Witamy Mikołów w Związku Miast Polskich
23 lutego br. radni Mikołowa przyjęli uchwałę o przystąpieniu miasta do ZMP. Zarząd przyjął Mikołów do grona miast członkowskich Związku 11 marca br. To już 336. miasto, które należy do Związku.
ZMP-336.jpg

Z uwagi na realny wpływ Związku Miast Polskich na legislację, oferowane przez Związek wsparcie eksperckie i merytoryczne dla swoich członków oraz możliwość wymiany doświadczeń zasadnym jest, aby Mikołów znalazł się w gronie miast członkowskich ZMP – czytamy w uzasadnieni u do uchwały Rady Miejskiej Mikołowa.

Liczący nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców Mikołów na Górnym Śląsku jest miastem powiatowym. Sąsiaduje między innymi z Katowicami, Rudą Śląską, Tychami, Łaziskami Górnymi i Orzeszem.

Przez większą część swojej historii Mikołów był miastem handlowym. Miasto powstało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, a jego mieszkańcy przez wieki zajmowali się głównie rolnictwem, rzemiosłem i właśnie handlem. Od XIX wieku zaczął w mieście dominować przemysł. W w Mikołowie powstało wtedy wiele dużych zakładów przemysłowych, m.in. fabryka łyżek, fabryka wyrobów żelaznych (huta “Maria Ludwika”), drukarnia, w kolejnym wieku dołączyły MiFaMa (Mikołowska Fabryka Maszyn), FPM (Fabryka Palenisk Mechanicznych), Wiromet. W Mikołowie znajduje się jedyna w Polsce i jedna z dwóch w Europie Kopalnia Doświadczalna „Barbara”. W mieście położone jest wzgórze Gronie, od którego pochodzi nazwa piwa Tyskie Gronie (na wzgórzu tym znajduje się ujęcie wody dla browaru).

Jak donoszą źródła historyczne, w 1547 roku właściciel ziemi pszczyńskiej, Jan Turzo, nadał Mikołowowi prawa miejskie, na mocy których powoływano co roku radę miejską składającą się z 4 rajców. Jednak najwcześniejsza data w historii Mikołowa to rok 1222. Książę opolski Kazimierz wystawił wówczas dokument z przywilejami dla biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Jako świadek wymieniony został w nim comes Andreas, kasztelan Andrzej z Mikołowa. Musiał więc wcześniej znajdować się tu gród, skoro w 1222 r. Mikołów był już siedzibą urzędnika książęcego, mającego władzę wojskową, sądowniczą oraz administracyjną. Dlatego w przyszłym roku Mikołów obchodzić będzie swoje 800-lecie. Przez cały następny rok wspólnie z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi miasto świętować będzie tę wyjątkową rocznicę w wyjątkowy sposób. Program rozpisany na 12 miesięcy przewiduje wiele atrakcji i wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych.

Współczesny Mikołów słynie m.in. ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Jest to jeden z największych projektów tego typu w Polsce, który pokazuje i promuje zielone oblicze Śląska oraz przyczynia się do ochrony bogatej przyrody tych terenów. Śląski Ogród Botaniczny tworzony jest od połowy lat dziewięćdziesiątych w Mikołowie-Mokrem. Twórcy botanika opracowali także koncepcję Mikołowa jako miasta-ogrodu, w którym ważne miejsce zajmują tereny zielone. Ma ona m.in. polegać na rozproszeniu niektórych kolekcji Ogrodu Botanicznego w przestrzeni miasta – w parkach, na skwerach, ale także w szkolnych i przydomowych ogródkach czy na działkach. Już dziś Mikołów zachwyca różnorodnością przyrodniczą. Na jego obszarze, oprócz Śląskiego Ogrodu Botanicznego, mieszczą się dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe – Dolina Jamny i Wzgórze Kamionka. W mieście znajduje się 7 pomników przyrody, a w sąsiedztwie rynku rozciągają się miejskie Planty. Początki tego pięknego parku, który stał się także częścią historii Mikołowa, sięgają XVIII w. W 2001 r. odnowione Planty zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.
(epe)

Fot. Wikipedia

POZOSTAŁE ARTYKUŁY