketingowe miast – to jeden z tematów kolejnego, siódmego już seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Thumb 1 3 ostr w wlkp 15 lat w ue
Zachęcamy miasta do wypełnienia krótkiej ankiety na temat współpracy polskich miast z partnerami za granicą. Jak „koronakryzys” wpłynął na tą kooperację i jakie powstały nowe jej formy i sposoby.
Thumb 1 3 kontakt
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę po raz kolejny na potrzebę aktualizacji danych zamieszczanych w Biuletynie Informacji Publicznej przez JST.
Thumb 1 3 foto warsztaty 1
21 i 26 sierpnia w Nakle nad Notecią odbyły się warsztaty z Zespołem Kluczowych Specjalistów ds. przygotowania projektu działań rozwojowych miasta oraz Radą Rozwoju w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 debata miejska
W Starachowicach podczas debaty miejskiej 20 sierpnia rozmawiano o wizji miasta. Debata rozpoczęła cykl spotkań z mieszkańcami poświęconych rozwojowi Starachowic.
Thumb 1 3 lider2020
Do 7 sierpnia br. zbieraliśmy zgłoszenia do edycji konkursu „Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy” - konferencja podsumowująca odbędzie się 23 września br. online.
Thumb 1 3 nowa cie ka 2
Miasto Hajnówka pracuje nad koncepcją rozwoju, który pozwoli na pozyskanie środków z Programu „Rozwój lokalny”. Stawką jest 10 mln euro, takie środki otrzyma tylko 15 miast w Polsce.
Thumb 1 3 foto seniorzy 2
W Skarżysku-Kamiennej trwają prace nad stworzeniem projektu w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Miasto zachęca mieszkańców do włączenia się w ten proces i zgłaszania swoich uwag i propozycji.
Thumb 1 3 logo zmp 2
28 sierpnia odbyło się posiedzenie Zarządu ZMP online, podczas którego zostały zaopiniowane projekty ustaw dotyczące m.in. przeciwdziałania skutkom suszy i podatku dochodowego od osób prawnych.
Thumb 1 3 miasto w trybie nadzwyczajnym grafika
Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Lepsze Niepołomice zapraszają na kolejną debatę z cyklu „Polska samorządów” 26 sierpnia (środa), godz. 18:00-19:30.
Thumb 1 3 skyway 2017
Toruński Skyway Festiwal w tym roku odbędzie się w wersji drive-through. To niemal 5 km świetlnej trasy. Do tej pory odbywał się w murach miasta, w dobie pandemii został przeniesiony na lotnisko
Thumb 1 3 p ock ppp
Miasto Płock zaprasza na Międzynarodowe Forum PPP w formie wirtualnej konferencji, które odbędzie się 22 i 23 września.
Thumb 1 3 pr d
Redakcje - Przeglądu Komunalnego oraz Energii i Recyklingu zapraszają 29 września 2020 r. na hybrydowe wydarzenie, dające możliwość udziału osobistego lub w relacji online na platformie internetowej.
Thumb 1 3 logo zmp 2
„ZMP od ponad dwóch lat domaga się – w sposób konstruktywny, bo z przedłożeniem pod rozwagę i dyskusję własnego projektu – odpowiedzialnego podjęcia problemu wynagrodzeń w sektorze publicznym.”
Thumb 1 3 henryk wujec 1
Dziś – w dniu setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i w święto Wniebowzięcia Tej, którą wielu żołnierzy widziało unoszącą się nad polem bitwy – zmarł Henryk Wujec.
Thumb 1 3 rm
Nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju wprowadza istotne zmiany (Dz.U. 2020, 1378). Trzeba je możliwie szybko uwzględnić w pracach dotyczących strategii i programów rozwoju miast.
Thumb 1 3 starachowice 2
- Wkraczamy w kolejny etap prac nad Planem Rozwoju Lokalnego - tym razem chcielibyśmy zaprosić mieszkańców do udziału w debacie miejskiej - mówi prezydent miasta.
Thumb 1 3 nowa wiedza
Celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie społecznie odpowiedzialnego terytorium wśród JST lub ich jednostek organizacyjnych poprzez szkolenia, doradztwo i wizyty studyjne.
Thumb 1 3 goleni w  prl
12 sierpnia w Goleniowskim Domu Kultury spotkali się zainteresowani projektem gminy Goleniów „Inteligentne Miasto Goleniów – skok w nowoczesność” w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 ecs 40
Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz zaprasza samorządy na obchody 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia oraz rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września 2020 r.
Thumb 1 3 szko a  klasa
Organizacje samorządowe, w tym ZMP, wystosowały do MEN list, w którym wskazują na problemy oraz niezbędne do precyzyjnego uregulowania zagadnienia związane z organizacją roku szkolnego.
Thumb 1 3 wa brzych  nab r pomys w
Władze miasta Wałbrzycha zachęcają mieszkańców do wypełniania kart zgłoszenia pomysłu na rozwój lokalny miasta w ramach realizacji programu Rozwój Lokalny.
Thumb 1 3 ostrowiec w. karta pomys w
Karta pomysłów to sposób, aby każdy mieszkaniec mógł wskazać konkretne propozycje, które ma za zadanie rozwiązać miasto. To kolejny etap konsultacji w ramach prac nad Planem Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 recyklomat w twojej gminie ilustracja
Trwa kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu Coca-Coli, realizowanego we współpracy z Warszawą, w którym samorządy mogą powalczyć o recyklomaty – nowoczesne automaty do zbiórki odpadów.
Thumb 1 3 nisko  kupuj lokalnie
- Wzrost popytu lokalnego może być podstawą rozwoju lokalnych łańcuchów produktów i wzrostu lokalnych łańcuchów wartości dodanej - przekonywał doradca strategiczny ZMP podczas spotkania 6 sierpnia.
Thumb 1 3 starachowice debata
Miasto wkracza w kolejny etap prac nad Planem Rozwoju Lokalnego i zaprasza mieszkańców do udziału w debacie miejskiej, która odbędzie się 20 sierpnia o godz. 16.00.
Thumb 1 3 webinarium batory
Jak przełamać impas i porozumieć się? - na to postarają się odpowiedzieć eksperci akcji Masz Głos Fundacji Batorego podczas webinarium 11 sierpnia. Wystarczy zarejestrować się na wydarzenie.
Thumb 1 3 debaty ywiec
Debaty podwórkowe, czyli sondy uliczne dotyczące celów strategicznych i ważnych działań dla mieszkańców miasta to kolejny etap przygotowania wniosku w ramach projektu SMART ŻYWIEC – (r)ewolucja.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Wysłano fałszywe maile podpisane imieniem i nazwiskiem Prezesa Związku z adresu gliwickiego biura senatora Z. Frankiewicza. Zabezpieczenia maila zostały już zmienione
Thumb 1 3 kultura
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało Fundusz Wsparcia Kultury z budżetem400 mln. Pieniądze otrzymają m.in. samorządowe instytucje kultury iNGO-sy prowadzące działalność kulturalną
Thumb 1 3 wosp org pl
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Jurek Owsiak rozmawiali o programie współpracy WOŚP z samorządami dotyczącej opieki zdrowotnej. Przedstawili program oparty na czterech punktach.
Thumb 1 3 729x308
Blisko stu samorządowców wzięło udział w zorganizowanym z inicjatywy ZMP spotkaniu z wiceministrem Rafałem Weberem na temat rządowego programu budowy za blisko 28 mld zł stu obwodnic.
Thumb 1 3 k dzierzyn  prl
Prezydent miasta zaprosiła mieszkańców do wypełnienia Karty Przedsięwzięcia, za pośrednictwem której można np. zgłosić własną inicjatywę poprawiającą jakość życia czy funkcjonowanie urzędu.
Thumb 1 3 foto 3
„Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!” to temat warsztatów, jakie zostały zorganizowane w mieście w związku z pracami nad przygotowaniem aplikacji Jeleniej Góry w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 z ot w arch um
W związku z pracami nad wnioskiem o dofinansowanie z Programu „Rozwój lokalny” trwają szerokie konsultacje społeczne. Ratusz chce wiedzieć, co sądzą mieszkańcy i jakie mają pomysły na rozwój Złotowa.
Thumb 1 3 foto spotkanie 28 lipca
Mieszkańcy miasta, urzędnicy magistratu z pomocą ekspertów ZMP wyłonili zasoby i produkty charakterystyczne dla regionu Skarżyska-Kamiennej. Spotkanie odbyło się w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 ppp logo
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała pierwszy od 2012 r. raport o PPP w Polsce. Pozytywnie oceniła wybór przez JST partnerstwa publiczno-prywatnego do realizacji zadań publicznych.
Thumb 1 3 europa dla obywateli webinar
W związku z trwającym naborem wniosków, którego termin upływa 1 września 2020 r., Punkt Kontaktowy programu „Europa dla obywateli” zaprasza do udziału w webinarium pt. „Aplikacja bez problemu!”.
Thumb 1 3 m odzie
Powstrzymanie odpływu młodych ludzi – to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Jasło. Tak wynika z diagnozy, jaka powstała w ramach pracy nad projektem „Jasło - moje miasto, mój dom”.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Z inicjatywy ministra Pawła Szefernakera 29 lipca br. odbyła się robocza wideokonferencja z udziałem przedstawicieli KWRiST, poświęcona przepisom dotyczącym zmian w podziale administracyjnym kraju.
Thumb 1 3 wsp lnota ranking
W kolejnej edycji rankingu bogactwa samorządów „Wspólnoty” w kategorii miast na prawach powiatu wygrał Sopot, wśród miast powiatowych - Grodzisk Mazowiecki, a wśród mniejszych miast - Krynica Morska.
Thumb 1 3 tychy oze
Ministerstwo Klimatu ogłosiło konkurs, w którym nagrodzone zostaną miasta z najlepszymi proekologicznymi inwestycjami, które służą ochronie klimatu i mieszkańcom. Termin zgłoszeń upływa 20 września.
Thumb 1 3 fund inwest lokal
Do 10 sierpnia samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z puli 6 mld zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gminy, powiaty i miasta otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł.
Thumb 1 3 platforma turystyczna
Francuska Platforma Open Tourisme Lab poszukuje podmiotów, z którymi stworzy konsorcjum aby ubiegać się o możliwość realizowania projektu w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw.
Thumb 1 3 ludzie
Do 1 września br. trwa nabór wniosków w programie „Europa dla obywateli”. Aplikować mogą m.in. JST i NGO’sy działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, kultury, edukacji i pamięci europejskiej
Thumb 1 3 gmina wyrzysk 11
Z inicjatywy Związku Miast Polskich 30 lipca br. odbędzie się spotkanie poświęcone planom realizacji Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030 oraz inwestycjom drogowym w kolejnych latach.
Thumb 1 3 nagroda obywatelska
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) ogłosił konkurs na Nagrodę za Solidarność Obywatelską – „Społeczeństwo obywatelskie w walce z COVID-19”.
Thumb 1 3 dubiecko potrzebna pomoc
Wójt Gminy Dubiecko zwraca się do miast zrzeszonych w ZMP o pomoc finansową w związku ze stratami i zniszczeniami, jakie wywołały na terenie tej gminy ulewy, które dotknęły ją pod koniec czerwca br.
Thumb 1 3 markowemiasto 2
Jak tworzyć i wdrażać udane strategie marketingowe miast – 27 i 28 sierpnia zapraszamy na kolejne seminarium on-line poświęcone rozwojowi małych i średnich miast. Do dziś otwarta jest rejestracja.
Thumb 1 3 konin strona
Minęło sześć miesięcy pracy Zespołu Miejskiego nad stworzeniem najlepszego wniosku do II etapu Programu „Rozwój lokalny”, dzięki któremu miasto ma szanse zyskać nawet 42 miliony złotych dofinansowania
Thumb 1 3 kwrzist mswia
Głównymi tematami posiedzenia Komisji Wspólnej 22 lipca br. był projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Funduszu Inwestycji Lokalnych (zwiększonego do 12 mld złotych) oraz zmiany granic gmin.
Thumb 1 3 bgk grafika
Z danych ze 130 miast widać wyraźne trendy: znaczne ubytki we wpływach z PIT, z najmu i dzierżawy, użytkowania wieczystego i komunikacji miejskiej, mniejsze - ale dotkliwe - z podatków lokalnych.
Thumb 1 3 wa brzych miasto szans
W Parku Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w ramach prac nad Planem Rozwoju Lokalnego 16 lipca br. odbyły się warsztaty strategiczne GROW.
Thumb 1 3 finanse
Udostępniamy naszym miastom członkowskim comiesięczną aktualizację bazy źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Wszystkie rozdrobnione informacje zebrane są w jednym miejscu.
Thumb 1 3 strona 20 07
Wielomiesięczne prace Zespołu Miejskiego w ramach Programu „Rozwój lokalny” zaowocowały wypracowaniem nowej wizji Przemyśla, jako miasta tętniącego życiem i pozytywną energią społeczną.
Thumb 1 3 om a prl
W ramach programu Rozwój lokalny w czerwcu Łomża przystąpiła do zdefiniowania kluczowych dla miasta czynników rozwoju, które w lipca oceniał Zespół Miejski wraz z Zespołem Kluczowych Interesariuszy.
Thumb 1 3 mr bon turystyczny 09
Polski Bon Turystyczny ma na celu nie tylko wsparcie finansowe polskich rodzin, ale także pośrednio pomoc dla osłabionej przez COVID-19 i lockdown branży turystycznej.
Thumb 1 3 108010383 855522388273024 1819110063118732422 n
14 lipca br. w ramach projektu „Żary,tu chcę żyć!!!” w Żarskim Folwarku po raz kolejny spotkali się zaangażowani w projekt przedstawiciele Zespołu Miejskiego i mieszkańcy Żar oraz Rady Rozwoju.
Thumb 1 3 pow d 1
Redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” zaprasza na bezpłatne webinarium - Ochrona przed skutkami powodzi, zalań i podtopień, które odbędzie się w środę 22 lipca od godz. 9.00 do 12.00.
Thumb 1 3 ppp logo
NIK pozytywnie ocenia wykorzystanie formuły PPP w Polsce i zwraca uwagę na rzetelny proces analityczny, który jest kluczem do udanego projektu PPP.
Thumb 1 3 b d widoczny  banner g wny
Z początkiem lipca rusza ogólnopolska kampania #bądźwidoczny, której celem jest pomoc przedsiębiorcom w zaistnieniu w środowisku on-line. Od kondycji lokalnych firm zależą też wpływy do miejskiej kasy
Thumb 1 3 zabrze 1
Trwają intensywne prace w Zabrzu nad wnioskiem do programu „Rozwój lokalny” - 29 czerwca odbyło się spotkanie Rady Rozwoju zwołanej w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.
Thumb 1 3 krosno 1
Taką personifikację stworzył Zespół Miejski na ostatnich warsztatach, które prowadzili 1 lipca br. doradcy ZMP w ramach programu „Rozwój lokalny” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.
Thumb 1 3 molo trojki zdj 01
W Augustowie trwają intensywne prace nad dokumentami opracowywanymi w ramach II etapu Programu Rozwój Lokalny, tj. Planem Rozwoju Lokalnego oraz Planem Rozwoju Instytucjonalnego.
Thumb 1 3 mielec
14 lipca miasto zaprasza do debaty, która ma dotyczyć raportu z badań społecznych zrealizowanych na potrzeby opracowania Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.
Thumb 1 3 mow
Zapraszamy Państwa do nadsyłania do Biura Związku skanów/zdjęć protokołów okręgowych komisji wyborczych, które – na podstawie art. 314 § 3 Kodeksu wyborczego – są przekazywane samorządom.
Thumb 1 3 ogrody krak w
Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz ze Związkiem Miast Polskich serdecznie zapraszają do udziału w czternastej edycji konkursu TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.
Thumb 1 3 e k
Trwają prace nad przygotowaniem Planu Rozwoju Lokalnego do 2030 r. Kolejnym etapem jest zebranie propozycji przedsięwzięć, które przyczynią się do realizacji wizji rozwoju Ełku.
Thumb 1 3 logo zmp 2
„Wzywamy rząd do zaniechania polityki doraźnych działań, związanych z interwencjami w nagłaśnianych medialnie fragmentach całego nierozwiązanego problemu reprywatyzacji w Polsce.”
Thumb 1 3 nisko foto
19 czerwca br. w Nisku odbył się otwarty panel dyskusyjny zatytułowany „Nisko – prężnym ośrodkiem gospodarczym” w Niskim Centrum Kultury.
Thumb 1 3 2
Bilgoraj - centrum pracy, kultury, usług, handlu i szkolnictwa dla regionu? - takie pytanie stanęło przed Biłgorajską Radą Rozwoju, która będzie doradzać miastu w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 kra nik
2 lipca 2020 r. w Spółdzielni Socjalnej „Niebieski Młyn” odbyły się warsztaty z doradcami ZMP pn. „Nowa ścieżka rozwoju miasta z wykorzystaniem metodyki GROW” w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 woda
Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe w zasięgu ręki. 1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”.
Thumb 1 3 clipboard01
Miasto pokazuje na swoich stronach film o tym, jak pracuje nad wnioskiem, diagnozą oraz dokumentami PRL i PRI do programu „Rozwój lokalny”, a także nad swoim rozwojem do 2050 roku.
Thumb 1 3 logo zgwrp
Związek Gmin Wiejskich RP zaapelował 6 lipca do Prezydenta RP o dialog i patronat nad rozwiązaniem problemu finansowania oświaty.
Thumb 1 3 wypowied pani burmistrz
W jakim kierunku miasto ma się rozwijać, aby zrealizować wizję „Rydułtowy 2035” - o tym dyskutowali członkowie Rady Rozwoju 2 lipca w ramach prac nad wnioskiem do programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 zmp 148 web 2
Zarząd ZMP apeluje do miast członkowskich Związku o rozważenie możliwości udzielenia pomocy finansowej dla należącego do ZMP miasta Jasła, poważnie poszkodowanego w wyniku nawałnic.
Thumb 1 3 mr gowo 1
Znalezienie kluczowych produktów i czynników rozwoju to tylko niektóre z celów warsztatów, które odbyły się 16-17 czerwca br. w Centrum Kultury i Turystyki w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 20200703164740 img 0910
Podczas posiedzenia 3 lipca Zarząd ZMP podsumował 3 miesiące epidemii, przyjął stanowisko w sprawie zmiany granic, a miasta zadeklarowały pomoc dla Jasła dotkniętego skutkami nawałnicy.
Thumb 1 3 geodeta
Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych był głównym tematem posiedzenia Komisji 30 czerwca 2020 r.
Thumb 1 3 piel gniarka dps
Podczas obrad senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i Komisji Zdrowia, wiceminister W. Kraska poinformował o dodatkowych środkach na wynagrodzenia dla pielęgniarek w DPS-ach.
Thumb 1 3 271
W czerwcowym „Samorządzie Miejskim” piszemy m.in. o reakcji samorządów i ZMP na propagandowy filmik rządowy dotyczący domniemanych źródeł sukcesu polskiego samorządu, a także o sytuacji finansowej JST
Thumb 1 3 foto j.buzek wst ga
Z tej okazji obradujący 3 lipca w Śremie Zarząd Związku Miast Polskich składa życzenia Panu Profesorowi: zdrowia i wielu sukcesów oraz satysfakcji z podejmowanych działań na rzecz Polski i Europy.
Thumb 1 3 plansza video 322
Witamy ponownie Kłodzko! Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Śremie 3 lipca przyjęliśmy w poczet miast członkowskich to dolnośląskie miasto, które należało już do Związku w latach 1996-2015.
Thumb 1 3 frl sem6 1
Wyjątkowo aktualny problem zarządzania zasobami wodnymi w miastach był tematem kolejnego, szóstego już seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Thumb 1 3 kwrist 1.07
O przekazanie projektu uchwały Rady Ministrów tworzącej Fundusz Inwestycji Lokalnych wnieśli samorządowcy podczas spotkania online KWRiST 1 lipca. Przekazali też wstępne uwagi co do podziału pieniędzy
Thumb 1 3 www2
ZMP zachęca miasta do zaangażowania się w kampanię profrekwencyjną przed drugą turą wyborów prezydenckich - możliwość oddania głosu to nie tylko obywatelski obowiązek, ale też świętowanie demokracji.
Thumb 1 3 spot promocyjny konina
„Sięgamy wysoko, bo Konin zasługuje na to, co najlepsze” – mówi prezydent miasta Piotr Korytkowski w spocie promocyjnym. Powstał on w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Miasto walczy o 42 mln grantu.
Thumb 1 3 oecd  3
25 i 26 czerwca odbyły się warsztaty OECD z udziałem przedstawicieli 54 miast, uczestniczących w Programie „Rozwój lokalny”, poświęcone testowaniu narzędzia samooceny potencjału instytucjonalnego.
Thumb 1 3 przedsi biorczo  lokalna
Związek Miast Polskich wsparł projekt badawczy związany analizą doświadczeń samorządów we wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości. Prezentujemy raportu z badania przeprowadzonego w ramach tego projektu
Thumb 1 3 frl sem6 2
Jak wykorzystać zasoby wody dla lokalnego rozwoju oraz jak nimi zarządzać – to temat kolejnego, szóstego już seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Thumb 1 3 apo zas uzony foto um
Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich od początku jego działania w 1991 roku, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej otrzymał od radnych Poznania tytuł „Zasłużony dla Miasta”
Thumb 1 3 covid unsplash
Pismo, jakie 26 czerwca Ministerstwo Finansów przekazało do prezydentów, burmistrzów i wójtów potwierdza wyjaśnienia Związku z początku czerwca na temat stanu prac legislacyjnych nad Tarczą 4.0.
Thumb 1 3 demografia
Komisja Europejska przyjęła 17 czerwca pierwsze sprawozdanie na temat skutków zmian demograficznych. Przedstawiono w nim czynniki napędzające te długoterminowe zmiany oraz ich skutki w całej Europie.
Thumb 1 3 wystawa bitwa warszawska2 zajawka
Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej. Można ją pobrać i powiesić na stronie internetowej, albo wydrukować na potrzeby tradycyjnej wystawy.
Thumb 1 3 raport badania przedsiebiorczosci
Blisko 400 przedstawicieli firm z terenu Przemyśla wzięło udział w badaniu na temat gospodarki i jej potencjału. Przedsiębiorcy określali też zasoby miasta, a także jego słabe i mocne strony.
Thumb 1 3 img 9987 1
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 3 lipca podsumowaliśmy 3 miesiące epidemii, opiniowaliśmy projekty kilku ustaw i rozporządzeń, a miasta zadeklarowały pomoc podkarpackim gminom dotkniętym skutkami burz
Thumb 1 3 gw wyborczastolicapolski
100 tys. zł na kampanię reklamową miasta na łamach „Gazety Wyborczej” – to nagroda dla miejscowości, w której odnotowana zostanie najwyższa frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich.
Thumb 1 3 bgk grafika
BGK zwraca się do miast o informacje na temat ubytków w ich dochodach w efekcie kryzysu wywołanego koronawirusem oraz oczekiwanych i planowanych przez miasta działań w odpowiedzi na kryzys.
Thumb 1 3 logo zmp 2
ZMP popiera ideę tego Funduszu, czyli chęć wsparcia zaplanowanych na 2020 r. przez JST wydatków inwestycyjnych, i wnosi swoje uwagi do założeń projektu. Publikujemy link do listy kwot dla JST.
Thumb 1 3 w oc awek poradnik
Związek Miast Polskich wsparł projekt badawczy związany analizą doświadczeń samorządów we wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości. Miasta zainteresowane wynikami zapraszamy na spotkania on-line.
Thumb 1 3 kontr spot miniaturka
Rządowy spot mówiący o rzekomych źródłach sukcesu polskich samorządów przemilcza fakty, tandetnie operuje półprawdą i przemilczeniem. ZMP odpowiada na te manipulacje i dopowiada pominięte fakty.
Thumb 1 3 rodowisko wiatraki
Ministerstwo Klimatu zaprasza 24 czerwca br. przedstawicieli samorządów na otwarte webinarium „Jak polskie technologie środowiskowe mogą realizować ekologiczną agendę w miastach?”
Thumb 1 3 por bur
Biuro Porozumienia Burmistrzów opracowało ankietę mającą na celu zebranie opinii władz lokalnych i regionalnych na temat przyszłości tej inicjatywy; do udziału zaprasza wszystkie miasta i gminy.
Thumb 1 3 foto krosno zrzut
Zielone, dostępne, bogate i nowoczesne Krosno - taką wizję miasta przedstawiła Rada Rozwoju Krosna na spotkaniu 18 czerwca, którym zainaugurowała swoją działalność.
Thumb 1 3 frl sem6 1
Jak wykorzystać zasoby wody dla lokalnego rozwoju oraz jak nimi zarządzać – to temat kolejnego, szóstego już seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Thumb 1 3 bon turystyczny
Ministerstwo Rozwoju przygotowało spot reklamowy, w którym zachęca Polaków do skorzystania z bonu turystycznego, a tym samym wsparcia branży turystycznej.
Thumb 1 3 internet a miasto
Grupa Doradztwa Strategicznego zaprasza przedstawicieli samorządów do panelu dyskusyjnego „Powszechny internet. Teraz infrastruktura” , który odbędzie online 23 czerwca 2020 r. w ramach EKG.
Thumb 1 3 fis emijpg
5 mld dla gmin i 1 mld zł dla powiatów na zaplanowane inwestycje przeznaczy rząd w ramach tzw. funduszu inwestycji lokalnych w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Thumb 1 3 susza
26 czerwca odbędzie się webinarium „Rola samorządów w przeciwdziałaniu skutkom suszy, będącej wynikiem zmian klimatycznych”, na które zaprasza redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.
Thumb 1 3 jacek karnowski
Jacek Karnowski polemizuje z tekstem wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera pod tytułem „Epidemia obnażyła pomysł decentralizacji państwa”, który ukazał się na łamach Rzeczpospolitej.
Thumb 1 3 niepodleg a konkurs literacki
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim „1920” w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii.
Thumb 1 3 logo zmp 2
W czwartek po południu na kanale youtube pojawił się frapujący w swej obłudzie i tandetnym operowaniu półprawdą i przemilczeniem spot samorządowy KPRM. W załączeniu nasz komentarz.
Thumb 1 3 frl sem5 1
Czy w najbliższym czasie polskie miasta, poszukujące źródeł finansowania swoich działań i narzędzi umożliwiających zachowanie zdolności inwestycyjnych, sięgną po obligacje wieczyste z opcją call?
Thumb 1 3 edukacja
Zwiększenie subwencji oświatowej przy nowelizacji ustawy budżetowej, gwarancja, że na ew. podwyższanie standardów sanitarnych w szkołach samorządy dostaną pieniądze to postulaty do ministra edukacji
Thumb 1 3 frl sem5 2
Gorący dziś problem finansów samorządowych był tematem piątego już seminarium poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w ramach cyklu Forum Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 e k  prl ogr d
16 czerwca w Centrum Edukacji Ekologicznej odbyły się kolejne warsztaty i konsultacje, podczas których została przedstawiona wstępna wizja rozwoju Ełku, nad którą miasto pracuje od stycznia.
Thumb 1 3 energia s oneczna
Ruszył nowy mechanizm wsparcia miast w realizacji inwestycji w obszarze zrównoważonej energii i redukcji emisji - Europejski Instrument Miejski (EUCF). Więcej szczegółów na webinarium 22 czerwca.
Thumb 1 3 logo kongres zarz dzania administracj samorz dow
Międzykomunalna Spółka Akcyjna MUNICIPIUM zaprasza w dniach 23-25 czerwca na bezpłatny dla JST VII Kongres Zarządzania Administracją Samorządową Online.
Thumb 1 3 grafika post fb popr 02
29 maja 2020 ruszył nowy pionierski projekt Fundacji Szkoła Liderów i Fundacji Veolia Polska – „Przywództwo w samorządzie. Odporni liderzy – odporne miasta”!
Thumb 1 3 finanse
Udostępniamy naszym miastom członkowskim comiesięczną aktualizację bazy źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Wszystkie rozdrobnione informacje zebrane są w jednym miejscu.
Thumb 1 3 oecd
25 i 26 czerwca br. odbędzie się warsztat dla miast poświęcony narzędziu samooceny potencjału instytucjonalnego do prowadzenia skutecznych polityk rozwojowych jednostek samorządów lokalnych w Polsce.
Thumb 1 3 covid 19 wybory
KBW deklaruje możliwość zwiększenia dotacji na pokrycie kosztów organizacji wyborów prezydenta RP; strona samorządowa KWRiST zwraca się do MZ o wytyczne, jak postępować z zakażonymi koronawirusem.
Thumb 1 3 szko a  klasa
O pilne podjęcie działań regulujących kwestię finansowania oświaty i zwiększenie subwencji oświatowej apelują do rządu we wspólnie przyjętym stanowisku ogólnopolskie organizacje samorządowe.
Thumb 1 3 lider2020
Do 7 sierpnia przedłużony został ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2020 - Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy”.
Thumb 1 3 eduday 1200x628 01
Microsoft i partnerzy zapraszają 23 czerwca do udziału w bezpłatnym wydarzeniu online Microsoft EduDay na temat edukacji zdalnej - technologii oraz jej wykorzystania w uczeniu zdalnym
Thumb 1 3 sopot senat wakacje w dobie pandemii
9 czerwca w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja „Wakacje w dobie pandemii. Jak państwo powinno wesprzeć polską branżę turystyczną?”
Thumb 1 3 frl sem5 1
Zapraszamy na kolejną odsłonę Forum Rozwoju Lokalnego. Dziś podczas otwartego seminarium on-line rozmawiać będziemy o możliwościach rozwoju lokalnego w trudnej sytuacji finansowej.
Thumb 1 3 konferencja smart city wielkopolska
To pierwsza edycja wydarzenia, które ma stanowić platformę wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla wielkopolskich miast.
Thumb 1 3 koronawirus bezpiecze stwo
W związku z rozporządzeniem MZ w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczy, JST mogą jeszcze dziś (do godz. 15) zamawiać bezpłatne środki ochrony.
Thumb 1 3 20 archiwum urz o du miasta k o dzierzyn ko%2b le
Od 1 czerwca mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla biorą udział w badaniu ankietowym na temat przyszłości Kędzierzyna-Koźla i kierunków jego rozwoju.
Thumb 1 3 pieni dze.4jpg
Mamy już wyniki ankiety dotyczącej wpływów z udziału w PIT i CIT. Po prawdziwym krachu w kwietniu maj przyniósł poprawę sytuacji. To efekt przedłużenia czasu na rozliczenie.
Thumb 1 3 prawo g owa boli
Dyrektor Biura ZMP komentuje decyzję wojewody wielkopolskiego dotyczącą unieważnienia uchwały Rady Miejskiej Poznania w sprawie przyjęcia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn.
Thumb 1 3 logo cemr
Publikujemy komunikat na temat Listu otwartego Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) do demokratycznie wybranych przedstawicieli i przedstawicielek samorządu terytorialnego w Polsce.
Thumb 1 3 niepe nosprawno
PFRON planuje ogłoszenie w czerwcu ogólnopolskiego konkursu grantowego dla JST wspierającego wprowadzenie usługi transportu w formule od drzwi do drzwi dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Thumb 1 3 zdrowie
Samorządowcy podczas spotkania online z wiceministrami zdrowia oraz zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego przekazali uwagi do projektu dotyczącego bezpiecznego przeprowadzenia wyborów
Thumb 1 3 kom gospo komunalnej 2 06.jpg
3 czerwca spotkali się on-line członkowie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP. Rozmawiali o stanowisku zarządu Związku w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Thumb 1 3 foto krapkowice
Krapkowice opracowały już charakterystykę swojego miasta, a teraz pracują nad diagnozą, określeniem problemów i potrzeb rozwojowych, szukaniem dla nich rozwiązań oraz nowej ścieżki rozwoju.
Thumb 1 3 pfr dla miast webinar.17 18.06 final
O tym, jak szybko i bez bezpośredniego kontaktu załatwić sprawy urzędowe można dowiedzieć się z webinarium 17 czerwca organizowanego po raz kolejny już przez Polski Fundusz Rozwoju i ZMP.
Thumb 1 3 szgip logo
Śląski Związek Gmin i Powiatów przeanalizował sytuację finansową samorządów lokalnych z województwa śląskiego - wstępne dane pokazują, że samodzielność finansowa JST jest zagrożona.
Thumb 1 3 e k urz d
Ełk pracuje nad nową ścieżką rozwoju na kolejne lata - zachęca mieszkańców do włączenia się w ten proces m.in. poprzez wypełnienie ankiety online.
Thumb 1 3 foto piast w
Urząd Miasta we współpracy z mieszkańcami pracuje nad projektem „NewCity. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa”. Jest to przedsięwzięcie w realizowane w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 statuetka njr
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają V edycję Nagrody imienia Jerzego Regulskiego.
Thumb 1 3 abrys dla srodowiska
Już jutro odbędzie się webinarium „Cyfryzacja procesów w dobie pandemii. Optymalizacja pracy i minimalizacja kosztów przedsiębiorstwa wod-kan za pomocą nowoczesnych narzędzi informatycznych”.
Thumb 1 3 frl sem5 1
DO 17 CZERWCA PRZEDŁOŻONY ZOSTAŁ TERMIN REJESTRACJI na seminarium poświęconym wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 270
Zasadniczą część majowego „Samorządu Miejskiego” poświęcamy 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w 1990 r. i odrodzenia się samorządu terytorialnego. Piszemy też o reakcji Zarządu ZMP na tarczę 4.0
Thumb 1 3 man7442
Dzisiaj wspominamy nie tylko pamiętne wybory w 1989 roku, ale również zeszłoroczne Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku, w którym tak licznie uczestniczyli samorządowcy z całej Polski.
Thumb 1 3 covid 19 4960254 1920 1
W związku z pytaniami miast o stan prac legislacyjnych nad Tarczą 4.0 w zakresie finansów JST informujemy, że w Sejmie nie są uwzględnianie poprawki, które wykraczają poza projekt rządowy (druk 382).
Thumb 1 3 grafa frl sem4
Mieszkalnictwo w małych i średnich miastach jest istotnym czynnikiem ich rozwoju - wynika z wystąpień ekspertów i samorządowców podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 wybory 2020 midi
Prezydent Andrzej Duda podpisał 2 czerwca ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego.
Thumb 1 3 kw 3.06.2020
3 czerwca, po trzech miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa KWRiST wznowiła obrady. Tarcza 4.0 była głównym tematem debaty rządowo-samorządowej.
Thumb 1 3 ochrona covid
Podczas obrad senackiej Komisji Zdrowia 1 czerwca w kwestii środków ochronnych koniecznych do bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich interweniował przedstawiciel ZMP.
Thumb 1 3 pfrplatforma samorzad sm
Zakończyliśmy już czwarty i piąty blok webinariów w ramach Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla Samorządów. Publikujemy zapisy wideo z tych spotkań.
Thumb 1 3 deszcz wka
Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. Na projekty jest 60 mln zł.
Thumb 1 3 grafa frl sem4
Związek Miast Polskich zaprasza na kolejną odsłonę Forum Rozwoju Lokalnego. 4 czerwca, podczas otwartego seminarium on-line, porozmawiamy o INWESTYCJACH MIESZKANIOWYCH.
Thumb 1 3 pfr dla miast webinar5 002
Samorządowej platformie danych przestrzennych e-SPDP i partycypacji obywatelskiej poświęcony będzie piąty już cykl webinarów, zaplanowany na 1 i 2 czerwca br.
Thumb 1 3 m odzie
W Przemyślu prowadzone są obecnie badania wśród mieszkańców miasta, przedsiębiorców i przedstawicieli branży turystycznej. Gotowy jest już raport z podobnego badania przeprowadzonego wśród młodzieży.
Thumb 1 3 logo zmp 2
W dniu 21 maja 2020 roku on-line za pośrednictwem platformy Clickmeeting, odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Edukacji Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 om a program rozw j lokkalny
Zespół Kluczowych Interesariuszy wspólnie z przedstawicielami Zespołu Miejskiego z Łomży i doradcami ZMP podczas warsztatów on-line identyfikowali oraz oceniali najważniejsze zasoby i produkty miasta.
Thumb 1 3 komisja gospod komunalnej
Głównym tematem posiedzenia on-line komisji 26 maja była gospodarka odpadami komunalnymi w gminach i konieczności dokonania zmian w zapisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Thumb 1 3 rz ycie region w
„Polska samorządność, zwłaszcza na tle rozwiązań i praktyki innych krajów z naszej części Europy, jest solidna, sprawna i przede wszystkim skuteczna” – pisze w specjalnym wydaniu premier Jerzy Buzek.
Thumb 1 3 apo order 6
28 maja br. przed rozpoczęciem uroczystej sesji RM w gminie Piątek Prezydent RP odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski wieloletniego dyrektora Biura ZMP, Andrzeja Porawskiego.
Thumb 1 3 u prezydenta  zesp  27.05.20
W Dniu Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim odbyło się 27 maja uroczyste posiedzenie Zespołu ds. wypracowania propozycji zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego.
Thumb 1 3 fot sejm.gov.pl
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych ugięła się pod krytyką Związku Miast Polskich i przyjęła autopoprawkę, która wycofuje złe rozwiązanie, ingerujące w autonomię samorządów dotyczącą zatrudnienia.
Thumb 1 3 pracownicy
W projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych (druk nr 382) wprowadza się możliwość, aby Rada Ministrów mogła ingerować w zatrudnienie w JST - wynagrodzenia i zwalnianie.
Thumb 1 3 grafa gliwice 30
Chciałbym nam wszystkich życzyć, aby dzięki mobilizacji całego naszego środowiska, udało się wspólnie obronić silny do tej pory samorząd..
Thumb 1 3 grafa gdansk 30
Zastaliśmy miasta i gminy w strasznym stanie. W połowie miast w Polsce nie było oczyszczalni ścieków, odpady komunalne były gromadzone w sposób, który dziś nazwalibyśmy dzikimi wysypiskami.
Thumb 1 3 video1
„Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy z tego jak wielką wartość tworzyliśmy (...)" - zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, który powstał w ramach obchodów 30-lecia samorządności.
Thumb 1 3 debata rzepa
Jaka przyszłość czeka polskie samorządy? Odpowiedzi na to pytanie szukano w gronie samorządowców podczas debaty dziennika „Rzeczpospolita”. Partnerem głównym wydarzenia był Związek Miast Polskich
Thumb 1 3 apo 30
W jaki sposób centralizacja władzy wpływa na samorząd, co było sukcesem ostatnich 30 lat – o tym mówi dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski w wywiadzie, jakiego udzielił dziennikowi „Głos Wielkopolski”
Thumb 1 3 s s2
27 maja postanowiliśmy przypomnieć, dzięki materiałom archiwalnym, zdarzenia, fakty i wysiłki, które doprowadziły do tego, że w 1990 roku Polacy mogli wybrać w wolnych wyborach władze lokalne.
Thumb 1 3 flaga 30
W związku z 30. rocznicą wyborów samorządowych i Dniem Samorządu Terytorialnego 27 maja 2020 roku apelujemy o udekorowanie miast.
Thumb 1 3 30 lat www
8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie gminnym. 27 maja Polacy wybrali pierwszych reprezentantów do rad gmin. W pierwszych wolnych wyborach frekwencja wyniosła nieco ponad 42 proc.
Thumb 1 3 mszczonow burmistrz
O tym, czy w kraju jest dobrze czy źle decydują samorządy – mówi Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa, najdłużej – bo od 1990 roku - urzędujący burmistrz w Polsce.
Thumb 1 3 kolaz 30 lecie kalendarium
Wymiana doświadczeń, międzynarodowe spotkania samorządowców, targi miast i wystawy gospodarcze, wybitni prezydenci i burmistrzowie, osiągnięcia miast – to w skrócie historia ostatnich 30 lat w Związku
Thumb 1 3 an 5437
Dzięki ankiecie „Ocena stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości w Cieszynie”, miasto chce zidentyfikować obszary współpracy między samorządem a biznesem. To część programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 ceg olb czaj bor 30
Ludzie Związku ostatnich 30 lat, to fantastyczni prezydenci i burmistrzowie, przewodniczący rad, urzędnicy, którzy pracują w komisjach. To wielkie bogactwo różnych doświadczeń, osobowości i wartości.
Thumb 1 3 4 prezesi 30
Wyraziści prezydenci miast, silne osobowości, ludzie oddani swoim społecznościom lokalnym, eksperci - w ostatnim 30-leciu Związkiem Miast Polskich kierowali wybitni samorządowcy.
Thumb 1 3 z frankiewicz 30
- Samorząd faktycznie jest obecnie zagrożony - mówi w wywiadzie senator RP Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i przez 26 lat prezydent miasta Gliwice.
Thumb 1 3 pawel czerwinski rkisyd avvc unsplash
Co wpływa na gminną opłatę śmieciową? Odpowiadamy Prezydentowi RP.
Thumb 1 3 pfr dla miast webinar4 002
Inteligentne zarządzanie infrastrukturą drogową, wsparcie procesu inwestycyjnego, samorządowa platforma danych przestrzennych e-SPDP i partycypacja obywatelska - to tematy webinarów od 28.05 do 02.06
Thumb 1 3 tadeusz ferenc fot tadeusz po niak
Z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego "Gazeta Wyborcza" ogłosiła Plebiscyt Supermiasta. Spośród 12 możliwości mieszkańcy wybrali swojego prezydenta jako dumę 30-lecia
Thumb 1 3 mr gowo  p rl
Cztery problemy, 45 osób podzielonych na 4 zespoły, praca bezpośrednia i w formule online - tak pracował zespół miejski z doradcą ZMP nad pogłębioną diagnozą miasta w ramach programu Rozwój Lokalny.
Thumb 1 3 frdl  debata
FRDL z okazji 30-lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych serdecznie zaprasza na debatę „30 lat samorządności terytorialnej – doświadczenie i przyszłość”.
Thumb 1 3 wideokonferencje fb
Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje kolejną już edycję konferencji dla przedsiębiorców pn. „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” - 26 maja br.
Thumb 1 3 wloclawek 01m
We Włocławku trwają prace nad nową ścieżką rozwoju miasta w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Poprzez łącza internetowe odbywają się spotkania pracowników UM i doradców ZMP z mieszkańcami.
Thumb 1 3 rzepa
Zapraszamy o godz. 11.00 na transmisję debaty „30 lat Samorządu Terytorialnego. Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?”, której partnerem głównym jest Związek Miast Polskich.
Thumb 1 3 wykres 5
Przy wsparciu ZMP projekt REGIOGMINA prowadzi badanie na temat roli miast i gmin w stymulowaniu procesów rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym. Zapraszamy do wypełnienia ankiety wszystkie JST.
Thumb 1 3 30 lat www wawa 1
Z okazji 30. rocznicy odrodzenia samorządów odbędą się okolicznościowe debaty, na które zapraszają: prezydent Warszawy, R.Trzaskowski, dziennik Rzeczpospolita oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Thumb 1 3 zgierz live
W związku z uczestnictwem Zgierza w programie „Rozwój lokalny” miasto utworzyło grupę na facebooku Strefa Rozwoju Miasta, w ramach której 21 maja odbył się czat prezydenta miasta z doradcą ZMP
Thumb 1 3 dji 0063
W ramach Programu „Rozwój lokalny" w mieście doradcy ZMP zastosowali narzędzie SWOT-SRGG, które pozwala na identyfikację zasobów, kluczowych produktów oraz czynników rozwoju.
Thumb 1 3 tomaszow kwiaty 0020
Podczas warsztatów on-line zorganizowanych 9 i 28 kwietnia przedstawiciele miasta i eksperci omawiali pozycję konkurencyjną miasta oraz jego ofertę turystyczną w ramach Programu „Rozwój lokalny".
Thumb 1 3 julia piwowarska
Prace „Daj mi znak" i „Sąsiedzka tablica wsparcia" zdobyły ex equo pierwszą nagrodę w konkursie „Przestrzeń publiczna w czasach zarazy"- pomysły autorek warto rozpowszechnić.
Thumb 1 3 cyberbezpiecze stwo
Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia kampanię, która obejmie zarówno szkolenia, warsztaty i ćwiczenia, jak i bezpośrednie wsparcie JST w reagowaniu na incydenty bezpieczeństwa.
Thumb 1 3 przeglad komunalny
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza na webinarium „Dezynfekcja przestrzeni publicznej”, które odbędzie się w piątek, 22 maja, w godzinach 9.00-13:00.
Thumb 1 3 99133637 594921818043984 6310526041341296640 n
Czy karty miejskie to sposób na przyciągnięcie nowych podatników, turystów i prezentację tego, co mieszkańcom oferuje samorząd? - na te m.in. pytania szukali odpowiedzi 20 maja członkowie Komisji.
Thumb 1 3 blok mieszkalny  ul. sportowa inwetsor  pec sp. z o.o. w brzezinach
O projekcie ustawy o kooperatywach, o nowelizacji ustaw mieszkaniowych oraz o wspieraniu termomodernizacji rozmawiali członkowie Komisji Gospodarki Mieszkaniowej ZMP.
Thumb 1 3 zmp ump
Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich podjęły wspólnie opinię dotyczącą ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Związek Miast Polskich przypomina, że od 25 maja powinna zostać przywrócona obsługa interesariuszy w urzędach oraz zostają uchylone przepisy wstrzymujące bieg terminów w postępowaniu administracyjnym.
Thumb 1 3 spotkanie w mr
Przedstawiciele ZMP i UMP, spotkali się 19 maja z wicepremier oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie tarczy samorządowej i organizacji bezpiecznych wyborów prezydenckich
Thumb 1 3 logo zmp 2
„ (...) pluralizm polityczny zawsze był i nadal jest naszym ważnym dorobkiem, dzięki któremu możemy bez zbędnego zacietrzewienia oma­wiać sprawy ważne dla miast, z udziałem wszystkich (...)”.
Thumb 1 3 nor6
1 kwietnia br. rozpoczęliśmy - w charakterze partnera - nowy projekt „Schematy Dialogu Społecznego dla godnej pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” finansowany z funduszy norweskich.
Thumb 1 3 frl sem4
Zapraszamy do udziału w kolejnym seminarium poświęconym wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast. Do 2 czerwca przedłużony został termin rejestracji na seminarium oraz warsztaty.
Thumb 1 3 szko a pixabay
Dramatyczna sytuacja w oświacie coraz bardziej rzutuje na ogólny stan finansów gmin i powiatów. Ogranicza możliwości finansowania rozwoju lokalnego i obniża jakość lokalnych usług publicznych.
Thumb 1 3 30 lat www
27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – wybory samorządowe. Zapraszamy do świętowania i nadania obchodom jednolitego charakteru poprzez wspólne logo
Thumb 1 3 mieszkalnictwo
Związek Miast Polskich przygotował uwagi do projektów ustaw o: kooperatywach mieszkaniowych i zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.
Thumb 1 3 display platforma samorzad sm
Za nami trzeci już blok webinariów w ramach Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla Samorządów. Dostępne są zapisy wideo z tych spotkań.
Thumb 1 3 nagroda przedsi buorczo c europejska
Europejski Komitet Regionów rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń w specjalnej edycji konkursu. Miasta, regiony i gminy mogą przedstawiać swoje strategie wspierania MŚP w ciągu najbliższych dwóch lat.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Udostępniamy naszym miastom członkowskim, przygotowaną przez naszych ekspertów, bazę źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Wszystkie rozdrobnione informacje zebrane są w jednym miejscu.
Thumb 1 3 koszalin  papie jan pawe ii  honorowy obywatel koszalina
18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, późniejszy student polonistyki, robotnik, niedoszły karmelita bosy, ksiądz, biskup, kardynał i papież. Człowiek, który zmienił historię II połowy XX wieku.
Thumb 1 3 finanse
Kwiecień przyniósł wielkie ubytki we wpływach miast z udziałów w podatkach PIT i CIT. Mamy już dane ze 138 miast w sprawie PIT-u i CIT-u.
Thumb 1 3 foto komisja polityki spo ecznej
14 maja pierwszy raz w formule telekonferencji spotkali się członkowie Komisji Polityki Społecznej ZMP. Tematem spotkania była sytuacja miast w pomocy społecznej i zdrowiu w czasie trwania pandemii.
Thumb 1 3 webinaria bezp pracy zdalnej
Bezpłatny cykl webinarów dotyczących bezpieczeństwa pracy zdalnej organizuje dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego polski operator telekomunikacyjny EXATEL.
Thumb 1 3 martin sanchez vhjsgkmefkk unsplash
Korporacje samorządowe tworzące Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zabrały głos w sprawie konieczności podjęcia działań osłonowych JST w związku ze skutkami epidemii.
Thumb 1 3 foto zarz d zmp 14.05
Podczas posiedzenia on-line 14 maja członkowie Zarządu ZMP wystąpili z inicjatywą wspólnego oświadczenia organizacji samorządowych w sprawie konieczności natychmiastowej osłony dla JST.
Thumb 1 3 zdalna szko a
15 maja rusza drugi nabór do konkursu Zdalna szkoła, w którym JST mogą uzyskać 100% dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego umożliwiającego realizację zdalnych lekcji uczniom wykluczonym cyfrowo
Thumb 1 3 raport1
Wydłużony został terminu składania raportu o stanie gminy o 60 dni - taką poprawkę przygotowaną przez ZMP przyjął wczoraj Sejm RP do ustawy tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.
Thumb 1 3 logo ue
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem informacyjnym na temat działań Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczących walki ze skutkami koronawirusa w ramach Polityki Spójności 2014-2020
Thumb 1 3 edo zaprojektuj dzialanie
Punkt Kontaktowy programu „Europa dla obywateli” zaprasza do udziału w nowym cyklu wykładów eksperckich, pod nazwą „Zaprojektuj działanie!”. Cykl powstał z myślą o aplikujących w programie
Thumb 1 3 senat
Senat RP przyjął do projektu tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 trzy poprawki, które złożył Związek Miast Polskich, a także projekt zgłoszony przez ZMP dotyczący tzw. tarczy samorządowej.
Thumb 1 3 prawo1
Opinia prawna profesora Marka Chmaja potwierdza, że bez wyznaczenia nowego terminu wyborów powszechnych na Prezydenta RP samorządy nie mają obowiązku przekazania spisów wyborców.
Thumb 1 3 oecd
Od 13 do 15 maja będzie trwał program konsultacji uzupełniających zespołu OECD z przedstawicielami instytucji krajowych, Urzędów Marszałkowskich i Urzędów Wojewódzkich.
Thumb 1 3 legislacja
Wchodząc w zakładkę „LEGISLACJA – uwagi miast do projektów ustaw/rozporządzeń” możesz zaopiniować projekty ustaw i rozporządzeń.
Thumb 1 3 webinarium przestrze
Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na dwa webinary: 12 maja o godz. 19 o skutecznych konsultacjach społecznych w planowaniu przestrzennym i 14 maja o godz. 13 o raporcie o stanie gminy.
Thumb 1 3 logo zmp 2
14 maja podczas siódmego już posiedzenia Zarządu ZMP on-line opiniowano m.in. projekty ustaw o: kooperatywach mieszkaniowych, termomodernizacji, a także organizacji wyborów na Prezydenta RP.
Thumb 1 3 dg park zielona 005
Ministerstwo Klimatu zaprasza na warsztaty miejskie w ramach inicjatywy „Miasto z klimatem”. W związku z trwającą sytuacją epidemiczną proponowana jest nowa formuła warsztatów – online.
Thumb 1 3 ciechan w wybory
Związek Miast Polskich wraz z ogólnopolskimi i regionalnymi organizacjami gmin wydał oświadczenie w sprawie nieudanych wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 roku.
Thumb 1 3 img 6458
Miasto zachęca swoich mieszkańców do śledzenia informacji o programie Rozwój lokalny, w którym uczestniczy, oraz do włączenia się w proces planowania rozwoju Ełku na najbliższe lata.
Thumb 1 3 bilgoraj 06.05.2020
W Biłgoraju trwają intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów w Programie „Rozwój lokalny”. Praca z doradcami odbywa się obecnie poprzez łącza internetowe.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Nie przekazujemy spisów – te przygotowane zgodnie z kalendarzem wyborczym na 10 maja już nie istnieją! W załączeniu uchwała i pismo PKW.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Obecnie nie są zarządzone żadne wybory, a spisy wyborców przygotowuje się DO KONKRETNYCH WYBORÓW. Po ich przygotowaniu będzie można je przekazać, zgodnie z obowiązującym prawem.
Thumb 1 3 finanse
Kwiecień przyniósł wielkie ubytki we wpływach miast z udziałów w podatkach PIT i CIT.
Thumb 1 3 pfr dla miast webinar4
Automatycznej digitalizacji danych z pomocą cyfrowego długopisu oraz elektronicznym zamówieniom publicznym poświęcone będą kolejne webinary, które odbędą się 14 i 15 maja br.
Thumb 1 3 gragika sem 3
Transformacja cyfrowa jako mechanizm uruchamiania potencjałów małych i średnich miast była tematem kolejnego seminarium w ramach Forum Rozwoju Lokalnego. Publikujemy zapis wideo ze spotkania.
Thumb 1 3 koronawirus
O trudnej sytuacji szpitali i DPS-ów, konsultowaniu z samorządem projektów tzw. covidowych i zapewnieniu bezpieczeństwa członkom komisji w wyborach korespondencyjnych dyskutował zespół KWRiST
Thumb 1 3 pap watchdog
Dyrektor Biura ZMP uspokaja zaniepokojonych akcją Watchdoga samorządowców, którzy ulegli naciskom ze strony administracji rządowej – to nie oni ponoszą odpowiedzialność za chaos!
Thumb 1 3 frankiewicz prezes
Wychodząc z naszych propozycji, zgłaszanych wcześniej podczas prac nad kolejnymi częściami tarczy CoViD-19, Prezes ZMP zgłosił na podstawie art. 69 regulaminu Senatu projekt tarczy samorządowej.
Thumb 1 3 wybory
Szef PKW stwierdził, że przeprowadzenie wyborów w takim terminie jest niemożliwe - to odpowiedź na pytanie Elżbiety Witek, czy PKW jest w stanie zorganizować wybory prezydenckie 10 maja.
Thumb 1 3  d
Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo... powstaje społeczne archiwum dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju
Thumb 1 3 senat strona
5 maja br. Senat odrzucił ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Za odrzuceniem ustawy było 50 senatorów, przeciw opowiedziało się 35.
Thumb 1 3 269
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o działaniach podjętych przez ZMP w związku z koronawirusem i planowanymi wyborami, a także o demografii jako potencjale rozwoju małych i średnich miast.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Związek Miast Polskich wzywa rząd do natychmiastowej weryfikacji rozwiązań prawnych, regulujących działanie przedszkoli i żłobków w stanie epidemii, tak aby zagwaran­tować bezpieczeństwo Polaków.
Thumb 1 3 gragika sem 3
Dziś o 10 zapraszamy na transmisję trzeciego seminarium o wewnętrznych potencjałach rozwoju małych i średnich miast, poświęconego wykorzystaniu transformacji cyfrowej dla rozwoju.
Thumb 1 3 senat 3 komisje
Za odrzuceniem w całości ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. opowiedziały się 4 maja 2020 r. trzy senackie komisje.
Thumb 1 3 zus pap
Jeżeli płatnik składek spełnia ustawowe warunki, to nie ma przeszkód, aby wystąpił z wnioskiem o zwolnienie – odpowiada ZUS na pytanie o samorządowe jednostki budżetowe.
Thumb 1 3 parlement europ pixa
9 maja będziemy obchodzić Dzień Europy. Aby uczcić ten ważny dla Europejczyków dzień, zapraszamy do udziału w kampanii #EuropeansAgainstCovid19, organizowanej przez Parlament Europejski.
Thumb 1 3 display platforma samorzad sm
Za nami drugi już blok webinariów w ramach Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla Samorządów. Dostępne są zapisy wideo z tych spotkań.
Thumb 1 3 wroc aw festiwal
Z inicjatywy Wrocławia prezydenci 9 polskich miast zaapelowali do ministra kultury P. Glińskiego o wsparcie dla sektora kultury i przedstawili propozycje dotyczące pomocy dla instytucji kultury.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Nasze propozycje zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 to absolutne minimum, które pozwoli uniknąć głębokiej recesji w JST.
Thumb 1 3 rpo
Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Prezesa Rady Ministrów nakazującą Poczcie przygotowanie wyborów.
Thumb 1 3 forum idei batory
Zachęcamy do zapoznania się z analizą prawną Fundacji im. Stefana Batorego pt. „Instytucje samorządowe w okresieSARS CoV-2: praca zdalna i wsparcie społeczności lokalnej. Analiza prawna.”
Thumb 1 3 krak w dezynf
Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z koronawirusem – potwierdzają naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ
Thumb 1 3 senat 4 komisje wybory  28.04.20
28 kwietnia trzy komisje senackie - Ustawodawcza, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i AP rozpatrywały projekt ustawy o wyborach powszechnych na Prezydenta RP.
Thumb 1 3 artyku onet
Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP komentuje artykuł Dawida Serafina „Kraków nad przepaścią. Pustka w miejskiej kasie, miasto prosi rząd o pomoc”, który ukazał się 28 kwietnia na portalu Onet.
Thumb 1 3 prawo1
W załączeniu jeszcze jedna opinia prawna z dobrej kancelarii, którą zamówiła Fundacja im. Stefana Batorego, w sprawie prawnego wniosku Poczty Polskiej o udostępnienie danych ze spisu wyborców.
Thumb 1 3 grafika1
Masz Głos Fundacji Batorego, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska zapraszają JST i ich mieszkańców 5 maja na bezpłatne webinarium na temat specustawy.
Thumb 1 3 frl sem3
Zapraszamy do udziału w kolejnym seminarium poświęconym wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast. Tym razem rozmawiać będziemy o tym, jak wykorzystać transformację cyfrową dla rozwoju.
Thumb 1 3 img 1333
Turystyka jest jedną z branż, w które pandemia koronawirusa uderzyła najbardziej. Dlatego ministrowie krajów UE podjęli decyzję o utworzeniu nieformalnej platformy wymiany informacji i dobrych praktyk
Thumb 1 3 fot sejm.gov.pl
Opinia Biura Analiz Sejmowych potwierdza nasze opinie ws. wykładni art. 99 ustawy z 16 kwietnia br. Została ona sporządzona regulaminowo, na zlecenie wicemarszałek Sejmu, M. Kidawy-Błońskiej.
Thumb 1 3 raport irmir
Koronawirus zmienił drastycznie sposób życia w Polsce i na całym świecie. Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR przeprowadziło badanie o pierwszych reakcjach polskich miast w związku z epidemią.
Thumb 1 3 grafika 2
Transmitując II seminarium Forum Rozwoju Lokalnego poświęcone rozwojowi gospodarczemu, na Facebooku ZMP osiągnęliśmy zasięg ponad 32 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarł post z relacją live
Thumb 1 3 zmp ump
ZMP i UMP nie mogą pozytywnie zaopiniować projektu ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., zawartego w druku senackim nr 99.
Thumb 1 3 media a zmp 1
Komentarz Andrzeja Porawskiego, dyrektora Biura ZMP do obecności w mediach licznych informacji - nie zawsze do końca prawdziwych - na temat aktualnych działań ZMP.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Otrzymaliśmy od jednego z miast dobry wzór pisma do Poczty Polskiej ws. danych. Można go wykorzystać w całości albo w części, pomijając fragment dotyczący decyzji Premiera.
Thumb 1 3 startup  turystyka
SocialTravel chce pomóc branży turystycznej. Akcja PobierzKupon/„Polska za pół ceny” to nowy projekt łączący konwencję portalu zniżkowego z platformą rezerwacji wycieczek, atrakcji i noclegów.
Thumb 1 3 opinia prawna pixa
Dla tych z Państwa, którzy rozważają wykorzystanie trybu administracyjnego ws. pisma Poczty Polskiej, dodatkowo udostępniamy opinię prof. Michała Bernaczyka.
Thumb 1 3 komitet region w obca str
Władze lokalne i regionalne dokonujące 1/3 wydatków na usługi publiczne i 2/3 wszystkich inwestycji publicznych w UE muszą mieć centralne miejsce w procesach formułowania i realizacji planów naprawy.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Publikujemy uzupełnienie opinii prawnej w przedmiocie udostępnienia Poczcie Polskiej danych zawartych w spisach wyborców prowadzonych przez gminy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.
Thumb 1 3 logo zmp 2
24 kwietnia do miast trafiły zaadresowane ogólnie do organów wykonawczych gmin maile z Poczty Polskiej, zawierające „wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców".
Thumb 1 3 ywiec
W miastach i miasteczkach ponad 80% energii do ogrzewania pochodzi z węgla. W najnowszym raporcie Forum Energii wskazuje jakie kroki należy podjąć, by pozbyć się smogu w perspektywie 2030 roku.
Thumb 1 3 flaga polska
Trwa akcja podpisywania się wójtów, burmistrzów i prezydentów pod apelem wzywającym rząd i wszystkie siły polityczne w kraju o pilne rozwiązanie sporu dotyczącego wyboru Prezydenta RP.
Thumb 1 3 logo zmp 2
W obecnym stanie prawnym żądanie przez Pocztę Polską udostępnienia danych na potrzeby realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest nielegalne.
Thumb 1 3 przeglad komunalny
„Przegląd Komunalny” zaprasza 27 kwietnia na webinarium „Sektor komunalny w dobie koronawirusa, wyzwania, problemy praktyczne, możliwości skorzystania z rozwiązań tarczy antykryzysowej”.
Thumb 1 3 grafika 2
O wykorzystaniu własnych zasobów dla rozwoju gospodarczego miast mówiono podczas drugiego już seminarium w ramach Forum Rozwoju Miast. Publikujemy retransmisję spotkania oraz prezentacje prelegentów.
Thumb 1 3 logo zmp 2
W związku z anonimami od Poczty Polskiej o udostępnienie nowego rejestru spisu wyborców informujemy, że art. 99 ustawy z 16 kwietnia nie zawiera dyspozycji do żądania sporządzenia takich dokumentów.
Thumb 1 3 nck
Narodowe Centrum Kultury ogłosiło - tym razem w formie internetowej - konkurs „Do Hymnu” na wykonanie pieśni patriotycznej
Thumb 1 3 wybory  urna
Otrzymujemy z naszych miast informacje o pismach zapowiadających nielegalne działania w ramach przygotowań do wyborów korespondencyjnych, dlatego przygotowaliśmy informacje prawną w tej sprawie.
Thumb 1 3 koronawirus
Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych uważa, że projekt ustawy o wyborach zdalnych nie zapewnia ochrony przez zakażeniem COVID-19 i niesie ryzyko rozprzestrzenienia się choroby.
Thumb 1 3 logo ue
Posłowie PE chcą szerokiego pakietu wspierającego europejską gospodarkę po kryzysie związanym z COVID-19, włącznie z obligacjami na rzecz ożywienia gospodarczego zabezpieczonymi budżetem UE.
Thumb 1 3 hakaton
Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi UE organizuje ogólnoeuropejski hakaton w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań związanych z koronawirusem
Thumb 1 3 zmp ump
„W naszych stanowiskach, listach i apelach, formułowanych od miesiąca, bezskutecznie wzywamy do pod­jęcia jedynie słusznej w obecnych warunkach decyzji, to znaczy wprowadzenia stanu klęski żywiołowe”.
Thumb 1 3 pfr dla miast webinar3 1 002
Transformacji cyfrowej urzędów i tego, w jaki sposób w pełni wykorzystać możliwości spotkań online dotyczyć będą webinaria organizowane 23, 24 i 27 kwietnia br.
Thumb 1 3 platforma samorzad sm
Niemal 300 decydentów reprezentujących 66 samorządów wzięło udział w webinarach w pierwszym tygodniu działania Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla samorządów
Thumb 1 3 zostanwpolsce
Zaplanuj wypoczynek w kraju, wybieraj polskie produkty i korzystaj z usług firm rodzinnych - to główne przesłanie akcji, która ma pomóc przetrwać na rynku polskim przedsiębiorcom
Thumb 1 3 2 seminarium do zajawki 2 news
Zapraszamy do śledzenia transmisji drugiego już seminarium poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast. Mowa będzie o wykorzystaniu własnych zasobów dla rozwoju gospodarczego.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Zarząd ZMP wyraża swoje rozczarowanie zawartością projektu, który nie zawiera przepisów, zgłaszanych w postulatach środowisk samorządowych, w tym Związku, przedstawianych w stanowiskach.
Thumb 1 3 coronavirus 4910360 1920
MSZ przekazuje informacje dotyczące warunków, wymogów oraz ograniczeń dotyczących importu sprzętu oraz środków ochrony osobistej od producentów z Chin.
Thumb 1 3 oecd
Jakie skutki pandemia wywiera na funkcjonowanie miast i jak radzą sobie one w tej sytuacji - na te pytania starają się odpowiedzieć eksperci z OECD w opublikowanym właśnie raporcie.
Thumb 1 3 urna wyborcza
Dla PKW ważne dla Polaków, zgłaszane przez samorządy, problemy są „bezzasadne i niezrozumiałe”. Dla nas bijące z pisma PKW arogancja i głupota są nieakceptowalne, dlatego na to pismo nie odpowiadamy.
Thumb 1 3 ywiec
Forum Energii zaprasza przedstawicieli samorządów lokalnych do udziału w konferencji online „Antysmogowa mapa drogowa. Inspiracje z Żywca i innych polskich miast”, która odbędzie się 22 kwietnia br.
Thumb 1 3 pozyczki ebi
Europejski Fundusz Inwestycyjny uruchamia 1 miliard euro na zabezpieczenie pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw cierpiących z powodu kryzysu
Thumb 1 3 edo
Punkt Kontaktowy „Europa dla obywateli” zaprasza na spotkania informacyjne online, które dotyczyć będą m.in. zasad ubiegania się o dofinansowanie w programie Unii Europejskiej „Europa dla obywateli”.
Thumb 1 3 frl biale tlo
Związek Miast Polskich uruchomił Forum Rozwoju Lokalnego – otwartą platformę samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty.
Thumb 1 3 szko a zdalna
Godziny nadliczbowe nauczycieli w okresie wykonywania pracy zdalnej - tylko za faktycznie przepracowane i wykazane godziny.
Thumb 1 3 zmp 7038
Andrzej Porawski uważa, że dyskutowanie nad zmianą Konstytucji, pod przymusem chwili i w tej szczególnej sytuacji, a tym bardziej przyjmowanie jej w takich okolicznościach, byłoby nieodpowiedzialne.
Thumb 1 3 pieni dze 5
Zebrane przez ZMP dane ze 127 miast pokazują, że spadek dochodów z podatku PIT wynosi – w porównaniu z I kwartałem 2019 r. – 1,2%. Teraz dochodzą jeszcze obawy o wpływ epidemii na finanse JST.
Thumb 1 3 dost pna szko a 1
Już w lipcu 2020 roku rusza ogólnopolska rekrutacja do projektu Dostępna Szkoła. Jest ona przeznaczona dla organów prowadzących szkoły podstawowe w całej Polsce.
Thumb 1 3 zarz dxxx
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 15 kwietnia opiniowano projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Thumb 1 3 komputer
23 kwietnia br. o godz. 9:00 Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza na bezpłatny webinar na temat jak dostosować strony www do przepisów ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych.
Thumb 1 3 2
ZMP domaga się natychmiastowego wydania jasnych i jednoznacznych przepisów, normujących realizację przez różne podmioty w warunkach epidemii zadań obowiązującego kalendarza wy­borczego.
Thumb 1 3 koronawirus test
Związek pozyskał do współpracy osoby, posiadające dużą wiedzę na temat badań diagnostycznych oraz niezbędnego wyposażenia, które będą nieodpłatnie doradzać miastom członkowskim ZMP.
Thumb 1 3 m odzie
Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój przeprowadził badanie ankietowe uczniów VIII klas szkół podstawowych na terenie Buska-Zdroju na potrzeby opracowywania projektu do Programu „Rozwój lokalny”
Thumb 1 3 wiem jak w banku logo
PAP zaprasza uczniów i nauczycieli do konkursu „Wiem jak w banku”. Do wygrania nagrody pieniężne – w sumie ponad 10 tys. zł. Termin zgłoszeń mija 30 kwietnia.
Thumb 1 3 frl sem2
Zapraszamy do udziału w drugim seminarium poświęconym wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast. Rozważymy, jakie własne zasoby miast można lepiej wykorzystać dla rozwoju gospodarczego.
Thumb 1 3 foto rumia
Rumia jest jedynym miastem w województwie pomorskim i jednym z nielicznych w Polsce, które ubiega się o dotację z tzw. Funduszy Norweskich, w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 display platforma samorzad sm
14 kwietnia ruszyła Antykryzysowa platforma rozwiązań technologicznych dla miast. 15, 16 i 17 kwietnia odbywają się wideokonferencje z dostawcami technologicznych rozwiązań dla miast.
Thumb 1 3 contra
W jej ramach nastolatkowie z całej Polski mogą przyjąć szybkie wyzwania, którymi m.in. pomogą lokalnym przedsiębiorcom, osobom starszym czy zawalczą z fakenewsami
Thumb 1 3 calculator 385506 1280
Miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich mogą ubezpieczyć pracowników od skutków choroby COVID-19. Nowy, dostępny od ręki produkt został stworzony, aby pomóc właśnie w tym ciężkim czasie.
Thumb 1 3 koronawirus niemiecka sekcja cemr
„Nasze dwa Związki łączy doskonała współpraca i długa przyjaźń. Razem możemy podołać temu kryzysowi”. Publikujemy list, jaki do ZMP przesłała Wicesekretarz Generalna Niemieckiej Sekcji CEMR
Thumb 1 3 logo zmp 2
W obecnej sytuacji spełnieniem wymogu podania do publicznej wiadomości obwieszczeń o wyborach będzie ich opublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej - informuje KBW.
Thumb 1 3 elementarz2
„Sztuka uczenia” poleca INTERAKTYWNY ELEMENTARZ Z KLASĄ, który w obecnej sytuacji pandemii i zawieszenia zajęć, jest doskonałym „nauczycielem na odległość”.
Thumb 1 3 dg park zielona 005
Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków dotyczących projektów w ramach programu LIFE na rok 2020. W związku koronawirusem przewidziano wydłużenie terminów.
Thumb 1 3 koronawirus stocznia
Stowarzyszenie Klon/Jawor i portal ngo.pl zapraszają organizacje pozarządowe do udziału w badaniu na temat obecnego i przewidywanego wpływu pandemii na NGO’sy.
Thumb 1 3 pisanie
Skut­ki niewprowadzenia stanu klęski żywiołowej stanowią dużo poważ­niejsze zagrożenie dla Państwa niż gdyby został on ogłoszony - członkowie Zarządu ZMP piszą do Mateusza Morawieckiego i argumentują
Thumb 1 3 grafika frl sem1 demografia
Drugiego dnia seminarium nt. wyzwań demograficznych przedstawiciele miast uczestniczyli w warsztatach poświęconych m.in. identyfikacji potencjalnych działań łagodzących skutki zmian demograficznych.
Thumb 1 3 platforma samorzad sm
„Antykryzysowa platforma rozwiązań technologicznych dla miast” ma wspierać samorządowców w rozwiązywaniu palących problemów, a przedsiębiorcom umożliwiać dopasowanie narzędzi do konkretnych potrzeb.
Thumb 1 3 znak graficzny agh w wielobarwna
Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli darmową aplikację, łączącą osoby, które nie mogą wychodzić z domu w czasie epidemii z wolontariuszami, którzy mogą pomóc
Thumb 1 3 coronavirus 4904410 1280
Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) organizuje wydarzenie online ePitching. Umożliwi nawiązania kontaktów między nabywcami z sektora opieki zdrowotnej, a firmami zapewniającymi zaopatrzenie medyczne.
Thumb 1 3 268
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” dwa najważniejsze tematy: Zgromadzenie Ogólne ZMP i głos miast w sprawie m.in. naprawy systemu finansów JST i kryzysu w oświacie oraz drugi temat – koronawirus.
Thumb 1 3 unicef koronawirus 1
UNICEF Polska pragnie wesprzeć działania polskich samorządów oddając do dyspozycji ich mieszkańców stronę internetową dedykowaną ochronie przed koronawirusem.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Obradujący 6 kwietnia br. Zarząd ZMP omówił m.in. bieżącą sytuację, w której trwa chaos wokół terminu wyborów prezydenckich, a jednocześnie rząd nie realizuje swoich podstawowych obowiązków.
Thumb 1 3 logo zmp 2
W okresie pandemii Biuro ZMP uruchomiło dodatkowe numery telefonów komórkowych, aby ułatwić kontakt z sekretariatem Związku - Anna Idźkowiak: 661 511 250; Marta Rakowicz: 605 552 473
Thumb 1 3 logo ue
31 marca wpłynął do Sejmu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.
Thumb 1 3 badanie2
Aż 78% Polaków podziela zdanie samorządowców - Instytut Badań Samorządowych, zapytał Polaków, kto ma rację w sporze prezydenci miast-rząd, w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w maju.
Thumb 1 3 amen
2 kwietnia minęła 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II, któremu - przypominamy - aż ponad 300 polskich miast i gmin nadało honorowe obywatelstwo.
Thumb 1 3 zmp ump
Wybory przewidziane w najbliższych miesiącach, w tym wybory prezydenta RP, muszą być przełożone w sposób możliwie najkorzystniejszy dla Polaków i Polski, to znaczy przede wszystkim najbezpieczniejszy.
Thumb 1 3 wybory um gliwice
Samorządowcy, którzy deklarują, że nie zorganizuje wyborów prezydenckich 10 maja, działają w zgodzie z Konstytucją i interesem publicznym, przekonuje prof. Hubert Izdebski w ekspertyzie prawnej.
Thumb 1 3 kielce
Abrys zaprasza na webinaria na temat gospodarki odpadami w obliczu epidemii koronawirusa. Już jutro, 3 kwietnia odbędzie się pierwsze z nich - BHP w gospodarce odpadami w czasie epidemii koronawirusa.
Thumb 1 3 koronawirus cyfrowa szko a
Gminy oraz powiaty mogą już wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji.
Thumb 1 3 frl sem1 2
2 kwietnia Związek Miast Polskich zorganizował seminarium inaugurujące Forum Rozwoju Lokalnego pt. „Wyzwania demograficzne a endogenne potencjały rozwoju” w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 koronawirus parnerstwo wschodnie
W ramach globalnej reakcji na epidemię COVID-19, Komisja Europejska wspiera kraje Partnerstwa Wschodniego i przeznacza 140 mln euro na zapewnienie ich najpilniejszych potrzeb.
Thumb 1 3 fina
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 1 kwietnia członkowie Zarządu ZMP rozmawiali o tarczy dla samorządów i wyborach prezydenckich z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i wicepremierem Jarosławem Gowinem.
Thumb 1 3 szko a
Podczas trzeciego nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu ZMP 1 kwietnia, przyjęto stanowisko w sprawie pilnej potrzeby uregulowania zasad funkcjonowania systemu oświaty i wychowania w okresie epidemii.
Thumb 1 3 niepodleg a wsz b dzie dobrze
Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej stworzyło utwór „Wszystko będzie dobrze”. Solidarność to jedna z wartości, szczególnie bliska Polakom
Thumb 1 3 koronawirus pe
W ramach wspólnej reakcji UE na wybuch epidemii COVID-19, posłowie, niemal jednomyślnie przyjęli trzy wnioski w trybie pilnym na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego
Thumb 1 3 koronawirus ukraina
Związek Miast Ukrainy (ZMU) stworzył platformę on-line, która dedykowana jest szybkiej wymianie doświadczeń pomiędzy osobami, które zarządzają miastami i gminami w czasie pandemii COViD-19.
Thumb 1 3 konkurs regio stars
Komisja Europejska rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu promującego ciekawe projekty dofinansowane z UE prezentujące nowe podejścia do rozwoju regionalnego.
Thumb 1 3 tytul
ZMP publikuje aktualizację specjalnego wydania „Poradnika dla MIAST”, który jest bazą wiedzy i informacji na temat inicjatyw, współdziałania i aktywności miast podejmowanych w czasie pandemii.
Thumb 1 3 logo zmp 2
W przyjętym 29 marca stanowisku Zarząd ZMP protestuje przeciwko przyjęciu w sposób urągający zasadom demokracji, zgłoszonej w drugim czytaniu poprawki nr 177, do specustawy dotyczącej CoViD-19
Thumb 1 3 koronawirus kr
Komitet Regionów ma uruchomić platformę wspierającą społeczności lokalne i regionalne w całej Europie. Pomoże ona w dzieleniu się informacjami na temat potrzeb i rozwiązań, zwiększy wzajemne wsparcie.
Thumb 1 3 2
26 marca odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Zarządu ZMP. Było poświęcone zebraniu uwag i przygotowaniu stanowiska w związku z pakietem ustaw antykryzysowych uchwalanych przez Parlament.
Thumb 1 3 kra nik  program rl  26.02.20
26 marca podczas spotkania on-line Zespołu Miejskiego z doradcami ze Związku Miast Polskich ustalono metody dalszej współpracy i konsultacji z interesariuszami.
Thumb 1 3 nie pozwole
Miasta włączają się w akcję ratowania lokalnych mikroprzedsiębiorców, którzy w związku z koronawirusem tracą pracę. Akcja opiera się na systemie zaliczek na usługi i produkty zakupione w przyszłości
Thumb 1 3 min cyfryzacji internet dla szk
Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki.
Thumb 1 3 niepodlegla logo
„Kronikę życzliwości” mogą współtworzyć samorządy, organizacje i osoby prywatne, które organizują pomoc lub słyszały o inicjatywach pomocowych dla ludzi, systemu zdrowia i firm w potrzebie.
Thumb 1 3 koronawirus eurocities
W tureckim mieście Pendik policja robi zakupy dla osób starszych. Londyn zarezerwował 300 pokoi hotelowych dla osób bezdomnych. Barcelona wypłaca zaliczki artystom, których występy zostały przełożone.
Thumb 1 3 koronawirus miasta niemieckie 2
W blisko 83-milionowych Niemczech zanotowano 31 500 chorych na koronawirusa. Wybory samorządowe w niektórych landach przełożone z czerwca na jesień. Miasta pomagają lokalnym firmom i mieszkańcom
Thumb 1 3 zrzut ekranu 2020 03 20 15.57.46
Doradcy Związku Miast Polskich budują z miastem Zgierz drzewo problemów podczas warsztatów online z wykorzystaniem oprogramowania Microsoft Teams. Wszystko w ramach programu "Rozwój lokalny".
Thumb 1 3 arnaud jaegers ibwjsmobnnu unsplash
Działający przy Fundacji Batorego Zespół Ekspertów Wyborczych apeluje o przełożenie terminu wyborów prezydenckich. Wypowiadają się profesorowie - Bartłomiej Michalak i Jarosław Flis.
Thumb 1 3 koronawirus aplikacja wot
Opracowana przez wojskowych aplikacja „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”. pozwoli pracownikom ośrodków pomocy społecznej wnioskować o wsparcie brygad WOT.
Thumb 1 3 zdj cie z telekonferencji
Podczas zorganizowanej 25 marca telekonferencji mówiono o realizacji programu "Rozwój lokalny" w sytuacji stanu epidemii, a także o pracach nad tarczą antykryzysową oraz bieżących problemach miast.
Thumb 1 3 miasto i gmina lana
Północnowłoska Lana, która w 2016 r. gościła polskich burmistrzów na wizycie studyjnej i meczu piłki nożnej, od dwóch dni prowadzi dezynfekcję ulic i placów w mieście.
Thumb 1 3 inteligent cities
100 miast wyłonionych w konkursie Komisji Europejskiej weźmie udział w 30-miesięcznym programie w latach 2020-2023, w ramach którego otrzyma wsparcie od czołowych i tematycznych ekspertów.
Thumb 1 3 koronawirus stanowisko zarz du
Zarząd wzywa rząd do usankcjonowania wprowadzonych rozwiązań poprzez ogłoszenie stanu klęski żywiołowej; popiera wnioski wielu miast o wstrzymanie niemożliwych do realizacji przygotowań do wyborów.
Thumb 1 3 koronawirus ukraina
Ograniczenia w transporcie, swobodzie zgromadzeń, zmiany ustawowe dotyczące poboru podatków lokalnych, oddolne inicjatywy samorządów – tak wygląda rzeczywistość pandemii COVID-19 na Ukrainie.
Thumb 1 3 wieden urzad miasta 002
Specjalna platforma internetowa dla wolontariuszy, całodobowa infolinia dla osób potrzebujących pomocy, a także obniżenie stawek za parkowanie w mieście - to pomysły Wiednia na czas epidemii.
Thumb 1 3 visuel seniors coronavirus
Francuskie samorządy wprowadzają różne rozwiązania, aby móc dalej funkcjonować i zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom - np. w Nicei wszystkie przestrzenie publiczne są regularnie dezynfekowane.
Thumb 1 3 koronawirus firmy rodzinne pixa
Przedsiębiorcy wołają o pomoc: „Albo Państwo pomoże przedsiębiorcom TERAZ, albo za chwilę NIE BĘDZIE KOMU POMAGAĆ!"
Thumb 1 3 child 1073638 1920
Amazon we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog i Ministerstwem Cyfryzacji udostępnia wszystkim chętnym nauczycielom, edukatorom, bibliotekarzom oraz rodzicom bezpłatne warsztaty.
Thumb 1 3 koronawirus og oszenia wsip
Nauka poza szkołą? To możliwe. Materiały edukacyjne od Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych zostały udostępnione bezpłatnie dla WSZYSTKICH szkół i uczniów.
Thumb 1 3 jacek karnowski
Nie ma możliwości przeprowadzenia w sposób bezpieczny dla wszystkich uczestników, najbliższych wyborów, zaplanowanych na 10 maja - apeluje prezydent Sopotu do Przewodniczącego PKW w liście otwartym.
Thumb 1 3 monachium
W blisko 83-milionowych Niemczech zanotowano 23 tysiące chorych na koronawirusa. Miasta organizują pomoc dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Urzędy działają w trybie online i telefonicznym.
Thumb 1 3 koronawirus elearning pixa
Samorządowcy, dyrektorzy szkół i nauczyciele przygotowują zdalną edukację. Biuro ZMP zebrało informacje/ rekomendacje ze stron kuratoriów oświaty, MEN, MC oraz portali edukacyjnych i prywatnych.
Thumb 1 3 urna wyborcza
Cytujemy wypowiedzi m.in. wysokich urzędników państwowych i wyborczych na temat epidemii oraz wyborów; w sondażu IB Pollster z 21 marca br. 70% Polaków mówi, że wybory trzeba przełożyć...
Thumb 1 3 frl sem1
Związek Miast Polskich zaprasza 2 i 3 kwietnia na pierwsze seminarium na temat wewnętrznych potencjałów warunkujących rozwój małych i średnich miast w Polsce w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Thumb 1 3 33
W Busku-Zdroju trwają intensywne prace nad przygotowaniem wniosku - warsztaty, mapowanie interesariuszy, diagnoza potencjałów i problemów. W pracach tych miastu towarzyszą doradcy i eksperci ZMP.
Thumb 1 3 logo zmp 2
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, do którego udało nam się dotrzeć, są zapisy proponowane przez ZMP
Thumb 1 3 eurocities dzidzictwo kulturowe
EUROCITIES poszukuje przykładów dobrych praktyk władz lokalnych i regionalnych w zakresie dziedzictwa kulturowego w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu wzajemnego uczenia się.
Thumb 1 3 koronawirus programi ci
Działaj przeciwko COVID-19! Widzisz potrzebę, którą trzeba się zaopiekować? Opowiedz o niej. Masz pomysł na rozwiązanie? Zaproponuj nowe narzędzie IT, wykorzystanie lub ulepszenia istniejących.
Thumb 1 3 ba
Blue Alert - platforma służąca do zarządzania kryzysowego w miastach i administracji - jest aktualnie udostępniana bez żadnych opłat. W Urzędzie Miasta Sopot została wdrożona w ciągu 24 h.
Thumb 1 3 marianna sztyma
To kolejna inicjatywa dla dzieci - platforma czasdzieci.pl organizuje konkurs na pocztówkę „Pozdrowienia z domu”.
Thumb 1 3 paris 4119828 1920
Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP omawia wybory lokalne we Francji - najważniejsza zmiana polega na tym, że ugrupowania niezależne zdobyły 33% głosów, a w 2014 roku było to 10%.
Thumb 1 3 wybory um gliwice
Prezesi ZMP i UMP zwracają uwagę Przewodniczącemu PKW, że w okolicznościach zaistniałego stanu epidemii, prawidłowe zrealizowanie przez JST wyborów prezydenta RP będzie zagrożone.
Thumb 1 3 1
11 marca odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej kolejne warsztaty w ramach realizacji Programu Rozwój Lokalny, na których zajmowano się budową drzewa problemów oraz narzędziem SWOT-SRGG.
Thumb 1 3 pe gotowy na koronawirus
Komisja Europejska przedstawiła reakcję UE w celu przeciwdziałania efektom koronawirusa. Parlament Europejski przedstawione przez Komisję środki dotyczące koronawirusa chce zatwierdzić jak najszybciej
Thumb 1 3 12 autostrada a4
W opinii ZMP szczególne znaczenie ma ustalenie dla Programu jasnych kryteriów dla różnych inwestycji drogowych; głównym z nich powinno być natężenie ruchu pojazdów na modernizowanych odcinkach.
Thumb 1 3 facebook 02
„W obliczu panującej sytuacji potrzebujemy każdych rąk do pracy na terenie całej Polski!" - z takim apelem do rozpowszechnienia zwróciła się do nas Polska Grupa Farmaceutyczna.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Zarząd ZMP postuluje m.in. uzupełnienie ustawy o finansach publicznych o przepis przejściowy, umożliwiający or­ga­nowi wy­konawczemu JST dokonywanie niezbędnych zmian w budżecie JST.
Thumb 1 3 5
W trybie telekonferencji prezydenci i burmistrzowie wchodzący w skład Zarządu ZMP pracowali 17 marca nad rozwiązaniem problemów miast w stanie zagrożenia epidemicznego oraz rekomendacjami dla rządu.
Thumb 1 3 frankiewicz prezes
Zygmunt Frankiewicz apeluje m.in. o objęcie przedsiębiorstw komunalnych i samorządowych jednostek organizacyjnych mechanizmami wsparcia pozwalających ograniczyć negatywne, ekonomiczne skutki epidemii
Thumb 1 3 senat strona
„Doceniając dorobek wszystkich kadencji polskiego samorządu gminnego i dokonania powstałych później samorządów powiatowego i wojewódzkiego, wyrażamy podziękowania za ten wysiłek wielu osób".
Thumb 1 3 foto bodo 3
Przez kilka pierwszych dni marca w norweskim mieście Bodo gościła grupa prezydentów i burmistrzów dziesięciu polskich miast. Mówiono m.in. o jakości życia i odpływie młodych mieszkańców miast.
Thumb 1 3 dsc09737
W 54 miastach trwają intensywne prace wspólnie z doradcami ze Związku Miast Polskich nad diagnozą potrzeb mieszkańców w ramach Program „Rozwój lokalny”. W Nakle nad Notecią odbyły się warsztaty.
Thumb 1 3 dsc00245
350 przedstawicieli polskich miast, eksperci i goście, dziennikarze. Wydyskutowane i uchwalone stanowiska, apele, rozmowy, głosowania - takie było tegoroczne Zgromadzenie Ogólne ZMP we Wrocławiu.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Biuro ZMP 12 marca br. informuje o zaleceniach dla miast w związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz propozycjach rozwiązań dotyczących m.in. osłon dla JST przed utratą płynności finansowej.
Thumb 1 3 porto
O Europejskiej Inicjatywie Miejskiej oraz o odnowionej Karcie Lipskiej mówiono podczas odbywającego się pod koniec stycznia 2020 roku Forum Miast w Porto - tematy są wciąż bardzo aktualne dla miast.
Thumb 1 3 12 autostrada a4
W związku z ustaleniami podczas Zgromadzenia Ogólnego we Wrocławiu Związek Miast Polskich prosi o nadsyłanie uwag do projektu Programu 100 obwodnic w terminie do dnia 18 marca br.
Thumb 1 3 che m foto strona miasta
Miasto Chełm wraz z innymi 54 miastami ubiega się o 10 milionów euro z Funduszy Norweskich. Pieniądze można zdobyć w ramach Programu „Rozwój lokalny”
Thumb 1 3 20200310 105445
10 marca br. w Senacie RP podczas konferencji prasowej szefowie organizacji samorządowych mówili o świętowaniu jubileuszu 30-lecia i oddali hołd tym, którzy tworzyli niezależny samorząd w Polsce.
Thumb 1 3 senat konf 30 lat foto senat
„Z punktu widzenia historii samorządu w Polsce ostatnie 30 lat zostanie ocenione jako najlepszy okres w III RP” – powiedział senator Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP, otwierając w Senacie konferencję.
Thumb 1 3 dsc00044
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP we Wrocławiu 5 marca 2020 r. pozytywnie zaopiniowano senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych i przyjęto do ZMP trzy nowe miasta.
Thumb 1 3 19
Do pracy nad PRL i PRI Żary zaprosiły interesariuszy miasta - 28 lutego zorganizowano dwa spotkania mające na celu zaangażowanie do współpracy przy budowie nowej ścieżki rozwoju miasta.
Thumb 1 3 foto bodo 6
Odpływ mieszkańców i zanieczyszczenie powietrza, strategiczne planowanie rozwoju i innowacje w zarządzaniu miastem, współpraca międzysamorządowa - to tematy łączące norweskich i polskich samorządowców
Thumb 1 3 dsc00831
We Wrocławiu zakończyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Publikujemy galerię zdjęć z drugiego dnia spotkania miast.
Thumb 1 3 dsc00740
Pismo Samorządowe „Wspólnota”, Elżbieta Radwan, Bogdan Bieniek, Andrzej Pietrasik oraz Piotr Grzybowski – to laureaci Medali Honorowy Związku Miast Polskich. Wręczono je podczas Zgromadzenia Ogólnego.
Thumb 1 3 zo zmp relacja2
Stanowisko w sprawie koniecznej naprawy finansów samorządowych oraz Apel o zażegnanie kryzysu polskiej oświaty – to dwa dokumenty, które przyjęli delegaci drugiego dnia Zgromadzenia Ogólnego ZMP.
Thumb 1 3 zo zmp wybory
Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa i Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina – to nowi członkowie Zarządu Związku Miast Polskich wybrani 5 marca przez Zgromadzenie Ogólne.
Thumb 1 3 dsc00161
Podsumowaniem działań Związku w 2019 roku, a także programem działania na kolejny rok, uchwaleniem budżetu oraz wyborem dwóch nowych członków Zarządu zajmowali się delegaci na Zgromadzenie Ogólne ZMP.
Thumb 1 3 dsc00246
Przedstawiciele ponad 250 miast, a także parlamentarzyści, niedawni samorządowcy, eksperci oraz dziennikarze biorą udział w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich we Wrocławiu.
Thumb 1 3 330
Kolejne trzy nowe miasta przystąpiły do Związku Miast Polskich. Mrągowo, Przasnysz i Skarszewy zostały przyjęte w poczet członków ZMP przez Zarząd Związku 5 marca br. na posiedzeniu we Wrocławiu.
Thumb 1 3 26539148770 41a0e45348 k
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP we Wrocławiu 5 marca 2020 r. został m.in. zaopiniowany projekty ustawy Prawo drogowe oraz rządowy Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.
Thumb 1 3 spr2019
Po ostatnich wyborach samorządowych nastąpił wzrost zainteresowania działalnością Związku Miast Polskich, który wyraził się powrotem miast do ZMP, a także napływem nowych miast w ciągu 2019 roku.
Thumb 1 3 dsc 0143
26 lutego w Biłgoraju, a 27 lutego w Nisku członkowie Zespołów Miejskich pracowali metodą warsztatową nad podsumowaniem diagnozy społeczno – gospodarczej swoich miast.
Thumb 1 3 logo frl kolor
Związek Miast Polskich rozpoczyna cykl seminariów na temat wewnętrznych potencjałów warunkujących rozwój małych i średnich miast w Polsce. Pierwsze spotkanie 2 i 3 kwietnia w formule on-line.
Thumb 1 3 lublin w z y przesiadkowe
W sierpniu odbędzie się II Kongres Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego. Komunikacja miejska jest uznawana za jeden z najbardziej miastotwórczych aspektów gospodarki komunalnej
Thumb 1 3 fontanny plac kosiuszki wolbirkja ogolne zachod 275
24 lutego odbyły się w mieście warsztaty poświęcone m.in. omówieniu szczegółowo struktury dokumentów Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego, niezbędnych elementów wniosku o grant.
Thumb 1 3 finanse
Dane zebrane przez Związek Miast Polskich w ostatnich dniach w 255 miastach członkowskich potwierdzają obawy Związku, że spadają dochody JST związane z wpływami w ich budżetach z tytułu podatku PIT.
Thumb 1 3 g og w spotkanie 25 02
Zespół miejski z prezydentem miasta na czele zaprosił mieszkańców Głogowa do wspólnego poszukiwania nowej ścieżki rozwoju miasta. Główną rolę w tych poszukiwaniach odegrać mają sami mieszkańcy.
Thumb 1 3 1
2 marca odbyła się debata na temat stanu finansów samorządowych, zorganizowana przez senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz ZMP (udostępniamy PREZENTACJE i ZDJĘCIA).
Thumb 1 3 dsc 5448
O powołaniu zespołu ds. gospodarki odpadami, nowelizacji ustawy o drogach publicznych, a także apelu o punktową nowelizację ustawy o podatku od nieruchomości dyskutowano na Komisji Wspólnej 26 lutego.
Thumb 1 3 efektywno  energetyczna
Związek Miast Polskich zwraca się do miast z prośbą o przesłanie informacji o realizowanych i/lub planowanych przedsięwzięciach związanych z poprawą efektywności energetycznej.
Thumb 1 3 polskie pieni dze
- Rządowa reforma uderza w lokalne budżety mocniej, niż przewidywano - pisze Anna Cieślak w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Potwierdza tym samym przewidywania i ostrzeżenia Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 main poziom kp
„Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” – pod takim hasłem wystartowała kampania wizerunkowa Związku Miast Polskich, która podkreśla znaczenie współpracy środowiska samorządowego.
Thumb 1 3 przemy l
W miastach trwają intensywne prace wspólnie z doradcami ze Związku Miast Polskich nad diagnozą potrzeb mieszkańców w związku z programem „Rozwój Lokalny”.
Thumb 1 3 rynek
Zmiany prawa w zakresie geodezji i kartografii oraz sprawy związane z samorządem zawodowym geodetów były głównymi tematami posiedzenia Komisji w Gliwicach 21 lutego 2020 roku
Thumb 1 3 sit
Turniej Innowacji Społecznych (SIT), organizowany przez Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wyróżnia i wspiera najlepszych europejskich przedsiębiorców działających w sferze społecznej.
Thumb 1 3 267
W „Samorządzie Miejskim” piszemy o dramatycznie pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali i działaniach zarówno strony samorządowej Komisji Wspólnej, jak i Senatu, aby tę sytuacje poprawić.
Thumb 1 3 foto z bkowice warsztat
Burmistrz Ząbkowic Śląskich powołał Radę Projektową oraz Zespół Projektowy dotyczące uczestnictwa Gminy Ząbkowice Śląskie w drugim etapie naboru konkursu „Rozwój Lokalny”. Walka o 10 mln euro trwa!
Thumb 1 3 komisja senacka 20 02
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła większością głosów wniosek o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej o 4 mld 605 mln zł, zgodnie z postulatem ZMP.
Thumb 1 3 foto nisko klaster
W Nisku powstaje Klaster Rozwoju Lokalnego. Jest jednym z etapów przygotowania projektu do Programu „Rozwój lokalny”, który ma pomóc w podniesieniu jakości życia mieszkańców małych i średnich miast.
Thumb 1 3 20200220 113447
Minister zdrowia nie widzi jeszcze problemu dramatycznie pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali - to wniosek ze spotkania z samorządowcami i dyrektorami szpitali, które odbyło się 20 lutego.
Thumb 1 3 komunalizacja pokolejowych pixa
Po odrzuceniu przez Sejm poprawki Senatu, ustawa o transporcie kolejowym trafiła do prezydenta RP. ZMP zachęca miasta do pilnego podejmowania niezałatwionych spraw komunalizacji z mocy prawa.
Thumb 1 3 senat strona
Związek Miast Polskich wraz z senacką Komisją Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej organizują 2 marca br. seminaryjne posiedzenie komisji na temat stanu finansów samorządowych.
Thumb 1 3 z.f
Nie ma prostej i bezbolesnej kuracji dla naprawy sytuacji w ochronie zdrowia – to wniosek z konferencji, która odbyła się z licznym udziałem samorządowców i ekspertów 17 lutego w Senacie RP.
Thumb 1 3 dsc00006
Podczas posiedzenia 14 lutego br. w Poznaniu Zarząd ZMP przyjął stanowisko w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz działań organów ścigania wobec burmistrzów.
Thumb 1 3 nak o
W miastach wybranych do II etapu programu „Rozwój lokalny” trwają prace nad przygotowaniem wniosku z pomocą doradców ZMP - warsztaty, mapowanie interesariuszy oraz tworzenie nowej ścieżki rozwoju.
Thumb 1 3 krotoszyn 3
Zespół ekspertów OECD rozpoczął serię 3 wizyt w grupie 10 reprezentatywnych JST. Chodzi o przeprowadzenie wywiadów pogłębiających dane otrzymane z kwestionariusza nt. stanu zarządzania w samorządach.
Thumb 1 3 328 www
Pionki, Zawiercie i Ząbkowice Śląskie to nowe miasta w Związku Miast Polskich - Zarząd ZMP obradujący w Poznaniu 14 lutego przyjął w swój poczet nowych członków. Związek liczy teraz 328 miast.
Thumb 1 3 logo ke
Włączenie obywateli UE w realizację projektów związanych z polityką spójności przewidują dwa programy pilotażowe uruchomione właśnie przez Komisję Europejską. Oba oferują porady ekspertów i wsparcie.
Thumb 1 3 gda sk  warszawa
Prezydenci 16 europejskich miast i obszarów metropolitalnych, w tym Gdańska i Warszawy, apelują do władz UE o lepsze wykorzystanie środków finansowych na walkę ze skutkami zmian klimatycznych.
Thumb 1 3 kr1
Polscy samorządowcy, w tym delegaci wyłonieni przez ZMP, wzięli udział w trwającej od 11 do 13 lutego br. pierwszej sesji plenarnej nowej kadencji Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
Thumb 1 3 kra nik pl
W 54 miastach zakwalifikowanych do II etapu do programy „Rozwój lokalny” trwają intensywne prace nad dokumentami potrzebnymi do sporządzenia aplikacji. W procesie tym pomagają doradcy ZMP.
Thumb 1 3 wykluczeni
„Od wykluczenia do aktywizacji" to program pomocy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla osób wykluczonych społecznie. Oferty można składać do 2 marca.
Thumb 1 3 niepe nosprawno
Ruszyły zapisy na konsultacje związane z dofinansowaniem projektów grantowych, służących realizacji usług transportowych door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.
Thumb 1 3 odpady szk o
Strona samorządowa KWRiST podjęła 7 lutego br. wstępne stanowisko w sprawie zamierzeń Ministerstwa Klimatu dotyczących wdrożenia w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
Thumb 1 3 wykres
Z komunikatu CBOS „Oceny działalności parlamentu, prezydenta i władz lokalnych” ze stycznia 2020 roku wynika, że praca samorządowców spotyka się wciąż z aprobatą zdecydowanej większości Polaków.
Thumb 1 3 17678
Podczas posiedzenia w Poznaniu 14 lutego br. Zarząd ZMP przyjął stanowisko w sprawie sposobu kształtowania stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Thumb 1 3 festiwal reaktor  ludzie
Dobre rządzenie wymaga udziału świadomych obywateli. W kolejnym raporcie o stanie polskich miast Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR opisuje działania miast w zakresie partycypacji publicznej.
Thumb 1 3 foto 1
Rozpoczęła się kolejna faza tzw. projektu predefiniowanego. Jego celem jest wzmocnienie rozwoju średnich i małych miast w Polsce w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Doradcy ZMP rozjechali się do miast
Thumb 1 3 logo cemr
Od 6 do 8 maja 2020 roku w Innsbrucku będzie trwał Kongres CEMR pod hasłem: „Działania lokalne. Globalna zmiana. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju.” Zapraszamy do aktywnego udziału!
Thumb 1 3 foto widnik buduj dru yn
Władze Świdnika wspólnie z mieszkańcami budują drużynę, która pomoże w sięgnięciu po grant z Funduszy Norweskich. Mogą do niej dołączyć, m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.
Thumb 1 3 dsc 5361
O tym jak uchronić drogi lokalne przed rozjeżdżeniem przez ciężkie pojazdy oraz o założeniach nowego systemu gospodarki odpadami będą dyskutować eksperci, zdecydowała KWRiST 29 stycznia br.
Thumb 1 3 ciep ownictwo
Spółki ciepłownicze z Bydgoszczy i Lublina otrzymały z Europejskiego Banku Inwestycyjnego kredyty na sumę 200 mln zł na modernizację sieci, przyłączenie nowych odbiorców i budowę nowych źródeł ciepła.
Thumb 1 3 dsc 7236
25 i 26 stycznia br. we Wrocławiu odbyły się kolejne warsztaty w ramach inicjatywy DiverCity4 - wzięli w nich udział eksperci z obszarów środowisko i polityka senioralna.
Thumb 1 3 gmina wyrzysk 11
W związku z projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych samorządowcy obawiają się, że drogi samorządowe zostaną „rozjeżdżone” przez ciężarówki.
Thumb 1 3 podsumowanie pr
Obecnie do ZMP należy najwięcej miast w powojennej historii Związku. Liczba publikacji w mediach dotyczących działań i inicjatyw ZMP wyniosła w 2019 roku była ponad razy większa niż w ubiegłych latach
Thumb 1 3 3t
Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego i Związku podczas konferencji prasowej 23 stycznia zachęcali dawców do rejestracji potencjalnych komórek macierzystych krwi i szpiku, sami dając dobry przykład...
Thumb 1 3 apo tours
O możliwościach, jakie stwarza Partnerstwo Wschodnie dla współpracy zdecentralizowanej rozmawiano w Tours we Francji. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 dr j gorski
Bez zmian w zasadach finansowania samorządów zagrożone będą inwestycje mówi w Newseria Biznes dr Jarosław Górski, doradca miast Związku Miast Polskich, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW.
Thumb 1 3 podsuma www
Finanse samorządowe, ceny energii elektrycznej, odpady komunalne, wzrost luki finansowej w oświacie - w tych m.in. sprawach Związek Miast Polskich zabierał w 2019 roku stanowczy głos.
Thumb 1 3 1
Podczas posiedzenia 17 stycznia br. w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju Zarząd ZMP podjął m.in. stanowisko w sprawie niesłusznych roszczeń o dotacje dla przedszkoli niepublicznych.
Thumb 1 3 zo wroc 19
5 i 6 marca br. we Wrocławiu odbywa się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Jednym z ważniejszych tematów są możliwości rozwoju miast wobec rosnących obciążeń finansowych.
Thumb 1 3 dsc09961
Zarząd ZMP w Szczawnie-Zdroju 17 stycznia podjął stanowisko w sprawie niesłusznych roszczeń o dotacje dla przedszkoli niepublicznych za lata sprzed zmiany przepisów dot. finansowania oświaty.
Thumb 1 3 europejski stadion kultury
Jak co roku prosimy miasta członkowskie ZMP o wypełnienie ankiety na temat najważniejszych wydarzeń, które zamieścimy w kalendarzu na stronie Związku - zachęcamy do skorzystania z tej formy promocji.
Thumb 1 3 panorama7
Ministerstwo Rozwoju przekazuje prezentację dotyczącą przyszłości programu Mieszkanie+.
Thumb 1 3 dsc09903
54 polskie miasta mają szansę na wsparcie swojego rozwoju - 13 stycznia w Warszawie reprezentanci wybranych samorządów spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa FiPR, ekspertami i doradcami ZMP.
Thumb 1 3 266
W „Samorządzie Miejskim” u progu roku 2020 prezes Związku Zygmunt Frankiewicz podsumowuje trzy dekady odrodzonego samorządu terytorialnego. To dosyć gorzka refleksja przy okazji rocznicy.
Thumb 1 3 park zdrojowy
Podczas posiedzenia 17-18 stycznia br. członkowie Zarządu ZMP zajęli się zaopiniowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. odpadów, utrzymania czystości i porządku w gminach oraz dróg publicznych.
Thumb 1 3 senat jp
Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która obradowała 8 stycznia br., jednogłośnie postanowiła podjąć prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych.
Thumb 1 3 200810 46
Związek Miast Polskich zaprasza 21 stycznia 2020 roku do Poznania na kolejne spotkanie członków Komisji Gospodarki Mieszkaniowej ZMP.
Thumb 1 3 raort
Ekspert o finansach samorządowych w Serwisie Samorządowym PAP.
Thumb 1 3 logo zmp 2
ZMP odpowiada wiceministrowi edukacji po publikacji w Serwisie Samorządowym PAP „Nie dotacja. MEN: Budżet państwa nie może pokrywać wszystkich kosztów funkcjonowania szkół".
Thumb 1 3 wykres
Serwis Samorządowy PAP przypomniał 10 najchętniej czytanych swoich publikacji - na pierwszym miejscu znalazła się informacja Związku Miast Polskich dotycząca wzoru raportu o stanie gminy.
Thumb 1 3 frankiewicz prezes
„PiS postanowił wykończyć samorządy podstępem, uderzając w ich finanse” to tytuł artykułu prezesa Związku Miast Polskich, który ukazał się 29 grudnia ub.r. w „Gazecie Wyborczej”.
Thumb 1 3 senior2020
W nowej edycji programu Senior+ przeznaczono 80 mln zł na tworzenie nowych placówek oraz dofinansowanie funkcjonowania już istniejących domów i klubów.
Thumb 1 3 finanse
Marek Wójcik podsumowuje 2019 rok z perspektywy władz samorządowych. Wskazuje na brak pieniędzy na reformę edukacji, wzrost kosztów gospodarowania odpadami, zmiany w transporcie publicznym.
Thumb 1 3 fot sejm.gov.pl
Związek Miast Polskich zajmuje czwarte miejsce wśród najskuteczniejszych lobbystów działających w Sejmie. Serwis Jawny Lobbing pokazuje w swoich statystykach, kto ma wpływ na tworzenie prawa w Polsce.
Thumb 1 3 an 5757
Posiedzenie Komisji Zagospodarowania Przestrzennego w dniu 16 grudnia 2019
Thumb 1 3 pa
Czy chcesz wygrać film, aby promować realizowany przez twoje miasto projekt współpracy na rzecz rozwoju ? Do 31 stycznia wydłużono czas na aplikowanie o nagrodę PLATFORMAwards.
Thumb 1 3 nekrolog pixa
Prezes i Biuro Związku Miast Polskich składają serdeczne kondolencje Hannie Jasickiej-Nowak z powodu śmierci Mamy.
Thumb 1 3 jan olbrycht strona
Parlament Europejskiej wyraził zgodę na ponowne utworzenie tzw. Intergrupy (zespołu problemowego) URBAN zajmującej się problematyką obszarów miejskich. Grupa działała przez 3 ubiegłe kadencje.
Thumb 1 3 autor  itdotum bez komino w
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało informację o wyborze wniosków (zarysów projektów) do II etapu naboru w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 dsc 5335
Do 15 stycznia 2020 r. samorządowcy spotkają się z nowym ministrem klimatu, Michałem Kurtyką, by omówić z nim problemy związane z systemem zagospodarowania odpadów. To ustalenie grudniowej KWRiST.
Thumb 1 3 dsc09828
Podczas posiedzenia w Radomiu 13 grudnia br. członkowie Zarządu ZMP przyjęli Założenia projektów ustaw planowanych do przedłożenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej
Thumb 1 3 film kielce
Prezentujemy filmy z debaty w Kielcach na temat priorytetów legislacyjnych ZMP, które mają obecnie szansę realizacji dzięki aktywności senatorów wywodzących się z samorządu i ZMP.
Thumb 1 3 raport pie
Do głównych wyzwań stojących przed miastami średniej wielkości w Polsce należy depopulacja i brak kompleksowej strategii rozwoju – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Thumb 1 3 325
Kolejne trzy nowe miasta przystąpiły do Związku Miast Polskich. Bolesławiec, Lądek-Zdrój i Pińczów zostały przyjęte w poczet członków ZMP przez Zarząd Związku 13 grudnia br.
Thumb 1 3 sutryk
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia przedstawicielem Związku Miast Polskich do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Thumb 1 3 ramka smup 2
10 grudnia 2019 roku Komisja Finansów obradowała na temat subwencji oświatowej oraz udziałom w PIT.
Thumb 1 3 foto komisja senacka
Subwencja oświatowa oraz rekompensaty ubytków w dochodach własnych JST to najpilniejsze tematy, którymi zamierzają zająć się senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Thumb 1 3 kom ma ych miast
Skutki zmian demograficznych w Europie oraz zmiany demograficzne w wybranych średnich i małych polskich miastach były jednym z tematów spotkania Komisji Małych Miast oraz Komisji Administracji ZMP.
Thumb 1 3 spotkanie senat
Samorządowcy z polskich miast przekazali 10 grudnia br. na ręce Marszałka Senatu projekt ustawy o rekompensatach dla gmin, które utraciły część swoich dochodów w związku z obniżką stawki podatku PIT.
Thumb 1 3 wiatrak2
Programy osłonowe i wsparcie dla JST to tylko niektóre uwagi, które do rządowych dokumentów dot. energii i klimatu zgłosili samorządowcy z ZMP podczas Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST 9 grudnia.
Thumb 1 3 niepodleg a wystawa kolejowa
Wystawa „Stacja: Niepodległa. Na torach II RP” to materiał popularnonaukowy, który można m.in. wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.
Thumb 1 3 krotoszyn6
Zaprezentowanie i wspólnie z zespołem miejskim przećwiczenie narzędzi diagnostyczno-strategicznych ZMP było celem warsztatów pilotażowych prowadzonych przez doradców miast ZMP.
Thumb 1 3 trzcianka10
2-4 grudnia br. zespół doradców ZMP przeprowadził w mieście warsztaty pilotażowe, których celem było zaprezentowanie i przećwiczenie narzędzi diagnostyczno-strategicznych ZMP, wspierających rozwój.
Thumb 1 3 mi dzyzdroje warsztaty
Wypracowanie diagnozy sytuacji społeczno-ekonomicznej i szukanie nowej wizji rozwoju miasta to cele pilotażowych warsztatów, który odbyły się 2 i 3 grudnia br. z udziałem doradców miast ZMP.
Thumb 1 3 1
13 grudnia br. w Radomiu członkowie Zarządu ZMP rozmawiali m.in. o założeniach projektów ustaw planowanych do przedłożenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Thumb 1 3 survey 4441595 1920
Jeszcze do 18 grudnia trwa badanie przeprowadzone na 100 JST i urzędach, służące OECD do zebrania informacji, które zobrazują potencjał administracyjny polskich samorządów do skutecznego rozwoju.
Thumb 1 3 an 9047
Miasto Sopot zakończyło prace nad nad projektem nowelizacji ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek (...). Chodzi o regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego.
Thumb 1 3 dsc7980
W piątek, 29 listopada, w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się spotkanie przedstawicieli miast z Komisji Sportu Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 265
W „Samorządzie Miejskim” w kilku materiałach piszemy o działaniach, jakie podejmuje ZMP i same miasta w celu przeciwdziałania skutkom zmian legislacyjnych, które pogrążają samorządowe budżety.
Thumb 1 3 k. kosi ski
O nieadekwatnym finansowaniu zadań publicznych realizowanych przez samorządy, co narusza art. 167 Konstytucji RP - mówił w radiu TOK FM Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz ZMP.
Thumb 1 3 z ot wki
- W 2021 r. do budżetu nie wpłynie nawet ok. 3,5 mld zł z - mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP w artykule o finansach JST na portalu Business Insider - To będzie katastrofa również dla rządu.
Thumb 1 3 kom bezp 3
24 i 25 października odbyło się w Łodzi posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP. Miasta złożyły propozycje zmian legislacyjnych w kwestii składowania odpadów niebezpiecznych.
Thumb 1 3 j8xmzo upi
Podczas sesji Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach „Optymalizacja zarządzania rozwojem lokalnym - stan obecny i perspektywy” była mowa o doświadczeniach polskich miast i rekomendacjach OECD.
Thumb 1 3 sienkiewicza1
Utrzymanie porządku i czystości w gminach, opłaty środowiskowe, recykling to niektóre z ważnych tematów dyskusji.
Thumb 1 3 niepodlegla logo
Do końca tygodnia można jeszcze składać wnioski o dotacje z programu „Niepodległa". Można wnioskować o dofinansowanie wydarzeń nawiązujących do odzyskania niepodległości.
Thumb 1 3 foto biul 11
11. już numer Biuletynu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego poświęcony jest zasadniczo zagadnieniom związanym z umową o partnerstwie publiczno-prywatnym.
Thumb 1 3 mi dzyrzec 4 zajawka
Kolejnym miastem, w którym odbyły się warsztaty pilotażowe w ramach programu przygotowawczego dla doradców miast w ramach Programu „Rozwój lokalny” był Międzyrzec Podlaski.
Thumb 1 3 z ocieniec1  prosze u y jako tytu owe
Złocieniec po przejęciu części gminy Ostrowice znalazł się w szczególnej sytuacji. W ostatnim tygodniu odwiedziła go grupa doradców miast ze Związku Miast Polskich i poprowadziła warsztaty pilotażowe.
Thumb 1 3 sutryk tvn24 1
27 listopada br. w programie „Fakty po Faktach” Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, członek Zarządu Związku Miast Polskich tłumaczył, że silny samorząd to silne państwo.
Thumb 1 3 kutno
Grupa doradców miast ze Związku Miast Polskich odwiedziła Kutno. Zespół przeprowadził warsztaty pilotażowe dotyczące zarządzania i planowania strategicznego. Wizyta odbyła się w dniach 25-26 listopada
Thumb 1 3 f8scomqlbku
Siedem miesięcy temu ZMP rozpoczął program przygotowawczy doradców miast. Założeniem jest wypracowanie takich narzędzi i modelu zarządzania, który da w efekcie miastom możliwość skoku w przyszłość.
Thumb 1 3 tk wikipedia.org
20 listopada 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali jest niezgodne z Konstytucją RP.
Thumb 1 3 solec kujawski18
W dniach 25-27 listopada obyły się w Solcu Kujawskim warsztaty pilotażowe z udziałem zespołu doradców miast ZMP w ramach projektu predefiniowanego będącego częścią Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 dsc 5307
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz wiceminister finansów Tomasz Robaczyński wzięli udział w debacie dotyczącej oświaty podczas Komisji Wspólnej 27 listopada br.
Thumb 1 3 karlino8 zajawka
Dobiega końca kolejna faza programu przygotowawczego dla doradców miast w związku z realizacją projektu wzmocnienia rozwoju średnich i małych miast w Polsce w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 ejwrlmtwwaasj6x
„Gminy coraz bardziej zaciskają pasa i wysilają wzrok, żeby wypatrzyć rekompensaty za wyższe rachunki za prąd” - o sytuacji w Cieszynie, Wałbrzychu, Łodzi, Częstochowie na portalu Bizblog.
Thumb 1 3 kpm
O aktualizacji krajowej polityki miejskiej mówiono podczas II Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach - chodzi m.in. o zmianę modelu dyfuzyjno-polaryzacyjnego na globalizacyjno-redystrybucyjny.
Thumb 1 3 mieci 2
O stworzenie przez państwo kompleksowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, który m.in. będzie zwiększał odpowiedzialność producentów opakowań, apeluje Prezes ZMP do Ministra Klimatu.
Thumb 1 3 finanse miast
Związek podejmuje inicjatywę prezydenta Bydgoszczy, który zaproponował, by burmistrzowie i prezydenci wystąpili indywidualnie do rządu, przedstawiając konkretną sytuację finansową swoich miast.
Thumb 1 3 frankiewicz2 prezes
Bez rzetelnego rozpatrzenia zgłaszanych od lat postulatów organizacji samorządowych, odpowiedzialne zaopiniowanie projektu rozporządzenia w sprawie podziału oświatowej subwencji jest niemożliwe.
Thumb 1 3 logo nigdy wiecej wysiedlen jpg rgb 3600
9 i 10 grudnia 2019 r. zaplanowano w Gostyniu kilka wydarzeń upamiętniających wysiedlenie mieszkańców Gostynia przez niemieckiego okupanta pod hasłem „NIGDY WIĘCEJ WYSIEDLEŃ!”.
Thumb 1 3 20191121 103230
Po raz kolejny samorządowcy domagali się rozmowy o finansach z premierem Mateuszem Morawieckim - tym razem spotkali się z dziennikarzami 21 listopada br. pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Thumb 1 3 pap is
Rusza pierwsza edycja konkursu „Innowacyjny Samorząd”, organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Zachęcamy do udziału w nim wszystkie samorządy, które mogą pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami
Thumb 1 3 mw tvn24
„Skala niedoszacowania zadań edukacyjnych osiągnęła taki poziom, że nie jesteśmy w stanie zbilasować naszych budżetów” - mówił 20 listopada br. w programie „Czarno na Białym” w TVN24 Marek Wójcik.
Thumb 1 3 centrum fot ewelina lach licencja niegraniczona
12 grudnia 2019 r. w Warszawie odbędzie się Forum Bankowo-Samorządowe zorganizowane przez Związek Banków Polskich. Mowa będzie o stanie finansów JST w kontekście zmian legislacyjnych.
Thumb 1 3 img 0445
Ulgi ustawowe w transporcie publicznym oraz konsekwencje wyroku TSUE dla organizatorów transportu publicznego były głównymi tematami posiedzenia Komisji Transportu ZMP 14 listopada 2019 r. w Kielcach.
Thumb 1 3 ca1350d4971a0e303817923273649355
Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło IX edycję Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Pragnie wyróżnić i uhonorować osoby zaangażowane społecznie a także te, które dokonały bohaterskiego czynu.
Thumb 1 3 20191024 134027
Priorytety pracy Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast ZMP zostały wypracowane 24 października 2019 r. podczas posiedzenia w Poznaniu.
Thumb 1 3 targi1
Podczas posiedzenie Komisji Zagospodarowania Przestrzennego ZMP 15 listopada 2019 r. w Kielcach wybrano prezydium Komisji.
Thumb 1 3 mpr
Do 1 grudnia br. małe firmy zatrudniające nie więcej niż 10 pracowników mogą zgłaszać udział w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2019. Zachęcamy miasta do zainteresowania tą inicjatywą lokalne firmy.
Thumb 1 3 dsc09794
Podczas posiedzenia 15 listopada br. w Kielcach członkowie Zarządu domagali się w podjętym stanowisku konsultacji „Białej Księgi Systemu Promocji Turystycznej w Polsce” ze środowiskiem samorządowym.
Thumb 1 3 gdynia ziele miejska
Instytut Rozwoju Miast i Regionów zaprasza pracowników samorządów terytorialnych do zgłoszenia udziału w projekcie szkoleniowym dotyczącym projektowania i gospodarowania zielenią w miastach.
Thumb 1 3 webinarium pixa
Jak przeprowadzać diagnozę społeczności lokalnej, w czym jest pomocna i dlaczego warto ją robić – o tym będzie mowa podczas webinarium, na które 28 listopada zaprasza Fundacja Batorego.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Zarząd Związku Miast Polskich na swoim ostatnim posiedzeniu podjął uchwałę, w której uznaje rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego. 27 maja 2020 roku mija trzydziesta rocznica wyborów do rad gmin.
Thumb 1 3 finanse
Obniżenie PIT do 17 proc. nie wpłynie negatywnie na dochody jednostek samorządu terytorialnego - uważa minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Thumb 1 3 dsc06771
Kongres Polityki Miejskiej, ciekawe i ważne wydarzenie samorządowe, zakończył się w Kielcach. Uczestnicy rozmawiali o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce.
Thumb 1 3 frankiewicz prezes
Senator Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP, 13 listopada br. został powołany do pełnienia funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Thumb 1 3 szpital
ZMP silnie wspiera wniosek Grudziądza o udzielenie pożyczki długoterminowej z budżetu państwa, która ma pomóc miastu rozwiązać problemy finansowe związane z dążeniem do ukończenia budowy szpitala.
Thumb 1 3 men szko a wicze
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca organy prowadzące co najmniej jedną szkołę publiczną do udziału w konkursie finansowanym ze środków UE, dzięki któremu uruchomiona zostanie szkoła ćwiczeń.
Thumb 1 3 kom ma ych miast wawa
Stan finansów miast oraz kwestia roli firm rodzinnych w rozwoju polskich miast były głównymi tematami spotkania Komisji Małych Miast Związku Miast Polskich 24 października 2019 roku.
Thumb 1 3 o wiata gliwice
Główny Urząd Statystyczny opublikował coroczną informację na temat realizacji przez państwo zadań oświatowych i wychowawczych. W 2018 r. na zadania te wydano o 6 mld zł więcej niż rok wcześniej.
Thumb 1 3 mw oswiata
- Duże miasta dopłacają dzisiaj do zadań edukacyjnych blisko 80 procent - mówił w Faktach Marek Wójcik. - Niedoszacowanie edukacji zabija w Polsce samorządność.
Thumb 1 3 cemr fv
Zarząd Rady Gmin i Regionów Europy przyjął 5 listopada br. uchwałę wzywającą do silnej polityki spójności. W Europie trwają obecnie intensywne negocjacje na temat budżetu UE na lata 2021–2027.
Thumb 1 3 img 4277e
15 listopada w Kielcach - przy okazji Kongresu Polityki Miejskiej - odbyło się posiedzenie Zarządu ZMP, podczas którego została przeprowadzona dyskusja nad priorytetami legislacyjnymi Związku.
Thumb 1 3 miasto nowoczesne
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza do wysyłania zgłoszeń do udziału w warsztatach IdeaLab pt. „Miasta przyszłości: usługi i rozwiązania”, które odbędą się w 2-6 marca 2020 r. w Otwocku.
Thumb 1 3 niepubliczne przedszkola  warszawa 4.11.19  1
Blisko 40 przedstawicieli miast członkowskich Związku Miast Polskich wzięło udział w spotkaniu dotyczącym roszczeń przedszkoli niepublicznych, które odbyło się 4 listopada w Warszawie.
Thumb 1 3 20191029 161620
W Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą od 29 października można oglądać wystawę „Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z terytoriów wcielonych do Trzeciej Rzeszy“.
Thumb 1 3 ppp logo
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaprasza do skorzystania z bazy danych zebranych na nowej stronie dotyczącej Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Opracowało również cykl szkoleń e-learning z PPP.
Thumb 1 3 pol niem grupa robocza 2
Blisko 40 samorządowców z Polski i Niemiec, członków polsko-niemieckiej Grupy Roboczej, rozmawiało w hanowerskim ratuszu na temat zaangażowania młodego pokolenia w życie lokalne oraz przyszłości UE.
Thumb 1 3 264
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy po raz kolejny o przewidywanych skutkach gwałtownego wzrostu wydatków miast na oświatę – związanych z reformą edukacji oraz z podwyżkami płac nauczycieli.
Thumb 1 3 dsc 5288
Kolejny już raz palący problem finansowania zadań oświatowych (w tym podwyżek dla nauczycieli) oraz podwyżek minimalnego wynagrodzenia był osią sporu samorządowców i przedstawicieli rządu.
Thumb 1 3 oecd 1
MIiR i ZMP zorganizowały 21 i 23 października warsztaty z przedstawicielami OECD dotyczące konsultacji w sprawie kwestionariusza, który posłuży do badania potencjału instytucjonalnego polskich JST.
Thumb 1 3  obek
Trwa nabór do programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który wspiera rozwój instytucji opieki dla dzieci w wieku do lat trzech. Oferty konkursowe można składać do 13 listopada br.
Thumb 1 3 logo zmp 2
4 listopada br. w Warszawie odbędzie się spotkanie robocze dla przedstawicieli miast na temat roszczeń niepublicznych przedszkoli o wyrównanie ich zdaniem zaniżonej dotacji w okresie do roku 2017.
Thumb 1 3 drony cedd pl
Powstał unikatowy dokument, zawierający wytyczne dla usługi monitorowania niskiej emisji przy pomocy dronów. Z dokumentu mogą skorzystać samorządy w całym kraju.
Thumb 1 3 resized 20191022 133757 4275
O tym jak dramatycznie rosną samorządowe wydatki na podwyżki dla nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół, a także o zbyt małych kwotach na nie mówili samorządowcy na spotkaniu w MEN.
Thumb 1 3 img 2098
22 października w Sopocie odbyło się III posiedzenie Komisji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Związku Miast Polskich. Tematem wyjazdowego posiedzenia były „Działania rewitalizacyjne w formule PPP”.
Thumb 1 3 dsc09720
Podczas posiedzenia 18 października członkowie Zarządu ZMP przyjęli Priorytety legislacyjne ZMP na początek kadencji parlamentarnej 2019-2023, a także ustalili tematy do podjęcia w najbliższym czasie.
Thumb 1 3 g2 dk88 x.2015
Gdańsk, Gliwice, Świdnica, Radzionków i Stary Sącz to laureaci III edycji konkursu Lider Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią - tak zdecydowała 30 września br. kapituła konkursu.
Thumb 1 3 20191018 133323
Samorządowcy i nowi senatorowie podsumowali wyniki wyborów parlamentarnych z 13 października br., w których zdobyli więcej miejsc w Senacie RP niż w poprzednich kadencjach.
Thumb 1 3 dsc09686
Podczas pierwszego w tej kadencji spotkania Komisji Gospodarki Mieszkaniowej ZMP, wybrano prezydium Komisji i wymieniano doświadczeniami dotyczące zarządzania zasobem mieszkaniowym w miastach.
Thumb 1 3 foto lataj ca konferencja
W ramach projektu POLSKA EDUKACJA 2035 w Ambasadzie Holandii odbyła się konferencja dotycząca przyszłości polskiej oświaty. Organizacje samorządowe i pozarządowe pracują nad najlepszym modelem oświaty
Thumb 1 3 fot. ewelina ura kamin ska um sandomierz 8
Zapraszamy na kolejne posiedzenie Komisji Małych Miast, które odbędzie się w Warszawie 24 października br.
Thumb 1 3 kopalnia
W Sejmie odwołano prace nad poselskim projektem specustawy górniczej, przeciwko której stanowczo protestował m.in. Związek Miast Polskich.
Thumb 1 3 ppp wizyta w grecji
Przedsięwzięcia PPP z sektora edukacji będą motywem przewodnim wizyty studyjnej w Grecji. Zaprasza na nią Departament Partnerstwa Publiczno – Prywatnego w MIiR wraz z partnerami.
Thumb 1 3 ppp logo
„Termomodernizacji obiektów publicznych w PPP” – to temat szkolenia, które odbędzie się 28 października w Łodzi. Przeznaczone jest dla przedstawicieli administracji zainteresowanych tematyką PPP.
Thumb 1 3 dsc09667
Człowiek w inteligentnym mieście – jego potrzeby i oczekiwania – to temat przewodni III Forum Rozwoju Miast, które odbyło się 10-11 października w Poznaniu.
Thumb 1 3 cmentarze stare
23 października w Warszawie odbędzie się konferencja organizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Chrześcijańską Akademię Teologiczną na temat ochrony historycznych miejsc pochówku.
Thumb 1 3 ankieta polsko niemiecka
Jeszcze do końca października przedstawiciele Urzędów Miejskich miast, które współpracują z partnerami z Niemiec, mogą wziąć udział w badaniu ankietowym.
Thumb 1 3 6 metro swietokrzyska marszalkowska  fot.m.st. warszawa licencja bezterminowa
Podczas posiedzenia w Warszawie 18 października br. członkowie Zarządu ZMP omówią m.in. wyniki wyborów do Sejmu i Senatu oraz uzgodnią priorytety legislacyjne na początek nowej kadencji parlamentarnej
Thumb 1 3 gdansk  puchar recyklingu
Kapituła Konkursu przyznała nagrodę główną Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich - Gdańskowi. Miasto zdobyło również „Szklaną Statuetkę” za osiągnięcia w odzysku frakcji szklanej.
Thumb 1 3 foto biul 10
Zapraszamy do zapoznania się z nowym dziesiątym numerem Biuletynu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Thumb 1 3 warszwa pixa
W ramach Programu „Rozwój lokalny” Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz ZMP organizują warsztat z przedstawicielami OECD dla reprezentatywnej grupy JST, dotyczący potencjału instytucjonalnego gmin.
Thumb 1 3 sztolnia park12c fot agnieszka wroblewska 17
Na kolejnym spotkaniu Komisji Edukacji Związku Miast Polskich w Zabrzu członkowie dyskutowali o sytuacji polskich samorządów po wdrożeniu podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli.
Thumb 1 3 kondolencje pixa
Zarząd ZMP składa wyrazy współczucia Tadeuszowi Wronie, byłemu wiceprezesowi ZMP i prezydentowi Częstochowy, z powodu śmierci żony.
Thumb 1 3 rudzka go ra
Drugie w tej kadencji posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP, które odbędzie się w dniach 24 i 25 października br. w Łodzi.
Thumb 1 3 bydgoszcz energie cites
Konferencja pn. „Efektywność energetyczna kluczowym elementem transformacji energetycznej gminy”, odbędzie się w dniach 29-30 października w Bydgoszczy. Zapraszamy przedstawicieli miast.
Thumb 1 3 posiedzenie komisji 2
Podczas posiedzenia Komisji Partnerstwa i Dialogu 19 września 2019 r w Dąbrowie Górniczej rozmawiano m.in. o Programie Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Thumb 1 3 torun starowka malgorzata litwin
Centra usług społecznych (CUS) oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych na działania w ramach polityki społecznej były głównymi tematami spotkania Komisji Polityki Społecznej ZMP.
Thumb 1 3 wybory s owniczek foto
W ramach Projektu Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej powstał Słowniczek wyborczy, wyjaśniający podstawowe pojęcia i instytucje z zakresu wyborów samorządowych. Wstęp napisał prof. Hubert Izdebski.
Thumb 1 3 263
W najnowszym numerze „Samorządu Miejskiego” piszemy o przewidywanych skutkach, jakie dla budżetów miast przyniesie podniesienie płacy minimalnej oraz o finansach miast, które znalazły się pod ścianą.
Thumb 1 3 unicef
UNICEF zaprasza samorządy miast do podjęcia działań na rzecz promowania praw dziecka w lokalnych społecznościach. Każdego roku włączają się w to najbardziej znane miasta na świecie.
Thumb 1 3 20190930 131730 1
Sopot, Morawica i Wielka Wieś – to miasta i gminy, które zdobyły I miejsca w swoich kategoriach w organizowanym już po raz piętnasty przez „Rzeczpospolitą” Rankingu samorządów.
Thumb 1 3 krak w  konkurs tup
Kraków, Lublin, Jaworzno, Gdańsk, Pszczółki to tylko niektórzy nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich wspólnie ze Związkiem Miast Polskich.
Thumb 1 3 ruda l ska  dworzec chebzie
26 września na zabytkowym dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej – Chebziu w pełnym zakresie zainaugurowano działalność Stacji Biblioteka.
Thumb 1 3 img 2322
Swoimi doświadczeniami z zarządzania gminą w czasie kryzysu podzielili się z doradcami miast w programie predefiniowanym samorządowcy z norweskiego miasta Austrheim.
Thumb 1 3 foto. s. rybok. urz u d miasta katowice  6
Związek Miast Polskich i Fundacja Centrum PPP zapraszają 2 października do Katowic na konferencję „PPP szansą na szybszy rozwój JST i lepszą realizację usług i inwestycji publicznych”.
Thumb 1 3 mikroprzedsiebiorca strona mikroprzedsiebiorcaroku com
Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych rozpoczyna przygotowania do kolejnej edycji Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku. Zachęcamy miasta do poinformowania o tej idei lokalnych przedsiębiorców.
Thumb 1 3 kongres polityki miejskiej kielce obrazek
Od 14 do 16 listopada w Kielcach uczestnicy Kongresu Polityki Miejskiej będą rozmawiać o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce. To największe wydarzenie poświęcone tej tematyce.
Thumb 1 3 200810 46
W dniu 17 października 2019 roku w Poznaniu odbędzie się pierwsze spotkanie członków Komisji Gospodarki Mieszkaniowej.
Thumb 1 3 niepodlegla do hymnu rodzina 2 1
W ubiegłym roku 11 listopada w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Wspólnie śpiewano polski hymn na 6 kontynentach. Kolejna edycja akcji odbędzie się w tym roku.
Thumb 1 3 prwsia logo
Współpraca z influencerami i wykorzystanie siły lokalnej społeczności to jedne z tematów XV Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej, która odbędzie się od 30 września do 2 października
Thumb 1 3 img 2049
Samorządowcy i przedstawiciele spółek miejskich w Norwegii prezentowali swoje doświadczenia i innowacyjne rozwiązania grupie doradców miast w projekcie predefiniowanym realizowanym przez ZMP.
Thumb 1 3 dsc 5257
Kwestia skutków finansowych podwyższania płacy minimalnej, a także procedury podziału środków z Funduszu Dróg Samorządowych to główne tematy rozmów na KWRIST.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Sebastian Ptak, geodeta miejski, naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Gliwicach został wybrany przewodniczącym Komisji podczas spotkania w Łodzi 24 września br.
Thumb 1 3 kino poziom www2
Związek Miast Polskich zaprasza miasta do zaangażowania się w kampanię zachęcającą mieszkańców do głosowania - udział w wyborach to nie tylko obywatelski obowiązek, ale też świętowanie demokracji.
Thumb 1 3 droga swarzedz
Podczas posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST 16 września reprezentant ZMP domagał się udostępnienia informacji o FDS.
Thumb 1 3 foto. k.krzemin ski. urz u d miasta katowice 1
W Katowicach 2 i 3 października br. odbędzie się konferencja „Kongres Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość regionu”. Podsumowane zostaną blisko dwa lata wdrażania Programu dla Śląska.
Thumb 1 3 up0nwd2gr7w
Kampania społeczna Fundacji Batorego ma charakter profrekwencyjny i jest ponadpartyjna. Opowiada się za demokracją, której podstawą jest głos obywateli. Ten głos tracimy, nie idąc na wybory.
Thumb 1 3 logo multiply
Wsparcie zintegrowanego planowania miejskiego jako narzędzia optymalizacji zużycia energii na obszarach miejskich to cel projektu, do którego zaprasza Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”.
Thumb 1 3 foto 11 wizyta 1
Urząd Miasta Konstancin-Jeziorna, woj. mazowieckie, był gospodarzem jedenastej krajowej wizyty studyjnej w ramach projektu pn. „Rozwój partnerstwa publiczno–prywatnego w Polsce”.
Thumb 1 3 dsc09598
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Inowrocławiu 19 września br. dyskutowano o m.in. Funduszu Dróg Lokalnych i narastającym problemie roszczeń przedszkoli prywatnych wobec gmin.
Thumb 1 3 logo partycypacja
Rusza jesienny nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji”. Samorządy mogą otrzymać granty na przeprowadzenie konsultacji społecznych dokumentów planistycznych i wsparcie w ich dobrym zaplanowaniu
Thumb 1 3 skien
W mieście tym zachęca się obywateli do wspólnej pracy przy poszczególnych projektach oraz budowaniu wizji przyszłości, gdyż dzięki niej łatwiej o identyfikację z miejscem, gdzie się żyje.
Thumb 1 3 foto forum pe nomocnik w 4
W Dąbrowie Górniczej odbyło się XII Ogólnopolskie Forum Pełnomocników ds. współpracy samorządu terytorialnego z NGO. Podczas debaty prezydentów rozmawiano o przyszłości współpracy obu sektorów.
Thumb 1 3 logo ue
Podczas posiedzenia Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z UE 11 września br. przedstawiciel MIiR pokazał prezentację na temat realizacji polityki spójności.
Thumb 1 3 dsc09562
W inowrocławskiej Hali Widowiskowo–Sportowej 18 września br. odbyło się Forum Polskich Samorządów Miasto2030.IN, w którym wzięli udział m.in. prezydenci i burmistrzowie polskich miast.
Thumb 1 3 wloclawek 04m
Raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ws. deglomeracji i delokalizacji urzędów centralnych w Polsce nie uwzględnia wszystkich byłych miast wojewódzkich.
Thumb 1 3 yeoncyokfjq
Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z konferencji inaugurującej projekt OECD „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce”.
Thumb 1 3 dsc 5243
Z okazji 30-lecia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Zarząd ZMP przyznał jej Medal Honorowy Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 mieciarka
Ze sprawozdania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych możemy się dowiedzieć, że samorządy dobrze sobie radzą z zamówieniami in-house. Zamówienia w tej formule opiewają na kwotę ponad 500 mln zł.
Thumb 1 3 baner eduhoryzonty zmp 0919
13-14 listopada br. w Zakopanem odbędzie się konferencja EduHoryzonty. Spotkanie kierowane jest do samorządowców, którzy chcieliby wymienić się wiedzą oraz włączyć do debaty nad przyszłością edukacji.
Thumb 1 3 ranking rzepy foto 2018
„Rzeczpospolita” zaprasza na galę Rankingu Samorządów 2019. Ogłoszone zostaną wyniki XV edycji konkursu. Ranking ten uznawany jest za jeden z najbardziej wiarygodnych i prestiżowych w Polsce.
Thumb 1 3 logo bgk
Jesteśmy jako BGK gotowi do rozmowy i do finansowania nowatorskich i ambitnych struktur inwestycji samorządowych - zadeklarował wiceprezes BGK podczas konferencji poświęconej finansom samorządowym.
Thumb 1 3 dworzec kolejowy braniewo
Ministerstwo Infrastruktury przekazuje aktualną informację o Funduszu Dróg Samorządowych, o przedstawienie której zabiegali samorządowcy z ZMP na forum Komisji Wspólnej Rządu i ST.
Thumb 1 3 dsc 0010 2
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Inowrocławiu 19 września (czwartek) został omówiony m.in. problem narastających roszczeń przedszkoli prywatnych wobec gmin.
Thumb 1 3 tokyo tower 825196 340
MSWiA organizuje rekrutację kandydatów na roczne stypendium oferowane przez rząd Japonii dla młodych pracowników administracji publicznej z różnych krajów świata tzw. Young Leaders’ Program (YLP).
Thumb 1 3 logo zmp 2
Oznakowaniu miejsc w strefie płatnego parkowania było głównym tematem posiedzenia Komisji Transportu ZMP 9 września 2019 roku w Lublinie.
Thumb 1 3 dsc09552
Ponad 140 przedstawicieli miast wzięło udział 9 i 10 września w konferencji inaugurującej projekt OECD „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce”.
Thumb 1 3 frm
Inteligentne: rozwiązania włączające mieszkańców, formy komunikacji społecznej oraz czyste technologie energetyczne to tematy tegorocznego Forum Rozwoju Miast, które odbędzie się 10 i 11 października
Thumb 1 3 4wayrztfydw
O przyszłości rozmawiali przedstawiciele polskich samorządów w Gdańsku 31 sierpnia. Prezentujemy zapis debaty, jaka odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności oraz relację wideo z tego wydarzenia.
Thumb 1 3 osg 19
Temat przewodni Szczytu Gospodarczego, który odbędzie się 26 i 27 września w Siedlcach, to „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
Thumb 1 3 abrys
„Przegląd Komunalny” i ZMP zapraszają na konferencję „Gospodarowanie mieniem”, która odbędzie się 17 września br. w Poznaniu w biurowcu Delta.
Thumb 1 3 dsc09350
Podczas pierwszej wizyty studyjnej w Skien i Telemarku norwescy samorządowcy dzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami z 19-osobową grupą doradców miast w projekcie predefiniowanym.
Thumb 1 3 mg www
Ruszyła kolejna edycja akcji Masz Głos – przedsięwzięcia, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby mieszkańcom żyło się wygodniej, ciekawiej, łatwiej.
Thumb 1 3 kij w seminarium
W Kijowie trawa seminarium Partnerstwa Wschodniego „Nowe ramy polityczne dla ukraińskich władz lokalnych i regionalnych”, zorganizowana przez Radę Gmin i Regionów Europy (CEMR).
Thumb 1 3 262
Najnowszy numer w znacznej części poświęcony jest krytycznej sytuacji finansów samorządowych. Omawiamy raport przygotowany przez Związek oraz piszemy o inwestycjach, których miasta nie zrealizują.
Thumb 1 3 dsc09482
Podczas posiedzenia w Ciechanowie, 30 sierpnia br., członkowie Zarządu ZMP przyjęli stanowisko w sprawie sytuacji finansowej samorządów, w którym domagają się m.in. rekompensaty utraconych dochodów.
Thumb 1 3 zabrze kom edukacji
Związek Miast Polskich zaprasza 3 i 4 października 2019 roku do Zabrza na kolejne spotkanie członków Komisji Edukacji ZMP.
Thumb 1 3 21
21 Postulatów ogłosili samorządowcy z całej Polski zgromadzeni 31 sierpnia w Gdańsku. Postulaty dotyczą najważniejszych tematów i wyzwań, z jakimi mierzą się wspólnoty lokalne.
Thumb 1 3 foto raport oecd pixa 2
Jednym z trzech merytorycznych partnerów Związku Miast Polskich w realizacji projektu predefiniowanego jest OECD. Przygotuje m.in. raport na temat stanu zarządzania w samorządach lokalnych w Polsce.
Thumb 1 3 wykres money
Przedstawiamy zaktualizowany raport na temat finansów JST, uzupełniony o wnioski wypracowane w trakcie debat na posiedzeniach Komisji Wspólnej i jej zespołu. Obraz ten nie jest optymistyczny.
Thumb 1 3 gliwice stacje adowania
9 września br. w Lublinie rusza Kongres Nowej Mobilności, pierwszy tego typu dwudniowy warsztat dla przedstawicieli samorządów, administracji i branży elektromobilności w Polsce.
Thumb 1 3 dsc 5187
Przyspieszenie prac nad nowym systemem dochodów samorządu, uruchomienie środków z Funduszu Dróg Samorządowych i przekazanie pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli – to główne tematy KWRiST 28 sierpnia
Thumb 1 3 debata gdansk2
Przypominamy, że już za parę dni w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się debata „PRZYSZŁOŚĆ SAMORZĄDU” oraz ogłoszone zostaną postulaty środowiska samorządowego wobec parlamentu.
Thumb 1 3 partnerstwo wschodnie schutterstock com
Poszukujemy miasta, które chciałoby zaangażować się we współpracę z miastem z Białorusi. Projekt UE „Mayors for Economic Growth” jest realizowany w 6 krajach Partnerstwa Wschodniego.
Thumb 1 3 d browa g rnicza 2
20 września w Dąbrowie Górniczej odbędzie się XII Ogólnopolskie Forum Pełnomocników ds. współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Zapraszamy!
Thumb 1 3 img 1234
Rozpoczęła się jesienna edycja programu przygotowawczego dla doradców miast w związku z realizacją projektu wzmocnienia rozwoju średnich i małych miast w Polsce w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 regional summit grafika
Już tylko 2 tygodnie pozostały do organizowanego w Warszawie Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Jednym z jego partnerów jest ZMP. Dostępny jest formularz rejestracyjny na to wydarzenie.
Thumb 1 3 sala wyk adowa
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie uruchamia program MBA dla samorządowców. To nie tylko studia z zarządzania i doskonalenia umiejętności, ale także możliwość do zasiada w radach nadzorczych.
Thumb 1 3 eurweek
Od 7 do 10 października br. w Brukseli trwać będzie Europejski Tydzień Regionów i Miast 2019, podczas którego odbędzie się wiele ciekawych sesji dotyczących zrównoważonego rozwoju i zielonych miast.
Thumb 1 3 dsc02301
30 sierpnia br. podczas obrad w Ciechanowie Zarząd będzie opiniował projekty ustawy - m.in. o ochronie praw lokatorów - a także podejmie stanowisko w sprawie sytuacji finansowej samorządów.
Thumb 1 3 drony pixa
„Drony – Prawo, Technologie, Usługi” – to konferencja poświęcona usługom opartym o wykorzystanie bezzałogowych systemów powietrznych. Odbędzie się 29 sierpnia 2019 r. w Katowicach.
Thumb 1 3 x smart city logodatamiejsce 1200x900 pl
X Smart City Forum, które odbędzie się 18 i 19 września w Warszawie, skupia się na konkretnych rozwiązaniach, które można przełożyć na każde miasto w Polsce.
Thumb 1 3 konferencja innowacyjna gosp
„Innowacyjna gospodarka. Rola polityki ekonomicznej” – to konferencja, którą organizuje 17 i 18 września Wydział Nauk Ekonomicznych UW. Jej drugi dzień będzie poświęcony innowacyjności w samorządach.
Thumb 1 3 gda sk materia y zmp
31 sierpnia samorządowcy z polskich miast i gmin ogłoszą w Gdańsku pakiet postulatów samorządowych.
Thumb 1 3 bgk www2
Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza 12 i 13 września na doroczną konferencję z cyklu BGK dla JST. Temat tegorocznego spotkania to „Finansowanie rozwoju samorządów – potrzeby i możliwości”.
Thumb 1 3 warszwa pixa
„Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług publicznych w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce” - to konferencja w ramach Programu „Rozwój lokalny”, którą organizują ZMP oraz MIiR.
Thumb 1 3 fot.m.szajewski  molo w brzeznie dt
29 lipca weszły w życie zmiany doprecyzowujące zapisy programu „Czyste Powietrze”, które umożliwiają gminom udział w procesie wdrażania programu.
Thumb 1 3 znicz
Prezes i Biuro Związku Miast Polskich składają serdeczne kondolencje Marcie Rakowicz z powodu śmierci Ojca.
Thumb 1 3 f 9sv4lvuou
Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego kontynuował dyskusję rozpoczętą podczas lipcowej Komisji Wspólnej na temat stanu finansów samorządu.
Thumb 1 3 bydgoszcz 007
Zakończył się nabór zarysów projektów w ramach Programu "Rozwój lokalny" finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich. Z grona 255 kwalifikowalnych miast zarysy projektów złożyło aż 213 miast.
Thumb 1 3 zdj cie szko a
ZMP oczekuje korekty wysokości środków przekazywanych samorządom w ramach subwencji oświatowej w 2019 r. o łączną kwotę 2,1 mld zł - pisze Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP w piśmie do MEN.
Thumb 1 3 4 mld www2
Ponad 70 miast należących do ZMP odpowiedziało na ankietę i podało inwestycje, z których będą musiały zrezygnować w kolejnym roku. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe i sportowe.
Thumb 1 3 lampy uliczne
Związek Miast Polskich podejmuje interwencję dotyczącą nowelizacji ustawy o cenach energii. Chodzi o to, aby samorządy mogły być jednakowo beneficjentami tej ustawy i niższych cen energii.
Thumb 1 3 energetyka pixabay
Termin składania oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej zostanie wydłużony do 13 sierpnia - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Thumb 1 3 publikacja isp klimat
Polecamy publikację „Jak poprawiać jakość życia w mieście, chroniąc klimat?” z rekomendacjami ułatwiającymi wdrożenie zintegrowanego podejścia do polityki miejskiej uwzględniającego cele klimatyczne.
Thumb 1 3 mieciarka
Związek Miast Polskich zwrócił się do miast członkowskich z informacją na temat wszczęcia postępo­wania na odbiór odpadów komunalnych na dotychczasowych zasadach dla nieruchomości niezamieszkanych.
Thumb 1 3 rowery
Trwa VIII Ogólnopolski Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom, który organizuje PTTK, a patronatem objął m.in. Związek Miast Polskich. Do 4 sierpnia należy przesłać Kartę Zgłoszenia.
Thumb 1 3 foto biul 9
Zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem Biuletynu PPP poświęconym zamknięciu finansowemu w projektach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Thumb 1 3 uniejow
To wydarzenie poświęcone innowacjom i inwestycjom, które przełożą się na zrównoważony rozwój życia w oparciu o inteligentne specjalizacje, odbędzie się 28-29 listopada w Uniejowie.
Thumb 1 3 czeskie miasteczko
Písková Lhota to niewielkie miasto w Czechach, które – za pośrednictwem Związku Miast Polskich - poszukuje partnerskiego miasta w Polsce.
Thumb 1 3 regional summit grafika
W dniach 9-10 września br. w Warszawie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii organizuje Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Jednym z partnerów wydarzenia jest Związek Miast Polskich
Thumb 1 3 chodziez z lotu ptaka fot. z. tomczak
Wpłynęło już 200 zarysów projektów z miast do Programu „Rozwój lokalny” - 22 lipca br. zakończył się I etap naboru.
Thumb 1 3 niepe nosprawno  pixa
Wkrótce rusza nabór wniosków do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z programu skorzystać będą mogły gminy i powiaty.
Thumb 1 3 energetyka ar wka pixa
Minister energii podpisał rozporządzenie do ustawy o cenach prądu. Mimo niebywale krótkiego terminu, jaki na zgłaszanie uwag narzuciło ME, udało się ZMP wywalczyć najważniejsze dla miast zapisy.
Thumb 1 3 odpady pixa
Gminy otrzymają podstawę prawną do wyznaczenia zasad selektywnej zbiórki na swoim terenie - to jedna z poprawek Senatu do noweli ustawy śmieciowej, jaką poparł Sejm.
Thumb 1 3 energetyka pixa
Prezentujemy ustalenia przyjęte podczas spotkania roboczego przedstawicieli Ministerstwa Energii i przedstawicieli ogólnopolskich organizacji samorządowych w sprawie cen energii.
Thumb 1 3 pit 2018 ubytek
Związek Miast Polskich prosi miasta o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować wiedząc, ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w podatku PIT.
Thumb 1 3 nor 5 zjazdy doradc w pixa
Zakończył się pierwszy etap programu przygotowawczego dla doradców miast w związku z realizacją programu dotyczącego wzmocnienia rozwoju średnich i małych miast w Polsce.
Thumb 1 3 pr d 5
29 lipca minął termin na złożenie przez JST oświadczenia o spełnieniu przesłanek do dalszego utrzymania cen prądu (tzw. oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej).
Thumb 1 3 dsc 5183
Zmiany granic miejscowości, apel o jasne przepisy i szybkie uruchamianie środków z Funduszu Dróg Samorządowych oraz kwestia rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej to główne tematy lipcowej KW
Thumb 1 3 dsc 5124
Komisja Wspólna Rządu i Samorządy Terytorialnego 17 lipca br. rozpoczęła się wręczeniem nagród za najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie dotyczące samorządu terytorialnego.
Thumb 1 3 finanse pixa
Od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów trafiać będzie rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej z budżetu państwa. Co można by zrobić w miastach, gminach, powiatach za owe 7,2 miliarda ?
Thumb 1 3 finanse 17 lipca 2019 fot wawa
Rząd finansuje obietnice wyborcze PiS kosztem rozwoju lokalnego – kilkuset gminom grozi stagnacja, a nawet bankructwo! Samorządowcy mówią STOP odbieraniu pieniędzy mieszkańcom miast i wsi.
Thumb 1 3 szk0 a pixabay
Według statystyk każdy tegoroczny absolwent znajdzie miejsce w szkole średniej. ZMP alarmuje jednak, że to dopiero początek poważnych problemów, jakie czekają młodzież, nauczycieli i samorządy.
Thumb 1 3 dsc 5168
W debacie poświęconej sytuacji finansowej samorządów podczas specjalnej, dodatkowej Komisji Wspólnej 17 lipca br. wzięli udział Marian Banaś, minister finansów i jego zastępca, Tomasz Robaczyński.
Thumb 1 3 finanse
Przedstawiamy raport na temat stanu finansów JST opracowany dla Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obraz, jaki wyłania się z pobieżnej analizy dostępnych danych, nie jest optymistyczny
Thumb 1 3 szko a pixabay
Rodzice i nauczyciele alarmowali Rzecznika Praw Obywatelskich o niezauważanych przez rządzących konsekwencjach reformy edukacji z 2016 r. Rzecznik zebrał uwagi miast i przygotował raport w tej sprawie
Thumb 1 3 jaworzno rynek 2
4 lipca 2019 roku w Urzędzie Miasta Jaworzna odbyło się spotkanie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP.
Thumb 1 3 autobuowe przewozy 2
Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wejdzie w życie 18 lipca. Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski o środki do wojewodów.
Thumb 1 3 mieci pixabay
Senat na posiedzeniu 12 lipca br. wprowadził 17 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy).
Thumb 1 3 ciechan w spotkanie z ministrem edukacji
Minister edukacji zadeklarował na spotkaniu z przedstawicielami ZMP, że w budżecie państwa zabezpieczone zostaną dodatkowe środki dla samorządów w związku z podwyżką dla nauczycieli od 1 września br.
Thumb 1 3 21 tez samorz dowych podpisanie 4 czerwca
Samorządowcy z różnych części kraju rozpoczęli konsultacje z mieszkańcami 21 tez samorządowych. W rezultacie konsultacji ma powstać 21 postulatów, które zostaną przedstawione partiom politycznym.
Thumb 1 3 ole nica
Podczas posiedzenia 5 lipca br. Zarząd ZMP podjął stanowisko w sprawie przyjętej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym wyraża zaniepokojenie ostatecznym kształtem tej regulacji.
Thumb 1 3 przedszkole
Przedstawiciel ZMP prosi MEN o przedstawienie propozycji rozwiązania problemu dotacji udzielanych przedszkolom niepublicznym, który zagraża stabilności finansów JST.
Thumb 1 3 261
W najnowszym numerze relacja z samorządowych wydarzeń towarzyszących gdańskiemu Świętu Wolności i Solidarności, z X Kongresu Regionów oraz czerwcowych posiedzeń Zarządu ZMP i Komisji Wspólnej.
Thumb 1 3 prezydent andrzej duda
Mimo protestu ZMP, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która wprowadza m.in. zmiany w zasadach uwłaszczenia.
Thumb 1 3 logo zmp 2
27 czerwca br. w Poznaniu odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji Polityki Europejskiej i Spraw Zagranicznych Związku Miast Polskich. Komisja wybrała swoje prezydium.
Thumb 1 3 ar wka
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. przygotowała, współpracując z ZMP, bardzo ciekawy materiał dotyczący wdrażania mechanizmu „zamrażania cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 r.”
Thumb 1 3 burshtyn miasto dobrej energii
W ramach partnerstwa władze Burshtyna oczekują z jednej strony ścisłej współpracy na szczeblu oficjalnym, ale także wsparcia i wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach
Thumb 1 3 pr d 4
Prezentujemy odpowiedzi Ministerstwa Energii na pytania zadane 26 czerwca przez Marka Wójcika z ZMP dotyczące przepisów ustawy „o cenach prądu”.
Thumb 1 3 img 6262
Podczas pierwszego w tej kadencji spotkania Komisji Edukacji ZMP wybrano nowe prezydium Komisji oraz rozmawiano o Karcie Nauczyciela i podziale subwencji oświatowej
Thumb 1 3 komisja bezpiecz czerwiec 2019
25 czerwca br. odbyło się w Poznaniu pierwsze w obecnej kadencji posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Miasta zrzeszone w ZMP oddelegowały 44 osoby do prac w tym gremium.
Thumb 1 3 076
Presja ma sens. Samorządowe naciski na rząd w sprawie finansowania tegorocznych podwyżek dla nauczycieli przynoszą skutek. Będzie dodatkowy miliard w subwencji oświatowej.
Thumb 1 3 dsc09439
W Koninie po raz 15. spotkali się burmistrzowie, prezydenci, radni i urzędnicy na Mistrzostwach Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym. Współorganizatorem imprezy był Związek Miast Polskich.
Thumb 1 3 stop smog skawina
Skawina jako pierwsza gmina w Polsce podpisała porozumienie z rządem w sprawie realizacji programu StopSmog. Otrzyma 11,1 mln zł na termomodernizację i wymianę pieców w 300 domach jednorodzinnych.
Thumb 1 3 kom partnerstwa i dialogu 2019
Podczas pierwszego w tej kadencji spotkania Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP wybrano nowe prezydium komisji oraz rozmawiano o planach na najbliższe miesiące dotyczących współpracy NGO z miastami.
Thumb 1 3 wybory materia y prasowe zmp
Związek Miast Polskich nie uczestniczy w żadnych rozmowach ani działaniach politycznych, które są prowadzone w ramach przygotowań do kampanii wyborczej - podkreśla Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP
Thumb 1 3 pieni dze 2
Samorządy alarmują - planowane zmiany w systemie podatku PIT zmniejszą ich dochody o prawie 6 mld zł rocznie! 17 lipca ma się odbyć nadzwyczajne spotkanie Komisji Wspólnej w sprawie finansów JST.
Thumb 1 3 ole nica
5 lipca Zarząd ZMP zaopiniował projekty ustawy dotyczące m.in.: planowania i zagospodarowania przestrzennego, nowelizacji Karty Nauczyciela i kooperatyw mieszkaniowych.
Thumb 1 3 komputer
Fundacja Euro Nation zaprasza wszystkie gminy z woj. śląskiego i opolskiego do złożenia wniosku o 100% dotację w postaci bezzwrotnego grantu w wysokości 150 000 zł na szkolenia IT dla osób w wieku +25
Thumb 1 3 dsc 5106
Jaka jest naprawdę kondycja samorządu? Specjalna, poświęcona tylko kondycji finansowej samorządu Komisja Wspólna odbędzie się 17 lipca br.
Thumb 1 3 dscn4849
17 i 18 czerwca br. w Gostyniu i Jarocinie obradowali członkowie polsko-niemieckiej Grupy Roboczej. Rozmawiano o wsparciu dla małych i średnich firm oraz o przeciwdziałaniu uprzedzeniom.
Thumb 1 3 foto kwadratowy st
Koalicja dla edukacji przedstawia na koniec roku szkolnego Ministrowi Edukacji zestaw swoich postulatów. To pierwszy, wspólny efekt pracy Kwadratowego Stołu – Koalicji dla edukacji.
Thumb 1 3 mrl
ZMP zaprasza do obejrzenia zapisu video warsztatów na temat nowego narzędzia dla miast służącego diagnozie sytuacji społeczno-ekonomicznej.
Thumb 1 3 komisja ppp zmp p ock 2019
Komisja Partnerstwa Publiczno-Prywatnego ZMP została z inicjatywy władz miasta Płocka powołana uchwałą Zarządu Związku z 22 marca 2019 r. Właśnie odbyło się pierwsze posiedzenie tego gremium.
Thumb 1 3 ppp logo
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało praktyczny przewodnik na temat wpływu zobowiązań finansowych z umów o PPP na deficyt budżetowy i dług publiczny.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Związek Miast Polskich zaprasza do Poznania na pierwsze w tej kadencji posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP.
Thumb 1 3 myslowice zielona pracownia 1
Na znak protestu przeciw wprowadzeniu zmian w Karcie Nauczyciela, które mocno obciążą budżety JST – samorządowcy postanowili nie uczestniczyć w spotkaniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST
Thumb 1 3 fot marcin bia ek
Prezes Związku Miast Polskich zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie uchwalonej 13 czerwca ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym oraz niektórych innych ustaw.
Thumb 1 3 pieni dze
17 czerwca podczas oświatowego okrągłego stołu kolejny raz przedstawiciel ZMP interweniował u Premiera. Tym razem w kwestii podwyżek płac dla nauczycieli, za które mają zapłacić samorządy.
Thumb 1 3 15
Zachęcamy samorządowców do podpisywania „Deklaracji o współpracy na rzecz realizacji krajowej polityki miejskiej oraz Nowej Agendy Miejskiej ONZ” przyjętej podczas I Krajowego Forum Miejskiego.
Thumb 1 3 jaworzno rynek 2
Zapisom i propozycjom zmian w projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach będzie poświęcone spotkanie Komisji Gospodarki Komunalnej ZMP, na które 4 lipca zaprasza Związek do Jaworzna.
Thumb 1 3 pr d 1
Związek Miast Polskich kontynuuje intensywne działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu.
Thumb 1 3 lzgp logo
Do 5 lipca br. został przedłużony termin składania zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu miast „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią 2019”.
Thumb 1 3 foto spotkanie 14 czerwca 2019 foto miir
14 czerwca br. burmistrzowie i prezydenci z 255 miast średnich dyskutowali o idei programu „Rozwój lokalny". Tym samym zakończył się cykl spotkań informacyjnych dotyczących uruchomienia programu.
Thumb 1 3 dsc 2951
Iwona Haponiuk, Zastępca Dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Lublinie , została ponownie wybrana przewodniczącą Komisji Turystyki ZMP podczas spotkania w Lublinie 14 maja br.
Thumb 1 3 ug goluchow tursko 2
- Ten projekt jest lekceważeniem JST – mówił w Sejmie Marek Wójcik z ZMP. Wynika z niego bowiem, że podwyżki wynagrodzeń nauczycieli mają być sfinansowane z ich dochodów własnych.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Podczas tegorocznego Kongresu Regionów we Wrocławiu spotkali się po raz pierwszy w tej kadencji samorządowej członkowie Komisji Gospodarki Nieruchomościami Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 fot sejm.gov.pl
Drobna zmiana, którą dzięki interwencji ZMP wprowadzono do projektu ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym, pozwoli na uratowanie co najmniej kilkudziesięciu milionów zł w budżetach miast.
Thumb 1 3 komisja polityki miejskiej
Na pierwszym w nowej kadencji samorządów posiedzeniu spotkali się przedstawiciele miast chętni do pracy w Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast ZMP. Spotkanie odbyło się we Wrocławiu.
Thumb 1 3 seminarium w p ocku
11 czerwca 2019 r. w Płocku odbyło się seminarium tematyczne „Partnerstwo publiczno-prywatne w inwestycjach termomodernizacyjnych”. Towarzyszyła mu wizyta studyjna w jednej ze zmodernizowanych szkół.
Thumb 1 3 krak w ppp krematorium
W modelu partnerstwa publiczno-prywatnego budowany będzie w południowo-zachodnim Krakowie cmentarz i dom ceremonialny. Wcześniej została uruchomiona spopielarnia. Wartość projektu to 24,5 mln zł.
Thumb 1 3 wykresy smup
Związek Miast Polskich zaprasza miasta do aktywnego włączenia się w kolejny etap budowanie systemu monitorowania usług publicznych w Polsce w ramach Grup Wymiany Doświadczeń.
Thumb 1 3 foto news mrl instrukcja
Związek Miast Polskich przygotował dla miast nowe narzędzie - Monitor Rozwoju Lokalnego. Pozwala ono na wykonanie oceny potencjału społeczno-ekonomicznego danego samorządu w relacji do jemu podobnych.
Thumb 1 3 gdansk westerplate encyklopedia pwn
Zarządy Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich negatywnie opiniują poselski projekt ustawy dotyczącej Westerplatte. Uważają, że stanowi on zignorowanie kardynalnych zasad Konstytucji RP.
Thumb 1 3 na 2 strony to foto
Dzięki pracy przedstawicieli Radomia i innych miast w Komisji Gospodarki Nieruchomościami udało się wprowadzić korzystne dla JST zmiany legislacyjne dotyczące zwrotów wywłaszczonych nieruchomości.
Thumb 1 3 img 6262
Związek Miast Polskich zaprasza 25 czerwca br. do Poznania na inauguracyjne spotkanie członków Komisji Edukacji ZMP.
Thumb 1 3 dsc09134
Podczas posiedzenia w Gdańsku 3 czerwca członkowie Zarządu ZMP zadeklarowali gotowość podjęcia dyskusji nad ustanowieniem wspólnej nagrody środowiska samorządowego im. Pawła Adamowicza.
Thumb 1 3 apo 2019  2  male
Tezy nie są niczym nowym. Środowisko samorządowe, cieszące się najlepszą spośród wszystkich władz publicznych oceną Polaków, od kilku lat formułuje postulaty wobec rządzących w warszawskim centrum.
Thumb 1 3 zdj cie projektowe  eealibrary org
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaprasza prezydentów i burmistrzów 255 kwalifikowalnych małych i średnich miast 14 czerwca br. do Warszawy na spotkanie poświęcone Programowi „Rozwój lokalny”.
Thumb 1 3 logo energy
„Przegląd Komunalny” oraz Związek Miast Polskich jako jeden z partnerów zapraszają na konferencję „Samodzielność energetyczna gmin”, która odbędzie się 18 czerwca br. w Warszawie.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Związek Miast Polskich zaprasza na pierwsze w tej kadencji posiedzenie Komisji Polityki Europejskiej i Spraw Zagranicznych ZMP oraz seminarium „Fundusze na współpracę międzynarodową”.
Thumb 1 3 legnica kom sportu
29 i 30 maja w Legnicy po raz pierwszy w tej kadencji spotkała się Komisja Sportu ZMP. Podsumowano minione cztery lata pracy tego gremium oraz wybrano jego prezydium na kolejną, ósmą kadencję.
Thumb 1 3 foto projekt 3
W czerwcu rozpoczną się szkolenia prawne w ramach projektu „Nowoczesne rozwiązania w obszarze podatków i opłat lokalnych oraz zarządzania nieruchomościami dla 6 miast - członków ZMP.
Thumb 1 3 man7442
Kilkuset samorządowców z całej Polski, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw weźmie udział w debacie „Samorządna Rzeczpospolita”, która odbędzie się 4 czerwca w Gdańsku.
Thumb 1 3 eu 712739 1920
Związek Miast Polskich organizuje w dniu 27 czerwca br., w Poznaniu, seminarium informacyjne „Fundusze na współpracę międzynarodową”.
Thumb 1 3 fot. m.nicgorski  neptun and artus court
Podczas posiedzenia 3 czerwca członkowie Zarządu ZMP pozytywnie zaopiniowali projekt ustawy – Prawo o ruchu drogowym, pod warunkiem przyznania rekompensaty za utracone dochody.
Thumb 1 3 foto zajawka film
Trwa rekrutacja do programu ze środków z Funduszy norweskich i EOG „Rozwój lokalny”. Ten największy program rozwojowy skierowany jest do 255 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Thumb 1 3 logo zmp 2
Artur Maruszczak, zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla, został wybrany przewodniczącym Komisji Transportu ZMP podczas spotkania w Wiśle 28 maja br.
Thumb 1 3 dsc 5102
Dobre wiadomości o obniżce cen energii elektrycznej dla samorządów przekazał wiceminister energii, Tadeusz Skobel na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 29 maja br.
Thumb 1 3 4 czerwca plakat obrazek
„Niepodległa” zaprasza do bezpłatnego korzystania przy wydarzeniach i projektach realizowanych w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych z plakatu „W samo południe 4 czerwca 1989”.
Thumb 1 3 kr goscie 800x600
Dziś we Wrocławiu spotykają się burmistrzowie najbardziej innowacyjnych zachodnich miast z liderami samorządu z Polski. 11 i 12 czerwca odbędzie się Kongres Regionów.
Thumb 1 3 pl ukr tychy2
Na zaproszenie prezydenta Tychów pana Andrzeja Dziuby, reprezentacja Związku Miast Polskich w piłce nożnej rozegrała w poniedziałek 27 maja br. w Tychach mecz z reprezentacją merów Ukrainy.
Thumb 1 3 logo up
30 i 31 maja br. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Samorząd terytorialny wobec procesów centralistycznych. Perspektywa polska i międzynarodowa”
Thumb 1 3 statuetka njr
FRDL i TUP ogłosiły IV edycję Nagrody imienia J. Regulskiego za wybitne osiągnięcia w kreowaniu zrównoważonego ładu przestrzennego oraz wzmacnianie samorządności terytorialnej.
Thumb 1 3 niepodlegla logo
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach przygotowujących do realizacji projektów w ramach nowego programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Thumb 1 3 260
Majowy numer „Samorządu Miejskiego" w przeważającej części poświęcony jest dokonaniom miast osiągniętym w minionych 15 latach członkostwa Polski w UE; inwestycjom, które zmieniły ich oblicze.
Thumb 1 3 polsko ukrai skie warsztaty dla nauczycieli
Do 3 czerwca trwa nabór na polsko-ukraińską Swatkę", czyli warsztaty dla nauczycieli zainteresowanych współpracą międzynarodową. To świetna okazja do nawiązania współpracy ze szkołą z Ukrainy.
Thumb 1 3 zagospodarowanie terenu pi sudskiego braniewo
​22 maja Biuro KWRiST przekazało zmieniony projekt nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, który uwzględnia wiele uwag zgłoszonych przez Zarząd Związku w Wołominie.
Thumb 1 3 pr d 2
Obniżki cen energii elektrycznej, także dla samorządów, mogą wejść w życie na początku sierpnia. Tak wynika z deklaracji wiceministra energii, Tadeusza Skobela, złożonej 20 maja.
Thumb 1 3 logo nik
Wprowadzone w niecałe dziewięć miesięcy zmiany w systemie oświaty zostały nierzetelnie przygotowane i wdrożone, a reforma oświaty w części sfinansowana przez samorząd - oto niektóre z wniosków NIK.
Thumb 1 3 logo ke
3 czerwca odbędzie się debata wokół projektu „Rozporządzenia PE i Rady w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich".
Thumb 1 3 katowice forum
21 maja Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic poinformowali, że Katowice otrzymały status miasta-gospodarza Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku.
Thumb 1 3 przystanek
Przedstawiciel ZMP interweniował podczas posiedzenia komisji sejmowych w kwestii pozbawienia miast, które prowadzą komunikację miejską, dostępu do środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.
Thumb 1 3 mecz
27 maja, na zaproszenie prezydenta Tychów i pierwszego kapitana reprezentacji ZMP, Andrzeja Dziuby, polscy samorządowcy zagrają z reprezentacją merów Ukrainy.
Thumb 1 3 kr  kilometry 4
Wystartowała 8. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Kręć Kilometry, w której polskie miasta rywalizują o tytuł „Najbardziej Rowerowego”. Motywem przewodnim kampanii jest walka o lepsze powietrze
Thumb 1 3 fot sejm.gov.pl
Przedstawiciel ZMP zaprotestował w Sejmie przeciwko wprowadzanym do projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości poprawkom dotyczącym przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
Thumb 1 3 dsc08531
W Krakowie, Poznaniu i Gdańsku odbyły się spotkania informacyjne zorganizowane przez MIiR oraz ZMP. Dotyczyły nowego Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków z funduszy norweskich i EOG.
Thumb 1 3 glosuemy2
Prezydenci i burmistrzowie polskich miast, pod egidą Związku Miast Polskich, zachęcają mieszkańców do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ruszyła wspólna samorządowa kampania #GłosUEmy.
Thumb 1 3 pr d
Przedstawiciele Związku Miast Polskich i Komisji Wspólnej Rządu i ST wciąż aktywnie interweniują w obronie samorządów, aby miały one szanse na obniżone wydatki z tytułu zakupu energii.
Thumb 1 3 droga swarzedz
Związek Miast Polskich podjął skuteczną interwencję w sprawie podziału tzw. rezerwy drogowej, dzięki czemu nareszcie wiadomo, kto otrzyma dofinansowanie - w załączeniu publikujemy zestawienie.
Thumb 1 3 drezno pixabay
Krajowy Punkt Kontaktowy Programu ESPON zaprasza na seminarium „Change the perspective! From cross-border to interaction areas”, które odbędzie się w Dreźnie 11 czerwca br.
Thumb 1 3 img 20190517 105220
Polska otrzyma dofinansowanie w wysokości 90 mln zł na szkolenia dla nauczycieli, szkolnictwo zawodowe oraz programy stypendialne z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Thumb 1 3 logo 6 org sam
Korporacje samorządowe proszą premiera RP Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie. Niepokoją ich m.in. propozycje z