W 2021 roku bielszczanie świętują 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Obchody – z powodu pandemii - będą się odbywały głównie w instytucjach kultury i miejskich placówkach oświatowych.

Z okazji 70. rocznicy połączenia Bielska i Białej miasto przygotowało specjalne logo i oprawę graficzną obchodów. Na logo składa się pomarańczowo-zielony napis 70 lat razem Bielsko-Biała. Dwukolorowe serce to oba miasta i dzieląca je rzeka Biała.
Wraz z logo powstały projekty gadżetów związanych z 70-leciem i motyw dekoracyjny. Gadżety to torby papierowe, długopisy, kubki, koszulki, bandany, maski ochronne, smycze reklamowe czy ramki na rejestracje samochodowe.

Plany obchodów rocznicy połączenia Bielska i Białej były bardzo ambitne. Już w połowie ubiegłego roku powstał specjalny zespół, który opracował ich program. Niestety, pandemia i konieczność szukania oszczędności w kasie miasta nie pozwolą na ich realizację. O tym, jakie wydarzenia zostaną zorganizowane dla uczczenia rocznicy, tak naprawdę zdecyduje sytuacja związana z pandemią.

Historia połączenia Bielska i Białej sięga czasów międzywojennych. Bielsko, którego powstanie datuje się na XIII w., położone było na Śląsku Cieszyńskim i stanowiło w międzywojniu część autonomicznego województwa śląskiego. Znajdująca się w Małopolsce Biała, założona z końcem XVI w., należała wtedy do województwa krakowskiego.
W latach II wojny światowej oba miasta połączono i wcielono do Rzeszy, a po wojnie powrócono jednak do pierwotnego podziału miast. Granice Śląska Cieszyńskiego i Małopolski nadal wyznaczała rzeka Biała. Dopiero 1 stycznia 1951 roku formalnie scalono oba miasta w jeden organizm miejski zwany odtąd Bielskiem-Białą. I tak w styczniu 2021 r. bielszczanie świętować będą 70. rocznicę tego wydarzenia.