Kolejne nowe miasta w ZMP! Witamy Dobiegniew i (ponownie) Golub-Dobrzyń
Podczas posiedzenia w Warszawie 23 maja br. członkowie Zarządu przyjęli w poczet miast członkowskich kolejne dwa miasta: Dobiegniew i Golub-Dobrzyń. Do Związku należy już 385 miast.
Nowe_miasta_maj_2025.jpg

Dobiegniew

Najważniejsze atuty Dobiegniewa i potencjały jego rozwoju to walory przyrodniczo-turystyczne - bogactwo fauny i flory, korzystny klimat oraz dziedzictwo kulturowe - bogata historia i zachowane zabytki.

Gmina Dobiegniew położona jest na północno-wschodnim skraju województwa lubuskiego w powiecie strzelecko-drezdeneckim na granicy trzech województw: lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W skład gminy wchodzi miasto Dobiegniew i 13 sołectw. Gmina posiada status miejsko-wiejski i zamieszkiwana jest przez ok. 7000 mieszkańców. Jednym z atutów gminy jest dobre połączenie komunikacyjne drogowe i kolejowe oraz niewielka odległość do granicy z Niemcami; najbliższe przejście graniczne znajduje się w Kostrzynie nad Odrą. Gmina Dobiegniew zajmuje obszar ponad 35 tys. ha, a około 65% terenu zajmują lasy i tereny zadrzewione. Około 30% jej terenu zajmują uprawy rolne.

W Dobiegniewie znajduje się wiele zabytkowych budowli świeckich i sakralnych o dużym znaczeniu historycznym. Większość terenów osadniczych zachowała walory i wartości kulturowe. Do najważniejszych z nich należą: gotycki kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla z XIV w., fragmenty XV-wiecznych murów obronnych z basztą, Zespół Pałacowy z XIX w. w Mierzęcinie, neogotycki pałac w stylu angielskim wybudowany w 1861 r. dla rodziny von Waldow czy elektrownia wodna Kamienna na rzece Drawie z przełomu XIX i XX w.

Dobiegniew zakwalifikował się do finałowej dwudziestki miast i gmin w kraju w konkursie „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Był to spory sukces Dobiegniewa, zwłaszcza, że był jedyną gminą z lubuskiego w finale. Konkurs Ministerstwa Rozwoju był wsparciem samorządów w procesie przygotowania programów oraz wypracowania modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji. Rewitalizacja Dobiegniewa obejmowała płaszczyzny: społeczną, gospodarczą i przestrzenną przy szerokiej partycypacji społecznej wszystkich grup interesariuszy procesu rewitalizacji. Projekt „Dobiegniew – chcę tu mieszkać, pracować i żyć” realizowany był do końca 2018 roku i

W ostatnich latach miasto uczestniczyło w projekcie Centrum Wsparcia Doradczego realizowanym przez Związek Miast Polskich. Wraz z czterema samorządami ze swojego powiatu powołało do życia Partnerstwo „Północ Województwa Lubuskiego zawsze razem”. JST postawiły sobie cel, by podnieść zdolności regionu w sferze społeczno-gospodarczej. W ramach opracowanej strategii terytorialnej członkowie zidentyfikowali potrzeby w sferze ekologii, społecznej czy zdrowia. Natomiast z trzech projektów w poszczególnych obszarach, partnerstwo zdecydowało się na realizację projektu pn. „Lepsza infrastruktura i wykształcone zasoby kadrowe jako efektywny system wspierania przedsiębiorczości”. Ten projekt obejmuje wszystkie potrzeby, które partnerstwo dostrzegło w ramach analizy strategicznej.

Więcej informacji o mieście: https://dobiegniew.pl/

UMiG w Dobiegniewie

Golub-Dobrzyń

Golub-Dobrzyń to piękne miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim, malowniczo położone w pradolinie rzeki Drwęcy. Powstało z fuzji dwóch autonomicznych organizmów miejskich - Golubia, położonego w dawnej ziemi chełmińskiej w zakolu po prawej stronie rzeki i Dobrzynia - niegdyś przedmieścia Golubia, znajdującego się na przeciwległym brzegu w ziemi dobrzyńskiej. Rzeka Drwęca oddzielała je od siebie nie tylko w sensie geograficznym; na przestrzeni lat stanowiła ona również linię graniczną pomiędzy różnymi powiatami, województwami, a nawet państwami (1815–1918 oddzielała zabór pruski od rosyjskiego).

Formalnie jedno miasto z połączenia tych dwóch osad powstało 15 maja 1951 roku. Dziś liczy nieco ponad 11,2 tysiąca mieszkańców.

Pierwszą wzmiankę o wsi Golub (villa golube) zamieszkiwanej przez rdzennie polski lud, znajdujemy dopiero w dokumencie z 1258 r. Wcześniej, bo w 1231 roku cała ziemia chełmińska, a więc i Golub, zajęta została przez Krzyżaków. Oni to wykorzystawszy obronne położenie osady nad rzeką, zbudowali tu w latach 1296-1306 duży zamek na wzniesieniu, a następnie założyli miasto na prawie chełmińskim.
Kiedy Golub zaliczono do rzędu miast dokładnie nie wiadomo, gdyż pierwszy dokument lokacyjny zaginął. Wznowienie dokumentu nastąpiło w 1421 r, przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Michała Kuchmeistra, który potwierdził w nim dawne prawa mieszkańców.

Największą atrakcją turystyczną miasta jest czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, zachowany w stylu gotycko-renesansowym. Zamek w Golubiu jest zabytkiem o długiej i bogatej historii, a zarazem żywym obiektem prowadzącym działalność nie tylko turystyczną, ale i kulturalną. Turyści mogą zwiedzać rezydencję, poznawać jej historią i odkrywać tajemnic kryjące się w jej murach. W obiekcie działa Szkoła Rycerska zapewniająca aktywny wypoczynek i dobrą zabawę podczas zajęć z końmi – zarówno na terenie ośrodka, jak i w malowniczej okolicy bogatej w historyczne zabytki i atrakcje przyrodnicze.

Golub-Dobrzyń należał wcześniej do Związku Miast Polskich – już od 1990 roku. W grudniu 2023 miasto podjęło uchwałę o wystąpieniu. Jednak w maju 2025 roku radni ponownie zadecydowali o powrocie miasta do ZMP.

Więcej informacji o mieście: https://www.golub-dobrzyn.pl/

UM Golubia-Dobrzynia

POZOSTAŁE ARTYKUŁY