W trwającym od sierpnia pilotażowym miejskim projekcie „Złota raczka dla seniora” z usług fachowców oferujących drobne naprawy gliwiccy seniorzy skorzystali 269 razy.

Dla wielu starszych osób samodzielne wykonanie nawet drobnych napraw w mieszkaniu jest bardzo trudne, a bywa że niewykonalne. Dlatego miasto zorganizowało usługę „Złota rączka dla seniora”, dzięki której naprawiono niemal 270 usterek. Fachowiec wzywany „na telefon” pomagał w szczególności osobom samotnym i chorym, które nie potrafiły sobie poradzić z domowymi naprawami i nie mogły liczyć na wsparcie bliskich osób. Każdy gliwiczanin po ukończeniu 60. roku życia mógł skorzystać z usług złotej rączki raz w miesiącu. Pomoc w ramach projektu była bezpłatna, ale koszt wykorzystanych do naprawy materiałów przekraczający 30 zł pokrywał senior.

Projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem seniorów. Od 16 sierpnia do 17 grudnia wykonano 269 napraw na kwotę 41 834,89 zł.

Najczęściej – 146 razy – fachowiec wzywany był do usterek związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną – złota rączka naprawiał cieknące pralki, usuwał wycieki z wc i nieszczelności bojlera czy kranu, regulował baterie, naprawiał niedrożne prysznice i zepsute spłuczki, doszczelniał zawory ciepłej wody i wymieniał grzałki w bojlerze.

Usługę złotej rączki miasto uruchomiło na wniosek środowisk senioralnych – Rady Seniorów Miasta Gliwice, klubów seniora i osób indywidualnych. Zadanie zostało wpisane do Strategii Polityki Senioralnej Miasta Gliwice na lata 2021-2025.

Projekt „Złota rączka dla seniora” będzie kontynuowany.