Budowa hali sportowej, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego oraz boisk przy I LO Dwujęzycznym im. E. Dembowskiego to jedna z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji oświatowych w mieście.

Odważny projekt robi ogromne wrażenie. Wewnątrz trzypiętrowego budynku dydaktycznego zlokalizowano nowoczesne pracownie, wyposażone w pomoce dydaktyczne, których nie powstydziłaby się niejedna wyższa uczelnia. Łączny koszt inwestycji to ponad 23 mln zł. 

Coraz szybszy postęp cywilizacyjny przyczynia się do tego, że szkoła musi dzisiaj sprostać nie tylko oczekiwaniom uczniów czy ich rodziców, ale przede wszystkim wymaganiom rynku pracy oraz uczelni wyższych. Nowoczesne wyposażenie umożliwi naukę metodami badawczymi i wprowadzenie innowacji, co nie tylko uatrakcyjni zajęcia, ale będzie także sprzyjać podnoszeniu wyników nauczania – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Warto przypomnieć, że szkoła przy ul. Zimnej Wody należy do najlepszych w Gliwicach i na Śląsku. Jako jedyne w naszym mieście i pierwsze w regionie liceum publiczne, prowadzi program matury międzynarodowej (International Baccalaureate), z językiem angielskim jako wykładowym. Oferuje również nauczanie dwujęzyczne dla wszystkich swoich oddziałów. Wysoki poziom nauczania, osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych oraz możliwość rozwoju umiejętności językowych, stanowią zachętę dla młodzieży. Szkoła przyciąga młode talenty z Gliwic oraz dzieci obcokrajowców pracujących w naszym mieście.

Pomysł na rozbudowę szkoły i zagospodarowanie terenu wokół niej pojawił się już wiele lat temu. Była to inicjatywa obecnego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego - Adama Sarkowicza. 
Pierwszą koncepcję rozbudowy infrastruktury szkoły, przygotował w 2014 roku – na prośbę dyrektora - absolwent I LO, a obecnie już profesor na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej Krzysztof Zalewski.  W roku 2018 powstał projekt rozbudowy I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, a 23 września 2019 roku podpisana została umowa na realizację zadania.

W ramach inwestycji przy I Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach powstała nowa hala sportowa, nowy trzypiętrowy budynek dydaktyczny oraz kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią. Teren wokół szkoły został gruntownie zmodernizowany.

Nowa hala została wybudowana w miejscu wchodzącego w skład kompleksu szkolnego wolnostojącego budynku przy ul. Konarskiego. Mieści się w niej sala do gier zespołowych, z trybunami na 150 osób, a także zaplecze – szatnie i magazyn na sprzęt sportowy. Obiekt mierzy około 13 metrów wysokości.

W obiekcie, od strony Politechniki Śląskiej, na trzech piętrach zlokalizowano sale dydaktyczne o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2. Znajdują się tam nowoczesne pracownie: biologiczne, chemiczne i fizyczne oraz 3 sale wykładowe. Teren pomiędzy nowym obiektem, a głównym budynkiem szkoły także zmienił swoje oblicze. Zmodernizowane zostały parking i zieleniec oraz powstała wiata rowerowa.

Przed uczniami I Liceum Ogólnokształcącego duże zmiany jakościowe. Będą tym bardziej odczuwalne, jeśli w przyszłym roku wróci normalność i uda się zrealizować zajęcia w trybie stacjonarnym. Nowa infrastruktura dydaktyczna i sportowa oraz nowocześnie wyposażone pracownie pozwalają wychodzić poza schemat wyznaczony przez program nauczania. Dzięki temu uczniowie mają większe szanse na wszechstronny rozwój i sukcesy w ogólnopolskich konkursach – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za oświatę.

W ostatnim czasie znacznie zmieniło się również otoczenie I LO. W sąsiedztwie pojawiła się droga rowerowa i nowy budynek mieszkalny. (ED)