Wybitne osobistości wystosowały do posłów list otwarty, w którym zaapelowano o poparcie ponad podziałami politycznymi dla ustawy metropolitalnej, prawie jednomyślnie uchwalonej przez Senat RP.
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza m.in. przedstawicieli JST 29 stycznia br. o godz. 10.00 na bezpłatne webinarium na temat szczelności systemu gospodarki odpadami.
25 lutego 2021 roku w trybie on-line odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Będzie ono miało charakter nadzwyczajny, związany głównie z czynnościami statutowymi.
URBACT wyposaża miasta w wiedzę i narzędzia wymagane do włączenia kryteriów społecznych i środowiskowych do procesu zamówień publicznych oraz do realizacji zamówień strategicznych .
Do 1 lutego można jeszcze aplikować do pilotażowego mechanizm transferu projektów zrealizowanych w ramach Urban Innovative Actions. W ramach pilotażu powstaną cztery sieci miast.
Mija właśnie 30 lat od restytucji Związku. Kongres Restytucyjny ZMP odbył się 18-20 stycznia 1991 r. w Poznaniu z udziałem 60 delegatów. Od 30 lat funkcję dyrektora Biura ZMP pełni Andrzej Porawski.
Podczas posiedzenia 15 stycznia, które po raz 13. odbyło się online, Zarząd ZMP opiniował m.in. projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Powiat Pilski razem z sześcioma gminami realizuje innowacyjny projekt, który ma podnieść komfort życia mieszkańców i atrakcyjność gospodarczą powiatu pilskiego i gmin biorących udział projekcie.
Wypracowanie wzorcowego mechanizmu osiągania porozumienia w kwestiach istotnych dla władz samorządowych oraz dla pracowników to cel pilotażu w ramach projektu „Schematy Dialogu Społecznego...”.
Obrona dochodów JST, zmiany w zasadach prowadzenia polityki rozwoju i ograniczanie skutków pandemii COVID 19 – takie m.in. priorytety przyświecały działaniom legislacyjnym ZMP w 2020 roku.
Jak miasta dbają o jakość powietrza? Jak wspiera je w tym polityka rządu? O tym będziemy dyskutować podczas kolejnego seminarium poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Omówieniu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o odpadach, a także wypracowaniu stanowiska na ich temat poświęcone było spotkanie Komisji.
W ostatnich dniach podczas codziennych intensywnych rozmów zespół samorządowo-rządowy wypracował rozwiązania dotyczące organizacji szczepień. Publikujemy ustalenia i „instrukcję obsługi” dla miast
Z inicjatywy ZMP trwają pilne, codzienne uzgodnienia samorządowców ze stroną rządową dotyczące organizacji szczepień przeciw COVID-19, zwłaszcza transportu osób do punktu szczepień
Z raportu „Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - reguły podziału” autorstwa profesorów - P. Swianiewicza i J. Flisa wynika, że jest olbrzymia dysproporcja w podziale środków na korzyść PiS
W 337 gminach i 35 powiatach połączonych w 38 partnerstw rozpoczęły się badania ankietowe mieszkańców oraz badania opinii i planów życiowych młodzieży w ramach Pilotażu Centrum Wsparcia Doradczego.
Związek Miast Polskich powołał Komisję Praw Człowieka i Równego Traktowania. RPO w liście do prezesa ZMP zwraca się do miast i prosi o zaangażowanie w czynną realizację zasady równego traktowania.
Z. Frankiewicz zwraca się do miast członkowskich ZMP z gorącym apelem o jak najszersze włączenie się do realizacji Narodowego Programu Szczepień. Chodzi głównie o transport i promocję akcji szczepień.
Jan Paweł II, honorowy obywatel 300 polskich miast i gmin, nie potrzebuje obrony. Są jednak ludzie, którym przeszkadza Jego wielkość - pisze w felietonie Andrzej Porawski i przypomina fakty.
Podczas posiedzenia Zarządu Związku 15 stycznia (piątek), które po raz 13. odbywa się online, zostanie zaopiniowany m.in. projekt MKiŚ o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Raport przygotowany przez United Nations Association Poland w przystępny sposób pokazuje, jak samorządy w Polsce działają na rzecz realizacji Agendy 2030. Wzięło w nim udział 18 miast.
Promocji szczepień oraz finansowaniu i dowozowi osób niepełnosprawnych, a także mających trudności w dotarciu do punktu szczepień poświęcone było spotkanie samorządowców ze stroną rządową - Komunikat.
3 grudnia 2020 r. w Besku zainaugurowano współpracę pomiędzy Partnerstwem Zagłębia Ambitnej Turystki a doradcami Związku Miast Polskich w ramach projektu pilotażowego Centrum Wsparcia Doradczego.
Wydawca Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zapraszają JST na konferencję online AUTOBUS ELEKTRYCZNY W KAŻDEJ GMINIE 13 stycznia br. w godz. 11.00-13.30.
Biuro Programu „Niepodległa” prowadzi nabór wniosków na dofinansowanie wydarzeń w 2021 roku ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wnioski można składać do 18 stycznia 2021r.
Wypłacenie wynagrodzenia gminnemu komisarzowi wyborczemu a zagrożenie odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - publikujemy kolejny komunikat w tej sprawie.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy m.in. o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, o konsultacjach z samorządami programu szczepień na Covid-19 oraz o wpływie firm rodzinnych na rozwój miast.
W 2020 roku Związek zaangażowany był w realizację 9 projektów. Mówiono i pisano o ZMP w prasie, radiu, TV, na portalach i twitterze. W mijającym roku ukazało się 22 500 publikacji o Związku.
Brak jakichkolwiek podstaw prawnych dla pism wysyłanych ostatnio do gmin przez agendy GUS w sprawie rozliczenia i częściowego zablokowania ex post dotacji celowych na przeprowadzenie spisu rolnego.
22 grudnia odbyło się spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami organizacji samorządowych z szefem Kancelarii Premiera, M. Dworczykiem w sprawie udziału samorządów w realizacji programu szczepień.
Samorządowcy spotkali się 18 grudnia br. w sprawie funkcjonowania obiektów sportowych z Izabelą Kucharską, zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego oraz dyrektorem Dariuszem Guzą z Ministerstwa Sportu
GUS w swoich nieuprawnionych interpretacjach przedstawia własne „pomysły” na zablokowanie wypłat nagród spisowych – pisze sekretarz Komisji Wspólnej do Pełnomocnika Rządu ds. Współpracy z ST.
17 grudnia br. podczas 19. posiedzenia, Senat przyjął i zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
O narzędziu samooceny rozwoju instytucjonalnego JST, które zostało przygotowane przez OECD we współpracy z partnerami, mówiono podczas seminarium na temat wewnętrznych potencjałów rozwoju miast.
Domagamy się jasnych i uczciwych kryteriów oraz współuczestnictwa w podziale środków publicznych – mówili 16 grudnia br. samorządowcy podczas konferencji prasowej w Senacie w sprawie RFIL.
O powołanie specjalnego komitetu monitorującego podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych apelowali samorządowcy podczas Komisji Wspólnej 16 grudnia.
Podczas posiedzenia 15 grudnia członkowie Zarządu ZMP przyjęli m.in. stanowiska w sprawie rozdziału środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz zamiaru podziału województwa mazowieckiego.
„Szkoła żyje wymianą” – to tytuł ogólnopolskiej inicjatywy, której głównym celem jest promocja międzynarodowych wymian szkolnych jako jednej z form zdobywania przez uczniów wiedzy i umiejętności.
Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów wspólnie zainicjują nowe partnerstwo, które ma w większym stopniu wesprzeć wysiłki unijnych miast i regionów w dziedzinie integracji.
Podczas posiedzenia 15 grudnia członkowie Zarządu ZMP przyjęli stanowiska m.in. w sprawie podziału środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz zamiaru podziału województwa mazowieckiego.
Komisje - Budżetu i Finansów Publicznych, Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i AP przeprowadziły 10 grudnia br. pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST.
Rozdział środków unijnych powinien być dokonywany pod nadzorem niezależnej agencji, współkontrolowanej przez samorządy, na podstawie wcześniej określonych, jasnych kryteriów - pisze A. Porawski.
W ramach projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia doradczego”, swoją działalność zainaugurowało partnerstwo pod nazwą „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn”.
Powiat Brzozowski wraz z gminami wchodzącymi w jego skład realizuje projekt pilotażowy pn. „Centrum Wsparcia Doradczego”. Jego zadaniem jest integracja i wzmocnienie współpracy samorządów
Podczas tegorocznego Forum online 18 grudnia br. zostaną poruszone tematy dotyczące stanu finansów JST w dobie koronawirusa oraz związanymi z nim zawirowaniami w gospodarce.
Rozwój czy stagnacja? – pytają autorzy raportu „Stan finansów JST”. Ostrzegają, że malejące inwestycje samorządowe to mniejsze wpływy z podatków VAT i CIT, a w dalszej perspektywie także PIT.
9 grudnia na prośbę szefa Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie konsultacyjne online Zarządu ZMP z przedstawicielami rządu w sprawie projektu „Narodowej Strategii Szczepień” przeciwko COVID-19.
Związek przeprowadził badanie ankietowe, które pokazuje skalę nadużyć związanych z uchylaniem się od płacenia podatku od nieruchomości przez podmioty gospodarcze. Mamy dane z 88 gmin.
Podczas najbliższego Forum Rozwoju Lokalnego Związku Miast Polskich, 17 grudnia, po raz pierwszy zaprezentowane zostanie nowe narzędziem samooceny rozwoju instytucjonalnego JST opracowane przez OECD.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o sprzeciwie miast wobec groźby zgłoszenia przez premiera weta wobec budżetu UE oraz o walce Związku o pieniądze zabrane samorządom przez rządzących.
O znaczeniu firm rodzinnych dla rozwoju miast oraz o ich wpływie na kapitał społeczny i tożsamość wspólnot lokalnych rozmawiali uczestnicy seminarium na temat wewnętrznych potencjałów rozwoju miast.
Spadek dochodów podatkowych samorządów jest nieunikniony - tak twierdzą autorzy raportu „Finanse samorządu terytorialnego w dobie pandemii” prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska.
Senator Zygmunt Frankiewicz komentuje zwrócenie się samorządowców do Prezydenta RP z wnioskiem w sprawie wystąpienia do TK o zbadanie zgodności „ustawy o podatku zryczałtowanym” z Konstytucją RP.
Sekretarz Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i ST wysłał dziś wniosek do Prezydenta RP o wystąpienie do TK o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy ws. podatku zryczałtowanego.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 pod hasłem „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“.
Sejm odrzucił senacką rekompensatę dla samorządów w ustawie o podatku zryczałtowanym. Za odrzuceniem tylko posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda już podpisał ustawę.
Na posiedzeniu w dniach 25-28 listopada Senat przyjął kilka ważnych przepisów, stanowiących realizację postulatów środowiska samorządowego. Kontynuacja posiedzenia 2 i 3 grudnia.
270 warsztatów, 1700 sesji doradczych, wdrożenie 12 narzędzi – to tylko niektóre z liczb podsumowujących nasze działania w II. etapie projektu predefiniowanego, wspierającego program "Rozwój Lokalny".
O tym, jakich doraźnych i docelowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami potrzebują obecnie samorządy i branża komunalna będzie mowa 2 grudnia podczas webinarium. Zaprasza „Przegląd Komunalny”.
O pracy zespołu ds. monitorowania finansów oświaty, senackim projekcie dot. zmiany podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej i kolejnej transzy środków z FRIL rozmawiali członkowie KWRiST
Minister Klimatu i Środowiska zdecydował o powołaniu długo oczekiwanego przez środowisko samorządowe Zespołu do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami.
Zapraszamy na trzecią, ostatnią część corocznej konferencji o zarządzaniu miastem. Tym razem tematami spotkania będą relacje pokoleniowe w miastach po pandemii oraz planowanie miast.
O znaczeniu firm rodzinnych dla rozwoju miast oraz o ich wpływie na kapitał społeczny i tożsamość wspólnot lokalnych będzie mowa na kolejnym seminarium Forum Rozwoju Miast. Zapraszamy 3 grudnia.
Związek Miast Polskich z partnerami przystąpił do kolejnego projektu stworzonego z myślą o wsparciu rozwoju mniejszych miast. Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego skierowany jest do 38 partnerstw JST.
DNB Bank Polska zaprasza na bezpłatną konferencję online pod patronatem ZMP „Miasta w zielonej perspektywie - szanse i wyzwania”, która odbędzie się 2 grudnia br. o godz. 11.00 .
98 mld zł, w 80 proc. przeznaczonych na inwestycje - tyle jednostki samorządu terytorialnego otrzymały z unijnych środków. Starczyłoby na wymianę wszystkich autobusów miejskich w Polsce na elektryczne
Roman Ptak apeluje do Mateusza Morawieckiego, żeby rząd wycofał się z planów zawetowania unijnego budżetu i namawia samorządowców, aby się pod jego apelem podpisywali.
We wspólnym badaniu Komitetu Regionów i OECD ostrzega się, że pandemia jest zagrożeniem dla finansów gmin i regionów w Europie. Wzrost wydatków oraz spadek dochodów zagrozi inwestycjom publicznym.
Samorządowcy przedstawiają fakty i postulaty na temat sytuacji finansowej polskiej oświaty oraz niedoszacowania części oświatowej subwencji ogólnej dla JST w l. 2018-2020.
20 listopada br. o godzinie 11.00 miało się odbyć spotkanie z Przemysławem Czarnkiem, Ministrem Edukacji i Nauki. Na jego zaproszenie do siedziby resortu przyjechali osobiście samorządowcy.
Podczas obrad 19 listopada br. Zarząd ZMP zabrał głos w sprawie zapowiadanego przez rząd weta Polski wobec budżetu UE i podjął decyzję o konieczności przygotowania własnej Tarczy samorządowej.
Podczas tegorocznego kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit ogłoszono wyniki rankingu Water City Index 2020 (WCI) - statuetki otrzymało 9 miast, które w większości należą do ZMP.
2 grudnia br. odbędzie się kolejne spotkanie Forum Innowacyjnego Transportu. Jego tematem będzie Zielony Transport Publiczny, a gościem specjalnym - Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.
Przedstawiamy informację o najważniejszych przedsięwzięcia realizowanych przez Związek Miast Polskich w okresie od 1 stycznia do 17 listopada 2020 roku.
24 listopada zapraszamy na drugą część corocznej konferencji o zarządzaniu miastem. Tym razem tematem spotkania będą trendy rozwojowe i wyzwania strategiczne dla europejskich miast na kolejne lata.
Zarząd ZMP podczas obrad 19 listopada br. wyraził zdumienie, że rząd polskiego państwa, w którego Konstytucji zapisano, że jest demokratycznym państwem prawnym, nie akceptuje właśnie tego warunku.
Ministerstwo Finansów informuje, że niezależnie od charakteru świadczenia zapewnienie przez pracodawcę narzędzi do wykonywania pracy zdalnej dla nauczyciela, nie wlicza się do przychodu pracownika.
„Planowane obecnie zmiany to kolejne odebranie dochodów PIT uzyskiwanych od lokalnej społeczności bez rekompensaty i zawłaszczenie części z nich przez budżet państwa” – alarmuje Prezes ZMP.
Jeśli w przyszłym roku UE będzie działała w oparciu o prowizorium budżetowe, nie będzie europejskiego funduszu odbudowy – ostrzega europoseł Jan Olbrycht, jeden z negocjatorów unijnego budżetu.
Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN odpowiada na pytania w sprawie rozporządzenia dotyczącego dofinansowania w wysokości 500 zł dla nauczyciela na akcesoria komputerowe.
Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP alarmują w sprawie systemu ochrony zdrowia.
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP, które odbyło się w czwartek, 19 listopada br., w formie elektronicznej, opiniowane były projekty dotyczące m.in. finansów, gospodarki nieruchomościami i odpadów.
Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wnioskuje do marszałka Tomasza Grodzkiego o zrekompensowanie ubytków w wyniku zmian w podatku zryczałtowanym.
Miasto Biłgoraj złożyło kompletna propozycję projektu w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Ubiega się o dofinansowanie rozwojowego projektu pn. „BiłgoRaj. Tu chce się żyć”.
Co zrobić, aby miasta były lepszymi miejscami do życia? - UM Województwa Pomorskiego zaprasza na bezpłatną konferencję w ramach projektu UrbCultural Planning 19-21 listopada br.
Zakończono pracę nad wnioskiem aplikacyjnym pt. „Silna Marka Mrągowo” do Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021.
Podczas prac w Komisji, zgodnie z obietnicą resortu, dodano przepisy, które (tak jak w 2020 r.) pozwalają na niezrównoważenie budżetu w 2021 r. o wydatki na COVID i ubytki spowodowane przez pandemię.
Regularne konsultacje ze środowiskiem samorządowym zadeklarował 13 listopada br. wicepremier Jarosław Gowin podczas e-spotkania z przedstawicielami ogólnopolskich korporacji samorządowych.
13 listopada br. weszła w życie nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Ustawa ta wprowadza istotne zmiany z punktu widzenia planowania strategicznego samorządów.
O współpracy pomiędzy JST – w kontekście nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz w oparciu o doświadczenia miast – mówiono podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Urząd m.st. Warszawy zaprasza przedstawicieli samorządów na tegoroczną edycję wydarzenia „Miejsca Otwarte. Spotkania online o przestrzeniach sąsiedzkich” w dniach 17-19 listopada br.
24. Konferencja „Miasta w Internecie” odbędzie się pod hasłem CYFROWEJ TRANSFORMACJI SAMORZĄDÓW. Spotkanie odbędzie się 19 listopada br. za pośrednictwem platformy ClickMeeting.com.
Zespół think tanku przy Centrum PISOP, ośrodku sieci SPLOT w Poznaniu/Lesznie, wypracował trzy sprawdzone już rozwiązania skierowane dla jednostek samorządowych dotyczące obszaru pożytku publicznego.
Rusza jesienna edycja projektu Powietrznej Akademii Airly, Veolia i Onet. To bezpłatne zajęcia on-line dla uczniów szkół podstawowych, które mają pomóc w edukacji domowej.
W czwartek, 12 listopada zapraszamy na transmisję kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem spotkanie będzie poświęcone współpracy pomiędzy JST tworzącymi obszary funkcjonalne.
Na ostatnim posiedzeniu, w dniu 28 października o 16:44, Sejm uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, okradając samorządy z PIT-u.
Pełnomocnik Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym, minister Paweł Szefernaker, ogłosił ważny komunikat dotyczący realizacji ustaleń ze spotkania Premiera ze Stroną Samorządową.
Jaka Polska wobec wyzwań przyszłości? – pod tym hasłem odbył się 17 października XV Kongres Obywatelski. Spotkanie to, ze względu na panującą epidemię, miało charakter online.
Konin walczy o Fundusze Norweskie. 29 października miasto złożyło dokument opracowany w ramach Programu „Rozwój lokalny". Opisano w nim 114 przedsięwzięć, które mogą być zrealizowane w mieście.
We wtorek 17 listopada zapraszamy na pierwszą część corocznej konferencji o zarządzaniu miastem. Spotkaniu, które odbędzie się on-line w trzech terminach, można przysłuchiwać się za pomocą Facebooka.
CEMR ogłosiła otwarcie Green City Accord , nowej europejskiej inicjatywy mającej na celu zachęcenie miast do stania się zdrowszymi, czystszymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska.
Współpraca pomiędzy JST tworzącymi obszary funkcjonalne oraz korzyści płynące z podejmowania wspólnych, zintegrowanych działań będą tematem kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy przede wszystkim o tym, jak miasta radzą sobie z kryzysem wywołanym pandemią, czego oczekują od rządu i w jaki sposób przygotowują się na nowe wyzwania.
Samorządy oraz placówki doskonalenia nauczycieli mogą ubiegać się o sfinansowanie szkoleń nauczycieli szkół wszystkich typów w zakresie edukacji cyfrowej. Maksymalna kwota grantu to 450 tys. złotych.
Komunikat dotyczy ograniczeń nakładanych podczas II fazy pandemii. Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie RM w sprawie pracy zdalnej urzędów - pozytywnie zaopiniowane przez Stronę Samorządową KW.
Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządy i ST zwraca się do Ministra Edukacji i Nauki z prośbą o pilne spotkanie w celu przekazania uwag i propozycji dotyczących funkcjonowania systemu oświaty.
Instrumenty i narzędzia wspierające rozwój – zarówno finansowe, jak i instytucjonalne – były tematem jedenastego już seminarium FRL o wewnętrznych potencjałach rozwoju małych i średnich miast.
O przyjaznym mieście z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu, nowoczesnej edukacji oraz kompetencjach przyszłości będzie mowa na bezpłatnym FRM 4 i 5 listopada br.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami na pilnie zwołanym spotkaniu w sprawie rozporządzenia o przejściu na zdalny tryb pracy urzędów administracji samorządowej od wtorku, 3 listopada
Poznaj wpływ lockdownu na finanse JST z całej Polski. Zapoznaj się z BEZPŁATNĄ analizą, dowiedz się gdzie szukać oszczędności i zaplanuj działania naprawcze.
Gliwice, Morawica i Kleszczów to liderzy tegorocznego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w swoich kategoriach. Laureatem Fundamentu Rzeczpospolitej im. M. Kuleszy został Jerzy Buzek.
Współprzewodniczący i sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ze Strony Samorządowej reagują na insynuacje ministra Pawła Szefernakera.
Biuro Programu „Niepodległa”, jak każdego roku, zaprasza do włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu”. Jednak z powodu pandemii zachęca do przygotowania kameralnych wydarzeń.
W dniu 27 października 2020 r. Rada Miejska w Przasnyszu przyjęła dwa strategiczne dla przyszłości miasta dokumenty: Plan Rozwoju Lokalnego oraz Plan Rozwoju Instytucjonalnego.
Samorządowcy domagają się pilnego spotkania z ministrem edukacji i nauki. Potrzebne jest też niezwłoczne rozpoczęcie prac zespołu ds. monitorowania finansów oświaty, bo sytuacja jest coraz trudniejsza
W odniesieniu do opłaty targowej najnowszy projekt ustawy „covidowej” zakłada zawieszenie jej poboru w roku 2021 - jednak z tytułu utraconych dochodów gminy mają otrzymać rekompensatę.
Trwa osiemnasta edycja Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, organizowanego co roku przez wydawnictwo Municypium – wcześniej w Katowicach, w tym roku – w formule online.
Desygnowany przez stronę samorządową KWRiST na współprzewodniczącego Zespołu ds. monitorowania finansów oświaty, Marek Wójcik prosi MFFiPR o pilne uruchomienie tego zespołu.
W załączeniu publikujemy prezentację na temat Krajowego Planu Odbudowy (KPO), którą przedstawiła na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w zeszłym tygodniu b. minister funduszy i polityki regionalnej
„Instrumenty i narzędzia wspierające rozwój - aspekty finansowe i instytucjonalne” – to tytuł kolejnego seminarium w ramach cyklu poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Jak budować potencjał wewnętrzny miast poprzez zintegrowane zarządzanie środowiskiem, energią i odpadami – o tym rozmawiano podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego zorganizowanego przez ZMP.
PFR i GovTech Polska organizują „Hackathon dla Miast”, w którym programiści pomogą miastom i ich lokalnym społecznościom w walce ze skutkami kryzysu. Do 3 listopada miasta mogą zgłosić swoje wyzwania.
Ponad 50 przedstawicieli miast – burmistrzów, prezydentów i pracowników urzędów – uczestniczyło w wizytach studyjnych, jakie w formule on-line odbyły się w norweskich miastach Porsgrunn i Arendal.
Strona internetowa pod adresem www.Forum-Rozwoju-Lokalnego.pl
to platforma wiedzy i praktyki samorządowej, gdzie omawia się, wyjaśnia, promuje nowe rozwiązania sprzyjające rozwojowi polskich miast.
W czwartek zapraszamy na transmisję dziesiątego już seminarium on-line Forum Rozwoju Lokalnego, poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w Polsce.
Samorządowcy rozmawiali z wiceministrami edukacji o tym, jak usprawnić podejmowanie decyzji w sprawie pracy szkół w dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemii
Jaka Polska wobec wyzwań przyszłości? – pod tym hasłem odbył się w ostatnią sobotę, 17 października, XV Kongres Obywatelski. Spotkanie to, ze względu na panującą epidemię, miało charakter online.
Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19 według stanu prawnego na dzień 17 października 2020 r.
16 października wysłaliśmy do miast ZMP apel Prezesa Związku o aktywność w sprawie finansów samorządowych oraz o wypełnienie ankiety na temat inwestycji, których miasta nie będą mogły zrealizować.
Zapraszamy do dzielenia się na stronie Związku - w nowej, specjalnie utworzonej zakładce - swoimi refleksjami i opiniami w formie felietonów dotyczących aktualnych, gorących tematów.
Do dnia 16 października Biuro Związku otrzymało wyniki ankiety nt. finansów miast po III kwartałach 2020 r., w porównaniu z identycznym okresem sprawozdawczym z lat 2018 i 2019 (w ujęciu kwartalnym).
Czy potrafimy projektować z myślą o osobach starszych? W którym kierunku powinien rozwijać się system wsparcia dla seniorów i seniorek? Srebrna gospodarka tematem webinarium #TransferHUB.
III Krajowe Forum Miejskie poświęcono przedstawieniu projektu założeń do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023 oraz prowadzonym i planowanym działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.
Z okazji 40-lecia wpisu „Historycznego Centrum Warszawy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 75-lecia jego odbudowy 21 października odbędzie się międzynarodowe webinarium.
Projektowaniu dostępnych, bezpiecznych, elastycznych i zrównoważonych miast poświęcona będzie bezpłatna konferencja on-line z udziałem architektów, przedstawicieli świata nauki i aktywistów miejskich.
Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz bezdomność w dobie pandemii to m.in. tematy, o których rozmawiano podczas kolejnego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej ZMP.
W Oświadczeniu z 13 października Prezesi ZMP i UMP zgłaszają postulaty dotyczące walki z pandemią oraz deklarują wolę daleko idącej współpracy z rządem zmierzającej do rozwiązania sytuacji kryzysowej.
Zarząd ZMP 13 października br. zdecydował o podjęciu konkretnych działań legislacyjnych i informacyjnych, mających na celu obronę finansów miast, które są w coraz bardziej krytycznym stanie.
W pierwszym dniu ankiety po trzech kwartałach otrzymaliśmy dane z 91 miast (PIT) oraz 83 miast (CIT). Wynika z nich, że spadek dochodów z PIT wynosi blisko 7% rok do roku, a dochodów z CIT – prawie 8%
17 października odbędzie się XV Kongres Obywatelski. Będzie możliwość uczestniczenia w nim także on-line. Jedna z sesji tematycznych poświęcona będzie wyzwaniom przyszłości w polskich miastach.
Istnienie partnerstw miast jest siłą napędową relacji polsko-niemieckich – wynika z pierwszego kompleksowego badania tej formy współpracy. Właśnie ukazała się publikacja podsumowująca badanie.
Jak sprawić, by osoby z różnych powodów wykluczone z życia społecznego stały się jego uczestnikami? Jak wyrównywać szanse? Trwa nabór do Inkubatora pomysłów, gdzie można zgłaszać skuteczne rozwiązania
Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich wystosowały 9 października apel do Ministra Zdrowia o wydanie decyzji o możliwości przejścia szkół na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym.
Zarząd ZMP apeluje do rządzących o wycofanie się z kontrowersyjnych ustaw, zaprzestanie jałowych sporów i podjęcie działań, które pozwolą na skuteczne zmierzenie się z rosnącą dynamiką zachorowań
Miasto zaprasza 6 listopada br. na Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, które będzie poświęcone przede wszystkim warunkom prowadzenia działalności gospodarczej w czasie pandemii COVID-19.
Prezes ZMP apeluje do prezydentów i burmistrzów o skierowanie na ręce posłów i senatorów wystąpień z żądaniem rekompensaty wprowadzanych w wyniku zmian ustawowych ubytków w dochodach własnych JST.
Wrzesień był miesiącem bardzo intensywnych prac nad Programem Rozwoju Lokalnego. Zespół Miejski spotkał się z młodzieżą hajnowskich szkół średnich. Rozmawiano o ich pomysłach na rozwój miasta.
Budowa potencjału wewnętrznego miast poprzez zintegrowane zarządzanie środowiskiem, energią i odpadami będzie tematem kolejnego seminarium on-line w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
14 i 15 października odbędą się sesje szkoleniowe dla osób odpowiedzialnych za informację i public relations w polskich miastach. Zapraszamy do rejestracji.
Spotkanie dotyczyło sytuacji epidemicznej w Polsce i włączenia samorządowców w proces konsultacji projektu rozporządzenia dotyczącego wprowadzania obostrzeń w żółtych i czerwonych strefach
Fundacja Polskiej Akademii Nauk realizuje bezpłatne doradztwo dla przedstawicieli JST oraz ośrodków pomocy społecznej w zakresie opracowania strategii rozwiązywania problemów społecznych.
Zarząd ZMP podjął stanowisko w sprawie konieczności pilnego podjęcia rzetelnych rozmów o stanie finansów JST, w którym stanowczo domaga się pełnej rekompensaty ubytków w dochodach własnych samorządów.
Zarząd ZMP podjął 30 września br. stanowisko w sprawie dalszej budowy systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, w którym popiera zmiany w ucpg, ale też zgłasza swoje propozycje systemowe.
Miasta nie kwestionując potrzeby pilnego wprowadzenia rozwiązań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce, domagają się m.in. adekwatnego finansowania zadań.
W dniach 19 i 20 października odbędzie się 24. edycja Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Miasta członkowskie ZMP otrzymały zaproszenie do bezpłatnego udziału on-line w kongresie.
Udostępniamy naszym miastom członkowskim comiesięczną aktualizację bazy źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Wszystkie rozdrobnione informacje zebrane są w jednym miejscu.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o finansach miast oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Pokazujemy, jak Ciechanów i Ostrów Wlkp. realizują innowacyjne działania poprawiające jakość życia.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży ogłasza program skierowany do przedstawicieli wybranych partnerstw, tak aby wesprzeć je w rozwijaniu wymiany młodzieży oraz współpracy między instytucjami.
Podczas posiedzenia 30 września 2020 r. członkowie Zarządu ZMP podjęli stanowiska w sprawach - konieczności pilnego podjęcia rzetelnych rozmów o stanie finansów JST oraz gospodarki odpadami.
Po serii spotkań i warsztatów Zespołu Miejskiego z doradcami Związku Miast Polskich w Przemyślu rozpoczęły się intensywne prace nad ostatecznym kształtem naszego projektu w ramach Funduszy Norweskich.
Samorządowcy skrytykowali projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT, CIT oraz o ryczałcie, który przyniesie ubytek 1,4 mld budżetom samorządowym. Chcą rozmawiać o nim z wiceministrem finansów
Burmistrz Roman Ptak odwieszony w czynnościach służbowych. Tym samym po 299 dniach może wrócić do pełnienia funkcji burmistrza miasta i gminy Niepołomice.
Samorządy i spółki komunalne będą potrzebować dalszego wsparcia by utrzymać aktywność inwestycyjną wynika z badania, które przeprowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.
ZMP i UMP stanowczo protestują przeciwko zapisom wprowadzonym do projektów ustaw dotyczących podatków, które spowodują ubytek w budżetach JST rzędu 14,1 mld. zł w ciągu 10 lat obowiązywania ustaw.
Zapraszamy do obejrzenia filmu, zrealizowanego dla ZMP, którego premiera miała miejsce 30 września br. Film powstał w związku z tegoroczną 30. rocznicą pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku.
Dziewiąte już posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich - w formie elektronicznej - rozpoczęło się o godz. 12.00 w środę 30 września br. od premiery filmu „1990. Narodziny samorządu”.
Ponad tonę odpadów zebrano w miniony weekend w samych tylko Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu podczas 27. Finału Akcji Sprzątania Świata. W całej Polsce trwały w tych dniach akcje terenowe.
Czy polska szkoła może być miejscem, w którym każde dziecko będzie mogło rozwinąć swój potencjał, niezależnie od ograniczeń niepełnosprawności? 1 października rusza projekt „Dostępna Szkoła”.
Miasto pracuje nad wnioskiem do Programu „Rozwój Lokalny” - zebrano 165 pomysłów mieszkańców do nowej ścieżki rozwoju miasta w ramach projektu „Żary, tu chcę żyć!!!”, obecnie trwa ich analiza.
Na zakończenie Międzynarodowego Forum PPP, które 22 i 23 września odbyło się w Płocku ogłoszono laureatów konkursu „Praktycy PPP”. Nagrodzono projekty już zrealizowane oraz dopiero planowane.
23 września Związek Miast Polskich zorganizował kolejne seminarium on-line poświęcone rozwojowi małych i średnich miast. Rozmawiano o partnerstwie publiczno-prywatnym.
Tarnowo Podgórne i Lublin to zwycięzcy konkursu wyłonieni przez samych 6 finalistów konkursu podczas konferencji podsumowującej online 23 września 2020 r.
MB Recycling wraz partnerami proponują miastom udział w projekcie Elektryczne Śmieci - każde miasto, które dołączy do niego, otrzyma bezpłatnie nowoczesne czerwone pojemniki na elektryczne śmieci.
Chodzi o oświadczenie MSZ Norwegii dotyczące pozbawienia możliwości korzystania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego polskich JST, które podjęły uchwały o strefach wolnych od LGBT.
21 września ruszyła pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości zorganizowana przez Polski Fundusz Rozwoju. Ze wsparcia ekspertów w podnoszeniu kompetencji samorządowców skorzysta 71 średnich miast.
Płock już po raz czwarty zaprosił przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych i firm prywatnych do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.
ZMP prosi miasta o pilne wpisanie nauczycieli do Systemu Informacji Oświatowej (SIO), gdyż nieuzupełnienie tych danych spowoduje umniejszenie subwencji oświatowej.
Jakie znaczenie będzie miała technologia 5G w samorządach? - 23 września o godzinie 13.00 Serwis Samorządowy PAP zaprasza na wideoczat z ekspertami ds. telekomunikacji i pól elektromagnetycznych.
Zapraszamy na transmisję dziewiątego już seminarium on-line Forum Rozwoju Lokalnego, poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w Polsce.
Prezentujemy zestawienie różnych wariantów modeli finansowania oświaty, zgłaszane przez różne środowiska, a zebrane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, i prosimy o uwagi.
Miasto Przasnysz składa skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w sprawie roszczeń niepublicznego przedszkola o uzupełnienie dotacji i prosi Prokuraturę Krajową o pomoc.
Miasta UMP zamknęły pierwsze półrocze 2020 r. deficytem 16 mln zł, i należy się spodziewać, że w drugim półroczu br. nastąpi dalszy przyrost tego deficytu - pisze Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Resort finansów forsuje optymistyczną wersję sytuacji finansowej JST, a prawda wygląda trochę inaczej - do słów w DGP Sebastiana Skuzy, wiceministra finansów, odnosi się ekspert dr Aleksander Nelicki.
Ocenie sytuacji finansowej miast oraz prezentacji narzędzi do analiz finansowych poświęcone było ósme seminarium on-line na temat wewnętrznych potencjałów rozwoju małych i średnich miast w Polsce.
To było polityczne wydarzenie sezonu: 16 września Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen wygłosiła swoje pierwsze orędzie o stanie Unii Europejskiej.
W tej chwili resort zdrowia nie prowadzi prac nad centralizacją szpitali samorządowych, zapewniała wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko podczas zespołu KWRIST
Już zrealizowane bądź dopiero planowane inwestycje samorządowe można zgłaszać do konkursu na Najlepsze Projekty PPP, który jest organizowany w ramach Międzynarodowego Forum PPP w Płocku.
Pierwszym doświadczeniom związanym z funkcjonowaniem placówek oświatowych po powrocie uczniów do szkół, a także finansowaniu oświaty poświęcone było specjalne spotkanie KWRiST 15 września.
Dzięki interwencji Związku Miast Polskich w kwestii projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, miasta będą mogły w dalszym ciągu budować linie tramwajowe w pasie drogowym.
„To Ty decydujesz” to nazwa kanału na „You Tube”, który będzie m.in. edukował i promował polską gospodarkę i polskie produkty - zachęcamy do subskrybowania pierwszych filmików.
O zielonej rewitalizacji miast oraz wielokulturowości rozmawiali członkowie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej. Mówiono także o skutkach społecznych i gospodarczych pandemii COVID.
Ponad miesiąc trwała w Piastowie narada obywatelska z mieszkankami i mieszkańcami miasta. Jej tematem był rozwój centrum miasta oraz przyszłość gminy. Finałem narady było wysłuchanie obywatelskie.
Pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych w związku z ostatnimi informacjami medialnymi na temat pozbawienia JST możliwości prowadzenia szpitali zwraca się do Ministra Zdrowia o pilne wyjaśnienia.
Dzisiaj o godz. 10.00 zapraszamy na transmisję ósmego seminarium on-line Forum Rozwoju Lokalnego, poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w Polsce.
9 września na spotkaniu informacyjnym z mieszkańcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, zaprezentowano diagnozę problemów miasta oraz koncepcję nowej ścieżki rozwoju.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zapraszają do udziału w bezpłatnych szkoleniach z zakresu zarządzania, zdrowia publicznego i badań klinicznych.
8 września br. odbyły się w mieście warsztaty „Analiza ryzyka” z Wiesławą Kwiatkowską, doradcą miast z ZMP, które mają pomóc przy przygotowaniu wniosku do programu Rozwój Lokalny.
Już wkrótce – 18-20 września – Wielki Finał tegorocznej akcji „Sprzątanie świata”. Mimo pandemii Covid-19 nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom! Zachęcamy do organizowania akcji terenowych.
Dąbrowa Górnicza, Lublin, Kraków, Zabrze, powiat Nowy Targ i gmina wiejska Tarnowo Podgórne to finaliści konkursu SLZ Samorząd jako pracodawca, których wyłoniła komisja konkursowa 8 września.
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza 27 października br. na konferencję, nad którą patronat objął Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Związek Miast Polskich.
Przykłady projektów zrealizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, a także szerokie korzyści z PPP dla miast zostaną omówione podczas kolejnego seminarium poświęconego rozwojowi lokalnemu.
Prezydent Legnicy zaprosił mieszkańców i organizacje społeczne do wspólnego opracowania projektu pn. „Smart Legnica - wielopokoleniowe miejsce do życia i rozwoju”.
W Stalowej Woli trwają intensywne prace nad nową ścieżką rozwoju. Odbywają się wydarzenia konsultacyjne - imprezy plenerowe na błoniach dla młodych ludzi oraz spotkania z ekspertami.
Rozpoczęła się rekrutacja do organizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury szkoleń z zakresu stosowania inżynieryjnych środków poprawiających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Nowoczesne technologie, produkty i usługi służące do stworzenia lepiej zarządzanego, bardziej ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom miasta prezentowane będą podczas Smart City Expo Poland w Łodzi.
Ostrowianie mają mnóstwo pomysłów na poprawę jakości życia w mieście - teraz mają szansę na wspólne pozyskanie nawet 40 mln zł na ich realizację. Do 13 września br. można zgłaszać swoje propozycje.
Minione wakacje sprzyjały w Koninie intensywnej pracy nad nową ścieżką rozwoju miasta. Zespół miejski pokazał mieszkańcom, jak tworzony jest ten dokument i co zawiera. Zaprosił także do dyskusji.
Od 7 września trwa nabór do tegorocznej edycji programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w którym JST mogą się starać o dofinansowanie nawet do 33 tys. zł na 1 nowe miejsce w żłobku.
Rozwiązania przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju środowiska, ochrony środowiska oraz poprawy klimatu będą promowane w konkursie na nowe projekty infrastrukturalne do realizacji w formule PPP.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy dużo o wodzie. To gorący i aktualny temat w miastach, taki też był podczas mijającego lata. Czy woda jest potencjałem rozwoju czy bardziej źródłem problemów
Doraźne rządowe programy nie zmienią na trwałe sytuacji finansowej JST, pomagając zasypać tylko na chwilę największe dziury w budżetach biedniejszych samorządów - pisze Jacek Krzemiński.
Do zamknięcia naboru wniosków w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego (European City Facility - EUCF) pozostał zaledwie miesiąc – termin upływa 2 października br.
Ocena obecnej i przyszłej sytuacji finansowej miast będzie tematem ósmego seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w Polsce. Zapraszamy 17 września!
Ruszyły zapisy na wydarzenia tegorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. To największe doroczne wydarzenie w Brukseli poświęcone polityce regionalnej.
Przed jakimi wyzwaniami stoją miasta metropolie i regiony? Czy COVID-19 przyspieszy zmianę? - na te pytania starają się odpowiadać samorządowcy i eksperci, m.in. A. Porawski, dyrektor Biura ZMP.
Tablice Marzeń stanęły w Jarosławiu. Na tablicach zostały umieszczone pytania: za co kochasz Jarosław?, Jaki jest Jarosław Twoich marzeń?, Jak rozwinąć Jarosław? Jak wydać 40 mln na rozwój?
27 i 28 sierpnia Związek Miast Polskich zorganizował kolejne seminarium on-line poświęcone rozwojowi małych i średnich miast. Rozmawiano o strategiach marketingowych miast i marce miasta.
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego odpowiedzialność za bezpieczeństwo przedszkolaków, uczniów i nauczycieli przerzucona jest na samorządy i dyrektorów – mówi strona samorządowa Komisji Wspólnej
Debata o finansowaniu oświaty przeniesiona na wrzesień, gdyż minister edukacji narodowej nie mógł uczestniczyć w sierpniowym spotkaniu. Dyskusja dotyczyła przygotowań na powrót uczniów do szkół
Już po raz 27. ruszyła największa polska akcja ekologiczna „Sprzątanie świata”. Mimo pandemii Covid-19 nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom! ZMP dołączył do patronów akcji.
Do 11 września można zgłaszać pomysły na przedsięwzięcia do miejskiego projektu, który zostanie zgłoszony do Programu „Rozwój Lokalny” - informuje Urząd Miasta Tarnowa.
Do 4 września trwa rekrutacja do Akademii Miast Przyszłości PFR - innowacyjnego bezpłatnego programu edukacyjnego dla samorządowców. Dedykowana jest urzędnikom z miast średniej wielkości.
Jak tworzyć i wdrażać udane strategie marketingowe miast – to jeden z tematów kolejnego, siódmego już seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Zachęcamy miasta do wypełnienia krótkiej ankiety na temat współpracy polskich miast z partnerami za granicą. Jak „koronakryzys” wpłynął na tą kooperację i jakie powstały nowe jej formy i sposoby.
21 i 26 sierpnia w Nakle nad Notecią odbyły się warsztaty z Zespołem Kluczowych Specjalistów ds. przygotowania projektu działań rozwojowych miasta oraz Radą Rozwoju w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
W Starachowicach podczas debaty miejskiej 20 sierpnia rozmawiano o wizji miasta. Debata rozpoczęła cykl spotkań z mieszkańcami poświęconych rozwojowi Starachowic.
Do 7 sierpnia br. zbieraliśmy zgłoszenia do edycji konkursu „Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy” - konferencja podsumowująca odbędzie się 23 września br. online.
Miasto Hajnówka pracuje nad koncepcją rozwoju, który pozwoli na pozyskanie środków z Programu „Rozwój lokalny”. Stawką jest 10 mln euro, takie środki otrzyma tylko 15 miast w Polsce.
W Skarżysku-Kamiennej trwają prace nad stworzeniem projektu w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Miasto zachęca mieszkańców do włączenia się w ten proces i zgłaszania swoich uwag i propozycji.
28 sierpnia odbyło się posiedzenie Zarządu ZMP online, podczas którego zostały zaopiniowane projekty ustaw dotyczące m.in. przeciwdziałania skutkom suszy i podatku dochodowego od osób prawnych.
Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Lepsze Niepołomice zapraszają na kolejną debatę z cyklu „Polska samorządów” 26 sierpnia (środa), godz. 18:00-19:30.
Toruński Skyway Festiwal w tym roku odbędzie się w wersji drive-through. To niemal 5 km świetlnej trasy. Do tej pory odbywał się w murach miasta, w dobie pandemii został przeniesiony na lotnisko
Redakcje - Przeglądu Komunalnego oraz Energii i Recyklingu zapraszają 29 września 2020 r. na hybrydowe wydarzenie, dające możliwość udziału osobistego lub w relacji online na platformie internetowej.
„ZMP od ponad dwóch lat domaga się – w sposób konstruktywny, bo z przedłożeniem pod rozwagę i dyskusję własnego projektu – odpowiedzialnego podjęcia problemu wynagrodzeń w sektorze publicznym.”
Dziś – w dniu setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i w święto Wniebowzięcia Tej, którą wielu żołnierzy widziało unoszącą się nad polem bitwy – zmarł Henryk Wujec.
Nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju wprowadza istotne zmiany (Dz.U. 2020, 1378). Trzeba je możliwie szybko uwzględnić w pracach dotyczących strategii i programów rozwoju miast.
- Wkraczamy w kolejny etap prac nad Planem Rozwoju Lokalnego - tym razem chcielibyśmy zaprosić mieszkańców do udziału w debacie miejskiej - mówi prezydent miasta.
Celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie społecznie odpowiedzialnego terytorium wśród JST lub ich jednostek organizacyjnych poprzez szkolenia, doradztwo i wizyty studyjne.
12 sierpnia w Goleniowskim Domu Kultury spotkali się zainteresowani projektem gminy Goleniów „Inteligentne Miasto Goleniów – skok w nowoczesność” w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz zaprasza samorządy na obchody 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia oraz rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września 2020 r.
Organizacje samorządowe, w tym ZMP, wystosowały do MEN list, w którym wskazują na problemy oraz niezbędne do precyzyjnego uregulowania zagadnienia związane z organizacją roku szkolnego.
Władze miasta Wałbrzycha zachęcają mieszkańców do wypełniania kart zgłoszenia pomysłu na rozwój lokalny miasta w ramach realizacji programu Rozwój Lokalny.
Karta pomysłów to sposób, aby każdy mieszkaniec mógł wskazać konkretne propozycje, które ma za zadanie rozwiązać miasto. To kolejny etap konsultacji w ramach prac nad Planem Rozwoju Lokalnego.
Trwa kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu Coca-Coli, realizowanego we współpracy z Warszawą, w którym samorządy mogą powalczyć o recyklomaty – nowoczesne automaty do zbiórki odpadów.
- Wzrost popytu lokalnego może być podstawą rozwoju lokalnych łańcuchów produktów i wzrostu lokalnych łańcuchów wartości dodanej - przekonywał doradca strategiczny ZMP podczas spotkania 6 sierpnia.
Miasto wkracza w kolejny etap prac nad Planem Rozwoju Lokalnego i zaprasza mieszkańców do udziału w debacie miejskiej, która odbędzie się 20 sierpnia o godz. 16.00.
Jak przełamać impas i porozumieć się? - na to postarają się odpowiedzieć eksperci akcji Masz Głos Fundacji Batorego podczas webinarium 11 sierpnia. Wystarczy zarejestrować się na wydarzenie.
Debaty podwórkowe, czyli sondy uliczne dotyczące celów strategicznych i ważnych działań dla mieszkańców miasta to kolejny etap przygotowania wniosku w ramach projektu SMART ŻYWIEC – (r)ewolucja.
Wysłano fałszywe maile podpisane imieniem i nazwiskiem Prezesa Związku z adresu gliwickiego biura senatora Z. Frankiewicza. Zabezpieczenia maila zostały już zmienione
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało Fundusz Wsparcia Kultury z budżetem400 mln. Pieniądze otrzymają m.in. samorządowe instytucje kultury iNGO-sy prowadzące działalność kulturalną
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Jurek Owsiak rozmawiali o programie współpracy WOŚP z samorządami dotyczącej opieki zdrowotnej. Przedstawili program oparty na czterech punktach.
Blisko stu samorządowców wzięło udział w zorganizowanym z inicjatywy ZMP spotkaniu z wiceministrem Rafałem Weberem na temat rządowego programu budowy za blisko 28 mld zł stu obwodnic.
Prezydent miasta zaprosiła mieszkańców do wypełnienia Karty Przedsięwzięcia, za pośrednictwem której można np. zgłosić własną inicjatywę poprawiającą jakość życia czy funkcjonowanie urzędu.
„Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!” to temat warsztatów, jakie zostały zorganizowane w mieście w związku z pracami nad przygotowaniem aplikacji Jeleniej Góry w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
W związku z pracami nad wnioskiem o dofinansowanie z Programu „Rozwój lokalny” trwają szerokie konsultacje społeczne. Ratusz chce wiedzieć, co sądzą mieszkańcy i jakie mają pomysły na rozwój Złotowa.
Mieszkańcy miasta, urzędnicy magistratu z pomocą ekspertów ZMP wyłonili zasoby i produkty charakterystyczne dla regionu Skarżyska-Kamiennej. Spotkanie odbyło się w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała pierwszy od 2012 r. raport o PPP w Polsce. Pozytywnie oceniła wybór przez JST partnerstwa publiczno-prywatnego do realizacji zadań publicznych.
W związku z trwającym naborem wniosków, którego termin upływa 1 września 2020 r., Punkt Kontaktowy programu „Europa dla obywateli” zaprasza do udziału w webinarium pt. „Aplikacja bez problemu!”.
Powstrzymanie odpływu młodych ludzi – to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Jasło. Tak wynika z diagnozy, jaka powstała w ramach pracy nad projektem „Jasło - moje miasto, mój dom”.
Z inicjatywy ministra Pawła Szefernakera 29 lipca br. odbyła się robocza wideokonferencja z udziałem przedstawicieli KWRiST, poświęcona przepisom dotyczącym zmian w podziale administracyjnym kraju.
W kolejnej edycji rankingu bogactwa samorządów „Wspólnoty” w kategorii miast na prawach powiatu wygrał Sopot, wśród miast powiatowych - Grodzisk Mazowiecki, a wśród mniejszych miast - Krynica Morska.
Ministerstwo Klimatu ogłosiło konkurs, w którym nagrodzone zostaną miasta z najlepszymi proekologicznymi inwestycjami, które służą ochronie klimatu i mieszkańcom. Termin zgłoszeń upływa 20 września.
Do 10 sierpnia samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z puli 6 mld zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gminy, powiaty i miasta otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł.
Francuska Platforma Open Tourisme Lab poszukuje podmiotów, z którymi stworzy konsorcjum aby ubiegać się o możliwość realizowania projektu w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw.
Do 1 września br. trwa nabór wniosków w programie „Europa dla obywateli”. Aplikować mogą m.in. JST i NGO’sy działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, kultury, edukacji i pamięci europejskiej
Z inicjatywy Związku Miast Polskich 30 lipca br. odbędzie się spotkanie poświęcone planom realizacji Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030 oraz inwestycjom drogowym w kolejnych latach.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) ogłosił konkurs na Nagrodę za Solidarność Obywatelską – „Społeczeństwo obywatelskie w walce z COVID-19”.
Wójt Gminy Dubiecko zwraca się do miast zrzeszonych w ZMP o pomoc finansową w związku ze stratami i zniszczeniami, jakie wywołały na terenie tej gminy ulewy, które dotknęły ją pod koniec czerwca br.
Jak tworzyć i wdrażać udane strategie marketingowe miast – 27 i 28 sierpnia zapraszamy na kolejne seminarium on-line poświęcone rozwojowi małych i średnich miast. Do dziś otwarta jest rejestracja.
Minęło sześć miesięcy pracy Zespołu Miejskiego nad stworzeniem najlepszego wniosku do II etapu Programu „Rozwój lokalny”, dzięki któremu miasto ma szanse zyskać nawet 42 miliony złotych dofinansowania
Głównymi tematami posiedzenia Komisji Wspólnej 22 lipca br. był projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Funduszu Inwestycji Lokalnych (zwiększonego do 12 mld złotych) oraz zmiany granic gmin.
Z danych ze 130 miast widać wyraźne trendy: znaczne ubytki we wpływach z PIT, z najmu i dzierżawy, użytkowania wieczystego i komunikacji miejskiej, mniejsze - ale dotkliwe - z podatków lokalnych.
Udostępniamy naszym miastom członkowskim comiesięczną aktualizację bazy źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Wszystkie rozdrobnione informacje zebrane są w jednym miejscu.
Wielomiesięczne prace Zespołu Miejskiego w ramach Programu „Rozwój lokalny” zaowocowały wypracowaniem nowej wizji Przemyśla, jako miasta tętniącego życiem i pozytywną energią społeczną.
W ramach programu Rozwój lokalny w czerwcu Łomża przystąpiła do zdefiniowania kluczowych dla miasta czynników rozwoju, które w lipca oceniał Zespół Miejski wraz z Zespołem Kluczowych Interesariuszy.
Polski Bon Turystyczny ma na celu nie tylko wsparcie finansowe polskich rodzin, ale także pośrednio pomoc dla osłabionej przez COVID-19 i lockdown branży turystycznej.
14 lipca br. w ramach projektu „Żary,tu chcę żyć!!!” w Żarskim Folwarku po raz kolejny spotkali się zaangażowani w projekt przedstawiciele Zespołu Miejskiego i mieszkańcy Żar oraz Rady Rozwoju.
Redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” zaprasza na bezpłatne webinarium - Ochrona przed skutkami powodzi, zalań i podtopień, które odbędzie się w środę 22 lipca od godz. 9.00 do 12.00.
Z początkiem lipca rusza ogólnopolska kampania #bądźwidoczny, której celem jest pomoc przedsiębiorcom w zaistnieniu w środowisku on-line. Od kondycji lokalnych firm zależą też wpływy do miejskiej kasy
Trwają intensywne prace w Zabrzu nad wnioskiem do programu „Rozwój lokalny” - 29 czerwca odbyło się spotkanie Rady Rozwoju zwołanej w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.
Taką personifikację stworzył Zespół Miejski na ostatnich warsztatach, które prowadzili 1 lipca br. doradcy ZMP w ramach programu „Rozwój lokalny” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.
W Augustowie trwają intensywne prace nad dokumentami opracowywanymi w ramach II etapu Programu Rozwój Lokalny, tj. Planem Rozwoju Lokalnego oraz Planem Rozwoju Instytucjonalnego.
14 lipca miasto zaprasza do debaty, która ma dotyczyć raportu z badań społecznych zrealizowanych na potrzeby opracowania Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.
Zapraszamy Państwa do nadsyłania do Biura Związku skanów/zdjęć protokołów okręgowych komisji wyborczych, które – na podstawie art. 314 § 3 Kodeksu wyborczego – są przekazywane samorządom.
Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz ze Związkiem Miast Polskich serdecznie zapraszają do udziału w czternastej edycji konkursu TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.
Trwają prace nad przygotowaniem Planu Rozwoju Lokalnego do 2030 r. Kolejnym etapem jest zebranie propozycji przedsięwzięć, które przyczynią się do realizacji wizji rozwoju Ełku.
„Wzywamy rząd do zaniechania polityki doraźnych działań, związanych z interwencjami w nagłaśnianych medialnie fragmentach całego nierozwiązanego problemu reprywatyzacji w Polsce.”
Bilgoraj - centrum pracy, kultury, usług, handlu i szkolnictwa dla regionu? - takie pytanie stanęło przed Biłgorajską Radą Rozwoju, która będzie doradzać miastu w ramach programu „Rozwój lokalny”.
2 lipca 2020 r. w Spółdzielni Socjalnej „Niebieski Młyn” odbyły się warsztaty z doradcami ZMP pn. „Nowa ścieżka rozwoju miasta z wykorzystaniem metodyki GROW” w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe w zasięgu ręki. 1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”.
Miasto pokazuje na swoich stronach film o tym, jak pracuje nad wnioskiem, diagnozą oraz dokumentami PRL i PRI do programu „Rozwój lokalny”, a także nad swoim rozwojem do 2050 roku.
W jakim kierunku miasto ma się rozwijać, aby zrealizować wizję „Rydułtowy 2035” - o tym dyskutowali członkowie Rady Rozwoju 2 lipca w ramach prac nad wnioskiem do programu „Rozwój lokalny”.
Zarząd ZMP apeluje do miast członkowskich Związku o rozważenie możliwości udzielenia pomocy finansowej dla należącego do ZMP miasta Jasła, poważnie poszkodowanego w wyniku nawałnic.
Znalezienie kluczowych produktów i czynników rozwoju to tylko niektóre z celów warsztatów, które odbyły się 16-17 czerwca br. w Centrum Kultury i Turystyki w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Podczas posiedzenia 3 lipca Zarząd ZMP podsumował 3 miesiące epidemii, przyjął stanowisko w sprawie zmiany granic, a miasta zadeklarowały pomoc dla Jasła dotkniętego skutkami nawałnicy.
Podczas obrad senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i Komisji Zdrowia, wiceminister W. Kraska poinformował o dodatkowych środkach na wynagrodzenia dla pielęgniarek w DPS-ach.
Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych był głównym tematem posiedzenia Komisji 30 czerwca 2020 r.
W czerwcowym „Samorządzie Miejskim” piszemy m.in. o reakcji samorządów i ZMP na propagandowy filmik rządowy dotyczący domniemanych źródeł sukcesu polskiego samorządu, a także o sytuacji finansowej JST
Z tej okazji obradujący 3 lipca w Śremie Zarząd Związku Miast Polskich składa życzenia Panu Profesorowi: zdrowia i wielu sukcesów oraz satysfakcji z podejmowanych działań na rzecz Polski i Europy.
Witamy ponownie Kłodzko! Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Śremie 3 lipca przyjęliśmy w poczet miast członkowskich to dolnośląskie miasto, które należało już do Związku w latach 1996-2015.
Wyjątkowo aktualny problem zarządzania zasobami wodnymi w miastach był tematem kolejnego, szóstego już seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
O przekazanie projektu uchwały Rady Ministrów tworzącej Fundusz Inwestycji Lokalnych wnieśli samorządowcy podczas spotkania online KWRiST 1 lipca. Przekazali też wstępne uwagi co do podziału pieniędzy
ZMP zachęca miasta do zaangażowania się w kampanię profrekwencyjną przed drugą turą wyborów prezydenckich - możliwość oddania głosu to nie tylko obywatelski obowiązek, ale też świętowanie demokracji.
„Sięgamy wysoko, bo Konin zasługuje na to, co najlepsze” – mówi prezydent miasta Piotr Korytkowski w spocie promocyjnym. Powstał on w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Miasto walczy o 42 mln grantu.
25 i 26 czerwca odbyły się warsztaty OECD z udziałem przedstawicieli 54 miast, uczestniczących w Programie „Rozwój lokalny”, poświęcone testowaniu narzędzia samooceny potencjału instytucjonalnego.
Związek Miast Polskich wsparł projekt badawczy związany analizą doświadczeń samorządów we wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości. Prezentujemy raportu z badania przeprowadzonego w ramach tego projektu
Jak wykorzystać zasoby wody dla lokalnego rozwoju oraz jak nimi zarządzać – to temat kolejnego, szóstego już seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich od początku jego działania w 1991 roku, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej otrzymał od radnych Poznania tytuł „Zasłużony dla Miasta”
Pismo, jakie 26 czerwca Ministerstwo Finansów przekazało do prezydentów, burmistrzów i wójtów potwierdza wyjaśnienia Związku z początku czerwca na temat stanu prac legislacyjnych nad Tarczą 4.0.
Komisja Europejska przyjęła 17 czerwca pierwsze sprawozdanie na temat skutków zmian demograficznych. Przedstawiono w nim czynniki napędzające te długoterminowe zmiany oraz ich skutki w całej Europie.
Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej. Można ją pobrać i powiesić na stronie internetowej, albo wydrukować na potrzeby tradycyjnej wystawy.
Blisko 400 przedstawicieli firm z terenu Przemyśla wzięło udział w badaniu na temat gospodarki i jej potencjału. Przedsiębiorcy określali też zasoby miasta, a także jego słabe i mocne strony.
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 3 lipca podsumowaliśmy 3 miesiące epidemii, opiniowaliśmy projekty kilku ustaw i rozporządzeń, a miasta zadeklarowały pomoc podkarpackim gminom dotkniętym skutkami burz
100 tys. zł na kampanię reklamową miasta na łamach „Gazety Wyborczej” – to nagroda dla miejscowości, w której odnotowana zostanie najwyższa frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich.
BGK zwraca się do miast o informacje na temat ubytków w ich dochodach w efekcie kryzysu wywołanego koronawirusem oraz oczekiwanych i planowanych przez miasta działań w odpowiedzi na kryzys.
ZMP popiera ideę tego Funduszu, czyli chęć wsparcia zaplanowanych na 2020 r. przez JST wydatków inwestycyjnych, i wnosi swoje uwagi do założeń projektu. Publikujemy link do listy kwot dla JST.
Związek Miast Polskich wsparł projekt badawczy związany analizą doświadczeń samorządów we wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości. Miasta zainteresowane wynikami zapraszamy na spotkania on-line.
Rządowy spot mówiący o rzekomych źródłach sukcesu polskich samorządów przemilcza fakty, tandetnie operuje półprawdą i przemilczeniem. ZMP odpowiada na te manipulacje i dopowiada pominięte fakty.
Ministerstwo Klimatu zaprasza 24 czerwca br. przedstawicieli samorządów na otwarte webinarium „Jak polskie technologie środowiskowe mogą realizować ekologiczną agendę w miastach?”
Biuro Porozumienia Burmistrzów opracowało ankietę mającą na celu zebranie opinii władz lokalnych i regionalnych na temat przyszłości tej inicjatywy; do udziału zaprasza wszystkie miasta i gminy.
Zielone, dostępne, bogate i nowoczesne Krosno - taką wizję miasta przedstawiła Rada Rozwoju Krosna na spotkaniu 18 czerwca, którym zainaugurowała swoją działalność.
Jak wykorzystać zasoby wody dla lokalnego rozwoju oraz jak nimi zarządzać – to temat kolejnego, szóstego już seminarium on-line poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast.
Ministerstwo Rozwoju przygotowało spot reklamowy, w którym zachęca Polaków do skorzystania z bonu turystycznego, a tym samym wsparcia branży turystycznej.
Grupa Doradztwa Strategicznego zaprasza przedstawicieli samorządów do panelu dyskusyjnego „Powszechny internet. Teraz infrastruktura” , który odbędzie online 23 czerwca 2020 r. w ramach EKG.
5 mld dla gmin i 1 mld zł dla powiatów na zaplanowane inwestycje przeznaczy rząd w ramach tzw. funduszu inwestycji lokalnych w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
26 czerwca odbędzie się webinarium „Rola samorządów w przeciwdziałaniu skutkom suszy, będącej wynikiem zmian klimatycznych”, na które zaprasza redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.
Jacek Karnowski polemizuje z tekstem wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera pod tytułem „Epidemia obnażyła pomysł decentralizacji państwa”, który ukazał się na łamach Rzeczpospolitej.
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim „1920” w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii.
W czwartek po południu na kanale youtube pojawił się frapujący w swej obłudzie i tandetnym operowaniu półprawdą i przemilczeniem spot samorządowy KPRM. W załączeniu nasz komentarz.
Czy w najbliższym czasie polskie miasta, poszukujące źródeł finansowania swoich działań i narzędzi umożliwiających zachowanie zdolności inwestycyjnych, sięgną po obligacje wieczyste z opcją call?
Zwiększenie subwencji oświatowej przy nowelizacji ustawy budżetowej, gwarancja, że na ew. podwyższanie standardów sanitarnych w szkołach samorządy dostaną pieniądze to postulaty do ministra edukacji
Gorący dziś problem finansów samorządowych był tematem piątego już seminarium poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w ramach cyklu Forum Rozwoju Lokalnego.
16 czerwca w Centrum Edukacji Ekologicznej odbyły się kolejne warsztaty i konsultacje, podczas których została przedstawiona wstępna wizja rozwoju Ełku, nad którą miasto pracuje od stycznia.
Ruszył nowy mechanizm wsparcia miast w realizacji inwestycji w obszarze zrównoważonej energii i redukcji emisji - Europejski Instrument Miejski (EUCF). Więcej szczegółów na webinarium 22 czerwca.
Międzykomunalna Spółka Akcyjna MUNICIPIUM zaprasza w dniach 23-25 czerwca na bezpłatny dla JST VII Kongres Zarządzania Administracją Samorządową Online.
29 maja 2020 ruszył nowy pionierski projekt Fundacji Szkoła Liderów i Fundacji Veolia Polska – „Przywództwo w samorządzie. Odporni liderzy – odporne miasta”!
Udostępniamy naszym miastom członkowskim comiesięczną aktualizację bazy źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Wszystkie rozdrobnione informacje zebrane są w jednym miejscu.
25 i 26 czerwca br. odbędzie się warsztat dla miast poświęcony narzędziu samooceny potencjału instytucjonalnego do prowadzenia skutecznych polityk rozwojowych jednostek samorządów lokalnych w Polsce.
KBW deklaruje możliwość zwiększenia dotacji na pokrycie kosztów organizacji wyborów prezydenta RP; strona samorządowa KWRiST zwraca się do MZ o wytyczne, jak postępować z zakażonymi koronawirusem.
O pilne podjęcie działań regulujących kwestię finansowania oświaty i zwiększenie subwencji oświatowej apelują do rządu we wspólnie przyjętym stanowisku ogólnopolskie organizacje samorządowe.
Do 7 sierpnia przedłużony został ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2020 - Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy”.
Microsoft i partnerzy zapraszają 23 czerwca do udziału w bezpłatnym wydarzeniu online Microsoft EduDay na temat edukacji zdalnej - technologii oraz jej wykorzystania w uczeniu zdalnym
9 czerwca w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja „Wakacje w dobie pandemii. Jak państwo powinno wesprzeć polską branżę turystyczną?”
Zapraszamy na kolejną odsłonę Forum Rozwoju Lokalnego. Dziś podczas otwartego seminarium on-line rozmawiać będziemy o możliwościach rozwoju lokalnego w trudnej sytuacji finansowej.
To pierwsza edycja wydarzenia, które ma stanowić platformę wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla wielkopolskich miast.
W związku z rozporządzeniem MZ w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczy, JST mogą jeszcze dziś (do godz. 15) zamawiać bezpłatne środki ochrony.
Mamy już wyniki ankiety dotyczącej wpływów z udziału w PIT i CIT. Po prawdziwym krachu w kwietniu maj przyniósł poprawę sytuacji. To efekt przedłużenia czasu na rozliczenie.
Dyrektor Biura ZMP komentuje decyzję wojewody wielkopolskiego dotyczącą unieważnienia uchwały Rady Miejskiej Poznania w sprawie przyjęcia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn.
Publikujemy komunikat na temat Listu otwartego Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) do demokratycznie wybranych przedstawicieli i przedstawicielek samorządu terytorialnego w Polsce.
PFRON planuje ogłoszenie w czerwcu ogólnopolskiego konkursu grantowego dla JST wspierającego wprowadzenie usługi transportu w formule od drzwi do drzwi dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Samorządowcy podczas spotkania online z wiceministrami zdrowia oraz zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego przekazali uwagi do projektu dotyczącego bezpiecznego przeprowadzenia wyborów
3 czerwca spotkali się on-line członkowie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP. Rozmawiali o stanowisku zarządu Związku w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Krapkowice opracowały już charakterystykę swojego miasta, a teraz pracują nad diagnozą, określeniem problemów i potrzeb rozwojowych, szukaniem dla nich rozwiązań oraz nowej ścieżki rozwoju.
O tym, jak szybko i bez bezpośredniego kontaktu załatwić sprawy urzędowe można dowiedzieć się z webinarium 17 czerwca organizowanego po raz kolejny już przez Polski Fundusz Rozwoju i ZMP.
Śląski Związek Gmin i Powiatów przeanalizował sytuację finansową samorządów lokalnych z województwa śląskiego - wstępne dane pokazują, że samodzielność finansowa JST jest zagrożona.
Urząd Miasta we współpracy z mieszkańcami pracuje nad projektem „NewCity. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa”. Jest to przedsięwzięcie w realizowane w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają V edycję Nagrody imienia Jerzego Regulskiego.
Już jutro odbędzie się webinarium „Cyfryzacja procesów w dobie pandemii. Optymalizacja pracy i minimalizacja kosztów przedsiębiorstwa wod-kan za pomocą nowoczesnych narzędzi informatycznych”.
DO 17 CZERWCA PRZEDŁOŻONY ZOSTAŁ TERMIN REJESTRACJI na seminarium poświęconym wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Zasadniczą część majowego „Samorządu Miejskiego” poświęcamy 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w 1990 r. i odrodzenia się samorządu terytorialnego. Piszemy też o reakcji Zarządu ZMP na tarczę 4.0
Dzisiaj wspominamy nie tylko pamiętne wybory w 1989 roku, ale również zeszłoroczne Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku, w którym tak licznie uczestniczyli samorządowcy z całej Polski.
W związku z pytaniami miast o stan prac legislacyjnych nad Tarczą 4.0 w zakresie finansów JST informujemy, że w Sejmie nie są uwzględnianie poprawki, które wykraczają poza projekt rządowy (druk 382).
Mieszkalnictwo w małych i średnich miastach jest istotnym czynnikiem ich rozwoju - wynika z wystąpień ekspertów i samorządowców podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 2 czerwca ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego.
3 czerwca, po trzech miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa KWRiST wznowiła obrady. Tarcza 4.0 była głównym tematem debaty rządowo-samorządowej.
Podczas obrad senackiej Komisji Zdrowia 1 czerwca w kwestii środków ochronnych koniecznych do bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich interweniował przedstawiciel ZMP.
Zakończyliśmy już czwarty i piąty blok webinariów w ramach Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla Samorządów. Publikujemy zapisy wideo z tych spotkań.
Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. Na projekty jest 60 mln zł.
Związek Miast Polskich zaprasza na kolejną odsłonę Forum Rozwoju Lokalnego. 4 czerwca, podczas otwartego seminarium on-line, porozmawiamy o INWESTYCJACH MIESZKANIOWYCH.
Samorządowej platformie danych przestrzennych e-SPDP i partycypacji obywatelskiej poświęcony będzie piąty już cykl webinarów, zaplanowany na 1 i 2 czerwca br.
W Przemyślu prowadzone są obecnie badania wśród mieszkańców miasta, przedsiębiorców i przedstawicieli branży turystycznej. Gotowy jest już raport z podobnego badania przeprowadzonego wśród młodzieży.
Zespół Kluczowych Interesariuszy wspólnie z przedstawicielami Zespołu Miejskiego z Łomży i doradcami ZMP podczas warsztatów on-line identyfikowali oraz oceniali najważniejsze zasoby i produkty miasta.
Głównym tematem posiedzenia on-line komisji 26 maja była gospodarka odpadami komunalnymi w gminach i konieczności dokonania zmian w zapisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
„Polska samorządność, zwłaszcza na tle rozwiązań i praktyki innych krajów z naszej części Europy, jest solidna, sprawna i przede wszystkim skuteczna” – pisze w specjalnym wydaniu premier Jerzy Buzek.
28 maja br. przed rozpoczęciem uroczystej sesji RM w gminie Piątek Prezydent RP odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski wieloletniego dyrektora Biura ZMP, Andrzeja Porawskiego.
W Dniu Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim odbyło się 27 maja uroczyste posiedzenie Zespołu ds. wypracowania propozycji zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego.
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych ugięła się pod krytyką Związku Miast Polskich i przyjęła autopoprawkę, która wycofuje złe rozwiązanie, ingerujące w autonomię samorządów dotyczącą zatrudnienia.
W projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych (druk nr 382) wprowadza się możliwość, aby Rada Ministrów mogła ingerować w zatrudnienie w JST - wynagrodzenia i zwalnianie.
Zastaliśmy miasta i gminy w strasznym stanie. W połowie miast w Polsce nie było oczyszczalni ścieków, odpady komunalne były gromadzone w sposób, który dziś nazwalibyśmy dzikimi wysypiskami.
„Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy z tego jak wielką wartość tworzyliśmy (...)" - zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, który powstał w ramach obchodów 30-lecia samorządności.
Jaka przyszłość czeka polskie samorządy? Odpowiedzi na to pytanie szukano w gronie samorządowców podczas debaty dziennika „Rzeczpospolita”. Partnerem głównym wydarzenia był Związek Miast Polskich
W jaki sposób centralizacja władzy wpływa na samorząd, co było sukcesem ostatnich 30 lat – o tym mówi dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski w wywiadzie, jakiego udzielił dziennikowi „Głos Wielkopolski”
27 maja postanowiliśmy przypomnieć, dzięki materiałom archiwalnym, zdarzenia, fakty i wysiłki, które doprowadziły do tego, że w 1990 roku Polacy mogli wybrać w wolnych wyborach władze lokalne.
8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie gminnym. 27 maja Polacy wybrali pierwszych reprezentantów do rad gmin. W pierwszych wolnych wyborach frekwencja wyniosła nieco ponad 42 proc.
O tym, czy w kraju jest dobrze czy źle decydują samorządy – mówi Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa, najdłużej – bo od 1990 roku - urzędujący burmistrz w Polsce.
Wymiana doświadczeń, międzynarodowe spotkania samorządowców, targi miast i wystawy gospodarcze, wybitni prezydenci i burmistrzowie, osiągnięcia miast – to w skrócie historia ostatnich 30 lat w Związku
Dzięki ankiecie „Ocena stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości w Cieszynie”, miasto chce zidentyfikować obszary współpracy między samorządem a biznesem. To część programu „Rozwój lokalny”.
Ludzie Związku ostatnich 30 lat, to fantastyczni prezydenci i burmistrzowie, przewodniczący rad, urzędnicy, którzy pracują w komisjach. To wielkie bogactwo różnych doświadczeń, osobowości i wartości.
Wyraziści prezydenci miast, silne osobowości, ludzie oddani swoim społecznościom lokalnym, eksperci - w ostatnim 30-leciu Związkiem Miast Polskich kierowali wybitni samorządowcy.
- Samorząd faktycznie jest obecnie zagrożony - mówi w wywiadzie senator RP Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i przez 26 lat prezydent miasta Gliwice.
Inteligentne zarządzanie infrastrukturą drogową, wsparcie procesu inwestycyjnego, samorządowa platforma danych przestrzennych e-SPDP i partycypacja obywatelska - to tematy webinarów od 28.05 do 02.06
Z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego "Gazeta Wyborcza" ogłosiła Plebiscyt Supermiasta. Spośród 12 możliwości mieszkańcy wybrali swojego prezydenta jako dumę 30-lecia
Cztery problemy, 45 osób podzielonych na 4 zespoły, praca bezpośrednia i w formule online - tak pracował zespół miejski z doradcą ZMP nad pogłębioną diagnozą miasta w ramach programu Rozwój Lokalny.
FRDL z okazji 30-lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych serdecznie zaprasza na debatę „30 lat samorządności terytorialnej – doświadczenie i przyszłość”.
Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje kolejną już edycję konferencji dla przedsiębiorców pn. „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” - 26 maja br.
We Włocławku trwają prace nad nową ścieżką rozwoju miasta w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Poprzez łącza internetowe odbywają się spotkania pracowników UM i doradców ZMP z mieszkańcami.
Zapraszamy o godz. 11.00 na transmisję debaty „30 lat Samorządu Terytorialnego. Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?”, której partnerem głównym jest Związek Miast Polskich.
Przy wsparciu ZMP projekt REGIOGMINA prowadzi badanie na temat roli miast i gmin w stymulowaniu procesów rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety wszystkie JST.
Z okazji 30. rocznicy odrodzenia samorządów odbędą się okolicznościowe debaty, na które zapraszają: prezydent Warszawy, R.Trzaskowski, dziennik Rzeczpospolita oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
W związku z uczestnictwem Zgierza w programie „Rozwój lokalny” miasto utworzyło grupę na facebooku Strefa Rozwoju Miasta, w ramach której 21 maja odbył się czat prezydenta miasta z doradcą ZMP
W ramach Programu „Rozwój lokalny" w mieście doradcy ZMP zastosowali narzędzie SWOT-SRGG, które pozwala na identyfikację zasobów, kluczowych produktów oraz czynników rozwoju.
Podczas warsztatów on-line zorganizowanych 9 i 28 kwietnia przedstawiciele miasta i eksperci omawiali pozycję konkurencyjną miasta oraz jego ofertę turystyczną w ramach Programu „Rozwój lokalny".
Prace „Daj mi znak" i „Sąsiedzka tablica wsparcia" zdobyły ex equo pierwszą nagrodę w konkursie „Przestrzeń publiczna w czasach zarazy"- pomysły autorek warto rozpowszechnić.
Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia kampanię, która obejmie zarówno szkolenia, warsztaty i ćwiczenia, jak i bezpośrednie wsparcie JST w reagowaniu na incydenty bezpieczeństwa.
Redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” zaprasza na webinarium „Dezynfekcja przestrzeni publicznej”, które odbędzie się w piątek, 22 maja, w godzinach 9.00-13:00.
Czy karty miejskie to sposób na przyciągnięcie nowych podatników, turystów i prezentację tego, co mieszkańcom oferuje samorząd? - na te m.in. pytania szukali odpowiedzi 20 maja członkowie Komisji.
O projekcie ustawy o kooperatywach, o nowelizacji ustaw mieszkaniowych oraz o wspieraniu termomodernizacji rozmawiali członkowie Komisji Gospodarki Mieszkaniowej ZMP.
Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich podjęły wspólnie opinię dotyczącą ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r.
Związek Miast Polskich przypomina, że od 25 maja powinna zostać przywrócona obsługa interesariuszy w urzędach oraz zostają uchylone przepisy wstrzymujące bieg terminów w postępowaniu administracyjnym.
Przedstawiciele ZMP i UMP, spotkali się 19 maja z wicepremier oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie tarczy samorządowej i organizacji bezpiecznych wyborów prezydenckich
„ (...) pluralizm polityczny zawsze był i nadal jest naszym ważnym dorobkiem, dzięki któremu możemy bez zbędnego zacietrzewienia omawiać sprawy ważne dla miast, z udziałem wszystkich (...)”.
1 kwietnia br. rozpoczęliśmy - w charakterze partnera - nowy projekt „Schematy Dialogu Społecznego dla godnej pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” finansowany z funduszy norweskich.
Zapraszamy do udziału w kolejnym seminarium poświęconym wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast. Do 2 czerwca przedłużony został termin rejestracji na seminarium oraz warsztaty.
Dramatyczna sytuacja w oświacie coraz bardziej rzutuje na ogólny stan finansów gmin i powiatów. Ogranicza możliwości finansowania rozwoju lokalnego i obniża jakość lokalnych usług publicznych.
27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – wybory samorządowe. Zapraszamy do świętowania i nadania obchodom jednolitego charakteru poprzez wspólne logo
Związek Miast Polskich przygotował uwagi do projektów ustaw o: kooperatywach mieszkaniowych i zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.
Za nami trzeci już blok webinariów w ramach Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla Samorządów. Dostępne są zapisy wideo z tych spotkań.
Europejski Komitet Regionów rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń w specjalnej edycji konkursu. Miasta, regiony i gminy mogą przedstawiać swoje strategie wspierania MŚP w ciągu najbliższych dwóch lat.
Udostępniamy naszym miastom członkowskim, przygotowaną przez naszych ekspertów, bazę źródeł finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Wszystkie rozdrobnione informacje zebrane są w jednym miejscu.
18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, późniejszy student polonistyki, robotnik, niedoszły karmelita bosy, ksiądz, biskup, kardynał i papież. Człowiek, który zmienił historię II połowy XX wieku.
14 maja pierwszy raz w formule telekonferencji spotkali się członkowie Komisji Polityki Społecznej ZMP. Tematem spotkania była sytuacja miast w pomocy społecznej i zdrowiu w czasie trwania pandemii.
Bezpłatny cykl webinarów dotyczących bezpieczeństwa pracy zdalnej organizuje dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego polski operator telekomunikacyjny EXATEL.
Korporacje samorządowe tworzące Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zabrały głos w sprawie konieczności podjęcia działań osłonowych JST w związku ze skutkami epidemii.
Podczas posiedzenia on-line 14 maja członkowie Zarządu ZMP wystąpili z inicjatywą wspólnego oświadczenia organizacji samorządowych w sprawie konieczności natychmiastowej osłony dla JST.
15 maja rusza drugi nabór do konkursu Zdalna szkoła, w którym JST mogą uzyskać 100% dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego umożliwiającego realizację zdalnych lekcji uczniom wykluczonym cyfrowo
Wydłużony został terminu składania raportu o stanie gminy o 60 dni - taką poprawkę przygotowaną przez ZMP przyjął wczoraj Sejm RP do ustawy tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem informacyjnym na temat działań Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczących walki ze skutkami koronawirusa w ramach Polityki Spójności 2014-2020
Punkt Kontaktowy programu „Europa dla obywateli” zaprasza do udziału w nowym cyklu wykładów eksperckich, pod nazwą „Zaprojektuj działanie!”. Cykl powstał z myślą o aplikujących w programie
Senat RP przyjął do projektu tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 trzy poprawki, które złożył Związek Miast Polskich, a także projekt zgłoszony przez ZMP dotyczący tzw. tarczy samorządowej.
Opinia prawna profesora Marka Chmaja potwierdza, że bez wyznaczenia nowego terminu wyborów powszechnych na Prezydenta RP samorządy nie mają obowiązku przekazania spisów wyborców.
Od 13 do 15 maja będzie trwał program konsultacji uzupełniających zespołu OECD z przedstawicielami instytucji krajowych, Urzędów Marszałkowskich i Urzędów Wojewódzkich.
Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na dwa webinary: 12 maja o godz. 19 o skutecznych konsultacjach społecznych w planowaniu przestrzennym i 14 maja o godz. 13 o raporcie o stanie gminy.
14 maja podczas siódmego już posiedzenia Zarządu ZMP on-line opiniowano m.in. projekty ustaw o: kooperatywach mieszkaniowych, termomodernizacji, a także organizacji wyborów na Prezydenta RP.
Ministerstwo Klimatu zaprasza na warsztaty miejskie w ramach inicjatywy „Miasto z klimatem”. W związku z trwającą sytuacją epidemiczną proponowana jest nowa formuła warsztatów – online.
Związek Miast Polskich wraz z ogólnopolskimi i regionalnymi organizacjami gmin wydał oświadczenie w sprawie nieudanych wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 roku.
Miasto zachęca swoich mieszkańców do śledzenia informacji o programie Rozwój lokalny, w którym uczestniczy, oraz do włączenia się w proces planowania rozwoju Ełku na najbliższe lata.
W Biłgoraju trwają intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów w Programie „Rozwój lokalny”. Praca z doradcami odbywa się obecnie poprzez łącza internetowe.
Obecnie nie są zarządzone żadne wybory, a spisy wyborców przygotowuje się DO KONKRETNYCH WYBORÓW. Po ich przygotowaniu będzie można je przekazać, zgodnie z obowiązującym prawem.
Automatycznej digitalizacji danych z pomocą cyfrowego długopisu oraz elektronicznym zamówieniom publicznym poświęcone będą kolejne webinary, które odbędą się 14 i 15 maja br.
Transformacja cyfrowa jako mechanizm uruchamiania potencjałów małych i średnich miast była tematem kolejnego seminarium w ramach Forum Rozwoju Lokalnego. Publikujemy zapis wideo ze spotkania.
O trudnej sytuacji szpitali i DPS-ów, konsultowaniu z samorządem projektów tzw. covidowych i zapewnieniu bezpieczeństwa członkom komisji w wyborach korespondencyjnych dyskutował zespół KWRiST
Dyrektor Biura ZMP uspokaja zaniepokojonych akcją Watchdoga samorządowców, którzy ulegli naciskom ze strony administracji rządowej – to nie oni ponoszą odpowiedzialność za chaos!
Wychodząc z naszych propozycji, zgłaszanych wcześniej podczas prac nad kolejnymi częściami tarczy CoViD-19, Prezes ZMP zgłosił na podstawie art. 69 regulaminu Senatu projekt tarczy samorządowej.
Szef PKW stwierdził, że przeprowadzenie wyborów w takim terminie jest niemożliwe - to odpowiedź na pytanie Elżbiety Witek, czy PKW jest w stanie zorganizować wybory prezydenckie 10 maja.
Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo... powstaje społeczne archiwum dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju
5 maja br. Senat odrzucił ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Za odrzuceniem ustawy było 50 senatorów, przeciw opowiedziało się 35.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o działaniach podjętych przez ZMP w związku z koronawirusem i planowanymi wyborami, a także o demografii jako potencjale rozwoju małych i średnich miast.
Związek Miast Polskich wzywa rząd do natychmiastowej weryfikacji rozwiązań prawnych, regulujących działanie przedszkoli i żłobków w stanie epidemii, tak aby zagwarantować bezpieczeństwo Polaków.
Dziś o 10 zapraszamy na transmisję trzeciego seminarium o wewnętrznych potencjałach rozwoju małych i średnich miast, poświęconego wykorzystaniu transformacji cyfrowej dla rozwoju.
Za odrzuceniem w całości ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. opowiedziały się 4 maja 2020 r. trzy senackie komisje.
Jeżeli płatnik składek spełnia ustawowe warunki, to nie ma przeszkód, aby wystąpił z wnioskiem o zwolnienie – odpowiada ZUS na pytanie o samorządowe jednostki budżetowe.
9 maja będziemy obchodzić Dzień Europy. Aby uczcić ten ważny dla Europejczyków dzień, zapraszamy do udziału w kampanii #EuropeansAgainstCovid19, organizowanej przez Parlament Europejski.
Za nami drugi już blok webinariów w ramach Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla Samorządów. Dostępne są zapisy wideo z tych spotkań.
Z inicjatywy Wrocławia prezydenci 9 polskich miast zaapelowali do ministra kultury P. Glińskiego o wsparcie dla sektora kultury i przedstawili propozycje dotyczące pomocy dla instytucji kultury.
Nasze propozycje zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 to absolutne minimum, które pozwoli uniknąć głębokiej recesji w JST.
Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Prezesa Rady Ministrów nakazującą Poczcie przygotowanie wyborów.
Zachęcamy do zapoznania się z analizą prawną Fundacji im. Stefana Batorego pt. „Instytucje samorządowe w okresieSARS CoV-2: praca zdalna i wsparcie społeczności lokalnej. Analiza prawna.”
Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z koronawirusem – potwierdzają naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ
28 kwietnia trzy komisje senackie - Ustawodawcza, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i AP rozpatrywały projekt ustawy o wyborach powszechnych na Prezydenta RP.
Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP komentuje artykuł Dawida Serafina „Kraków nad przepaścią. Pustka w miejskiej kasie, miasto prosi rząd o pomoc”, który ukazał się 28 kwietnia na portalu Onet.
W załączeniu jeszcze jedna opinia prawna z dobrej kancelarii, którą zamówiła Fundacja im. Stefana Batorego, w sprawie prawnego wniosku Poczty Polskiej o udostępnienie danych ze spisu wyborców.
Masz Głos Fundacji Batorego, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska zapraszają JST i ich mieszkańców 5 maja na bezpłatne webinarium na temat specustawy.
Zapraszamy do udziału w kolejnym seminarium poświęconym wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast. Tym razem rozmawiać będziemy o tym, jak wykorzystać transformację cyfrową dla rozwoju.
Turystyka jest jedną z branż, w które pandemia koronawirusa uderzyła najbardziej. Dlatego ministrowie krajów UE podjęli decyzję o utworzeniu nieformalnej platformy wymiany informacji i dobrych praktyk
Opinia Biura Analiz Sejmowych potwierdza nasze opinie ws. wykładni art. 99 ustawy z 16 kwietnia br. Została ona sporządzona regulaminowo, na zlecenie wicemarszałek Sejmu, M. Kidawy-Błońskiej.
Koronawirus zmienił drastycznie sposób życia w Polsce i na całym świecie. Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR przeprowadziło badanie o pierwszych reakcjach polskich miast w związku z epidemią.
Transmitując II seminarium Forum Rozwoju Lokalnego poświęcone rozwojowi gospodarczemu, na Facebooku ZMP osiągnęliśmy zasięg ponad 32 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarł post z relacją live
ZMP i UMP nie mogą pozytywnie zaopiniować projektu ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., zawartego w druku senackim nr 99.
Komentarz Andrzeja Porawskiego, dyrektora Biura ZMP do obecności w mediach licznych informacji - nie zawsze do końca prawdziwych - na temat aktualnych działań ZMP.
Otrzymaliśmy od jednego z miast dobry wzór pisma do Poczty Polskiej ws. danych. Można go wykorzystać w całości albo w części, pomijając fragment dotyczący decyzji Premiera.
SocialTravel chce pomóc branży turystycznej. Akcja PobierzKupon/„Polska za pół ceny” to nowy projekt łączący konwencję portalu zniżkowego z platformą rezerwacji wycieczek, atrakcji i noclegów.
Dla tych z Państwa, którzy rozważają wykorzystanie trybu administracyjnego ws. pisma Poczty Polskiej, dodatkowo udostępniamy opinię prof. Michała Bernaczyka.
Władze lokalne i regionalne dokonujące 1/3 wydatków na usługi publiczne i 2/3 wszystkich inwestycji publicznych w UE muszą mieć centralne miejsce w procesach formułowania i realizacji planów naprawy.
Publikujemy uzupełnienie opinii prawnej w przedmiocie udostępnienia Poczcie Polskiej danych zawartych w spisach wyborców prowadzonych przez gminy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.
24 kwietnia do miast trafiły zaadresowane ogólnie do organów wykonawczych gmin maile z Poczty Polskiej, zawierające „wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców".
W miastach i miasteczkach ponad 80% energii do ogrzewania pochodzi z węgla. W najnowszym raporcie Forum Energii wskazuje jakie kroki należy podjąć, by pozbyć się smogu w perspektywie 2030 roku.
Trwa akcja podpisywania się wójtów, burmistrzów i prezydentów pod apelem wzywającym rząd i wszystkie siły polityczne w kraju o pilne rozwiązanie sporu dotyczącego wyboru Prezydenta RP.
W obecnym stanie prawnym żądanie przez Pocztę Polską udostępnienia danych na potrzeby realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest nielegalne.
„Przegląd Komunalny” zaprasza 27 kwietnia na webinarium „Sektor komunalny w dobie koronawirusa, wyzwania, problemy praktyczne, możliwości skorzystania z rozwiązań tarczy antykryzysowej”.
O wykorzystaniu własnych zasobów dla rozwoju gospodarczego miast mówiono podczas drugiego już seminarium w ramach Forum Rozwoju Miast. Publikujemy retransmisję spotkania oraz prezentacje prelegentów.
W związku z anonimami od Poczty Polskiej o udostępnienie nowego rejestru spisu wyborców informujemy, że art. 99 ustawy z 16 kwietnia nie zawiera dyspozycji do żądania sporządzenia takich dokumentów.
Otrzymujemy z naszych miast informacje o pismach zapowiadających nielegalne działania w ramach przygotowań do wyborów korespondencyjnych, dlatego przygotowaliśmy informacje prawną w tej sprawie.
Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych uważa, że projekt ustawy o wyborach zdalnych nie zapewnia ochrony przez zakażeniem COVID-19 i niesie ryzyko rozprzestrzenienia się choroby.
Posłowie PE chcą szerokiego pakietu wspierającego europejską gospodarkę po kryzysie związanym z COVID-19, włącznie z obligacjami na rzecz ożywienia gospodarczego zabezpieczonymi budżetem UE.
Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi UE organizuje ogólnoeuropejski hakaton w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań związanych z koronawirusem
„W naszych stanowiskach, listach i apelach, formułowanych od miesiąca, bezskutecznie wzywamy do podjęcia jedynie słusznej w obecnych warunkach decyzji, to znaczy wprowadzenia stanu klęski żywiołowe”.
Transformacji cyfrowej urzędów i tego, w jaki sposób w pełni wykorzystać możliwości spotkań online dotyczyć będą webinaria organizowane 23, 24 i 27 kwietnia br.
Niemal 300 decydentów reprezentujących 66 samorządów wzięło udział w webinarach w pierwszym tygodniu działania Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla samorządów
Zaplanuj wypoczynek w kraju, wybieraj polskie produkty i korzystaj z usług firm rodzinnych - to główne przesłanie akcji, która ma pomóc przetrwać na rynku polskim przedsiębiorcom
Zapraszamy do śledzenia transmisji drugiego już seminarium poświęconego wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast. Mowa będzie o wykorzystaniu własnych zasobów dla rozwoju gospodarczego.
Zarząd ZMP wyraża swoje rozczarowanie zawartością projektu, który nie zawiera przepisów, zgłaszanych w postulatach środowisk samorządowych, w tym Związku, przedstawianych w stanowiskach.
MSZ przekazuje informacje dotyczące warunków, wymogów oraz ograniczeń dotyczących importu sprzętu oraz środków ochrony osobistej od producentów z Chin.
Jakie skutki pandemia wywiera na funkcjonowanie miast i jak radzą sobie one w tej sytuacji - na te pytania starają się odpowiedzieć eksperci z OECD w opublikowanym właśnie raporcie.
Dla PKW ważne dla Polaków, zgłaszane przez samorządy, problemy są „bezzasadne i niezrozumiałe”. Dla nas bijące z pisma PKW arogancja i głupota są nieakceptowalne, dlatego na to pismo nie odpowiadamy.
Forum Energii zaprasza przedstawicieli samorządów lokalnych do udziału w konferencji online „Antysmogowa mapa drogowa. Inspiracje z Żywca i innych polskich miast”, która odbędzie się 22 kwietnia br.
Punkt Kontaktowy „Europa dla obywateli” zaprasza na spotkania informacyjne online, które dotyczyć będą m.in. zasad ubiegania się o dofinansowanie w programie Unii Europejskiej „Europa dla obywateli”.
Andrzej Porawski uważa, że dyskutowanie nad zmianą Konstytucji, pod przymusem chwili i w tej szczególnej sytuacji, a tym bardziej przyjmowanie jej w takich okolicznościach, byłoby nieodpowiedzialne.
Zebrane przez ZMP dane ze 127 miast pokazują, że spadek dochodów z podatku PIT wynosi – w porównaniu z I kwartałem 2019 r. – 1,2%. Teraz dochodzą jeszcze obawy o wpływ epidemii na finanse JST.
Już w lipcu 2020 roku rusza ogólnopolska rekrutacja do projektu Dostępna Szkoła. Jest ona przeznaczona dla organów prowadzących szkoły podstawowe w całej Polsce.
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 15 kwietnia opiniowano projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
23 kwietnia br. o godz. 9:00 Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza na bezpłatny webinar na temat jak dostosować strony www do przepisów ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych.
ZMP domaga się natychmiastowego wydania jasnych i jednoznacznych przepisów, normujących realizację przez różne podmioty w warunkach epidemii zadań obowiązującego kalendarza wyborczego.
Związek pozyskał do współpracy osoby, posiadające dużą wiedzę na temat badań diagnostycznych oraz niezbędnego wyposażenia, które będą nieodpłatnie doradzać miastom członkowskim ZMP.
Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój przeprowadził badanie ankietowe uczniów VIII klas szkół podstawowych na terenie Buska-Zdroju na potrzeby opracowywania projektu do Programu „Rozwój lokalny”
PAP zaprasza uczniów i nauczycieli do konkursu „Wiem jak w banku”. Do wygrania nagrody pieniężne – w sumie ponad 10 tys. zł. Termin zgłoszeń mija 30 kwietnia.
Zapraszamy do udziału w drugim seminarium poświęconym wewnętrznym potencjałom rozwoju małych i średnich miast. Rozważymy, jakie własne zasoby miast można lepiej wykorzystać dla rozwoju gospodarczego.
Rumia jest jedynym miastem w województwie pomorskim i jednym z nielicznych w Polsce, które ubiega się o dotację z tzw. Funduszy Norweskich, w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
14 kwietnia ruszyła Antykryzysowa platforma rozwiązań technologicznych dla miast. 15, 16 i 17 kwietnia odbywają się wideokonferencje z dostawcami technologicznych rozwiązań dla miast.
W jej ramach nastolatkowie z całej Polski mogą przyjąć szybkie wyzwania, którymi m.in. pomogą lokalnym przedsiębiorcom, osobom starszym czy zawalczą z fakenewsami
Miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich mogą ubezpieczyć pracowników od skutków choroby COVID-19. Nowy, dostępny od ręki produkt został stworzony, aby pomóc właśnie w tym ciężkim czasie.
„Nasze dwa Związki łączy doskonała współpraca i długa przyjaźń. Razem możemy podołać temu kryzysowi”. Publikujemy list, jaki do ZMP przesłała Wicesekretarz Generalna Niemieckiej Sekcji CEMR
W obecnej sytuacji spełnieniem wymogu podania do publicznej wiadomości obwieszczeń o wyborach będzie ich opublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej - informuje KBW.
„Sztuka uczenia” poleca INTERAKTYWNY ELEMENTARZ Z KLASĄ, który w obecnej sytuacji pandemii i zawieszenia zajęć, jest doskonałym „nauczycielem na odległość”.
Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków dotyczących projektów w ramach programu LIFE na rok 2020. W związku koronawirusem przewidziano wydłużenie terminów.
Stowarzyszenie Klon/Jawor i portal ngo.pl zapraszają organizacje pozarządowe do udziału w badaniu na temat obecnego i przewidywanego wpływu pandemii na NGO’sy.
Skutki niewprowadzenia stanu klęski żywiołowej stanowią dużo poważniejsze zagrożenie dla Państwa niż gdyby został on ogłoszony - członkowie Zarządu ZMP piszą do Mateusza Morawieckiego i argumentują
Drugiego dnia seminarium nt. wyzwań demograficznych przedstawiciele miast uczestniczyli w warsztatach poświęconych m.in. identyfikacji potencjalnych działań łagodzących skutki zmian demograficznych.
„Antykryzysowa platforma rozwiązań technologicznych dla miast” ma wspierać samorządowców w rozwiązywaniu palących problemów, a przedsiębiorcom umożliwiać dopasowanie narzędzi do konkretnych potrzeb.
Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli darmową aplikację, łączącą osoby, które nie mogą wychodzić z domu w czasie epidemii z wolontariuszami, którzy mogą pomóc
Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) organizuje wydarzenie online ePitching. Umożliwi nawiązania kontaktów między nabywcami z sektora opieki zdrowotnej, a firmami zapewniającymi zaopatrzenie medyczne.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” dwa najważniejsze tematy: Zgromadzenie Ogólne ZMP i głos miast w sprawie m.in. naprawy systemu finansów JST i kryzysu w oświacie oraz drugi temat – koronawirus.
UNICEF Polska pragnie wesprzeć działania polskich samorządów oddając do dyspozycji ich mieszkańców stronę internetową dedykowaną ochronie przed koronawirusem.
Obradujący 6 kwietnia br. Zarząd ZMP omówił m.in. bieżącą sytuację, w której trwa chaos wokół terminu wyborów prezydenckich, a jednocześnie rząd nie realizuje swoich podstawowych obowiązków.
W okresie pandemii Biuro ZMP uruchomiło dodatkowe numery telefonów komórkowych, aby ułatwić kontakt z sekretariatem Związku - Anna Idźkowiak: 661 511 250; Marta Rakowicz: 605 552 473
31 marca wpłynął do Sejmu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku
z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.
Aż 78% Polaków podziela zdanie samorządowców - Instytut Badań Samorządowych, zapytał Polaków, kto ma rację w sporze prezydenci miast-rząd, w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w maju.
2 kwietnia minęła 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II, któremu - przypominamy - aż ponad 300 polskich miast i gmin nadało honorowe obywatelstwo.
Wybory przewidziane w najbliższych miesiącach, w tym wybory prezydenta RP, muszą być przełożone w sposób możliwie najkorzystniejszy dla Polaków i Polski, to znaczy przede wszystkim najbezpieczniejszy.
Samorządowcy, którzy deklarują, że nie zorganizuje wyborów prezydenckich 10 maja, działają w zgodzie z Konstytucją i interesem publicznym, przekonuje prof. Hubert Izdebski w ekspertyzie prawnej.
Abrys zaprasza na webinaria na temat gospodarki odpadami w obliczu epidemii koronawirusa. Już jutro, 3 kwietnia odbędzie się pierwsze z nich - BHP w gospodarce odpadami w czasie epidemii koronawirusa.
Gminy oraz powiaty mogą już wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji.
2 kwietnia Związek Miast Polskich zorganizował seminarium inaugurujące Forum Rozwoju Lokalnego pt. „Wyzwania demograficzne a endogenne potencjały rozwoju” w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
W ramach globalnej reakcji na epidemię COVID-19, Komisja Europejska wspiera kraje Partnerstwa Wschodniego i przeznacza 140 mln euro na zapewnienie ich najpilniejszych potrzeb.
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 1 kwietnia członkowie Zarządu ZMP rozmawiali o tarczy dla samorządów i wyborach prezydenckich z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i wicepremierem Jarosławem Gowinem.
Podczas trzeciego nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu ZMP 1 kwietnia, przyjęto stanowisko w sprawie pilnej potrzeby uregulowania zasad funkcjonowania systemu oświaty i wychowania w okresie epidemii.
Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej stworzyło utwór „Wszystko będzie dobrze”. Solidarność to jedna z wartości, szczególnie bliska Polakom
W ramach wspólnej reakcji UE na wybuch epidemii COVID-19, posłowie, niemal jednomyślnie przyjęli trzy wnioski w trybie pilnym na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego
Związek Miast Ukrainy (ZMU) stworzył platformę on-line, która dedykowana jest szybkiej wymianie doświadczeń pomiędzy osobami, które zarządzają miastami i gminami w czasie pandemii COViD-19.
Komisja Europejska rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu promującego ciekawe projekty dofinansowane z UE prezentujące nowe podejścia do rozwoju regionalnego.
ZMP publikuje aktualizację specjalnego wydania „Poradnika dla MIAST”, który jest bazą wiedzy i informacji na temat inicjatyw, współdziałania i aktywności miast podejmowanych w czasie pandemii.
W przyjętym 29 marca stanowisku Zarząd ZMP protestuje przeciwko przyjęciu w sposób urągający zasadom demokracji, zgłoszonej w drugim czytaniu poprawki nr 177, do specustawy dotyczącej CoViD-19
Komitet Regionów ma uruchomić platformę wspierającą społeczności lokalne i regionalne w całej Europie. Pomoże ona w dzieleniu się informacjami na temat potrzeb i rozwiązań, zwiększy wzajemne wsparcie.
26 marca odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Zarządu ZMP. Było poświęcone zebraniu uwag i przygotowaniu stanowiska w związku z pakietem ustaw antykryzysowych uchwalanych przez Parlament.
26 marca podczas spotkania on-line Zespołu Miejskiego z doradcami ze Związku Miast Polskich ustalono metody dalszej współpracy i konsultacji z interesariuszami.
Miasta włączają się w akcję ratowania lokalnych mikroprzedsiębiorców, którzy w związku z koronawirusem tracą pracę. Akcja opiera się na systemie zaliczek na usługi i produkty zakupione w przyszłości
Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki.
„Kronikę życzliwości” mogą współtworzyć samorządy, organizacje i osoby prywatne, które organizują pomoc lub słyszały o inicjatywach pomocowych dla ludzi, systemu zdrowia i firm w potrzebie.
W tureckim mieście Pendik policja robi zakupy dla osób starszych. Londyn zarezerwował 300 pokoi hotelowych dla osób bezdomnych. Barcelona wypłaca zaliczki artystom, których występy zostały przełożone.
W blisko 83-milionowych Niemczech zanotowano 31 500 chorych na koronawirusa. Wybory samorządowe w niektórych landach przełożone z czerwca na jesień. Miasta pomagają lokalnym firmom i mieszkańcom
Doradcy Związku Miast Polskich budują z miastem Zgierz drzewo problemów podczas warsztatów online z wykorzystaniem oprogramowania Microsoft Teams. Wszystko w ramach programu "Rozwój lokalny".
Działający przy Fundacji Batorego Zespół Ekspertów Wyborczych apeluje o przełożenie terminu wyborów prezydenckich. Wypowiadają się profesorowie - Bartłomiej Michalak i Jarosław Flis.
Opracowana przez wojskowych aplikacja „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”. pozwoli pracownikom ośrodków pomocy społecznej wnioskować o wsparcie brygad WOT.
Podczas zorganizowanej 25 marca telekonferencji mówiono o realizacji programu "Rozwój lokalny" w sytuacji stanu epidemii, a także o pracach nad tarczą antykryzysową oraz bieżących problemach miast.
Północnowłoska Lana, która w 2016 r. gościła polskich burmistrzów na wizycie studyjnej i meczu piłki nożnej, od dwóch dni prowadzi dezynfekcję ulic i placów w mieście.
100 miast wyłonionych w konkursie Komisji Europejskiej weźmie udział w 30-miesięcznym programie w latach 2020-2023, w ramach którego otrzyma wsparcie od czołowych i tematycznych ekspertów.
Zarząd wzywa rząd do usankcjonowania wprowadzonych rozwiązań poprzez ogłoszenie stanu klęski żywiołowej; popiera wnioski wielu miast o wstrzymanie niemożliwych do realizacji przygotowań do wyborów.
Ograniczenia w transporcie, swobodzie zgromadzeń, zmiany ustawowe dotyczące poboru podatków lokalnych, oddolne inicjatywy samorządów – tak wygląda rzeczywistość pandemii COVID-19 na Ukrainie.
Specjalna platforma internetowa dla wolontariuszy, całodobowa infolinia dla osób potrzebujących pomocy, a także obniżenie stawek za parkowanie w mieście - to pomysły Wiednia na czas epidemii.
Francuskie samorządy wprowadzają różne rozwiązania, aby móc dalej funkcjonować i zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom - np. w Nicei wszystkie przestrzenie publiczne są regularnie dezynfekowane.
Amazon we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog i Ministerstwem Cyfryzacji udostępnia wszystkim chętnym nauczycielom, edukatorom, bibliotekarzom oraz rodzicom bezpłatne warsztaty.
Nauka poza szkołą? To możliwe. Materiały edukacyjne od Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych zostały udostępnione bezpłatnie dla WSZYSTKICH szkół i uczniów.
Nie ma możliwości przeprowadzenia w sposób bezpieczny dla wszystkich uczestników, najbliższych wyborów, zaplanowanych na 10 maja - apeluje prezydent Sopotu do Przewodniczącego PKW w liście otwartym.
W blisko 83-milionowych Niemczech zanotowano 23 tysiące chorych na koronawirusa. Miasta organizują pomoc dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Urzędy działają w trybie online i telefonicznym.
Samorządowcy, dyrektorzy szkół i nauczyciele przygotowują zdalną edukację. Biuro ZMP zebrało informacje/ rekomendacje ze stron kuratoriów oświaty, MEN, MC oraz portali edukacyjnych i prywatnych.
Cytujemy wypowiedzi m.in. wysokich urzędników państwowych i wyborczych na temat epidemii oraz wyborów; w sondażu IB Pollster z 21 marca br. 70% Polaków mówi, że wybory trzeba przełożyć...
Związek Miast Polskich zaprasza 2 i 3 kwietnia na pierwsze seminarium na temat wewnętrznych potencjałów warunkujących rozwój małych i średnich miast w Polsce w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
W Busku-Zdroju trwają intensywne prace nad przygotowaniem wniosku - warsztaty, mapowanie interesariuszy, diagnoza potencjałów i problemów. W pracach tych miastu towarzyszą doradcy i eksperci ZMP.
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, do którego udało nam się dotrzeć, są zapisy proponowane przez ZMP
EUROCITIES poszukuje przykładów dobrych praktyk władz lokalnych i regionalnych w zakresie dziedzictwa kulturowego w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu wzajemnego uczenia się.
Działaj przeciwko COVID-19! Widzisz potrzebę, którą trzeba się zaopiekować? Opowiedz o niej. Masz pomysł na rozwiązanie? Zaproponuj nowe narzędzie IT, wykorzystanie lub ulepszenia istniejących.
Blue Alert - platforma służąca do zarządzania kryzysowego w miastach i administracji - jest aktualnie udostępniana bez żadnych opłat. W Urzędzie Miasta Sopot została wdrożona w ciągu 24 h.
Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP omawia wybory lokalne we Francji - najważniejsza zmiana polega na tym, że ugrupowania niezależne zdobyły 33% głosów, a w 2014 roku było to 10%.
Prezesi ZMP i UMP zwracają uwagę Przewodniczącemu PKW, że w okolicznościach zaistniałego stanu epidemii, prawidłowe zrealizowanie przez JST wyborów prezydenta RP będzie zagrożone.
11 marca odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej kolejne warsztaty w ramach realizacji Programu Rozwój Lokalny, na których zajmowano się budową drzewa problemów oraz narzędziem SWOT-SRGG.
Komisja Europejska przedstawiła reakcję UE w celu przeciwdziałania efektom koronawirusa. Parlament Europejski przedstawione przez Komisję środki dotyczące koronawirusa chce zatwierdzić jak najszybciej
W opinii ZMP szczególne znaczenie ma ustalenie dla Programu jasnych kryteriów dla różnych inwestycji drogowych; głównym z nich powinno być natężenie ruchu pojazdów na modernizowanych odcinkach.
„W obliczu panującej sytuacji potrzebujemy każdych rąk do pracy na terenie całej Polski!" - z takim apelem do rozpowszechnienia zwróciła się do nas Polska Grupa Farmaceutyczna.
Zarząd ZMP postuluje m.in. uzupełnienie ustawy o finansach publicznych o przepis przejściowy, umożliwiający organowi wykonawczemu JST dokonywanie niezbędnych zmian w budżecie JST.
W trybie telekonferencji prezydenci i burmistrzowie wchodzący w skład Zarządu ZMP pracowali 17 marca nad rozwiązaniem problemów miast w stanie zagrożenia epidemicznego oraz rekomendacjami dla rządu.
Zygmunt Frankiewicz apeluje m.in. o objęcie przedsiębiorstw komunalnych i samorządowych jednostek organizacyjnych mechanizmami wsparcia pozwalających ograniczyć negatywne, ekonomiczne skutki epidemii
„Doceniając dorobek wszystkich kadencji polskiego samorządu gminnego i dokonania powstałych później samorządów powiatowego i wojewódzkiego, wyrażamy podziękowania za ten wysiłek wielu osób".
Przez kilka pierwszych dni marca w norweskim mieście Bodo gościła grupa prezydentów i burmistrzów dziesięciu polskich miast. Mówiono m.in. o jakości życia i odpływie młodych mieszkańców miast.
W 54 miastach trwają intensywne prace wspólnie z doradcami ze Związku Miast Polskich nad diagnozą potrzeb mieszkańców w ramach Program „Rozwój lokalny”. W Nakle nad Notecią odbyły się warsztaty.
350 przedstawicieli polskich miast, eksperci i goście, dziennikarze. Wydyskutowane i uchwalone stanowiska, apele, rozmowy, głosowania - takie było tegoroczne Zgromadzenie Ogólne ZMP we Wrocławiu.
Biuro ZMP 12 marca br. informuje o zaleceniach dla miast w związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz propozycjach rozwiązań dotyczących m.in. osłon dla JST przed utratą płynności finansowej.
O Europejskiej Inicjatywie Miejskiej oraz o odnowionej Karcie Lipskiej mówiono podczas odbywającego się pod koniec stycznia 2020 roku Forum Miast w Porto - tematy są wciąż bardzo aktualne dla miast.
W związku z ustaleniami podczas Zgromadzenia Ogólnego we Wrocławiu Związek Miast Polskich prosi o nadsyłanie uwag do projektu Programu 100 obwodnic w terminie do dnia 18 marca br.
10 marca br. w Senacie RP podczas konferencji prasowej szefowie organizacji samorządowych mówili o świętowaniu jubileuszu 30-lecia i oddali hołd tym, którzy tworzyli niezależny samorząd w Polsce.
„Z punktu widzenia historii samorządu w Polsce ostatnie 30 lat zostanie ocenione jako najlepszy okres w III RP” – powiedział senator Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP, otwierając w Senacie konferencję.
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP we Wrocławiu 5 marca 2020 r. pozytywnie zaopiniowano senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych i przyjęto do ZMP trzy nowe miasta.
Do pracy nad PRL i PRI Żary zaprosiły interesariuszy miasta - 28 lutego zorganizowano dwa spotkania mające na celu zaangażowanie do współpracy przy budowie nowej ścieżki rozwoju miasta.
Odpływ mieszkańców i zanieczyszczenie powietrza, strategiczne planowanie rozwoju i innowacje w zarządzaniu miastem, współpraca międzysamorządowa - to tematy łączące norweskich i polskich samorządowców
Pismo Samorządowe „Wspólnota”, Elżbieta Radwan, Bogdan Bieniek, Andrzej Pietrasik oraz Piotr Grzybowski – to laureaci Medali Honorowy Związku Miast Polskich. Wręczono je podczas Zgromadzenia Ogólnego.
Stanowisko w sprawie koniecznej naprawy finansów samorządowych oraz Apel o zażegnanie kryzysu polskiej oświaty – to dwa dokumenty, które przyjęli delegaci drugiego dnia Zgromadzenia Ogólnego ZMP.
Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa i Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina – to nowi członkowie Zarządu Związku Miast Polskich wybrani 5 marca przez Zgromadzenie Ogólne.
Podsumowaniem działań Związku w 2019 roku, a także programem działania na kolejny rok, uchwaleniem budżetu oraz wyborem dwóch nowych członków Zarządu zajmowali się delegaci na Zgromadzenie Ogólne ZMP.
Przedstawiciele ponad 250 miast, a także parlamentarzyści, niedawni samorządowcy, eksperci oraz dziennikarze biorą udział w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich we Wrocławiu.
Kolejne trzy nowe miasta przystąpiły do Związku Miast Polskich. Mrągowo, Przasnysz i Skarszewy zostały przyjęte w poczet członków ZMP przez Zarząd Związku 5 marca br. na posiedzeniu we Wrocławiu.
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP we Wrocławiu 5 marca 2020 r. został m.in. zaopiniowany projekty ustawy Prawo drogowe oraz rządowy Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.
Po ostatnich wyborach samorządowych nastąpił wzrost zainteresowania działalnością Związku Miast Polskich, który wyraził się powrotem miast do ZMP, a także napływem nowych miast w ciągu 2019 roku.
26 lutego w Biłgoraju, a 27 lutego w Nisku członkowie Zespołów Miejskich pracowali metodą warsztatową nad podsumowaniem diagnozy społeczno – gospodarczej swoich miast.
Związek Miast Polskich rozpoczyna cykl seminariów na temat wewnętrznych potencjałów warunkujących rozwój małych i średnich miast w Polsce. Pierwsze spotkanie 2 i 3 kwietnia w formule on-line.
W sierpniu odbędzie się II Kongres Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego. Komunikacja miejska jest uznawana za jeden z najbardziej miastotwórczych aspektów gospodarki komunalnej
24 lutego odbyły się w mieście warsztaty poświęcone m.in. omówieniu szczegółowo struktury dokumentów Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego, niezbędnych elementów wniosku o grant.
Dane zebrane przez Związek Miast Polskich w ostatnich dniach w 255 miastach członkowskich potwierdzają obawy Związku, że spadają dochody JST związane z wpływami w ich budżetach z tytułu podatku PIT.
Zespół miejski z prezydentem miasta na czele zaprosił mieszkańców Głogowa do wspólnego poszukiwania nowej ścieżki rozwoju miasta. Główną rolę w tych poszukiwaniach odegrać mają sami mieszkańcy.
2 marca odbyła się debata na temat stanu finansów samorządowych, zorganizowana przez senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz ZMP (udostępniamy PREZENTACJE i ZDJĘCIA).
O powołaniu zespołu ds. gospodarki odpadami, nowelizacji ustawy o drogach publicznych, a także apelu o punktową nowelizację ustawy o podatku od nieruchomości dyskutowano na Komisji Wspólnej 26 lutego.
Związek Miast Polskich zwraca się do miast z prośbą o przesłanie informacji o realizowanych i/lub planowanych przedsięwzięciach związanych z poprawą efektywności energetycznej.
- Rządowa reforma uderza w lokalne budżety mocniej, niż przewidywano - pisze Anna Cieślak w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Potwierdza tym samym przewidywania i ostrzeżenia Związku Miast Polskich.
„Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” – pod takim hasłem wystartowała kampania wizerunkowa Związku Miast Polskich, która podkreśla znaczenie współpracy środowiska samorządowego.
W miastach trwają intensywne prace wspólnie z doradcami ze Związku Miast Polskich nad diagnozą potrzeb mieszkańców w związku z programem „Rozwój Lokalny”.
Zmiany prawa w zakresie geodezji i kartografii oraz sprawy związane z samorządem zawodowym geodetów były głównymi tematami posiedzenia Komisji w Gliwicach 21 lutego 2020 roku
Turniej Innowacji Społecznych (SIT), organizowany przez Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wyróżnia i wspiera najlepszych europejskich przedsiębiorców działających w sferze społecznej.
W „Samorządzie Miejskim” piszemy o dramatycznie pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali i działaniach zarówno strony samorządowej Komisji Wspólnej, jak i Senatu, aby tę sytuacje poprawić.
Burmistrz Ząbkowic Śląskich powołał Radę Projektową oraz Zespół Projektowy dotyczące uczestnictwa Gminy Ząbkowice Śląskie w drugim etapie naboru konkursu „Rozwój Lokalny”. Walka o 10 mln euro trwa!
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła większością głosów wniosek o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej o 4 mld 605 mln zł, zgodnie z postulatem ZMP.
W Nisku powstaje Klaster Rozwoju Lokalnego. Jest jednym z etapów przygotowania projektu do Programu „Rozwój lokalny”, który ma pomóc w podniesieniu jakości życia mieszkańców małych i średnich miast.
Minister zdrowia nie widzi jeszcze problemu dramatycznie pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali - to wniosek ze spotkania z samorządowcami i dyrektorami szpitali, które odbyło się 20 lutego.
Po odrzuceniu przez Sejm poprawki Senatu, ustawa o transporcie kolejowym trafiła do prezydenta RP. ZMP zachęca miasta do pilnego podejmowania niezałatwionych spraw komunalizacji z mocy prawa.
Związek Miast Polskich wraz z senacką Komisją Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej organizują 2 marca br. seminaryjne posiedzenie komisji na temat stanu finansów samorządowych.
Nie ma prostej i bezbolesnej kuracji dla naprawy sytuacji w ochronie zdrowia – to wniosek z konferencji, która odbyła się z licznym udziałem samorządowców i ekspertów 17 lutego w Senacie RP.
Podczas posiedzenia 14 lutego br. w Poznaniu Zarząd ZMP przyjął stanowisko w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz działań organów ścigania wobec burmistrzów.
W miastach wybranych do II etapu programu „Rozwój lokalny” trwają prace nad przygotowaniem wniosku z pomocą doradców ZMP - warsztaty, mapowanie interesariuszy oraz tworzenie nowej ścieżki rozwoju.
Zespół ekspertów OECD rozpoczął serię 3 wizyt w grupie 10 reprezentatywnych JST. Chodzi o przeprowadzenie wywiadów pogłębiających dane otrzymane z kwestionariusza nt. stanu zarządzania w samorządach.
Pionki, Zawiercie i Ząbkowice Śląskie to nowe miasta w Związku Miast Polskich - Zarząd ZMP obradujący w Poznaniu 14 lutego przyjął w swój poczet nowych członków. Związek liczy teraz 328 miast.
Włączenie obywateli UE w realizację projektów związanych z polityką spójności przewidują dwa programy pilotażowe uruchomione właśnie przez Komisję Europejską. Oba oferują porady ekspertów i wsparcie.
Prezydenci 16 europejskich miast i obszarów metropolitalnych, w tym Gdańska i Warszawy, apelują do władz UE o lepsze wykorzystanie środków finansowych na walkę ze skutkami zmian klimatycznych.
Polscy samorządowcy, w tym delegaci wyłonieni przez ZMP, wzięli udział w trwającej od 11 do 13 lutego br. pierwszej sesji plenarnej nowej kadencji Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
W 54 miastach zakwalifikowanych do II etapu do programy „Rozwój lokalny” trwają intensywne prace nad dokumentami potrzebnymi do sporządzenia aplikacji. W procesie tym pomagają doradcy ZMP.
„Od wykluczenia do aktywizacji" to program pomocy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla osób wykluczonych społecznie. Oferty można składać do 2 marca.
Ruszyły zapisy na konsultacje związane z dofinansowaniem projektów grantowych, służących realizacji usług transportowych door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.
Strona samorządowa KWRiST podjęła 7 lutego br. wstępne stanowisko w sprawie zamierzeń Ministerstwa Klimatu dotyczących wdrożenia w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
Z komunikatu CBOS „Oceny działalności parlamentu, prezydenta i władz lokalnych” ze stycznia 2020 roku wynika, że praca samorządowców spotyka się wciąż z aprobatą zdecydowanej większości Polaków.
Podczas posiedzenia w Poznaniu 14 lutego br. Zarząd ZMP przyjął stanowisko w sprawie sposobu kształtowania stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Dobre rządzenie wymaga udziału świadomych obywateli. W kolejnym raporcie o stanie polskich miast Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR opisuje działania miast w zakresie partycypacji publicznej.
Rozpoczęła się kolejna faza tzw. projektu predefiniowanego. Jego celem jest wzmocnienie rozwoju średnich i małych miast w Polsce w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Doradcy ZMP rozjechali się do miast
Od 6 do 8 maja 2020 roku w Innsbrucku będzie trwał Kongres CEMR pod hasłem: „Działania lokalne. Globalna zmiana. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju.” Zapraszamy do aktywnego udziału!
Władze Świdnika wspólnie z mieszkańcami budują drużynę, która pomoże w sięgnięciu po grant z Funduszy Norweskich. Mogą do niej dołączyć, m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.
O tym jak uchronić drogi lokalne przed rozjeżdżeniem przez ciężkie pojazdy oraz o założeniach nowego systemu gospodarki odpadami będą dyskutować eksperci, zdecydowała KWRiST 29 stycznia br.
Spółki ciepłownicze z Bydgoszczy i Lublina otrzymały z Europejskiego Banku Inwestycyjnego kredyty na sumę 200 mln zł na modernizację sieci, przyłączenie nowych odbiorców i budowę nowych źródeł ciepła.
25 i 26 stycznia br. we Wrocławiu odbyły się kolejne warsztaty w ramach inicjatywy DiverCity4 - wzięli w nich udział eksperci z obszarów środowisko i polityka senioralna.
Obecnie do ZMP należy najwięcej miast w powojennej historii Związku. Liczba publikacji w mediach dotyczących działań i inicjatyw ZMP wyniosła w 2019 roku była ponad razy większa niż w ubiegłych latach
Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego i Związku podczas konferencji prasowej 23 stycznia zachęcali dawców do rejestracji potencjalnych komórek macierzystych krwi i szpiku, sami dając dobry przykład...
O możliwościach, jakie stwarza Partnerstwo Wschodnie dla współpracy zdecentralizowanej rozmawiano w Tours we Francji. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
Bez zmian w zasadach finansowania samorządów zagrożone będą inwestycje mówi w Newseria Biznes dr Jarosław Górski, doradca miast Związku Miast Polskich, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW.
Finanse samorządowe, ceny energii elektrycznej, odpady komunalne, wzrost luki finansowej w oświacie - w tych m.in. sprawach Związek Miast Polskich zabierał w 2019 roku stanowczy głos.
Podczas posiedzenia 17 stycznia br. w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju Zarząd ZMP podjął m.in. stanowisko w sprawie niesłusznych roszczeń o dotacje dla przedszkoli niepublicznych.
5 i 6 marca br. we Wrocławiu odbywa się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Jednym z ważniejszych tematów są możliwości rozwoju miast wobec rosnących obciążeń finansowych.
Zarząd ZMP w Szczawnie-Zdroju 17 stycznia podjął stanowisko w sprawie niesłusznych roszczeń o dotacje dla przedszkoli niepublicznych za lata sprzed zmiany przepisów dot. finansowania oświaty.
Jak co roku prosimy miasta członkowskie ZMP o wypełnienie ankiety na temat najważniejszych wydarzeń, które zamieścimy w kalendarzu na stronie Związku - zachęcamy do skorzystania z tej formy promocji.
54 polskie miasta mają szansę na wsparcie swojego rozwoju - 13 stycznia w Warszawie reprezentanci wybranych samorządów spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa FiPR, ekspertami i doradcami ZMP.
W „Samorządzie Miejskim” u progu roku 2020 prezes Związku Zygmunt Frankiewicz podsumowuje trzy dekady odrodzonego samorządu terytorialnego. To dosyć gorzka refleksja przy okazji rocznicy.
Podczas posiedzenia 17-18 stycznia br. członkowie Zarządu ZMP zajęli się zaopiniowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. odpadów, utrzymania czystości i porządku w gminach oraz dróg publicznych.
Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która obradowała 8 stycznia br., jednogłośnie postanowiła podjąć prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych.
ZMP odpowiada wiceministrowi edukacji po publikacji w Serwisie Samorządowym PAP „Nie dotacja. MEN: Budżet państwa nie może pokrywać wszystkich kosztów funkcjonowania szkół".
Serwis Samorządowy PAP przypomniał 10 najchętniej czytanych swoich publikacji - na pierwszym miejscu znalazła się informacja Związku Miast Polskich dotycząca wzoru raportu o stanie gminy.
„PiS postanowił wykończyć samorządy podstępem, uderzając w ich finanse” to tytuł artykułu prezesa Związku Miast Polskich, który ukazał się 29 grudnia ub.r. w „Gazecie Wyborczej”.
W nowej edycji programu Senior+ przeznaczono 80 mln zł na tworzenie nowych placówek oraz dofinansowanie funkcjonowania już istniejących domów i klubów.
Marek Wójcik podsumowuje 2019 rok z perspektywy władz samorządowych. Wskazuje na brak pieniędzy na reformę edukacji, wzrost kosztów gospodarowania odpadami, zmiany w transporcie publicznym.
Związek Miast Polskich zajmuje czwarte miejsce wśród najskuteczniejszych lobbystów działających w Sejmie. Serwis Jawny Lobbing pokazuje w swoich statystykach, kto ma wpływ na tworzenie prawa w Polsce.
Czy chcesz wygrać film, aby promować realizowany przez twoje miasto projekt współpracy na rzecz rozwoju ? Do 31 stycznia wydłużono czas na aplikowanie o nagrodę PLATFORMAwards.
Parlament Europejskiej wyraził zgodę na ponowne utworzenie tzw. Intergrupy (zespołu problemowego) URBAN zajmującej się problematyką obszarów miejskich. Grupa działała przez 3 ubiegłe kadencje.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało informację o wyborze wniosków (zarysów projektów) do II etapu naboru w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Do 15 stycznia 2020 r. samorządowcy spotkają się z nowym ministrem klimatu, Michałem Kurtyką, by omówić z nim problemy związane z systemem zagospodarowania odpadów. To ustalenie grudniowej KWRiST.
Podczas posiedzenia w Radomiu 13 grudnia br. członkowie Zarządu ZMP przyjęli Założenia projektów ustaw planowanych do przedłożenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej
Prezentujemy filmy z debaty w Kielcach na temat priorytetów legislacyjnych ZMP, które mają obecnie szansę realizacji dzięki aktywności senatorów wywodzących się z samorządu i ZMP.
Do głównych wyzwań stojących przed miastami średniej wielkości w Polsce należy depopulacja i brak kompleksowej strategii rozwoju – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Kolejne trzy nowe miasta przystąpiły do Związku Miast Polskich. Bolesławiec, Lądek-Zdrój i Pińczów zostały przyjęte w poczet członków ZMP przez Zarząd Związku 13 grudnia br.
Subwencja oświatowa oraz rekompensaty ubytków w dochodach własnych JST to najpilniejsze tematy, którymi zamierzają zająć się senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Skutki zmian demograficznych w Europie oraz zmiany demograficzne w wybranych średnich i małych polskich miastach były jednym z tematów spotkania Komisji Małych Miast oraz Komisji Administracji ZMP.
Samorządowcy z polskich miast przekazali 10 grudnia br. na ręce Marszałka Senatu projekt ustawy o rekompensatach dla gmin, które utraciły część swoich dochodów w związku z obniżką stawki podatku PIT.
Programy osłonowe i wsparcie dla JST to tylko niektóre uwagi, które do rządowych dokumentów dot. energii i klimatu zgłosili samorządowcy z ZMP podczas Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST 9 grudnia.
Wystawa „Stacja: Niepodległa. Na torach II RP” to materiał popularnonaukowy, który można m.in. wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zaprezentowanie i wspólnie z zespołem miejskim przećwiczenie narzędzi diagnostyczno-strategicznych ZMP było celem warsztatów pilotażowych prowadzonych przez doradców miast ZMP.
2-4 grudnia br. zespół doradców ZMP przeprowadził w mieście warsztaty pilotażowe, których celem było zaprezentowanie i przećwiczenie narzędzi diagnostyczno-strategicznych ZMP, wspierających rozwój.
Wypracowanie diagnozy sytuacji społeczno-ekonomicznej i szukanie nowej wizji rozwoju miasta to cele pilotażowych warsztatów, który odbyły się 2 i 3 grudnia br. z udziałem doradców miast ZMP.
13 grudnia br. w Radomiu członkowie Zarządu ZMP rozmawiali m.in. o założeniach projektów ustaw planowanych do przedłożenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Jeszcze do 18 grudnia trwa badanie przeprowadzone na 100 JST i urzędach, służące OECD do zebrania informacji, które zobrazują potencjał administracyjny polskich samorządów do skutecznego rozwoju.
Miasto Sopot zakończyło prace nad nad projektem nowelizacji ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek (...). Chodzi o regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego.
W „Samorządzie Miejskim” w kilku materiałach piszemy o działaniach, jakie podejmuje ZMP i same miasta w celu przeciwdziałania skutkom zmian legislacyjnych, które pogrążają samorządowe budżety.
O nieadekwatnym finansowaniu zadań publicznych realizowanych przez samorządy, co narusza art. 167 Konstytucji RP - mówił w radiu TOK FM Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz ZMP.
- W 2021 r. do budżetu nie wpłynie nawet ok. 3,5 mld zł z - mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP w artykule o finansach JST na portalu Business Insider - To będzie katastrofa również dla rządu.
24 i 25 października odbyło się w Łodzi posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP. Miasta złożyły propozycje zmian legislacyjnych w kwestii składowania odpadów niebezpiecznych.
Podczas sesji Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach „Optymalizacja zarządzania rozwojem lokalnym - stan obecny i perspektywy” była mowa o doświadczeniach polskich miast i rekomendacjach OECD.
Do końca tygodnia można jeszcze składać wnioski o dotacje z programu „Niepodległa". Można wnioskować o dofinansowanie wydarzeń nawiązujących do odzyskania niepodległości.
Kolejnym miastem, w którym odbyły się warsztaty pilotażowe w ramach programu przygotowawczego dla doradców miast w ramach Programu „Rozwój lokalny” był Międzyrzec Podlaski.
Złocieniec po przejęciu części gminy Ostrowice znalazł się w szczególnej sytuacji. W ostatnim tygodniu odwiedziła go grupa doradców miast ze Związku Miast Polskich i poprowadziła warsztaty pilotażowe.
27 listopada br. w programie „Fakty po Faktach” Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, członek Zarządu Związku Miast Polskich tłumaczył, że silny samorząd to silne państwo.
Grupa doradców miast ze Związku Miast Polskich odwiedziła Kutno. Zespół przeprowadził warsztaty pilotażowe dotyczące zarządzania i planowania strategicznego. Wizyta odbyła się w dniach 25-26 listopada
Siedem miesięcy temu ZMP rozpoczął program przygotowawczy doradców miast. Założeniem jest wypracowanie takich narzędzi i modelu zarządzania, który da w efekcie miastom możliwość skoku w przyszłość.
W dniach 25-27 listopada obyły się w Solcu Kujawskim warsztaty pilotażowe z udziałem zespołu doradców miast ZMP w ramach projektu predefiniowanego będącego częścią Programu „Rozwój lokalny”.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz wiceminister finansów Tomasz Robaczyński wzięli udział w debacie dotyczącej oświaty podczas Komisji Wspólnej 27 listopada br.
Dobiega końca kolejna faza programu przygotowawczego dla doradców miast w związku z realizacją projektu wzmocnienia rozwoju średnich i małych miast w Polsce w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
„Gminy coraz bardziej zaciskają pasa i wysilają wzrok, żeby wypatrzyć rekompensaty za wyższe rachunki za prąd” - o sytuacji w Cieszynie, Wałbrzychu, Łodzi, Częstochowie na portalu Bizblog.
O aktualizacji krajowej polityki miejskiej mówiono podczas II Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach - chodzi m.in. o zmianę modelu dyfuzyjno-polaryzacyjnego na globalizacyjno-redystrybucyjny.
O stworzenie przez państwo kompleksowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, który m.in. będzie zwiększał odpowiedzialność producentów opakowań, apeluje Prezes ZMP do Ministra Klimatu.
Związek podejmuje inicjatywę prezydenta Bydgoszczy, który zaproponował, by burmistrzowie i prezydenci wystąpili indywidualnie do rządu, przedstawiając konkretną sytuację finansową swoich miast.
Bez rzetelnego rozpatrzenia zgłaszanych od lat postulatów organizacji samorządowych, odpowiedzialne zaopiniowanie projektu rozporządzenia w sprawie podziału oświatowej subwencji jest niemożliwe.
9 i 10 grudnia 2019 r. zaplanowano w Gostyniu kilka wydarzeń upamiętniających wysiedlenie mieszkańców Gostynia przez niemieckiego okupanta pod hasłem „NIGDY WIĘCEJ WYSIEDLEŃ!”.
Po raz kolejny samorządowcy domagali się rozmowy o finansach z premierem Mateuszem Morawieckim - tym razem spotkali się z dziennikarzami 21 listopada br. pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Rusza pierwsza edycja konkursu „Innowacyjny Samorząd”, organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Zachęcamy do udziału w nim wszystkie samorządy, które mogą pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami
„Skala niedoszacowania zadań edukacyjnych osiągnęła taki poziom, że nie jesteśmy w stanie zbilasować naszych budżetów” - mówił 20 listopada br. w programie „Czarno na Białym” w TVN24 Marek Wójcik.
12 grudnia 2019 r. w Warszawie odbędzie się Forum Bankowo-Samorządowe zorganizowane przez Związek Banków Polskich. Mowa będzie o stanie finansów JST w kontekście zmian legislacyjnych.
Ulgi ustawowe w transporcie publicznym oraz konsekwencje wyroku TSUE dla organizatorów transportu publicznego były głównymi tematami posiedzenia Komisji Transportu ZMP 14 listopada 2019 r. w Kielcach.
Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło IX edycję Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Pragnie wyróżnić i uhonorować osoby zaangażowane społecznie a także te, które dokonały bohaterskiego czynu.
Do 1 grudnia br. małe firmy zatrudniające nie więcej niż 10 pracowników mogą zgłaszać udział w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2019. Zachęcamy miasta do zainteresowania tą inicjatywą lokalne firmy.
Podczas posiedzenia 15 listopada br. w Kielcach członkowie Zarządu domagali się w podjętym stanowisku konsultacji „Białej Księgi Systemu Promocji Turystycznej w Polsce” ze środowiskiem samorządowym.
Instytut Rozwoju Miast i Regionów zaprasza pracowników samorządów terytorialnych do zgłoszenia udziału w projekcie szkoleniowym dotyczącym projektowania i gospodarowania zielenią w miastach.
Jak przeprowadzać diagnozę społeczności lokalnej, w czym jest pomocna i dlaczego warto ją robić – o tym będzie mowa podczas webinarium, na które 28 listopada zaprasza Fundacja Batorego.
Zarząd Związku Miast Polskich na swoim ostatnim posiedzeniu podjął uchwałę, w której uznaje rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego. 27 maja 2020 roku mija trzydziesta rocznica wyborów do rad gmin.
Obniżenie PIT do 17 proc. nie wpłynie negatywnie na dochody jednostek samorządu terytorialnego - uważa minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Kongres Polityki Miejskiej, ciekawe i ważne wydarzenie samorządowe, zakończył się w Kielcach. Uczestnicy rozmawiali o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce.
Senator Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP, 13 listopada br. został powołany do pełnienia funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
ZMP silnie wspiera wniosek Grudziądza o udzielenie pożyczki długoterminowej z budżetu państwa, która ma pomóc miastu rozwiązać problemy finansowe związane z dążeniem do ukończenia budowy szpitala.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca organy prowadzące co najmniej jedną szkołę publiczną do udziału w konkursie finansowanym ze środków UE, dzięki któremu uruchomiona zostanie szkoła ćwiczeń.
Stan finansów miast oraz kwestia roli firm rodzinnych w rozwoju polskich miast były głównymi tematami spotkania Komisji Małych Miast Związku Miast Polskich 24 października 2019 roku.
Główny Urząd Statystyczny opublikował coroczną informację na temat realizacji przez państwo zadań oświatowych i wychowawczych. W 2018 r. na zadania te wydano o 6 mld zł więcej niż rok wcześniej.
- Duże miasta dopłacają dzisiaj do zadań edukacyjnych blisko 80 procent - mówił w Faktach Marek Wójcik. - Niedoszacowanie edukacji zabija w Polsce samorządność.
Zarząd Rady Gmin i Regionów Europy przyjął 5 listopada br. uchwałę wzywającą do silnej polityki spójności. W Europie trwają obecnie intensywne negocjacje na temat budżetu UE na lata 2021–2027.
15 listopada w Kielcach - przy okazji Kongresu Polityki Miejskiej - odbyło się posiedzenie Zarządu ZMP, podczas którego została przeprowadzona dyskusja nad priorytetami legislacyjnymi Związku.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza do wysyłania zgłoszeń do udziału w warsztatach IdeaLab pt. „Miasta przyszłości: usługi i rozwiązania”, które odbędą się w 2-6 marca 2020 r. w Otwocku.
Blisko 40 przedstawicieli miast członkowskich Związku Miast Polskich wzięło udział w spotkaniu dotyczącym roszczeń przedszkoli niepublicznych, które odbyło się 4 listopada w Warszawie.
W Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą od 29 października można oglądać wystawę „Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z terytoriów wcielonych do Trzeciej Rzeszy“.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaprasza do skorzystania z bazy danych zebranych na nowej stronie dotyczącej Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Opracowało również cykl szkoleń e-learning z PPP.
Blisko 40 samorządowców z Polski i Niemiec, członków polsko-niemieckiej Grupy Roboczej, rozmawiało w hanowerskim ratuszu na temat zaangażowania młodego pokolenia w życie lokalne oraz przyszłości UE.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy po raz kolejny o przewidywanych skutkach gwałtownego wzrostu wydatków miast na oświatę – związanych z reformą edukacji oraz z podwyżkami płac nauczycieli.
Kolejny już raz palący problem finansowania zadań oświatowych (w tym podwyżek dla nauczycieli) oraz podwyżek minimalnego wynagrodzenia był osią sporu samorządowców i przedstawicieli rządu.
MIiR i ZMP zorganizowały 21 i 23 października warsztaty z przedstawicielami OECD dotyczące konsultacji w sprawie kwestionariusza, który posłuży do badania potencjału instytucjonalnego polskich JST.
Trwa nabór do programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który wspiera rozwój instytucji opieki dla dzieci w wieku do lat trzech. Oferty konkursowe można składać do 13 listopada br.
4 listopada br. w Warszawie odbędzie się spotkanie robocze dla przedstawicieli miast na temat roszczeń niepublicznych przedszkoli o wyrównanie ich zdaniem zaniżonej dotacji w okresie do roku 2017.
Powstał unikatowy dokument, zawierający wytyczne dla usługi monitorowania niskiej emisji przy pomocy dronów. Z dokumentu mogą skorzystać samorządy w całym kraju.
O tym jak dramatycznie rosną samorządowe wydatki na podwyżki dla nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół, a także o zbyt małych kwotach na nie mówili samorządowcy na spotkaniu w MEN.
22 października w Sopocie odbyło się III posiedzenie Komisji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Związku Miast Polskich. Tematem wyjazdowego posiedzenia były „Działania rewitalizacyjne w formule PPP”.
Podczas posiedzenia 18 października członkowie Zarządu ZMP przyjęli Priorytety legislacyjne ZMP na początek kadencji parlamentarnej 2019-2023, a także ustalili tematy do podjęcia w najbliższym czasie.
Gdańsk, Gliwice, Świdnica, Radzionków i Stary Sącz to laureaci III edycji konkursu Lider Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią - tak zdecydowała 30 września br. kapituła konkursu.
Samorządowcy i nowi senatorowie podsumowali wyniki wyborów parlamentarnych z 13 października br., w których zdobyli więcej miejsc w Senacie RP niż w poprzednich kadencjach.
Podczas pierwszego w tej kadencji spotkania Komisji Gospodarki Mieszkaniowej ZMP, wybrano prezydium Komisji i wymieniano doświadczeniami dotyczące zarządzania zasobem mieszkaniowym w miastach.
W ramach projektu POLSKA EDUKACJA 2035 w Ambasadzie Holandii odbyła się konferencja dotycząca przyszłości polskiej oświaty. Organizacje samorządowe i pozarządowe pracują nad najlepszym modelem oświaty
Przedsięwzięcia PPP z sektora edukacji będą motywem przewodnim wizyty studyjnej w Grecji. Zaprasza na nią Departament Partnerstwa Publiczno – Prywatnego w MIiR wraz z partnerami.
„Termomodernizacji obiektów publicznych w PPP” – to temat szkolenia, które odbędzie się 28 października w Łodzi. Przeznaczone jest dla przedstawicieli administracji zainteresowanych tematyką PPP.
Człowiek w inteligentnym mieście – jego potrzeby i oczekiwania – to temat przewodni III Forum Rozwoju Miast, które odbyło się 10-11 października w Poznaniu.
23 października w Warszawie odbędzie się konferencja organizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Chrześcijańską Akademię Teologiczną na temat ochrony historycznych miejsc pochówku.
Jeszcze do końca października przedstawiciele Urzędów Miejskich miast, które współpracują z partnerami z Niemiec, mogą wziąć udział w badaniu ankietowym.
Podczas posiedzenia w Warszawie 18 października br. członkowie Zarządu ZMP omówią m.in. wyniki wyborów do Sejmu i Senatu oraz uzgodnią priorytety legislacyjne na początek nowej kadencji parlamentarnej
Kapituła Konkursu przyznała nagrodę główną Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich - Gdańskowi. Miasto zdobyło również „Szklaną Statuetkę” za osiągnięcia w odzysku frakcji szklanej.
W ramach Programu „Rozwój lokalny” Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz ZMP organizują warsztat z przedstawicielami OECD dla reprezentatywnej grupy JST, dotyczący potencjału instytucjonalnego gmin.
Na kolejnym spotkaniu Komisji Edukacji Związku Miast Polskich w Zabrzu członkowie dyskutowali o sytuacji polskich samorządów po wdrożeniu podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli.
Konferencja pn. „Efektywność energetyczna kluczowym elementem transformacji energetycznej gminy”, odbędzie się w dniach 29-30 października w Bydgoszczy. Zapraszamy przedstawicieli miast.
Podczas posiedzenia Komisji Partnerstwa i Dialogu 19 września 2019 r w Dąbrowie Górniczej rozmawiano m.in. o Programie Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Centra usług społecznych (CUS) oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych na działania w ramach polityki społecznej były głównymi tematami spotkania Komisji Polityki Społecznej ZMP.
W ramach Projektu Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej powstał Słowniczek wyborczy, wyjaśniający podstawowe pojęcia i instytucje z zakresu wyborów samorządowych. Wstęp napisał prof. Hubert Izdebski.
W najnowszym numerze „Samorządu Miejskiego” piszemy o przewidywanych skutkach, jakie dla budżetów miast przyniesie podniesienie płacy minimalnej oraz o finansach miast, które znalazły się pod ścianą.
UNICEF zaprasza samorządy miast do podjęcia działań na rzecz promowania praw dziecka w lokalnych społecznościach. Każdego roku włączają się w to najbardziej znane miasta na świecie.
Sopot, Morawica i Wielka Wieś – to miasta i gminy, które zdobyły I miejsca w swoich kategoriach w organizowanym już po raz piętnasty przez „Rzeczpospolitą” Rankingu samorządów.
Kraków, Lublin, Jaworzno, Gdańsk, Pszczółki to tylko niektórzy nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich wspólnie ze Związkiem Miast Polskich.
Swoimi doświadczeniami z zarządzania gminą w czasie kryzysu podzielili się z doradcami miast w programie predefiniowanym samorządowcy z norweskiego miasta Austrheim.
Związek Miast Polskich i Fundacja Centrum PPP zapraszają 2 października do Katowic na konferencję „PPP szansą na szybszy rozwój JST i lepszą realizację usług i inwestycji publicznych”.
Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych rozpoczyna przygotowania do kolejnej edycji Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku. Zachęcamy miasta do poinformowania o tej idei lokalnych przedsiębiorców.
Od 14 do 16 listopada w Kielcach uczestnicy Kongresu Polityki Miejskiej będą rozmawiać o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce. To największe wydarzenie poświęcone tej tematyce.
W ubiegłym roku 11 listopada w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Wspólnie śpiewano polski hymn na 6 kontynentach. Kolejna edycja akcji odbędzie się w tym roku.
Współpraca z influencerami i wykorzystanie siły lokalnej społeczności to jedne z tematów XV Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej, która odbędzie się od 30 września do 2 października
Samorządowcy i przedstawiciele spółek miejskich w Norwegii prezentowali swoje doświadczenia i innowacyjne rozwiązania grupie doradców miast w projekcie predefiniowanym realizowanym przez ZMP.
Kwestia skutków finansowych podwyższania płacy minimalnej, a także procedury podziału środków z Funduszu Dróg Samorządowych to główne tematy rozmów na KWRIST.
Sebastian Ptak, geodeta miejski, naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Gliwicach został wybrany przewodniczącym Komisji podczas spotkania w Łodzi 24 września br.
Związek Miast Polskich zaprasza miasta do zaangażowania się w kampanię zachęcającą mieszkańców do głosowania - udział w wyborach to nie tylko obywatelski obowiązek, ale też świętowanie demokracji.
Podczas posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST 16 września reprezentant ZMP domagał się udostępnienia informacji o FDS.
W Katowicach 2 i 3 października br. odbędzie się konferencja „Kongres Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość regionu”. Podsumowane zostaną blisko dwa lata wdrażania Programu dla Śląska.
Kampania społeczna Fundacji Batorego ma charakter profrekwencyjny i jest ponadpartyjna. Opowiada się za demokracją, której podstawą jest głos obywateli. Ten głos tracimy, nie idąc na wybory.
Wsparcie zintegrowanego planowania miejskiego jako narzędzia optymalizacji zużycia energii na obszarach miejskich to cel projektu, do którego zaprasza Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”.
Urząd Miasta Konstancin-Jeziorna, woj. mazowieckie, był gospodarzem jedenastej krajowej wizyty studyjnej w ramach projektu pn. „Rozwój partnerstwa publiczno–prywatnego w Polsce”.
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Inowrocławiu 19 września br. dyskutowano o m.in. Funduszu Dróg Lokalnych i narastającym problemie roszczeń przedszkoli prywatnych wobec gmin.
Rusza jesienny nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji”. Samorządy mogą otrzymać granty na przeprowadzenie konsultacji społecznych dokumentów planistycznych i wsparcie w ich dobrym zaplanowaniu
W mieście tym zachęca się obywateli do wspólnej pracy przy poszczególnych projektach oraz budowaniu wizji przyszłości, gdyż dzięki niej łatwiej o identyfikację z miejscem, gdzie się żyje.
W Dąbrowie Górniczej odbyło się XII Ogólnopolskie Forum Pełnomocników ds. współpracy samorządu terytorialnego z NGO. Podczas debaty prezydentów rozmawiano o przyszłości współpracy obu sektorów.
Podczas posiedzenia Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z UE 11 września br. przedstawiciel MIiR pokazał prezentację na temat realizacji polityki spójności.
W inowrocławskiej Hali Widowiskowo–Sportowej 18 września br. odbyło się Forum Polskich Samorządów Miasto2030.IN, w którym wzięli udział m.in. prezydenci i burmistrzowie polskich miast.
Raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ws. deglomeracji i delokalizacji urzędów centralnych w Polsce nie uwzględnia wszystkich byłych miast wojewódzkich.
Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z konferencji inaugurującej projekt OECD „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce”.
Ze sprawozdania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych możemy się dowiedzieć, że samorządy dobrze sobie radzą z zamówieniami in-house. Zamówienia w tej formule opiewają na kwotę ponad 500 mln zł.
13-14 listopada br. w Zakopanem odbędzie się konferencja EduHoryzonty. Spotkanie kierowane jest do samorządowców, którzy chcieliby wymienić się wiedzą oraz włączyć do debaty nad przyszłością edukacji.
„Rzeczpospolita” zaprasza na galę Rankingu Samorządów 2019. Ogłoszone zostaną wyniki XV edycji konkursu. Ranking ten uznawany jest za jeden z najbardziej wiarygodnych i prestiżowych w Polsce.
Jesteśmy jako BGK gotowi do rozmowy i do finansowania nowatorskich i ambitnych struktur inwestycji samorządowych - zadeklarował wiceprezes BGK podczas konferencji poświęconej finansom samorządowym.
Ministerstwo Infrastruktury przekazuje aktualną informację o Funduszu Dróg Samorządowych, o przedstawienie której zabiegali samorządowcy z ZMP na forum Komisji Wspólnej Rządu i ST.
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Inowrocławiu 19 września (czwartek) został omówiony m.in. problem narastających roszczeń przedszkoli prywatnych wobec gmin.
MSWiA organizuje rekrutację kandydatów na roczne stypendium oferowane przez rząd Japonii dla młodych pracowników administracji publicznej z różnych krajów świata tzw. Young Leaders’ Program (YLP).
Ponad 140 przedstawicieli miast wzięło udział 9 i 10 września w konferencji inaugurującej projekt OECD „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce”.
Inteligentne: rozwiązania włączające mieszkańców, formy komunikacji społecznej oraz czyste technologie energetyczne to tematy tegorocznego Forum Rozwoju Miast, które odbędzie się 10 i 11 października
O przyszłości rozmawiali przedstawiciele polskich samorządów w Gdańsku 31 sierpnia. Prezentujemy zapis debaty, jaka odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności oraz relację wideo z tego wydarzenia.
Temat przewodni Szczytu Gospodarczego, który odbędzie się 26 i 27 września w Siedlcach, to „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
Podczas pierwszej wizyty studyjnej w Skien i Telemarku norwescy samorządowcy dzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami z 19-osobową grupą doradców miast w projekcie predefiniowanym.
Ruszyła kolejna edycja akcji Masz Głos – przedsięwzięcia, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby mieszkańcom żyło się wygodniej, ciekawiej, łatwiej.
W Kijowie trawa seminarium Partnerstwa Wschodniego „Nowe ramy polityczne dla ukraińskich władz lokalnych i regionalnych”, zorganizowana przez Radę Gmin i Regionów Europy (CEMR).
Najnowszy numer w znacznej części poświęcony jest krytycznej sytuacji finansów samorządowych. Omawiamy raport przygotowany przez Związek oraz piszemy o inwestycjach, których miasta nie zrealizują.
Podczas posiedzenia w Ciechanowie, 30 sierpnia br., członkowie Zarządu ZMP przyjęli stanowisko w sprawie sytuacji finansowej samorządów, w którym domagają się m.in. rekompensaty utraconych dochodów.
21 Postulatów ogłosili samorządowcy z całej Polski zgromadzeni 31 sierpnia w Gdańsku. Postulaty dotyczą najważniejszych tematów i wyzwań, z jakimi mierzą się wspólnoty lokalne.
Jednym z trzech merytorycznych partnerów Związku Miast Polskich w realizacji projektu predefiniowanego jest OECD. Przygotuje m.in. raport na temat stanu zarządzania w samorządach lokalnych w Polsce.
Przedstawiamy zaktualizowany raport na temat finansów JST, uzupełniony o wnioski wypracowane w trakcie debat na posiedzeniach Komisji Wspólnej i jej zespołu. Obraz ten nie jest optymistyczny.
9 września br. w Lublinie rusza Kongres Nowej Mobilności, pierwszy tego typu dwudniowy warsztat dla przedstawicieli samorządów, administracji i branży elektromobilności w Polsce.
Przyspieszenie prac nad nowym systemem dochodów samorządu, uruchomienie środków z Funduszu Dróg Samorządowych i przekazanie pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli – to główne tematy KWRiST 28 sierpnia
Przypominamy, że już za parę dni w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się debata „PRZYSZŁOŚĆ SAMORZĄDU” oraz ogłoszone zostaną postulaty środowiska samorządowego wobec parlamentu.
Poszukujemy miasta, które chciałoby zaangażować się we współpracę z miastem z Białorusi. Projekt UE „Mayors for Economic Growth” jest realizowany w 6 krajach Partnerstwa Wschodniego.
20 września w Dąbrowie Górniczej odbędzie się XII Ogólnopolskie Forum Pełnomocników ds. współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Zapraszamy!
Rozpoczęła się jesienna edycja programu przygotowawczego dla doradców miast w związku z realizacją projektu wzmocnienia rozwoju średnich i małych miast w Polsce w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Już tylko 2 tygodnie pozostały do organizowanego w Warszawie Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Jednym z jego partnerów jest ZMP. Dostępny jest formularz rejestracyjny na to wydarzenie.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie uruchamia program MBA dla samorządowców. To nie tylko studia z zarządzania i doskonalenia umiejętności, ale także możliwość do zasiada w radach nadzorczych.
Od 7 do 10 października br. w Brukseli trwać będzie Europejski Tydzień Regionów i Miast 2019, podczas którego odbędzie się wiele ciekawych sesji dotyczących zrównoważonego rozwoju i zielonych miast.
30 sierpnia br. podczas obrad w Ciechanowie Zarząd będzie opiniował projekty ustawy - m.in. o ochronie praw lokatorów - a także podejmie stanowisko w sprawie sytuacji finansowej samorządów.
„Drony – Prawo, Technologie, Usługi” – to konferencja poświęcona usługom opartym o wykorzystanie bezzałogowych systemów powietrznych. Odbędzie się 29 sierpnia 2019 r. w Katowicach.
X Smart City Forum, które odbędzie się 18 i 19 września w Warszawie, skupia się na konkretnych rozwiązaniach, które można przełożyć na każde miasto w Polsce.
„Innowacyjna gospodarka. Rola polityki ekonomicznej” – to konferencja, którą organizuje 17 i 18 września Wydział Nauk Ekonomicznych UW. Jej drugi dzień będzie poświęcony innowacyjności w samorządach.
Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza 12 i 13 września na doroczną konferencję z cyklu BGK dla JST. Temat tegorocznego spotkania to „Finansowanie rozwoju samorządów – potrzeby i możliwości”.
„Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług publicznych w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce” - to konferencja w ramach Programu „Rozwój lokalny”, którą organizują ZMP oraz MIiR.
Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego kontynuował dyskusję rozpoczętą podczas lipcowej Komisji Wspólnej na temat stanu finansów samorządu.
Zakończył się nabór zarysów projektów w ramach Programu "Rozwój lokalny" finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich. Z grona 255 kwalifikowalnych miast zarysy projektów złożyło aż 213 miast.
ZMP oczekuje korekty wysokości środków przekazywanych samorządom w ramach subwencji oświatowej w 2019 r. o łączną kwotę 2,1 mld zł - pisze Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP w piśmie do MEN.
Ponad 70 miast należących do ZMP odpowiedziało na ankietę i podało inwestycje, z których będą musiały zrezygnować w kolejnym roku. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe i sportowe.
Związek Miast Polskich podejmuje interwencję dotyczącą nowelizacji ustawy o cenach energii. Chodzi o to, aby samorządy mogły być jednakowo beneficjentami tej ustawy i niższych cen energii.
Termin składania oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej zostanie wydłużony do 13 sierpnia - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Polecamy publikację „Jak poprawiać jakość życia w mieście, chroniąc klimat?” z rekomendacjami ułatwiającymi wdrożenie zintegrowanego podejścia do polityki miejskiej uwzględniającego cele klimatyczne.
Związek Miast Polskich zwrócił się do miast członkowskich z informacją na temat wszczęcia postępowania na odbiór odpadów komunalnych na dotychczasowych zasadach dla nieruchomości niezamieszkanych.
Trwa VIII Ogólnopolski Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom, który organizuje PTTK, a patronatem objął m.in. Związek Miast Polskich. Do 4 sierpnia należy przesłać Kartę Zgłoszenia.
To wydarzenie poświęcone innowacjom i inwestycjom, które przełożą się na zrównoważony rozwój życia w oparciu o inteligentne specjalizacje, odbędzie się 28-29 listopada w Uniejowie.
W dniach 9-10 września br. w Warszawie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii organizuje Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Jednym z partnerów wydarzenia jest Związek Miast Polskich
Wkrótce rusza nabór wniosków do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z programu skorzystać będą mogły gminy i powiaty.
Minister energii podpisał rozporządzenie do ustawy o cenach prądu. Mimo niebywale krótkiego terminu, jaki na zgłaszanie uwag narzuciło ME, udało się ZMP wywalczyć najważniejsze dla miast zapisy.
Gminy otrzymają podstawę prawną do wyznaczenia zasad selektywnej zbiórki na swoim terenie - to jedna z poprawek Senatu do noweli ustawy śmieciowej, jaką poparł Sejm.
Prezentujemy ustalenia przyjęte podczas spotkania roboczego przedstawicieli Ministerstwa Energii i przedstawicieli ogólnopolskich organizacji samorządowych w sprawie cen energii.
Związek Miast Polskich prosi miasta o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować wiedząc, ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w podatku PIT.
Zakończył się pierwszy etap programu przygotowawczego dla doradców miast w związku z realizacją programu dotyczącego wzmocnienia rozwoju średnich i małych miast w Polsce.
29 lipca minął termin na złożenie przez JST oświadczenia o spełnieniu przesłanek do dalszego utrzymania cen prądu (tzw. oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej).
Zmiany granic miejscowości, apel o jasne przepisy i szybkie uruchamianie środków z Funduszu Dróg Samorządowych oraz kwestia rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej to główne tematy lipcowej KW
Komisja Wspólna Rządu i Samorządy Terytorialnego 17 lipca br. rozpoczęła się wręczeniem nagród za najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie dotyczące samorządu terytorialnego.
Od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów trafiać będzie rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej z budżetu państwa. Co można by zrobić w miastach, gminach, powiatach za owe 7,2 miliarda ?
Rząd finansuje obietnice wyborcze PiS kosztem rozwoju lokalnego – kilkuset gminom grozi stagnacja, a nawet bankructwo! Samorządowcy mówią STOP odbieraniu pieniędzy mieszkańcom miast i wsi.
Według statystyk każdy tegoroczny absolwent znajdzie miejsce w szkole średniej. ZMP alarmuje jednak, że to dopiero początek poważnych problemów, jakie czekają młodzież, nauczycieli i samorządy.
W debacie poświęconej sytuacji finansowej samorządów podczas specjalnej, dodatkowej Komisji Wspólnej 17 lipca br. wzięli udział Marian Banaś, minister finansów i jego zastępca, Tomasz Robaczyński.
Przedstawiamy raport na temat stanu finansów JST opracowany dla Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obraz, jaki wyłania się z pobieżnej analizy dostępnych danych, nie jest optymistyczny
Rodzice i nauczyciele alarmowali Rzecznika Praw Obywatelskich o niezauważanych przez rządzących konsekwencjach reformy edukacji z 2016 r. Rzecznik zebrał uwagi miast i przygotował raport w tej sprawie
Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wejdzie w życie 18 lipca. Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski o środki do wojewodów.
Senat na posiedzeniu 12 lipca br. wprowadził 17 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy).
Minister edukacji zadeklarował na spotkaniu z przedstawicielami ZMP, że w budżecie państwa zabezpieczone zostaną dodatkowe środki dla samorządów w związku z podwyżką dla nauczycieli od 1 września br.
Samorządowcy z różnych części kraju rozpoczęli konsultacje z mieszkańcami 21 tez samorządowych. W rezultacie konsultacji ma powstać 21 postulatów, które zostaną przedstawione partiom politycznym.
Podczas posiedzenia 5 lipca br. Zarząd ZMP podjął stanowisko w sprawie przyjętej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym wyraża zaniepokojenie ostatecznym kształtem tej regulacji.
Przedstawiciel ZMP prosi MEN o przedstawienie propozycji rozwiązania problemu dotacji udzielanych przedszkolom niepublicznym, który zagraża stabilności finansów JST.
W najnowszym numerze relacja z samorządowych wydarzeń towarzyszących gdańskiemu Świętu Wolności i Solidarności, z X Kongresu Regionów oraz czerwcowych posiedzeń Zarządu ZMP i Komisji Wspólnej.
Mimo protestu ZMP, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która wprowadza m.in. zmiany w zasadach uwłaszczenia.
27 czerwca br. w Poznaniu odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji Polityki Europejskiej i Spraw Zagranicznych Związku Miast Polskich. Komisja wybrała swoje prezydium.
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. przygotowała, współpracując z ZMP, bardzo ciekawy materiał dotyczący wdrażania mechanizmu „zamrażania cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 r.”
W ramach partnerstwa władze Burshtyna oczekują z jednej strony ścisłej współpracy na szczeblu oficjalnym, ale także wsparcia i wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach
Podczas pierwszego w tej kadencji spotkania Komisji Edukacji ZMP wybrano nowe prezydium Komisji oraz rozmawiano o Karcie Nauczyciela i podziale subwencji oświatowej
25 czerwca br. odbyło się w Poznaniu pierwsze w obecnej kadencji posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Miasta zrzeszone w ZMP oddelegowały 44 osoby do prac w tym gremium.
Presja ma sens. Samorządowe naciski na rząd w sprawie finansowania tegorocznych podwyżek dla nauczycieli przynoszą skutek. Będzie dodatkowy miliard w subwencji oświatowej.
W Koninie po raz 15. spotkali się burmistrzowie, prezydenci, radni i urzędnicy na Mistrzostwach Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym. Współorganizatorem imprezy był Związek Miast Polskich.
Skawina jako pierwsza gmina w Polsce podpisała porozumienie z rządem w sprawie realizacji programu StopSmog. Otrzyma 11,1 mln zł na termomodernizację i wymianę pieców w 300 domach jednorodzinnych.
Podczas pierwszego w tej kadencji spotkania Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP wybrano nowe prezydium komisji oraz rozmawiano o planach na najbliższe miesiące dotyczących współpracy NGO z miastami.
Związek Miast Polskich nie uczestniczy w żadnych rozmowach ani działaniach politycznych, które są prowadzone w ramach przygotowań do kampanii wyborczej - podkreśla Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP
Samorządy alarmują - planowane zmiany w systemie podatku PIT zmniejszą ich dochody o prawie 6 mld zł rocznie! 17 lipca ma się odbyć nadzwyczajne spotkanie Komisji Wspólnej w sprawie finansów JST.
5 lipca Zarząd ZMP zaopiniował projekty ustawy dotyczące m.in.: planowania i zagospodarowania przestrzennego, nowelizacji Karty Nauczyciela i kooperatyw mieszkaniowych.
Fundacja Euro Nation zaprasza wszystkie gminy z woj. śląskiego i opolskiego do złożenia wniosku o 100% dotację w postaci bezzwrotnego grantu w wysokości 150 000 zł na szkolenia IT dla osób w wieku +25
17 i 18 czerwca br. w Gostyniu i Jarocinie obradowali członkowie polsko-niemieckiej Grupy Roboczej. Rozmawiano o wsparciu dla małych i średnich firm oraz o przeciwdziałaniu uprzedzeniom.
Koalicja dla edukacji przedstawia na koniec roku szkolnego Ministrowi Edukacji zestaw swoich postulatów. To pierwszy, wspólny efekt pracy Kwadratowego Stołu – Koalicji dla edukacji.
Komisja Partnerstwa Publiczno-Prywatnego ZMP została z inicjatywy władz miasta Płocka powołana uchwałą Zarządu Związku z 22 marca 2019 r. Właśnie odbyło się pierwsze posiedzenie tego gremium.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało praktyczny przewodnik na temat wpływu zobowiązań finansowych z umów o PPP na deficyt budżetowy i dług publiczny.
Na znak protestu przeciw wprowadzeniu zmian w Karcie Nauczyciela, które mocno obciążą budżety JST – samorządowcy postanowili nie uczestniczyć w spotkaniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST
Prezes Związku Miast Polskich zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie uchwalonej 13 czerwca ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym oraz niektórych innych ustaw.
17 czerwca podczas oświatowego okrągłego stołu kolejny raz przedstawiciel ZMP interweniował u Premiera. Tym razem w kwestii podwyżek płac dla nauczycieli, za które mają zapłacić samorządy.
Zachęcamy samorządowców do podpisywania „Deklaracji o współpracy na rzecz realizacji krajowej polityki miejskiej oraz Nowej Agendy Miejskiej ONZ” przyjętej podczas I Krajowego Forum Miejskiego.
Zapisom i propozycjom zmian w projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach będzie poświęcone spotkanie Komisji Gospodarki Komunalnej ZMP, na które 4 lipca zaprasza Związek do Jaworzna.
Związek Miast Polskich kontynuuje intensywne działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu.
Do 5 lipca br. został przedłużony termin składania zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu miast „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią 2019”.
14 czerwca br. burmistrzowie i prezydenci z 255 miast średnich dyskutowali o idei programu „Rozwój lokalny". Tym samym zakończył się cykl spotkań informacyjnych dotyczących uruchomienia programu.
Iwona Haponiuk, Zastępca Dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Lublinie , została ponownie wybrana przewodniczącą Komisji Turystyki ZMP podczas spotkania w Lublinie 14 maja br.
- Ten projekt jest lekceważeniem JST – mówił w Sejmie Marek Wójcik z ZMP. Wynika z niego bowiem, że podwyżki wynagrodzeń nauczycieli mają być sfinansowane z ich dochodów własnych.
Podczas tegorocznego Kongresu Regionów we Wrocławiu spotkali się po raz pierwszy w tej kadencji samorządowej członkowie Komisji Gospodarki Nieruchomościami Związku Miast Polskich.
Drobna zmiana, którą dzięki interwencji ZMP wprowadzono do projektu ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym, pozwoli na uratowanie co najmniej kilkudziesięciu milionów zł w budżetach miast.
Na pierwszym w nowej kadencji samorządów posiedzeniu spotkali się przedstawiciele miast chętni do pracy w Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast ZMP. Spotkanie odbyło się we Wrocławiu.
11 czerwca 2019 r. w Płocku odbyło się seminarium tematyczne „Partnerstwo publiczno-prywatne w inwestycjach termomodernizacyjnych”. Towarzyszyła mu wizyta studyjna w jednej ze zmodernizowanych szkół.
W modelu partnerstwa publiczno-prywatnego budowany będzie w południowo-zachodnim Krakowie cmentarz i dom ceremonialny. Wcześniej została uruchomiona spopielarnia. Wartość projektu to 24,5 mln zł.
Związek Miast Polskich zaprasza miasta do aktywnego włączenia się w kolejny etap budowanie systemu monitorowania usług publicznych w Polsce w ramach Grup Wymiany Doświadczeń.
Związek Miast Polskich przygotował dla miast nowe narzędzie - Monitor Rozwoju Lokalnego. Pozwala ono na wykonanie oceny potencjału społeczno-ekonomicznego danego samorządu w relacji do jemu podobnych.
Zarządy Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich negatywnie opiniują poselski projekt ustawy dotyczącej Westerplatte. Uważają, że stanowi on zignorowanie kardynalnych zasad Konstytucji RP.
Dzięki pracy przedstawicieli Radomia i innych miast w Komisji Gospodarki Nieruchomościami udało się wprowadzić korzystne dla JST zmiany legislacyjne dotyczące zwrotów wywłaszczonych nieruchomości.
Podczas posiedzenia w Gdańsku 3 czerwca członkowie Zarządu ZMP zadeklarowali gotowość podjęcia dyskusji nad ustanowieniem wspólnej nagrody środowiska samorządowego im. Pawła Adamowicza.
Tezy nie są niczym nowym. Środowisko samorządowe, cieszące się najlepszą spośród wszystkich władz publicznych oceną Polaków, od kilku lat formułuje postulaty wobec rządzących w warszawskim centrum.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaprasza prezydentów i burmistrzów 255 kwalifikowalnych małych i średnich miast 14 czerwca br. do Warszawy na spotkanie poświęcone Programowi „Rozwój lokalny”.
„Przegląd Komunalny” oraz Związek Miast Polskich jako jeden z partnerów zapraszają na konferencję „Samodzielność energetyczna gmin”, która odbędzie się 18 czerwca br. w Warszawie.
Związek Miast Polskich zaprasza na pierwsze w tej kadencji posiedzenie Komisji Polityki Europejskiej i Spraw Zagranicznych ZMP oraz seminarium „Fundusze na współpracę międzynarodową”.
29 i 30 maja w Legnicy po raz pierwszy w tej kadencji spotkała się Komisja Sportu ZMP. Podsumowano minione cztery lata pracy tego gremium oraz wybrano jego prezydium na kolejną, ósmą kadencję.
W czerwcu rozpoczną się szkolenia prawne w ramach projektu „Nowoczesne rozwiązania w obszarze podatków i opłat lokalnych oraz zarządzania nieruchomościami dla 6 miast - członków ZMP.
Kilkuset samorządowców z całej Polski, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw weźmie udział w debacie „Samorządna Rzeczpospolita”, która odbędzie się 4 czerwca w Gdańsku.
Podczas posiedzenia 3 czerwca członkowie Zarządu ZMP pozytywnie zaopiniowali projekt ustawy – Prawo o ruchu drogowym, pod warunkiem przyznania rekompensaty za utracone dochody.
Trwa rekrutacja do programu ze środków z Funduszy norweskich i EOG „Rozwój lokalny”. Ten największy program rozwojowy skierowany jest do 255 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Dobre wiadomości o obniżce cen energii elektrycznej dla samorządów przekazał wiceminister energii, Tadeusz Skobel na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 29 maja br.
„Niepodległa” zaprasza do bezpłatnego korzystania przy wydarzeniach i projektach realizowanych w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych z plakatu „W samo południe 4 czerwca 1989”.
Dziś we Wrocławiu spotykają się burmistrzowie najbardziej innowacyjnych zachodnich miast z liderami samorządu z Polski. 11 i 12 czerwca odbędzie się Kongres Regionów.
Na zaproszenie prezydenta Tychów pana Andrzeja Dziuby, reprezentacja Związku Miast Polskich w piłce nożnej rozegrała w poniedziałek 27 maja br. w Tychach mecz z reprezentacją merów Ukrainy.
30 i 31 maja br. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Samorząd terytorialny wobec procesów centralistycznych. Perspektywa polska i międzynarodowa”
FRDL i TUP ogłosiły IV edycję Nagrody imienia J. Regulskiego za wybitne osiągnięcia w kreowaniu zrównoważonego ładu przestrzennego oraz wzmacnianie samorządności terytorialnej.
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach przygotowujących do realizacji projektów w ramach nowego programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Majowy numer „Samorządu Miejskiego" w przeważającej części poświęcony jest dokonaniom miast osiągniętym w minionych 15 latach członkostwa Polski w UE; inwestycjom, które zmieniły ich oblicze.
Do 3 czerwca trwa nabór na polsko-ukraińską Swatkę", czyli warsztaty dla nauczycieli zainteresowanych współpracą międzynarodową. To świetna okazja do nawiązania współpracy ze szkołą z Ukrainy.
22 maja Biuro KWRiST przekazało zmieniony projekt nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, który uwzględnia wiele uwag zgłoszonych przez Zarząd Związku w Wołominie.
Obniżki cen energii elektrycznej, także dla samorządów, mogą wejść w życie na początku sierpnia. Tak wynika z deklaracji wiceministra energii, Tadeusza Skobela, złożonej 20 maja.
Wprowadzone w niecałe dziewięć miesięcy zmiany w systemie oświaty zostały nierzetelnie przygotowane i wdrożone, a reforma oświaty w części sfinansowana przez samorząd - oto niektóre z wniosków NIK.
3 czerwca odbędzie się debata wokół projektu „Rozporządzenia PE i Rady w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich".
21 maja Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic poinformowali, że Katowice otrzymały status miasta-gospodarza Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku.
Przedstawiciel ZMP interweniował podczas posiedzenia komisji sejmowych w kwestii pozbawienia miast, które prowadzą komunikację miejską, dostępu do środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.
27 maja, na zaproszenie prezydenta Tychów i pierwszego kapitana reprezentacji ZMP, Andrzeja Dziuby, polscy samorządowcy zagrają z reprezentacją merów Ukrainy.
Wystartowała 8. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Kręć Kilometry, w której polskie miasta rywalizują o tytuł „Najbardziej Rowerowego”. Motywem przewodnim kampanii jest walka o lepsze powietrze
Przedstawiciel ZMP zaprotestował w Sejmie przeciwko wprowadzanym do projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości poprawkom dotyczącym przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
W Krakowie, Poznaniu i Gdańsku odbyły się spotkania informacyjne zorganizowane przez MIiR oraz ZMP. Dotyczyły nowego Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków z funduszy norweskich i EOG.
Prezydenci i burmistrzowie polskich miast, pod egidą Związku Miast Polskich, zachęcają mieszkańców do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ruszyła wspólna samorządowa kampania #GłosUEmy.
Przedstawiciele Związku Miast Polskich i Komisji Wspólnej Rządu i ST wciąż aktywnie interweniują w obronie samorządów, aby miały one szanse na obniżone wydatki z tytułu zakupu energii.
Związek Miast Polskich podjął skuteczną interwencję w sprawie podziału tzw. rezerwy drogowej, dzięki czemu nareszcie wiadomo, kto otrzyma dofinansowanie - w załączeniu publikujemy zestawienie.
Krajowy Punkt Kontaktowy Programu ESPON zaprasza na seminarium „Change the perspective! From cross-border to interaction areas”, które odbędzie się w Dreźnie 11 czerwca br.
Polska otrzyma dofinansowanie w wysokości 90 mln zł na szkolenia dla nauczycieli, szkolnictwo zawodowe oraz programy stypendialne z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Korporacje samorządowe proszą premiera RP Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie. Niepokoją ich m.in. propozycje zmian w systemie podatkowym, które zmniejszą dochody samorządów.
Od początku roku 2019 Związek realizuje projekt pt. Nowoczesne rozwiązania w obszarze podatków i opłat lokalnych oraz zarządzania nieruchomościami dla 6 miast – członków Związku Miast Polskich.
W ramach programu Powszechnej Edukacji Obywatelskiej powstał Słowniczek wyborczy, wyjaśniający podstawowe pojęcia z zakresu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wstęp napisał prof. Hubert Izdebski.
Podczas posiedzenia 10 maja w Wołominie Zarząd ZMP podjął stanowisko w sprawie projektu ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, w którym nie zgadza się na usunięcie polityki miejskiej.
O tym, jak wygląda finansowanie polskiej oświaty, a także o konieczności zwiększenia nakładów na edukację i wprowadzenia standardów mówił 26 kwietnia i 10 maja podczas okrągłego stołu Marek Wójcik.
„DiscoverEU" - to inicjatywa Unii Europejskiej, dzięki której młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie. Konkurs fotograficzny „Capturing [Y]our Europe” polega na „uchwyceniu” Europy w regionach.
W Departamencie Polityki Przestrzennej MIiR został uruchomiony Krajowy Punkt Kontaktowy Programu ESPON (Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej).
Program Interreg Europa przyjmuje zgłoszenia na wzajemne oceny (peer reviews) polityk i programów realizowanych przez samorządy. Aby skorzystać nie trzeba być partnerem projektu Interreg Europa.
Poszukujemy miast, które chciałyby zaangażować się we współpracę z miastami z Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Projekt UE „Mayors for Economic Growth” jest realizowany w 6 krajach Partnerstwa Wschodniego
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uruchomiło 6 maja br. nabór wniosków (tzw. zarysów projektów) do programu „Rozwój lokalny”. Będzie on trwał do 22 lipca 2019 r. do godziny 16:15.
Zarząd ZMP podczas posiedzenia 10 maja zaopiniował projekty ustaw przygotowane przez MIiR w sprawie zasad prowadzenia polityki rozwoju, Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz Prawa budowlanego.
Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja. Będą miały wpływ na dalsze losy wspólnoty i Polski. Kampania Lepiej wybierz! organizacji pozarządowych pomaga przygotować się do świadomego głosowania.
Urząd Miasta Konina i Związek Miast Polskich zapraszają do udziału w XV Mistrzostwach Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym Konin 2019, które odbędą się od 27 do 30 czerwca w Koninie.
Najlepszą drużyną w kategorii OPEN okazał się Urząd Miasta Bielsk Podlaski, w kategorii 45+ - Urząd Miasta Gliwice II, natomiast w kategorii 50+ - Urząd Miasta Zabrze.
Ministerstwo Środowiska zachęca do skorzystania przez instytucje zajmujące się wdrażaniem prawa dotyczącego środowiska, z wymiany eksperckiej z innymi państwami członkowskimi UE.
Prezydent Zgierza zaprasza do udziału w I Mistrzostwach Polski Samorządowców 2019 w koszykówce 3x3, które odbędą się w dniach 11-13 czerwca 2019 r. w Zgierzu. Do 10 maja trwają zapisy do rozgrywek.
W najnowszym numerze „Samorządu Miejskiego" relacje z Samorządowej Debaty Oświatowej, konferencji „Rozwój miast a ich granice administracyjne" oraz z Kongresu Małych i Średnich Miast w Wałbrzychu.
„Miasta i gminy liderami działań na rzecz klimatu i energii” - to temat seminarium dla przedstawicieli samorządów lokalnych z całej Polski. Seminarium odbędzie się 9 i 10 maja w Serocku.
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego chce przybliżyć założenia FNT z perspektywy przyjętych rozwiązań, wyzwań i możliwości podczas konferencji dla JST i podmiotów komunalnych 17 maja.
255 miast może otrzymać pieniądze z funduszy norweskich i EOG na wsparcie ochrony środowiska, spraw społecznych i gospodarczych - zapowiedział J. Kwieciński na inauguracji programu „Rozwój lokalny”.
Prezydenci i burmistrzowie małych i średnich miast zebrani w Wałbrzychu zachęcają do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i pokazania , że Europa także składa się z Małych Ojczyzn.
W Kijowie, z inicjatywy Francuskiej Sekcji Rady Gmin i Regionów Europy i Związku Miast Ukrainy, odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów Ukrainy, Francji, Mołdawii, Gruzji i Polski
24 kwietnia 2019 roku w Wałbrzychu (przed Kongresem Małych i Średnich Miast) odbyło się krótkie posiedzenie Komisji Małych Miast. Wybrano prezydium Komisji.
250 samorządowców zgromadzonych w Wałbrzychu na Kongresie Małych i Średnich Miast dyskutowało o ich sytuacji i możliwościach rozwoju. Wypracowali i przyjęli raport dotyczący ich stanu i potrzeb.
Na pytania dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych odpowiedzą specjaliści podczas cyklu sześciu konferencji „Rzeczpospolitej” w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach.
We wtorek 23 kwietnia br. w Kleszczowie odbył się mecz sparingowy reprezentacji Związku Miast Polskich w piłce nożnej. Było to pierwsze, po wyborach samorządowych, spotkanie drużyny ZMP.
Trudno stwierdzić, czy Związek Miast Polskich jako organizacja zrzeszająca samorządy został przez premiera zaproszony do rozmów o edukacji przy tzw. okrągłym stole. Prezes ZMP prosi o jasną odpowiedź.
W mediach trwa ożywiona dyskusja na temat możliwości wypłacenia nauczycielom wynagrodzenia za strajk. Miasta pytają, czy Związek Miast Polskich zajmie w tej kwestii jakieś stanowisko.
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkie Polki i Polaków oraz przyjaciół Polski do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Efektem II Samorządowej Debaty Oświatowej jest zorganizowanie debat Kwadratowego stołu, które mają zaowocować powstaniem do września raportu Polska Edukacja 2035. Założenia do modelu systemu oświaty
Podczas Kongresu Małych i Średnich Miast w Wałbrzychu został przyjęty raport „Średnie i małe miasta w Polsce”, który pokazuje problemy i wyzwania, ale też przedstawia wnioski i rekomendacje.
Prezydenci polskich miast, pod egidą Związku Miast Polskich, rozpoczęli w Łodzi ogólnopolską kampanię #dziękUEmy, prezentującą zmiany, które zaszły w naszym kraju dzięki wsparciu środków unijnych.
Prezes ZMP skierował pismo do MF w sprawie projektu ustawy o ofercie publicznej, który od 1 lipca utrudni przeprowadzenie emisji obligacji przez JST - problem może dotyczyć nawet 300 gmin.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker zapewnił podczas Komisji Wspólnej 17 kwietnia br., że Premier zaprosi samorządowców do okrągłego stołu poświęconego oświacie.
Miasto Gdańsk zaprasza do rejestrowania się na Święto Wolności i Solidarności, które będzie trwać od 1 do 11 czerwca w Gdańsku. Przekazujemy aktualne informacje i sugestie dotyczące obchodów.
8 maja odbędzie się spotkanie informacyjne dla wnioskodawców w Programie Edukacja realizowanym ze środków MF EOG 2014-2021. Program Edukacja korzysta z dofinansowania o wartości ok. 20 mln euro.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz ZMP zapraszają na spotkania informacyjne na temat programu dla małych i średnich miast ze środków norweskich, które odbędą się w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.
Włączenie kryteriów rozwojowych do ustawy, aby rząd brał je pod uwagę przy zmianie granic miast, a także połączenie miast z otaczającymi je gminami obwarzankowymi to postulaty sformułowane 11 kwietnia
W ósmym numerze Biuletynu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego dominują artykuły poświęcone sektorowi ochrony zdrowia, który wymaga wielu inwestycji, ale jest negatywnie postrzegany przez Polaków.
Jaka powinna być polska szkoła?
Apel o podjęcie rzetelnej debaty na temat sytuacji oświatowej skierowali do rządu uczestnicy Samorządowej Debaty Oświatowej, którzy spotkali się w Warszawie 11.04.br.
Uczestnicy Samorządowej Debaty Oświatowej zwracają się do Rządu oraz do wszystkich zainteresowanych środowisk o podjęcie rzetelnej debaty na temat stanu polskiego systemu edukacji.
„20-lecie reformy samorządowej” to temat konferencji naukowej, która odbyła się 12 kwietnia w Olsztynie. Była okazją do podsumowania doświadczeń i transformacji zachodzących w samorządzie.
Zapraszamy do oglądania zapisu wideo II Samorządowej Debaty Oświatowej. Spotkanie, zorganizowane przez ZMP i korporacje samorządowe, odbyło się 11 kwietnia br. w Warszawie.
Kobieta zmienną jest. Niestety także jako przedstawiciel rządu... Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP przytacza trzy wypowiedzi Beaty Szydło na temat finansowania zadań JST (w tym oświaty).
Obraz finansów polskiej oświaty zaprezentowany w Raporcie dobitnie potwierdza konieczność podjęcia rzetelnej debaty na temat systemowych zmian w tej dziedzinie, o co od lat apelują samorządowcy.
W dniu 4-5.04.2019 roku odbyła się konferencja w Wieliczce zorganizowana przez Związek Miast Polskich oraz firmę EIB pt. „Wyzwania dla budżetów samorządowych – zarządzanie w trudnej sytuacji”.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, woj. mazowieckie, było gospodarzem dziewiątej krajowej wizyty studyjnej w ramach projektu pn. „Rozwój partnerstwa publiczno–prywatnego w Polsce”.
Podczas posiedzenia w Gliwicach 6 kwietnia 2019 r. członkowie Zarządu wybrali Jacka
Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, na wiceprezesa ZMP oraz Andrzeja Pietrasika, burmistrza Płońska, na skarbnika.
8 i 9 kwietnia odbywać się będzie kongres, który jest platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej.
Fundacja Orły Sportu zaprasza na ogólnopolską konferencję na temat finansowania
lokalnego sport, która odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Sportu
i Turystyki 28 maja w Warszawie.
Związek protestuje przeciwko postawie Beaty Szydło podczas negocjacji płacowych ze związkami zawodowymi i przerzucaniu na JST pełnej odpowiedzialność za sfinansowanie podwyżek płac nauczycieli.
Polska Agencja Prasowa organizuje konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na najciekawsze prace zachęcające do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Podczas piątego Forum Mieszkaniowego z udziałem m.in. przedstawicieli sektora mieszkalnictwa społecznego z Wielkiej Brytanii, dyskusja toczyć się będzie wokół przyszłości najmu społecznego w Polsce.
Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wizytę studyjną w Sierpcu. Pokazany tam zostanie dynamicznie działający, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej.
W Krakowie trwa I Krajowe Forum Miejskie, zorganizowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, przy współpracy merytorycznej Związku oraz resortowego Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim" obszerna relacja z niedawnego dorocznego Zgromadzenia Ogólnego ZMP oraz materiały o aktywności Związku w obronie samorządowej edukacji i godności nauczycieli.
Stocznia i przedstawiciele grupy JaNauczyciel zapraszają do organizowania Narad, które mają być okazją do rozmowy o edukacji - aktualnej sytuacji, kondycji szkoły i potrzebnych kierunkach zmian.
Dziennik Gazeta Prawna zaprasza do wzięcia udziału w rankingach dla samorządów: Perły Samorządu, Skarbnik Samorządu, Aktywizacja Sportowa Dzieci i Młodzieży. Ogłoszenie wyników w Gdyni 23-24 maja.
Podczas posiedzenia 6 kwietnia w Gliwicach członkowie Zarządu zaopiniowali m.in. projekt ustawy o Funduszu Rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Związek Miast Polskich oraz EIB SA zapraszają 4 i 5 kwietnia 2019 roku do Wieliczki na konferencję „Wyzwania dla budżetów samorządowych – zarządzanie w trudnej sytuacji.
Samorządy jak bankomaty. Negatywną opinię wydała 30 marca br. Komisja Wspólna wobec nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela ze względu na nierzetelnie policzone skutki finansowe.
11 kwietnia w Warszawie odbywa się II Samorządowa Debata Oświatowa. Organizuję ją Związek Miast Polskich oraz inne korporacje samorządowe. Zamieszczamy prezentacje z debaty.
18 kwietnia w Łodzi inaugurowano wspólną samorządową kampanię przygotowaną z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do UE. Niech tegoroczny 1 maja we wszystkich polskich miastach będzie radosnym świętem.
11 miast członkowskich ZMP zostało zakwalifikowanych do projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2” w efekcie pierwszego naboru. Komisja Rekrutacyjna wybrała je spośród 22, jakie zgłosiły swój akces.
Związek Miast Polskich oraz samorząd Opola zapraszają przedstawicieli miast do udziału w konferencji „Rozwój miast a ich granice administracyjne". Konferencja odbędzie się 11 i 12 kwietnia br. w Opolu
Zarząd Związku zaprasza przedstawicieli miast do pracy w komisjach merytorycznych ZMP w nowej pięcioletniej kadencji samorządowej. W najbliższych dniach odbędą się ostatnie inauguracyjne posiedzenia.
Jak do polityki mieszkaniowej podchodzą samorządy? Najnowszy raport Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów został poświęcony właśnie temu zagadnieniu.
W związku z wyrażonym przez MEN zdziwieniem, że samorządy „muszą dokładać do oświaty”, proponuję zmienić nazwę resortu na „Ministerstwo Zdziwienia Narodowego” – pisze A. Porawski, dyrektor Biura ZMP.
Wałbrzych i ZMP zapraszają 24 kwietnia do udziału w Kongresie Małych i Średnich Miast „Europa Małych Ojczyzn” - jest już dostępny projekt Deklaracji i Raportu na temat stanu i potrzeb średnich miast.
Niezależność i samodzielność samorządu w Polsce jest zagrożona - mówił prezes ZMP podczas niedawnego spotkania miast w Poznaniu. Podsumowanie Zgromadzenia Ogólnego Związku w wideoklipie.
Sejmowa Komisja ds. Kontroli Państwowej 19 lutego zajęła się informacją NIK o rozwiązywaniu problemów społeczno-ekonomicznych mieszkańców miast dotkniętych skutkami zmian gospodarczych.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych przeprowadziło konferencję uzgodnieniową dotyczącą projektu nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Bez dobrej segregacji odpadów „u źródła”, czyli w gospodarstwach domowych, gminy nie osiągną wymaganych poziomów recyklingu. Słownik podpowiada, jak segregować aż 450 różnych rodzajów odpadów.
- Bez realnej, a nie teoretycznej, gospodarki obiegu zamkniętego, nie rozwiąże się problemu gospodarki odpadami - mówił Marek Wójcik podczas sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, 21 lutego.
Podczas posiedzenia Zespołu parlamentarnego ds. uzdrowisk 21 lutego br. rozmawiano na temat sytuacji gmin uzdrowiskowych w kontekście wygasających uprawnień związanych ze statusem uzdrowiska.
Urzędy wojewódzkie 14 marca br. ogłosiły rozpoczęcie naboru wniosków o dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych – na ich budowę, przebudowę lub remonty. Nabór potrwa do 12 kwietnia.
1 maja będziemy obchodzić 15. rocznicę członkostwa Polski w UE, a 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego - deklarację w tej sprawie przyjął ZMP, a manifest Rada Gmin i Regionów Europy.
Annie Zalewskiej udała się rzecz niesłychana: jeszcze nigdy związkowcy i samorządowcy nie byli tak zgodni - mówili uczestnicy spotkania ZNP z przedstawicielami największych korporacji samorządowych.
W roku 2018 zanotowano wyraźne przyspieszenie w realizacji programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wg stanu na 15 lutego br. podpisano już 2086 umów. Polecamy prezentację i listę projektów
NIK sprawdziła, czy samorządy oraz samorządowe instytucje kultury właściwie organizują i prowadzą działalność kulturalną. Z raportu wynika, że samorządy nie w pełni radzą sobie z tym zadaniem.
W Polsce nie funkcjonuje skuteczny system ochrony ludności - taki wniosek wyciąga NIK w przedstawionym na początku tego roku raporcie. Przedstawiciel ZMP broni samorządów.
NFOŚiGW zaprasza 27 marca br. do Warszawy na bezpłatne szkolenie: „Przygotowanie wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu LIFE 2019 – wybrane aspekty finansowe”.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej zmian w funkcjonowaniu programu społecznego budownictwa czynszowego oraz programu bezzwrotnego finansowego wsparcia.
- Kurator ogranicza autonomię szkół, ale to my odpowiadamy za jakość pracy szkoły, nie mając do tego instrumentów – podkreślał M. Wójcik podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji 20 lutego.
Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt, w którym mimo uwag popiera regulacje jako docelowe rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt.
W imieniu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii uprzejmie prosimy przedstawicieli miast członkowskich ZMP o wskazanie obszarów możliwej współpracy z Chinami.
Rada Gmin i Regionów Europy zainicjowała kampanię #Power2Her, mającą na celu
zwiększenie udziału kobiet w polityce i zwrócenie uwagi na ich ciągle zbyt niską reprezentację.
Prezes ZMP dementuje nieprawdziwe informacje dotyczące oświaty, które podał wczoraj Premier, i oświadcza, że samorządy nie oszczędzają na nauczycielach. Wręcz przeciwnie dokładają dużo do edukacji.
Udostępniamy prezentacje, które towarzyszyły wystąpieniom prelegentów podczas Zgromadzenia Ogólnego ZMP w Poznaniu. Dotyczą m.in. edukacji, zagospodarowania przestrzennego, gospodarki odpadami.
Podczas poznańskiego Zgromadzenia Ogólnego ZMP delegaci mieli okazję do dyskusji na temat możliwości rozwoju miast w kontekście rosnących obciążeń finansowych, zwłaszcza w oświacie.
Drugiego dnia Zgromadzenia Ogólnego ZMP wiceminister inwestycji i rozwoju zaprezentował założenia reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego, przygotowane przez jego resort.
W Poznaniu zakończyło się w środę 6 marca Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich z udziałem delegatów z ponad 200 miast. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z drugiego dnia spotkania.
Pierwszego dnia trwającego w Poznaniu Zgromadzenia Ogólnego ZMP przedstawiciele miast wybrali władze Związku na nową kadencję oraz przyjęli program działania. Podsumowali też miniony rok.
W Poznaniu trwa Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich z udziałem delegatów z ponad 200 miast. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszego dnia spotkania.
Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic został wybrany 5 marca przez delegatów na
Zgromadzenie Ogólne ZMP na drugą kadencję na prezesa Związku. W głosowaniu uzyskał 229 głosów na 232 oddane.
Związek Miast Polskich oraz jego stały partner - firma VULCAN zorganizowały w Tychach, Lublinie, Poznaniu i Sopocie cykl konferencji ,,Wyzwania oświaty samorządowej - dziś i jutro".
Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie wydarzeń nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. O środki mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe.
21 lutego br. odbyła się wizyta studyjna w Nowym Sączu, podczas której zaprezentowano model budowy obiektu publicznego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na przykładzie Sądu Rejonowego.
Dobiega końca VII kadencja samorządów terytorialnych. Prezentujemy sprawozdania Zarządu z działalności Związku Miast Polskich w ostatnich czterech latach.
Miniony rok był rokiem stulecia utworzenia Związku, ale przede wszystkim był rokiem kolejnych wyborów samorządowych, których znaczenie w trudnym dla samorządów okresie było szczególne.
1 marca 2019 r. zaczną obowiązywać nowe wzory oferty, sprawozdania i umowy dotyczące zadań publicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe na zlecenie samorządu. Pojawiają się istotne zmiany.
O konieczności zmiany systemu odpadów, pracach nad zmianą systemu dochodów JST oraz pilnym dokończeniu prac nad ustawą o publicznym transporcie zbiorowym mówili samorządowcy podczas KWRiST 27 lutego.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich - UN HABITAT, organizuje I Krajowe Forum Miejskie - w Krakowie 1 i 2 kwietnia 2019 r.
Komisja Europejska właśnie ogłosiła konkurs na Europejską Stolicę Innowacji 2019 r. To coroczna nagroda przyznawana europejskiemu miastu, które przyczynia się do polepszenia życia mieszkańców.
Związek Miast Polskich zaprasza skarbników i służby finansowe urzędów miejskich do udziału w bezpłatnym szkoleniu na temat finansowo-rozliczeniowej strony projektów realizowanych w formule PPP.
21 lutego 2019 r. Rada Miejska Wrocławia podjęła decyzję o ponownym przystąpieniu do Związku Miast Polskich. Wrocław będzie 303 miastem i 17 miastem wojewódzkim wśród miast członkowskich ZMP.
Ministerstwo Sportu i Turystyki przedstawiło wykaz konkursów wraz z terminami naborów w roku 2019 na budowę i modernizację infrastruktury sportowej oraz ze szczegółowym opisem kryteriów.
Związek Miast Polskich uważa za słuszne oczekiwania nauczycieli dotyczące wzrostu ich wynagrodzeń i wnioskuje, żeby ich pensje były wypłacane bezpośrednio z budżetu państwa - w formie dotacji celowej.
Podczas posiedzenia w Warszawie 15 lutego członkowie Zarządu ZMP przyjęli stanowisko w sprawie podwyżek nauczycieli, a także postanowili przekazać uwagi do MPiT do nowego Prawa Zamówień Publicznych.
Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło prace nad stworzeniem polskiej mapy innowacji. Mapa będzie odzwierciedlać funkcjonujące zastosowania nowych technologii m.in. w jednostkach samorządu terytorialnego.
Przypominamy, że do 28 lutego br. można składać fiszki projektowe do konkursu dotacji na upowszechnianie idei uczenia się przez całe życie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Związek Miast Polskich stworzył wspólnie z ekspertami wzór raportu o stanie gminy. Mogą z niego - w wersji edytowalnej - korzystać miasta członkowskie ZMP.
Związek Miast Polskich monitoruje senacki projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska, niebezpieczną dla JST regulację, a także interweniuje podczas
posiedzenia senackich komisji.
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zdecydowała, że petycja na temat poszerzenia współfinansowania niekomercyjnych klubów sportowych przez JST, nie będzie przez nią procedowana.
Komisja ds. Petycji zwraca się do Premiera o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów - obowiązujące przepisy pochodzą z lat 50-60 ubiegłego wieku!
Sejmowa Komisja ds. Petycji rozpatrzyła 6 grudnia br. petycję w sprawie zmiany ustawy z 2016 roku o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w zakresie przepisów przejściowych.
Rada Etyki Mediów stwierdza, że w publikacjach TVP z 2018 roku na temat Pawła Adamowicza ich autorzy złamali pięć z siedmiu zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów.
21 lutego br. w trakcie wizyty studyjnej w Nowym Sączu zaprezentowany zostanie model budowy budynku publicznego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na przykładzie Sądu Rejonowego.
Komisja ta przygotowała dwa dezyderaty do Prezesa Rady Ministrów. Jeden w sprawie zwolnienia samorządów z obowiązku ubezpieczenia pojazdów usuniętych z drogi. Drugi - parkowania na chodnikach.
Związek Miast Polskich walczył w Parlamencie o zablokowanie niekorzystnych dla JST przepisów dotyczących przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, powołując się na Konstytucję.
RPO przygotował raport „Wolność zgromadzeń w Polsce w latach 2016-2018”. Rzecznik pisze w nim, że włodarze miast powinni móc odpowiednio uzasadnić ewentualne decyzje o zakazie zgromadzeń.
Praktyczny poradnik dotyczący RODO, tym razem dla administracji publicznej przygotowały ministerstwo cyfryzacji oraz resort spraw wewnętrznych i administracji.
Mimo postulatu ZMP o gruntowną nowelizację Kodeksu wyborczego, przygotowany przez Parlament projekt regulacji zawiera niewielką część proponowanych przez miasta zmian.
Ruszył nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2” wspierającego gminy w prowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących dokumentów planistycznych. Za nami pierwsze spotkanie informacyjne.
W odpowiedzi na pismo Prezesa ZMP z 3 grudnia ub.r. Prezes URE informuje w piśmie z 22 stycznia br. o przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających oraz o zmianach ustawy o podatku akcyzowym.
GDDKiA w porozumieniu z Narodowym Centrum Krwi prowadzi przez cały 2019 rok ogólnopolską zbiórkę krwi pod hasłem „200 lat Administracji Drogowej” dla poszkodowanych w wypadkach drogowych.
Podczas posiedzenia w Warszawie Zarząd ZMP zaopiniował m.in. projekty: rządowy - Prawo zamówień publicznych, senacki - Prawo ochrony środowiska, poselski - o systemie oświaty.
Zarząd Związku Miast Polskich w pełni solidaryzuje się z apelem Rady Miasta w Oświęcimiu z 30 stycznia br., w którym protestuje ona przeciwko haniebnym zachowaniom demonstrujących nacjonalistów.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim" piszemy o pożegnaniu zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, przez środowisko samorządowe - w sali BHP Stoczni w przeddzień uroczystości pogrzebowych.
Wojewoda łódzki stwierdził 1 lutego br. nieważność uchwały Rady Miejskiej w Łodzi, zgodnie z którą budżet rad osiedli został w 2019 r. zmniejszony o 25 mln zł.
Związek przygotował projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych zmieniający zasady wynagradzania osób kierujących polskimi samorządami, który został wręczony 30 stycznia w MSWiA.
Związek Miast Polskich zaprasza osoby zainteresowane zarządzaniem edukacją w miastach do udziału w cyklu konferencji ,,Wyzwania oświaty samorządowej - dziś i jutro", które odbędą się w 4 miastach.
Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu wraz ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zapraszają na kolejną, XII edycję konferencji „Dzień Urbanisty”.
Prezydenci miast apelują m.in. do premiera, KRRiT, Rady Etyki Mediów i Najwyższej Izby Kontroli o rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności mogących mieć wpływ na tragiczną śmierć Pawła Adamowicza.
Podczas posiedzenia 18 stycznia członkowie Zarządu ZMP zaopiniowali projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz przyjęli stanowisko sprawie rządowego projektu ustawy o „śmieciach”.
28 stycznia rozpoczął się nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”. Wesprze on 22 samorządy w opracowaniu lub zmianie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium.
Minister edukacji zleciła Instytutowi Badań Edukacyjnych badanie, jak powinna wyglądać struktura wynagrodzeń nauczycieli. Przed wakacjami zaproponuje nowe rozwiązanie i nowy podział subwencji.
Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie dla miast na rozwój transportu publicznego, w tym zakup autobusów elektrycznych i trolejbusów z własnymi bateriami. Do wzięcia jest 300 mln zł.
Nowoczesne rozwiązania w obszarze podatków i opłat lokalnych oraz zarządzania nieruchomościami - to tematyka nowego projektu, jaki Związek Miast Polskich zaczął właśnie realizować wraz z miastami.
Zgromadzenie Ogólne ZMP w marcu 2018 wskazało, że Związek powinien zająć się tematem wyborów, walką z niską emisją, dochodami JST, drogami lokalnymi oraz wynagrodzeniami burmistrzów i prezydentów.
Reforma edukacji, skutki zmian w prawie wyborczym, wynagrodzenia samorządowców, ceny energii elektrycznej - w tych m.in. sprawach Związek Miast Polskich zabierał w 2018 roku stanowczy głos.
Z. Frankiewicz podziękował za liczny udział w pożegnaniu Śp. P. Adamowicza i przekazał poparcie ZMP dla inicjatywy zorganizowania I Krajowego Zjazdu Samorządnej Rzeczpospolitej w Gdańsku, 4 czerwca.
W 2018 r. Związek realizował z miastami projekty w różnych dziedzinach. Celem było dostarczenie miastom narzędzi efektywnego zarządzania rozwojem oraz tworzenie platform wymiany doświadczeń i wiedzy.
Kilkuset burmistrzów i prezydentów polskich miast oraz reprezentanci pozostałych szczebli samorządu terytorialnego w historycznej Sali BHP dawnej stoczni pożegnali zamordowanego prezydenta Gdańska.
Zewnętrzne działania wizerunkowe podjęte wspólnie z miastami w 2018 r. były ukierunkowane na budowanie świadomości i znaczenia Związku Miast Polskich, jego pozytywnego, wyrazistego wizerunku.
Poza tym, że cechowała go wielka miłość do Gdańska, był z krwi i kości samorządowcem - powiedział o Pawle Adamowiczu prezydent Gdyni podczas nadzwyczajnego spotkania kilkuset polskich samorządowców.
Pierwsza wspólna kampania edukacyjna miast „Sam urządzaj swoje miasto” była realizowana w maju i październiku ubiegłego roku. Wzięło w niej udział 75 miast z ZMP.
Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych udziałem w samorządowym pożegnaniu, które odbędzie się jutro o godz. 15 w sali BHP w Gdańsku, zapraszamy i prosimy o pisemne zgłoszenie swojej obecności.
Podczas posiedzenia 18 stycznia 2019 r. członkowie Zarządu ZMP zaopiniują m.in. rządowe projekty - ustawy o dostępności oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Średnia cena za odbiór odpadów w Polsce wynosiła w ubr. 9 zł na osobę, podczas gdy koszty wynosiły 14 zł. Po wprowadzeniu nowych przepisów opłata winna wynosić 22 zł -uważają eksperci FGO.
Związek wnosi o zmianę zasad wypłacania wynagrodzeń dla nauczycieli i wnioskuje, aby były one wypłacane bezpośrednio z budżetu państwa, w formie dotacji celowej dla gmin, powiatów i województw.
„To musi się skończyć, zanim doprowadzi do kolejnych dramatów. Do tej pory można było udawać, że nie wie się, jakie są konsekwencje przekazów pełnych jadu. (…) Apelujemy o opamiętanie.”
5 i 6 marca br. w Poznaniu odbędzie się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Jednym z ważniejszych tematów będzie planowanie rozwoju przestrzeni miejskich oraz wyzwania środowiskowe.
Biuro ZMP prosi miasta członkowskie o wypełnienie ankiety na temat wydarzeń w miastach w 2019 roku - jak co roku zbieramy informacje na temat najważniejszych imprez i uroczystości.
Związek Polaków na Białorusi prosi burmistrzów i prezydentów miast zrzeszonych w ZMP o przyjęcie polskich dzieci mieszkających na Białorusi na wypoczynek letni.