Apel o liczny udział Polaków w wyborach samorządowych
13 marca samorządowcy pełniący funkcje wykonawcze w gminach od 8 kadencji podczas spotkania okolicznościowego w Senacie z okazji 34. rocznicy przyjęcia przez Parlament ustawy o samorządzie terytorialnym zaapelowali o powszechny udział w wyborach.
Senat.jpg

Apel o liczny udział Polaków w wyborach samorządowych

34 lata temu polski Parlament, realizując reformy ustrojowe, przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym. W powszechnej opinii reforma samorządowa, w wyniku której Polacy odzyskali wpływ na bieg spraw lokalnych i regionalnych, była najbardziej udana ze wszystkich podjętych przemian systemowych. Dziś spotykamy się w gronie kilkudziesięciu osób, które pełnią funkcje wykonawcze w gminach od ośmiu kadencji, w Senacie RP – Izbie, z której inicjatywy powstały kluczowe dla społeczności miast i gmin ustawy. Spotkanie w tym symbolicznym miejscu przypada na miesiąc przed kolejnymi wyborami samorządowymi.

Z miejsca, gdzie ponownie narodził się polski samorząd, apelujemy do mieszkańców gmin i miast o powszechny udział w nadchodzących wyborach. To od Waszych głosów będzie zależeć przyszłość naszych małych ojczyzn i ranga samorządu terytorialnego w naszym kraju. To Wy zadecydujecie, kto i w jaki sposób będzie dbał o realizację Waszych podstawowych praw obywatelskich: do mieszkania, zaopatrzenia w egzystencjalne dobra i usługi, opieki społecznej, do kultury, wypoczynku i przemieszczania się, do edukacji Waszych dzieci.

Apelujemy do wszystkich gmin, miast, powiatów i regionów w Polsce o podjęcie działań pro­­frekwencyjnych, aby liczny udział obywateli w wyborach samorządowych potwierdził wagę zdecentralizowanej części naszego państwa. Chodzi nie tylko o utrzymanie entuzjazmu społecznego, który zaowocował rekordową frekwencją w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r., ale pokazanie, że samorząd jest istotnym elementem życia publicznego i niezbywalną wartością dla wszystkich Polaków, a siła państwa buduje się bardziej z aktywności obywateli i ich wspólnot niż z działań administracji centralnej.

Zdajemy sobie sprawę, że wybory samorządowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem, gdyż Polacy zapewne uważają, iż sprawy, o których decydują samorządy, są pozornie mniej ważne, ponieważ dotyczą problemów lokalnych i regionalnych. Tym bardziej musimy zadbać o wyższą frekwencję wyborczą, wskazując wyraźnie na fakt, że będąc najbliżej obywateli to samorządy w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju Polski. To właśnie decyzje podejmowane na szczeblu lokalnym i regionalnym wpływają najsilniej na jakość codziennego życia każdego obywatela.

Przypominamy, że większa frekwencja daje silniejszy mandat społeczny radnym, wójtom, burmistrzom czy prezydentom, starostom i marszałkom, który pozwoli im na odważniejsze i skuteczniejsze rozwijanie swoich małych ojczyzn dla dobra ich mieszkańców.

Zasadnicze znaczenie w aktualnej sytuacji ma również potrzeba szybkiego i efektywnego odwrócenia niekorzystnych tendencji ostatnich lat, kiedy samodzielny rozwój wynikający z gospodarności wspólnot samorządowych zastąpiono koniecznością ubiegania się o uznaniowo rozdawane dotacje. Ponadprzeciętne zaangażowanie mieszkańców w proces wyborczy nowych organów wykonawczych i stanowiących lepiej uświadomi rządzącym, że Polska samorządowa cieszy się szerokim poparciem i szacunkiem społeczności lokalnych. Wysoka frekwencja w tych wyborach może pomóc w znaczący sposób we wdrażaniu czy negocjowaniu - przywracających samorządowi terytorialnemu jego miejsce i rolę w demokratycznym państwie - zmian, które są obecnie podejmowane przez nowy rząd i parlament, we współpracy ze środowiskami samorzą­dowymi. Dotyczą one poprawy sytuacji finansowej miast i gmin, powiatów i województw oraz starań o odwrócenie negatywnych zmian w ustroju samorządowym, w tym o przywrócenie obywatelom prawa do decydowania o liczbie kadencji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Warszawa, 13 marca 2024 r.

Załączniki:
APEL
Lista 74 wójtów i burmistrzów pełniących funkcję 8 kadencji uhonorowanych w Senacie


POZOSTAŁE ARTYKUŁY