Pamiątkowy odlew z brązu przedstawiający zwój dokument nadania Łodzi praw miejskich przekazał prezydent Hannie Zdanowskiej prezes ZMP, senator Zygmunt Frankiewicz podczas Zgromadzenia Ogólnego ZMP w Łodzi.

W tym roku Łódź obchodzi jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich. Także z tego powodu właśnie to miasto wybrane zostało na doroczne spotkanie Zgromadzenia Ogólnego ZMP. Specjalnym gościem spotkania była Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Przez cały rok trwać będą w tym mieście dziesiątki wydarzeń z wiązanych z tym wyjątkowym jubileuszem. Atrakcji nie zabraknie, a miasto przez cały rok nie pozwoli zapomnieć, jaką rocznicę świętujemy – mówiła pani prezydent niedawno dla Miesięcznika „Samorząd Miejski”. Zwracając się do delegatów z miast ZMP zwróciła uwagę, że miasta to ludzie i że to właśnie mieszkańcy Łodzi najbardziej mogą się cieszyć, że w tym roku przypada rocznica lokacji ich miasta.

- Przed nami gorący czas, więc chciałam do was skierować kilka słów bardziej od serca – powiedziała Hanna Zdanowska do burmistrzów i prezydentów miast.- Zdajemy sobie sprawę, że samorządy są w tej chwili na cenzurowanym, że bardzo trudno jest nam obecnie zarządzać naszymi miastami, bardzo trudno jest nam świadczyć usługi dla naszych mieszkańców na poziomie, do którego przywykli i do którego ich przyzwyczailiśmy. Bardzo trudno jest także odbierać słowa niechęci, zwątpienia, bo faktycznie – obecny czas nie jest łatwy, gdy szaleje inflacja, kiedy koszty życia rosną i kiedy my, nie mając innego wyjścia – zmuszeni jesteśmy sięgać również do kieszeni naszych mieszkańców. To czas, którego ja osobiście nie chciałabym doświadczyć, a jednak doświadczam. Ale w jedności siła. Bardzo cieszę się, że jesteśmy tu wszyscy razem i razem możemy dyskutować na ważne dla nas wszystkich tematy.

Prezydent Hanna Zdanowska zaprosiła przedstawicieli miast zrzeszonych w Związku na główne obchody 600-lecia Łodzi, które odbędą się w lipcu tego roku.

Kwiaty prezydent Hannie Zdanowskiej wręczył były prezes ZMP i prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. Fot. UMŁ