5 mld dla gmin i 1 mld zł dla powiatów na zaplanowane inwestycje przeznaczy rząd w ramach tzw. funduszu inwestycji lokalnych w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Rząd przekaże 5 mld dla gmin i 1 mld zł dla powiatów na realizację wcześniej zaplanowanych inwestycji. Jak poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz podczas zwołanej w pilnym trybie KWRiST, w ustawie prezydenckiej o bonie turystycznym ma zostać wprowadzona poprawka do specustawy COVID-owej z 31 marca 2020 , która umożliwi realizację funduszu inwestycji lokalnych. Projekt jest błyskawicznie omawiany w Sejmie, bo rząd chce, by pieniądze trafiły do gmin i powiatów już w lipcu br.

- Chcielibyśmy, aby były to fundusze przeznaczone na inwestycje i to jest jedyny warunek. Ministerstwo Finansów po dyskusji z nami zaproponowało parytet liczony od wolumenu planowanych inwestycji, przy czym zakładamy, że kwota gminna nie będzie niższa niż 0,5 mln i wyższa niż 93 mln zł. Jest też korekta „zamożnościowa” - mówiła wicepremier.

Dobrą informacją dla samorządów jest fakt, że środki z funduszu inwestycji lokalnych będą mogły wykorzystać nie do końca bieżącego roku budżetowego, ale do końca 2022 roku. Kwota 5 mld sięga 10% wartości zaplanowanych przez miasta i gminy inwestycji. To powinno wystarczyć na pokrycie ubytków z tytułu PIT i CIT za newralgiczny miesiąc kwiecień, kiedy dochody gmin mocno spadły, uważa wicepremier.

- Idea jest prosta - nie chcemy, aby zatrzymywali Państwo konia w biegu. Chcemy, by te projekty inwestycyjne, które zostały zaplanowane, mogły być realizowane. Środki będą mogły być łączone z innymi funduszami, np. na wkłady własne na realizację inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych albo do projektów europejskich - dodała wicepremier Emilewicz.

Dla powiatów wartość minimalna to 0,5 mln, a maksymalna – 20 mln zł. 1 mld zł w przypadku powiatów daje 20% zaplanowanych kwot inwestycji.   

Jak podkreślił Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej taki "prezent" od rządu trudno krytykować. Tym bardziej, że po raz pierwszy od długiego czasu algorytm podziału będzie w miarę zrozumiały, uzasadniony i „czysty”.

Autorami jego projektu są wiceministrowie finansów, Sebastian Skuza oraz Piotr Patkowski. Jak wyjaśniali, zależało im na przygotowaniu algorytmu jak najbardziej sprawiedliwego i jasnego dla wszystkich. Sugerowali się przy tym pomysłami samorządowymi, np. propozycją bonu gminnego.

Współprzewodniczący KWRiST ze strony samorządowej, prezydent Sopotu, Jacek Karnowski zgłosił wniosek o pilne przekazanie projektu. Wicepremier Emilewicz niezwłocznie  przekazała projekt zmiany w ustawie (załącznik poniżej), natomiast projekt uchwały Rady Ministrów obiecała przesłać do 22 czerwca br.

Jednocześnie prezydent Karnowski ponownie zgłosił wniosek o powiększenie subwencji oświatowej przynajmniej do takiej wysokości, by wystarczyła na pokrycie, zaplanowanych na wrzesień br.podwyżek płac dla nauczycieli.