Białystok - Centrum wsparcia i integracji uchodźców
W Białymstoku zostało 6 grudnia otwarte wyjątkowe miejsce – Centrum Spilno UNICEF Białystok. Jego utworzenie było możliwe dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
Białystok-centrum_wsparciaaa.jpg
fot. bialystok.pl

„Spilno” – w języku ukraińskim znaczy „wspólnie”. Dlatego Spilno Hub to miejsce, które ma łączyć i integrować społeczność lokalną ze społecznością uchodźców. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa – Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha od pierwszych dni wojny w Ukrainie było tym miejscem na mapie Białegostoku, od którego zaczęła się pomoc białostoczan walczącemu krajowi. Tam spontanicznie przychodzili mieszkańcy z darami, stamtąd wyruszały pierwsze transporty humanitarne, tam gromadzili się wolontariusze, by organizować pomoc. Angażowali się w to mieszkańcy Białegostoku, organizacje pozarządowe, urzędnicy – wszyscy, dla których los Ukrainy i jej obywateli w obliczu wojny nie był obojętny.

Dziś wchodzimy w kolejny etap tych działań. Dlatego z całego serca dziękuję za to wsparcie, za to, że dzięki niemu możemy właśnie wspólnie robić wiele dobrego – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Centrum Spilno ma łączyć, integrować, tworzyć przestrzeń do poznawania się i przekonywania, jak wiele nas, białostoczan, łączy z naszymi gośćmi z Ukrainy.

Spilno Hub – czyli centrum wsparcia dla dzieci i rodzin uchodźców oraz społeczności lokalnej – będzie miejscem do spędzania wolnego czasu, odpoczynku, zabawy dzieci. Będzie tu prowadzona działalność kulturalna, edukacyjna, nauka języka polskiego, można będzie skorzystać z porad prawnika lub psychologa. Realizację tych zadań zapewnią organizacje pozarządowe, które współpracują z Miastem od pierwszych dni wojny.

Nowo utworzone centrum rozpoczyna działalność dzięki wsparciu UNICEF-u w wysokości 2,8 mln zł.

Łączna kwota wsparcia UNICEF-u dla Białegostoku wynosi 25 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na działania wspierające integrację uchodźców i białostoczan, ale też na długie lata zmienią Białystok i umożliwią kontynuowanie pomocy Ukrainie. Pozwolą zrealizować dziesiątki projektów, z których korzystać będą zarówno dzieci uchodźców z Ukrainy, jak i białostoczanie.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY