Tematem ostatniego Konwentu Prezydentów województwa kujawsko-pomorskiego był program Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Samorządowcy wypracowali stanowisko.

- Rząd proponuje naszemu województwu 200 mln mniej na inwestycje niż w poprzednim okresie budżetowym. Z jednej strony zabierane są nam pieniądze, a z drugiej ograniczane dotacje. Nie zgadzamy się na to, jesteśmy gotowi do interwencji bezpośrednio w Unii Europejskiej. Chodzi o zapewnienie finansowania budowy i remontów ulic, ścieżek rowerowych, budynków mieszkalnych, obiektów sportowych, kulturalnych i oświatowych, z zakresu ekologii i czystego powietrza – zwraca uwagę prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

W Konwencie Prezydentów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wzięli udział: Marszałek Województwa Piotr Całbecki, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski i zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

W wypracowanym stanowisku, samorządowcy podkreślili, jak ważne dla miast i ich szybkiego rozwoju, było wejście Polski do Unii Europejskiej. Zwrócili także uwagę, że to samorządy są współautorami sukcesu, jakim jest efektywna dystrybucja środków unijnych, dzięki sile wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Jednocześnie prezydenci zaproponowali metodologię podziału środków, a w przypadku innych propozycji, zaapelowali o konsultacje.